نکات حقوقی

بهترین روش به اجرا گذاشتن مهریه + بررسی کامل ⚖️【سال1403】

زن پس از جاری شدن خطبه عقد، صاحب مهریه می شود و هر زمان که تمایل داشته باشد قادر است آن را از همسرش درخواست کند و هر کاری که بخواهد می تواند با مهریه خود انجام دهد. مهریه به عنوان حقوق اساسی و اولیه زنان در زندگی مشترک است و مردان موظف به پرداخت آن هستند. مهریه می تواند پول، سکه، طلا، ملک مسکونی یا تجاری و … باشد و زنان می توانند هر زمان که بخواهند مهریه خود را به اجرا بگذارند. در ادامه مقاله توضیحاتی درباره بهترین روش به اجرا گذاشتن مهریه در اختیارتان قرار می دهیم، لذا خواهشمندم تا پایان مقاله در وب سایت برترین وکیل همراه ما باشید.

منظور از به اجرا گذاشتن مهریه چیست؟

ازدواج آثار مالی متعددی با خود به همراه دارد که مهم ترین آن مهریه می باشد. مهریه مالی است که با جاری شدن نکاح، مرد متعهد می شود که آن را به همسر خود پرداخت کند. مهریه می تواند پول، مال منقول و غیر منقول، سکه و حتی انجام کاری مشخص از سوی مرد باشد. نکته مهمی که وجود دارد این است که باید توجه داشت که مهریه باید مشخص و معین باشد و مهریه دین است و بر عهده ی مرد می باشد و مرد نباید از هیچ روشی جهت انتقال اموال برای فرار از پرداخت مهریه استفاده کند.

منظور از به اجرا گذاشتن مهریه

مهریه به دو صورت عندالمطالبه و عندالاستطاعه می باشد. در قانون جدید، مهریه تا 110 سکه تمام بهار آزادی ضمانت جلب دارد.برای مثال اگر شخصی برای مهریه به محضر دادگاه مراجعه کند و طلب مهریه کند می تواند 110 تا سکه از مهرش را به صورت کامل در همان ابتدا بگیرد مابقی مهریه را می تواند با معرفی اموال مرد طلب کند.

مراحل به اجرا گذاشتن مهریه

بهترین روش به اجرا گذاشتن مهریه می تواند یک پروسه پیچیده و حساس باشد، در نتیجه مهم است که با احتیاط با آن برخورد شود. برخی از مراحل به اجرا گذاشتن مهریه عبارت است از:

  • با جنبه های حقوقی مربوط به مهریه آشناییت داشته باشید: پیش از هرگونه اقدام، با قوانین مربوط به مهریه در کشور خود آشنا شوید. حوزه های قضایی گوناگون ممکن است قوانین و مقررات مختلفی در مورد مهریه داشته باشند، در نتیجه بسیار مهم است که بدانیم چه چیزی از نظر قانونی مجاز می باشد.
  • به دنبال مشاوره حقوقی باشید: در حالی که استخدام بهترین وکیل مهریه در تهران ممکن است در یک سری موارد خاص برای اجرای مهریه ضروری نباشد، مشاوره با او می تواند راهنمایی های ارزشمندی را در جهت بررسی موارد قانونی ارائه دهد. یک وکیل می تواند مشاوره های لازم را در اختیارتان قرار دهد تا تمام مراحل لازم را به درستی دنبال کنید و از منافع خود محافظت کنید.
  • همه مدارک را به صورت مکتوب و مستند تهیه کنید: جهت انتخاب بهترین روش به اجرا گذاشتن مهریه، تمامی اسناد و مدارک مربوط به عقد و ازدواج و هر گونه دارایی یا کمک پولی وعده داده شده و مدارک دارایی های همسر خود را جمع آوری کنید. این شامل توافق نامه های کتبی و رسیدها در صورت وجود است. به یاد داشته باشید که هر موقعیتی به شکل خاص و ویژه است و در اجرای مهریه هیچ رویکرد یکسانی وجود ندارد. ارزیابی دقیق هر مرحله بر اساس شرایط خاص خود و کمک گرفتن از وکیل مربوطه در طول فرآیند ضروری است.
مراحل به اجرا گذاشتن مهریه

به طور معمول محتوای فرم های درخواست صدور اجرائیه به شرح زیر می باشد:

  • نام و نام‌ خانوادگی، شماره شناسنامه، تاریخ تولد، محل صدور، نام پدر، کدملی، محل اقامت درخواست‌ کننده اجرائیه یا نماینده قانونی آن
  • نام و نام‌ خانوادگی، شماره شناسنامه، اقامت متعهد، محل صدور، نام پدر، کد‌ملی، تاریخ تولد
  • موضوعی که اجرای آن تقاضا شده‌ است
  • شماره و تاریخ مستند درخواست صدور اجرائیه

با توجه به این مسئله که درخواست صدور اجرائیه از طریق اجرای ثبت اسناد رسمی صورت می گیرد، شخص قانون‌ گذار با اعمال شرایط و مقررات لازم، سخت‌ گیری‌ هایی در این زمینه صورت داده که سردفتر باید با احراز شرایط زیر در مورد امکان صدور اجرائیه، تحقیقات لازم را انجام‌ دهد.

