مهاجرت

مهاجرت به عمان + روش های مهاجرت به عمان ✈️【آپدیت2024】⚖️

کشور عمان توانسته است در سال های اخیر امنیت و آرامش را در دل خاورمیانه به ارمغان بیاورد. هر ساله تعداد زیادی از مهاجران به این کشور سفر کرده و ادامه رویاهای خود را در عمان جست و جو می کنند. امروزه روش های زیادی برای مهاجرت به عمان وجود دارد. هر یک از افراد بسته به شرایطی که در اختیار دارد می تواند یکی از روش های اخذ ویزا را برای مهاجرت به عمان در نظر بگیرید. در این مطلب سعی داریم هر آن چیزی که برای مهاجرت به کشور عمان به آن نیازمند هستید را در اختیار شما قرار دهیم تا قادر باشید با اطلاعات و دیدی جامع تر در این مسیر قدم بردارید.

شناخت مختصر از کشور عمان

در صورتی که قصد مهاجرت به عمان و ادامه زندگی در این کشور را دارید لازم است در ابتدا اطلاعات خود درباره کشور مقصد را به میزان قابل توجهی افزایش دهید. در اختیار داشتن چنین اطلاعاتی می تواند شما را در تصمیماتی که قرار است بگیرید ثابت قدم تر از هر زمان دیگری کند. در ابتدا لازم به ذکر است که کشور عمان در سال 2019 به عنوان دهمین کشور امن جهان برای زندگی و سفر به شمار آمد. وجود چنین آماری به خوبی می تواند کیفیت زندگی در عمان را نشان دهد.

اما امنیت یک کشور به تنهایی نمی تواند معیار مناسبی برای تصمیم گیری در خصوص مهاجرت باشد. از این رو به شاخص های اقتصادی نیز برای سنجش کیفیت زندگی در عمان نیازمند هستیم. باید اشاره داشته باشیم که عمان از نظر شاخص تولید ناخالص ملی جزو چهل کشور اول جهان قرار دارد. از سوی دیگر باید به این نکته اشاره داشته باشیم که آمارها نشان می دهد که مردم عمان از نظر قدرت خرید در بین 45 کشور برتر دنیا قرار دارند و همین موضوع رفاه در این کشور را نمایان می کند.

مهاجرت به عمان

چرا باید به عمان مهاجرت کنیم؟

شاید در حال حاضر اقبال عمومی مردم جهان برای مهاجرت به عمان پایین باشد. این موضوع به میزان زیادی به نا شناخته بودن امکانات عمان مربوط می باشد؛ اما به جرئت می توان گفت که در سال های آینده به طور قطع عمان یکی از مهم ترین مقاصد مهاجران از سراسر دنیا خواهد بود. در ادامه سعی داریم شما را با مهم ترین مزایای مهاجرت به این کشور واقع در خاورمیانه آشنا کنیم تا به این سوال پاسخ دهیم که چرا باید به عمان مهاجرت کرد:

 • اقتصاد کشور عمان به میزان زیادی به نفت وابسته است. از این رو این کشور عربی دارای اقتاصادی پیشرفته و توسعه یافته است؛ بنابراین دولت این کشور در صدد است تا تعداد زیادی از نیروهای کار متخصص برای ورود به بازار کار این کشور را جذب نماید.
 • باید دقت داشته باشیم که میزان جمعیت بومی در کشور عمان بسیار پایین است. رشد روز افزون اقتصاد در این کشور و نیز خیر بلند عمان برای صنعتی شدن باعث می شود تا در سال های آینده دولت این کشور نیاز زیادی را برای افراد متخصص احساس نماید و همین موضوع مهاجرت به عمان در سال های آینده را رونق خواهد بخشید
 • عمان دارای ارتباطات گسترده ای با سایر کشورهای جهان است. همین موضوع باعث رونق گرفتن اقتصاد و توسعه یافتگی عمان شده است.
 • لازم به ذکر است که روابط میان دولت های مستقر در ایران و عمان در سطح بسیار خوبی قرار دارد. همین موضوع باعث شده است تا فرصت های مناسبی برای مهاجرت ایرانیان به عمان فراهم شود.
 • میزان دستمزدی که در عمان به نیروی کار پرداخت می شود در مقایسه با سایر کشورهای جهان در وضعیت مطلوب تری قرار دارد.
 • در صورتی که قصد سرمایه گذاری در کشور عمان را دارید باید بدانید که از معافیت های مالیاتی بسیاری برخوردار خواهید شد.
 • وضعیت سیاسی در کشور عمان در حالت آرامش و صلح به سر می برد. همین موضوع باعث به وجود آمدن نوعی از ثبات اقتصادی در این کشور شده است.
مهاجرت به عمان

