مهاجرت

مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک + شرایط و مراحل✈️【آپدیت2024】⚖️

در صورتی که تمایل دارید اقامت و یا تابعیت کشور دیگری را دریافت نمایید، باید به این نکته توجه داشته باشید که خرید ملک در ترکیه یکی از راحت ترین راه ها است. امروزه روش های مختلف برای مهاجرت به ترکیه وجود دارد؛ اما خرید ملک را می توان یکی از ساده ترین راه ها برای اخذ اقامت و تابعیت این کشور برای ایرانیان به شمار آورد؛ اما لازم است در این خصوص اطلاعات جامعی داشته باشید تا بتوانید قدم های مثبتی در این زمینه برداشته و به اهداف تعیین شده دست پیدا کنید. در این مقاله سعی داریم هر آن چیزی که برای مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک به آن نیاز دارید را در اختیار شما قرار دهیم.

خرید ملک در ترکیه برای ایرانیان

دولت ترکیه امکانی را فراهم کرده است که ایرانیان نیز می توانند به مانند مردم سایر کشورهای دنیا با خرید ملک در این کشور سرمایه گذاری کرده و با طی کردن مراحل قانونی به اقامت این کشور دست پیدا کنند. ایرانیان می توانند در تمامی شهرهای ترکیه نسبت به خرید ملک اقدام کنند و با خرید ملک در این کشور نیز قادر خواهند بود که در تمامی شهرهای ترکیه رفت و آمد داشته باشند و از این نظر محدودیتی برای آن ها وجود ندارد. آنها حتی می توانند تابعیت ترکیه با خرید ملک را نیز به دست آورند.

آمارها نشان می دهد که ایرانیان در هشت سال اخیر حداقل یازده میلیارد دلار از سرمایه های خود را صرف خرید ملک در کشور ترکیه نموده اند. با استناد به این آمار می توان به این نتیجه مهم دست پیدا کرد که مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک در مقایسه با روش های دیگر دارای محبوبیت بیشتری در بین ایرانیان است. امروزه با ایرانیان زیادی مواجه هستیم که به دنبال خرید ملک در ترکیه هستند و دنبال بهترین راه حل برای آن می باشند؛ اما لازم است پیش از هر گونه اقدام در این خصوص اطلاعات کافی به دست آورند.

در سال های اخیر شاهد این بوده ایم که قوانین مهاجرتی ترکیه از طریق خرید ملک دچار تغییراتی جدی شده است. در این مقاله ما سعی داریم تمامی اطلاعات را بر اساس قانون جدید خرید ملک در این کشور به شما ارائه دهیم. هر گونه اطلاعات غلط در این زمینه می تواند فرد را با اقداماتی غلط همراه کند و همین اقدامات غلط می تواند فرد را از دستیابی به خواسته های باز بدارد. لازم است پیش از هر گونه تصمیم گیری برای خرید ملک، با یک وکیل متخصص در زمینه مهاجرت مشورت نمایید.

مهاجرت از طریق خرید ملک به ترکیه

شرایط اقامت در ترکیه از طریق خرید ملک

همان طور که اشاره کردیم قوانین مهاجرتی ترکیه در سال های اخیر با تغییراتی مواجه شده است. در قوانین جدید به صراحت ذکر شده است که حداقل سرمایه لازم برای خرید ملک در شهرهای بزرگ ترکیه نظیر استانبول، آنتالیا و ازمیر حداقل 75 هزار دلار است. در صورتی که قصد خرید ملک در شهرهای کوچک ترکیه را دارید باید از این قانون مطلع باشید که حداقل سرمایه لازم برای خرید ملک در این شهرها حداقل 50 هزار دلار است؛ یعنی تنها در صورت خرید ملکی با این قیمت می توانید به اخذ اقامت امیدوار باشید.

فرد متقاضی اقامت در ترکیه از طریق خرید ملک می تواند برای خرید ملک مورد نظر از یک فرد ایرانی یا فرد خارجی اقدام نماید. فرد می تواند با خرید هر نوع ملک مسکونی اعم از آپارتمان، ویلا، پنت هاوس و… به اقامت ترکیه دست پیدا کند. باید دقت داشته باشیم که ملک خریداری شده می بایست دارای ماهیت مسکونی باشد؛ زیرا در غیر این صورت اخذ اقامت غیر ممکن می شود. همچنین باید دقت داشته باشید که از طریق خرید ملک می توان برای اعضای خانواده نیز اقامت دریافت کرد.

