مهاجرت

مهاجرت به سوئیس + روش های مهاجرت ✈️【آپدیت2024】⚖️

همواره سوئیس را به عنوان یکی از امن ترین و مرفه ترین کشورهای جهان معرفی می کنند. روش های زیادی برای مهاجرت به سوئیس وجود دارد که هر یک از افراد بسته به شرایطی که در اختیار دارد می تواند یکی از مسیرهای تحصیلی، کاری، سرمایه گذاری و… را انتخاب کرده و با استفاده از آن اقامت این کشور اروپایی را اخذ نماید. هزینه های زندگی در کشور سوئیس بالا است اما شرایط زندگی در این کشور نشان می دهد که چنین هزینه ای ارزش دارد تا رویاهایتان را در آن دنبال کنید. در صورتی که تمایل دارید به این کشور زیبا با شرایط رفاهی بسیار مهاجرت کنید، لازم است در ابتدا اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید. در این مقاله سعی داریم اطلاعات جامعی در این خصوص به شما ارائه دهیم. پس با ما همراه باشید.

شرایط مهاجرت به سوئیس

همواره باید دقت داشته باشیم کشور سوئیس نام خود را به عنوان یکی از کشورهای صلح طلب در دنیا بر سر زبان ها انداخته است. مقر اصلی سازمان ملل، سازمان تجارت جهانی و صلیب سرخ جهانی در کشور سوئیس قرار دارد. سوئیس دارای اقتصادی بسیار پیشرفته است. بخش های مختلف این کشور کاملا توسعه یافته است و افراد با مهاجرت به سوئیس علاوه بر تجربه کردن یک زندگی مرفه می توانند از جاذبه های گردشگری خیره کننده این کشور نیز بهره مند شوند.

شرایط کاری در کشور سوئیس بسیار مطلوب است و هر ساله تعداد زیادی از افراد تمایل دارند به شیوه های مختلف در این کشور اقامت پیدا کنند. باید دقت داشته باشیم که کشور سوئیس یکی از گران ترین کشورهای جهان برای مهاجران به شمار می آید و شاید همین مورد را بتوان یکی از بزرگترین معایب اقامت در کشور سوئیس به شمار آورد. در ابتدا لازم است یکی از روش های قانونی را برای مهاجرت انتخاب کرده و سپس با طی نمودن مراحل تعیین شده ویزای مورد نظر خود را اخذ نمایید.

مهاجرت به سوئیس

انواع روش های مهاجرت به سوئیس

باید در نظر داشته باشیم که دولت سوئیس روش های مختلفی را برای مهاجرت به این کشور در نظر گرفته است. در ابتدا لازم است فرد شرایط و پتانسیل خود را در نظر گرفته و یکی از روش های چند گانه برای اخذ ویزا را انتخاب نماید. در این شرایط نوع تمایل و علاقه فرد نیز نقش پر رنگی دارد. در ادامه سعی داریم چند مورد از مرسوم ترین روش های قانونی را برای مهاجرت به این کشور به شما معرفی کنیم و توضیحات مختصری را در مورد هر کدام به شما ارائه دهیم. پس لطفا با ما همراه باشید.

مهاجرت کاری به سوئیس

یکی از روش های قانونی برای مهاجرت به سوئیس، اقدام از طریق کار می باشد. باید دقت داشته باشید که در گذشته شرایط کار در کشور سوئیس با سادگی بیشتری صورت می پذیرفت و هر ساله تعداد قابل توجهی از مهاجرین برای کار وارد این کشور می شدند؛ اما از سال 2015 شرایط سخت گیرانه ای برای مهاجرت کاری در سوئیس در نظر گرفته شده است و همین موضوع می تواند کار را برای متقاضیان قدری سخت کند. به هر حال لازم است اهداف خود را با کمک یک وکیل با تجربه و کاربلد پیش ببرید.

