نکات حقوقی

پیامک کشف حجاب در خودرو🧕🏽+نحوه اعتراض⚖️

در نظر داشته باشید که کشف حجاب در قوانین کشور از جمله مهم ترین جرایم کیفری به شمار می آید؛ بنابراین اگر شاهد وقوع این جرم در خودروی شخصی یا عمومی باشیم، علاوه بر اینکه جرمی از نظر قانونی رخ داده است، مالک خودرو دچار تخلفاتی نیز شده است. در مراجع قانونی برای چنین افرادی جریمه در نظر گرفته می شود؛ اما چنین نیست که با اولین تخلف فرد ملزم به پرداخت جریمه های سنگین شود. بلکه در ابتدا پیامکی مبنی بر بدحجابی یا کشف حجاب برای آن ها ارسال گردیده و در مراحل بعدی و در صورت تکرار این تخلف مبلغی از آن ها به عنوان جریمه کسر می گردد. در این مقاله در خصوص پیامک کشف حجاب در خودرو توضیح خواهیم داد. با ما همراه باشید.

پیامک کشف حجاب

پیامک کشف حجاب در خودرو در چه صورت ارسال می‌شود؟

پیامک کشف حجاب در خودرو، پیامکی است که به مالک خودرویی که در آن کشف حجاب شده است، ارسال می‌شود. این پیامک به عنوان تذکری برای رعایت حجاب در خودرو است و در صورت عدم توجه به آن، جریمه و نمره منفی برای گواهینامه راننده در نظر گرفته می‌شود. در این زمینه بهترین وکیل کیفری تهران می تواند کمک شایانی به شما برساند. موارد ارسال پیامک های مربوط به کشف حجاب توسط سرنشینان خودرو شامل موارد زیر خواهد شد:

کشف حجاب توسط سرنشینان خانم در خودرو: این مورد شایع‌ترین دلیل ارسال پیامک کشف حجاب است. بر اساس قوانین و مقررات سرنشینان خودروهای سواری ملزم هستند که حجاب خود را به طور کامل رعایت نمایند چرا که در غیر این صورت برای آنها پیامک ارسال خواهد شد و آنها ملزم به پرداخت جریمه‌های سنگین در این خصوص خواهند شد.

حمل مواد مخدر یا مشروبات الکلی در خودرو: در برخی موارد، مشاهده مواد مخدر یا مشروبات الکلی در خودرو به همراه کشف حجاب، می‌تواند دلیلی برای ارسال پیامک باشد. لازم به ذکر است که کشف حجاب می‌تواند مجازات‌های سنگینی را برای فرد مرتکب به همراه داشته باشد بنابراین می‌بایست در هنگام رانندگی نهایت دقت را به حجاب سرنشینان داشت.

مالک خودرو می‌تواند تا 60 روز پس از دریافت پیامک کشف حجاب، به آن اعتراض کند. اعتراض باید به صورت کتبی به یکی از مراکز رسیدگی به تخلفات رانندگی ارائه شود.

در صورت اثبات عدم تخلف، پیامک کشف حجاب از سوابق راننده حذف خواهد شد. پیامک کشف حجاب فقط برای راننده ارسال می‌شود و به سرنشینان دیگر خودرو تعلق نمی‌گیرد. دقت داشته باشید اعتراض به چنین پیامکی و پیگیری آن در مراکز مربوطه تنها از طریق مالک خودرو امکان‌پذیر خواهد بود.

اگر راننده خودرو در زمان کشف حجاب در خودرو حضور نداشته باشد، می‌تواند با ارائه مدارک، نسبت به پیامک کشف حجاب اعتراض کند. برای رانندگی در معابر عمومی و حریم خصوصی خودرو، رعایت حجاب برای بانوان الزامی است. برای جلوگیری از ارسال پیامک کشف حجاب، رانندگان و سرنشینان خودرو موظف به رعایت حجاب در خودرو هستند. در صورت دریافت پیامک کشف حجاب، حتماً نسبت به آن پیگیری کنید و در صورت تمایل، اعتراض خود را به صورت قانونی ارائه دهید.