آیا با تغییرات قوانین خرید ملک در ترکیه آشنا هستید؟

همان طور که در بالا نیز به آن اشاره کردیم قوانین خرید ملک در ترکیه با تغییراتی مواجه شده است. لازم است برای هر گونه اقدام برای خرید ملک در ترکیه با قوانین و مقررات مربوط به آن آشنایی داشته باشید. از این رو در ادامه سعی داریم برخی از مهم ترین قوانین خرید ملک و همچنین نحوه خرید ملک در ترکیه را ا تشریح نماییم:

 • با خرید ملک در ترکیه مالک عرصه و عیان ملک خود خواهید بود و نباید از این نظر دغدغه ای داشته باشید.
 • امکان خرید ملک مسکونی، تجاری، زمین و… برای ایرانیان در ترکیه فراهم شده است.
 • امکان خرید ملک و زمین در مناطق نظامی و امنیتی ترکیه وجود ندارد.
 • بر اساس قوانین ترکیه ملک خریداری شده در کشور ترکیه در صورت فوت مالک خانه به ورثه ام تحویل داده می شود.
 • طبق قوانین تصویب شده در کشور ترکیه، فرد خارجی برای فروش ملک خریداری در کشور ترکیه با هیچ محدودیتی همراه نخواهد بود و می تواند ملک مورد نظر را با هر قیمتی که مد نظر دارید به فروش برسانید.
 • در قانون به صراحت اعلام شده است که افراد با خرید ملکی با ارزشی بالاتر از 400 هزار دلار در ترکیه می توانند تابعیت و شهروندی این کشور را اخذ نمایند.
 • فرد متقاضی دریافت شهروندی ترکیه تا سه سال حق فروش ملک مسکونی خود را ندارد.
 • افراد خارجی می توانند طبق قانونی به صورت قسطی در ترکیه ملک خریداری نمایند.

نحوه خرید ملک در ترکیه

 • قبل از خرید خانه ابتدا قوانین خرید ملک در ترکیه را مطالعه کنید
 • ابتدا باید به دنبال محل زندگی خود باشید
 • از یک موسسه فروش ملک در ترکیه کمک بگیرید
 • حتما به وکیل ملکی در ترکیه مراجعه کنید
 • به بهترین بنگاه معاملاتی مراجعه کنید تا از هرگونه مشکل و کلاهبرداری ملکی جلوگیری شود.
 • برسی مدارک ملک
 • انجام کارهای دفاتر اسناد رسمی برای به نام زدن سند ملک

همچنین به این نکته توجه داشته باشید! حداکثر متراژ خریداری شده از املاک ترکیه برای افراد خارجی، 30 هکتار می باشد و فرد متقاضی مهاجرت از طریق خرید ملک به ترکیه نمی تواند به دلایل منع قانونی برای بیشتر از این اقدام نماید.

مهاجرت از طریق خرید ملک به ترکیه

مراحل خرید ملک در کشور ترکیه

دولت ترکیه روش های مختلفی را برای خرید قانونی ملک در این کشور اعلام کرده است. حتی امکانی فراهم شده است که افراد می توانند در بیرون از کشور ترکیه نیز با وکالت دادن به شخص دیگری نسبت به خرید ملک اقدام کنند. فرد متقاضی مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک لازم است با مراحل خرید ملک در ترکیه آشنا باشد تا در صورت لزوم بتواند این مراحل را به طور مطلوب پشت سر بگذارد. این مراحل به شرح زیر می باشد:

انتخاب بهترین شهر برای خرید ملک در ترکیه:

یکی از مهم ترین مراحل خرید ملک در ترکیه انتخاب شهری است که قصد سکونت در آن را دارید. انتخاب شهر مورد نظر به میزان زیادی به سلیقه و میزان بودجه ای بستگی دارد که برای خرید ملک مسکونی در ترکیه در نظر گرفته اید. باید در ابتدا این نکته را مد نظر قرار دهید که برای خرید ملک در شهرهای کوچک ترکیه نیاز به حداقل 50 هزار دلار پول نقد دارید. این رقم برای دریافت کارت اقامت ترکیه(کیملیک کارت) در شهرهای بزرگ ترکیه مبلغی در حدود 70 هزار دلار می باشد.

انتخاب ملک مورد نظر:

نخستین اقدام پس از انتخاب شهر محل زندگی، این است که در محلات ترکیه حضور پیدا کرده و به دنبال منزل مورد نظر خود باشید. لازم است این کار را به طور شخصی انجام نداده و در این زمینه با افراد متخصص در ارتباط باشید. باید دقت داشته باشید که قوانین خرید ملک در ترکیه کاملا متفاوت از قوانین ملکی در ایران می باشد و ممکن است در هنگام خرید ملک اسیر دام سودجویان شوید. هر گونه اقدام خود سرانه در این مرحله می توانید خسارت هایی را به همراه داشته باشد.

