نکات حقوقی

طلاق از طرف زن ⚖️ +【مراحل طلاق و مدارک لازم】

طلاق از جمله امور شرعی و قانونی است که متاسفانه به هنگام وجود اختلاف و عدم سازگاری بین زوجین این امر بروز می‌کند و زوجین تصمیم به طلاق می‌گیرند. اقدام به طلاق ممکن است از طرف مرد و یا زن و یا از طرف هر دو به صورت توافقی باشد. در این مقاله طلاق از طرف زن بررسی می‌شود و مطالبی از جمله راه‌های طلاق از طرف زن، مراحل طلاق، شرایط طلاق و بسیاری از موارد دیگر در این مقاله به خوبی بیان می‌شود تا به بسیاری از سوالات شما در این حوزه پاسخ داده شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مجله حقوقی برترین وکیل همراه ما باشید.

طلاق از طرف زن چیست؟

بسیاری از مردم با مفهوم طلاق به خوبی آشنا هستند و راه‌های انجام انواع طلاق را می‌دانند. طلاق از طرف زن نیز نمونه‌ای از انواع طلاق است که در این نوع طلاق زن درخواست طلاق و جدایی از شوهر داشته و به این شکل روند پیشروی طلاق آغاز می‌شود. طلاق از طرف زن محدود به مواردی از جمله وکالت در طلاق اعم از وکالت مشروط و مطلق، عدم پرداخت نفقه و ناتوانی روج از پرداخت نفقه، عسر و حرج زوجه و غیبت شوهر بیش از چهار سال است.

اگر در زمینه طلاق به وکیل نیاز دارید، ما در مطلب بهترین وکیل طلاق به معرفی وکلای متخصص و خبره پرداخته ایم که در نوبه خود از بهترین ها هستند. می توانید راهنمایی های لازم را از وکیل مورد نطر خود دریافت کنید.

طلاق از طرف زن چیست؟

راه‌های طلاق از طرف زن

زن باید برای اقدام به طلاق، راه‌های طلاق را دانسته و با توجه به این‌ را‌ها اقدام به ثبت طلاق نماید. به چند مورد از این راه‌ها در مطالب قبلی اشاره شد و حال به توضیح کامل آن‌ها می‌پردازیم‌‌.

عدم پرداخت نفقه از طرف زوج: زن اگر بتواند ثابت کند که همسر او از پرداخت نفقه امتناع می‌کند می‌تواند طلاق بگیرد که اگر زوج نیز با این امر مخالفت کند دادگاه اقدام به اجرای صیغه طلاق می‌کند.

عسر و حرج زن: اگر ادامه زندگی مشترک برای زن مشکل باشد می‌تواند اقدام به طلاق کند که این مورد مشمول عسر و حرج می‌شود. از مصادیق عسر و حرج می‌توان به اعتیاد زوج، ابتلای او به بیماری‌های صعب العلاج، رفتار‌های مالی غیر قابل تحمل، ضرب و شتم و بدرفتاری، محکوم شدن زوج به بیش از ۵ سال حبس و مواردی این چنینی اشاره کرد.

غیبت زوج: غیبت زوج بیش از چهار سال سبب می‌شود تا زن بتواند اقدام به طلاق کرده و از زوج طلاق بگیرد.

شروط دوازده گانه ضمن عقد ازدواج: اگر زوج به شروطی که در عقد‌نامه ثبت شده است عمل نکند، طلاق توسط زن می‌تواند صورت گیرد.

داشتن حق طلاق زن: اگر در عقدنامه قید شده باشد که زن حق طلاق دارد، امر طلاق توسط زن می‌تواند به انجام برسد.

سپردن امر طلاق به وکیل مجرب: این امر یکی از مهم‌ترین راه‌های طلاق توسط زن است و با کمک وکیل روند طلاق به درستی طی می‌شود.

مراحل طلاق از طرف زن

مراحل طلاق از طرف زن

هر طلاقی باید با طی مراحل آن پیش برود که طلاق از طرف زن نیز مشمول این مراحل است و باید حتما مراحل طلاق را به درستی انجام داد که در ادامه به مراحل مهم طلاق از طرف زن پرداخته می‌شود.