اخیرا دولت سوئیس سهمیه های مورد نیاز برای مجوز کار را برای متقاضیان خارج از اتحادیه اروپا کاملا جمع آوری کرده است و همین موضوع باعث شده است تا شرایط برای مهاجرت کاری به سوئیس بیش از هر زمان دیگری سخت به نظر برسد. از سوی دیگر باید دقت داشته باشید که برای دریافت انواع ویزای کار در کشور سوئیس می بایست مدارک مورد نیازی را به ادارات مربوطه در این کشور ارائه دهید. در این مرحله نیز از سوی دولت سوئیس سخت گیری های بی سابقه ای برای تهیه مدارک صورت می پذیرد.

لازم به ذکر است که در برخی از انواع ویزای کاری سوئیس لازم است فرد مدرک زبان سوئیسی را به ادارات مربوطه ارائه دهد و همین موضوع بر دشواری های مسیر می افزاید. دولت این کشور مجوز کار را تنها برای عده ای محدود از متقاضیان خارج از اتحادیه اروپا صادر می کند. به هر حال اگر در هر صورتی موفق به اخذ ویزای کاری سوئیس شدید می توانید در این کشور اقامت موقت پیدا کنید. علاوه بر این فرد می تواند با کار در این کشور از مزایای بسیار ویژه ای برخوردار شود.

مهاجرت تحصیلی به سوئیس

یکی دیگر از روش های محبوب برای مهاجرت به سوئیس ادامه تحصیل در مدارس و دانشگاه های این کشور می باشد. سیستم آموزشی در کشور سوئیس یکی از پیشرفته ترین و با کیفیت ترین ساختارهای آموزشی در اروپا به شمار می آید. گذشته از این تحصیل در این کشور با هزینه های پایینی انجام می شود و شاید مهم ترین مزیت مهاجرت تحصیلی به سوئیس را بتوان همین مورد اعلام نمود. از روش تحصیلی در مقایسه با سایر روش های قانونی به شکلی ساده تر می توانید اقامت در سوئیس را تجربه نمایید.

ساده بودن مهاجرت تحصیلی به این کشور باعث شده است تا تقاضا برای نام نویسی در دانشگاه های سوئیس نیز به شکل فزاینده ای در طی سال ها افزایش پیدا کند. در این کشور سیستم آموزشی بولونیایی حکم فرما است. همچنین باید دقت داشته باشید که تحصیل برای شهروندان سوئیسی به صورت کاملا رایگان و البته اجباری صورت می پذیرد. یکی دیگر از مزایای مهاجرت تحصیلی این می باشد که می توان تنها با در اختیار داشتن مدرک زبان انگلیسی در دانشگاه های این کشور مشغول علم آموزی شد و نیازی به فراگیری زبان سوئیسی نیست.

باید ذکر کنیم که در این کشور دروسی به زبان های سوئیسی، آلمانی، ایتالیایی و رومانیایی ارائه می شود و هر یک از افراد بسته به شرایطی که در اختیار دارد می تواند یکی از آن ها را برگزیند. در ابتدا لازم است فرد دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کرده و در آزمون هخای آن شرکت نماید. پس از قبولی از دانشگاه مورد نظر خود نامه پذیرش دریافت می نماید. برای اخذ ویزای تحصیلی سوئیس لازم است که فرد تمامی مدارک مورد نیاز را به ادارات مربوطه تحویل دهد که نامه پذیرش یکی از مهم ترین آن ها است.

یکی از مهم ترین مدارکی که لازم است در زمان مهاجرت به سوئیس نسبت به تهیه و ارائه آن اقدام نمایید، گواهی تمکن مالی دانشجو می باشد. این گواهی به نوعی میزان درآمد بانکی شما برای تکمیل دوره های آموزشی را نشان می دهد. درباره هزینه تحصیل در دانشگاه های سوئیس باید اشاره داشته باشیم که بسته به نوع رشته ای که در آن تحصیل می کنید و نیز نوع دانشگاه اعم از دولتی و یا خصوصی بودن آن ممکن است شهریه های مورد نیاز با یکدیگر کاملا متفاوت باشد.

