مهاجرت

مهاجرت به آلمان + بررسی شرایط زندگی در این کشور ✈️【آپدیت2024】⚖️

کشور آلمان یکی از محبوب ترین مقاصد مهاجرتی برای آن دسته از افرادی است که تمایل دارند در اروپا زندگی کنند. لازم به ذکر است که در سال های اخیر مهاجرت به آلمان بیشتر از هر زمان دیگری در حال انجام است و به خصوص در بین ساکنان خاورمیانه رواج پیدا کرده است. آلمان قطب صنعتی و اقتصادی اروپا است و ظرفیت های بالایی برای رشد زندگی مهاجران دارد. امنیت اجتماعی و خدمات دولتی که در آلمان به شهروندان ارائه می شود بسیاری از افراد را بر آن داشته است تا به روش های مختلف به این کشور مهاجرت کنند. در این مقاله از مجله حقوقی برترین وکیل سعی داریم اطلاعات جامعی در خصوص مهاجرت به آلمان در اختیار شما قرار دهیم تا با دیدی جامع تر در این مسیر قدم بردارید.

ساختار اقتصادی کشور آلمان

کشور آلمان از سیستم اقتصادی مبتنی بر بازار آزاد و نوعی از سوسیالیسم برخوردار است. اقتصاد این کشور با استفاده از نیروهای متخصص در گردش است و فساد در این کشور به میزان بسیار پایینی قرار دارد. این کشور از لحاظ تولید ناخالص ملی در رتبه چهارم جهان قرار دارد و افرادی که با شاخص های اقتصادی آشنایی داشته باشند در خواهند یافت که چنین آماری به میزان زیادی گویای وضعیت مناسب اقتصادی این کشور به خصوص برای مهاجرینی است که قصد مهاجرت کاری به آلمان را دارند.

آلمان را می توان بزرگترین اقتصاد اروپا به شمار آورد و همین موضوع نشان می دهد که مهاجرت به این کشور از میان کشورهای اروپایی بسیار محبوبیت بیشتری را دارد. علاوه بر این نرخ بیکاری در کشور آلمان 3 درصد است. این موضوع برای آن دسته از افرادی که سعی در مهاجرت کاری به آلمان دارند و یا اینکه قصد مهاجرت تحصیلی به آلمان و سپس یافتن شغل مناسب را دارند از اهمیت بالایی برخوردار است. در کشورهایی که نرخ بیکاری آن ها پایین است، افراد شانس بالاتری برای یافتن شغل دارند.

دقت داشته باشید که نرخ بیکاری آلمان جزو کمترین نرخ های بیکاری در بین کشورهای توسعه یافته جهان است. آمارهای اقتصادی مطلوب باعث شده است تا درخواست برای مهاجرت به آلمان افزایش پیدا کند. با شروع جنگ اوکراین شرایط اقتصادی آلمان اندکی با چالش رو به رو شد و در برخی از شاخص های اقتصادی افت کرد. اما همچنان آلمان از محبوبیت بالایی در جذب مهاجران برخوردار است. خودرو و صنایع شیمیایی مهم ترین صادرات کشور آلمان به کشورهای دیگر را تشکیل می دهد.

ساختار اقتصادی کشور آلمان

خدمات درمانی و رفاهی در آلمان

کشور آلمان یکی از قدیمی ترین سیستم های درمانی سراسری در جهان را به خود اختصاص داده است و از این نظر در بین کشورهای پیشرفته جهان جزو سرآمد ترین ها است. در این کشور لازم است که شهروندان نوعی از بیمه درمانی را در اختیار داشته باشند. باید دقت داشته باشیم که حدود 88 درصد از مردم این کشور تحت پوشش بیمه های درمکانی دولتی هستند و تنها 12 درصد از مردم از بیمه های خصوصی استفاده می کنند. در واقع دولت برنامه ویژه ای برای خدمات درمانی شهروندان دارد.

