نکات حقوقی

تهدید به انتشار فیلم رابطه نامشروع 📀⚖️ مجازات مجرم

اعمال بسیاری بر اساس قوانین مصوب در کشور مساوی با جرم قلمداد شده و قانونگذار برای هر یک از آنها مجازات‌هایی را نیز تعیین کرده است. با مطالعه قانون مجازات اسلامی می‌توانید از اعمال مختلف که جرم محسوب می‌شوند اطلاعات کافی را به دست آورده و مجازات هر یک را نیز دریابید. باید اشاره کنیم که مجازات‌های تعیین شده برای هر جرم بر اساس میزان و نوع جرم تعیین می‌گردد. برخی از جرایم نیز مانند برقراری رابطه نامشروع و تهدید به انتشار فیلم خصوصی نیز جزو جرایم رایانه‌ای به شمار می‌روند و قانونگذار برای هر یک از آنها جرم انگاری کرده است. برای مثال ممکن است پرونده‌ای علاوه بر اینکه در زمینه رابطه نامشروع به جریان می‌افتد دارای جنبه‌های جرایم رایانه‌ای نیز باشد. در این مقاله سعی داریم درمورد تهدید به انتشار فیلم رابطه نامشروع و مجازات و قوانین آن صحبت کنیم، لطفاً تا انتهای مطلب در کنار ما باشید.

منظور از رابطه نامشروع چیست؟

پیش از اینکه بخواهیم به این سوال پاسخ دهیم که آیا تهدید به انتشار فیلم رابطه نامشروع جرم است یا خیر لازم است اطلاعات کاملی را در خصوص جرم رابطه نامشروع به دست آورده و ابعاد مختلف آن را بشناسیم. دقت داشته باشید که فرهنگ و قوانین هر کشور میزان ارتباطات افراد با یکدیگر را مشخص کرده و در این باره محدودیت‌هایی را به تصویب رسانده است. از آنجایی که فرهنگ کشورها با یکدیگر متفاوت است بنابراین می‌توانیم بگوییم که ارتباط زن و مرد در هر کشوری با دیگری تفاوت دارد.

چهارچوب‌های فرهنگی کشور ما در ارتباط میان زن و مرد بر اساس قوانین و مقررات شرع مقدس اسلام استخراج شده است. کلمه نامشروع به معنای انجام عملی است که شرع مقدس اسلام آن را نهی کرده و از آن باز داشته است؛ بنابراین اگر زن و مرد در چهارچوب مشخص شده با یکدیگر ارتباط داشته باشند رابطه آنها کاملاً مشروع است اما اگر روابط آنها بیرون از چهارچوب تعیین شده باشد دارای رابطه نامشروع می‌باشند. همانطور که اشاره نمودیم این چهارچوب توسط فرهنگ شرع و قانون تعیین می‌گردد.

اما لازم است به این نکته اشاره داشته باشیم که عرف نیز در تعیین رابطه نامشروع اثرگذاری بسیاری دارد. در واقع هرگونه رابطه نامتعارف بین زن و مرد نامحرم را می‌توان رابطه نامشروع در نظر گرفت. باید اشاره داشته باشیم که در قانون و شرع مقدس اسلام تفاوت‌های زیادی بین زنا و رابطه نامشروع وجود دارد و برای هر یک از آنها ابعاد و جزئیات خاصی بیان شده است. دقت داشته باشی که در قوانین و مقررات به رابطه نامشروع با عنوان روابط دون زنا پرداخته می‌شود.

بنابراین در پاسخ به این سوال که آیا تهدید به انتشار فیلم رابطه نامشروع جرم است یا خیر باید بگوییم که برقراری رابطه نامشروع در ایران جرم انگاری شده اما مجازات‌هایی که برای آن مشخص شده کاملاً متفاوت از زنا می‌باشد. در نظر داشته باشید که قانون مجازات تعزیری را برای وقوع جرم رابطه نامشروع در نظر گرفته است؛ اما گاهی شاهد این هستیم که دو طرف بعد از برقراری رابطه نامشروع با مشکلات جدیدی روبرو می‌شوند و یکی از طرفین دیگری را تهدید می‌کند که فیلم را منتشر خواهد کرد.