روش های مهاجرت به عمان

در صورتی که قصد مهاجرت به عمان را دارید در ابتدا لازم است اطلاعات خود را در خصوص انواع روش های مهاجرت به میزان قابل توجهی افزایش دهید. دولت عمان در سال های اخیر راه های قانونی بسیاری را برای اخذ ویزای این کشور اعلام کرده است. هر یک از افراد بسته به شرایط و پتانسیلی که در اختیار دارد می تواند یکی از روش های مذکور در مقاله را انتخاب نماید. در ادامه قصد داریم به برخی از مهم ترین روش های مهاجرتی در کشور عمان اشاره ای داشته باشیم:

مهاجرت به عمان از طریق کار

مهاجرت کاری به عمان یکی از مرسوم ترین روش ها برای اخذ ویزای این کشور است. برای کار در عمان لازم است در ابتدا از یک کارفرمای معتبر و عمانی جاب آفر و یا پیشنهاد کار دریافت نمایید. در کشور عمان استخدام نیروی کار بومی در اولویت کارفرمایان قرار دارد. همین موضوع باعث شده است تا مهاجرت کاری به این کشور با پیچیدگی هایی همراه باشد. علاوه بر این لازم است تا کارفرمای مورد نظر در کشور عمان اقامت داشته باشد و هیچ گونه منع قانونی به همراه نداشته باشد.

در ابتدا لازم است کارفرما از وزارت نیروی انسانی پروانه کار دریافت نماید. در این مرحله لازم است کارفرما درخواست مهاجر را به اداره مهاجرت پلیس سلطنتی عمان ارسال نماید. در صورتی که با درخواست فرد برای مهاجرت به عمان از طریق کار موافقت شود لازم است تا او خود را برای طی نمودن اخذ اقامت در این کشور آماده کند. کارگران پس از مدت سی روز از ورود خود به خاک کشور عمان می توانند کارت اقامت موقت خود را از اداره وضعیت مدنی عمان دریافت نمایند.

در صورتی که دستمزد کارگر مورد نظر برای کار در عمان به میزان قابل قبولی باشد، او می تواند خانواده خود را نیز از طریق ویزای کار به این کشور منتقل نماید. گذشته از این لازم است کارگر شرایط دیگری را نیز در اختیار داشته باشد. نیاز است که کارگر در منزلی اجاره ای متعلق به خود و یا کارفرما سکونت داشته و تکلیف مسکن او مشخص باشد. از سوی دیگر لازم است شغلی که فرد مهاجر در عمان در اختیار دارد نوعی شغل ارشد و تخصصی به شمار آید.

مهاجرت به عمان

مهاجرت تحصیلی به کشور عمان

در گذشته کشور عمان دارای سیستم آموزشی کلاسیک و غیر پیشرفته بود؛ اما با توسعه نظام آموزشی در این کشور می توان مهاجرت تحصیلی را نیز یکی از گزینه های مهم مهاجرت به این کشور در نظر گرفت. باید دقت داشته باشیم که شرایط تحصیل در کشور عمان به مراتب ساده تر سایر کشورهای جهان می باشد. در سال های اخیر دولت عمان در تلاش بوده است تا بسیاری از دانشجویان نخبه را جذب این کشور نماید تا شاید به این شکل بتواند سطح علمی و آموزشی دانشگاه های خود را افزایش دهد.

