نکات حقوقی

راهنمای ثبت درخواست طلاق اینترنتی + پیگیری درخواست ⚖️

افراد ممکن است منابع شرایط مختلفی قصد پایان دادن به زندگی مشترک و اقدام برای طلاق را داشته باشند اما باید به این نکته توجه داشته باشید که طلاق یک روند حقوقی و شرعی به شمار می‌رود و برای پایان دادن به زندگی مشترک لازم است مراحلی را طی نمایید. طلاق نه تنها تاثیرات انگیزشی بر روی زندگی زن و مرد دارد بلکه آنها را از نظر حقوقی نیز درگیر می‌کند چرا که آنها باید از روند طلاق آشنایی کامل داشته باشند و آن را به دقت پشت سر بگذارند. امروزه بخشی از مراحل حقوقی اقدام برای طلاق به صورت اینترنتی انجام می‌شود. در این مقاله سعی داریم شما را با راهنمای ثبت درخواست طلاق اینترنتی آشنا کنیم تا اطلاعات جامعی در این خصوص به دست آورید پس با ما همراه باشید.

ثبت دادخواست طلاق از طرف زن به چه صورت است؟

در خصوص راهنمای ثبت درخواست طلاق اینترنتی لازم است این نکته را تاکید نماییم که امروزه روش‌های نوینی در اختیار زوجین قرار گرفته است که اگر تصمیمی مبنی بر طلاق داشته باشند آن را با چند کلیک ساده عملی نمایند. در واقع در شرایطی ممکن است زن نیز برای طلاق پیش قدم شود اگرچه در قانون اشاره شده است که این مرد می‌باشد که می‌تواند برای طلاق اقدامات لازم را به انجام برساند اما زن نیز در شرایطی خاص اگر در زندگی او عصر و حرج ایجاد شود نیز می‌تواند برای پایان دادن به زندگی مشترک اقدام کند.

حق طلاق از نظر قانونی با مرد است اما زن اگر وکالت در طلاق داشته باشد می‌تواند این مهم را به انجام برساند البته باید به این نکته اشاره داشته باشیم که دارا بودن وکالت در طلاق از سوی زن نمی‌تواند حق مرد را برای طلاق دادن زن مختل نماید. دقت داشته باشید که مراحل طلاق از طرف زن با ثبت دادخواست در محاکم قضایی تکمیل می‌گردد در این شرایط لازم است زن در دفاتر خدمات الکترونیکی قوه قضاییه حاضر شده و خواسته خود را مبنی بر طلاق با ارائه مدارک به ثبت برساند.

در واقع ثبت دادخواست طلاق از طرف زن اولین مرحله‌ای است که باید زن برای جدایی از همسر خود طی نماید در این شرایط مسئولان حاضر در دفاتر خدمات الکترونیکی قوه قضاییه به درخواست زن رسیدگی کرده و پس از تشکیل پرونده آن را به دادگاه خانواده ارائه می‌دهند. به طور کلی می‌توان طلاق را از نظر درخواست کننده برای آن به سه دسته کلی طلاق توافقی، طلاق از طرف مرد و طلاق از طرف زن تقسیم بندی نمود. دقت داشته باشید که هر یک از انواع طلاق دارای قوانین و مقررات خاص خود است.

نکته دیگری که باید در این خصوص به آن اشاره داشته باشیم این است که دادخواست یک متن حقوقی برای اقامه دعاوی به شمار می‌رود. در واقع شما زمانی می‌توانید طلاق را اقامه کنید که دادخواست مدون و مطلوبی را تنظیم نموده و در اختیار مقامات قضایی قرار دهید. دقت داشته باشید که تنظیم انواع متون حقوقی از جمله دادخواست و شکوایی کار بسیار دشواری است چرا که باید در آن اطلاعات کاملی در خصوص مواد قانونی داشته باشید پس بهتر است از بهترین وکیل خانواده در ایران استفاده کنید.

