وکلا

اهمیت الزام مالک به انتقال سند رسمی ملک توقیفی ⚖️【سال1403】

نقل و انتقال ملک توقیفی یا بازداشتی ممنوع است و در صورتی که خریدار از این موضوع اطلاع نداشته باشد در زمان تنظیم سند متوجه این موضوع خواهد شد. سند چنین املاکی مشکل دارد و امکان انتقال آن از فروشنده به خریدار وجود ندارد‌ و ممکن است خسارت های زیادی را به خریداران وارد کند. دادگاه در این پرونده ها تکلیف فروشنده و خریدار را مشخص می کند. اگر ملک مورد نظر توقیف و در بازداشت باشد به هیچ وجه امکان صدور سند برای خریدار وجود ندارد تا وقتی که بازداشت آن برطرف شود. برای آشنایی بیشتر درباره ی الزام مالک به انتقال سند رسمی ملک توقیفی لطفا این مطلب را دنبال فرمایید.

بازداشت ملک به چه معناست و به چه دلایلی رخ می‌دهد؟

بازداشت یا توقیف ملک به دستور مقامات قضایی صادر می شود و در چنین شرایطی امکان تنظیم سند رسمی چه به صورت موقت و چه دائمی برای چنین ملکی وجود ندارد. با توجه به این ممنوعیت هیچ خریداری نمی تواند به صورت قانونی این ملک را خریداری کند و اگر چنین کاری انجام شود متحمل ضرر خواهد شد. در صورتی که تاریخ انتقال ملک به خریدار قبل از تاریخ بازداشت باشد امکان تنظیم سند و انتقال به خریدار وجود دارد.

اگر فردی ملک خود را به فروش برساند در صورتی که ملک مهریه همسر او باشد و به دلیل شکایت توقیف شده باشد خریدار نمی تواند سندی رسمی از این ملک داشته باشد. اگر تاریخ معامله مقدم بر تاریخ توقیف باشد خریدار می تواند با تنظیم سند رسمی معامله را ادامه دهد اما اگر تاریح توقیف مقدم باشد امکان تنظیم سند رسمی وجود ندارد. بیشتر افراد در چنین پرونده هایی با وکیل مشورت می کنند تا بتوانند ضرر خود را از چنین معاملاتی کمتر کنند.

 توقیف یا بازداشت ملک به دلایل مختلفی رخ می دهد. مطالبه مهریه، وجه چک و… می تواند مهمترین دلیل این موضوع باشد. تامین خواسته به هر دلیلی که باشد ممکن است توقیف ملک را به همراه داشته باشد. اگر فرد ضمانت یا کفالت کرده باشد ملک او توقیف خواهد شد تا دوره ضمانت به پایان برسد. گاهی ملک در رهن بانک قرار می گیرد تا وقتی که بدهی بانک به طور کامل پرداخت شود.

 در چنین شرایطی ملک امکان فروش چنین ملکی را ندارد چون توقیف است و خریدار نمی تواند با سند رسمی این ملک را خریداری کند. ملکی که در رهن بانک باشد تا پایان وام خارج نخواهد شد. گاهی ملک به درخواست دارنده چک برگشتی از دادگاه بازداشت و توقیف می شود. تا زمان صدور حکم نهایی امکان فروش چنین ملکی وجود ندارد و اگر خریداری برای خرید چنین ملکی وارد معامله شود قطعا ضرر خواهد کرد چون سندی برای او تنظیم نخواهد شد و باید با تشکیل پرونده قضایی مراحل را طی کند.

اگر فردی در ملک خود فعالیت های اقتصادی نامشروع داشته باشد ملک او توقیف خواهد شد و امکان فروش چنین املاکی وجود ندارد مگر اینکه دادگاه آن را از توقیف خارج سازد. اگر ملکی به جرم پولشویی خریداری شده باشد دادگاه آن را توقیف خواهد کرد. خریداران باید در زمان خرید به این موارد توجه کنند تا طعمه چنین فروشندگانی نشوند. برخی املاک به صورت موقت بازداشت می شوند و بعد از رفع اتهام ممنوعیت آنها برداشته می شود و امکان فروش آن ها وجود دارد.