مهاجرت به سوئیس

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در سوئیس

یکی دیگر از روش های قانونی برای مهاجرت به سوئیس سرمایه گذاری در این کشور پیشرفته اروپایی می باشد. مزیت های سرمایه گذاری در کشور سوئیس باعث شده است تا مهاجران زیادی هر ساله از این روش اقامت کشور سوئیس را اخذ نمایند. در صورتی که موفق به اخذ ویزای سرمایه گذاری سوئیس شوید می توانید بدون در اختیار داشتن هیچ گونه ویزایی به سراسر کشورهای اروپا سفر کنید. این مورد را می توان اصلی ترین دلیل محبوبیت سرمایه گذاری در کشور سوئیس و مزایای مربوط به آن به شمار آورد.

مشخص است که این روش برای عموم مردم مناسب نیست و تنها مخصوص آن دسته از متقاضیانی است که از تمکن مالی قابل قبولی برخوردار هستند. چند روش برای سرمایه گذاری در کشور سوئیس وجود دارد. خرید ملک یکی از مرسوم ترین روش های مهاجرت به این کشور به شمار می آید اما باید دقت داشته باشیم که اگر از کشوری خارج از اتحادیه اروپا قصد سرمایه گذاری در این کشور اروپایی را دارید می بایست از دو روش ثبت شرکت و پرداخت مالیات بر ارزش افزوده مناسب بازنشستگان اقدام نمایید.

لازم به ذکر است که با ثبت شرکت در کشور سوئیس می توان به اقامت دائم این کشور دست پیدا کرد. در صورتی که تمکن مالی مناسبی در اختیار دارید و به نوعی بازنشسته به شمار می آیید بهتر است روش سرمایه گذاری بر مالیات ارزش افزوده را برای اخذ ویزای سرمایه گذاری سوئیس انتخاب نمایید. دولت سوئیس تلاش دارد تا بسنجد که آیا سرمایه گذاری فرد مورد نظر باعث رشد اقتصادی در بخش های مربوطه این کشور شده است یا خیر. این موضوع در اخذ اقامت دائم این کشور تاثیر گذار خواهد بود.

مهاجرت به سوئیس

مهاجرت از طریق ازدواج به سوئیس

یکی از ساده ترین روش ها که می تواند در کمترین زمان ممکن شما را به تابعیت سوئیس برساند ازدواج می باشد. برای این کار لازم است یک اتباع خارجی با شخصی که شهروندی سوئیس را در اختیار دارد ازدواج نماید. پس از سه یا پنج سال از زندگی مشترک و اقامت در کشور سوئیس، فرد متقاضی می تواند به پاسپورت سوئیس نیز دست پیدا کند. در این روش نیازی نیست که فرد مدرک زبان سوئیسی را اخذ نماید. البته لازم است فرد برای ازدواج و مهاجرت به سوئیس شرایط زیر را داشته باشد:

 • در این روش لازم است فرد متقاضی به تمامی قوانین و مقررات کشور سوئیس احترام گذاشته و هیچ جرمی از او سر نزند.
 • لازم است فرد در زمان اقامت خود در این کشور بتواند خود را با شیوه زندگی در سوئیس منطبق نماید.
 • فرد مورد نظر نباید هیچ خطری برای امنیت داخلی سوئیس داشته باشد. در صورت هر گونه تخطی اقامت و تابعیت شخص مورد نظر لغو خواهد شد.
 • برای اخذ ویزای ازدواج سوئیس لازم است فرد مجوزهای لازم را از اداره مهاجرت سوئیس دریافت نماید.

