نکات حقوقی

هزینه وکیل برای طلاق از طرف زن ⚖️ سال جدید

اگر زنی قصد جدایی از همسرش را داشته باشد باید طبق قانون دلایل محکمی به دادگاه ارائه کند تا دادگاه حکم طلاق را صادر نماید. طلاق از طرف زن نوعی طلاق است که دارای فراز و نشیب‌های بسیاری خواهد بود و چنانچه زنی اقدام به جدایی از همسرش کند باید حتما در این مسیر برای خود یک وکیل کاردان انتخاب نماید. در این مقاله قصد داریم شما را با مطالبی در حوزه هزینه وکیل برای طلاق از طرف زن آشنا کنیم تا اطلاعات جامعی در خصوص حق‌الوکاله در طلاق از طرف زن و هزینه‌های آن به دست آورید. با ما در سایت برترین وکیل در ادامه همراه باشید.

حق الوکاله در طلاق از طرف زن چیست؟

حق الوکاله در طلاق از طرف زن چیست؟

طلاق از مواردی است که می‌تواند به علت‌های مختلف میان زوجین پیش آمده و موجب جدایی زن و مرد از یکدیگر شود. اگر زنی قصد طلاق گرفتن از همسرش را داشته باشد می‌تواند با پرداخت حق‌الوکاله به یک وکیل پایه یک دادگستری رسیدگی به امور طلاق را کاملا به او بسپارد. حق‌الوکاله به معنای مبلغی است که وکیل برای انجام امور محول شده از سوی موکل خود دریافت می‌کند که این مبلغ یا به صورت توافقی پرداخت می‌شود و یا بر اساس تعرفه‌های تعیین شده در این حوزه پرداخته خواهد شد، چرا که وکالت در دایره مشاغل آزاد قرار می‌گیرد.

آگاهی از حق الوکاله طلاق از طرف زن برای خانم‌هایی که قصد جدایی از همسران‌ خود را دارند از اهمیت زیادی در جامعه برخوردار است، چرا که به خدمت گرفتن بهترین وکیل طلاق در تهران و امورات مربوط به آن تا حد زیادی آنان را از فشار و استرس روانی دور می‌کند. چنانچه یک خانم از وضع مالی مناسبی برخوردار باشد می‌تواند با بهره‌مندی از یک وکیل ماهر و پرداخت حق‌الوکاله به او از شر ماجراهای پر چالش طلاق و شرکت در جلسات متعدد آن خلاص شده و در مدت‌زمان کمی روند طلاق را طی کرده و از همسرش جدا شود.

معمولا پرداخت حق‌الوکاله بر اساس قرارداد مالی میان وکیل و موکل او مشخص می‌شود که توافق آنان کاملا معتبر و قانونی خواهد بود و موکل ملزم به پرداخت این مبلغ به وکیل است. بخشی از هزینه حق‌الوکاله وکیل برای طلاق از طرف زن پیش از انجام گرفتن آن و بقیه مبلغ پس از طی شدن روند اداری طلاق و صدور رای قطعی توسط دادگاه پرداخت می‌شود که به عبارتی در مرحله اول ۶۰٪ و در مرحله دوم ۴۰٪ از مبلغ توافقی پرداخت خواهد شد.

حق الوکاله در طلاق از طرف زن چیست؟

هزینه دادخواست طلاق از طرف زن

بر اساس قانون مدنی تعیین شده در کشور هر زنی می‌تواند مانند مردان درخواست طلاق دهد اما باید برای جدایی از همسرش دلیل منطقی داشته باشد تا این دلیل توسط دادگاه قضایی بررسی شده و تشکیل پرونده شود. از زمان تنظیم هزینه دادخواست طلاق از طرف زن تا زمانی که حکم طلاق اجرا و صادر شود او ملزم به پرداخت هزینه‌هایی در ارتباط با این موضوع است که در ادامه با انواع این هزینه‌ها آشنا می‌شویم.

