نکات حقوقی

انحصار وراثت در شورای حل اختلاف + مراحل و مدارک ⚖️【سال1403】

همواره یکی از موضوعات چالش برانگیز پس از فوت یکی از اعضای خانواده، مسائل مربوط به تقسیم ارث و انحصار وراثت وی است. بدون طی کردن مراحل قانونی مربوط به انحصار وراثت، امکان دخل و تصرف ورثه در ما ترک متوفی وجود ندارد. مراحل قانونی انحصار وراثت در شورای حل اختلاف صورت می گیرد و هر یک از وراث می تواند با تنظیم دادخواست، فرآیند مورد نظر را آغاز نماید. انحصار وراثت یکی از مهم ترین دعاوی خانواده به شمار می آید و رسیدگی به آن نیازمند دانش حقوقی است. در این مقاله سعی داریم مراحل و مدارک مورد نیاز برای انحصار وراثت در شورای حل اختلاف را مورد بررسی قرار دهیم تا به سوالات شما در این خصوص پاسخ گفته باشیم. لطفا تا انتها ما را همراهی کنید.

وظایف شورای حل اختلاف

شورای حل اختلاف یک نهاد شبه قضایی است که در ایران برای حل و فصل اختلافات بین افراد و سازمان ها تشکیل می شود. این شورا تحت نظارت قوه قضائیه است و اعضای آن از بین افراد با تجربه و شایسته انتخاب می شوند. آشنایی با وظایف این نهاد می تواند دید جامعی را در این خصوص به شما ارائه دهد؛ بنابراین پیش از اینکه به مراحل و مدارک مورد نیاز برای انحصار وراثت در شورای حل اختلاف اشاره داشته باشیم، بد نیست تما شما را با مهم ترین وظایف این نهاد آشنا کنیم. مهم ترین وظایف شورای حل اختلاف به شرح زیر است:

 • تلاش برای صلح و سازش بین طرفین دعوی

شورای حل اختلاف در ابتدا سعی می کند تا طرفین دعوا ری به سازش و توافق برساند. این کار را با برگزاری جلسات میان طرفین و کمک به آنها برای درک دیدگاه یکدیگر انجام می دهد. اگر طرفین موفق به سازش شوند، شورای حل اختلاف یک قرارداد سازش را تنظیم می کند که توسط طرفین امضا می شود. قرارداد سازش یک سند قانونی است که به عنوان حکم دادگاه قابل اجرا است.

 • صدور حکم در دعاوی مالی و غیر مالی

اگر طرفین موفق به سازش نشوند، شورای حل اختلاف می تواند در مورد پرونده آنها حکم صادر کند. احکام شورای حل اختلاف در دعاوی مالی و غیر مالی تا سقف دویست میلیون تومان قابل اجرا هستند.

 • رسیدگی به جرائم قابل گذشت

شورای حل اختلاف می تواند در مورد جرائم قابل گذشت نیز رسیدگی کند. جرائم قابل گذشت جرایمی هستند که شاکی می تواند از شکایت خود صرف نظر کند. اگر شاکی از شکایت خود صرف نظر کند، شورای حل اختلاف می تواند پرونده را مختومه اعلام کند.

 • صدور گواهی انحصار وراثت

شورای حل اختلاف می تواند گواهی انحصار وراثت را صادر کند. گواهی انحصار وراثت یک سند قانونی است که نشان می دهد چه کسی وارث متوفی است. این گواهی برای انجام امور مربوط به ترکه متوفی ضروری است. هدف ما در این مقاله تشریح همین وظیفه شورای حل اختلاف است؛ بنابراین برای کسب اطلاع از مراحل و مدارک مورد نیاز برای انحصار وراثت در شورای حل اختلاف با ما همراه باشید.

