وکیل

مهریه چیست؟ + بررسی انواع مهریه ⚖️⚡️

زوجه پس از جاری شدن صیغه عقد دارای حقوق مالی می شود که می توان مهریه را به عنوان یکی از مهم ترین آن ها نام برد. مقدار در نظر گرفته شده به عنوان مهریه، با توافقات شکل گرفته بین زوجین و خانواده های آن ها تعیین می شود و به ثبت می رسد. مقدار تعیین شده برای مهریه در سند ازدواج ذکر خواهد شد و پس از جاری شدن نکاح هر زمان که زن تمایل داشت می تواند مهریه خود را از مرد مطالبه نماید. مرد این شرایط ملزم می شود تا مهریه را به زن پرداخت نماید. برای اینکه اطلاعات کاملی را در خصوص اینکه مهریه چیست؟ به دست آورید، می بایست با ما در سایت برترین وکیل همراه باشید.

مهریه چیست؟

در توضیح اینکه مهریه چیست؟ باید بگوییم که زن و مرد در زمان عقد نکاح دائم یا موقت دارای حقوقی می شوند. از جمله مهم ترین حقوق مالی زن که پس از ازدواج مرد ملزم به پرداخت آن می شود می توان به مهر یا مهریه اشاره کرد. در قانون مدنی در خصوص حقوق مالی زن در ازدواج صحبت شده است. در ماده 1082 قانون مدنی می خوانیم که زن پس از جاری شدن صیغه نکاح مالک مهریه محسوب می شود و به این شکل می تواند هر گونه تصرفی که تمایل داشت را در مهریه داشته باشد.

در نظر داشته باشید که مالی که مرد به عنوان مهریه تعیین می کند می بایست قابلیت تملک و تصرف داشته باشد تا زن بتواند در آن تصرف کند. علاوه بر این مال تعیین شده به عنوان مهر می بایست به جز زن به کس دیگری تعلق نداشته باشد. این دو مورد از جمله مهم ترین شرایط تعیین مهریه به شمار می روند. از سوی دیگر می توان گفت که میزان و مقدار مهریه می بایست دقیق و مشخص باشد و هیچ گونه ابهامی در خصوص آن وجود نداشته باشد.

بر اساس آن چیزی که در عرف جامعه شاهد آن هستیم، مطالبه مهریه در زمان طلاق رخ می دهد؛ اما بر اساس شرع مقدس اسلام و قانون مدنی کشور زن می تواند پس از جاری شدن صیغه عقد و ازدواج، مال در نظر گرفته شده به عنوان مهریه را تصرف نماید. در واقع مرد نمی تواند هیچ گونه ممانعتی از مطالبه مهریه توسط زن داشته باشد. اگر زن مهریه را مطالبه نماید، مرد ملزم است آن را در اختیار زن قرار دهد و عدم پرداخت آن می تواند خسارت هایی را به دنبال داشته باشد.

مهریه چیست

انواع مهریه چیست؟

در توضیح اینکه مهر چیست؟ باید بگوییم که تعیین مهریه می تواند مرد را مکلف به پرداخت نماید. مبلغی که به صورت توافقی به عنوان مهریه تعیین شده است می بایست توسط مرد پس از مطالبه زن به او پرداخت شود. از سوی دیگر باید اشاره داشته باشیم که مطالبه مهریه و دریافت آن تنها در صورت طلاق اتفاق نمی افتد. قانون مقدر داشته است که پس از عقد، زن بتواند مهریه خود را از مرد مطالبه و درخواست نماید و پس از طی نمودن مراحل قانونی مربوط به آن، در مال تصرف پیدا کند.

در عقد موقت مرد طبق قانون ملزم شده است تا حتما در زمان عقد، مبلغی یا مالی را به عنوان مهریه تعیین کند. در صورتی که این مال به عنوان مهریه تعیین نشده باشد، عقد اتفاق نمی افتد و به نوعی نکاح باطل است؛ اما تعیین مهریه در نکاح دائم اجباری نیست و می شود مهریه ای در عقد دائم تعیین نشود. در واقع حتی اگر زوجین مبلغی را به عنوان مهریه تعیین نکرده باشند باز هم می شود که صیغه عقد دائم جاری گردد و به نوعی می توان گفت که تعیین مهریه در نکاح دائم الزامی نیست.