جریمه کشف حجاب

در ایران، کشف حجاب در اماکن عمومی جرم محسوب می‌شود و برای آن مجازات‌هایی در نظر گرفته شده است. با این حال، قوانین مربوط به حجاب و جریمه کشف حجاب در طول زمان دستخوش تغییرات شده‌اند و در حال حاضر ابهامات و تناقضاتی در این زمینه وجود دارد. در قانون و مسائلی مانند کشف حجاب و ارسال پیامک کشف جواب اشاره شده است در ادامه سعی داریم برخی از مهم‌ترین مواد قانونی که به این مسئله اشاره دارد را مورد بررسی دقیق قرار دهیم.

قانون مجازات اسلامی: ماده ۶۳۲ قانون مجازات اسلامی، زنانی که از حجاب شرعی در معابر و انظار عمومی و اماکن عمومی تظاهر به عدم رعایت نمایند را به حبس از ۱۰ روز تا دو ماه یا جزای نقدی از ۵۰ هزار تا ۵۰۰ هزار تومان محکوم می‌کند. البته لازم است به این نکته توجه داشته باشید که هر ساله قانون‌های مربوط به حجاب در حال اصلاح و تغییر می‌باشد و لازم است از آخرین نسخه تغییرات آنها اطلاعات کافی را به دست آورید.

قانون آیین دادرسی کیفری: بر اساس ماده ۱۶۰ این قانون، ضابطان قضایی می‌توانند در صورت مشاهده جرم مشهود، مانند کشف حجاب، بدون نیاز به صدور حکم قضایی، متخلف را دستگیر کنند. چنین قانونی و تصویب آن به خصوص در سال‌های اخیر توانسته جامعه را با چالش‌های بسیار زیادی روبرو کند.

لایحه حمایت از عفاف و حجاب: این لایحه که در سال 1402 توسط قوه قضائیه به مجلس شورای اسلامی ارسال شده است، تعاریف جدیدی از «کشف حجاب» و «نقض هنجارهای عفاف و حجاب» ارائه می‌دهد و مجازات‌های جدیدی برای متخلفان در نظر می‌گیرد.

در حال حاضر، قوانین مربوط به حجاب و جریمه کشف حجاب در ایران در حال بررسی و اصلاح هستند. لایحه حمایت از عفاف و حجاب که مجازات‌های جدیدی برای متخلفان در نظر می‌گیرد، در مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است. به هر حال باید به این نکته توجه داشته باشیم که جامعه در خصوص مسئله حجاب دچار نوعی دو قطبی شده است و برخی از گروه‌ها معتقدند که قوانین به درستی اجرا نشده و برخی دیگر به کل قوانین مصوب در این خصوص اعتراض دارند.

همچنین لازم است به این نکته اشاره داشته باشیم که جریمه کشف حجاب به صورت پیامک به مالک خودرو ارسال می‌شود. در صورت عدم توجه به پیامک‌ها، خودرو می‌تواند توقیف شود. از سوی دیگر لازم است این نکته را مد نظر قرار دهید که بر اساس مواد قانونی مختلف می‌توان به این نتیجه گرفت که زنان در برخی از مکان‌های عمومی مانند استخرها، سوناها و باشگاه‌های ورزشی می‌توانند حجاب خود را بردارند. به هر حال اگر با مشکلات حقوقی در خصوص کشف حجاب روبرو شده‌اید لازم است از یک وکیل توانا مشاوره حقوقی دریافت کنید.

پیامک کشف حجاب

مجازات کشف حجاب در قانون چیست؟

همانطور که در بالا نیز به آن اشاره کردیم در قانون اشاراتی به مسئله کشف حجاب شده است و مجازات‌هایی نیز برای آن تعیین گردیده که مجری قانون ملزم به اجرای آنها می‌باشد. مجازات کشف حجاب در ایران، بر اساس قوانین مختلف، می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

حبس: بر اساس تبصره ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی، مجازات اصلی کشف حجاب، حبس از ده روز تا دو ماه است. البته این دکترا در نظر بگیرید که در سال‌های اخیر آنطور که باید چنین مجازات‌هایی در خصوص افراد مرتکب به کشف حجاب انجام نشده است.