وظایف شورای حل اختلاف

مدارک مورد نیاز برای انحصار وراثت

همان طور که در بالا نیز به آن اشاره نمودیم انحصار وراثت، سندی است که توسط شورای حل اختلاف صادر می‌شود و نشان‌دهنده این است که چه کسانی وارث متوفی هستند و به چه میزان از ارث متوفی می‌توانند بهره‌مند شوند. برای درخواست انحصار وراثت، لازم است که مدارک زیر را به شورای حل اختلاف ارائه دهید:

 • اصل و کپی گواهی فوت متوفی
 • اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی متوفی
 • اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی هر یک از وراث
 • * اصل و کپی سند مالکیت یا سایر اسناد مربوط به اموال متوفی
 • اصل و کپی وصیت نامه متوفی (در صورت وجود)
 • اصل و کپی اظهارنامه مالیات بر ارث (در صورت وجود)
 • اصل و کپی فیش واریز هزینه دادرسی

در خصوص مدارک مورد نیاز باید به این نکته اشاره داشته باشیم که لازم است وراث در شورای حل اختلاف محل آخرین اقامتگاه متوفی حضور داشته باشند و درخواست خود را به صورت کتبی ارائه دهند. پس از بررسی مدارک و درخواست وراث، شورای حل اختلاف گواهی حصر وراثت را صادر می کند. این گواهی سندی است که نشان می دهد چه کسانی وارث متوفی هستند و به چه میزان از ارث متوفی می توانند بهره مند شوند.

گواهی حصر وراثت برای انجام امور اداری و حقوقی مربوط به اموال متوفی ضروری است. به عنوان مثال، وراث باید برای فروش اموال متوفی، دریافت وام، یا نقل و انتقال اموال متوفی، گواهی حصر وراثت را ارائه دهند. همچنین باید به این نکته توجه داشته باشید، در صورتی که وراث نتوانند مدارک مورد نیاز را ارائه دهند یا در شورای حل اختلاف محل آخرین اقامتگاه متوفی حضور نداشته باشند، درخواست آنها رد خواهد شد.

مدارک مورد نیاز برای انحصار وراثت در شورای حل اختلاف ممکن است بسته به محل شورای حل اختلاف متفاوت باشد. همچنین در صورتی که وراث متوفی دارای وصیت نامه باشند، باید نسخه ای از وصیت نامه را به شورای حل اختلاف ارائه دهند. در صورتی که وراث متوفی فاقد وصیت نامه باشند، باید لیست اموال متوفی را به شورای حل اختلاف ارائه دهند.

مدارک مورد نیاز برای انحصار وراثت

مراحل انحصار وراثت در شورای حل اختلاف

برای انحصار وراثت در شورای حل اختلاف لازم است مراحلی را طی نمایید. آشنایی با روال قانونی این کار می تواند شما را در تسریع رسیدن به هدف کمک کند. دقت داشته باشید که در صورت استفاده از یک وکیل خبره می توانید این فرآیند را در مدت زمان کمتری به انجام برسانید. گذشته از این دقت در انجام امورات حقوقی با استخدام یک وکیل مجرب و کاربلد افزایش خواهد یافت. در ادامه به مراحل انحصار وراثت در شورای حل اختلاف اشاره خواهیم داشت:

مراجعه به شورای حل اختلاف محل آخرین اقامتگاه متوفی

مراجعه به شورای حل اختلاف محل آخرین اقامتگاه متوفی برای صدور گواهی انحصار وراثت ضروری است. محل آخرین اقامتگاه متوفی، محلی است که متوفی در آن زندگی می کرد و در آنجا فوت کرده است. اگر متوفی در یک شهر زندگی می کرد و در شهر دیگری فوت کرد، محل آخرین اقامتگاه متوفی، محل زندگی متوفی است.

تکمیل فرم درخواست صدور گواهی انحصار وراث

فرم درخواست صدور گواهی انحصار وراثت در شورای حل اختلاف موجود است و می توانید آن را به صورت حضوری یا اینترنتی تکمیل کنید. فرم درخواست صدور گواهی انحصار وراثت، شامل اطلاعات زیر است:

 • نام و نام خانوادگی متوفی
 • تاریخ تولد متوفی
 • تاریخ فوت متوفی
 • محل آخرین اقامتگاه متوفی
 • نام و نام خانوادگی وراث
 • نسبت وراث با متوفی
 • سهم الارث هر یک از وراث

مدارک مورد نیاز، از جمله گواهی فوت، شناسنامه وراث و استشهادیه

در بالا به طور اختصاصی به مدارک مورد نیاز برای انحصار وراثت در شورای حل اختلاف اشاره نمودیم. تنها لازم است ذکر کنیم که گواهی فوت، سندی است که تاریخ فوت متوفی را نشان می دهد. علاوه بر این یکی دیگر از مدارک مهم استشهادیه می باشد. استشهادیه، سندی است که توسط دو نفر که وراث را می شناسند، تنظیم می شود و در آن، نسبت وراث با متوفی و سهم الارث هر یک از وراث تأیید می شود.