پس از اینکه به این نکته پی بردیم که می توان در عقد دائم مهریه ای را تعیین نکرد، لازم است در خصوص انواع مهریه نیز کسب اطلاع کنیم تا دانش حقوقی مان در این باره به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کند. با شناخت بهتر درباره انواع مختلف مهریه می توانیم در این خصوص تصمیمات درست تری را اتخاذ کرده و از بروز اختلافات احتمالی جلوگیری نماییم. در خصوص مهریه می توان گفت که این حق مالی زن حتی پس از مرگ شوهر نیز پا بر جا است و باید از اموال ماترک مرد پرداخت شود.

مهرالمسمی چیست؟

در توضیح اینکه مهرالمسمی چیست؟ باید بگوییم که این نوع از مهریه مقدار معینی از مال است که در زمان نکاح توسط زن و مرد تعیین شده و در عقدنامه به ثبت می رسد. در این نوع از مهریه، زن تنها می تواند مقدار 110 سکه از این مال را از مرد درخواست نماید و آن را از طریق روش های قانونی دریافت کند. برای این نوع مهریه، ضمانت های قانونی محکومیت های مالی وجود دارد. برای دریافت مهرالمسمی لازم است با بهترین وکیل مهریه در تهران مشورت کرده و طبق راهنمایی های او اقدام نمایید.

مهرالمثل چیست؟

در پاسخ به این سوال که مهرالمثل چیست؟ باید بگوییم که اگر مهریه در نظر گرفته شده مجهول بوده و یا اینکه قابلیت مالیت نداشته باشد و یا اینکه مال در نظر گرفته شده متعلق به زوجه نباشد، مهرالمثل به عنوان مهریه در اختیار زن قرار می گیرد. از سوی دیگر اگر زن و مرد در خصوص مهریه به توافق نرسیده باشند و آن را در زمان نکاح مشخص نکرده باشند، مهریه از نوع مهرالمثل خواهد بود.

بر اساس قانون مدنی، دادگاه و سایر محاکم قضایی که صلاحیت لازم برای تعیین مهرالمثل را دارند، در ابتدا شرایط مختلفی را در نظر گرفته و سپس مبلغ مهریه را اعلام می دارند. میزان مهرالمثل بر اساس شان زن و وضعیت خانوادگی او تعیین می گردد. البته ممکن است قاضی پرونده برای تعیین میزان مهریه عوامل دیگری را نیز مدنظر قرار دهد. برای تعیین این نوع از مهریه لازم است از یک وکیل با تجربه و خبره کمک بگیرید تا او بتواند از حقوق قانونی شما به بهترین شکل محافظت نماید.

مهریه چیست

مهرالمتعه چیست؟

در پاسخ به این پرسش که مهرالمتعه چیست؟ باید بگوییم که این نوع از مهریه زمانی به زن تعلق می گیرد که در زمان عقد مهریه ای برای زن در نظر گرفته نشده باشد و زوجه پیش از نزدیکی مهریه خود را از شوهر مطالبه کرده باشد. باید در نظر داشته باشید که برای تعیین این نوع از مهریه، دادگاه به شرایط مالی و اقتصادی مرد توجه می کند و بر اساس آن رای نهالیی را در خصوص مقدار مهریه اعلام می دارد.

مهرالسنه چیست؟

تعریف این نوع از مهریه بر اساس فقه مشخص می گردد. در واقع در پاسخ به اینکه مهریه شرعی چقدر است؟ می توان گفت که این نوع از مهریه بر اساس مهریه تاکید شده در اسلام تعیین می گردد. مقدار آن را می توان 500 درهم نقره دانست. قیمت نقره در حال افزایش یا کاهش است و نمی توان مقدار دقیق آن را اعلام نمود. در صورتی که نوع مهریه ثبت شده در دفترخانه از این نوع باشد، زن می تواند این نوع از مهریه را از روش های قانونی از مرد درخواست نماید.

