نکات حقوقی

حکم رابطه نامشروع با رضایت طرفین + مجازات در قانون جدید ⚖️

در واقع رابطه نامشروع یکی از مهمترین جرایمی است که در قانون مجازات اسلامی با آن اشاره گردیده و مجازات‌های سنگینی نیز برای آن تعیین شده است. به طور کلی اعمال جنسی که بین زن و مرد بیرون از رابطه زوجیت صورت می‌گیرد را می‌توان به دو دسته کلی زنا واعمال جنسی دون زنا تقسیم کرد. در واقع تفاوت‌های بسیار زیادی بین این دو نوع از جرم وجود دارد و قانون نیز مجازات‌های متفاوتی را برای آنها تعیین کرده است. به طور کلی اگر با پرونده‌های مربوط به رابطه نامشروع  دست به گریبان هستید لازم است در ابتدا اطلاعات حقوقی خود را در این باره افزایش دهید تا بتوانید دفاع بهتری از خود داشته باشید. در این مقاله سعی داریم حکم نامشروع با رضایت طرفین را مورد بررسی قرار دهیم پس با ما همراه باشید.

برای مشاوره با  بهترین وکیل رابطه نامشروع در تهران کلیک کنید!

حکم رابطه نامشروع با رضایت طرفین چیست؟

در خصوص حکم رابطه نامشروع با رضایت طرفین باید به این نکته اشاره داشته باشیم که در قانون ایران اینگونه اعمال جرم محسوب می‌شود و مجازات‌هایی نیز برای آن تعیین شده است اما پیش از اینکه در خصوص جرم رابطه نامشروع توضیحاتی را ارائه دهیم لازم است ابتدا کمی درباره به چه رابطه های نامشروع گفته می شود؟ توضیح داده و با مصادیق آن به طور کامل آشنایی پیدا کنیم تا اطلاعات حقوقی در این زمینه افزایش پیدا کند. به طور کلی وقتی از رابطه نامشروع سخن به میان می‌آید می‌توان گفت که دو نوع رابطه مد نظر است. اولین مورد آن زنا و مورد دیگر رابطه‌های غیر از زنا می‌باشد.

در صورتی که عمل جنسی به طور کامل انجام شده باشد آن را مصداق بارز زنا می‌دانند و قانون مجازات‌های سنگینی را برای آن تعیین نموده است. اگر زن و مرد متاهل مرتکب جرم زنا شده باشند خیانت زن به شوهر محسوب شده و بر اساس قوانین که در بسیاری از موارد از شرع مقدس اسلام استخراج شده است به ۱۰۰ ضربه شلاق محکوم می‌شوند. از سوی دیگر باید به این نکته اشاره داشته باشیم که اگر زنا بین زن و مرد مجرد صورت گرفته باشد قانون برای آنها ۷۴ ضربه شلاق در نظر می‌گیرد. البته تعیین چنین مجازات‌هایی با نظر مستقیم قاضی پرونده می‌باشد.

اما اگر عمل جنسی به طور کامل انجام نشده باشد آن را می‌توان جرم رابطه نامشروع به غیر از زنا دانست که برای آن نیز در قانون مجازات‌هایی تعیین گردیده است. در قانون مجازات اسلامی به صراحت اشاره شده است که اگر اعمال نامشروع از افراد سر بزند قاضی پرونده می‌تواند با بررسی دعاوی مطرح شده و مستندات طرفین آنها را به ۹۹ ضربه شلاق محکوم نماید. رابطه نامشروع می‌تواند شامل بوسیدن یا بغل کردن و یا هر عمل جنسی دیگری شود. در رابطه نامشروع عمل زنا صورت نمی‌گیرد.

دقت داشته باشید که اگر در عمل زنا یکی از طرفین به آن رضایت نداشته باشد و این اقدام با رضایت طرفین انجام نگیرد جرم آن سنگین‌تر می‌باشد چرا که در واقع این عمل تجاوز محسوب می‌گردد. مجازات‌های مربوط به تجاوز در قانون مجازات اسلامی مشخص شده است و بسیار سنگین‌تر از زمانی است که رابطه نامشروع با رضایت طرفین انجام شود. در نظر داشته باشید که در جرم رابطه نامشروع با رضایت طرفین رضایت شاکی هیچ تاثیری در تعقیب قانونی و مجازات‌های تعیین شده نخواهد داشت.