  • ثبت نام در سامانه تصمیم که اولین قدم برای اقدام به طلاق است.
  • شرکت در جلسات مشاوره که پس از اخذ تصمیم طلاق در سامانه و دریافت نوبت باید در جلسات مشاوره شرکت کرد.
  • تنظیم دادخواست که دادگاه پس از بررسی این دادخواست طلاق را به جریان می‌اندازد.
  • جلسه دادرسی پس از بررسی دلایل طلاق اجرا می‌شود و اگر دلایل قابل قبول بود حکم طلاق صادر می‌شود.
  • مرحله تجدید نظر که زوجین می‌توانند در مورد رای دادگاه در مورد طلاق تقاضای تجدید نظر کنند.
  • فرجام خواهی که پس از صادر شدن تجدید نظر در مورد رای دادگاه طرفین در دیوان عالی کشور تقاضای فرجام خواهی می‌کنند.
  • پس از صادر شدن حکم طلاق طرفین شش ماه فرصت دارند تا به یکی از دفاتر طلاق و ازدواج مراجعه کرده و صیغه طلاق را جاری کنند.
شرایط درخواست طلاق از طرف زن

شرایط درخواست طلاق از طرف زن

در قانون اسلامی حق طلاق معمولا با مرد بوده و هر زمان می‌تواند همسر خود را طلاق دهد که این شرایط برای زن مشکل بوده و در صورت وجود شرایط خاص، زوجه می‌تواند اقدام به درخواست طلاق نماید. همان طور که گفته شد، شرایط طلاق از طرف زن شامل موارد مختلفی از جمله بدرفتاری زوجه، داشتن حق طلاق زن، سخت شدن زندگی برای زن و مشقت بار بودن زندگی با زوج و مواردی این چنینی است.

در این صورت زن می‌تواند اقدام به درخواست طلاق نماید. پس از اینکه شرایط طلاق توسط همسر بررسی شد، دادگاه شکل می‌گیرد و به پرونده رسیدگی می‌شود. اما برای پیشروی طلاق توسط زن مدارکی لازم است که این مدارک شامل شناسنامه و کارت ملی زوجین، سند ازدواج رسمی آن‌ها و مدارک دیگری است که دادگاه آن‌ها را درخواست می‌کند و زوجین با تحویل آن‌ها و با نظر نهایی دادگاه طلاق می‌گیرند.

اینکه بگوییم روند طلاق نیز چقدر طول می‌کشد، بستگی به این دارد به چه میزان حق با زن باشد و یا اینکه زوج در امر طلاق دشواری ایجاد کرده و با طلاق مخالفت کند که در این خصوص باید گفت که مدت زمان درخواست طلاق توسط زن کمی زمان‌بر بوده و تنها طلاقی که در کمترین زمان به نتیجه می‌رسد طلاق توافقی است.

حقوق زن در طلاق از طرف زن

حق و حقوق زن شامل مهریه و یا نفقه در طول دوران زندگی و یا پس از طلاق باید به زوجه پرداخت شود که این حق قانونی زن است. اما سوال مهمی که پیش می‌آید این است که حقوق زن در طلاق از طرف زن به چه صورت است.

حقوق زن در طلاق از طرف زن

در این خصوص گفتنی است که اگر زن نسبت به همسر خود کراهتی داشته باشد می‌تواند نصف مهریه خود را بخشیده و تقاضای طلاق خلعی از دادگاه داشته باشد. نصف دیگر مهریه خود را می‌تواند دریافت کند و در مورد نفقه نیز این چنین است که زن تا زمانی که در عده است می‌تواند نفقه خود را از زوج دریافت کند.

البته دریافت میزان مهریه و یا نفقه بستگی به توافق زن و مرد دارد و با توجه به این توافق نیز می‌توانند عمل کنند و زن بر اساس این توافق می‌تواند حتی در صورت اقدام به طلاق از سوی خود مهریه را کامل دریافت کند و برعکس. به هنگام اقدام به طلاق توسط زن در دوران عقد و قبل از عروسی و در صورت نداشتن رابطه جنسی زن می‌تواند نصف مهریه را دریافت کند.