راهنمای ثبت درخواست طلاق اینترنتی

ورود به سامانه تصمیم طلاق

در قسمت‌های قبل درباره راهنمای ثبت درخواست طلاق اینترنتی به این نکته اشاره داشتیم که برای سهولت در انجام کارها و تکمیل مراحل حقوقی طلاق از سامانه رونمایی شده است که افراد می‌توانند با استفاده از آن دادخواست خود برای طلاق را به ثبت رسانده و خواسته‌های حقوقی خود را دنبال نمایند. در واقع سامانه تصمیم به زوجین کمک می‌کند که مرکز مشاوره مورد نظر را پیدا کرده و برای دریافت مشاوره‌های پیش از طلاق اقدامات لازم را به انجام برساند. البته ممکن است در این جلسات مشاوره صلح و سازش ایجاد گردد.

شما می‌توانید با ورود به سامانه تصمیم اطلاعات جامعی را در خصوص مراحل حقوقی اقدام برای طلاق به دست آورد و اطلاعات قانونی خود را نیز در این خصوص افزایش دهید تا مشکلی در تمامی مراحل برای شما پدیدار نشود باید بتوانید خواسته‌های خود را به نتیجه برسانید. از سوی دیگر در این سامانه می‌توانید جلساتی را برای مشاوره هماهنگ کنید در بسیاری از موارد شاهد این هستیم که زوجین با دریافت مشاوره از کارشناسان مربوطه به صلح و سازش می‌رسند.

در واقع این سامانه به طور غیر مستقیم به دوام خانواده‌ها منجر خواهد شد. در واقع این سامانه سعی دارد که ایجاد صلح و سازش را میان زوجین تسهیل کرده و طلاق در مرحله آخر مد نظر این سیستم قرار گرفته است. امروزه در نظام حقوقی کشور اصل بر این است که افراد حضور کمتری را در دفاتر خدمات قضایی داشته باشند و تمامی کارهای خود را بتوانند به صورت اینترنتی به انجام برسانند می‌توان گفت که سامانه تصمیم به افراد کمک می‌کند که گام بلندی را در این جهت بردارند. ثبت نام در سامانه تصمیم چگونه انجام می‌شود؟

در واقع برای ثبت نام در سامانه تصمیم ابتدا باید مراحلی را طی نمایید تا بتوانید به این مهم دست پیدا کنید. در ابتدا باید به سایت تصمیم مراجعه کرده و از این طریق درخواست خود مبنی بر انواع طلاق را به انجام برسانید. پس از ورود به این سامانه راهنمای اقدام برای طلاق را مشاهده خواهید کرد و می‌توانید با مطالعه کامل آن اطلاعات جامعی را به دست آورده و از مراحل قانونی و حقوقی رسیدگی به پرونده‌های طلاق در محاکم قضایی اطلاعات خوبی را حاصل کنید و بر اساس آن اقدام نمایید.

در مرحله دوم و زمانی که به سامانه تصمیم ورود پیدا کرده‌اید لازم است شهر محل سکونت خود را مشخص کنید. این موضوع از آن جهت دارای اهمیت است که تمامی مراحل طلاق اعم از مشاوره و شرکت در دادگاه خانواده در شهر محل سکونت شما انجام می‌شود و لازم نیست مسافت زیادی را صرف حضور در این مراکز در شهرهای دیگر کنید. در گام بعدی نیز شما ملزم هستید تمامی مشخصات فردی خود را در فرم‌های مربوطه‌ای که در این سامانه وجود دارد وارد نمایید.

چنین مشخصاتی می‌تواند شامل نام و نام خانوادگی و مشخصات هویتی دیگر باشد دقت کنید که این فرم باید به دقت تکمیل شود تا در مراحل بعدی مشکلی از این بابت پدیدار نشود. در خصوص راهنمای ثبت درخواست طلاق اینترنتی لازم است به این نکته اشاره داشته باشیم که دریافت مشاوره از کارشناسان مربوطه و روانشناسان مجرب یکی از مراحل مهم طلاق را به خود اختصاص می‌دهد. شما باید در سامانه تصمیم مرکز مشاوره مد نظرتان را از میان گزینه‌هایی که وجود دارد انتخاب نمایید.

پس از اینکه مرکز مشاوره مورد نظرتان را به دقت انتخاب کردید گزینه ثبت درخواست برای شما نمایش داده می‌شود. پس از اینکه ثبت نام برای حضور در مراکز مشاوره به انجام رسید از شما درخواست می‌شود که در سامانه زمان و تاریخ مراجعه به روانشناس را مشخص نمایید. در این مرحله از درخواست طلاق اینترنتی شما باید تمامی اطلاعاتی را که در سامانه تصمیم وارد کرده‌اید را یک بار دیگر مطالعه نموده و آنها را به تایید برسانید تا به شما کد پیگیری داده شود این کد پیگیری برای دسترسی به درخواست اینترنتی تان ضروری است.