نکته‌ای که لازم است در این خصوص به آن اشاره داشته باشیم این می‌باشد که اثبات جرم رابطه نامشروع بسیار سخت و دشوار است و به همین سادگی اتفاق نمی‌افتد. معمولا این نوع از جرم در محاکم قضایی با استفاده از اقرار مرتکب جرم به اثبات می‌رسد. از سوی دیگر ممکن است قاضی پرونده از شهود بخواهد تا شهادت خود را مبنی بر وقوع جرم رابطه نامشروع اعلام دارند. به هر حال باید اشاره داشته باشیم که این جرم از جمله جرایم غیر قابل گذشت می‌باشد یعنی تعقیب و پیگیری آن به شکایت شاکی نیاز ندارد.

حکم رابطه نامشروع با رضایت طرفین

حکم رابطه نامشروع مرد متاهل با زن شوهردار چیست؟

اگر بخواهیم به این سوال پاسخ دهیم که حکم رابطه نامشروع مرد متاهل با زن شوهردار چیست؟ باید بگوییم که قانون مجازات اسلامی برای این نوع از رابطه غیرقانونی و غیر شرعی مجازات‌های سنگینی را تعیین نموده و آن را جرم تلقی می‌کند. البته مجازات‌هایی که از سوی قاضی پرونده برای این نوع از رابطه غیر شرعی تعیین می‌گردد بسته به نوع رابطه و احراز زنا بودن آن ممکن است متفاوت باشد. چرا که ممکن است منظور از رابطه نامشروع در چنین شرایطی وقوع زنا و یا اعمال غیر از زنا باشد.

در جرم زنا رابطه جنسی به صورت کامل صورت می‌پذیرد و در اصطلاح آلت مردانه در آلت زنانه دخول پیدا می‌کند مجازات‌هایی که قانون برای این نوع از رابطه جنسی در نظر گرفته بسیار سنگین‌تر است زمانی است که اعمال غیر از زنا شکل گرفته است. دقت داشته باشید که اگر عمل جنسی صورت گرفته بین مرد متاهل با زن شوهردار از نوع زنا باشد قانون برای هر دو طرف مجازات اعدام در نظر می‌گیرد. البته باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که اثبات زنا در محاکم قضایی کار بسیار دشوار و سختی است.

اما ممکن است در دادگاه در خصوص رابطه نامشروع با رضایت طرفین وقوع جرم زنا به اثبات نرسد و تنها بحث جرم رابطه نامشروع و اعمال دون زنا یا به غیر از زنا مطرح باشد. در چنین شرایطی است که زن و مرد مجرم به ۹۹ ضربه شلاق محکوم خواهند شد. البته لازم است در ابتدا قاضی پرونده تمامی جوانب امر را در نظر گرفته و جزئیات را بسنجد. از سوی دیگر او لازم است شهادت شهود را مورد بررسی قرار داده تا وقوع جرم زنا یا جرم غیر از زنا برای او به اثبات برسد و در پایان حکم را صادر نماید.

قانون مقدر می‌دارد شخصی که دیگری را متهم به زنا کرده است در صورتی که نتواند آن را به اثبات برساند به ۸۰ ضربه شلاق محکوم خواهد شد. علاوه بر این ممکن است قاضی پرونده با بررسی شواهد و مستندات به این نتیجه برسد که برای فرد مجرم حبس، جزای نقدی و حتی تبعید تعیین نماید. البته لازم است به این نقطه تاکید داشته باشیم که اثبات زنا در محاکم قضایی بسیار دشوار است و باید فرد برای این کار چهار شاهد عادل را به دادگاه معرفی نماید. هرگز نباید شهادت این چهار نفر با یکدیگر تفاوت داشته باشد.

در برخی از پرونده‌های مربوط به زنا از فرد خواسته می‌شود که با سوگند وقوع جرم زنا را به اثبات برساند البته این در زمانی است که شخص نتواند چهار شاهد عادل را معرفی کند. در صورتی که زن و مرد متاهل خودشان به جرم زنا اعتراف نمایند دیگر نیازی به سوگند یا ارائه چهار شاهد به دادگاه نیست در چنین شرایطی قاضی پرونده برای آنها مجازات‌های تعیین شده در قانون را اعمال می‌نماید. متاسفانه بسیار دیده شده است که روابط نامشروع بین زن و مرد متاهل عامل اصلی برای طلاق می‌شود.