 آیا تهدید به انتشار فیلم رابطه نامشروع جرم است

قانون رابطه نامشروع

پیش از اینکه به این سوال پاسخ دهیم که آیا تهدید به انتشار فیلم رابطه نامشروع جرم است یا خیر لازم می‌باشد تا اندکی درباره رابطه نامشروع و قوانین مربوط به آن اطلاعات به دست آوریم. بر اساس ماده ۶۳۷ قانون مدنی اگر زن و مردی که بین آنها عقد زوجیت برقرار نشده است دارای روابط نامتعارف بوده و اعمال منافی عفت از آنها سر بزند مجرم محسوب شده و متحمل مجازات می‌شوند. دقت داشته باشید که منظور از رابطه نامشروع در این قانون به هیچ عنوان زنا نیست.

رابطه نامشروع که از آن با عنوان اعمال دون زنا نیز یاد می‌شود شامل بوسیدن و بغل گرفتن و مواردی از این جنس می‌شود که قانونگذار برای آن مجازات‌هایی را تعیین نموده است. عقد زوجیت به معنای جاری شدن نکاح بین زن و مرد می‌باشد که در این صورت روابط آنها کاملاً شرعی بوده و متحمل مجازات‌های رابطه نامشروع نخواهند شد. به هرگونه روابط نامتعارف بین زن و مردی که بین آنها عقد زوجیت جاری نشده باشد و این اعمال منافی عفت باشد در واقع رابطه نامشروع گفته می‌شود.

تعیین دامنه برای وقوع جرم رابطه نامشروع قدری گسترده است و در قانون به برخی از آنها اشاره شده و برای آنها مجازات‌های تعیین گردیده است. به دلیل همین گستردگی در روابط نامشروع است که باید پرونده نزد قاضی قرار گرفته تا او بررسی‌های کاملی روی آن انجام داده و در نهایت نظر خود را در خصوص نامشروع بودن یا نبودن آن اعلام دارد. دقت داشته باشید که در برخی از موارد صحبت تلفنی بین زن و مرد نامحرم اگر. منافی عفت باشد نیز مساوی با وقوع جرم رابطه نامشروع قلمداد می‌شود.

برای تماس با بهترین وکیل کیفری تهران کلیک کنید!

آیا تهدید به انتشار فیلم رابطه نامشروع جرم است؟

حالا سعی داریم در خصوص این سوال توضیحاتی را ارائه دهیم که آیا تهدید به انتشار فیلم رابطه نامشروع جرم است یا خیر؟ امروزه در سطح جامعه شاهد انتشار فیلم‌های خصوصی افراد هستیم و تعداد زیادی از پرونده‌ها در محاکم قضایی در این باره اقامه می‌گردند. دقت داشته باشید که قانون هر یک از افراد جامعه را دارای حریم خصوصی می‌داند و ورود به این حریم خصوصی برای هر یک از افراد ممنوع می‌باشد؛ اما برخی از افراد هیچگونه احترامی برای حریم خصوصی دیگران قائل نیستند.

گاهی برخی از افراد به فیلم یا عکس خصوصی افراد دست پیدا می‌کنند و تصمیم می‌گیرند با تهدید صاحب این عکس و فیلم از او باج‌گیری نموده و اهداف خود را محقق کنند. گاهی انتشار چنین فیلم‌هایی باعث می‌شود که آبروی طرف مقابل از میان برداشته شده و به او هتک حرمت شود. باید اشاره داشته باشیم که تهدید به انتشار فیلم رابطه نامشروع در قانون جرم محسوب می‌شود حتی اگر این تهدید به مرحله عملی نرسیده باشد نیز لازم است که فرد در خصوص تهدید صورت گرفته در محاکم قضایی توضیح داده و متحمل مجازات شود.