اما برخی به صورت دائمی توقیف می شوند به طوری که صاحب ملک دیگر اختیاری روی آن نخواهد داشت و نمی تواند آن را به دیگری انتقال دهد. تاریخ توقیف ملک و تاریخ تنظیم قولنامه و سند در این معاملات اهمیت زیادی دارد. در صورتی که تاریخ قولنامه زودتر از تاریخ توقیف باشد خریداری می تواند مدعی چنین ملکی باشد چون قبلا از بازداشت آن را خریداری کرده است.

مطلب پیشنهادی: بهترین وکیل ملکی در شمال تهران

بازداشت ملک به چه معناست و به چه دلایلی رخ می‌دهد؟

انواع بازداشت یا توقیف ملک و روش های تشخیص آن

بازداشت یا توقیف ملک نمونه های مختلفی دارد و افرادی که درگیر چنین پرونده هایی می شوند نیاز است که به نوع بازداشت و مدت زمان آن توجه کنند. 

در توقیف و بازداشت ملک دو دستور زیر توسط مرجع صالح صادر می شود:

بازداشت دائم ملک

املاکی که به دلایل مختلف توقیف می شوند پس از مدتی به نفع دولت مصادره خواهند شد و این بدین معنی است که جزئی از اموال دولت می شوند که می تواند به عنوان فروشنده اصلی آن را در اختیار دیگران قرار دهد. برای اینکه این اموال در اختیار دولت قرار بگیرند باید مراحل قانونی آنها طی شود. در چنین شرایطی مالک اصلی هر چقدر هم که تلاش کند نمی تواند ملک بازداشتی خود را آزاد کند.

بازداشت دائم بیشتر برای املاکی صدق می کند که با پول نامشروع خریداری شده اند یا فرد به قصد پولشویی و راه اندازی فعالیت های نامشروع آن را خریداری کرده باشد. بر اساس اصل ۴۹ قانون اساسی چنین املاکی باید توقیف دائم شوند و در اختیار دولت قرار بگیرند. دولت موظف است تا ثروت هایی که از غصب، رشوه، ربا، اختلاس و … بدست آمده را توقیف و پس از رسیدگی و تحقیق و ثابت کردن آن طبق قانون در اختیار خود قرار دهد. برای اینکه ثابت شود چنین ملکی توقیف یا بازداشت است باید اسناد و مدارکی ارائه گردد.

بازداشت موقت ملک

بازداشت موقت ملک برای صاحبان آن یک فرصت مناسب است چون می توانند پس از گذراندن زمان تعیین شده ملک خود را مجدد پس بگیرند. این بدین معنی است که ملک به صورت دائمی توقیف نشده و در اختیار دولت هم قرار نمی گیرد. اگر پرونده در جریان رسیدگی قرار داشته باشد دادگاه آن حکم بازداشت موقت ملک را صادر می کند تا نتیجه پرونده مشخص شود.

هرگونه خرید و فروش و نقل و انتقال چنین املاکی ممنوع است تا وقتی که تکلیف نهایی پرونده تعیین شود. چه صاحب ملک و چه وکیل حق فروش و تنظیم سند نخواهد داشت چون برای ملک توقیفی امکان تنظیم سند رسمی وجود ندارد و اگر خریدار از چنین فروشنده ای سند دریافت کرده است قطعا این سند جعلی خواهد بود.

برای اینکه متوجه شوید ملک مورد نظر شما توقیفی است یا خیر امروزه روش های موثری برای تشخیص وجود دارد. اگر ملکی که قصد خرید آن را دارید دارای سند تک برگ است شما می توانید حکم بازداشت شدن را پشت سند مشاهده کنید. مشخصات مرجعی که این دستور را داده پشت سند درج شده تا شما از توقیف بودن آن مطمئن شوید. این اصلی ترین راه تشخیص چنین املاکی است. اگر سند ملک منگوله دار است شما باید به قسمت توضیحات آن توجه کنید.

