نکات حقوقی

6 مورد از مضرات طلاق توافقی ⚖️+ نکات مهم

بسیاری از زوجین تمایل به جدایی از نوع طلاق توافقی دارند؛ زیرا در این روش، طلاق با سرعت بالاتری انجام می‌شود ولی دو طرف از این نکته غافل هستند که همین سرعت بالا جزو مضرات طلاق توافقی است. در ادامه سعی داریم شما را با چند مورد از معایب و مضرات طلاق توافقی آشنا کنیم، در مجله حقوقی برترین وکیل همراه ما باشید.

طلاق توافقی چیست؟

قانون مدنی این امکان را در اختیار مرد قرار داده که می‌تواند به هر دلیلی برای طلاق اقدام کند اما زن برای گرفتن طلاق نیاز دارد دلایل محکم و قانع‌کننده‌ای را به دادگاه ارائه دهد. از این رو، دو طرف با یکدیگر توافق می‌کنند که برای طلاق به دادگاه مراجعه نمایند. مرد و زن پیش از طلاق بر سر مسائل مادی مانند مهریه، نفقه، اجرت‌المثل و… و همچنین مسائل معنوی مانند گرفتن حضانت بچه‌ها به توافق کامل خواهند رسید تا در مسیر طلاق مشکلی پیش رو نباشد.

زن و مرد پس از توافق، در سامانه درخواست خود را برای گرفتن طلاق به ثبت می‌رسانند و پس از چند جلسه مشاوره و برگزاری دادگاه، نامه عدم امکان سازش برای جاری شدن صیغه طلاق صادر خواهد شد.

نمی‌توان به‌صورت دقیق گفت که طلاق توافقی چه مدتی طول می‌کشد اما به چرات می‌توان گفت که زمان انجام آن بسیار کمتر از مواقعی است که زن برای گرفتن طلاق اقدام می‌کند.

برای دریافت مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل، لطفا فرم زیر را پر کنید.

هزینه مشاوره تلفنی: ۳۰۰ هزار تومان

طلاق توافقی چیست؟

معایب و مضرات طلاق توافقی

بسیاری از زوجینی که برای گرفتن طلاق توافقی اقدام می‌کنند از فواید آن مطلع هستند؛ اما کمتر کسی پیدا می‌شود که از همان ابتدا معایب و مضرات طلاق توافقی را بداند. طلاق توافقی با معایبی همراه است که گاهی علاوه بر درگیر کردن مرد، زن و فرزندان در خانواده، جامعه را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد. در ادامه سعی داریم به بررسی برخی از مضرات طلاق توافقی بپردازیم:

پشیمانی یکی بعد از طلاق توافقی

در بالا اشاره کردیم که مدت زمان مورد نیاز برای طلاق توافقی بسیار کمتر از زمانی است که زن و مرد بدون توافق با یکدیگر برای جدایی قانونی از یکدیگر اقدام می‌کنند. شاید در نگاه اول چنین به نظر برسد که این یکی از فواید طلاق توافقی است، اما باید بگوییم که این نکته یکی از بزرگ‌ترین مضرات طلاق توافقی به شمار می‌آید و کمتر کسی از آن مطلع است.

ممکن است مشکلات مرد و زن در زندگی مشترک با سازش و در گذر زمان حل شود و تصمیم عجولانه آن‌ها برای طلاق اشتباه باشد؛ اما دو طرف زمانی متوجه اشتباه خود می‌شوند که صیغه طلاق جاری شده و دیگر زمانی برای جبران وجود ندارد. در این حالت است که مرد یا زن دچار پشیمانی بعد از طلاق توافقی خواهند شد. البته مشاورین خانواده در جلسات مختلف سعی می‌کنند تا دو طرف را به سازش ترغیب کنند. از این رو، جلسات مشاوره در طلاق توافقی باید جدی گرفته شوند.

برای اطلاع از هزینه وکیل برای طلاق توافقی به این مطلب رجوع کنید!

بالا رفتن آمار طلاق از مضرات طلاق توافقی

دادگاه برای اجرای حکم طلاق، از دو طرف شرایط و ضوابط مورد نیاز را طلب می‌کند. برای مثال دادگاه برای اجرای طلاق از زن نامه عدم بارداری را خواهد خواست؛ اما با وجود تمامی این ضوابط، باز هم مراحل رسیدگی به طلاق توافقی به نسبت سایر انواع طلاق کوتاه است.

