مهاجرت

مهاجرت به سوئد + بررسی هزینه مهاجرت به سوئد برای تحصیل  ✈️【آپدیت2024】⚖️

سوئد یکی از کشورهای پیشرفته جهان است که شهروندان آن از رفاه اجتماعی و امنیت قابل قبولی برخوردار هستند. هر ساله تعداد زیادی از متقاضیان مهاجرت به این کشور سفر کرده و ادامه رویاهایشان را در این کشور جستجو می کنند. باید دقت داشته باشیم که بسیاری از خدمات اجتماعی به صورت رایگان در اختیار شهروندان سوئدی قرار می گیرد و شاید این یکی از دلایلی باشد که سوئد تبدیل به یکی از محبوب ترین مقاصد برای مهاجران شده است. اما مهاجرت موفق به کشور سوئد مستلزم بهره مندی از اطلاعات جامع در این زمینه است. از این رو، در این مقاله سعی داریم شما را با چند و چون مهاجرت به سوئد آشنا کنیم. تا انتهای مطلب ما را همراهی کنید.

انواع روش های مهاجرت به سوئد

سوئد یکی از کشورهای حوزه اسکاندیناوی است که کیفیت بالای زندگی را برای شهروندان خود به ارمغان آورده است. دولت سوئد روش های قانونی بسیاری را برای مهاجرت به این کشور در نظر گرفته است. با کسب اطلاع از انواع ویزای این کشور می توانید با موفقیت به سوئد مهاجرت کرده و از امکانات رفاهی و اجتماعی این کشور پیشرفته بهره مند شوید. در ادامه سعی داریم به برخی از روش های مهاجرت به سوئد اشاره داشته باشیم و آن ها را در حد امکان تشریح نماییم.

مهاجرت تحصیلی به سوئد

کشور سوئد از جمله کشورهای پیشرفته جهان به شمار می آید. سیستم آموزشی این کشور از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است. هر ساله تعداد زیادی از دانشجویان برای ادامه تحصیل در مقاطع مختلف به این کشور مهاجرت می کنند. هر یک از متقاضیان مهاجرت به سوئد می تواند با اخذ ویزای تحصیلی این کشور به صورت موقت در سوئد اقامت موقت به دست آورد. اقامت دانشجویان در سوئد همواره موقت باقی نخواهد ماند و متقاضیان می توانند تحت شرایط خاصی به اقامت دائم این کشور نیز دست پیدا کنند.

امکان یافتن شغل متناسب با رشته تحصیلی برای تمامی فارغ التحصیلات از دانشگاه های سوئد فراهم شده است. هر یک از این افراد می توانند در صورت ورود به بازار کار ویزای خود را تغییر داده و به اقامت دائم این کشور دست پیدا کنند. دانشگاه های معتبر با سطح علمی بالایی در کشور سوئد وجود دارد. امکان تحصیلی در اکثر رشته های دانشگاهی در کشور سوئد برای دانشجویان فراهم شده است. باید دقت داشته باشیم که سیستم آموزشی این کشور جزو پیشرفته ترین ها در سطح جهان است.

در ابتدا لازم است که فرد متقاضی ادامه تحصیل، یکی از دانشگاه های سوئد را در نظر گرفته و با آن وارد مکاتبه شود. در صورتی که فرد موفق به اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر شود می تواند اقدامات لازم را برای مهاجرت تحصیلی به این کشور انجام دهد. باید به این نکته توجه داشته باشیم که هر یک از دانشگاه های مستقر در کشور سوئد دارای شرایط و ضوابط خاصی برای پذیرش دانشجویان می باشند. علاوه بر این دانشگاه های مختلف اغلب دارای شهریه های متفاوتی از یکدیگر می باشند.