موسسات آموزشی مطرح در کشورهای استرالیا و آمریکا در این کشور شعبه دارند و همین موضوع باعث شده است تا کشور عمان شرایط ویژه ای برای مهاجرت تحصیلی در اختیار داشته باشد. هزینه های تحصیل در کشور عمان بالا نیست و رقمی کاملا مقرون به صرفه می باشد. لازم است برای اطلاع از میزان شهریه دانشگاه های عمان با آن ها مکاتبه کنید. چرا که بسته به نوع رشته و دانشگاه مورد نظر ممکن است هزینه ها متفاوت باشد.

امکان تحصیل در مقاطع مختلف ابتدایی، راهنمایی، دبیرستان، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در کشور عمان وجود دارد. باید دقت داشته باشیم که در کشور عمان تعداد زیادی از مدارس بین المللی وجود دارد که می تواند آینده خوبی را برای تحصیل فرزندان شما به همراه داشته باشد. تحصیل در مدارس و دانشگاه های بین المللی عمان به زبان انگلیسی انجام می شود. شاید بتوان گفت معروف ترین دانشگاه عمان، سلطان قابوس واقع در مسقط پایتخت این کشور می باشد که هر سال دانشجویان بسیاری را به خود جذب می کند.

مهاجرت از طریق خرید ملک در عمان

در سال های اخیر قوانین کشور عمان در خصوص خرید ملک توسط اتباع بیگانه دچار تغییراتی شده است. در گذشته تنها افراد ساکن در شورای همکاری خلیج فارس می توانستند در این کشور به خرید ملک مشغول باشند؛ اما امروزه امکان خرید اماکن تجاری و املاک و مستقلات عمان برای مهاجران فراهم شده است. در واقع اگر قصد مهاجرت به عمان را دارید، با خرید ملک از این کشور می توانید در مدت زمان کوتاهی به اقامت این کشور دست پیدا کنید.

هم اکنون نیز قوانین عمان مجددا در خصوص خرید ملک در حال تغییر می باشد. این تغییرات امکاناتی را فراهم خواهد آورد که مهاجران بدون هیچ گونه محدودیتی بتوانند در این کشور به خریداری ملک مشغول باشند. حداقل سرمایه لازم برای خرید ملک در کشور عمان و اخذ اقامت های لازم مبلغی در حدود 250 هزار ریال عمان می باشد. در واقع شما با خرید ملک می توانید علاوه بر سرمایه گذاری مطمئن در یکی از ثروتمندترین کشورهای خلیج فارس، زندگی آرامی را نیز با اعضای خانواده خود تجربه کنید.

مهاجرت به عمان

مهاجرت از طریق ثبت شرکت در عمان

یکی دیگر از روش های مهاجرت به عمان ثبت شرکت می باشد. لازم به ذکر است که ثبت انواع شرکت در کشور عمان بدون محدودیت انجام پذیر است. در صورتی که موفق به ثبت شرکت در کشور عمان شوید می توانید تمامی فعالیت های اقتصادی خود را بدون حد و مرز در بازارهای اقتصادی کشور عمان گسترش دهید. لازم به ذکر است که تنها اجازه ثبت شرکت هایی با مسئولیت های محدود به متقاضیان داده می شود. همچنین لازم است شرکت های مورد نظر دفاتر فیزیکی در اختیار داشته باشند.