پرداخت هزینه دادرسی

هزینه دادرسی برای صدور گواهی انحصار وراثت مبلغی است که باید به شورای حل اختلاف پرداخت کنید. این مبلغ بسته به محل شورای حل اختلاف متفاوت است. هرگز نمی توان رقم مشخصی را برای آن در نظر گرفت و اعلام نمود. با مراجعه به شورای حل اختلاف محل فوت متوفی می توانید از رقم اطلاع حاصل کنید.

حضور در جلسه شورای حل اختلاف و پاسخ به سوالات اعضای شورا

پس از تکمیل مدارک و پرداخت هزینه دادرسی، باید در جلسه شورای حل اختلاف حضور داشته باشید و به سوالات اعضای شورا پاسخ دهید. سوالات اعضای شورا در مورد متوفی، وراث و اموال متوفی خواهد بود. این شورا به منظور تعیین و تکلیف ما ترک متوفی دایر می شود و نقش مشخصی در روشن شدن سهم الارث هر یک از وراث دارد.

دریافت گواهی انحصار وراثت

اگر اعضای شورا از مدارک شما و پاسخ های شما راضی باشند، گواهی انحصار وراثت را برای شما صادر خواهند کرد. گواهی انحصار وراثت یک سند قانونی است که نشان می دهد چه کسی وارث متوفی است. در این مرحله است که انحصار وراثت در شورای حل اختلاف به پایان می رسد و گواهی مربوط به آن برای وراث صادر می گردد. در این مرحله وراث می توانند در اموال ما ترک دخل و تصرف داشته باشند.

مراحل انحصار وراثت در شورای حل اختلاف

فرم انحصار وراثت شورای حل اختلاف

دقت داشته باشید که با مراجعه به شورای حل اختلاف محل فوت متوفی می توان به فرم انحصار وراثت شورای حل اختلاف دست پیدا کرد و با تکمیل آن می توان این فرآیند قانونی را آغاز نمود. دقت داشته باشید که برای تنظیم دادخواست انحصار وراثت در شورای حل اختلاف لازم است دانش حقوقی لازم را در اختیار داشته و با اصول نگارشی آشنایی کامل داشته باشید. از این رو مراجعه به یک وکیل مجرب و کاربلد در این زمینه الزامی به نظر می رسد.

در ادامه نمونه ای از دادخواست انحصار وراثت را به شما ارائه خواهیم داد؛ اما باید دقت داشته باشید که این تنها یک نمونه است و ممکن است برای نوع خواسته شما بسته به نیازهایی که دارید، این متن دچار تغییراتی شود. از این رو، لازم است هنگام تحریر به این نکات توجه داشته باشید. نمونه دادخواست انحصار وراثت در شورای حل اختلاف به شرح زیر است:

نمونه دادخواست انحصار وراثت شورای حل اختلاف به شرح زیر است:

بسمه تعالی

دادخواست

خواهان: [نام و مشخصات وراث]

خوانده: [نام و مشخصات شورای حل اختلاف]

خواسته: صدور گواهی انحصار وراثت

شرح خواسته:

به استحضار می‌رساند، مورث اینجانب آقای/خانم [نام و مشخصات متوفی] در تاریخ [تاریخ فوت] در [محل فوت] فوت نموده است. اینجانب به همراه [سایر وراث] وراث قانونی متوفی می‌باشیم.

در همین راستا، تقاضای صدور گواهی انحصار وراثت به شرح زیر را دارم:

 • نام و مشخصات متوفی: [نام و مشخصات متوفی]
 • تاریخ فوت: [تاریخ فوت]
 • محل فوت: [محل فوت]
 • وراث قانونی: [نام و مشخصات وراث]

ضمناً مدارک زیر را به پیوست این دادخواست تقدیم می‌دارم:

 • گواهی فوت متوفی
 • کپی شناسنامه وراث
 • استشهادیه حصر وراثت

امضاء خواهان

نمونه دادخواست انحصار وراثت

چه کسانی می توانند برای انحصار وراثت دادخواست بدهند؟

در بالا با مراحل و مدارک مورد نیاز برای انحصار وراثت در شورای حل اختلاف آشنا شدیم. اکنون زمان آن فرا رسیده است تا به این سوال پاسخ دهیم که چه کسانی می توانند با حضور در شورای حل اختلاف برای انحصار وراثت دادخواست تنظیم نمایند. لازم است ذکر کنیم که ماده 360 امور حسبی به بیان این موضوع به طور دقیق پرداخته است. این قانون اعلام می دارد که تمامی افراد ذی نفع از ارث متوفی می توانند برای ارائه دادخواست اقدام نمایند.