حکم رابطه نامشروع با رضایت طرفین

حکم زنای دختر و پسر مجرد چیست؟

حالا که درباره حکم رابطه نامشروع با رضایت طرفین توضیحاتی را ارائه دادیم لازم است به این سوال نیز پاسخ دهیم که حکم زنای دختر و پسر مجرد چیست؟ این نکته را در نظر بگیرید که فقه اسلامی زنا را شامل جماع بین زن و مردی می‌داند که در واقع به یکدیگر حرام هستند. از سوی دیگر لازم است مجدداً این نکته را تاکید کنیم که زنا به منظور دخول آلت مردانه و زنانه در یکدیگر و رابطه جنسی به صورت تمام و عیار است. مواردی مانند بوسیدن و بغل کردن از جمله اعمال به غیر از زنا و نامشروع به شمار می‌روند.

بسیاری از قوانین از شرع مقدس اسلام استخراج شده‌اند که قوانین مربوط به زنا و رابطه نامشروع نیز از جمله این موارد هستند. در بسیاری از پرونده‌های مربوط به زنا قاضی پرونده پس از بررسی ادله و مستندات حد زنا را برای طرفین و مجازات مربوط به آنها تعیین می‌نماید. حد زنا برای دختران پسر مجرد برابر با ۱۰۰ ضربه شلاق می‌باشد که قاضی پرونده می‌تواند با در نظر گرفتن قوانین و مقررات آن را برای مجازات طرفین تعیین کند البته این امر پس از بررسی شهادت شهود و اقرار طرفین اعمال می‌گردد.

البته باید این نکته را نیز در نظر بگیرید که در برخی از موارد حد زنا به تعزیر تبدیل می‌گردد. از جمله این موارد زمانی است که وقوع زنا با اکراه یا اجبار همراه باشد که در چنین مواردی قاضی پرونده با در نظر گرفتن ادله و مستند داد نظر خود را در خصوص مجازات طرفین اعلام می‌دارد. از سوی دیگر ممکن است مرتکبین به زنا بالغ نباشند که در چنین شرایطی نیز حد زنا به تعزیر تبدیل می‌گردد. از سوی دیگر ممکن است دختر و پسر به اجبار مرتکب زنا شده باشند که در این صورت نیست قاضی می‌تواند مجازات را تعیین کند.

حکم زنای بدون دخول چیست؟

در خصوص حکم زنای بدون دخول باید به این نکته اشاره داشته باشیم که این عمل از جمله اعمال رابطه نامشروع به شمار می‌رود. در واقع اعمال جنسی صورت گرفته بین زن و مردی که عقد زوجیت بین آنها برقرار نشده است را می‌توان به دو دسته اعمال زنا و اعمال به غیر از زنا تقسیم بندی کرد. آن زمانی که از زنای بدون دخول سخن به میان می‌آید منظور اعمال رابطه نامشروع با رضایت طرفین است. اگر دخول بین آلت‌های زنانه و مردانه به طور کامل انجام شود آن را می‌توان زنا در نظر گرفت.

زنای بدون دخول یا رابطه نامشروع شامل هرگونه عمل جنسی بین زن و مردی می‌شود که عقد زوجیت بین آنها برقرار نشده است و از جمله مصادیق آن می‌توان به بوسیدن، بغل کردن، لمس کردن و مالیدن بدن دیگری و موارد دیگر اشاره نمود. مجازات رابطه نامشروع بدون دخول با توجه به نظر قاضی تعیین می‌گردد. در واقع قاضی پرونده در ابتدا ادله و مستندات طرفین را مورد بررسی قرار داده و شهادت شهود را به طور کامل می‌شنود و سپس با در نظر گرفتن تمامی جوانب پرونده حکم نهایی را صادر می‌کند.

حکم رابطه نامشروع با رضایت طرفین

مجازات رابطه نامشروع زن شوهردار چیست؟

اگر بخواهیم در خصوص این سوال که مجازات رابطه نامشروع زن شوهردار چیست؟ توضیحات جامعی را ارائه دهیم باید به این نکته اشاره کنیم که مجازات‌های تعیین شده از سوی مراجع قضایی به نوع عمل صورت گرفته بین زن و مرد بستگی خواهد داشت. در برخی از موارد شاهد این هستیم که رابطه نامشروع شامل زنا می‌شود یعنی دخول اتفاق افتاده و رابطه جنسی به طور کامل انجام می‌شود؛ اما در برخی از موارد دیگر شامل برخی از اعمال جنسی هستیم که در آنها به هیچ عنوان دخول صورت نگرفته است.

