نکات حقوقی

حق طلاق چیست؟ هر آنچه درباره حق طلاق باید بدانید⭐️【نکات مهم】

طلاق به منظور جدایی زن و مرد پس از ازدواج از یکدیگر است که طبق قانون و شرعاً این حق به مرد داده می‌شود که هر گاه بخواهد با ذکر دلایل موجه و پرداخت حقوق مالی، همسرش را طلاق بدهد و زن بر اساس قانون حق طلاق ندارد مگر اینکه حین ازدواج مرد به زن وکالت در طلاق داده باشد. در این مقاله قصد داریم شما را با حق طلاق و شرایط لازم برای دارا بودن از این حق آشنا کنیم لطفا تا انتهای مقاله در مجله حقوقی برترین وکیل همراه ما باشید.

حق طلاق چیست؟

مقاله پیشنهادی: بهترین وکیل طلاق توافقی در تهران

حق طلاق چیست؟

بر اساس ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی حق طلاق با مرد است و او می‌تواند به هر دلیلی همسرش را طلاق دهد اما از طرفی بر طبق قانون مرد می‌تواند این حق را طی وکالتی به زن واگذار کند. این حق و حقوق معمولا جزو مسائلی است که قبل از امضای عقدنامه مورد بحث و بررسی توسط طرفین قرار می‌گیرد و بر سر این موضوع با یکدیگر به تفاهم می‌رسند.
لازم به ذکر است چنانچه زوج به زوجه برای حق طلاق وکالت‌نامه بلاعزل بدهد این حق برای مرد محفوظ می‌ماند، در این صورت مرد همچنان هر وقت بخواهد می‌تواند برای جدایی از همسرش اقدام کند. به عبارتی دیگر اعطای این حق به زن به معنی سلب آن از مرد نیست و او می‌تواند هر زمان همسرش را طلاق بدهد اما صرفاً به زن وکالت می‌دهد که او نیز بتواند به نیابت از مرد با گرفتن وکیل از او جدا شود.

شرایط لازم برای داشتن حق طلاق

همان‌طور که به آن اشاره کردیم حق طلاق در ایران با مرد است و زن در صورت شرایط خاصی می‌تواند درخواست طلاق از همسرش را داشته باشد. در این قسمت برخی از مهم‌ترین موارد برای داشتن حق طلاق زن را برایتان شرح می‌دهیم که عبارتند از:

 • عقیم بودن مرد
 • خودداری یا ناتوانی مرد در پرداخت نفقه به همسر
 • محکوم به حبس
 • دیوانه بودن مرد
 • مبتلا بودن مرد به بیماری‌های جسمی
 • خودداری از انجام وظایف زناشویی
 • اثبات رابطه نامشروع و خیانت مرد
 • ترک کردن زندگی از طرف مرد به مدت شش ماه بدون هیچ دلیل مشخصی
 • داشتن شغل غیر قابل قبول در جامعه
حق طلاق و مهریه

چنانچه مردی هر یک از این شرایط را دارا باشد وکالت در طلاق به همسرش داده می‌شود و او می‌تواند اقدام به جدایی از همسرش کند. طلاق با داشتن حق طلاق از روش‌های ایجاد برابری میان زن و مرد حین طلاق و جدایی است که این وکالت توسط مرد به زن داده می‌شود.

همچنین برخی از مدارکی که با داشتن حق طلاق برای طلاق گرفتن از همسر نیاز است شامل سند ازدواج، وکالت‌نامه بین خانم و وکیل، وکالت‌نامه‌ای که در آن وکالت در طلاق به خانم داده شده و شناسنامه و کارت ملی زوج به همراه کپی آن‌ها خواهد بود.

اگر در زمینه طلاق به وکیل نیاز دارید، ما در مطلب وکیل طلاق تهران، با معرفی 10 تا از بهترین وکلای متخصص و متبحر در حوزه پرونده های خانودگی به خصوص طلاق، بستری را فراهم نموده ایم تا دسترسی راحت به وکلا داشته و راهنمایی های بیشتر را از آنان دریافت کنید.