جزای نقدی: قاضی می‌تواند به جای حبس یا علاوه بر آن، فرد خاطی را به پرداخت جزای نقدی نیز محکوم کند. تغییرات قانون به خصوص در سال‌های اخیر به گونه‌ای پیش رفته است که بدحجابان و آن دسته از افرادی که اقدام برای کشف حجاب کرده‌اند با جزای نقدی سنگینی روبرو خواهند شد. هرچه تعداد دفعات کشف حجاب ثبت شده افزایش پیدا کند میزان جریمه این افراد نیز به همان اندازه افزایش پیدا خواهد کرد.

شلاق: در برخی موارد خاص، مانند تمرد از دستور مامور یا تشویق و ترغیب دیگران به کشف حجاب، قاضی می‌تواند حکم شلاق صادر کند. البته صدور احکامی مانند شلاق تابع شرایط و قوانین خاص به خود است و در خصوص بسیاری از افراد مرتکب کشف حجاب اجرایی نخواهد گردید. به هر حال اگر با مشکلاتی از این جنس روبرو شده‌اید بهتر است با یک وکیل خبره در این زمینه مشاوره کنید.

منع از مشاغل و فعالیت‌های خاص: دادگاه می تواند فرد خاطی را از اشتغال به مشاغل و فعالیت‌های خاص مانند معلمی، وکالت، قضاوت و … محروم کند. باید اشاره داشته باشیم که این دسته از مشاغل بیشتر شامل مشاغل دولتی و فرهنگی خواهند شد. اصلی‌ترین دلیل اعمال چنین مجازات‌هایی این است که فرد مرتکب از بخش فرهنگی جامعه دور شده و دیگران را تحت تاثیر قرار ندهد.

ممنوعیت خروج از کشور: قاضی می تواند فرد خاطی را برای مدت محدودی از خروج از کشور منع کند. برای آن دسته از افرادی که تمایل به خروج از کشور و اقامت در یکی از کشورهای دیگر را دارند می‌تواند مسئله کشف حجاب کاملاً چالش برانگیز باشد بنابراین این افراد پیش از مهاجرت لازم است به تمامی قوانین کشور نهایت احترام را داشته باشند. چرا که اقدام برای بدحجاب یا کنار گذاشتن حجاب می‌تواند آنها را در رسیدن به اهدافشان با مشکلاتی روبرو کند.

پلمپ محل کسب: در صورتی که کشف حجاب در محل کسبی صورت گیرد، قاضی می تواند دستور پلمپ آن محل را صادر کند. یکی دیگر از چالش‌های ارسال پیامک کشف حجاب این است که در بسیاری از موارد شاهد پلمپ بسیاری از مغازه‌ها و باشگاه‌ها و موارد دیگری از این جنس هستیم. مالکان و کارکنان کسب و کارهای مختلف می‌بایست حجاب خود را رعایت کنند چرا که در صورت بی‌احترامی به قوانین ممکن است با مجازات‌های سنگینی در این زمینه روبرو شوند.

در حال حاضر، در بسیاری از موارد به جای اعمال مجازات‌های کیفری، از روش‌های ارشادی و تذکر لسانی برای برخورد با افراد بی‌حجاب استفاده می‌شود. میزان و نوع مجازات کشف حجاب به عوامل مختلفی مانند دفعات کشف حجاب، محل وقوع جرم، سابقه و … بستگی دارد. قوانین مربوط به حجاب در ایران، همواره محل بحث و گفتگو بوده است. برخی افراد معتقدند که این قوانین باید سختگیرانه‌تر اجرا شوند، در حالی که برخی دیگر خواهان آزادی بیشتر در انتخاب پوشش هستند.