بر اساس تجربه می‌توان گفت که در بسیاری از موارد تهدیدها برای انتشار فیلم رابطه نامشروع در حد حرف باقی می‌ماند و هیچگونه جامع عمل به خود نمی‌پوشد اما باید دقت داشته باشید که فرد تهدید کننده برای تهدید بانی خود نیز می‌بایست پاسخگو بوده و مجازات‌هایی برای او در نظر گرفته می‌شود چرا که صرف تهدید در قانون مجازات اسلامی جرم محسوب می‌شود. دقت داشته باشید که در ماده ۱۷ از قانون جرایم رایانه‌ای و ماده ۷۴۵ از قانون مجازات اسلامی در این باره توضیحاتی ارائه شده است.

بر اساس دو ماده قانونی فوق هر کس بدون رضایت دیگری فیلم خصوصی او را در بستر فضای مجازی پخش نماید مرتکب جرم شده است. در واقع برای مجرم شناخته شدن فرد لازم است که با انتشار فیلم رابطه نامشروع از صاحب فیلم هتک حرمت شده و یا اینکه ضررهای دیگری به او وارد شود. مواد قانونی که در بالا مورد اشاره قرار دادیم در خصوص تهدید به انتشار فیلم رابطه نامشروع نیز مورد استناد قرار می‌گیرد. همانطور که انجام رابطه نامشروع جرم است انتشار فیلم رابطه و تهدید به آن نیز جرم محسوب می‌شود.

در بالا پاسخ دقیقی به این سوال دادیم که آیا تهدید به انتشار فیلم رابطه نامشروع جرم محسوب می‌شود یا خیر و اکنون سعی داریم مهمترین جرایم صورت گرفته با این اقدام را از نظر قانونی بررسی کنیم. دقت داشته باشید فردی که دیگری را تهدید به انتشار فیلم رابطه نامشروع می‌کند مرتکب دو جرم شده است. جرم اول ارتکاب رابطه نامشروع است و جرم دوم تهدید به انتشار فیلم آن. لازم به ذکر است که فرد مجرم برای هر یک از جرایم صورت گرفته در محاکم قضایی به صورت مجزا مجازات خواهد شد.

 آیا تهدید به انتشار فیلم رابطه نامشروع جرم است

مجازات تهدید به انتشار فیلم رابطه نامشروع

دقت داشته باشید که مجازات تهدید به انتشار فیلم رابطه نامشروع توسط قانونگذار تعیین شده است. همانطور که در بالا اشاره نمودیم فرد مجرم مرتکب دو جرم شده که برای هر یک از آنها به صورت مجزا مورد مجازات قرار خواهد گرفت. جرم اول که فرد باید در خصوص آن پاسخگو باشد ارتکاب رابطه نامشروع و جرم دیگر تهدید شخص برای انتشار فیلم خصوصی او است. قانونگذار برای فرد مجرم علاوه بر اینکه مجازات‌های نقدی در نظر گرفته حبس و سایر مجازات‌های مربوطه را نیز تعیین کرده است.

مجازات‌های اشاره شده در قانون مجازات اسلامی در صورتی اعمال می‌گردند که باعث هتک حرمت از شخص و بروز خسارت‌های احتمالی شده باشد. در صورتی ممکن است انتشار فیلم یا صوت یا عکس خصوصی افراد خسارت‌هایی را برای آنها به دنبال نداشته و از آنها هتک حرمت نکند. در چنین شرایطی جرم صورت گرفته از نوع جرایم قابل گذشت می‌باشد. اگر جرم صورت گرفته از نوع قابل گذشت باشد قانونگذار برای فرد مجرم مجازاتی از جنس حبس بین ۹۰ روز تا دو سال در نظر گرفته است.