مهریه و وکالت در طلاق یا حق طلاق

مهریه حق قانونی زن است که هیچ موردی او را از دریافت آن منع نمی‌کند و مرد ملزم به پرداخت مهریه تعیین شده از سوی زن خواهد بود. حق طلاق اصطلاح عامیانه وکالت در طلاق است و با هم معنای یکسانی دارند که طبق قانون زن و مرد می‌توانند برخی از شرط‌های ازدواج را با یکدیگر عوض کنند و یکی از این شروط وکالت در طلاق خواهد بود.

مرد می‌تواند به صورت توافقی وکالت در طلاق را به همسرش واگذار کند و در مقابل زن هم بخشی از مهریه خود را یا تمام آن را ببخشد و حق طلاق را دریافت نماید. در صورتی که زن مهریه‌اش را به مرد ببخشد و مرد نیز وکالت در طلاق را به همسرش بدهد باید آن را به طور رسمی در دفاتر ثبت اسناد رسمی به ثبت برسانند.

حق طلاق چیست؟

حق طلاق و استفاده از وکیل

در سیستم قانون‌گذاری ایران به تبعیت از امور شرعی حق طلاق در انحصار مرد قرار گرفته و چنانچه مردی موافقت کند می‌تواند این حق را به همسرش واگذار نماید. دارنده وکالت در طلاق (زن ) می‌تواند یک وکیل دادگستری در تهران که کاملا آشنا با تمامی قوانین و شرایط موجود در این حیطه است به خدمت گرفته و بدون نیاز به حضور شوهر اقدام به طلاق گرفتن از او کند.

گرفتن وکالت زن در طلاق از مرد به دو صورت انجام می‌شود که در اولین روش در ابتدای ازدواج به عنوان شرطی در عقدنامه قید خواهد شد یا پس از ازدواج با مراجعه به دفترنامه اسناد رسمی و اخذ وکالت‌ در طلاق انجام می‌گیرد. لازم به ذکر است که بهره‌مندی از یک وکیل ماهر و آگاه در پروسه طلاق به زوجه کمک بسیاری می‌کند و مزیت‌های فراوانی را به دنبال دارد.
در این قسمت با برخی از مزایای استفاده از وکیل در پروسه وکالت در طلاق آشنا می‌شوید که عبارتند از:

 • انجام پروسه طلاق در کم‌ترین زمان
 • انجام تمامی امور مربوطه به حق طلاق زن با وکالت تام
 • برد در پرونده طلاق به کمک وکیل کاردان
 • مشاور و راهنمای شما در تمامی مراحل طلاق
 • حضور در جلسات داوری، دفتر رسمی ازدواج و طلاق و جاری کردن صیغه طلاق بدون نیاز به حضور مرد
 • اخذ تمامی حق و حقوق مالی و غیر مالی موکل خود

فراموش نکنید وکیلی که شما انتخاب می‌کنید باید دانش و تجربه کافی در دعاوی خانواده و پرونده‌ها داشته باشد تا بتواند بتواند تمامی امور مربوط به طلاق را طبق قانون و با عملکردی صحیح به پایان برساند.

نکات مهم در مورد حق طلاق

مزایا و معایب دادن حق طلاق به زن

اگر بخواهیم در مورد معایب دادن حق طلاق به زن صحبت کنیم باید بگوییم اکثر خانم‌ها به علت احساسی بودن ممکن است تصمیمات نادرستی در زندگی زناشویی گرفته و موجب جدایی خود و همسرشان شوند. با در نظر گرفتن عواقب این موضوع چنانچه وکالت در طلاق به زن داده شود می‌تواند به راحتی بدون داشتن دلیلی به دادگاه مراجعه کرده و اقدام به جدایی از همسرش کند، به همین علت عنوان می‌کنیم که دادن چنین حقی به برخی از خانم‌ها جزء معایب آن محسوب خواهد شد.