مهاجرت به سوئد

برای پذیرش در دانشگاه های سوئد لازم است که فرد دانشجو مدارک زیر را تهیه نماید و به دانشگاه و ادارات مربوطه ارائه دهد:

 • پاسپورت
 • مدارک معتبر هویتی با ترجمه رسمی
 • فرم های تکمیل شده برای دریافت ویزای تحصیلی
 • نامه پذیرش از دانشگاه مورد نظر
 • در صورتی که فرد دانشجو متاهل باشد لازم است که گواهی ازدواج و گواهی تولد فرزند را نیز به ادارات مربوطه تحویل بدهد.
 • مدارک آیلتس با نمره درخواستی دانشگاه
 • اثبات تمکن مالی به اداره مهاجرت این کشور به نوعی که ثابت شود فرد توانایی گذران زندگی در کشور سوئد را دارد

هزینه مهاجرت به سوئد برای تحصیل

باید دقت داشته باشیم که قوانین کشور سوئد برای مهاجرت تحصیلی تفاوتی فاحش میان دانشجویان مهاجر از اتحادیه اروپا و سایر دانشجویان قائل شده است. در صورتی که فرد متقاضی مهاجرت به سوئد از اتحادیه اروپا باشد به صورت کاملا رایگان می تواند در دانشگاه های این کشور به تحصیل مشغول شود. سایر دانشجویان از سراسر کشور تنها با دریافت بورسیه های تحصیلی است که می توانند در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه های این کشور به صورت رایگان مشغول به تحصیل شوند.

قوانین سوئد به صراحت اعلام می دارد که در این کشور دو نوع بورسیه تحصیلی وجود دارد. در دسته اول که جزو بورسیه های دولتی این کشور به شمار می آید، دولت مستقر در کشور سوئد تمامی هزینه های مورد نیاز برای مهاجرت، زندگی و تحصیل در کشور سوئد را متقبل می شود. البته باید دقت داشته باشیم که امکان دریافت این نوع بورسیه برای ایرانیان وجود ندارد. در دسته دیگر از بورسیه های دانشگاهی سوئد، موسسات علمی و دانشگاه های این کشور بخشی از هزینه های دانشجو را پرداخت می کنند.

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری به سوئد

سرمایه گذاری را می توان یکی دیگر از روش های مهاجرت به سوئد محسوب نمود. با دریافت ویزای سرمایه گذاری سوئد می توان به اقامت موقت یک ساله در این کشور دست پیدا کرد. در صورت اتمام اعتبار اقامت موقت فرد در ویزای سرمایه گذاری، افراد متقاضی می توانند در صورت واجد الشرایط بودن، ویزای خود را به مدت یک سال دیگر تمدید نمایند و از این لحاظ هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد. برای سرمایه گذاری در سوئد به مبلغی در حدود صد هزار یورو نیازمند می باشید.

برای سرمایه گذاری در کشور سوئد لازم است که فرد متقاضی در ابتدا اساسنامه شرکت خود را به مقامات مسئول در این کشور ارائه دهد. سپس لازم است که برآورد کاملی از میزان هزینه و سوددهی شرکت خود را تشریح نماید. در پایان نیز لازم است فرد مبلغ مورد نظر برای سرمایه گذاری در سوئد را در بانک های این کشور به مدت دو سال بلوکه نگه دارد. شرکتی که فرد متقاضی قصد سرمایه گذاری در آن را دارد می بایست مالکیت پنجاه درصدی آن در اختیار فرد متقاضی مهاجرت به سود باشد.

در صورتی فرد می تواند در اخذ ویزای سرمایه گذاری سوئد موفق باشد که ایده اقتصادی موفق در اختیار داشته باشد و تمامی مراحل آن برای اجرا و سود دهی در کشور سوئد را طراحی نموده باشد. این ویزا مخصوص آن دسته از افرادی است که ایده های کسب و کار موفق در اختیار دارند و قصد آن ها بر این است که ایده های خود را در کشور سوئد دنبال نمایند. در صورتی که فرد به مدت چهار سال شرکت خود را فعال نگه دارد و به سود قابل توجهی رسیده باشد می تواند به اقامت دائم سوئد دست پیدا کند.

مهاجرت به سوئد

مهاجرت به سوئد از طریق ثبت شرکت

یکی دیگر از روش هایی که با استفاده از آن می توان ویزای سوئد را دریافت نمود، ثبت شرکت در این کشور می باشد. باید دقت داشته باشیم که ثبت شرکت در کشور سوئد یکی از مطمئن ترین راه ها برای سرمایه گذاری بلند مدت است. ثبت شرکت و مهاجرت به سوئد دارای قوانین و ضوابطی است که فرد مهاجر ملزم به اجرا و رعایت تمامی این موارد می باشد. در ابتدا لازم است که فرد سرمایه گذار از طریق ثبت شرکت مقامات مسئول را متقاعد سازد که شرکت تحت مالکیت او برای سوئد مزیت اقتصادی به همراه دارد.

