نکات حقوقی

درخواست طلاق اینترنتی✅مراحل ثبت دادخواست طلاق در سامانه ثنا

امروز آمار طلاق افزایش چشمگیری داشته و بسیاری از خانواده‌ها را با خود درگیر کرده است. طلاق انواع مختلفی دارد و ممکن است برای هر یک از آنها بتوانید در شرایط خاصی اقدام نمایید اما به طور کلی می‌توان طلاق را به چند دسته طلاق توافقی، طلاق از طرف مرد و طلاق از طرف زن تقسیم نمود. بسیاری از افراد تمایل دارند که مراحل پیچیده و طولانی طلاق را به صورت کاملاً آنلاین و به صورت اینترنتی طی نمایند تا به این شکل حضور کمتری را در محاکم قضایی داشته باشند. به همین دلیل قوه قضاییه نیز دست به کار شده و سامانه‌ای را برای ثبت درخواست‌ها مبنی بر طلاق اینترنتی راه اندازی کرده است. در این مقاله سعی داریم اطلاعات جامعی در خصوص درخواست طلاق اینترنتی به شما ارائه دهیم پس از شما درخواست می‌کنیم که تا پایان مقاله در کنار ما باشید.

جهت مشاوره با بهترین وکیل طلاق در تهران کلیک کنید!

ثبت درخواست طلاق اینترنتی

نخستین نکته‌ای که باید درباره درخواست طلاق اینترنتی بدانید این است که تمامی مراحل قانونی و حقوقی طلاق به صورت آنلاین صورت نمی‌پذیرد بلکه شما می‌توانید با مراجعه به چند سامانه درخواست خود را برای پیگیری تمامی مراحل طلاق و همچنین حضور در مراکز قضایی به ثبت برسانید. برای مثال شما ملزم هستید که در سامانه تصمیم نام نویسی کرده و از این طریق برای حضور در دادگاه نوبت بگیرید همچنین باید در جلسات مشاوره پیش از طلاق به همراه همسر خود حضور داشته باشید.

برای این کار لازم است در ابتدا به سامانه تصمیم مراجعه کرده و بر روی گزینه ثبت نام بزنید تا پس از وارد کردن تمامی اطلاعات مورد نیاز ثبت نام شما به طور کامل انجام شود. پس از طی نمودن این مرحله لازم است نوع طلاق خود را نیز مشخص کنید.

برای مثال می‌تواند طلاق شما از نوع طلاق توافقی یا طلاق یک طرفه به درخواست زن یا طلاق یک طرفه به درخواست مرد باشد که تمامی این موارد بسته به خواسته شما خواهد داشت. هر یک از انواع طلاق دارای احکام و شرایط خاص به خود می‌باشد.

می‌دانیم که انجام مشاوره پیش از طلاق یکی از مراحل مهم به شمار می‌رود بنابراین شما باید از میان لیست کاملی که برای نوبت دهی به شما ارائه می‌شود یکی از مراکز معتبر بهزیستی را برای مشاوره انتخاب کرده و با همسر خود در آن مراجعه نمایید.

نوبت دهی برای مراکز مشاوره به صورت کاملاً آنلاین صورت می‌پذیرد و شما می‌توانید در هر زمان که تمایل داشتید به مرکز مشاوره مورد نظر در زمان مقرر مراجعه کرده و مشاوره‌های پیش از طلاق را دریافت نمایید تا اگر قصدتان جدیست مراحل بعدی به طور قانونی طی شود.

در جلسات مشاوره بررسی می‌شود که آیا دو طرف می‌توانند به سازش رسیده و زندگی مشترک خود را ادامه دهند یا اینکه مصر به انجام طلاق هستند.

در صورتی که زوجین برای طلاق از طرف مرد یا طلاق از طرف زن و طلاق توافقی مصر باشند لازم است دادخواست خود را در اختیار دفاتر خدمات الکترونیک قرار داده یا آن را به صورت کاملاً آنلاین یا اینترنتی به ثبت برساند. پس از طی نمودن مراحل فوق برای درخواست طلاق اینترنتی این موضوع در محاکم قضایی مورد بررسی دقیق قرار خواهد گرفت.