اگر رابطه نامشروع زن شوهردار از نوع دون زنا باشد یعنی شامل بوسیدن یا بغل کردن و یا هر عمل دیگری به غیر از دخول باشد قاضی پرونده برای او تا ۹۹ ضربه شلاق در نظر می‌گیرد. این نکته را در نظر داشته باشید که اثبات این نوع از رابطه جنسی بسیار دشوار است و معمولاً قاضی زمانی می‌تواند از وقوع چنین جرمی اطمینان حاصل کند که امارات قضایی مانند پیامک‌ها و دست نوشته‌های طرفین را مورد بررسی قرار دهد. از سوی دیگرگاهی زن به جرم خود اقرار می‌کند و یا اینکه شهادت شهود موثر واقع می‌گردد.

این نکته را در نظر بگیرید که گاهی زن شوهردار مرتکب زنا می‌شود یعنی عمل جنسی با دخول همراه بوده است مجازات‌هایی که قاضی پرونده برای چنین اعمال جنسی در نظر می‌گیرد بسیار سنگین‌تر از اعمال دون زنا می‌باشد. در صورتی که زنه شوهردار مرتکب زنا شود یعنی دخول به طور کامل انجام شود مجازات آن از نظر شرع و قانون مجازات اسلامی اعدام می‌باشد. البته لازم است مجدداً به این نکته تاکید داشته باشیم که اثبات زنا در محاکم قضایی بسیار دشوار و سخت است و به این راحتی اتفاق نمی‌افتد.

برای اثبات زنا در محاکم قضایی می‌بایست ۴ شاهد عادل به دادگاه معرفی شود تا هر یک از آنها وقوع زنا را با جزئیات شهادت دهد. در صورتی که اختلاف بین شهادت شهود وجود داشته باشد این شهادت از آنها قبول نمی‌شود. البته در شرایطی نیز اگر زن شوهردار چهار بار به وقوع زنا اقرار نماید قاضی پرونده برای او مجازات‌هایی را تعیین می‌کند و دیگر نیازی به معرفی چهار شاهد عادل به دادگاه نیست. علاوه بر این باید اشاره کنیم که برای شخصی که زن شوهردار با او مرتکب رابطه نامشروع شده است نیز مجازات‌هایی در نظر گرفته می‌شود.

دقت داشته باشید که حتی اگر رابطه نامشروع با رضایت طرفین اتفاق افتاده باشد باز هم باید قاضی پرونده برای آنها مجازات‌هایی را تعیین نماید. باید از دقت بالایی برخوردار باشد و تمامی امارات قضایی را مورد بررسی قرار داده و سپس حکم خود را صادر کند. در چنین شرایطی شوهر زن شوهردار می‌تواند به دادگاه درخواست طلاق بدهد. البته لازم است به این نکته اشاره داشته باشیم که حتی در صورت وقوع زنا یا رابطه نامشروع دون زنا بین زن و شوهردار با شخص دیگری زن به هیچ عنوان از مهریه خود محروم نخواهد شد.

حکم رابطه نامشروع با رضایت طرفین

مدارک لازم برای اثبات رابطه نامشروع

حالا که در خصوص حکم رابطه نامشروع با رضایت طرفین توضیحات جامعی را ارائه دادیم وقت آن رسیده تا مدارک لازم برای اثبات رابطه نامشروع را نیز مورد بررسی قرار دهیم. اشاره داشتیم که رابطه نامشروع صورت گرفته بین زن و مرد می‌تواند از نوع زنا یا اعمال جنسی دون زنا باشد. در واقع در هر یک از این اعمال جنسی شما به مدارک و مستندات خاص به خود نیاز دارید تا با استفاده از آنها بتوانید ادعای خود را در دادگاه به اثبات برسانید و حقوق قانونی خود را از محاکم قضایی و قاضی پرونده مطالبه کنید.

یکی از مدارکی که می‌تواند در وقوع جرم رابطه نامشروع و اثبات آن به شما کمک زیادی کند اقرار صریح یا اقرار ضمنی متهم می‌باشد. یکی دیگر از مدارکی که می‌توانید با استفاده از آن وقوع جرم رابطه نامشروع یا زنا را به اثبات برسانید شهادت شهود می‌باشد. از سوی دیگر شما می‌توانید با ارائه برخی از امارات قضایی علم قاضی را در خصوص وقوع جرم افزایش داده تا او بتواند به صورت عادلانه‌تری حکم نهایی را صادر کند. امارات قضایی از نظر قانونی می‌تواند شامل موارد بسیار زیاد و متنوعی شود.