پیامک کشف حجاب

نحوه اعتراض به پیامک کشف حجاب

در پی اجرای طرح ناظر و ارسال پیامک کشف حجاب برای رانندگانی که در خودرو حجاب خود را رعایت نکرده‌اند، امکان اعتراض به این پیامک برای صاحبان خودرو وجود دارد. در این مطلب به شرح نحوه اعتراض به این پیامک می‌پردازیم. شما از نظر قانونی برای اعتراض به ارسال چنین پیامکی لازم است مراحل و روال قانونی خاصی را طی نمایید تا به این شکل بتوانید به خواسته‌های حقوقی خود برسید که در ادامه برخی از مهم‌ترین این مراحل را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

مراجعه به مراکز پلیس امنیت اخلاقی یا کلانتری: اولین قدم برای اعتراض به پیامک کشف حجاب مراجعه به نزدیک‌ترین مرکز پلیس امنیت اخلاقی یا کلانتری محل سکونتتان است. شما زمانی ملزم به مراجعه به پلیس امنیت اخلاقی هستید که پیامکی مبنی بر کشف حجاب دریافت کرده باشید. البته این در صورتی است که شما بحث کشف حجاب در خودرو را قبول ندارید و احساس می‌کنید که در این خصوص اشتباهی رخ داده است.

ارائه مدارک: پیش از اینکه در مرکز پلیس حاضر شوید لازم است تمامی مدارک و مستندات مورد نیاز را با خود به همراه ببرید تا در این مرکز بتوانید خواسته‌های حقوقی خود را در کمترین زمان ممکن پیگیری کرده و آنها را به سرانجام برسانید. در زمان مراجعه به مرکز پلیس، باید مدارک زیر را به همراه داشته باشید:

  • اصل و کپی پیامک کشف حجاب
  • اصل و کپی کارت ملی یا شناسنامه
  • اصل و کپی سند خودرو

تکمیل فرم اعتراض: در مرکز پلیس، فرمی به شما ارائه می‌شود که باید آن را به طور کامل و دقیق تکمیل کنید. در این فرم، باید اطلاعاتی مانند مشخصات فردی، مشخصات خودرو، تاریخ و زمان مشاهده تخلف و دلایل اعتراض خود را ذکر کنید. لازم است در تنظیم فرم مربوط نهایت دقت را به خرج بدهید چرا که هرگونه نقص در اطلاعات ممکن است باعث شود تا درخواست شما از سوی مراکز مورد نظر رد شود.

ارائه توضیحات: پس از تکمیل فرم، می‌توانید توضیحات لازم را به صورت شفاهی به مأمور مربوطه ارائه دهید. برای مثال اگر شما با خودرو در منطقه مورد نظر حضور نداشته‌اید و پیامک کشف حجاب برای شما به اشتباه ارسال شده است می‌توانید همین مسئله را به پلیس توضیح داده و او را متقاعد سازید که در جریمه و مجازات‌های مربوطه نهایت بازنگری را به خرج بدهد.

بررسی صحت اعتراض: مأموران پلیس پس از دریافت اعتراض شما و بررسی مدارک و توضیحاتتان، صحت اعتراض شما را بررسی می‌کنند. در چنین مرحله‌ای است که ممکن است اعتراض صورت گرفته از سوی ماموران پلیس مورد تایید قرار گرفته و شما از پرداخت جریمه‌های مورد نظر معاف شوید اما ممکن است اعتراض شما نیز رد شده و ملزم به پرداخت جریمه و تحمل مجازات‌هایی در این خصوص گردید.

در برخی از موارد ممکن است اعتراض به پیامک کشف حجاب از سوی مسئولین مربوطه مورد قبول قرار بگیرد. البته در برخی از موارد دیگر ممکن است اعتراضات شما به هیچ عنوان موثر واقع نشده و نتوانید اهداف مد نظرتان را در مرکز پلیس دنبال نمایید. به هر حال در ادامه سعی داریم برخی از مهم‌ترین مواردی را مورد بررسی قرار دهیم که در خصوص آنها معمولا اعتراض متقاضیان با موافقت پلیس روبرو خواهد شد.