باید دقت دشاته باشید که ازدواج در سوئیس دارای محدودیت سنی می باشد. فرد متقاضی لازم است 18 سالگی خود را به اتمام رسانده باشد تا موفق به اخذ ویزای این کشور شود. همچنین ازدواج می بایست با حضور مامور مهاجرت انجام شود. گذشته از این باید توجه داشته باشید که دولت سوئیس توجه ویژه ای بر روی واقعی بودن ازدواج های صورت گرفته دارد. از این رو در اختیار داشتن و ارائه هر گونه مدرکی که بتوانید عدم صوری بودن ازدواج را با استفاده از آن به اثبات برسانید الزامی به نظر می رسد.

مهاجرت به سوئیس

مهاجرت از طریق تولد فرزند به سوئیس

به طور کلی در تمامی کشورهای جهان دو قانون برای اعطای تابعیت به فرزندان متولد شده وجود دارد. هر یک از کشورها از قانون خون یا خاک در این زمینه استفاده می کنند. در قانون خاک اگر فرزندی در خاک کشوری متولد شود والدین او بدون اینکه ملیت آن کشئور را داشته باشند می توانند برای دریافت شهروندی فرزندشان اقدام نمایند؛ اما در قانون خون، تابعیت فرزند متولد شده بر اساس تابعیت پدر و مادر او تعیین می شود. سوئیس از جمله کشورهایی است که از قانون خون بهره می برد.

هر کودکی که در خاک کشور سوئیس متولد شود به او تابعیت کشور سوئیس تعلق نمی گیرد. قوانین کشور سوئیس در این زمینه کاملا متفاوت از قوانین کشورهای کانادا و آمریکا می باشد. در صورتی که یکی از والدین فرزند متولد شده شهروند سوئیس باشد، کودک متولد شده نیز تابعیت کشور سوئیس را دریافت می نماید. همچنین کودک متولد شده می تواند از تمامی مزایای شهروندی سوئیس بهره مند شود. برای مثال می تواند پاسپورت این کشور را دریافت کرده و در انتخابات این کشور شرکت نماید.

مهاجرت به سوئیس از طریق الحاق به خانواده

یکی دیگر از روش های مهاجرت به سوئیس دریافت ویزای همراه این کشور است. این نوع از ویزا مخصوص آن دسته از افرادی است که یکی از اعضای خانواده آن ها در کشور سوئیس اقامت دارد. در این شرایط است که اعضای خانواده او به شرط دارا بودن شرایط مورد نظر می توانند به او الحاق شوند. فردی که قصد دارای اعضای خانواده خود را به سوئیس ببرد و برای آن ها اقامت کسب نماید طبق قوانین و مقررات مهاجرتی سوئیس می بایست از تمکن مالی قابل قبولی برخوردار باشد.

مهم نیست که کدام یک از روش های بالا را برای مهاجرت به کشور سوئیس انتخاب کرده اید. در تمامی روش های بالا به شرط دارا بودن شرایط مورد نظر می توانید اعضای خانواده را برای اقامت در کشور سوئیس به همراه ببرید. البته لازم است فردی که اقامت سوئیس را دارای می باشد در نقش حامی اعضای خانواده خود ظاهر شود. امکان به همراه بردن والدین، خواهر، برادر، همسر و فرزندان به شرط دارا بودن سنی بالاتر از 18 سال وجود دارد.

مهاجرت به سوئیس برای افراد خاص

بسیاری از کشورهای اروپایی و پیشرفته جهان روش های قانونی را برای جذب افراد مشهور و هنرمند در نظر گرفته اند و به سادگی به این افراد ویزا اعطا می کنند. اکثر کشورهای اروپایی می توانید به شرط سرشناس بودن در رشته های ورزشی و هنری مهاجرت کنید. باید دقت داشته باشید که کشور سوئیس هیچ گونه خدماتی در این خصوص ارائه نمی دهد. برخلاف کشور سوئیس، اتریش خدمات قابل قبولی را به متقاضیان مشهور در رشته های هنری و ورزشی ارائه می دهد.