همچنین باید به این نکته توجه داشته باشیم که امید به زندگی در آلمان در حدود 81 درصد و این سن یک شاخص مناسب برای ارزیابی سطح رفاه عمومی جامعه به شمار می آید. در صورتی که قصد مهاجرت به آلمان را دارید باید بدانید در صورت اشتغال به کار در این کشور به طور قطع توسط کارفرمایان تحت پوشش بیمه درمانی قرار خواهید گرفت. در این شرایط تنها نیمی از هزینه های مربوط به بیمه را خود شخص پرداخت می کند. همچنین پرداخت مابقی مبلغ مورد نظر برای بیمه توسط کارفرما تامین می شود.

انواع روش های مهاجرت به آلمان

در صورتی که قصد مهاجرت به آلمان را دارید در ابتدا می بایست اطلاعات خود در خصوص انواع روش های مهاجرت را افزایش دهید تا بتوانید با دیدی جامع تر در این زمینه قدم بردارید. هر گونه عدم اطلاع از روش های مهاجرتی و نوع ویزای آلمان می تواند شما را از اهدافی که از پیش تعیین کرده اید دور کند. در ادامه این مطلب سعی داریم شما را با مهم ترین روش های مهاجرت به آلمان آشنا کنیم و در خصوص هر یک به اختصار توضیحاتی را ارائه دهیم:

مهاجرت به آلمان

مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل

کشور آلمان را می توان محبوب ترین کشور جهان برای مهاجرت تحصیلی به شمار آورد. دقت داشته باشید که اکثر دانشگاه های آلمان از سطح علمی بالایی برخوردار هستند و افراد می توانند با تحصیل در این دانشگاه ها تجربه بهره مندی از سیستم آموزشی قدرتمند و کارآمد را با خود به همراه داشته باشند. علاوه بر این باید دقت داشته باشید که بیشتر دانشگاه های مشغول به فعالیت های علمی در کشور آلمان دولتی هستند. بنابراین با مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل می توانید به رایگان علم آموزی کنید.

هزینه های تحصیل در آلمان تنها شامل مبلغ ناچیزی می شود که در زمان ثبت نام به مقامات مسئول در دانشگاه پرداخت می شود. هر ساله تعداد زیادی از ایرانیان نیز برای تحصیل آلمان را انتخاب می کنند. هزینه های پایین تحصیل آکادمیک در این کشور را می توان اصلی ترین مزیت به شمار آورد. علم آموزی در کشور آلمان سابقه بسیار بالایی دارد و از این رو، استانداردهای آموزشی در این کشور در سطح بالایی قرار دارد و افراد می توانند بار علمی خود را در دانشگاه های آلمان افزایش دهند.

امکان تحصیلی در مقاطع مختلف در آلمان فراهم شده است. هر یک از متقاضیان مهاجرت به آلمان می تواند در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در این کشور به تحصیل بپردازد. بیشتر رشته های ارائه شده در کشور آلمان به زبان آلمانی هستند و متقاضی لازم است به این زبان مسلط باشد. اما در کنار زبان آلمانی، دانشگاه هایی هستند که رشته های تحصیلی را به زبان انگلیسی نیز ارائه می دهد. باید دقت داشته باشید که رقابت برای رسیدن به دانشگاه های آلمان بسیار بالا است و می بایست از رزومه بالایی برخوردار باشید.

مهاجرت به آلمان از طریق کار

مهاجرت به آلمان از طریق کار

برای کار در آلمان می بایست مجوزهای لازم را دریافت کنید. زیرا تنها در این صورت است که می توانید در سازمان ها و مراکز مختلف این کشور مشغول به کار شوید. همان طور که در بالا نیز اشاره کردیم نرخ بیکاری در آلمان بسیار پایین است و متقاضیان مهاجرت به آلمان شانس بالایی برای یافتن شغل مناسب در این کشور را دارند. اقتصاد آلمان از ثبات بالایی برخوردار است و می توانید از آینده شغلی و امنیت شغلی خود اطمینان حاصل نمایید. همچنین مزایای ویژه ای به کارکنان در آلمان تعلق می گیرد.