در این قسمت شرایط ملک از نظر آزاد یا توقیف بودن ثبت شده و شما می توانید رای مرجع صادر کننده را هم مشاهده کنید. روش دیگری که به کمک آن می توانید املاک توقیفی را مشخص کنید مراجعه به دفترخانه است. در صورت توقیف ملک اطلاعات در سیستم ثبت خواهد شد. دفترخانه از اداره ثبت استعلام می گیرد و وضعیت فعلی ملک را به شما اعلام می کند. اگر ملک بازداشت باشد مشخصات آن در اداره ثبت وجود دارد و شما به کمک آن می توانید اطلاعاتی کسب کنید.

انواع بازداشت یا توقیف ملک و روش های تشخیص آن

چگونه الزام به تنظیم سند ملک بازداشتی انجام می گیرد؟

در صورتی که ملکی توقیف یا بازداشت شده باشد امکان تنظیم سند رسمی برای آن وجود ندارد مگر اینکه تاریخ قولنامه بین خرید قبل از تاریخ توقیف باشد. الزام مالک به تنظیم سند رسمی ملک بازداشتی یکی از دعاوی های رایج در حوزه ملک است که امروزه بیشتر افراد درگیر آن هستند چون بدون اطلاع قبلی ملکی را خریداری می کنند. خریدار سعی دارد تا مالک را ملزم به تنظیم سند ملک بازداشتی کند اما این پرونده قوانین پیچیده ای دارد و جز امور دشوار حقوقی است که نیاز به مشاوره و وکیل مجرب دارد.

 چون بیشتر کاربران با مباحث چنین پرونده هایی آشنایی ندارد نمی توانند مشکل خود را برطرف سازند. در چنین معاملاتی خریدار از شرایط ملک اطلاع ندارد و اصولا پس از تنظیم سند متوجه این مشکل خواهد شد و گرفتار یک پرونده حقوقی ملکی دشوار می شود. خریدار زمانی که وارد دفترخانه می شود متوجه خواهد شد که امکان تنظیم سند رسمی برای چنین ملکی وجود ندارد چون توقیف است.

انجام چنین پرونده هایی زمان بر است و خریدار ضرر زیادی را متحمل می شود چون هزینه برای خرید ملکی کرده که به آن تعلق ندارد. مقدم بودن تاریخ تنظیم سند بر بازداشت ملک یکی از مهم‌ترین مواردی است که در زمینه الزام به تنظیم سند ملک بازداشتی باید به آن توجه کرد. اگر قولنامه قبل از توقیف شدن ملک بین خریدار و فروشنده تنظیم شده باشد سند رسمی برای چنین ملکی صادر خواهد شد و خریدار می تواند به صورت کاملا قانونی ملک را در اختیار بگیرد.

اما اگر زمانی که خریدار و فروشنده قولنامه را تنظیم می کنند ملک مورد نظر بازداشت است خریدار نمی تواند در دفترخانه سندی رسمی داشته باشد. در چنین شرایطی ممکن است ملک توقیف دائم باشد و پس از بررسی در اختیار دولت قرار بگیرد و خریدار در این زمان ضرر زیادی را متحمل خواهد شد. فروشندگان چنین املاکی اصولا در دفترخانه حاضر نمی شوند و این عدم حضور به مراجع قضایی رفته تا درخواست خسارت برای خریدار صادر گردد.

طرف شکایت‌کننده که خریدار باشد باید حتماً‌ در زمان تنظیم سند در دفتر اسناد رسمی حضور داشته باشد اگر غیر از این باشد امکان شکایت از فروشنده وجود ندارد. مشکلات زیادی که این پرونده ها دارد باعث شده تا امروزه خریداران برای خرید ملک تحقیق زیادی انجام دهند و از توقیفی نبودن آن مطمئن شوند.

انواع بازداشت یا توقیف ملک و روش های تشخیص آن

معرفی بهترین وکیل ملکی در تهران

وکیل نقش مهمی در پرونده ملکی دارد چون بیشتر مردم از قوانین این پرونده ها بی اطلاع هستند و ممکن است در این پروسه خسارت های بیشتری را متحمل شوند برای جلوگیری از این ضرر توصیه می شود تا افراد گرفتار شده در چنین پرونده هایی حتما با وکیل مجرب مشورت های لازم را داشته باشند. وکیل از قوانین روز اطلاع دارد و با علم و آگاهی خود می تواند به خریدار کمک کند.