به این موضوع توجه داشته باشید که در طلاق توافقی لازم است زوجین در خصوص نفقه و سایر حقوق مالی و غیر مالی به توافقات کامل دست پیدا کرده باشند و در غیر این صورت و در زمانی که زن و مرد نتوانند به توافق برسند لازم است از طریق طلاق یک طرفه یعنی طلاق از طرف مرد و طلاق از طرف زن خواسته‌های حقوقی خود را برای پایان دادن به زندگی مشترک به انجام برسانند. به هر حال فرد برای طی نمودن تمامی مراحل اینترنتی طلاق می‌تواند از طریق دفاتر خدمات الکترونیکی قوه قضاییه اقدامات لازم را به انجام برساند.

درخواست طلاق اینترنتی

ثبت نام در سامانه تصمیم به چه صورت انجام می‌شود؟

درباره ثبت نام در سامانه تصمیم لازم است به این نکته اشاره داشته باشیم که این سایت توسط سازمان بهزیستی کشور طراحی شده و هدف اصلی آن این بوده که در تکمیل فرایند طلاق به نوعی تسهیل و تسریع ایجاد کند. در واقع زوجین می‌توانند با استفاده از این سایت خواسته‌های خود را برای تکمیل مراحل طلاق به صورت اینترنتی دنبال نمایند و همین مسئله می‌توانند فرایند طلاق را در مدت زمان کمتری به انجام برساند؛ اما لازم است برای ثبت نام در این سایت مراحل مختلفی را طی نمایید که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.

دقت داشته باشید که اصلی‌ترین هدف ثبت نام در این سایت این است که برای جلسات مشاوره نوبت دهی شوید چرا که می‌دانیم مشاوره خانوادگی پیش از طلاق برای تکمیل مراحل حقوقی مربوط به پایان دادن به زندگی مشترک الزامی می‌باشد.

در جلسات مشاوره لازم است این موضوع مورد بررسی قرار بگیرد که آیا تصمیم زوجین برای جدا شدن از یکدیگر جدی است یا خیر و اینکه آیا زوجین می‌توانند از طریق دریافت مهارت‌های روانشناختی مجدداً به زندگی مشترک خود ادامه داده و از پایان دادن به آن جلوگیری کنند.

ابتدا باید به سایت تصمیم مراجعه نموده و سپس گزینه ثبت نام یا ورود به سیستم را بزنید تا برای تکمیل مراحل ثبت نام آماده شوید. همچنین در این سامانه باید نوع طلاق خود را اعم از اینکه طلاق از نوع توافقی یا یک طرفه است را مشخص کنید. همچنین باید استان و شهر محل سکونت خود را به دقت در سایت مشخص کنید تا لیست کاملی از مراکز مشاوره که زیر نظر بهزیستی فعالیت می‌کنند برای شما مشخص گردد. در این مرحله به صفحه ثبت اطلاعات شخصی هدایت خواهید شد که باید اطلاعات خود را در آن وارد کنید.

برای درخواست طلاق آنلاین می‌بایست تمامی اطلاعات خود و همسرتان را به طور دقیق در سامانه تصمیم به ثبت برسانید چرا که باید اطلاعات شما با مدارکی که بارگذاری می‌کنید مطابقت کامل داشته باشد چرا که در غیر این صورت به خواسته شما رسیدگی نخواهد شد.

 همچنین شما باید تمامی مدارکی که از شما خواسته شده است را در سامانه تصمیم بارگذاری کنید تا آنها به دقت مورد بررسی قرار بگیرند همچنین باید اشاره داشته باشیم که حجم مدارک بارگذاری شده و اسکن شده نباید بالاتر از ۲ مگابایت باشد.

همچنین لازم به ذکر است که باید هزینه‌های مربوط به ثبت نام در سامانه تصمیم به صورت اینترنتی و کاملاً آنلاین پرداخت شود. شما می‌توانید با استفاده از این سایت به صورت کاملاً آنلاین مرکز مشاوره مورد نظرتان را مشخص نموده و زمان مراجعه آن را نیز تعیین کنید.  شما همچنین از طریق این سامانه می‌توانید نوبت خود برای حضور در مراکز مشاوره زیر نظر بهزیستی را نیز پیگیری کنید. همچنین لازم است به این نکته توجه کنید که نوبت دهی برای مراکز مشاوره در این سایت به میزان دو هفته اعتبار دارد.