افرادی که قصد مهاجرت به آلمان برای کار را دارند باید به این نکته توجه داشته باشند که رقابت بالایی برای انواع شغل ها در آلمان جاری است. تنها آن دسته از افرادی که دارای تخصص های ویژه در زمینه های مختلف هستند می توانند در آلمان مشغول به کار شوند. افراد متقاضی می بایست توانایی و مهارت های بالایی از خود ارائه دهند. همچنین می بایست از رزومه شغلی بالایی نیز برخوردار باشند. زیرا تنها در این صورت است که می توانند از میان انبوه متقاضیان به موفقیت دست پیدا کنند.

امکان مهاجرت به آلمان از طریق دریافت ویزای جستجوی کار، ویزای کار و ویزای خود اشتغالی وجود دارد. مدت زمان اقامتی که با دریافت ویزای جستجوی کار در اختیار مهاجرین قرار می گیرد تنها شش ماه است. در صورتی که فرد مهاجر بتواند در این زمان شغل مناسب با رشته خود را پیدا کند می تواند مدت زمان اقامت خود را تمدید نماید. در صورتی که افراد از طریق جاب آفر شغل پیدا کرده باشند می توانند با دریافت ویزای کار اقامتی دو ساله دریافت کنند.

در صورتی که فرد مهاجرت کاری به آلمان را تجربه کرده باشد و قرارداد کاری او بیشتر از یک سال باشد می تواند کارت آبی آلمان را دریافت نماید. برای دریافت کارت آبی آلمان لازم است حقوقی معادل 4200 یورو در ماه دریافت کنید. علاوه بر این لازم به ذکر است که کارت آبی کار در آلمان یکی از معتبرترین مجوزهای کار در سطح اروپا می باشد. اقامتی که با دریافت کارت آبی به مهاجر تعلق می گیرد چهار ساله است. در صورت پایان اعتبار به صورت خودکار تمدید خواهد شد.

مهاجرت به آلمان از طریق کارآفرینی

در صورتی که جزو افراد مستعد در زمینه های مختلف باشید و ایده هایی نوآورانه برای رشد اقتصادی آلمان در ذهن خود داشته باشید می توانید از طریق کارآفرینی مهاجرت به آلمان را تجربه کنید. مهاجرت به آلمان از طریق کارآفرینی مخصوص آن دسته از افرادی است که می خواهند با استفاده از ایده هایی که در ذهن خود دارند، تجارت جدیدی را در این کشور راه اندازی نمایند. برای مهاجرت از طریق کارآفرینی لازم است سرمایه قابل توجه و نیز بیزنس پلن قوی در اختیار داشته باشید تا به درخواست شما پاسخ مثبت داده شود.

در ابتدا با راه اندازی تجارت از طریق کارآفرینی اقامتی سه سالفه برای مهاجر در نظر گرفته می شود. در صورتی که تجارت موفق باشد، به فرد اقامت دائم آلمان اعطا می گردد. همچنین از این طریق افراد می توانند موفق به اخذ تابعیت و شهروندی آلمان نیز شوند. دانش تخصصی در زمینه ای که قصد راه اندازی کسب و کار در آن را دارید از جمله مواردی است که دولت آلمان توجه ویژه ای به آن خواهد داشت. همچنین لازم است ایده ای که در اختیار دارید سودده باشد و به اقتصاد آلمان کمک کند.

مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج

مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج

در صورتی که تمایل دارید با یکی از شهروندان آلمان و یا افرادی که در این کشور موفق به اخذ اقامت دائم شده اند ازدواج کنید می توانید ویزای ازدواج آلمان را دریافت نمایید. در این خصوص لازم است دو طرف سنی بالاتر از 18 سال داشته باشند. علاوه بر این نیاز است تمکن مالی دو طرف به گونه ای باشد که قادر باشند از پس هزینه های جاری زندگی برآیند. همچنین برای دریافت ویزای ازدواج آلمان لازم است دو طرف به زبان آلمانی مسلط باشند. در غیر این صورت با درخواست آن ها موافقت نخواهد شد.

دولت آلمان حساسیت بالایی بر روی صوری بودن ازدواج های صورت گرفته دارد. باید در این خصوص مدارک مورد نیازی را به مقامات المانی ارائه دهید تا عدم صوری بودن ازدواج را تایید نماید. در صورت وجود علاقه واقعی باید از این روش برای مهاجرت به آلمان استفاده نمایید. باید دقت داشته باشید که متقاضیان با ازدواج در آلمان می توانند به اقامت دائم این کشور دست پیدا کنند. در صورت گذشت سه سال از زمان ازدواج می توان با ارائه مدارک مورد نیاز به تابعیت آلمان نیز دست پیدا کرد.

مهاجرت به آلمان از طریق تولد

معمولا کشورهای مختلف از قاعده خون و یا خاک برای تولد استفاده می کنند. آلمان از جمله کشورهایی است که بر قاعده خون برای تولد نوزادان تاکید دارد. آلمان تنها در صورتی که فرزندان متولد شده در این کشور تابعیت آلمانی اعطا می کند که حداقل یکی از اعضای خانواده آن ها تابعیت آلمانی داشته باشد. علاوه بر این اگر والدین نوزاد اقامت دائم آلمان را در اختیار داشته باشند و نیز به مدت هشت سال در این کشور سکونت داشته باشند می توانند برای فرزند خود تابعیت آلمان را دریافت نمایند.

مهاجرت به آلمان از طریق پناهندگی

مهاجرت به آلمان از طریق پناهندگی

باید دقت داشته باشیم که پناهندگی یکی از نامناسب ترین روش ها برای مهاجرت به آلمان و نیز سایر کشورهای جهان است. پناهندگی نوعی مهاجرت غیر قانونی به کشور مقصد به شمار می آید . پناهجویان لازم است شرایط سختی را پشت سر بگذرانند. در ابتدا لازم است با روش های خطرناک خود را به خاک آلمان برسانند و سپس زندگی در کمپ های شلوغ و نامناسب در کشور آلمان را تجربه نمایند. این افراد به دلیل شرایط سیاسی، اعتقادی، اجتماعی و… نامناسب در کشور خود مجبور به پناهندگی شده و امکان بازگشت ندارند.

مزیت های مهاجرت به آلمان

دلایل مختلفی وجود دارد که مهاجرت به آلمان را در میان متقاضیان محبوب می کند. لازم است افراد شناخت کاملی از مزیت های مهاجرت به آلمان و اخذ ویزاهای مختلف در این کشور داشته باشند تا بتوانند قدم های محکم تری در این زمینه بردارند. در واقع این مزیت ها شرایط خاصی را برای مهاجرین ایجاد کرده است و رضایت مندی افراد را به همراه داشته است. در ادامه سعی داریم به برخی از مهم ترین مزیت های مهاجرت به آلمان اشاره ای مختصر داشته باشیم:

 • باید دقت داشته باشیم که استانداردهای زندگی در آلمان بسیار بالا است و افراد می توانند با اقامت در این کشور امکانات رفاهی بسیاری را برای خود و اعضای خانواده شان به ارمغان بیاورند.
 • آب و هوای کشور آلمان معتدل است و در آن خبری از وضعیت جوی نامناسب نیست. این موضوع یکی از مهم ترین مزیت های زندگی در آلمان به شمار می آید و می تواند نکته مثبتی در انتخاب این کشور به عنوان مقصد مهاجرتی باشد.
 • بیمه درمانی در آلمان به میزان گسترده ای وجود دارد. با ورود به آلمان می توانید از خدمات درمانی این کشور بهره مند شوید و دیگر دغدغه ای از بابت وضعیت بهداشتی خود و اعضای خانواده تان نداشته باشید.
 • در آلمان تعداد زیادی از دانشگاه های دولتی و خصوصی وجود دارد. سطح علمی این دانشگاه ها بالا است و افراد می توانند با خیالی آسوده در این کشور به تحصیل بپردازند.
 • دانشگاه های دولتی آلمان امکانی را فراهم کرده اند که هزینه های تحصیل در آن ها بسیار پایین است. در واقع متقاضیان مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل تنها لازم است مبلغ کمی را به عنوان هزینه های ثبت نام پرداخت نمایند.
 • امنیت شغلی در کشور آلمان بسیار بالا است. شرایط اقتصادی این کشور با ثبات است و دیگر نیازی نیست نگرانی از بابت از دست دادن شغل مورد علاقه خود داشته باشید.
 • تکنولوژی و فناوری در کشور آلمان به میزان قابل توجهی پیشرفته است. این فناوری پیشرفته می تواند در سطح رفاهی زندگی شما و خانواده تان موثر باشد و برای شما آرامش را به ارمغان بیاورد.
 • امنیت اجتماعی در آلمان بسیار بالا است و نباید نگرانی از بابت جرم های مرسوم در سطح جوامع داشته باشید.
 • با مهاجرت به آلمان امکان دسترسی به ویزای شینگن را خواهید داشت و می توانید با خیالی آسوده به کشورهای حاضر در این حوزه سفر داشته باشید.
مهاجرت به آلمان

مهاجرت به آلمان برای چه افرادی مناسب نیست؟

تجربه نشان می دهد که برخی از افراد برای مهاجرت به آلمان مناسب نیستند. در ادامه سعی داریم برخی از دسته های نامناسب برای اخذ ویزای آلمان را معرفی کنیم. لازم به ذکر است که مشورت با یک وکیل متخصص در این زمینه می تواند نتیجه مثبتی را به همراه داشته باشد:

 • افرادی که دارای سابقه کیفری در کشور ایران و سایر کشورهای جهان هستند نمی توانند تجربه مثبتی در مهاجرت به آلمان داشته باشند. چرا که دولت آلمان توجه ویژه ای به این مسائل خواهد داشت.
 • افرادی که دارای بیماری های واگیردار مانند ایدز، هپاتیت، سل و… هستند نمی توانند به سادگی به آلمان مهاجرت کنند.
 • در صورتی که اقدامات فرد باعث نقض قوانین مهاجرتی آلمان شود و نیز افرادی که از اقامت خود سوء استفاده کرده اند نمی توانند تجربه مناسبی در خصوص مهاجرت به آلمان داشته باشند.
 • در صورتی که توانایی مالی پایینی دارید و از پس هزینه های زندگی در آلمان و نیز هزینه های مورد نیاز برای مهاجرت به آلمان بر نمی آیند نخواهند توانسته به سادگی به آلمان مهاجرت کنند.

لزوم مراجعه به وکیل برای مهاجرت به آلمان

دقت داشته باشید که کشور آلمان اغلب قوانین سخت گیرانه ای را برای جذب مهاجران در نظر گرفته است. در صورتی می توان با موفقیت به این کشور مهاجرت کرد که از قوانین و مقررات مصوب در این کشور اطلاعات جامعی کسب نمایید. هر گونه اقدام غلط در این زمینه می تواند فرد متقاضی را از اهدافی که در ذهن خود تعیین نموده است دور کند. بدیهی است که تسلط عموم افراد بر چنین قوانینی پایین است و در این صورت است که لزوم مراجعه به وکیل مهاجرت متخصص و خبره برای مهاجرت به آلمان مشخص می شود.