هزینه‌هایی که یک زن برای رسیدگی به درخواست طلاق از همسرش باید بپردازد عبارتند از:

 • هزینه جلسات مشاوره قبل از طلاق
 • هزینه دادرسی
 • هزینه تنظیم و ثبت دادخواست
 • چنانچه رای دادگاه مورد اعتراض واقع شود هزینه اعتراض به آرای دادگاه بدوی و تجدید نظر
 • هزینه دفتر ازدواج و طلاق برای جاری کردن صیغه طلاق
 • در صورت داشتن وکیل پرداخت هزینه طلاق از طرف زن
 • هزینه تهیه برگه دادخواست
 • هزینه کپی برابر اصل کردن مدارک شناسایی

به یاد داشته باشید که تمامی هزینه‌های نام‌برده شده دارای هیچ‌گونه ثبات مشخصی نبوده و در هر شهری متفاوت است، برای مثال امکان دارد هزینه دفترخانه‌های ازدواج و طلاق برای جاری کردن صیغه طلاق در تهران با اصفهان کاملا متفاوت باشد.

هزینه دادخواست طلاق از طرف زن

هزینه پرداختی بابت طلاق به درخواست زن

باید بدانید که رسیدگی به هر دعوای حقوقی در دادگاه ملزم به پرداخت هزینه‌ای است و شخصی که درخواست رسیدگی به دادخواست خود را داشته باشد باید آن را پرداخت کند، از این رو طلاق نیز از این قائده جدا نبوده و در طلاقی که به درخواست زوجه صورت گیرد او باید هزینه‌هایی را بپردازد. هزینه‌هایی که یک زن برای جدایی از همسرش باید پرداخت کند تنها شامل ثبت و تنظیم دادخواست نمی‌شود، چرا که طلاق دارای مراحل متعددی بوده و نیازمند پرداخت هزینه‌هایی از سوی فرد درخواست‌کننده است.

لازم به ذکر است هزینه‌های طلاق با در نظر گرفتن هزینه وکیل برای طلاق از طرف زن چندان بالا نیست و تنها کافی است با یک وکیل حرفه‌ای همکاری کنید تا متوجه تفاوت هزینه در طلاق و سایر دعاوی حقوقی شوید. از طرفی هزینه‌هایی که برای طلاق مطرح می‌شود معمولا با هزینه تمامی انواع آن یکسان است، به عبارتی دیگر اگر این درخواست از طرف زوجه صورت بگیرد هزینه آن تفاوتی با طرح این درخواست از طرف مرد ندارد.

طبق قانون با توجه به اینکه درخواست طلاق از طرف زن صورت گرفته است تمامی هزینه‌هایی که برای ادامه مراحل طلاق وجود دارد باید توسط زوجه پرداخت شود و مرد مکلف به پرداخت این هزینه‌ها نیست. فراموش نکنید که بدون پرداخت هزینه زن نمی‌تواند درخواست رسیدگی به پرونده‌اش در دادگاه را داشته باشد و در این خصوص قانون برای افرادی که شرایط مالی مناسبی برای پرداخت هزینه‌های طلاق را ندارند چاره‌ای اندیشیده است.

هزینه پرداختی بابت طلاق به درخواست زن

هزینه وکیل در طلاق به درخواست زن

می‌توان گفت اکثر خانم‌ها در دعاوی مربوط به طلاق ترجیح می‌دهند تا از یک وکیل کاربلد برای رسیدگی به روند پرونده خود در دادگاه استفاده کنند تا این امر در شرایط بهتر و توسط فردی آگاه به مسائل حقوقی انجام شود. با توجه به اینکه وکیل با تمامی مراحل طلاق آشنا بوده و تجربه فراوانی در این زمینه دارد می‌تواند با سرعت عمل بیشتری به درخواست زن برای طلاق از همسرش رسیدگی کرده و در مدت‌زمان کوتاهی به این موضوع خاتمه بخشد.

به طور کلی چنانچه زن برای ارائه درخواست طلاق خود و طی کردن تمامی مراحل آن با آرامش خاطر اقدام به گرفتن یک وکیل دادگستری کند ملزم به پرداخت هزینه‌ای به عنوان حق‌الوکاله به وکیل مورد نظر است. باید بگوییم که هزینه طلاق بدون وکیل برای زوجه با هزینه طلاق با استفاده از وکیل برای زوجه تفاوت دارد و بدیهی است که در مورد دوم هزینه بیشتری صرف می‌شود.