مهاجرت به سوئیس

شرایط اخذ تابعیت سوئیس به چه صورت است؟

اکنون که با روش های مختلف مهاجرت به سوئیس آشنا شدیم وقت آن فرا رسیده است تا گریزی به روش های اخذ تابعیت این کشور بزنیم. بسته به اینکه از کدام روش برای اخذ ویزای سوئیس استفاده می کنید می توانید به اقامت دائم و یا موقت این کشور دست پیدا کنید. در صورتی که فرد موفق به اخذ اقامت دائم سوئیس شود می تواند از تمامی امکانات لازم در این کشور بهره مند شود. در صورت اخذ اقامت دائم کشور سوئیس، فرد می تواند برای دریافت تابعیت این کشور پیشرفته اروپایی نیز اقدامات لازم را انجام دهد.

اخذ شهروندی سوئیس موقعیتی را فراهم می کند که در آن فرد امکان شرکت در کلیه فعالیت های اجتماعی و سیاسی را خواهد داشت. تنها افرادی در سوئیس می توانند در انتخابات شرکت کنند که تابعیت این کشور را اخذ کرده باشند. همچنین لازم است فرد برای اخذ تابعیت کشور سوئیس تمامی مهارت های زبانی اعم از مهارت های نوشتاری و خوانایی زبان سوئیس را کسب نموده و در این زمینه به تسلط های لازم برسد. در غیر این صورت با درخواست تابعیت وی مخالفت خواهد شد.

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به سوئیس

برای مهاجرت به سوئیس، مدارک مورد نیاز می‌توانند بسته به نوع مهاجرت، ویزا و شرایط شخصی شما متفاوت باشند. در زیر چند مثال از انواع مهاجرت به سوئیس و مدارک مورد نیاز برای هر یک آمده است. لازم به ذکر است هر گونه ناقص بودن مدارک ممکن است باعث رد شدن درخواست شما شود. پیشنهاد می کنیم برای تهیه مدارک و ارائه آن ها حتما روی کمک یک وکیل متخصص حساب ویژه ای باز کنید.

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت کاری به سوئیس به شرح زیر می باشد:

 • تاییدیه کارفرما یا قرارداد کاری
 • مدارک تحصیلی و حرفه‌ای مرتبط با شغل
 • مدارک مربوط به تجربه کاری
 • رزومه کاری قوی

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت از طریق یکی از اعضای خانواده به شرح زیر می باشد:

 • تاییدیه ازدواج یا ارتباط خانوادگی با شهروند یا مقیم سوئیس
 • مدارک مرتبط با رابطه خانوادگی
 • مدارک مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی به کشور سوئیس به شرح زیر است:
 • پذیرش از دانشگاه یا موسسه آموزشی در سوئیس
 • مدارک تحصیلی، مثل مدرک دیپلم یا مدرک تحصیلات تکمیلی
 • توصیه‌نامه‌ها و رزومه تحصیلی و شغلی

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت از طریق راه اندازی کسب و کار و سرمایه گذاری در سوئیس به شرح زیر است:

 • برنامه کامل سرمایه گذاری و طرح کسب و کار
 • مدارک مالی و مالیاتی مرتبط با پروژه یا کسب و کار
 • مدارک اثبات تجربه کاری و تخصص در زمینه مرتبط با پروژه
 • برنامه سرمایه گذاری در ملک

لطفاً توجه داشته باشید که این لیست فقط یک راهنما است و ممکن است مدارک مورد نیاز بر اساس شرایط و موارد مختلف تفاوت داشته باشد. برای اطلاعات دقیق‌تر و به‌روزتر، به منابع رسمی مهاجرت به سوئیس و سفارت یا کنسولگری سوئیس در کشور مراجعه نمایید. همچنین شما می توانید با مراجعه به یک وکیل متخصص در زمینه مهاجرت و کسب تکلیف از او قدم های مثبتی برای مهاجرت به سوئیس و تهیه مدارک مورد نیاز بردارید.