پس از اینکه کد پیگیری را از سامانه تصمیم دریافت نمودید می‌توانید از زمان و تاریخ پذیرش در مراکز مشاوره اطلاعات کافی را به دست آورید. باید کد پیگیری ارائه شده از سوی سامانه تصمیم را یادداشت نمایید چرا که به همراه داشتن این کد در زمان حضور در مراکز مشاوره و همچنین برای تکمیل مراحل اداری و قانونی الزامی به نظر می‌رسد. پس از صحیح نمودن مراحل بالا شما به سادگی می‌توانید درخواست خود را برای انواع طلاق به ثبت برسانید و پس از حضور در مراکز مشاوره به دادگاه خانواده هدایت شوید.

راهنمای ثبت درخواست طلاق اینترنتی

هزینه ثبت درخواست طلاق اینترنتی

لازم است به این نکته اشاره داشته باشیم که نام نویسی در سامانه نوبت دهی طلاق بدون هزینه انجام می‌شود و لازم نیست شما در هیچ کدام از مراحل آن پولی را به عنوان هزینه و تعرفه پرداخت نمایید. البته اگر ملزم به حضور در جلسات مشاوره برای طلاق باشید لازم است هزینه مربوط به آن را پرداخت کنید. تعداد جلساتی که در مراکز مشاوره حضور پیدا می‌کنید تاثیر مستقیمی بر روی هزینه‌ای دارد که ملزم به پرداخت آن خواهید شد. طی نمودن جلسات مشاوره برای تکمیل مراحل طلاق الزامی به نظر می‌رسد.

از سوی دیگر شما ممکن است برای تکمیل مراحل طلاق به صورت اینترنتی و حضوری از یک وکیل مجرب و خبره استفاده کنید. لازم است به این موضوع اشاره داشته باشیم که تکمیل مراحل طلاق با استفاده از یک وکیل کاربلد و سرشناس می‌تواند شما را چند گام به تامین منافعتان نزدیک‌تر کرده و جلوی پایمال شدن حقوق و وارد شدن خسارت‌های جدی را بگیرد. به هر حال اگر از یک وکیل کاربلد و موفق استفاده کنید لازم است هزینه‌ای را نیز به عنوان حق الوکاله در اختیار او قرار دهید که جدای از تعرفه‌های مربوط به طلاق است.

راهنمای ثبت درخواست طلاق اینترنتی

همونطور که در بالا نیز به آن اشاره نمودیم طلاق را از نظر درخواست کننده آن می‌توان به سه دسته کلی طلاق توافقی و طلاق از طرف مرد و طلاق از طرف زن تقسیم بندی کرد که هر یک از آنها در شرایط خاص به خود به انجام می‌رسد و قوانین مربوط به خود را نیز دارد. لازم است به این نکته اشاره داشته باشیم که در طلاق توافقی زوجین بر سر تمامی مسائل به توافقات کامل دست پیدا می‌کنند و همین مسئله کار را برای طلاق و پایان دادن به زندگی مشترک به میزان زیادی تسهیل خواهد کرد

دقت داشته باشید که زن در هنگام طلاق دارای حقوق مالی و غیر مالی بسیار زیادی می‌باشد که از جمله مهم‌ترین آنها می‌توان به مهریه و نفقه و حضانت فرزندان اشاره زن و مرد زمان اقدام برای طلاق توافقی در خصوص این حقوق به توافقات کامل دست پیدا می‌کنند و توافقنامه‌ای را برای ارائه به دادگاه و مطالعه قاضی پرونده به تنظیم می‌رساند. دقت داشته باشید که برای تکمیل مراحل مربوط به طلاق توافقی نیز لازم است درخواست خود را به صورت اینترنتی در سامانه تصمیم به ثبت برسانید.