هزینه وکیل برای طلاق از طرف زن در دعاوی حقوقی یکسان نیست و یک وکیل بر اساس رزومه کاری، تجربه، توانایی، تعداد پرونده‌هایی که در اختیار داشته است و غیره حق‌الوکاله خود را تعیین می‌کند که البته این امر ملزم به توافق طرفین خواهد بود. البته به یاد داشته باشید که هیچ اجبار و قانونی وجود ندارد که زوجه را موظف به داشتن وکیل برای ارائه درخواست طلاق به دادگاه کند و هر کسی می‌تواند بدون داشتن وکیل نیز اقدام به جدایی از همسرش نماید.

هزینه وکیل در طلاق به درخواست زن

عوامل موثر بر هزینه وکیل برای طلاق از طرف زن

باید در نظر بگیرید که طلاق از طرف زن با دشواری‌ها و پیچیدگی‌های بسیاری نسبت به طلاق توافقی یا سایر انواع آن روبه‌رو است و از همین رو هزینه وکیل برای طلاق از طرف زن با هزینه‌ای که برای طلاق توافقی در نظر گرفته می‌شود کاملا فرق دارد. چنانچه طلاق از سوی زن مطرح شود باید چندین مسئله مهم از جمله رضایت همسر از طرح طلاق، وجود دلایل محکمه‌پسند، دریافت مهریه یا بخشیدن آن مورد بررسی قرار گیرد که در این صورت وکیل با توجه به تجربه کاری و استعداد خود پرونده را در جهت مثبتی برای موکل خود پیش می‌برد.

در این بخش شما را با برخی از مهم‌ترین عواملی که در تعیین هزینه‌های پرداختی برای طلاق از طرف زن موثر است آشنا می‌کنیم. این عوامل تاثیرگذار عبارتند از:

 • مراحل قضایی و رسیدگی
 • شهر محل فعالیت وکیل
 • نوع پرونده و شرایط آن
 • تجربه و دانش وکیل

هزینه طلاق با وکیل برای خانم‌ها بسیار مناسب است چرا که اکثریت خانم‌هایی که اقدام به جدایی از همسران خود می‌کنند علاقه‌ای به دیدار دوباره همسر و شرکت در تمامی جلسات طلاق نداشته و وکیل با وکالت از طرف آن‌ها به تمامی امور مربوطه بدون نیاز به حضورشان رسیدگی می‌نماید.

عوامل موثر بر هزینه وکیل برای طلاق از طرف زن

کلام آخر

همان‌طور که می‌دانید یک زن می‌تواند با دلایل متعددی از جمله اعتیاد همسر، سوء رفتار، خیانت، نپرداختن نفقه، ازدواج مجدد بدون رضایت همسر، عدم سلامت روانی و غیره درخواست طلاق از همسرش را داشته باشد اما این امر نیازمند طی کردن مراحل متعدد و پیچیده‌ای است. به علت پیچیدگی و سختی‌هایی که در طلاق از طرف زن وجود دارد بهره‌مندی از وکلای متخصص در این حوزه بسیار مهم است چرا که هزینه وکیل برای طلاق از طرف زن بسیار مقرون‌به صرفه‌تر از طی کردن تمامی مراحل طلاق بدون حضور وکیل و در مدت‌زمان طولانی خواهد بود. ممنون که تا خر این مقاله ما را همراهی کردید نظرات و انتقادات خود را با ما در میان بگذارید.

چرا هزینه وکیل برای درخواست طلاق از سوی زن بیشتر از سایر روش‌های طلاق است؟

به این علت که زن برای درخواست طلاق از همسرش ملزم به ارائه دلایل و مدارک محکم و اثبات آن برای جدایی بوده هزینه وکیل بیشتر خواهد بود.

آیا زوجه برای طلاق از زوج حتما باید دلایلی به دادگاه ارائه کند؟

بله، با توجه به قوانین موجود در کشور زن نمی‌تواند بدون ارائه دلایل و اثبات آن از همسرش جدا شود.

هزینه دادخواست طلاق از طرف زن چقدر است؟

دادخواست طلاق یا توسط عریضه‌نویس تنظیم می‌شود یا وکیل که وابسته به این موضوع هزینه آن متفاوت خواهد بود.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + سه =

دکمه بازگشت به بالا