دریافت اکسپرتیز ریپورت( گزارش ارزش یابی):

ممکن است فرد متقاضی مهاجرت از طریق خرید ملک به ترکیه ملکی را خریداری کرده باشد که دارای نرخی بالاتر از حد معمول است و در واقع با نوعی کلاهبرداری رو به رو شده است. دولت ترکیه برای جلوگیری از چنین سودجویی هایی خریدار را ملزم به دریافت گزارش ارزش یابی کرده است. در واقع دولت ترکیه با استافده از کارشناس های ملکی بر اساس معیارهای مختلفی نظیر سن بنا، امکانات منزل، نوع محله و… ملک مورد نظر را ارزش گذاری کرده تا جلوی کلاهبرداری های معمول را بگیرند.

مهاجرت از طریق خرید ملک به ترکیه

انتقال پول از ایران به ترکیه برای خرید ملک:

در صورتی می توان به خرید ملک امیدوار بود که وجه توافق شده از حساب بانکی فرد خریدار و یا نماینده قانونی او در ایران به حساب بانکی فرد فروشنده در ترکیه منتقل شود. همواره این موضوع خریداران ملک در ایران را با دغدغه هایی رو به رو کرده است. تحریم های بانکی ایران موقعیتی را فراهم کرده است تا افتتاح حساب در خارج از ایران و انتقال پول برای ایران بسیار دشوار به نظر برسد. با مشورت یک وکیل مجرب و خبره در زمینه مهاجرت می توانید این مشکل را نیز به راحتی حل و فصل نمایید.

انتقال سند برای خرید ملک در ترکیه:

آخرین مرحله برای مهاجرت از طریق خرید ملک به ترکیه، انتقال سند ملک خریداری شده است. دقت داشته باشید که قوانین ثبت سند در کشور ایران و ترکیه با یکدیگر متفاوت بوده و ممکن است افراد در این زمینه با مشکلاتی رو به رو شوند. از سوی دیگر امکان کلاهبرداری و سودجویی در این مرحله نیز وجود دارد؛ بنابراین به شما توصیه می کنیم که این مرحله را نیز با دریافت مشاوره حقوقی از سوی افراد متخصص طی نموده تا در رسیدن به اهداف تعیین شده با مشکلی رو به رو نشوید.

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت از طریق خرید ملک در ترکیه

برای خرید ملک و اخذ اقامت ترکیه لازم است فرد متقاضی مراحلی را طی نماید. در تمامی این مراحل لازم است فرد مدارک درخواستی را به دقت تهیه کرده و در اختیار ادارات مربوطه قرار دهد. هر گونه نقص در مدارک مورد نیاز ممکن است درخواست ویزای فرد را با مشکل رو به رو سازد. برخی از مهم ترین مدارک مورد نیاز برای خرید ملک در ترکیه به این شرح است:

 • پاسپورت به همراه کپی محضری آن
 • شناسنامه به همراه ترجمه رسمی آن
 • ارائه ترجمه رسمی گواهی ازدواج در صورت تاهل
 • اصل سند ملک خریداری شده
 • ارائه فرم های درخواست به صورت تکمیل شده
 • چهار عدد عکس پرسنلی
 • ارائه گواهی دریافت بیمه برای خود و خانواده
مهاجرت از طریق خرید ملک به ترکیه

نکات مهم در مهاجرت از طریق خرید ملک به ترکیه

در این بخش سعی داریم به بررسی نکات مهمی بپردازیم که لازم است پیش از هر گونه اقدام برای خرید ملک در کشور ترکیه دقت ویژه ای به آن ها داشته باشید. هر گونه عدم آگاهی از این نکات ممکن است خرید ملک را با مشکل رو به رو کند. در ادامه به مهم ترین نکات برای مهاجرت از طریق خرید ملک به ترکیه خواهیم پرداخت:

 • برای خرید ملک در ترکیه و برآورد هزینه های موجود هرگز نباید تنها به قیمت ملک مورد نظر توجه داشته باشید. هزینه های جانبی دیگری نیز برای خرید ملک در ترکیه وجود دارد. لازم است هزینه ای را نیز برای انتقال سند، هزینه رفت و آمد و… در نظر بگیرید.
 • شیوه بیان متراژ ملک مسکونی در کشور ترکیه با ایران متفاوت است. برخلاف کشور ایران، در ترکیه متراژ ملک مسکونی را با دو اصطلاح متراژ نت و متراژ بروت بیان می کنند. باید دقت داشته باشید که ملک مورد نظر را در ترکیه با متراژ بروت به فروش می رسانند و در هنگام خرید نیز با همین اصطلاح ملزم به خرید هستید. لازم است تفاوت این دو شاخص را بدانید.
 • باید به این نکته توجه داشته باشید که در ملک های خریداری شده در ترکیه در بسیاری از اوقات محل پارکینگ برای خریدار معین نمی گردد. در صورتی که جای پارک ماشین برای شما از اهمیت بالایی برخوردار است، لازم است پیش از هر گونه اقدام برای خرید ملک در این خصوص اطلاعات به دست آورید.

اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

افراد متقاضی مهاجرت از طریق خرید ملک به ترکیه باید به این نکته واقف باشند که امکان دریافت اقامت این کشور از این طریق فراهم شده است. فرد می تواند از طریق خرید ملک موفق به اخذ کارت کیملیک کشور ترکیه شود. در این خصوص باید به نکات زیر نیز توجه داشته باشید:

 • حداقل هزینه لازم برای خرید ملک در شهرهای بزرگ ترکیه مانند استانبول، آنکارا، آنتالیا، ازمیر و… می بایست 70 هزار دلار است. در صورت خرید ملکی با ارزش پایین تر از این مقدار امکان دریافت اقامت وجود نخواهد داشت.
 • در صورت تمایل برای خرید ملک در شهرهای کوچک ترکیه به مانند دنیزلی لازم است حداقل سرمایه ای معادل 50 هزار دلار در اختیار داشته باشید. تنها با هزینه ای در این حدود است که می توانید به اخذ اقامت این کشور امیدوار باشید.

در صورتی که خانه خریداری شده توسط شما دارای شرایط بالا باشد، مالک می تواند با در دست داشتن مدارک مورد نیاز برای اخذ اقامت کشور ترکیه اقدام نماید. برای دریافت اقامت کشور ترکیه از طریق خرید ملک لازم به طی کردن برخی از مراحل است. همچنین لازم است ملک مورد نظر شرایط دیگری نظیر بیمه و سند معتبر داشته باشد. همچنین لازم به ذکر است که امکان دریافت ویزای همراه همسر و اعضای خانواده در صورت داشتن سنی کمتر از 18 با مالک در کشور ترکیه وجود دارد.

اخذ تابعیت و پاسپورت ترکیه با خرید ملک

کشور ترکیه دارای قوانین ساده ای برای اعطای تابعیت به افراد خارجی است. در واقع افراد در صورت دارا بودن شرایط مورد نظر می توانند به ساده ترین شکل پاسپورت کشور ترکیه را دریافت نموده و شهروند این کشور به شمار آیند. همان طور که در بالا نیز به آن اشاره کردیم، افراد متقاضی مهاجرت از طریق خرید ملک به ترکیه می توانند با خرید ملکی به ارزش حداقل 400 هزار دلار در زمانی کمتر از چند ماه برای خود و اعضای خانواده شان تابعیت و پاسپورت کشور ترکیه را اخذ نمایند.

لازم به ذکر است که دولت ترکیه چند تابعیتی بودن را به رسمیت شمرده است. شما می توانید از طریق دریافت پاسپورت کشور ترکیه، علاوه بر حفظ شهروندی ایران، تابعیت کشور ترکیه را نیز اخذ نمایید و با دو تابعیت به اقامت خود در این کشور ادامه دهید. فرد متقاضی می تواند به جای خرید ملکی به ارزش 400 هزار دلار در ترکیه، چند ملک به ارزش مجموعا همین مقدار نیز برای اخذ شهروندی ترکیه اقدام نماید و با طی کردن برخی از مراحل قانونی در این کشور پاسپورت ترکیه را نیز دریافت نماید.

باید به این نکته توجه داشته باشید که برای دریافت پاسپورت ترکیه می بایست خانه مورد نظر را به صورت نقد خریداری نمایید. در صورت خرید قسطی خانه در ترکیه نمی توانید به این مهم دست پیدا کنید. در صورت خرید قسطی خانه در ترکیه لازم است در ابتدا قسط های خود را تسویه کرده و در پایان از شرکت فروشنده موافقت نامه دریافت نمایید. هیچ قانونی این شرکت ها را ملزم به ارائه موافقت نامه نمی کند و از این رو، چنین اقدامی از سوی آن ها به دشواری صورت می گیرد؛ بنابراین ممکن است درخواست تابعیت ترکیه به همین دلیل توسط دولت این کشور رد شود.