یکی دیگر از شروط لازم برای ثبت شرکت در سوئد این می باشد که شرکت مورد نظر می بایست در حوزه تخصصی کاری باشد که دو سال در کشور ایران به آن مشغول بوده اید. از دیگر شرایط مهمی که می توان برای ثبت شرکت به آن اشاره نمود این است که فرد سرمایه گذار می بایست بیزینس پلن قوی در اختیار داشته باشد. می بایست هزینه لازم برای ثبت شرکت را نیز مورد نظر داشته باشید. تنها در صورتی می توان در این کشور شرکت ثبت کرد که هزینه ای معادل 150 هزار کرون سوئدی در اختیار داشته باشید.

مهاجرت به سوئد از طریق کارآفرینی

کارآفرینی همواره باعث رشد اقتصادی در کسب و کارهای مختلف می شود. از این رو، دولت سوئد در نظر دارد تا هر ساله تعداد زیادی از کارآفرینان را جذب کشور خود نماید امکانات مختلفی را در اختیار آن ها قرار دهد. در صورتی می توان در این کشور کارآفرینی موفقی را تجربه نمود که با بازار کار سوئد و مسائل مربوط به آن آشنایی کامل داشته باشید. لازم است برای دریافت اقامت سوئد در ابتدا ایده های درخشانی را به مقامات مسئول در این کشور ارائه دهید تا با درخواست شما موافقت شود.

دولت سوئد در زمینه کارآفرینی نیز تفاوت های زیادی را بین شهروندان ساکن در اتحادیه اروپا و سایر کشورهای جهان قائل شده است. در صورتی که از اتحادیه اروپا به سوئد مهاجرت کنید بدون محدودیت می توانید در این کشور مشغول به کار شوید. در این کار تنها لازم است فرد بتواند برخی از مجوزهای لازم را اخذ نماید. از سایر کشورهای جهان در صورتی می توان برای دریافت ویزای کارآفرینی این کشور اقدام نمود که در این کشور اقامت داشته باشید و این نوعی از محدودیت به شمار می آید.

مهاجرت کاری به سوئد

یکی از مرسوم ترین روش ها در مهاجرت به سوئد دریافت ویزای کار این کشور می باشد. برای این کار لازم است فرد متقاضی تخصصی را در اختیار داشته باشد که کارآفرینان سوئدی در آن حوزه نیازمند نیروی کار باشند. همچنین امکان یافتن کار مناسب در سوئد از طریق کارآفرینان امکان پذیر می باشد. باید دقت داشته باشیم که در صورت یافتن پیشنهاد شغلی فرد می تواند درخواست خود برای اخذ ویزای کاری سوئد را به اداره مهاجرت این کشور تحویل دهد و در صورت قبولی اقامت موقت سوئد را دریافت نماید.

باید دقت داشته باشیم که سوئد از جمله کشورهای صنعتی جهان به شمار می آید و همین موضوع باعث شده است تا فرصت های شغلی بسیاری در این کشور وجود داشته باشد. کارفرینان در سوئد از طریق جاب آفر درخواست نیروی کار ماهر خود را اعلام می دارد و افراد متقاضی می توانند در صورت واجد الشرایط بودن برای اقامت در سوئد اقدام نمایند. در اینجا نیز قوانین سوئد برای شهروندان اتحادیه اروپا و سایر کشورها تفاوت های ویژه ای قائل شده است. علاوه بر این لازم است تا فرد از قوانین و ضوابط شغلی در کشور سوئد آگاهی کامل داشته باشد تا بتواند به موفقیت های لازم برسد.

ضرورت دریافت مجوز کار برای شروع یک شغل توسط شهروندان اتحادیه اروپا وجود ندارد. در ابتدا کارآفرینان پیشنهاد خود را از طریق جاب آفر اعلام می دارند و در صورتی که نیروی ماهر از اتحادیه اروپا برای استخدام وجود نداشته باشد به سمت سایر کشورهای جهان روی آورده و از کشورهایی نظیر ایران نیروی کار جذب می کنند. بنابراین می توان گفت که شانس شهروندان ایران به مانند سایر کشورهای جهان برای کار در کشور سوئد پایین می باشد. البته داشتن تخصص در این زمینه نیز می تواند تاثیرگذار باشد.