علاوه بر وراث متوفی که از ارث وی سهم دارند، افراد دیگری نیز می توانند با تنظیم دادخواست برای انحصار وراثت در شورای حل اختلاف اقدامات لازم را به انجام برسانند. این افراد می تواند شامل طلبکارانی باشد که متوفی مبلغی را به آن ها بدهکار بوده است و اکنون به دنبال انحصار وراثت برای دخل و تصر در ارث متوفی برای جبران مطالبات خود هستند. گذشته از این هر فرد دیگری که از نظر قانونی از ارث دارای حق است می تواند درخواست دهد.

علاوه بر این ممکن است متوفی به نفع شخصی وصیت کرده باشد. این شخص نیز دارای حق تنظیم دادخواست انحصار وراثت است و شورای حل اختلاف به دادخواست او رسیدگی خواهد کرد. باید دقت داشته باشید که تنظیم دادخواست با پیچیدگی هایی همراه است. همین موضوع باعث شده است تا مراجعه به یک وکیل خبره برای انجام اینگونه امورات حقوقی الزامی به نظر برسد. مشورت با وکیل متخصص در زمینه دعاوی خانواده ضروری به نظر می رسد.

لزوم مراجعه به وکیل برای انحصار وراثت

دعاوی مربوط به انحصار وراثت را می توان یکی از پیچیده ترین دعاوی خانواده به شمار آورد. قدم برداشتن در این مسیر مستلزم بهره مندی از دانش حقوقی است. در واقع بدون کسب آگاهی در خصوص مراحل مختلف انحصار وراثت نمی توان موفقیت چندانی در این خصوص به دست آورد و فرد در این شرایط است که از دستیابی به حقوق قانونی خود باز خواهد ماند. در واقع مراجعه به وکیل به شما این امکان را می دهد تا در کمترین زمان ممکن بتوانید دعاوی انحصار وراثت را به نتیجه مطلوب برسانید.

به کمک بهترین وکیل ارث و انحصار وراثت در تهران می توان تمامی مراحل مربوط به انحصار وراثت را با موفقیت پشت سر گذاشت. چرا که او از پیچ و خم های مسیر به طور کامل آگاهی دارد و می تواند در صورت لزوم بهترین راهکار را به موکل خود پیشنهاد دهد. همچنین وکیل خبره و مجرب می تواند شما را در جمع آوری مدارک مورد نیاز برای انحصار وراثت یاری کند. وکیل به دلیل دانش حقوقی و تسلط بالا بر قوانین می تواند دادخواست انحصار وراثت را تنظیم کرده و روند رسیدگی به آن را در شورای حل اختلاف دنبال نماید.

ضرورت مراجعه به وکیل برای انحصار وراثت

کلام آخر

اشاره داشتیم که انحصار وراثت یکی از پیچیده ترین دعاوی خانواده مطرح شده در محاکم قضایی به شمار می آید و روند رسیدگی به آن مستلزم بهره مندی از دانش حقوقی و آشنایی با روال انجام امورات حقوقی است. در این مقاله سعی کردیم مراحل و مدارک مورد نیاز برای انحصار وراثت در شورای حل اختلاف را به دقت مورد بررسی قرار دهیم و شما را با چند و چون تنظیم دادخواست و شروع فرآیند مربوط به آن آشنا نمودیم. در ادامه با ارائه یک نمونه دادخواست انحصار وراثت سعی کردیم شما را در تنظیم و ابلاغ آن یاری کنیم. در پایان نیز مشخص کردیم که چه افرادی می توانند برای انحصار وراثت اقدام کنند. اکنون از شما درخواست می کنیم که اگر تجربه و یا نظری در خصوص مطالب ذکر شده دارید، آن را در قسمت دیدگاه با سایر مخاطبان سایت برترین وکیل به اشتراک بگذارید.

3.7/5 - (3 امتیاز)

فردین ساریخانی

نویسنده و ویراستار متون ادبی، حقوقی/روزنامه نگار/عاشق کتاب، هنر، سفر و فیلم کلاسیک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + 10 =

دکمه بازگشت به بالا