برای این کار شما لازم است به سامانه تصمیم طلاق توافقی که در واقع همان سایت تصویب است مراجعه کرده و در ابتدا اطلاعات هویتی خود را وارد نموده و شهر محل سکونت خود را نیز مشخص کنید. در واقع پس از اینکه وقت مورد نظرتان را برای مراجعه به مراکز مشاوره زیر نظر بهزیستی مشخص کردید می‌توانید درخواست طلاق خود را به ثبت برسانید و کد پیگیری دریافت کنید. ذکر این نکته ضروری است که برای حضور در جلسات مشاوره طلاق همواره باید کد پیگیری خود را در تمامی مراحل به همراه داشته باشید.

نحوه ثبت درخواست طلاق اینترنتی با استفاده از سامانه تصمیم

دقت داشته باشید که ثبت درخواست طلاق اینترنتی با استفاده از سایت تصمیم کار بسیار ساده‌ای است. در واقع این سایت در اختیار عموم قرار گرفته است تا به سادگی بتواند درخواست خود برای پایان دادن به زندگی مشترک را به صورت اینترنتی به انجام رسانده و پرونده خود را از نظر حقوقی نیز پیگیری کنند. برای این کار لازم است در ابتدا به سایت zaman.behzisti.net  بروید و از روی نقشه‌ای که در اختیار شما قرار گرفته است محل سکونت خود را انتخاب نمایید تا درخواست شما تکمیل گردد.

همچنین برای ارائه راهنمای ثبت درخواست طلاق اینترنتی لازم است به این نکته اشاره داشته باشیم که در این مرحله صفحه‌ای در اختیار شما قرار می‌گیرد که لازم است تمامی اطلاعات هویتی خود را در فرم مربوطه وارد نمایید. پس از اینکه اطلاعات هویتی خود را وارد نمودید از شما خواسته می‌شود که درخواست خود را به ثبت برسانید. دقت داشته باشید که شما در تمامی مراحل تعلق چه به صورت حضوری و چه به صورت اینترنتی می‌توانید روی توانایی و مهارت وکلای متخصص حساب ویژه‌ای را باز کنید.

راهنمای ثبت درخواست طلاق اینترنتی

سامانه نوبت دهی آنلاین طلاق

به عنوان راهنمای ثبت درخواست طلاق اینترنتی لازم است به این نکته اشاره داشته باشیم که سامانه نوبت دهی آنلاین بسیاری از کارها را تسهیل بخشیده و زوجین می‌توانند به این روش در وقت و هزینه خود صرفه‌جویی نمایند و امورات حقوقی را با سهولت بیشتری به انجام برسانند. دقت داشته باشید که سازمان بهزیستی کشور برای اینکه به مراحل طلاق سرعت ببخشد و در وقت متقاضیان صرفه‌جویی نماید اقدام به تاسیس این سایت کرده است تا زوجین بتوانند درخواست خود را به صورت اینترنتی نیز ثبت کنند.

در واقع در این روش دیگر نیازی نیست که در دفاتر خدمات الکترونیکی قوه قضاییه حاضر شده و درخواست خود را به صورت حضوری به ثبت برسانید تنها می‌توانید با مراجعه به سایت نوبت دهی که توسط سازمان بهزیستی کشور تاسیس شده است این مهم را به صورت اینترنتی انجام دهید. در واقع مهمترین هدف این سامانه این است که وقت مشخصی را برای مراجعه به مراکز مشاوره در اختیار شما قرار دهد تا زوجین بتوانند مشکلات خود را برای آخرین بار نزد روانشناس مطرح نموده و به صلح و سازش برسند.

دقت داشته باشید که شما می‌توانید وقت و تاریخ مراجعه به مراکز مشاوره را خودتان تعیین نمایید تا این مرحله به سهولت هرچه تمام‌تر به پایان برسد. پس از انجام ثبت نام در سامانه نوبت دهی کد پیگیری در اختیار شما قرار می‌گیرد که برای حضور در مراکز مشاوره با آن نیازمند هستید علاوه بر این لازم است به این نکته اشاره داشته باشیم که تاسیس سایت تصمیم از اسلام و شلوغی در دفاتر قضایی به میزان زیادی جلوگیری کرده است. همچنین این سامانه هزینه و زمان متقاضیان برای تکمیل مراحل طلاق را صرفه‌جویی می‌کند.