 ما در مطلب الزام مالک به انتقال سند رسمی ملک توقیفی، بهترین وکیل ملکی در تهران را به شما معرفی می کنیم که با مشاوره های خود می تواند به شما کمک زیادی کند. پرونده‌های الزام به تنظیم سند ملک بازداشتی پیچیدگی های زیادی دارند به همین دلیل بهره‌گیری از وکلای باتجربه‌ می تواند در این خصوص موثر باشد. آشنایی که وکیل با قوانین دارد کمک می کند تا پرونده سریع تر مراحل قضایی خود را سپری کند.

 وکیل پس از بررسی پرونده همیشه بهترین مسیر را برای رسیدن به هدف نهایی یعنی پیروزی پیش روی شما قرار می دهد. استراتژی های حقوقی یک وکیل قطعا کارساز خواهد بود و می تواند ضرر شما را به عنوان خریدار یک ملک توقیفی جبران کند. برای پیشرفت در پرونده مذکور بهتر است در تمام مراحل از مشاوره های وکیل استفاده کنید. وکیل با آرامشی که به موکل خود می دهد می تواند شرایط طی کردن مراحل دادگاهی را برای او آسان تر کند.

 پاسخ به پرسش های موکل آن هم به طور قابل فهم مهمترین ویژگی یک وکیل خوب است. اگر موکل به وکیل اطمینان نداشته باشد نمی تواند حق وکالت برای پرونده را به او بدهد. هزینه وکیل چندان بالا نیست؛ بنابراین شما می توانید با مراجعه به یک وکیل مجرب در تهران پرونده خود را با او در میان بگذارید. در این شرایط شانس پیروزی شما چندین برابر خواهد شد. وکیل وظیفه دارد تا پرونده شما را تا انتها پیگیری و دستورات قضایی لازم برای پرونده را اجرا کند.

برای اینکه حق و حقوق موکل در این پروسه ضایع نشود وکیل باید به تمام قوانین روز مشرف باشد. افرادی که شرایط گرفتن وکیل ملکی ندارند می توانند حداقل در این پروسه از دانش و مهارت و تخصص وکیل نهایت استفاده را ببرند و با او مشورت های لازم را داشته باشند. مشاوره های حضوری، تلفنی و انلاین می تواند به موکل کمک زیادی کند.

کلام آخر

املاک بازداشتی با هر شرطی قابلیت خرید و فروش ندارند و اگر کسی به طور ناخواسته و بدون آگاهی آنها را خریداری کرده باشد نمی تواند سندی رسمی داشته باشد. وکیل در این شرایط می تواند به افراد کمک زیادی کند چون همیشه راهکارهای اصولی را معرفی می کند. تنظیم قرارداد برای چنین املاکی مشکلات خاص خود را دارد و چنین پرونده هایی برای حل شون به مدت زمان طولانی نیاز دارند. دعاوی ملکی دارای چندین لایه مختلف حقوقی هستند که وکیل از تمام آنها اطلاع دارد به همین دلیل می تواند به شما کمک زیادی کند. ما در مطلب الزام مالک به انتقال سند رسمی ملک توقیفی به ویژگی بهترین وکیل ملکی در تهران اشاره کردیم تا بتوانید به کمک آنها پروسه رسیدگی به پرونده را سرعت ببخشید.

5/5 - (1 امتیاز)

زینب رحمانی

به عنوان یک طراح سایت و نویسنده، دائما در حال یادگیری هستم، همیشه تلاش کردم تا تمام توان خودم رو به کار بگیرم و مطالب حقوقی دقیقی رو در اختیار شما قرار بدم تا شاید بتونم به این شکل گره ای از مشکلات حقوقی شما باز کنم. اگر سوال و نظری درباره مقالات دارین حتما ازم بپرسین:)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 18 =

دکمه بازگشت به بالا