مهریه عندالمطالبه چیست؟

در پاسخ به این سوال که مهریه عندالمطالبه چیست؟ باید بگوییم که این نوع از مهریه در زمان عقد تعیین می گردد و مرد ملزم می شود در زمان مطالبه مهریه توسط زن، تمامی مال تعیین شده را در اختیار زن قرار دهد. در صورتی که مرد توانایی مالی لازم را در اختیار داشته باشد، دادگاه تمام مهریه را از او دریافت خواهد کرد؛ اما در صورتی که مرد توانایی مالی مورد نیاز برای پرداخت مهریه را نداشته باشد، می بایست به دادگاه درخواست اعسار بدهد.

در صورتی که مرد دادخواست اعسار را تنظیم نموده و در اختیار دادگاه قرار دهد، قاضی پرونده به دقت صحت ادعای مرد مبنی بر عدم توانایی مالی جهت پرداخت مهریه را مورد بررسی قرار می دهد. در صورتی که مشخص شود مرد توانایی مالی لازم برای پرداخت و تسویه مهریه را ندارد با درخواست اعسار وی موافقت می شود. در صورتی که درخواست اعسار مرد در دادگاه مورد تایید قرار بگیرد، مهریه برای او قسط بندی می گردد و مرد ملزم می شود در چند قسط مهریه عندالمطالبه را تسویه نماید.

از سوی دیگر باید توجه داشته باشیم که بر اساس قانون جدید مهریه در صورتی که مهریه از نوع عندالمطالبه باشد، زن تنها به ازای 110 سکه از مهریه خود می تواند درخواست پیگیری قضایی داشته باشد. در این نوع از مهریه، مبلغ پرداخت شده در هر قسط را دادگاه با در نظر گرفتن شرایط مختلف مشخص می کند. از طرف دیگر باید دقت داشته باشیم که مرد می تواند در صورتی که توانایی پرداخت اقساط را نداشت، مجددا درخواست اعسار داشته و دوباره عدم توانایی مالی خود را در دادگاه به اثبات برساند.

مهریه عندالاستطاعه چیست؟

در توضیح اینکه مهریه عندالاستطاعه چیست؟ باید بگوییم که در این نوع از شرایط پرداخت مهریه، مرد تنها در زمانی ملزم به ارائه تمام مهریه زن می شود که توانایی مالی لازم برای این کار را داشته باشد. در مهریه عندالاستطاعه ابتدا این موضوع مورد بررسی قرار می گیرد که آیا مرد توانایی پرداخت مهریه را دارد یا خیر. در صورتی که مشخص شود مرد هیچ گونه توانایی و تمکن لازم برای پرداخت را ندارد، زن نمی تواند به حقوق مالی خود در خصوص مهر دست پیدا کند.

اما در شرایطی که مشخص شود مرد می تواند مهریه را پرداخت کند، دادگاه مهریه مورد نظر را از مرد دریافت خواهد کرد. البته باید این نکته را نیز مورد اشاره قرار دهیم که در این نوع از مهریه، زن ملزم است تمکن مالی مرد را برای دادگاه به اثبات برساند. در صورتی که زن در این امر موفق عمل نکند، ممکن است نتواند حقوق مالی خود در خصوص مهریه را دریافت نماید؛ بنابراین لازم است زن در این راه روی کمک های یک وکیل با تجربه و معتبر حساب ویژه ای را باز کند.

در واقع در این نوع از مهریه زن نمی تواند با تهدید به حکم جلب، مرد را تحت فشار قرار دهد تا مهریه اش وصول شود. به هر حال در مهریه عندالمطالبه چه مرد توانایی مالی لازم برای پرداخت مهریه را داشته باشد و یا اینکه نداشته باشد، زن می تواند مهریه خود را از مرد چه به صورت یکجا و چه صورت قسطی پرداخت نماید؛ اما نکته مهم در خصوص مهریه عندالاستطاعه این است که زن تنها در صورتی می تواند مهریه خود را دریافت نماید که مرد واقعا توان لازم برای پرداخت مهریه را داشته باشد.