مهاجرت به سوئد

مهاجرت از طریق تمکن مالی به سوئد

در سال های گذشته همواره تعداد زیادی از مهاجران به دلیل تمکن مالی مناسب مهاجرت به سوئد را تجربه می کردند. اما تغییرات قوانین مهاجرتی سوئد در حال حاضر امکان مهاجرت به این کشور با تمکن مالی را امکان پذیر نمی کند. یکی از مهم ترین تفاوت های مهاجرت به این کشور از طریق تمکن مالی با سایر روش های ذکر شده در بالا در این است که فرد نیازی نداشت که سرمایه خود را به کشور سوئد منتقل نماید. بلکه تنها کافی بود تمکن مالی خود در کشور مبدا را به مقامات اثبات نماید.

باید دقت داشته باشیم که در این روش مهاجرتی هیچ گونه هزینه ای از فرد دریافت نمیشد و شاید بتوان چنین گفت که اصلی ترین دلیل محبوبیت این روش از مهاجرت به سوئد همین بوده است. بار دیگر اعلام می داریم که در حال حاضر امکان مهاجرت از طریق تمکن مالی به سوئد وجود ندارد. اما این امکان وجود دارد که مجددا دولت سوئد قانونی را به تصویب رسانده و این روش از مهاجرت را مجددا فعال نماید. از این رو توضیحات ما در خصوص روش تمکن مالی به همین دلیل بوده است.

مهاجرت به سوئد از طریق خرید ملک

خرید ملک یکی دیگر از روش های مهاجرت به سوئد محسوب می شود. در واقع خرید ملک نوعی از سرمایه گذاری به شمار می آید و متقاضیان با استفاده از این روش می توانند به تابعیت کشور سوئد نیز دست پیدا کنند. برای این کار لازم است که فرد در ابتدا از کشور مبدا ملک مورد نظر خود در کشور سوئد را بر اساس معیارهای شخصی که در اختیار دارد انتخاب نموده و سپس 2 تا 10 درصد از کل مبلغ ملک را به عنوان بیعانه به حساب فروشنده واریز نماید تا پس از آن برای درخواست ویزا اقدام کند.

پس از واریز پیش خرید ملک مورد نظر لازم است که فریدار به کشور سوئد سفر کرده و مدارک مورد نیاز برای تکمیل خرید و نیز دریافت اقامت سوئد را به مقامات مسئول ارائه دهد. با تکمیل خرید ملک در کشور سوئد فرد می تواند به اقامت این کشور دست پیدا کند. برای خرید ملک در کشور سوئد لازم است که فرد اطلاعات جامعی در خصوص هزینه های ملک در اماکن و محلات مختلف سوئد به دست آورده و سپس وضعیت تورم و گرانی مسکن در کشور سوئد را نیز مد نظر قرار دهد.

مهاجرت از طریق ازدواج به سوئد

یکی دیگر از روش هایی که می توان با استفاده از آن ویزای سوئد را دریافت نمود، ازدواج می باشد. باید دقت داشته باشیم که مهاجرت به این روش با سختی هایی مواجه هست. می بایست ازدواج صورت گرفته کاملا واقعی باشد. زیرا دولت سوئد همواره حساسیت بالایی در این خصوص از خود نشان داده است. صوری بودن ازدواج می تواند باعث رد شدن درخواست متقاضیان شده و آن ها را از اهدافی که مد نظر دارند دور نماید. از این رو داشتن مدارک مناسب برای اثبات واقعی بودن ازدواج الزامی است.

به هر حال برای دریافت ویزای ازدواج سوئد لازم است شریک زندگی شما تابعیت و شهروندی کشور سوئد را به همراه داشته باشد. برای این کار لازم است درخواست خود برای ازدواج با یک شهروند سوئدی را به سفارت و یا اداره مهاجرت این کشور ارائه دهید. در این ادارات لازم است که هزینه های مربوطه را پرداخت کرده و نیز مدارک مورد نیاز را به دقت تهیه کرده و ارائه دهید. پس از دو تا پنج ماه از فرد برای مصاحبه حضوری دعوت می شود و در صورت موفقیت در آن ویزای ازدواج صادر می گردد.