درخواست طلاق اینترنتی

مراحل ثبت دادخواست طلاق در سامانه ثنا

اشاره داشتیم که از نظر قانونی برای ثبت دادخواست طلاق در سامانه ثنا لازم است که ابتدا به سایت مربوطه مراجعه کرده و سپس زن و مرد ثبت نام خود را در این سامانه تکمیل نمایند؛ اما پیش از ثبت نام در سامانه مذکور لازم است احراز هویت برای زن و مرد انجام بپذیرد که برای این کار لازم است زوجین به دفاتر خدمات الکترونیکی قوه قضاییه مراجعه کرده و مراحل ابراز هویت و حتی ثبت نام را در آن تکمیل کنند. مقامات قضایی حاضر در دفاتر خدمات الکترونیکی قوه قضاییه به شما در این زمینه کمک خواهند کرد.

همچنین برای درخواست طلاق اینترنتی لازم است در ابتدا در سامانه تصمیم نیز ثبت نام خود را انجام داده باشید تا به این شکل بتوانید درخواست خود را نیز در سامانه ثنا به ثبت برسانید.

برای این کار می‌توانید با استفاده از کد ملی یا شماره تلفن همراه خود به سامانه تصمیم وارد شوید. با استفاده از سامانه تصمیم شما می‌توانید برای دریافت مشاوره اقدامات لازم را به انجام رسانده و به همراه همسر خود در جلسات مشاوره به صورت الزامی حضور پیدا کنید. در سامانه تصمیم برای دریافت مشاوره نوبت دهی می‌شود.

پس از پایان یافتن جلسات مشاوره فرم دادخواست طلاق به طرفین داده می‌شود که باید در آن نوع طلاق به طور کامل مشخص شده و مهم‌ترین دلایل طلاق نیز در آن ذکر گردد. علاوه بر فرم دادخواست طلاق می‌بایست تمامی مدارک و مستندات لازم برای نوع طلاق نیز در سامانه ثنا بارگذاری شوند. در صورتی که مدارک بارگذاری شده همخوانی با اطلاعات شخصی و هویتی شما نداشته باشد به طور قطع دادخواست شما از طریق سامانه ثنا رد خواهد شد و در محاکم قضایی به آن رسیدگی نمی‌شود.

مدارکی که باید در سامانه ثنابارگذاری شود شامل کارت ملی شناسنامه و سایر اوراق هویتی خواهد شد همچنین برای خانم‌ها الزامی است که گواهی عدم بارداری خود را نیز در سامانه ثنا بارگذاری نمایند.

پس از طی نمودن این مرحله لازم است هزینه‌های دادرسی برای درخواست طلاق آنلاین به صورت کاملاً اینترنتی و غیرحضوری پرداخت شود. پس از طی نمودن مراحل بالا درخواست طلاق شما به دادگاه مربوطه ارسال خواهد شد و از طریق پیامک زمان برگزاری جلسات دادگاه به شما اعلام می‌گردد.

منظور از درخواست طلاق اینترنتی چیست؟

منظور از درخواست طلاق اینترنتی چیست؟

بسیاری از ازدواج‌هایی که در ابتدا دو طرف شناخت کاملی از یکدیگر نداشته و به تفاهمات کامل دست پیدا نمی‌کنند به مرور زمان منجر به طلاق و پایان دادن به زندگی مشترک می‌شود و همین مسئله می‌تواند آمار طلاق را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. قوانین کشور که در بسیاری از موارد از شرع مقدس اسلام استخراج شده‌اند حق طلاق را به مرد می‌دهند و این مرد است که می‌تواند هر زمان که اراده نمود همسر خود را طلاق دهد؛ اما در عوض مرد باید پیش از طلاق تمامی حقوق مالی زن را به او پرداخت نماید.

در ماده ۱۱۳۳ از قانون مدنی اشاره شده است که مرد می‌تواند حتی بدون دلایل محکمه پسند برای جدا شدن از همسرش درخواست بدهد اما باید دقت داشته باشیم که زن نیز در قوانین دارای حقوق مالی و غیرمالی است که مرد پیش از اقدام برای طلاق باید آنها را به طور کامل پرداخت نماید.

برای مثال پیش از ارسال درخواست طلاق اینترنتی لازم است حقوق مالی زن در خصوص مهریه به طور کامل پرداخت شود. این در حالی است که زن دارای حقوق مالی دیگری مانند نفقه و اجرت المثل نیز می‌باشد.