مهریه چیست

تفاوت مهریه عندالاستطاعه و عندالمطالبه چیست؟

حال که در خصوص انواع مختلف مهریه توضیحاتی را ارائه دادیم لازم است تفاوت های مهمی که بین مهریه عندالمطالبه و مهریه عندالاستطاعه وجود دارد را نیز به دقت بررسی کنیم. از جمله مهم ترین این تفاوت ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

در واقع در مهریه عندالمطالبه هیچ گونه شرطی برای تمکن مالی مرد وجود ندارد؛ یعنی مرد تحت هر شرایطی ملزم می شود تا مهریه تعیین شده را به زن پرداخت نماید.

در مهریه عندالاستطاعه مرد زمانی از نظر دادگاه خانواده ملزم به پرداخت مهریه تعیین شده می گردد که توانایی مالی لازم برای این کار را داشته باشد. در واقع اگر مشخص شود که مرد توانایی مالی برای پرداخت مهریه را ندارد، زن تحت هیچ شرایطی نمی تواند او را تحت فشار قرار دهد تا مطالباتش قانونی اش را وصول نماید.

در مهریه عندالمطالبه ضمانت اجرایی وجود دارد؛ یعنی اگر مرد از پرداخت مهریه خودداری نماید، زن می تواند با مراجعه به محاکم قضایی حکم جلب وی را دریافت نماید.

در صورتی که برای دادگاه محرز شود که مرد توانایی مالی لازم برای پرداخت مهریه عندالمطالبه را ندارد، با درخواست مرد مبنی بر اعسار در پرداخت مهر موافقت شده و به این شکل مهریه قسط بندی می گردد تا مرد هر ماه مبلغ مشخصی از مال را در اختیار زن قرار دهد.

در مهر عندالاستطاعه هیچ گونه نیازی به ارائه دادخواست اعسار و قسط بندی نیست. در واقع زن زمانی به حقوق خود می رسد که مرد توانایی مالی داشته باشد.

زن برای دریافت مطالبات خود در خصوص مهریه عندالاستطاعه لازم است لیست اموال مرد را به دادگاه ارائه داده و آن را به اثبات برساند. حال آن که در مهریه از نوع عندالمطالبه نیازی به طی نمودن این مرحله نیست.

قانون جدید مهریه چیست؟

در قانون مدنی درباره مهریه توضیحاتی ارائه شده است. در ماده 1082 از قانون مدنی می خوانیم که پس از جاری شدن صیغه عقد، زن مالک مهریه می باشد و زن می تواند آن را از مرد مطالبه نماید. در صورتی که زوجه از شوهرش مهریه را مطالبه نماید، مرد ملزم می شود آن را به صورت کامل در اختیار زن قرار دهد. چرا که عدم پرداخت مهریه می تواند عواقب جدی برای مرد به همراه داشته باشد و حتی در مواردی ممکن است زن بتواند حکم جلب مرد را دریافت نماید.

در مهریه هیچ گونه شرط تمکینی وجود ندارد. در واقع ممکن است نشوز زن به اثبات رسیده باشد و او هیچ گونه تمکینی از مرد نداشته باشد، در این صورت مرد ملزم است مهریه زن را به او پرداخت نماید. می دانیم که تمکین از جمله مهم ترین وظایف زن در قانون و شرع به شمار می رود؛ اما عدم تمکین زن تنها می تواند او را از دریافت نفقه محروم کند؛ اما در خصوص مهریه باید اشاره کنیم که هیچ گونه شرط تمکین یا عدم تمکین وجود نداشته و زن ناشزه نیز می تواند مهریه دریافت کند.

طبق قانون جدید مهریه 1042 اگر زن تمامی مهریه خود را به صورت رسمی به مرد ببخشد، دیگر نمی تواند مطالبه ای در خصوص آن داشته باشد. طبق اصلاحیه هایی که بر ماده قانونی 1082 صورت گرفته است، شرایط مطالبه مهریه با تغییراتی رو به رو شده است. در قانون جدید اشاره شده است که اگر مهریه زن از نوع وجه نقد باشد، مقدار مهریه بر اساس تغییرات ارزش پول در طی سال های متمادی بر اساس اعلام بانک مرکزی محاسبه خواهد شد.