مهاجرت به سوئیس

لزوم مراجعه به وکیل برای مهاجرت به سوئیس

در ابتدا باید به این نکته توجه داشته باشید که هر گونه عدم اطلاع از قوانین و مقررات کشور مقصد در زمینه مهاجرت می تواند خسارت هایی را به دنبال داشته باشد. در واقع عدم آگاهی از قوانین باعث می شود که فرد اقدامات اشتباهی در زمینه اخذ ویزا بردارد و به این شکل از اهدافی که تعیین کرده است عقب بماند. از این رو، تسلط به جزئیات قوانین به کمک بهترین وکیل مهاجرت در تهران در زمینه مهاجرت الزامی به نظر می رسد و می تواند شما را در رسیدن به خواسته هایتان یاری کند.

بسته به اینکه کدام روش را برای مهاجرت به سوئیس انتخاب می کنید، می توانید راهنمایی های لازم را برای اخذ ویزا از وکیل مورد نظر دریافت کنید. او کمک خواهد کرد که فرآیند مهاجرت در مدت زمان کمتری صورت بگیرد و دقت در به سرانجام رسیدن کارها افزایش پیدا کند اگر یک بار برای درخواست ویزا اقدام کرده اید و با شکست رو به رو شده اید، به کمک وکیل می توانید جهت جمع آوری مجدد مدارک و مستندات تلاش کرده و شانس خود را برای دستیابی به اهداف تعیین شده دوباره امتحان کنید.

مهاجرت به سوئیس

کلام آخر

از اینکه تا پایان مقاله ما را همراهی کردید از شما تشکر می کنیم. در این مقاله سعی کردیم به تمامی سوالات شما در خصوص مهاجرت به سوئیس پاسخ دهیم تا شما بتوانید با اطلاعات جامع تری در این خصوص پای در مسیر بگذارید. در ابتدا شرایط مهاجرت به این کشور را مورد بررسی قرار دادیم و در ادامه مطلب انواع روش های اخذ ویزا نظیر تحصیل، کار، سرمایه گذاری، ازدواج و… را ارزیابی کردیم. در انتهای مقاله نیز شرایط اخذ تابعیت سوئیس را مورد اشاره قرار دادیم و شما را با مهم ترین مدارک مورد نیاز آشنا نمودیم. اکنون از شما دعوت می کنیم در صورتی که تجربه یا نظری در خصوص مطالب ذکر شده در مطلب بالا دارید آن را در قسمت دیدگاه با سایر مخاطبان سایت برترین وکیل به اشتراک بگذارید.

آیا در مهاجرت کاری به سوئیس، به خانواده ویزای همراه تعلق می گیرد؟

بله. در صورتی که فرد از طریق کار به کشور سوئیس مهاجرت کرده و در این کشور اقامت پیدا کرده باشد می تواند از طریق ویزای همراه اعضای خانواده خود را به همراه داشته باشد و برای آن ها اقامت اخذ نماید.

بهترین روش مهاجرت به سوئیس؟

با توجه به تعدد روش های مهاجرتی، انتخاب بهترین روش برای مهاجرت به سوئیس، بسته به شرایط افراد مانند سن، سطح تحصیلات و میزان تمکن مالی متفاوت خواهد بود.

مهاجرت از طریق تولد به سوئیس امکان پذیر است؟

سیستم اعطای تابعیت سوئیس از طریق تولد، تابع قانون خون می باشد. بر این اساس، در صورتی فرد می تواند از طریق تولد به اقامت و تابعیت این کشور دست یابد که از پدر و یا مادر سوئیسی متولد شده باشد.

5/5 - (2 امتیاز)

فردین ساریخانی

نویسنده و ویراستار متون ادبی، حقوقی/روزنامه نگار/عاشق کتاب، هنر، سفر و فیلم کلاسیک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × دو =

دکمه بازگشت به بالا