مهاجرت

مهاجرت از طریق ازدواج به کانادا + 0تا100 مهاجرت✈️【سال1403】⚖️

کانادا در سال های اخیر یکی از محبوب ترین مقاصد برای مهاجرین بوده است. امروزه روش های مختلفی بری مهاجرت به کانادا وجود دارد که هر یک از آن ها با شرایط و ضوابطی همراه هستند. نیاز است پیش از مهاجرت به کانادا اطلاعات خود در این زمینه را افزایش دهید تا در مدت کمی موفق به کسب اقامت در کانادا شوید. یکی از روش های قانونی برای اخذ اقامت دائم این کشور، ازدواج با یک تبعه کانادا است. در این مقاله سعی داریم شما را با چند و چون مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج آشنا کنیم؛ بنابراین اگر قصد ازدواج با یک شهروند کانادا را دارید یا اینکه قصد دارید از این قانون برای مهاجرت استفاده کنید تا انتهای مقاله در مجله حقوقی برترین وکیل با ما همراه باشید.

چگونگی مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج

دولت کانادا در سالیان اخیر همواره توجه ویژه ای بر روی جذب مهاجرین کاری داشته است. در واقع دولت کانادا نشان داده که ترجیح می دهد مهاجرین از طریق کار را جذب زیر ساخت های اقتصادی این کشور کند؛ اما آن چیزی که پیداست این دولت نمی تواند چشمانش را بر روی بنیان خانواده ببندد و به مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج بی توجه باشد. کانادا همواره تلاش کرده است تا اهمیت ویژه ای برای فرهنگ و اسنجام خانواده قائل باشد و این موضوع را در پذیرش مهاجر نیز لحاظ کرده است.

دولت کانادا در تلاش است تا اعضای یک خانواده را دور هم نگه داشته و انسجام خانوادگی را حفظ نماید. از این رو، روند رسیدگی به درخواست مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج در مقایسه با سایر روش های مهاجرتی در مدت زمان بسیار کمتری به سرانجام می رسد و این کار برای اداره مهاجرت کانادا در اولویت قرار گرفته است. در میان دو نفر که قصد مهاجرت به کانادا از طریق کار و ازدواج را دارند، نفر دومی از شانس بیشتری برای پذیرش و کسب اقامت در کانادا برخوردار است.

برنامه مهاجرتی کانادا در سال‌های 2021 تا 2023 این موضوع را نمایان می کند که این دولت در تلاش است تا 80000 مهاجر جدید را از طریق اسپانسرشیب کردن همسران، شرکای زندگی و کودکان توسط شهروندان کانادایی و افراد دارای اقامت دائم این کشور بپذیرد. همین آمار به خوبی نشان می دهد که امکان مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج و کسب اقامت دائم این کشور به خوبی فراهم شده است و متقاضیان می توانند با طی کردن مراحل و اندکی صبوری به اهداف تعیین شده خود برسند.

در صورت مهاجرت کاری به کانادا، فرد متقاضی می تواند اعضای خانواده خود نظیر همسر، فرزندان، پدر، مادر و… را نیز همراه خود به کانادا ببرد و برای آن ها اقامت اخذ کند؛ اما در مهاجرت از طریق ازدواج به کانادا موضوع کاملا متفاوت است. شما از طریق ازدواج با یک تبعه کانادایی می تواند اقامت دائم این کشور را اخذ کنید. برای این کار لازم است همسر کانادایی فرد که تبعه این کشور است به عنوان اسپانسر خود را معرفی کرده و از زوج غیر کانادایی خود حمایت به عمل آورد.

مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج

قوانین ازدواج در کانادا

هر یک از کشورهای دنیا قوانین و مقررات خاص خود را دارند. برای مهاجرت به کشور کانادا و اخذ اقامت این کشور لازم است از قوانین آن ها مطلع شویم و شرایط را از دید آن ها بسنجیم. در کشور ایران، ازدواج با جنس مخالف صورت می پذیرد و لازم است فرآیند قانونی و شرعی آن به طور کامل انجام شود؛ اما مسئله در کانادا قدری متفاوت است. دولت کانادا دو نوع ازدواج را به رسمیت شناخته است.