می‌دانیم که خانواده مهم‌ترین نهاد اجتماعی است و اگر به این سادگی از بین برود، جامعه دست به گریبان مشکلات بی‌سابقه‌ای خواهد شد. بالا رفتن آمار طلاق یکی از مضرات طلاق توافقی است که به مرور زمان باعث ضربات جبران ناپذیری به اجتماع خواهد شد. برای مثال بالا رفتن آمار طلاق، تعداد فرزندان طلاق را نیز افزایش می‌دهد. در واقع کودکی که باید در آغوش گرم خانواده رشد و نمو کند، دچار تنش‌های بی‌شماری می‌شود.

بالا رفتن آمار طلاق از مضرات طلاق توافقی

تصمیم‌ گیری احساسی

این امکان وجود دارد که مرد یا زن از روی احساس برای گرفتن طلاق توافقی اقدام کرده باشند. تصمیمات احساسی با هیجان بیش از حد ولی بسیار زودگذر همراه هستند و ممکن است این هیجانات بعد از جاری شدن صیغه طلاق فروکش کند و زوجین تازه به این نتیجه برسند که جدایی آن‌ها درست نبوده است. طلاق توافقی بروز تصمیمات احساسی را افزایش خواهد داد و این یکی از مضرات طلاق توافقی است.

دو طرف به هیچ عنوان نباید در مورد طلاق توافقی به‌صورت احساسی و از روی هیجان تصمیم‌گیری کنند. مرد و زن باید نسبت به شرایط زندگی خود بعد از جدایی فکر کنند. حتی یک لحظه نیز نباید از آینده فرزندان خود بعد از طلاق غافل شوند. تصمیم‌گیری احساسی به منزله خراب کردن تمام پل‌های پشت سر است و فرصت جبران را از شما خواهد گرفت. این مسئله یکی از مضرات طلاق است.

بی‌توجهی به آینده فرزندان

در بسیاری از موارد دیده شده که زوجین در طلاق توافقی، آن چنان که باید شرایط فرزندان را در نظر نمی‌گیرند. در بسیاری از موارد منافع خود را به منافع فرزندان ترجیح می‌دهند. نباید فراموش کنیم که با طلاق والدین، فرزند دچار معضلات بی‌شماری خواهد شد؛ زیرا فرزندان برای تکامل به تربیت هم‌زمان پدر و مادر نیاز دارند. هر گونه تصمیم شتاب زده در طلاق توافقی می‌تواند آینده فرزندان را به تاریک کند؛ بنابراین بی‌توجهی به آینده فرزندان را نیز می‌توان به عنوان یکی از اصلی‌ترین مضرات طلاق توافقی در نظر گرفت.

مهمترین مضرات طلاق توافقی

عدم تلاش برای حل کردن مشکلات

بروز مشکلات در زندگی مشترک طبیعی است. به هر حال مرد و زن هر چقدر هم که با یکدیگر تفاهم داشته باشند، بر روی برخی از مسائل دچار اختلاف نظرهای جدی هستند. تحقیقات علمی نشان داده است که شبیه‌ترین مرد و زن از نظر عقاید و سلایق، باز هم بر سر 40 درصد از مسائل با یکدیگر تفاهم نداشته و دچار اختلاف نظر هستند.

در زندگی مشترک مهم این است که دو طرف بتوانند اختلاف نظرهای یکدیگر را پذیرفته و بر سر آن‌ها به توافق برسند. متأسفانه طلاق توافقی این امکان را فراهم کرده است که زوجین ساده‌ترین راه برای حل مشکلات را در پاک کردن صورت مسئله بدانند. عدم تلاش زوجین برای حل کردن مشکلات زندگی مشترک، یکی از بزرگ‌ترین مضرات طلاق توافقی است.

عدم آمادگی برای مرحله بعدی زندگی از مضرات طلاق توافقی

بسیاری از زوجین از این نکته غافل هستند که بعد از طلاق، وارد مرحله جدیدی از زندگی خود می‌شوند. در واقع طلاق پایان یک سبک از زندگی متأهلی است و شرایط پس از طلاق به‌صورت کامل تغییر می‌کند.