شرکتی با مسئولیت های محدود که قصد ثبت کردن آن برای مهاجرت به عمان را دارید می بایست از دو نفر سهام دار تشکیل شده باشد. در صورتی که قصد ثبت شرکت در عمان را دارید باید از این نکته آگاه باشید که تنها مالکیت هفتاد درصدی شما بر شرکت مورد نظر امکالن پذیر است. برای ثبت شرکت در عمان به سرمایه ای معادل 150 هزار ریال عمان نیاز دارید. همچنین دقت داشته باشید که اخذ مجوزهای لازم برای ثبت شرکت در عمان نیازمند مشورت گرفتن از یک وکیل مجرب و خبره می باشد.

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در عمان

مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری به عمان یک موضوع جذاب و پرطرفدار در دنیای امروز است که امکان ایجاد فرصت‌های جدید برای کسانی که تمایل دارند به کشور عمان مهاجرت کنند، فراهم می‌کند. این روش مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری، افراد را قادر می ‌سازد تا با سرمایه ‌گذاری در پروژه‌ها و کسب ‌و کارهای مختلف، درآمد ثابت و فرصت‌های شغلی برای خود ایجاد کنند و در عین حال به توسعه اقتصادی کشور عمان نیز کمک کنند.

عمان به عنوان یکی از کشورهای پیشرو در منطقه خاورمیانه با اقتصاد پایدار و پویا شناخته می‌ شود. از زیرساخت‌ های حمل‌ونقل پیشرفته تا بنیان‌گذاری محیط کسب ‌و کارهای نوآورانه، فرصت‌های بی‌نظیری برای سرمایه ‌گذاران در این کشور وجود دارد. از جمله فرصت‌های سرمایه‌گذاری می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

راه اندازی کسب ‌و کارهای جدید: بخشی از کسب ‌و کارها و فرصت‌ های نوآورانه در زمینه‌ های مختلف مانند فناوری اطلاعات، گردشگری، انرژی تجدیدپذیر و صنایع دستی در عمان وجود دارد که فرد متقاضی با سرمایه گذاری در زمینه آن ها می تواند موقعیت خوبی برای رسیدن به سود و اقامت عمان داشته باشد.

سرمایه ‌گذاری در پروژه ‌های توسعه یافته: عمان به دلیل مناطق ساحلی زیبا، بنادر پویا و پروژه‌های توسعه‌ای متعدد، مکانی جذاب برای سرمایه ‌گذاری در زمینه‌های مثل گردشگری، بنادر و تجهیزات حمل‌ونقل است.

استفاده از مناطق آزاد تجاری: عمان مناطق آزاد تجاری را تشکیل داده است که به سرمایه ‌گذاران اجازه می ‌دهد تا با تسهیلات مالی و مالیاتی متناسب با سرمایه ‌گذاری ‌های خود از این مناطق بهره ‌برداری کنند.

مهاجرت به عمان

مهاجرت از طریق تولد فرزند در عمان

برخی از کشورها قانون دریافت تابعیت برای فرزندان متولد شده را از طریق خون و برخی دیگر بر اساس قاعده خاک اعطا می کنند. کشور عمان از جمله کشورهایی در جهان است که از قاعده خون برای اعطای تابعیت به فرزندان متولد شده استفاده می کند. معنای این جمله چنین است که تنها فرزندانی می توانند تابعیت کشور عمان را دریافت کنند که پدر و مادر آن ها عمانی محسوب شوند.

لازم به ذکر است که فرزندان متولد شده از والدینی که اقامت عمان را در اختیار دارند به طور خودکار اقامت کشور عمان را دریافت می نمایند؛ اما این موضوع ارتباطی به اخذ تابعیت برای فرزند مذکور ندارد. دقت داشته باشید که قوانین کشور عمان همواره با جزئیاتی همراه بوده است. در صورتی که از این قوانین آگاهی نداشته باشید ممکن است با اقداماتی غلط آینده خود را تحت تاثیر قرار دهید؛ بنابراین مشورت با وکیل در زمینه مهاجرت الزامی است.