دقت داشته باشید که لازم است پیش از هر گونه اقدام به بهترین وکیل مهاجرت مراجعه کرده تا او با استفاده از تجربیات خود شرایط و پتانسیل شما را مورد بررسی قرار دهد و در نهایت بهترین راهکار برای مهاجرت را به شما پیشنهاد دهد. او همچنین می تواند شما را در جمع آوری مدارک و مستندات لازم برای ارائه به ادارات مربوطه کمک کند. در صورتی که درخواست دریبافت ویزای شما با مشکل مواجه شده باشد، می توانید با مراجعه به وکیل کاربلد مجددا درخواست خود را ارسال نموده و نقص های خود را جبران نمایید.

امروزه کشورهای زیادی می تواند به عنوان مقصد مهاجرتی برای افراد در نظر گرفته شود. در واقع ممکن است برای هر یک از افراد بسته به شرایطی که در اختیار دارند، مهاجرت به یکی از کشورهای محبوب مهاجرتی مناسب به نظر برسد. وکیل قادر است با ارزیابی سوابق متقاضی، بهترین مقصد مهاجرتی را به فرد ارائه دهد و او را در رسیدن به این هدف یاری کند. علاوه بر این در صورتی که در زمینه مهاجرت و اخذ ویزا، از یک وکیل باتجربه استفاده کنید سرعت انجام کارها افزایش پیدا می کند.

لزوم مراجعه به وکیل برای مهاجرت به آلمان

کلام آخر

از اینکه تا پایان مقاله در کنار ما بودید از شما تشکر می کنیم! در این مقاله سعی کردیم شما را با تمامی جزئیات در خصوص مهاجرت به آلمان آشنا کنیم. در ابتدا سعی کردیم به طور مختصر اطلاعاتی درباره شرایط اقتصادی آلمان ارائه دهیم و در ادامه خدمات درمانی آلمان را بررسی کردیم. همچنین به بررسی انواع روش های مهاجرتی آلمان اعم از تحصیل، کار، کارآفرینی و… اشاره داشتیم. در پایان نیز علاوه بر اشاره به مهم ترین مزایای مهاجرت به کشور آلمان، ارزیابی کردیم که مهاجرت برای چه گروهی از افراد به هیچ عنوان مناسب نیست. اکنون از شما درخواست می کنیم که نظرات و تجربیات خود در خصوص مطالب ذکر شده را در قسمت دیدگاه با سایر مخاطبان سایت برترین وکیل به اشتراک بگذارید.

آیا تسلط به زبان انگلیسی برای مهاجرت به آلمان ضروری است؟

آشنایی با زبان آلمانی در تعاملات روزمره و بهبود فرصت‌های شغلی به شدت توصیه می‌شود، اما در موارد معدودی می‌توان بدون آن نیز پیش‌رفت کرد.

بهترین روش برای مهاجرت به آلمان کدام است؟

نمی توان پاسخ دقیقی به این سوال داد. چرا که برای هر یک از افراد، یکی از روش ها مناسب است. در واقع لازم است در ابتدا شرایط خود را در نظر بگیرید و سپس با استفاده از پتانسیلی که در اختیار دارید، بهترین روش را برای مهاجرت به آلمان و دریافت ویزا انتخاب کنید.

چگونه می توان اقامت دائم و تابعیت آلمان را به دست آورد؟

برای اقامت دائمی، باید ابتدا از روش های مختلف به آلمان مهاجرت کرده و سپس اقامت موقت کسب کرده و پس از مدتی مشخص، اقامت دائمی را درخواست دهید. برای تابعیت، می‌بایست حداقل 8 سال در آلمان سکونت داشته باشید.

5/5 - (2 امتیاز)

فردین ساریخانی

نویسنده و ویراستار متون ادبی، حقوقی/روزنامه نگار/عاشق کتاب، هنر، سفر و فیلم کلاسیک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + یازده =

دکمه بازگشت به بالا