مهاجرت از طریق خرید ملک به ترکیه

ضرورت مراجعه به وکیل برای مهاجرت از طریق خرید ملک به ترکیه

تمامی کشورهای جهان بسته به شرایط و نیازهایی که دارند قوانین خاص خود را برای پذیرش مهاجرین به تصویب می رسانند. لازم است هر متقاضی مهاجرت در ابتدا از این قوانین و مقررات اطلاع حاصل نماید و سپس اهداف خود را ترسیم نماید. چرا که عدم آگاهی از قوانین و مقررات مربوط به کشورها می تواند فرد را از رسیدن به اهداف مهاجرتی خود باز دارد و باعث رد درخواست او شود. قوانین از جزئیات بسیاری برخوردار هستند و کسب اطلاع از آن ها تنها از طریق مراجعه به وکیل ممکن می شود.

کشور ترکیه نیز از این مقوله مستثنی نیست و قوانین مهاجرتی خاص خود را دارد. امروزه دولت ترکیه روش های مختلف را برای مهاجرت به این کشور و اخذ اقامت اعلام داشته است. لازم است فرد با مراجعه به وکیل متخصص در زمینه مهاجرت، شرایط خود را برای وی ترسیم نماید تا وکیل با در نظر گرفتن جوانب امر بتواند ساده ترین و مطلوب ترین راه برای کسب ویزا و پاسپورت ترکیه را به متقاضی پیشنهاد دهد. تنها در این صورت است که احتمال موفقیت فرد به میزان قابل توجهی افزایش پیدا می کند.

در خصوص مهاجرت از طریق خرید ملک به ترکیه می بایست این نکته را مد نظر قرار دهید که اقدامات اشتباه می تواند باعث ضرر مالی بسیاری زیادی شود. یک وکیل مهاجرت در تهران، می تواند از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کند. او می تواند در جمع آوری اسناد و مدارک جهت درخواست ویزا به فرد کمک کرده و او در سریع ترین حالت ممکن به مقصود برساند. همچنین در مواردی که درخواست فرد برای دریافت ویزا رد می شود، وکیل می تواند نواقص را جبران نموده و مجددا برای دریافت اقامت ترکیه اقدام کند.

مهاجرت از طریق خرید ملک به ترکیه

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم شما را با چند و چون مهاجرت از طریق خرید ملک به ترکیه آشنا کنیم و به تمامی سوالات شما در این خصوص پاسخ دهیم. در ابتدا تلاش کردیم تا شرایط خرید ملک در ترکیه را مورد ارزیابی قرار داده و در ادامه به تغییرات قوانین ملکی ترکیه اشاره کردیم. سپس سعی کردیم به تشریح مراحل خرید ملک در ترکیه بپردازیم و در ادامه نیز نحوه دریافت اقامت ترکیه و پاسپورت این کشور را مورد اشاره قرار دادیم. اکنون از شما همراهان گرامی دعوت می کنیم تا نظرات و تجربیات خود در خصوص مهاجرت و یا سفر به کشور ترکیه را در قسمت دیدگاه با سایر مخاطبان سایت برترین وکیل به اشتراک بگذارید.

برای خرید ملک در ترکیه به چقدر سرمایه نیاز دارم؟

قیمت ملک در ترکیه بسته به محله محل سکونت و یا متراژ منزل مسکونی متفاوت است؛ اما در صورتی می توانید به اقامت کشور ترکیه دست پیدا کنید که در شهرهای بزرگ ترکیه منزلی با حداقل قیمت 70 هزار دلار خریداری کنید. این مبلغ برای خرید ملک در شهرهای کوچک ترکیه حداقل 50 هزار دلار می باشد.

آیا می توان با خرید ملک در ترکیه برای اعضای خانواده نیز اقامت گرفت؟

در صورتی که بسته به سرمایه خود در یکی از شهرهای کم جمعیت و یا پر جمعیت کشور ترکیه اقدام به خرید ملک مسکونی نمایید، می توانید برای همسر و فرزندان زیر 18 سال خود نیز ویزای کشور ترکیه را دریافت نمایید.

آیا با خرید ملک در می توان پاسپورت ترکیه را اخذ نمود؟

در صورتی که قیمت ملک خریداری شده در ترکیه بالاتر از 400 هزار دلار باشد، فرد می تواند برای دریافت پاسپورت و شهروندی کشور ترکیه اقدام نماید. البته نباید ملک مورد نظر به صورت قسطی خریداری شده باشد.

5/5 - (2 امتیاز)

فردین ساریخانی

نویسنده و ویراستار متون ادبی، حقوقی/روزنامه نگار/عاشق کتاب، هنر، سفر و فیلم کلاسیک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − یک =

دکمه بازگشت به بالا