مهاجرت به عمان

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به عمان

باید دقت داشته باشیم که هر گونه نقص در مدارک و مستندات خواسته شده از سوی ادارات مختلف در کشور عمان ممکن است باعث رد درخواست مهاجرت و اخذ ویزای این کشور شود. از این رو، لازم است فرد توجه ویژه ای بر روی تکمیل نمودن مدارک و نیز کسب اطمینان از معتبر بودن آن ها داشته باشد. در ادامه به برخی از مهم ترین مدارک مورد نیاز برای انواع روش های مهاجرت به عمان اشاره خواهیم داشت.

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی به عمان به شرح زیر است:

 • رزومه تحصیلی
 • مدرک زبان انگلیسی
 • نامه پذیرش تحصیلی از یک موسسه آموزشی

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت کاری به عمان به شرح زیر است:

 • مجوزهای کار از وزارت نیروی انسانی عمان
 • دریافت جاب آفر و یا پیشنهاد کاری از یک کارفرمای معتبر و واجد الشرایط

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت در کشور عمان به شرح زیر است:

 • تفاهم نامه شرکا
 • فرم تکمیل شده ثبت شرکت
 • گواهی سپرده اولیه
 • اثبات تمکن مالی

به طور کلی برای اخذ ویزای عمان به مدارک زیر نیازمند هستید:

 • کپی پاسپورت
 • برنامه سفر
 • مدرک اقامت
 • گواهی تمکن مالی
مهاجرت به عمان

معایب مهاجرت به عمان

در بالا به مهم ترین مزایای مهاجرت به عمان اشاره داشتیم و اکنون زمان آن فرا رسیده است تا شما را با مهم ترین معایب مهاجرت به این کشور نیز آشنا کنیم. در واقع برای مهاجرت به کشور دیگر لازم است معایب و مزایای آن را در کنار یکدیگر مورد سنجش قرار دهید تا در نهایت بتوانید عاقلانه ترین تصمیم ممکن را در این خصوص اتخاذ نمایید. مهم ترین معایب مهاجرت به کشور عمان به شرح زیر می باشد:

 • آب و هوای کشور عمان برای زندگی چندان مناسب نیست. تابستان های این کشور دمایی بسیار بالا دارد و به شدت خشک محسوب می شود. از این رو ممکن است در صورتی که با این نوع از آب و هوا سازگاری نداشته باشید، نتوانید لذت چندانی از مهاجرت به این کشور ببرید.
 • لازم به ذکر است که شهروندان عمانی در موقعیت های شغلی متفاوت دارای اولویت هستند. در واقع کارفرمایان در تلاش هستند تا آن جایی که ممکن است از نیروهای کار بومی عمان استفاده نمایند. همین موضوع باعث می شود تا موقعیت های کمی برای کار در عمان در دسترس مهاجران باشد.
 • بیمه درمانی در عمان وجود دارد اما میزان هزینه ای که لازم است برای بیمه درمانی در عمان از سوی مهاجران پرداخته شود بسیار بالا می باشد.
 • تصادفات جاده ای در کشور عمان بسیار رایج است و همین موضوع سبب می شود تا امنیت جاده ای در این کشور چندان مناسب به نظر نرسد و همین مسئله را می توان یکی از معایب مهاجرت به عمان در نظر گرفت.
مهاجرت به عمان

ضرورت مراجعه به وکیل برای مهاجرت به عمان

دقت داشته باشید که مهاجرت یکی از مراحل مهم در زندگی افرادب ه شمار می آید. هر گونه اقدام غیر کارشناسی در این زمینه می تواند خسارت هایی را به همراه داشته باشد. علاوه بر اینکه ممکن است شما را از اهداف تعیین شده دور نماید، تاثیرات منفی را برای آینده فرد به همراه خواهد داشت. کشور عمان نیز به مانند سایر کشورهای جهان دارای قوانین و مقررات مهاجرتی خاص خود می باشد. آگاهی از این قوانین برای تجربه کردن یک مهاجرت موفق ضروری و الزامی به نظر می رسد.