برای مثال شما می‌توانید فیلم یا عکس مربوط به رابطه نامشروع متهم را در اختیار قاضی پرونده قرار دهید تا با مشاهده آن بتواند علم خود را در این خصوص افزایش داده و حکم عادلانه‌ای را صادر نماید. البته دقت داشته باشید که تنها با ارائه فیلم یا عکس نمی‌توان به مدارک لازم برای اثبات رابطه نامشروع دست پیدا کرد بلکه با ارائه چنین مدارکی می‌توانید تنها علم قاضی را افزایش دهید. در واقع با ارائه چنین امارات قضایی می‌توانید قاضی را در جریان جزئیات پرونده قرار داده و انتظار صدور حکم به نفع خود را داشته باشید.

از سوی دیگر گاهی گزارش‌های پزشکی قانونی در صدور حکم رابطه نامشروع با رضایت طرفین نقش تعیین کننده‌ای خواهد داشت. امروز پزشکی قانونی با استفاده از روش‌های نوین می‌تواند وقوع جرم رابطه نامشروع از نوع زنا بین طرفین را به اثبات برساند. از سوی دیگر گاهی شخص می‌تواند پیامک یا ایمیل که از شخص ثالث در اختیار دارد را به قاضی پرونده ارائه دهد تا او با مطالعه این امارات قضایی از وقوع جرم اطمینان حاصل کرده و در نهایت حکم دادگاه را به نفع شخص مدعی صادر کند.

انبار لازم است به این نکته توجه داشته باشید که اثبات رابطه نامشروع کار بسیار دشواری است و شما در صورتی می‌توانید آن را در دادگاه به اثبات برسانید که مدارک و مستندات بسیار قوی در اختیار داشته باشید. شما می‌توانید برای جمع آوری مدارک و مستندات و ارائه آنها به قاضی پرونده در جلسه ارائه دفاعیات روی کمک‌های وکیل رابطه نامشروع حساب باز کنید. البته ارائه امارات قضایی تنها برای اثبات جرم کفایت نمی‌کند و قاضی باید تمامی شواهد و قرائن مربوط به پرونده را بررسی کند.

حکم رابطه نامشروع با رضایت طرفین

لزوم مراجعه به وکیل برای دعاوی رابطه نامشروع

به طور کلی در دعاوی کیفری به مانند دعاوی رابطه نامشروع با پیچیدگی و دشواری‌های بسیار زیادی همراه هستیم و همین مسئله نشان می‌دهد که نیاز است برای کسب پیروزی در آنها به یک وکیل مجرب و خبره مراجعه کرده و از آنها مشاوره حقوقی دریافت نماییم. دریافت مشاوره حقوقی از یک وکیل متخصص باعث می‌شود که اطلاعات حقوقی شما در خصوص دعاوی رابطه نامشروع و زنا افزایش پیدا کرده و بتوانید از منافع خود اطلاعات حاصل کنید و برای تامین آن‌ها گام‌های بلندی را به سمت کسب پیروزی بردارید.

به این نکته توجه داشته باشید که وکیل متخصص در زمینه دعاوی نامشروع می‌تواند شما را به سمت کسب پیروزی سوق داده و راهکارهای مناسبی را برای اثبات ادعای خود و یا رد ادعاهای طرف مقابل ارائه نماید؛ اما باید به این نکته توجه داشته باشید که هر وکیلی نمی‌تواند شما را در دعاوی رابطه نامشروع کمک کند و شما باید به سراغ آن دسته از وکلایی بروید که سابقه بالاتری را در رسیدگی به دعاوی کیفری در اختیار دارند و با قبول پرونده‌های متعدد در این زمینه توانستند به تخصص برسند.

کلام آخر

امیدواریم از مطالعه مطلب بالا نهایت استفاده را کرده باشید و بتوانید مشکلات پیش آمده در زمینه دعاوی نام رابطه نامشروع را برطرف نمایید. در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با حکم رابطه نامشروع با رضایت طرفین آشنا کنیم تا اطلاعات حقوقی شما در این زمینه به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کند. همچنین در ادامه حکم رابطه نامشروع بین مرد متاهل با زن شوهردار را مورد بررسی قرار دادیم و به تفاوت‌های مهم میان دوایی زنا و دعاوی رابطه. اکنون از شما می‌خواهیم که نظرات و تجربیات خود را با سایر مخاطبان سایت برترین وکیل به اشتراک بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

فردین ساریخانی

نویسنده و ویراستار متون ادبی، حقوقی/روزنامه نگار/عاشق کتاب، هنر، سفر و فیلم کلاسیک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 4 =

دکمه بازگشت به بالا