اشتباه در ارسال پیامک: در صورتی که به اشتباه برای شما پیامک کشف حجاب ارسال شده باشد، می‌توانید با ارائه مستندات، نسبت به آن اعتراض کنید. البته لازم است به این نکته اشاره داشته باشیم که اثبات ارسال اشتباه پیامک در محاکم قضایی قدری پیچیده و دشوار می‌باشد و شما باید همواره مدارک مورد نیاز را با خود به همراه داشته باشید تا به این شکل با سهولت بیشتری به اهداف مد نظرتان دست پیدا کنید.

عدم رعایت حجاب در زمان و مکان وقوع تخلف: اگر در زمان و مکان وقوع تخلف ذکر شده در پیامک، در خودرو حضور نداشته‌اید یا حجاب خود را رعایت کرده‌اید، می‌توانید با ارائه مستندات (مانند تصاویر یا فیلم) به این موضوع اعتراض کنید. ممکن است شما در تهران زندگی کرده اما پیامکی برای شما ارسال شود که خودروی مورد نظرتان در اصفهان حضور داشته و سرنشینان آن مرتکب جرم کشف حجاب شدند در این صورت می‌توانید مراتب اعتراض خود را به مرکز پلیس اطلاع دهید.

نقص فنی دوربین‌ها: در صورتی که معتقدید پیامک کشف حجاب به دلیل نقص فنی دوربین‌ها برای شما ارسال شده است، می‌توانید با ارائه مستندات، نسبت به آن اعتراض کنید. کارشناسان پلیس در چنین شرایطی سعی می‌کنند تا دوربین‌ها را بازنگری کرده و اگر ادعای شما مبنی بر نقص فنی دوربین‌ها درست باشد مراتب اعتراض شما را ترتیب اثر دهند و شما را از پرداخت جریمه‌های معمول در این خصوص معاف دارند.

پیامک کشف حجاب

مدت زمان اعتراض به پیامک کشف حجاب

لازم ذکر است که در حال حاضر هیچگونه محدودیتی در خصوص مدت زمان اعتراض به پیامک کشف حجاب وجود ندارد و شما پس از دریافت این پیامک می‌توانید به مرکز پلیس امنیت اخلاقی مراجعه کرده و خواسته‌های خود را درباره اعتراض به آن اعلام دارید؛ اما به شما توصیه می‌کنیم در کمترین زمان ممکن به این مراکز مراجعه کنید و خواسته‌های حقوقی خود را دنبال نمایید چرا که این مسئله می‌تواند در رسیدن به اهداف به شما کمک کند.

هرچه سریعتر به مراکز پلیس مراجعه کنید در مدت زمان کمتری می‌توانید مدارک و مستندات خود را ارائه داده و مقامات مسئول را متقاعد کنید که این پیامک به اشتباه برای شما ارسال گردیده است. همچنین گاهی طی نمودن مراحل اعتراض پیچیده و دشوار می‌باشد و هرچه سریع‌تر در این خصوص گام بردارید نتیجه‌ای که به دست خواهید آورد مطلوب‌تر خواهد بود.

در برخی از بخشنامه‌های جدید اعلام شده است که افراد به مدت ۱۰ روز برای اعتراض به پیامک کشف حجاب و بدحجابی فرصت دارند بنابراین به شما توصیه می‌کنیم که پس از دریافت این پیامک بلافاصله به کلانتری یا مرکز پلیس امنیت اخلاقی مراجعه نمایید و در این مراکز لازم است فرم‌های درخواست شده را به طور کامل تکمیل نموده و ادله خود برای اشتباه ارسال شدن این پیامک را به صورت شفاهی و کتبی اعلام دارید.