طلاق توافقی در مقایسه با سایر انواع طلاق دارای آمار بیشتری است و زوجین تمایل دارند به صورت توافقی از یکدیگر جدا شوند و درباره حقوق مالی و غیر مالیشان در ابتدا به توافقات کامل دست پیدا کنند. طبق توافقی زمانی اتفاق می‌افتد که مرد و زن همزمان به صورت مشترک برای جدایی و پایان دادن به زندگی مشترک به توافقات کامل دست پیدا کرده باشند اما در طلاق یک طرفه معمولاً زوج یا زوجه تنها به پایان دادن زندگی مشترک علاقه دارد و دیگری هیچ گونه تمایلی از خود نشان نمی‌دهد.

در واقع قوه قضاییه برای سر و سامان دادن به اقدام زوجین برای طلاق سعی دارد تا با بهزیستی نهایت همکاری را داشته و سامانه‌ای را برای نوبت دهی مشاوره راه اندازی نماید. پس در گام نخست برای طلاق اینترنتی لازم است که در سامانه نوبت دهی ثبت نام نموده و برای جلسه مشاوره آماده شوید. به هر حال شما در تمامی مراحل طلاق می‌توانید روی کمک‌های یک وکیل مجرب و خبره حساب ویژه‌ای را باز کنید و از او بخواهید تا در تمامی این مراحل با تکیه بر دانش حقوقی و تجربیات خود به شما راهنمایی ارائه دهد.

سامانه مربوط به درخواست طلاق اینترنتی

سامانه مربوط به درخواست طلاق اینترنتی

در خصوص دادخواست طلاق اینترنتی باید به این نکته اشاره داشته باشیم که تا پیش از سال ۱۳۹۹ زوجین در صورت تمایل برای انواع طلاق باید به دفاتر خدمات الکترونیک قوه قضاییه کرده و در آنجا دادخواست مربوطه را تنظیم می‌کردند و این مراحل به صورت کاملاً حضوری انجام می‌شد؛ اما اکنون دفاتر خدمات الکترونیکی قوه قضاییه قادر هستند که با دریافت مجوز غربالگری درخواست طلاق را به ثبت برسانند؛ اما امروزه روال کار به این صورت است که برای سر و سامان دادن به طلاق‌ها سامانه‌ای راه اندازی شده است.

قوه قضاییه با همکاری سازمان بهزیستی کشور سامانه تصمیم را راه اندازی کرده است تا به این شکل زوجین بتوانند در انواع طلاق در کمترین زمان ممکن به خواسته‌های حقوقی خود دست پیدا کنند.

در باغ زوجین می‌توانند با مراجعه به سایت تصمیم به صورت کاملاً آنلاین درخواست خود را برای طلاق اعلام داشته و برای دریافت مشاوره از مشاوران سازمان بهزیستی نوبت دهی شوند. با مراجعه به سامانه تصمیم لازم است متقاضیان اطلاعات شخصی خود و همسری که قصد طلاق دادن او را دارند را وارد نمایند.

در این سامانه زمان و تاریخ مشخصی در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد تا در آن بتوانند مشاوره دریافت نمایند. همچنین سامانه تصمیم به شما کد پیگیری ارائه خواهد داد که به منزله تایید اطلاعات و ثبت نام شما می‌باشد.

 در واقع اصلی‌ترین هدف از دریافت مشاوره این است که مجدداً سازش بین زن و مرد اتفاق افتاده و از بسیاری طلاق‌های بی‌مورد جلوگیری شود. پیش از اینکه سامانه تصمیم زمانی را برای تکمیل مراحل دادرسی به شما اعلام دارد وقتی را برای شرکت در جلسات مشاوره پیش روی هر دو طرف خواهد گذاشت.

درباره درخواست طلاق اینترنتی باید به این نکته اشاره داشته باشیم که پس از ورود به سامانه تصمیم بر اساس شهر و محل سکونت زن و مرد محلی برای دریافت مشاوره به آنها معرفی می‌گردد. در صورتی که بین زوجین سازش ایجاد نشود مشاور مورد نظر گواهی عدم انصراف از طلاق را صادر خواهد کرد. پس از دریافت گواهی عدم انصراف از طلاق دو طرف می‌تواند زمان مورد نظرشان برای رسیدگی به پرونده طلاق در دادگاه را مشخص نمایند. سپس در دادگاه باید پرونده توسط قاضی مورد بررسی قرار بگیرد.

مراحل ثبت طلاق اینترنتی

در بالا در خصوص درخواست طلاق اینترنتی توضیحات جامعی را ارائه دادیم و اکنون سعی داریم مراحل ثبت طلاق آنلاین را مورد بررسی قرار دهیم باید دقت داشته باشید که هر یک از زوجین ممکن است به روش‌های طلاق توافقی و یا طلاق یک طرفه از همسر خود جدا شوند.