در واقع تغییرات قانون باعث شده است تا زن بتواند مهریه وجه نقد خود را بر اساس ارزش آن به روز دریافت نماید. حال آن که در گذشته روال این بود که مهریه زن دقیقا آن چیزی که در سند ازدواج قید شده بود به او پرداخت می گردید. از سوی دیگر اگر همسر فوت کند، زن می تواند تا زمان فوت شوهرش مهریه را به روز دریافت نماید؛ بنابراین مدت زمان تعیین شده برای انحصار وراثت، هیچ گونه تاثیر خاصی بر روی مقدار قیمت مهریه زن نخواهد داشت.

مهریه چیست

مهریه در زمان عقد چقدر است؟

در پاسخ به این سوال که مهریه چیست؟ اشاره داشتیم که مهریه از جمله مهم ترین حقوق مالی زن به شمار می رود. باید این نکته را متذکر شویم که حتی در صورتی که زن به مرد خیانت کند و یا اینکه از وی تمکین نداشته باشد، باز هم این مرد است که مکلف به پرداخت مهریه می باشد. لازم به ذکر است که اگر زن پیش از نزدیکی و رابطه جنسی یعنی در زمان عقد، مهریه خود را از مرد مطالبه نماید، مرد از نظر قانونی و شرعی تنها ملزم به پرداخت نیمی از مهریه تعیین شده برای زن می گردد.

در واقع می توان بر اساس مواد قانونی مختلف گفت که مهریه دختر باکره نصف مقدار تعیین شده برای مهریه است. شرایط مطالبه مهریه دختر باکره با شرایط مطالبه مهریه از سوی یک زن هیچ تفاوتی ندارد. در ابتدا لازم است زن دادخواستی مبنی بر مطالبه مهریه در دادگاه تنظیم نماید و سپس با ارائه اموال شوهر به دادگاه، نیمی از مهریه خود را از اموال وی وصول نماید. در نظر داشته باشید که در تمامی مراحل مطالبه مهریه می توانید روی کمک های یک وکیل با تجربه و شاخص حساب باز کنید.

لزوم مراجعه به وکیل برای مطالبه مهریه

در نظر داشته باشید که مهریه از جمله مهم ترین حقوق مالی زن در زمان نکاح به شمار می رود که مطالبه آن با پیچیدگی و حساسیت های بالایی همراه خواهد بود. از سوی دیگر بسته به نوع مهریه، ممکن است شرایط مطالبه برای شما متفاوت باشد. در تمامی مراحل وصول مطالبات در خصوص مهریه از دادخواست گرفته تا ارائه لیست اموال شوهر، شما نیازمند کمک های بهترین وکیل خانواده در تهران هستید؛ اما هر وکیلی نمی تواند در این مسیر به شما راهنمایی ارائه دهد و باید به دنبال شاخص ترین ها باشید.

در واقع وکیل تجربه بالایی در زمینه مطالبه مهریه دارد و پیش از این با صدها پرونده مشابه دست و پنجه نرم کرده است. او به عنوان متخصص مسائل حقوقی می تواند خواسته های شما را در مدت زمان کمی محقق کرده و اهداف مختلف را تامین نماید. باید تحقیقات جامعی درباره ویژگی و توانمندی وکلا انجام دهید تا به این شکل بتوانید از میان تعداد زیادی از حقوقدانان شاغل در این زمینه، در نهایت مطرح ترین آن ها را انتخاب کرده و از آن ها برای قبول وکالت دعوت به عمل آورد.

مهریه چیست

کلام آخر

از اینکه تا پایان مقاله در کنار ما بودید از شما تشکر و قدردانی می کنیم. در این مقاله تمام تلاش ما این بود تا به این سوال پاسخ دهیم که مهریه چیست؟ مهریه در واقع جزو مهم ترین حقوق مالی زن در کنار نفقه و اجرت المثل به شمار می رود که زن پس از نکاح می تواند در آن تصرف داشته باشد. پس از آن انواع مهریه را مورد بررسی قرار دادیم و سپس به سراغ قانون جدید مطالبه مهریه و تغییرات آن رفتیم. اکنون از شما می خواهیم که نظرات خود را با مخاطبان سایت برترین وکیل به اشتراک بگذارید.

4/5 - (2 امتیاز)

فردین ساریخانی

نویسنده و ویراستار متون ادبی، حقوقی/روزنامه نگار/عاشق کتاب، هنر، سفر و فیلم کلاسیک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × پنج =

دکمه بازگشت به بالا