با گذر زمان ممکن است برخی از جزئیات مهم از ذهن شما فراموش شود و نتوانید آنطور که باید توضیحات دقیقی را در اختیار پلیس قرار دهید. از طرف دیگر این احتمال وجود دارد که پلیس و ماموران مربوط به آن توضیحات شما را پس از مدت زمان طولانی از ارسال پیامک مورد قبول قرار ندهند و شما نتوانید به اهداف خود در این زمینه برسید و در نهایت ملزم به پرداخت جریمه‌ها شوید.

ممکن است در سیستم ارسال پیامک مشکلاتی ایجاد شده باشد و پیامک به درستی برای شما ارسال نگردد در چنین شرایطی لازم است این مسئله را به طور دقیق برای ماموران پلیس تشریح کنید. همچنین در برخی از موارد خاص ارسال پیامک به دلیل نقص فنی موجود در دوربین‌های ثبت بی‌حجابی می‌باشد. همچنین ممکن است پلاک ماشین به درستی ثبت نگردیده باشد و علت ارسال غلط چنین پیامکی همین مسئله به شمار آید که در این صورت لازم است با مراجعه به مراکز پلیس خواسته‌های خود را دنبال کنید.

لزوم مراجعه به وکیل درباره دعاوی کشف حجاب

به این مسئله توجه داشته باشید که دعاوی کشف حجاب به خصوص در سال‌های اخیر یکی از دعاوی پرتکرار در محاکم قضایی بوده است. برای اینکه بتوانید ادعاهای مطرح شده در خصوص کشف حجاب یا بدحجابی را رد کنید لازم است از یک وکیل توانا و مجرب در این خصوص کمک بگیرید چرا که وکیل دانش حقوقی بالاتری را در اختیار داشته و می‌تواند شما را در این زمینه یاری دهد.

وکیل به جمع آوری مدارک و مستندات می‌پردازد و همچنین در تلاش است تا با ارائه آنها به کلانتری یا دادگاه از حقوق قانونی شما دفاع کند و جریمه‌هایی که در این خصوص وجود دارد را برای شما به حداقل برساند؛ اما صرف انتخاب یک وکیل مجرب نمی‌تواند شما را به خواسته‌های حقوقی‌تان برساند چرا که باید تحقیقات کاملی را در خصوص توانمندی و مهارت وکیل مورد نظرتان انجام دهید تا در نهایت به گزینه‌ای مطلوب در این خصوص دست پیدا کنید.

وکیلی که انتخاب می‌کنید باید دارای سابقه درخشان باشد و رزومه پروپیمانی را از خود به جای گذاشته باشد تا به این شکل بتواند خواسته‌های حقوقی شما را با مراجعه به دانش حقوقی و تجربیاتی که در تمامی این سال‌ها کسب کرده است حل و فصل نماید. همچنین لازم است وکیل مورد نظرتان در این زمینه به تخصص‌های کافی دست پیدا کرده و در پرونده‌هایی از این جنس فعالیت داشته باشد تا بازدهی او برای شما افزایش پیدا کند.

پیامک کشف حجاب

کلام آخر

از همراهی شما مخاطبان عزیز با سایت برترین وکیل نهایت تشکر و قدردانی را داریم و امیدواریم که مطالب مندرج در این سایت توانسته باشد گره‌های موجود در پرونده‌های قضایی شما را حل و فصل کند. در این مطلب کوشیدیم تا نکات دقیق را در خصوص پیامک کشف حجاب در خودرو به شما ارائه دهیم تا بسیاری از گره‌های ذهنی شما در خصوص جرایمی از این جنس برطرف شود. همچنین تلاش نمودیم تا مجازات‌هایی که در قانون برای بی‌حجابی به تصویب رسیده است را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهیم. اکنون از شما می‌خواهیم که اگر نظر یا تجربه‌ای درباره مطالب بالا دارید آن را با ما در میان بگذارید.

لطفا به این مقاله امتیاز دهید.

فردین ساریخانی

نویسنده و ویراستار متون ادبی، حقوقی/روزنامه نگار/عاشق کتاب، هنر، سفر و فیلم کلاسیک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + 14 =

دکمه بازگشت به بالا