در واقع بهترین وکیل مهاجرت در تهران متخصص در زمینه مهاجرت به تمامی قوانین مهاجرتی کشور عمان و نیز جزئیات مربوط به آن ها آشنا است و می تواند تمامی اقدامات شما برای اخذ ویزا را تنظیم نماید. از سوی دیگر او تجربه بالایی در حوزه مهاجرت به عمان دارد و می تواند بسته به شرایطی که فرد متقاضی در اختیار دارد، بهترین و منطقی ترین روش برای مهاجرت را به او پیشنهاد دهد. از سوی دیگر وکیل نقش موثری در زمینه جمع آوری مدارک و مستندات برای مهاجرت بر عهده دارد و می تواند به شما در این زمینه کمک کند.

کلام آخر

از اینکه تا پایان مقاله ما را همراهی کردید از شما تشکر می کنیم! در این مقاله سعی کردیم در ابتدا با استفاده از آمار شناخت مختصری در خصوص کشور عمان ایجاد کنیم. سپس به بررسی این موضوع پرداختیم که اساسا چرا باید به عمان مهاجرت کرد. در ادامه مهم ترین روش های مهاجرت به عمان را مورد بررسی قرار دادیم و روش هایی نظیر مهاجرت کاری، مهاجرت تحصیلی، مهاجرت از طریق سرمایه گذاری و… را تشریح نمودیم. علاوه بر این به معایب مهاجرت به آلمان اشاره داشتیم و در انتهای مطلب نیز ضرورت مراجعه به وکیل متخصص در زمینه مهاجرت را گوشزد نمودیم. اکنون از شما دعوت می کنیم که مهم ترین تجربیات خود در خصوص سفر به کشور عمان را در قسمت دیدگاه با سایر مخاطبان سایت برترین وکیل به اشتراک بگذارید.

چه نوع ویزاهایی برای مهاجرت به عمان از طریق سرمایه‌گذاری وجود دارد؟

در عمان، برای مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری، ویزاهای مختلفی وجود دارد. این شامل ویزای سرمایه‌گذاری، ویزای کسب‌وکار، ویزای مناطق آزاد تجاری و ممکن است ویزاهای دیگری نیز در آینده ایجاد شود. این ویزاها به شما اجازه می‌دهند تا با سرمایه‌گذاری در پروژه‌های تجاری و توسعه‌ای در عمان، اقامت یا ورود به این کشور را تجربه کنید.

روش های مهاجرت به عمان کدام اند؟

روش های مهاجرتی به عمان متنوع هستند. این روش ها شامل مهاجرت کاری با پذیرش کارفرما، مهاجرت خانوادگی به عنوان اعضای خانواده مهاجر کاری، مهاجرت تحصیلی برای تحصیل در دانشگاه‌های عمان و مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری در پروژه‌ها و کسب‌وکارها می‌باشد. هر مسیر ممکن است نیازمند شرایط و مدارک خاصی باشد که باید به آن توجه داشت.

آیا در مهاجرت کاری می توان خانواده را به همراه برد؟

پاسخ به این سوال بستگی به شرایط زندگی و حقوق فرد مهاجر دارد. در صورتی که فرد به یکی از شغل های ارشد در عمان مشغول باشد. همچنین اگر شرایط حقوقی او مناسب بوده و از نظر منزل مسکونی در عمان نیز مشکلی نداشته باشد می تواند اعضای خانواده خود را نیز با دریافت ویزا به عمان ببرد.

5/5 - (2 امتیاز)

فردین ساریخانی

نویسنده و ویراستار متون ادبی، حقوقی/روزنامه نگار/عاشق کتاب، هنر، سفر و فیلم کلاسیک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + هجده =

دکمه بازگشت به بالا