اما باید در نظر داشته باشید که در تمامی انواع طلاق لازم است از نظر قانونی و حقوقی مراحلی را طی نمایید. در ادامه هر یک از این مراحل را به دقت مورد بررسی قرار می‌دهیم تا روال قانونی برای تکمیل درخواست طلاق مشخص گردد.

در ابتدا باید به سامانه تصمیم ورود پیدا کرده و در آن ثبت نام نمایید. در سامانه تصمیم از شما خواسته می‌شود که بر روی نقشه محل سکونت خود را به طور دقیق مشخص نمایید تا مرکز مشاوره مشخصی را به شما معرفی کند. همچنین فرد باید اطلاعات شخصی خود و همسرش را در این سامانه به ثبت برساند.

تعیین مرکز مشاوره نزدیک به شما نیز یکی از مراحل ثبت طلاق به شمار می‌رود. همچنین در این مرحله سامانه تصمیم زمان و تاریخ مشخصی را برای حضور در جلسات مشاوره معین می‌کند.

در پایان ثبت نام به شما کد پیگیری داده می‌شود و این به مرحله تایید ثبت نام است. در این مرحله لازم است در جلسات مشاوره شرکت کرده تا بتوانید گواهی عدم انصراف دریافت کنید چرا که این مرحله برای درخواست طلاق اینترنتی الزامی به نظر می‌رسد؛ اما اگر بین زوجین سازش ایجاد شود نتیجه پرونده مثبت تلقی شده و پرونده بایگانی خواهد شد. در صورت صدور گواهی عدم انصراف از طلاق زوجین لازم است در زمان مقرر در جلسات دادگاه حاضر شده و در پایان کار طلاق بگیرند.

درخواست طلاق اینترنتی

لزوم مراجعه به وکیل برای درخواست طلاق

وکلایی که در زمینه طلاق فعالیت دارند به طور قطع با قوانین و مقررات این حوزه آشنایی بیشتری داشته و می‌توانند در صورت نیاز به شما راهکارهای مناسبی را ارائه دهند تا در تکمیل مراحل دادرسی تسریع شده و شما در زمان کمتری به خواسته‌های حقوقی خود دست پیدا کنید. چنین وکلای دانش حقوقی بالایی را در اختیار داشته و می‌توانند از تجربیات خود نیز در جهت تسهیل مراحل ثبت طلاق استفاده نمایند. تمامی این مراحل در نهایت منجر به این خواهد شد که شما می‌توانید خواسته‌های حقوقی خود را به طور صحیح به انجام برسانید.

وکیل در تنظیم دادخواست طلاق به شما کمک خواهد کرد و همچنین می‌تواند شرایط را به گونه‌ای جلو ببرد که شما از حقوق مالی و غیر مالیتان به بهترین شکل ممکن دفاع کنید. دفاعیات وکیل در جلسات دادگاه نیز می‌تواند موثر واقع شده و شما را در تامین منافع و اهداف مد نظرتان یاری دهد.

بنابراین لازم است درباره توانمندی و ویژگی‌های وکیل مورد نظرتان تحقیقات جامعی را انجام دهید تا از میان آنها در نهایت شاخص‌ترین و بهترین گزینه را به خدمت بگیرید تا قدم مثبتی را برای رفع نیازهای حقوقی شما بردارد.

کلام آخر

از اینکه تا پایان مقاله در کنار ما بودید و توانستید با استفاده از مطالب آن مشکلات حقوقی خود را برطرف کنید نهایت تشکر و قدردانی را داریم. در این مقاله کوشیدیم تا شما را با درخواست طلاق اینترنتی آشنا کنیم و مراحل مختلف مربوط به آن را نیز بیان نماییم تا اطلاعات شما در این زمینه به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کند. همچنین تلاش کردیم تا اطلاعات جامعی در خصوص سامانه تصمیم و نحوه ثبت نام در آن به شما ارائه دهیم. اکنون از شما می‌خواهیم که نظرات و تجربیات خود را با مخاطبان سایت برترین وکیل به اشتراک بگذارید.

لطفا به این مقاله امتیاز دهید.

فردین ساریخانی

نویسنده و ویراستار متون ادبی، حقوقی/روزنامه نگار/عاشق کتاب، هنر، سفر و فیلم کلاسیک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 10 =

دکمه بازگشت به بالا