مهاجرت

مهاجرت از طریق تحصیل به استرالیا+مراحل اخذ ویزا✈️【سال1403】⚖️

در سالیان اخیر کشور استرالیا توانسته نام خود را به عنوان یکی از محبوب ترین کشورها برای مهاجرت بر سر زبان ها بیندازد. دولت استرالیا روش های گوناگونی برای مهاجرت قانونی به این کشور معرفی کرده است که هر یک از افراد بسته به شرایطی که در اختیار دارد می تواند یکی از آن ها برگزیده و از طریق آن برای دریافت اقدام کند. مهاجرت از طریق تحصیل به استرالیا یکی از مرسوم ترین روش ها برای کسب اقامت این کشور است که متقاضیان می توانند با استفاده از آن در کمترین زمان ممکن ویزا دریافت نمایند. در این مقاله از مجله حقوقی برترین وکیل سعی داریم تا شما را از چند و چون مهاجرت از طریق تحصیل به استرالیا آشنا کنیم.

شرایط لازم برای اخذ ویزای تحصیلی استرالیا

یکی از شروط لازم برای مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل این است که به دولت کشور مقصد این اطمینان را بدهید که پس از پایان یافتن دوره فارغ التحصیلی به کشور خود باز می گردید. مهم ترین شرایط اخذ ویزای استرالیا از طریق تحصیل به شرح زیر است:

 • لازم است فرد دانشجو توانایی مالی کافی برای تامین هزینه های لازم برای زندگی و تحصیل در استرالیا را در اختیار داشته باشد.
 • فرد دانشجو می بایست در مدت اقامت خود در استرالیا بیمه درمانی داشته باشد.
 • تسلط به زبان انگلیسی از شروط مهم اخذ ویزای تحصیلی در استرالیا است.
 • متقاضی می بایست در کشور مبدا فاقد سابقه کیفری و سوء پیشینه بوده باشد.
 • باید اثبات کند در پایان تحصیلات به کشور خود باز می گردد.
 • فرد متقاضی می بایست سنی مطابق با محدودیت سنی اعلام شده از سوی دانشگاه های مختلف برای پذیرش دانشجو داشته باشد.
 • دریافت پذیرش از دانشگاه مورد نظر در کشور استرالیا از شروط بسیار مهم کسب ویزای تحصیلی استرالیا است. به طوری که هر چه دانشگاهی که در آن پذیرش گرفته اید معتبرتر باشد، احتمال صدور ویزا نیز افزایش پیدا می کند.
 • داشتن بورسیه در مقطع دکترا از شروط مورد نیاز برای صدور ویزای تحصیلی استرالیا است. دقت داشته باشید که مقطع دکترا نیازمند صرف هزینه های بسیاری برای انجام تحقیقات و تحصیل است. در صورتی که موفق به اخذ بورسیه شوید شانس شما برای دریافت ویزای تحصیلی استرالیا به همان میزان افزایش پیدا می کند.
 • لازم است تمامی مدارک درخواست شده از فرد متقاضی کامل بوده و هیچ گونه تناقضی با یکدیگر نداشته باشد.
تحصیل در مدارس استرالیا

تحصیل در مدارس استرالیا

برای مهاجرت از طریق تحصیل به استرالیا لازم است اطلاعات کافی در این زمینه داشته باشیم. شما به عنوان متقاضی مهاجرت تحصیلی استرالیا می توانید در مهد کودک، دبستان و دبیرستان های معتبر این کشور تحصیل نمایید. لازم به ذکر است که تحصیل در کشور استرالیا برای افراد در سنین هفت تا شانزده ساله به صورت اجباری انجام می شود. علاوه بر مسائل آموزشی، در مدارس استرالیا توجه ویژه ای بر تربیت کودکان می شود و آن ها را برای گذران زندگی در سنین بزرگسالی آماده می کنند.

شاید بسیاری از خانواده ها نگران موضوعات تربیتی فرزندان خود باشند. باید دقت داشته باشید که در مدارس استرالیا موضوعاتی نظیر احترام به خود و دیگران، کسب مهارت های ارتباطی، انضباط و نظم فردی و اجتماعی و… به عنوان درس در اختیار دانش آموزان قرار می گیرد. علاوه بر دقت بر روی مسائل تربیتی، موضوعاتی نظیر ریاضی، علوم، زبان و هنر نیز از اهمیت بالایی برای سیستم آموزشی استرالیا برخوردار است و کودکان شما در مدارس معتبر استرالیا این گونه دانش ها را نیز فرا می گیرند.