تاثیر مخالفت مرد در روند طلاق از طرف زن

هنگامی که زن اقدام به درخواست طلاق می‌کند ممکن است مرد مخالفت کند و این روند به کندی پیش برود‌. اما دادگاه شرایط را بررسی می‌کند و اگر زن یکی از دلایل محکمه پسند طلاق را اثبات کند روند طلاق او پیش می‌رود و مخالفت مرد کارساز نیست و دادگاه طلاق زن را از زوج می‌گیرد.

تاثیر مخالفت مرد در طلاق توسط زن زمانی کارساز است که زن نتواند دلایل طلاق خود از شوهر را ثابت کند و دلیل محکمه پسندی برای این کار او وجود نداشته باشد. در این صورت اقدام به طلاق او مورد قبول نیست و دادگاه درخواست طلاق توسط زن را قبول نمی کند.

مزایای استفاده از وکیل در طلاق از طرف زن

مزایای استفاده از وکیل در طلاق از طرف زن

پرونده‌های درخواست طلاق توسط زن در دادگاه‌ها از سخت‌ترین پرونده‌ها هستند که زمان نسبتا زیادی طول می‌کشد تا این پرونده‌ها به نتیجه برسند‌. اما وجود یک وکیل مجرب و کاربلد در این زمینه می‌تواند بسیار خوب بوده و به این صورت روند طلاق به درستی انجام گیرد. مزایای استفاده از وکیل طلاق توسط زن این است که می‌تواند به خوبی دلایل زن برای طلاق را ثابت کرده و در دادگاه نیز از زن به شکل درستی دفاع کند و در این صورت روند طلاق سریع‌تر پیش می‌رود.

همینطور اکثر خانم ها ترجیح می دهند در پروسه طلاق خود، از وکیل زن کمک بگیرند، از این رو به دنبال بهترین وکیل زن می گردند تا به خوبی از حقوق قانونی آنها دفاع نماید.

همچنین وکیل طلاق می‌تواند مشاوره‌های لازم را در رابطه با طلاق به زن ارائه دهد و البته اطلاعات لازم در رابطه با نحوه روند طلاق را در اختیار زوجه قرار دهد. وکیل در طلاق توسط زن برای مرد نیز مزایای زیادی داشته و مرد می‌تواند با داشتن وکیلی مجرب ثابت کند که مشکلی در زندگی آن‌ها وجود ندارد و ادعاهایی که زن درباره او می‌کند اشتباه هستند. البته اگر واقعا مرد بی گناه باشد و شرایطی محیا نکرده باشد که زن با توجه به آن درخواست طلاق کند.

کلام آخر

طلاق از طرف زن یا مرد و یا طلاق توافقی آخرین مرحله زندگی مشترک بوده و هنگامی که زوجین نمی‌توانند با هم به زندگی خود ادامه دهند اقدام به طلاق می‌کنند. اما باید قبل از اقدام به چنین امری به خوبی تمامی شرایط را بررسی کرده و با راه‌های طلاق و نحوه انجام این کار و روند امر طلاق به خوبی آشنا بود‌. برای تحقق این امر نیز می‌توان از وکلایی مجرب و کاربلد کمک گرفته و با راهنمایی آن‌ها روند طلاق و جدایی خود را پیش برد. امیدوارم مطالب مفید بوده باشد، درصورتی که سوال و یا انتقادی دارید برای ما کامنت کنید.

زن به هنگام داشتن حق طلاق می‌تواند به راحتی از همسر خود طلاق بگیرد؟

بله، اگر در سند ازدواج قید شده باشد که زن هر موقع بخواهد می‌تواند اقدام به طلاق کند در این صورت در روند طلاق مشکلی به وجود نمی‌آید.

اقدام به طلاق توسط زن می‌تواند بدون داشتن وکیل پیش برود؟

در این صورت مشکل در روند کار به وجود می‌آید و اگر زن در این رابطه آگاهی لازم را نداشته باشد با دشواری مواجه می‌شود که در این صورت داشتن وکیل کار را آسان‌تر می‌کند.

آیا با داشتن حق طلاق زن می‌تواند سریع‌تر طلاق بگیرد؟

خیر، روند طلاق ساده نیست و باید حتما جلسات مشاوره و غربالگری و بسیاری از مراحل قانونی دیگر طی شود که این امور زمان‌بر هستند.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + 2 =

دکمه بازگشت به بالا