مهاجرت به سوئد

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به سوئد

برای مهاجرت به سوئد لازم است که فرد مدارک درخواستی از سوی اداره مهاجرت این کشور را در اختیار داشته باشد و در زمان مقرر آن را ارائه دهد. باید به این نکته توجه داشته باشید که هر گونه ناقص بودن مدارک و یا غیر واقعی بودن آن ها می تواند باعث از دست رفتن اهداف مهاجرتی شما شود. از این رو نیاز است که از تجربیات یک وکیل مجرب و خبره جهت جمع آوری مدارک و مستندات استفاده کنید. به هر حال در ادامه سعی داریم که به برخی از مهم ترین مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به سوئد اشاره کنیم:

 • فرم درخواست ویزای تکمیل شده در انواع روش
 • رسید هزینه پرداختی بابت دریافت ویزا
 • پرینت برگه وقت سفارت سوئد
 • اصل و ترجمه کلیه مدارک هویتی شخص متقاضی
 • دعوت نامه معتبر
 • گردش مالی حساب فرد متقاضی به یورو
 • رزرو بلیط رفت و برگشت
 • مدارک تحصیلی در صورت مهاجرت تحصیلی به سوئد به همراه ترجمه های آن
 • سوابق کاری در صورتی که قصد کار در کشور سوئد را دارید.

لزوم مراجعه به وکیل برای مهاجرت به سوئد

در مهاجرت به هر کشوری لازم است در ابتدا اطلاعات خود را در خصوص قوانین و مقررات مهاجرتی آن به میزان قابل توجهی افزایش دهید. این کار باعث می شود تا از شانس بالاتری برای مهاجرت به این کشورها و نیز اخذ ویزای آن برخوردار باشید. لازم به ذکر است که هر گونه عدم اطلاع از قوانین و مقررات ممکن است خسارت هایی را به فرد تحمیل کند و او را از اهدافی که از پیش تعیین کرده است دور نماید. اما مشکل اینجا است که اطلاع از جزئیات قوانین از عهده عموم جامعه خارج است.

باید دقت داشته باشیم که کشور سوئد دارای قوانین سخت گیرانه ای در زمینه مهاجرت است و تنها با بهره مندی از دانش حقوقی می توان راه برای اخذ ویزا هموار کرد. در واقع بهترین وکیل مهاجرت در تهران به واسطه تجربه ای که در اختیار دارد می تواند شما را از پیچ و خم های مسیر آگاه کرده و سرعت انجام کارهای مربوط به اخذ ویزا و اقامت کشور سوئد را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. علاوه بر این می توان با کمک گرفتن از یک وکیل خبره و کاربلد، دقت در ارائه درخواست اقامت و تابعیت را افزایش داد.

وکیل می تواند شرایط افراد و متقاضیان مهاجرت به سوئد را در نظر گرفته و مورد مطالعه قرار دهد تا در نهایت بهترین روش برای اخذ ویزا را در اختیار آن ها قرار دهد. او همچنین می تواند با توجه به شرایط فرد کشورهای مختلفی را برای مهاجرت به او معرفی نماید. گذشته از این، اگر یکبار در ارائه درخواست برای اخذ ویزای سوئد شکست خورده اید می توانید با کمک یک وکیل مجددا شانس خود را امتحان کنید. علاوه بر این وکیل متخصص به شما در زمینه جمع آوری مدارک کمک خواهد کرد.

مهاجرت به سوئد

کلام آخر

از اینکه تا پایان مقاله صبوری به خرج دادید و ما را همراهی کردید از شما تشکر می کنیم. در این مقاله سعی کردیم تا آن جایی که ممکن است اطلاعات دقیقی در خصوص مهاجرت به سوئد در اختیار شما قرار دهیم تا با کمک آن ها بتوانید قدمی به سمت اخذ ویزای سوئد نزدیک تر شوید. علاوه بر این تلاش کردیم تا انواع روش های مهاجرت نظیر تحصیل، خرید ملک، کار، کارآفرینی، ازدواج و… را مورد بررسی قرار دهیم. در انتهای مقاله نیز مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به کشور سوئد را مورد ارزیابی قرار دایدم. اکنون از شما درخواست می کنیم که اگر تجربه و یا نظری در خصوص مهاجرت به این شکور دارید، آن را در قسمت دیدگاه با سایر مخاطبان سایت برترین وکیل به اشتراک بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

فردین ساریخانی

نویسنده و ویراستار متون ادبی، حقوقی/روزنامه نگار/عاشق کتاب، هنر، سفر و فیلم کلاسیک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + نه =

دکمه بازگشت به بالا