انواع مدارس در کشور استرالیا

اگر قصد مهاجرت از طریق تحصیل به استرالیا را دارید، لازم است اطلاعات جامعی در خصوص انواع مدارس مشغول به کار در استرالیا داشته باشید. باید این نکته را مد نظر قرار دهید که مدارس استرالیا را می توان در دو دسته کلی مدارس دولتی و مدارس غیر دولتی تقسیم بندی کرد. هر یک از متقاضیان مهاجرت تحصیلی بسته به شرایطی که در اختیار دارند می توانند یکی از انواع مدارس را برای تحصیل خود یا فرزندانشان انتخاب نمایند. در ادامه به بررسی انواع مدارس استرالیا می پردازیم.

مدارس دولتی: این نوع از مدارس مخصوص آن دسته از مهاجرینی است که والدین آن ها توانسته اند با طی کردن مراحل مورد نیاز، اقامت استرالیا را کسب نمایند. دولت استرالیا امکانی را فراهم کرده است که افراد با تحصیل در مدارس دولتی علاوه بر علم آموزی قادر خواهند بود به صورت رایگان تحصیل نموده و از نظر تربیتی نیز رشد نمایند.

مدارس غیر دولتی(خصوصی): این نوع از مدارس توسط موسسه های خصوصی اداره می شود. اغلب این مدارس به صورت شبانه روزی فعالیت کرده و دانش آموزان آن را افراد خارجی تشکیل می دهند. وجود چنین مدارسی در استرالیا باعث شده است تا دانش آموزان خارجی بتوانند بدون نیاز به حضور والدین خود در کشور مقصد بتوانند به کسب علم و دانش مورد نظر بپردازند. البته والدین دانش آموزانی که در مدارس غیردولتی تحصیل می کنند نیز می توانند با کسب ویزای گاردین در استرالیا همراه فرزندان خود اقامت داشته باشند.

مهم ترین مزایای تحصیل در مدارس استرالیا

مهم ترین مزایای تحصیل در مدارس استرالیا

تحصیل در مدارس استرالیا دارای مزایایی است که متقاضیان مهاجرت به این کشور را برای نام نویسی در آن ها ترغیب می کند. شاید همین مزیت های خاص تحصیل در مدارس استرالیا را بتوان یکی از مهم ترین عوامل در جذب مهاجرین تحصیلی در سال های اخیر به شمار آورد. از جمله مهم ترین مزایای تحصیل در مدارس دولتی و غیر دولتی استرالیا به شرح زیر است:

 • در کشور استرالیا دوره های خاصی برای معلمان در نظر گرفته می شود تا آن ها پس از فراگیری مهارت های لازم، تخصص مورد نیاز برای حضور در مدارس استرالیا را کسب نمایند.
 • در این مدارس برنامه های خاصی برای رشد اخلاقی و تربیتی دانش آموزان در نظر گرفته شده است که همین مزیت مدارس استرالیا را از سایر مدارس موجود در جهان متمایز کرده است.
 • شاید چنین تصور شود که چون استرالیا یکی از مهم ترین مقاصد برای مهاجرین است پس کلاس های درس در این کشور بسیار شلوغ می باشد؛ اما این تصور کاملا غلط است. فرزندان شما می توانند با حضور در مدارس استرالیا امکان علم آموزی در کلاس های با دانش آموز کم را تجربه نمایند.
 • در مدارس استرالیا برنامه های ویژه ای برای دانش آموزانی در نظر گرفته می شود که به پشتیبانی بیشتری در زمینه های علمی و تربیتی نیاز دارند.
 • یکی از مهم ترین موضوعات در سیستم آموزشی مربوط به هر کشور زیر ساخت ها و امکانات لازم است. خوشبختانه در کشور استرالیا علاوه بر سیستم های آموزشی پیشرفته، قادر خواهید بود تا از امکانات ویژه نیز برخوردار شوید.

مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی

علاوه بر علم آموزی در مدارس استرالیا، متقاضیان مهاجرت از طریق تحصیل به استرالیا می توانند در مقاطع بالاتر نیز به کسب علم و دانش بپردازند. امروزه دانشگاه های معتبری در سطح استرالیا مشغول به فعالیت هستند که هر ساله تعداد زیادی از دانشجویان سراسر جهان را به خود جذب می کنند. با اندکی جستجو در فضای اینترنت درخواهید یافت که سیستم آموزشی معتبری در کشور استرالیا حکم فرماست که به شما این امکان را می دهد که با خیالی آسوده به تحصیل در مقطع کارشناسی بپردازید.

یکی از مهم ترین دغدغه های دانشجویان مهاجر در کشورهای مختلف، یافتن شغل مناسب پس از فارغ التحصیلی است. دولت استرالیا موقعیتی را فراهم کرده است که متقاضیان پس از فارغ التحصیلی در مقاطع مختلف دانشگاه های این کشور قادر خواهند بود به زودی وارد بازار کار شده و شغل مناسب با رشته تحصیلی خود را پیدا کنند. فارغ التحصیلی در مقطع کارشناسی در کشور استرالیا ممکن است چهار سال به طول بیانجامد. همچنین امکان انجام کار پاره وقت برای دانشجویان به مدت 15 ساعت در هفته فراهم است.