یک وکیل مهریه چه نقشی در به اجرا گذاشتن مهریه دارد؟

طی نمودن مراحل قانونی مربوط به انتخاب بهترین روش به اجرا گذاشتن مهریه، می تواند کاری استرس آور باشد. با توجه به این مسئله که قوانین و مقررات در حوزه به اجرا گذاشتن مهریه بسیار پیچیده هستند، بسیار مهم است که به دنبال بهترین مشاور حقوقی در تهران برای اطمینان از رعایت و محافظت از حق و حقوق خود باشید. مشاوره با یک وکیل متبحر و متخصص که در زمینه حقوق زوجیت تخصص دارد، بسیار لازم و ضروری است.

بهترین وکیل خانواده در تهران در رسیدگی به پرونده های مهریه می تواند راهنمایی های ارزشمندی را در طول پروسهبه اجرا گذاشتن مهریه در اختیار موکل قرار دهد. او درک عمیقی از قوانین مربوطه خواهد داشت و اطمینان حاصل می کند که تمامی اسناد و مدارک لازم به صورت دقیق و کارآمد تهیه شده اند. تخصص و تجربه  آنها این شرایط را فراهم می کند که از هر گونه دام یا چالش بالقوه ای که ممکن است پیش بیاید عبور کنید. در طول مشاوره خود با یک وکیل، حتماً در مورد تجربه آنها در رسیدگی به پرونده های مهریه مشابه حقیقات لازم را انجام دهید و میزان موفقیت آنها را جویا شوید.

نقش وکیل در مطالبه مهریه

یک وکیل خوب نه فقط دانش گسترده ای از قانون مهریه خواهد داشت، بلکه در زمان برخورد با طرف های متخاصم مهارت های عالی مذاکره نیز خواهد داشت. وقتی حرف از اجرای مهریه می شود، بسیاری از افراد در این فکر هستند که آیا به یک وکیل خانواده برای کمک به آنها در این روند قانونی نیاز دارند یا خیر. در حالی که استخدام وکیل اجباری نیست، مشاوره با وکیل می تواند مشاوره و راهنمایی حقوقی ارزشمندی را در کل فرآیند ارائه دهد.

جضور یک وکیل متخصص در زمینه مهریه می تواند این اطمینان را حاصل کند که تمامی اسناد و مدارک لازم به درستی تهیه و آماده ارائه به دادگاه است. علاوه بر این، یک وکیل مهریه خوب با قوانین و مقررات محلی مربوط به مهریه آشناییت دارد که ممکن است از حوزه قضایی به حوزه قضایی دیگر متفاوت باشد. این دانش می تواند به شما کمک کند تا از موانع قانونی یا عوارض احتمالی که ممکن است در طول فرآیند اجرا به وجود بیاید، عبور کنید.

روش های مطالبه مهریه

به طور کلی برای انتخاب بهترین روش به اجرا گذاشتن مهریه می توان از دو روش استفاده کرد که عبارتند از:

  • از طریق اجراییه ثبت: در این روش می بایست به این نکته توجه نمود که زن ملزم است در ابتدا به اجرای ثبت مراجعه کند و درخواست مطالبه مهریه را ارائه دهد و دیگر نمی شود برای مطالبه ی مهریه مستقیما به دادگاه مراجعه نمود. زن با مدارک لازم به دفتر خانه ای که عقد در آن جا به صورت رسمی به ثبت رسیده است، می رود و با پرداخت هزینه اجراییه مطالبه مهریه را ثبت می کند. و دفترخانه نیز اظهار نامه ای به زوج می فرستد تا ظرف 10 روز به اداره ی ثبت مراجعه کرده و مالی را برای پرداخت مهریه معرفی کند.
  • از طریق دادگاه: همان گونه که گفته شد جهت به اجرا گذاشتن مهریه نمی توان مستقیم به دادگاه رفت و وقتی که از طریق اجراییه ثبت نتوان از مرد مهریه را دریافت کرد، دادگاه می تواند در مورد مهریه تعیین تکلیف کند. پس از مطالبه مهریه، مرد قادر است درخواست اعسار بدهد و در صورت قبول درخواست وی پرداخت مهریه به صورت قسطی صورت می گیرد. یک نکته ای که می بایست به آن توجه داشت این است که در صورت بخشش مهریه دگیر به هیچ وجه قابل مطالبه نمی باشد. هزینه به اجرا گذتشتن مهریه به عهده زن می باشد و با توجه به خواسته ی زوجه این هزینه محاسبه می شود.