راهنمای ثبت درخواست طلاق اینترنتی

پیگیری ثبت درخواست طلاق اینترنتی در سامانه تصمیم

در بالا به عنوان راهنمای ثبت درخواست طلاق اینترنتی به شما گفتیم که پس از ثبت نام در سامانه تصمیم به شما برای حضور در مراکز مشاوره نوبت داده می‌شود. همچنین اشاره داشتیم که پس از تکمیل فرم مربوطه و ثبت درخواست طلاق به صورت اینترنتی کد پیگیری به شما داده می‌شود. باید برای پیگیری پرونده خود کد پیگیری را به همراه داشته باشید بنابراین اگر موفق به دریافت این کد شدید لازم است آن را یادداشت نموده یا آن را به طور کامل در خاطر بسپارید تا از این بابت مشکل ایجاد نشود.

به این نکته اشاره داشته باشیم که شما با استفاده از کد پیگیری می‌توانید پرونده‌های مربوط به انواع طلاق را پیگیری نموده و یا اطلاعات خود را در آن تصحیح نمایید همچنین با استفاده از این کد می‌توانید در مراکز مشاوره در وقت معین شده حضور پیدا کرده و این مرحله از طلاق را پشت سر بگذارید. دقت داشته باشید که فراموش کردن کد پیگیری می‌تواند خسارت‌های زیادی را برای شما به همراه داشته باشد و شما را در پیگیری پرونده طلاق در محاکم قضایی با مشکلات عدیده‌ای از جوانب مختلف روبرو کند.

لزوم مراجعه به وکیل برای ثبت درخواست اینترنتی طلاق

اگر قصد اقدام برای انواع طلاق را دارید باید با این حقیقت روبرو شوید که مراحل حقوقی و قانونی طلاق معمولاً با پیچیدگی‌های بالایی همراه هستند و همین مسئله نشان می‌دهد که شما کار سختی را در پیش خواهید داشت. بهتر است انجام امورات حقوقی مربوط به طلاق را با کمک یک وکیل مجرب و خبره به پیش ببرید و از او در تمامی این مراحل مشاوره حقوقی دریافت کنید. مشاوره حقوقی با بهترین وکیل تهران به شما این امکان را می‌دهد که با حقوق قانونی خود در محاکم قضایی آشنایی کامل را پیدا کنید.

وکیل با واسطه دانش حقوقی بالا و تجربیاتی که در طی سال‌های متمادی به دست آورده می‌تواند شما را در ثبت نام طلاق به صورت اینترنتی یاری کرده و در تمامی مراحل در محاکم قضایی در کنار شما باشد. ذکر این نکته ضروری است که اگر مراحل مربوط به طلاق را به کمک یک وکیل طی نمایید احتمال شکست و تامین نشدن منافع شما به شدت کاهش پیدا می‌کند. وکیل به شماره این امکان را می‌دهد که حقوق مالی و غیر مالی خود در دعاوی مربوط به طلاق را به طور کامل شناخته و برای تامین آنها تلاش نمایید.

راهنمای ثبت درخواست طلاق اینترنتی

کلام آخر

امیدواریم مطالب مندرج در این مقاله گرهی را از مسیر شما باز کرده باشد و بتوانید با استفاده از آن اهداف خود را در سریع‌ترین زمان ممکن محقق کرده و در نهایت به صلح و سازش برسید. در این مقاله از سایت برترین وکیل تلاش کردیم تا شما را با راهنمای ثبت درخواست طلاق اینترنتی آشنا کنیم تا شما بتوانید با اطلاع کامل از تمامی سامانه‌های مربوط دادخواست خود را برای طلاق ارسال نمایید. همچنین توضیحات جامعی را در خصوص ورود به سامانه نوبت دهی و سامانه تصمیم ارائه دادیم تا اطلاعات حقوقی شما در این زمینه افزایش پیدا کند. اکنون از شما می‌خواهیم که نظرات و تجربیات خود را با سایر مخاطبان سایت برترین وکیل در میان بگذارید.

لطفا به این مقاله امتیاز دهید.

فردین ساریخانی

نویسنده و ویراستار متون ادبی، حقوقی/روزنامه نگار/عاشق کتاب، هنر، سفر و فیلم کلاسیک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + 5 =

دکمه بازگشت به بالا