شریک زندگی قانونی که همان همسر است و شریک زندگی عرفی که منظور هم باشی با فردی از جنس موافق یا مخالف است که فرد بیشتر از یک سال با او رابطه داشته است. حتی از نظر دولت کانادا نوع دیگری از شریک زندگی نیز وجود دارد و منظور از آن دو نفری هستند که با یکدیگر رابطه زناشویی دارند ولی بنا به دلایلی نمی توانند در کنار یکدیگر زندگی کنند. مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج به این سه صورت انجام می شود و البته نیاز است رابطه با تبعه کانادایی برای مقامات اثبات شود.

مامورین ویزای کانادا تمامی امور را مورد سنجش قرار می دهند تا عدم صوری بودن ازدواج برای آن ها به اثبات برسد. چنانچه در روند بررسی اثبات شود که رابطه ساختگی بوده است، درخواست مهاجرت و اقامت فرد به کلی رد خواهد شد. همچنین دقت داشته باشید که چیزی به عنوان ویزای نامزدی نداریم. در واقع شما به هیچ عنوان نمی توانید به این روش برای نامزد خود اقامت دائم کانادا را اخذ نمایید. در صورتی می توانید برای نامزد خود اقامت بگیرید که شریک زندگی شما محسوب شود.

مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج

شرایط مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج

به طور کلی شرایط مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج را می توان به دو دسته تقسیم کرد. دسته اول شرایط اسپانسر یعنی همان همسری که تابعیت کانادا دارد و قصد دارد از طریق اسپانسرشیپ برای کسب اقامت، دیگری را تحت حمایت قرار دهد. دسته دوم شرایط فرد متقاضی مهاجرت که قصد ازدواج با یک تبعه کانادایی را دارد. برای طی کردن فرآیند قانونی مربوط به اقامت و ازدواج لازم است هر یک از زوجین شرایط تعیین شده توسط دولت کانادا را در اختیار داشته باشد.

شرایط مورد نیاز برای فرد اسپانسر کننده همسر و یا شریک زندگی به شرح زیر است:

 • فرد اسپانسر کننده می بایست بالای 18 سال سن داشته باشد تا بتواند برای کسب اقامت همسر خود اقدام نماید.
 • لازم است فرد تابعیت کانادایی داشته باشد یا اینکه اقامت دائم این کشور را کسب کرده باشد.
 • باید این نکته را اثبات کنید که هیچ گونه کمک مالی از دولت کانادا دریافت نمی کنید. البته دریافت کمک مالی برای معلولیت بلا مانع است.
 • باید به دولت کانادا ثابت شود که فرد اسپانسر کننده دارای تمکن مالی لازم برای حمایت از همسر غیر کانادایی خودش است. در واقع لازم است فرد به مدت سه سال تامین نیازهای اساسی اسپانسر شونده را بر عهده گرفته و از او حمایت کند.
 • برای اقدام در زمینه اسپانسرشیپ باید در کانادا ساکن باشید. در صورتی که در این کشور سکونت ندارید می بایست به دولت ثابت کنید که پس از انجام اقامت همسر خود قصد دارید در این کشور ساکن شوید.
 • در صورت درخواست برای اسپانسر کردن همسر خود نباید ثابت شود که با فرد دیگری را به عنوان شریک زندگی به همراه دارید.
 • نباید تحت حمایت همسر و یا شریک زندگی قبلی خود باشید. در صورتی که هنوز تحت حمایت همسر قبلی خود هستید معنای آن چنین است که کمتر از پنج سال از اقامت شما در کشور کانادا می گذرد.
 • طی سه سال گذشته اسپانسر همسر دیگری نشده باشید. چرا که در این صورت دارید او را از لحاظ مالی حمایت می ‌کنید و در دوران تعهد به سر می‌ برید.
 • قبل از ارائه درخواست مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج می بایست هیچ گونه نامه اخراجی دریافت نکرده باشید.
 • لازم است توافق نامه ای را با شریک زندگی تان امضا کنید و ضمن آن متعهد شوید که تمامی تعهدات خود را به طور کامل می پذیرید و انجام می دهید.
مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج

شرایط مورد نیاز برای فرد اسپانسر شونده که قصد مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج را دارد به شرح زیر است:

 • فرد اسپانسر شونده که قصد مهاجرت به کانادا را دارد می بایست بالاتر از 18 سال سن داشته باشد. در غیر این صورت درخواست او قطعا رد خواهد شد.
 • اسپانسر شونده نباید دارای سابقه کیفری باشد. در واقع سوء پیشینه باعث رد درخواست مهاجرت خواهد شد.
 • لازم است فرد تمامی معاینات پزشکی مورد نظر را گذرانده باشد و سلامتی او اثبات شود.
 • لازم است فرد صوری نبودن رابطه خود را به دولت کانادا اثبات نماید.
 • ازدواج دو طرف می بایست به صورت حضوری انجام شده باشد. ازدواج های از راه دور مورد تایید دولت کانادا نیست.
مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج

مراحل مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج

در ابتدا لازم است زوجین به صورت همزمان برای سازمان IRCC که یکی از نهادهای دولتی کشور کانادا محسوب می شود، درخواست ارسال نمایند. این سازمان به مسائل مربوط به پناهندگی، مهاجرت و شهروندی کانادا رسیدگی می کند. اسپانسر شونده که در واقع شخصی است که قصد مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج را دارد، درخواست اقامت دائم را مطرح می کند و اسپانسر کننده که تبعه کانادایی است و یا اقامت دائم این کشور را در اختیار دارد درخواست حمایت مالی را ارسال می کند.

فرد اسپانسر کننده لازم است در ابتدا اطمینان حاصل نماید که توانایی مالی برای حمایت از همسر خود برای مهاجرت به کانادا را دارد. پس از آن لازم است فرد فرم مربوط به درخواست را دریافت نموده و هزینه های مربوط به آن را به اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا پرداخت نماید. پس از طی کردن این مراحل لازم است هر دو طرف درخواست خود را به صورت همزمان در اختیار IRCC قرار دهند تا فرآیند مهاجرت و کسب اقامت شروع شده و به سرانجام برسد.

در صورتی که پرونده کامل باشد و تمامی مدارک درخواستی در آن موجود باشد درخواست شما پذیرفته خواهد شد؛ اما در صورتی که مدارک ناقص باشد و افسران ویزا برای اصالت رابطه شما مجاب نشوند و یا اینکه آن را صوری تلقی کنند، درخواست رد خواهد شد. در صورتی که پرونده ناقص باشد می توانید آن را کامل کرده و دوباره شانس خود را امتحان کنید. همچنین اگر دلیل رد درخواست مهاجرت برای شما مورد قبول نیست می توانید به دولت کانادا درخواست تجدید نظر بدهید.

مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج

مدارک مورد نیاز برای کسب ویزای ازدواج کانادا

در ابتدا لازم است مدارکی در اختیار داشته باشید که ثابت کند ازدواج شما در کشور مبدا به صورت قانونی انجام شده است. برای این کار لازم است سند ازدواج معتبری را همراه با درخواست خود ارسال نمایید. دقت داشته باشید که همراه با درخواست خود لازم است تمامی اسناد و مدارک مورد نیاز را پیوست کنید. این مدارک باید شامل اوراق و اسنادی باشد که واقعی بودن و قانونی بودن ازدواج شما را به اثبات برساند؛ زیرا در صورتی که برای افسران ویزا واقعی بودن رابطه شما اثبات نشود درخواست رد خواهد شد.

این مدارک می تواند شامل آن دسته از فیلم ها و عکس هایی از ازدواج می شود که می تواند واقعی بودن ازدواج را به افسران ویزا ثابت کند. همچنین می توانید از روند زندگی مشترکتان مدارک موثقی در اختیار دولت کانادا قرار دهید. لیست تماس ها، حساب های بانکی مشترک و هر چیزی که تصور می کنید که می تواند به شما در این زمینه کمک کند را می بایست به درخواست خود پیوست کنید. تنها در این صورت است که می توانید از کامل بودن پرونده درخواست مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج اطمینان حاصل کنید.

مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج چقدر طول می کشد؟

نمی توان مدت زمان دقیقی را برای انجام تمامی مراحل مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج اعلام کرد؛ زیرا این روند ممکن است بسته به شرایط افراد کاملا متفاوت باشد؛ اما طبق تجربیات می توان چنین گفت که انجام کامل مراحل کسب اقامت از طریق ازدواج در کانادا ممکن است به 12 ماه زمان نیاز داشته باشد. در صورتی که زوجین مدرک مورد نیاز برای اثبات ازدواج خود را در اختیار نداشته باشند و اثبات اصالت آن ها به تاخیر بیفتد ممکن است مدت زمان مهاجرت به همان اندازه افزایش پیدا کند.

در صورتی که پرونده مهاجرتی شما روند عادی نداشته باشد، لازم است زمان زیادی را صرف رسیدگی به آن کنید و همین مسئله باعث می شود تا به درخواست شما در زمان مقرر پاسخ داده نشود و قطعا مدت زمان رسیدگی به آن از 12 ماه عبور خواهد کرد. ماهیت پرونده در زمان رسیدگی به آن موثر است. البته ممکن است برخی از شرایط خاص در کشور کانادا نیز این روند را به تاخیر بیندازد. برای مثال با همه گیری کرونا، بررسی درخواست ها با تاخیر انجام می شد.

گذشته از این، عوامل مختلفی می تواند این زمان را کاهش دهد و روند رسیدگی به درخواست را تسریع ببخشد. در صورتی که با روند قانونی مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج آشنایی کامل داشته باشید و در این راه بتوانید از یک وکیل مهاجرتی خبره استفاده کنید، می توانید قدم مثبتی برای کاهش مدت زمان رسیدگی به پرونده خود بردارید. در این مسیر مشاوره با یک وکیل به شدت توصیه می شود.

مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج

نکاتی که لازم است درباره ازدواج در کانادا بدانید!

در صورتی که قصد دارید در کانادا ازدواج کنید لازم است اطلاعات جامعی در این باره به دست بیاورید. دقت داشته باشید که ازدواج در کانادا با محدودیت سنی همراه است. افراد زیر 16 سال اجازه ازدواج نخواهند داشت. ازدواج بالاتر از 18 سال نیز بدون نیاز به مجوز والدین امکان پذیر است. برای ازدواج افراد در سنین بین 16 تا 18 سال نیاز به مجوز والدین و یا حکم قاضی است. همچنین داشتن دو همسر در کانادا مجاز نیست و برای ازدواج مجدد لازم است همسر قبلی خود را طلاق دهید.

مرسوم است که در کانادا پس از ازدواج فامیلی خود را به فامیلی همسرشان تغییر می دهند. این کار فقط یک رسم است و هیچ گونه الزام قانونی را به همراه ندارد. علاوه بر این می توانید از فامیلی ترکیبی خود و همسرتان استفاده نمایید و در اصل فامیلی شما از کنار هم قرار دادن فامیلی همسر و خودتان ایجاد شده باشد. همسر شما نیز می تواند به همین روش اقدام نماید. یا نام خود را نگه دارد. یا نام فامیلی خود را به نام فامیلی شما تغییر دهد و یا اینکه از فامیلی ترکیبی استفاده نماید.

چنانچه قصد مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج را دارید، باید به این نکته واقف باشید که ازدواج در کانادا باید توسط روحانی انجام شود. برای این کار لازم است دو شاهد نیز در زمان ازدواج حاضر باشند. در کانادا مهریه به معنایی که در ایران هست، وجود ندارد؛ اما لازم است پس از طلاق اموالی که در دوران زناشویی جمع آوری شده است بین دو طرف به مساوی تقسیم شود و شاید بتوان همین مورد را به عنوان مهریه در کشور کانادا در نظر گرفت. دقت داشته باشید که تقسیم اموال الزام قانونی دارد.

اما زمانی که ازدواج بر اساس قانون ایران انجام شده باشد و در دفترهای رسمی ایران به ثبت رسیده باشد، مهریه تعیین می ‌شود. در زمان طلاق نیز در دادگاه‌ های کانادایی مهریه را مانند یک تعهد مالی که در قراردادی متذکر شده است تلقی می کنند و قابل پیگیری است. البته بسیار دیده شده است که دادگاه های کانادایی در روند رسیدگی به پرونده های طلاق ایرانی که همراه با تعهد مهریه بوده است، آن را به دادگاه های ایرانی ارجاع داده و روند رسیدگی را به محاکم قضایی ایران واگذار می کنند.

مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج

ضرورت استفاده از وکیل در مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج

دقت داشته باشید که تمامی کشورها قوانین و مقررات خاص خود را برای پذیرش مهاجرین دارند. لازم است برای مهاجرت به کشورهای دیگر از این قوانین اطلاع کامل داشته باشید تا بتوانید روند قانونی مهاجرت را در زمان کمتر و با دقت بیشتری طی نموده و به مقصود خود نزدیک و نزدیک تر شوید. هر گونه قدم اشتباه در این مسیر ممکن است منجر به از دست رفتن تمامی رویاها و آرزو های شما در این مسیر شده و شما را با خسارت های جبران ناپذیری رو به رو کند که آینده را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.

کشور کانادا نیز از این مقوله جدا نیست و قوانین خاص خود را برای مهاجرت دارد. بهترین وکیل مهاجرتی به کانادا از قوانین و مقررات کشور کانادا به طور کامل آشنایی دارد و می تواند بهترین راهکار را به شما ارائه دهد. او از کیفیت زندگی در کانادا نیز آگاه است و می تواند شما را در مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج یاری کند و اطلاعات جامعی را در اختیار شما قرار دهد. او با تمام پیچ و خم های مسیر آشنا است و همین موضوع باعث سرعت بخشیدن به فرآیند اقامت می شود.

روش های مختلفی برای مهاجرت به کانادا وجود دارد. وکیل مهاجرتی شرایط شما را در نظر می گیرد و با توجه به پتانسیلی که دارید بهترین روش را در اختیار شما قرار می دهد. او به تمامی جزئیات در خصوص مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج آگاه است و می تواند با مشاوره های خود شما را در این مسیر یاری کند. او به شما کمک می کند تا درخواست اقامت از طریق ازدواج با بیشتری احتمال موفقیت به سرانجام برسد.

مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج

کلام آخر

از اینکه صبوری کردید و تا پایان مقاله همراه ما بودید از شما تشکر می کنیم! در این مطلب سعی کردیم هر آن چیزی که لازم است درباره مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج بدانید را در اختیار شما قرار دهیم تا به سوالات شما در این زمینه پاسخ گفته باشیم. در ادامه تلاش کردیم مهم ترین شرایط اسپانسر کننده و اسپانسر شونده برای درخواست اقامت از طریق ازدواج را مورد بررسی قرار دهیم. همچنین به مهم ترین مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به کانادا و اثبات واقعی بودن ازدواج اشاره کردیم. علاوه بر این مراحل ثبت درخواست اقامت در کانادا را مورد بررسی قرار دادیم. اکنون از شما دعوت می کنیم که اگر تجربه یا نظری در خصوص موارد بالا دارید، آن را در قسمت دیدگاه با سایر مخاطبان سایت برترین وکیل به اشتراک بگذارید.

آیا می توان از طریق ازدواج، می توان تابعیت کانادا را دریافت کرد؟

بعد از اینکه اقامت دائم دریافت شد، اسپانسرشونده بعد از 5 سال زندگی در کانادا می‌تواند درخواست بدهد که شهروند کانادا شود و پاسپورت کانادا بگیرد. البته باید شرایط موردنظر مهیا باشد.

اگر ازدواج به سبک ایرانی انجام شده باشد، پس از طلاق در کانادا تکلیف مهریه چه می شود؟

دادگاه های کانادا به مسئله مهریه به منزله یک تعهد مالی از سوی شوهر نگاه می کنند و سعی در رسیدگی به آن را دارند؛ اما بسیار دیده شده که دادگاه های کانادا در مواجهه با چنین مواردی آن را به محاکم قضایی ایران ارجاع می دهند.

در صورت رد درخواست مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج چه باید کرد؟

در صورتی که رد درخواست بر اثر ناقص بودن مدارک مورد نیاز باشد، می بایست مدارک را تکمیل کرد و دوباره شانس خود را امتحان کرد. همچنین می توان به اداره مهاجرت درخواست تجدید نظر داد.

5/5 - (3 امتیاز)

فردین ساریخانی

نویسنده و ویراستار متون ادبی، حقوقی/روزنامه نگار/عاشق کتاب، هنر، سفر و فیلم کلاسیک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 1 =

دکمه بازگشت به بالا