قوانین جدید در به اجرا گذاشتن مهریه وجه نقد

در چند سال اخیر برخی تغییرات در قانون پرداخت مهریه اجرا شده است و به همین سبب دیگر افراد به علت ناتوانی پرداخت مهریه مجازات حبس نخواهند داشت.این قانون به این منظور است که شخص موظف به سقف پرداخت 110سکه می باشد و بابت آن به زندان نخواهد رفت.

برای اطلاعات بیشتر مقاله آیا قانون جدید مهریه زندان دارد؟ را مطالعه بفرمایید.

قوانین جدید در به اجرا گذاشتن مهریه وجه نقد

مهریه وجه نقد در قانون مدنی کشور باید به نرخ روز محاسبه گردد و مرد موظف به پرداخت مهریه با فرمول های قانونی نرخ روز محاسبه کرده وپرداخت کند.محاسبه و پرداخت مهریه با توجه به شاخص قیمت سالانه متغییر می باشد و نسبت سالی که عقد صورت گرفته بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران می باشد تعیین میگردد.

برای طلب مهریه به چند روش می توان اقدام کرد.مهریه هایی که تا سقف 20 میلیون تومان می باشد رو از طریق شورای حل اخلاف دادخواست خواهند داد و اگر بیش از 20 میلیون تومان باشد زن میتواند هم از طریق دفاتر ثبت ازدواج و طلاق و یا دادگاه اقدام به گرفتن مهریه خود کند.

وقتی از طریق اداره ثبت اقدام به طلب مهریه انجام می شود تمامی اموال منقول و غیر منقول و هر مالی که قابل پرداخت به عنوان مهریه باشد را دولت بلوکه می کند.حتی میتوان مرد را از کشور ممنوع الخروج کرد چرا که مهریه مانند دینی است که باید پرداخت شود و فرار از آن مجازات دارد

هزینه به اجرا گذاشتن مهریه

یکی از مهمترین سوالاتی که ممکن است به ذهن آدمی خطور کند، هزینه به اجرا گذاشتن مهریه است. همان گونه که پیش تر ذکر شد، به اجرا گذاشتن مهریه از دو راه امکان پذیر است، یکی مراجعه به دادگاه و دیگری مراجعه به اداره ثبت که هر یک هزینه خاص خود را دارند. اگر از طریق اجرای ثبت اقدام به مطالبه مهریه کنید، باید عقد نامه خود را به دفترخانه محل ثبت عقد ببرید و تقاضای صدور اجرائیه کنید. سپس با اجرائیه صادر شده به اداره ثبت مراجعه کنید و خواهان مطالبه مهریه خود شوید که در این صورت باید نیم عشر دولتی که شامل هزینه اجرایی دولت می‌ شود را پرداخت نموده که البته این مبلغ قابل استرداد از شوهر می‌ باشد.

هزینه به اجرا گذاشتن مهریه

در شرایطی که زن مهریه خود را به صورت نقد طلب کرده باشد یا خواستار توقیف اموال مرد باشد می بایستی هزینه ناچیزی را طی 10 روز برای ثبت دادخواست خود پرداخت کند بعد از این مدت توقیف اموال مرد منقضی خواهد شد.قابل ذکر است که تمامی هزینه های حق الوکاله و … را بعد از نتیجه دادگاه جز خسارات دادرسی به حساب می آید و با حکم دادگاه از مرد مطالبه میگردد.

کلام آخر

در این مطلب به بررسی قوانین مربوط به مهریه پرداختیم و اطلاعاتی درباره بهترین روش به اجرا گذاشتن مهریه در اختیارتان قرار دادیم، خوشحال می‌ شویم نظرات خود را با سایر مخاطبان وب سایت برترین وکیل در میان بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

مینا کریمی

مینا کریمی طراح و پشتیبان سایت با 2 سال سابقه فعالیت در حوزه محتوا نویسی و بازنویسی متون حقوقی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × سه =

دکمه بازگشت به بالا