برای مثال زن ممکن است در زندگی مشترک خود نیازی به داشتن شغل در خود احساس نکند. حال آنکه بعد از طلاق برای گذران زندگی خود مجبور باشد زمان زیادی را صرف کار کند تا بتواند معضلات مالی احتمالی را جبران نماید. مسائل روحی و عاطفی بعد از طلاق نیز ممکن است زندگی مرد و زن را تحت تأثیر قرار دهد. سریع بودن طلاق توافقی اجازه نمی‌دهد دو طرف درباره آینده دید درستی داشته باشند و این مسئله از مضرات طلاق توافقی است.

وکیل در طلاق توافقی چه وظایفی بر عهده دارد؟

همان‌طوری که وکیل در طلاق به درخواست مرد و زن، قادر است شرایط مختلف را بسنجد و بر اساس آن تصمیم‌گیری کند، در طلاق توافقی نیز می‌تواند زوجین را از فواید و مضرات طلاق توافقی آگاه سازد. وکیل همچنین قادر است مرد و زن را در تهیه مدارک مورد نیاز برای طلاق توافقی راهنمایی کند.

در طلاق توافقی نیاز است تا دو طرف بر سر مسائل مادی و معنوی مانند نفقه، مهریه، اجرت‌المثل، حضانت فرزندان و … توافق کنند. وکیل به شما این امکان را می‌دهد تا تصمیم بهتری در خصوص مواردی که ذکر شد، بگیرید و از هر گونه شتاب زدگی درباره موارد مختلف جلوگیری می‌کند. به طور خلاصه، وکیل سعی دارد مضرات طلاق توافقی را به حداقل برساند تا از هر گونه پشیمانی بعد از جدایی جلوگیری شود.

با بهترین وکیل مهریه در تهران بیشتر آشنا شوید!

تغییرات قانون و کاهش مضرات طلاق توافقی

تغییرات قانون و کاهش مضرات طلاق توافقی

قانون جدید طلاق توافقی دچار تغییراتی شده است که بر طبق آن بعضی از موارد حذف و بعضی دیگر اضافه شده‌اند که در مضرات طلاق توافقی نیز می‌توانند تأثیر به سزایی داشته باشند. قانون جدید طلاق توافقی در مراحل متعدد دستخوش اصلاح شده است.

برای نمونه دادخواست طلاق توافقی که در دفتر خدمات الکترونیکی قوه قضاییه انجام می‌شود، در قانون جدید طلاق توافقی مسئولان این دفتر خدمات، فقط در حالتی حق ثبت دادخواست طلاق را دارند که زوجین گواهی مشاوره یا غربالگری را در اختیار داشته باشند که این موضوع می‌تواند از مضرات طلاق توافقی کم کند. زیران این امکان وجود دارد که زن و مرد در طی جلسات مشاوره به توافق و سازش مشترک دست پیدا کنند و از طلاق صرف نظر کنند.

یکی دیگر از مواردی که در قانون دچار اصلاحات شده است، مدت زمان اعتبار گواهی عدم امکان سازش که قبلاً سه ماه اعتبار داشت، حالا مدت اعتبار آن به شش ماه تغییر کرده است. این مورد نیز به حد قابل توجهی می‌تواند از مضرات طلاق توافقی کم کند. به این صورت که زوجین عجله کمتری برای ثبت طلاق داشته باشند و بیشتر در مورد تصمیم گرفته خود فکر کنند.

تغییرات قانون طلاق توافقی

کلام آخر

در این مقاله آموختیم که طلاق توافقی علاوه بر فوایدی که برای آن ذکر می‌شود، دارای مضراتی نیز هست. پشیمانی بعد از طلاق، عدم توجه به آینده کودکان، نداشتن آمادگی برای مرحله بعدی زندگی و … از جمله مضرات طلاق توافقی هستند. شما نیز اگر تجربه‌ای در این زمینه دارید، خواهش می‌کنیم آن را با سایر مخاطبان سایت برترین وکیل در میان بگذارید.

4.5/5 - (4 امتیاز)

فردین ساریخانی

نویسنده و ویراستار متون ادبی، حقوقی/روزنامه نگار/عاشق کتاب، هنر، سفر و فیلم کلاسیک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − ده =

دکمه بازگشت به بالا