همچنین مجازات تهدید به پخش فیلم رابطه نامشروع بین ۵ میلیون ریال تا ۴۰ میلیون ریال جزای نقدی می‌باشد. در بالا در خصوص اینکه آیا تهدید به انتشار فیلم رابطه نامشروع جرم است توضیحات جامعی را ارائه دادیم و اشاره کردیم که علاوه بر تهدید به انتشار لازم است افراد در خصوص برقراری رابطه نامشروع نیز متحمل مجازات‌هایی شوند. علاوه بر اینکه مجازات‌هایی برای تهدید در محاکم قضایی اعمال می‌شود لازم است هر دو طرف برقرار کننده رابطه نامشروع نیز بر اساس قوانین و مقررات مجازات شوند.

حال موقعیتی را تصور کنید که رابطه نامشروع با نارضایتی طرف مقابل انجام شده باشد که در این صورت تنها فرد تهدید کننده مجازات خواهد شد. در چنین شرایطی است که مجرم برای برقراری رابطه نامشروع و تهدید به پخش فیلم‌های خصوصی می‌بایست متحمل مجازات‌هایی شود که در قانون برای او تعیین گردیده است. اگر فرد اقدام به تغییر یا تحریف فیلم‌های خصوصی دیگران کرده باشد نیز مرتکب جرم شده و برای او جزای نقدی از ۵ میلیون ریال تا ۴۰ میلیون ریال در نظر گرفته خواهد شد.

همچنین در برخی از موارد ممکن است برای چنین شخصی حبس از ۹۱ روز تا دو سال در نظر گرفته شود. در شرایطی ممکن است که تغییر عکس یا فیلم‌های خصوصی افراد نتیجه فیلم مستهجن داشته باشد که باعث هتک حرمت و آبروی افراد می‌شود. در چنین شرایطی است که قاضی پرونده برای او اشد مجازات‌های حبس و جزای نقدی را در نظر خواهد گرفت. در صورتی که با دعاوی مربوط به تهدید به انتشار فیلم رابطه نامشروع دست به گریبان هستید بهترین اقدام این است که از یک وکیل توانا در این باره کمک بگیرید.

 آیا تهدید به انتشار فیلم رابطه نامشروع جرم است

نحوه تنظیم شکایت برای تهدید به انتشار فیلم رابطه نامشروع

در بالا پاسخ جامعی به این سوال دادیم که آیا تهدید به پخش فیلم رابطه نامشروع جرم است؟ اما اکنون سعی داریم نحوه شکایت بابت وقوع جرم تهدید به انتشار فیلم رابطه نامشروع را مورد بررسی قرار دهیم. در بسیاری از مواقع شاهد این هستیم که افراد از ترس آبرو و هتک حرمت خود تمایلی به تنظیم شکایت ندارند و از حقوق از دست رفته خود به ناچار می‌گذرند. از سوی دیگر ممکن است برخی از افراد مورد تهدید و باج‌گیری قرار بگیرند که در این صورت تصمیم دارند از شکایت خود در دادگاه بگذرند.

اما لازم است به این نکته اشاره داشته باشیم که اگر فرد از شکایت خود بگذرد اخاذی‌های طرف مقابل به همین جا متوقف نخواهد شد و باجگیری‌های بعدی را نیز به دنبال خواهد داشت. فردی که تهدید به انتشار فیلم نامشروع می‌شود و با اخاذی‌هایی در این باره دست به گریبان است باید از اقدامات شتابزده و عجولانه دوری کرده و در نخستین گام به سراغ پلیس فتا برود. برای شکایت به پلیس فتا برای تهدید لازم است شخص شکایت نامه‌ای را تنظیم نموده و در اختیار مقامات مسئول آن قرار دهد.

باید این نکته را در نظر بگیرید که در متن شکایت باید به موضوع شکایت و شکوایی به طور کامل پرداخته شود تا به درخواست شما در پلیس فتا رسیدگی گردد. از سوی دیگر لازم است در تمامی مدارک و مستنداتی که لازم است صحت ادعای او را به اثبات برساند را از پیش جمع آوری کرده و به متن شکوایی پیوست نماید. ممکن است فرد شاکی به افرادی مشکوک باشد و یا حتی فرد تهدید کننده را بشناسد در این صورت است که باید مدارک و مستنداتی را جمع آوری کرده و این موضوع را نیز در شکوایه قید کند.