از طرفی دادن وکالت در طلاق به زن برای زوجه مزایایی به همراه دارد که این مزایا شامل طولانی نشدن مراحل رسیدگی به دادخواست طلاق، درخواست طلاق بدون دلیل و مدارک قانونی و آرامش روحی و روانی در انجام این امر خواهد بود.

امروزه بسیاری از خانم‌ها تمایل زیادی دارند تا وکالت در طلاق را از همسر خود دریافت کنند و به عنوان پشتوانه‌ای برای روز مبادا از آن استفاده نمایند، چرا که با توجه به مشکلاتی که در طلاق از جانب زوجه وجود دارد و زوج به راحتی می‌تواند با این امر مخالفت کند توقع به‌جایی است.

نکات مهم در مورد حق طلاق

نکات مهم در مورد حق طلاق

در این بخش مهم‌ترین نکاتی را که در ارتباط با حق طلاق وجود دارد برایتان شرح می‌دهیم تا با تمامی شرایط و قواعد این عمل آشنا شده و آگاه باشید.
حضانت فرزندان یکی از مباحث پر چالش در حق طلاق است که دارای شرایط و نکاتی است، برای مثال زن با وجود داشتن وکالت در طلاق قادر به حضانت فرزندان خود نیست و حضانت فرزندان تنها به سه روش انجام می‌شود که عبارتند از:

 • بر طبق توافق والدین
 • حضانت فرزندان با توجه به سن قانونی آن‌ها و انتخاب خودشان
 • حضانت فرزندان با توجه به رای دادگاه و صلاح‌دید آن‌ها برای زندگی در کنار مادر یا پدر

یک نکته مهم در وکالت در طلاق این است که اگر وکالت بعد از عقد و در دفترخانه رسمی ثبت اسناد به زن یا هر شخص دیگری داده شود مرد می‌تواند آن را عزل کند و تنها در صورتی که این وکالت مدت‌دار باشد و مرد مدتش را تعیین کرده و حق عزل خود را ساقط نماید قابل عزل نیست.

همچنین نکته دیگر این است که مرد می‌تواند وکالت را به کسی غیر از همسرش نیز واگذار کند، برای مثال امکان دارد مردی مقیم خارج از کشور باشد که در این صورت وکالت را از طریق کنسولگری ایران در آن کشور تنظیم کرده و برای برادرش در ایران می‌فرستد.

حق طلاق و حضانت فرزند

کلام آخر

همان‌طور که اشاره کردیم داشتن حق طلاق و استفاده از وکیل دادگستری سبب تسریع روند پرونده طلاق می‌شود و مدت زمان آن را کاهش می‌دهد. وکالت در طلاق از روش‌های مرسومی است که امروزه برای هر چه سریع‌تر صورت گرفتن امور مربوط به طلاق انجام می‌شود و زوج و زوجه در مقابل بخشیدن مهریه و دادن وکالت در طلاق در مدت زمان کوتاهی بدون دردسر از یکدیگر جدا می شوند. به یاد داشته باشید پیش از اقدام حتما با یک وکیل و مشاور مشورت کنید تا تمامی مراحل دادگاه به درستی طی شود. امیدوارم مطالب مفید بوده باشد، خواهشمندم نظرات و سوالات خود را برای ما کامنت کنید.

تا چه مدت می‌توان از حق طلاق استفاده کرد؟

مدت زمان استفاده از وکالت در طلاق بدون محدودیت است مگر اینکه هنگام تنظیم در دفترخانه ثبت اسناد اعتباری برای آن تعیین شود.

آیا می‌توان با داشتن وکالت در طلاق مهریه دریافت کرد؟

بله در صورتی که مرد حین دادن این حق به زن شرطی برای بخشیدن مهریه نگذاشته باشد باید آن را پرداخت کند.

آیا امکان دارد وکالت در طلاق را به صورت شفاهی و در منزل به همسر داد؟

خیر این عمل باید در دفترخانه ثبت اسناد رسمی کتباً ثبت شود و دادن وکالت در طلاق به صورت شفاهی در منزل هیچ اعتباری ندارد.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + شش =

دکمه بازگشت به بالا