در ابتدا دادسرا به خواسته‌های شما رسیدگی کرده و به صورت مقدماتی پرونده و شکوایه را مورد بررسی قرار می‌دهد تا ابعاد مختلف وقوع جرم برای دادستان مشخص شود. در صورت اثبات ادعای شاکی دادستان کیفرخواست مربوطه را به مقصد دادگاه مربوطه ارسال خواهد کرد. در تمامی این مراحل لازم است شما به عنوان شاکی از یک وکیل متخصص و خبره در این زمینه کمک دریافت کنید تا به این شکل بتوانید شانس کسب پیروزی خود را با اتکا به دانش حقوقی و تجربی وکیل افزایش دهید.

حالا که به این سوال پاسخ دادیم که آیا تهدید به انتشار فیلم رابطه نامشروع جرم است باید اشاره داشته باشیم که دادگاه کیفری ۲ صلاحیت لازم برای رسیدگی به چندین پرونده‌هایی را در اختیار دارد. شکواییه و پرونده به دادگاه کیفری ۲ ارجاع داده می‌شود تا در آن رسیدگی‌های کامل در خصوص شکایت انجام شود. قاضی پرونده وظیفه دارد که ادله و مستندات را بررسی کرده و کیفرخواست دادستان را نیز مطالعه نماید. تنها در این صورت است که او می‌تواند رای عادلانه‌ای را در این خصوص صادر نماید.

 آیا تهدید به انتشار فیلم رابطه نامشروع جرم است

لزوم مراجعه به وکیل برای تنظیم شکایت از تهدید به انتشار فیلم

حقیقت این است که بسیاری از افرادی که به انتشار فیلم خصوصی شان تهدید می شوند تمایلی برای شکایت به مراجع قانونی ندارند زیرا در گام نخست از آبروی خود ترسیده و در گام دوم از سوی فرد متهم مورد تهدید قرار می گیرند. در چنین شرایطی بهترین کار این است که پیش از تصمیم برای شکایت با یک وکیل متخصص مشورت کرده و از او راهکار قانونی و دقیقی را دریافت نمایید تا به این شکل بتوانید خواسته های حقوقی خود را محقق کنید. این مسئله در بلند مدت به شما برای تحقق اهدافتان کمک خواهد کرد.

وکیلی که به سراغ او می روید باید از نظر دانش حقوقی و میزان تجربه سرآمد باشد تا بتواند درک درستی از خواسته های حقوقی شما داشته و در تامین منافع شما راه حل های دقیقی را ارائه دهد. درباره وکیل مورد نظرتان تحقیق کنید و ویژگی های مختلف او را بررسی کنید. این مسئله باعث می شود تا به بهترین گزینه ها دست پیدا کرده و در دعاوی کیفری به موفقیت قابل قبولی دست پیدا کنید. لازم به ذکر است که وکیل می تواند نقش تعیین کننده ای در کسب پیروزی و رسیدن به منافع شما داشته باشد.

کلام آخر

از همراهی شما مخاطبان عزیز با مطالب سایت برترین وکیل تشکر و قدردانی می کنیم و امیدواریم که مطالب بیان شده توانسته باشد گره هایی را از شما در زمینه های حقوقی باز کند. در این مطلب در باره جرم تهدید به انتشار فیلم رابطه نامشروع و مجازات آن در قانون صحبت کردیم. پاسخ دادیم که اگر فرد این مسئله را در محاکم قضایی پیگیری نماید می تواند با ارائه دفاعیات موثر طرف متهم را به مجازات های درخوری تهدید نماید. اکنون از شما می خواهیم که نظرات و تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

فردین ساریخانی

نویسنده و ویراستار متون ادبی، حقوقی/روزنامه نگار/عاشق کتاب، هنر، سفر و فیلم کلاسیک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − هفده =

دکمه بازگشت به بالا