مهم ترین مدارک مورد نیاز برای تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه های استرالیا به شرح زیر است:

 • دیپلم دوازده ساله در کشور مبدا
 • ریز نمرات کسب شده در دبیرستان به همراه ترجمه برای ارائه به اداره مهاجرت استرالیا
 • معدل بالای 15 در مقطع دبیرستان(در صورتی که معدل فرد کمتر از 15 باشد، می بایست پیش از شرکت در کلاس های کارشناسی در دوره های فاندیشن نام نویسی نماید. همچنین برای شرکت در دوره های فاندیشن نیازی به ارائه مدرک زبان انگلیسی نیست)
 • ارائه مدرک فارغ التحصیلی در مقطع پیش دانشگاهی به همراه ترجمه ریز نمرات
 • پاسپورت معتبر کشور مبدا
 • مدرک زبان انگلیسی( حداقل آیلتس 6)
مهاجرت از طریق تحصیل به استرالیا

مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

یکی دیگر از روش های اخذ ویزای تحصیلی که مورد تایید دولت استرالیا نیز هست، نام نویسی در دانشگاه های استرالیا برای شرکت در مقطع کارشناسی ارشد می باشد. متقاضیان مهاجرت از طریق تحصیل به استرالیا می توانند در تمامی رشته های دانشگاهی مد نظر در مقطع کارشناسی ارشد ادامه تحصیل دهند. از این رو، تمامی دانشجویان با رشته های مختلف امکان تحصیل در مقطع کارشناسی را خواهند داشت. علاوه بر این امکان کار پاره وقت برای دانشجویان کارشناسی ارشد استرالیا فراهم شده است.

علاوه بر وجود رشته های مختلف در مقطع کارشناسی ارشد در کشور استرالیا، می توان به بالا بودن سطح علمی دانشگاه های این کشور نیز به عنوان یکی از مهم ترین مزایای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد اشاره نمود. متقاضیان برای فارغ التحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های استرالیا می بایست بسته به نوع رشته خود حدود یک تا دو سال زمان صرف نمایند و پس از پایان این دوره امکان حضور در بازار کار استرالیا و یافتن شغل مناسب با رشته برای دانشجویان فراهم است.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های استرالیا به شرح زیر است:

 • مدرک تحصیلی در مقطع کارشناسی به همراه ریز نمرات و ترجمه آن ها
 • رزومه تحصیلی قابل اتکا
 • مدرک زبان انگلیسی( آیلتس حداقل 6.5)
 • ارائه مقالات بین المللی در مجلات معتبر علمی

مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل در مقطع دکتری

جلب حمایت سوپر وایزر از شرایط مهم تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه های استرالیا است. در واقع امکان تحصیل در مقطع دکتری تنها برای آن دسته از متقاضیان فراهم است که بتوانند استاد راهنمای قوی در رشته مورد نظر خود یافته که از آن ها حمایت نماید. متقاضیان مهاجرت از طریق تحصیل به استرالیا در مقطع دکتری می توانند با ارسال رزومه قوی خود، سوپر وایزر مناسب را جستجو و انتخاب نمایند. البته یکی دیگر از عوامل موثر در جلب نظر اساتید مربوطه، مقالات درج شده در مجله معتبر ISI است.

علاوه بر موارد ذکر شده در بالا، باید به این نکته نیز اشاره کرد که امکان کار پاره وقت برای دانشجویان مقطع دکتری نیز فراهم شده است. این افراد می توانند حدود سی ساعت در هفته به کار بپردازند و هزینه های تحصیلی خود را از این روش تامین کنند. مهم ترین مدارک مورد نیاز برای تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه های استرالیا به شرح زیر است:

 • ارائه مدرک زبان انگیسی( آیلتس حداقل 7)
 • مدرک کارشناسی ارشد به همراه ترجمه ریز نمرات
 • مدرک کارشناسی به همراه ترجمه ریز نمرات
 • رزومه تحصیلی قوی
 • درج مقالات معتبر در مجلات علمی
دریافت اقامت استرالیا از طریق تحصیل

دریافت اقامت استرالیا از طریق تحصیل

با تحصیل در دانشگاه های استرالیا به خودی خود نمی توانید اقامت دائم استرالیا را اخذ نمایید. متقاضیان مهاجرت از طریق تحصیل به استرالیا می توانند پس از پایان دوره تحصیلی خود، ویزای مربوطه را به یکی از ویزاهای قانونی در کشور استرالیا تغییر دهند. ویزای 489 یکی از ویزاهای معتبری است که می توان با استفاده از آن به اقامت استرالیا دست پیدا کرد. متقاضیان با دریافت این ویزا به مدت 18 ماه فرصت دارند تا در کشور استرالیا اقامت پیدا کرده و در این مدت به جستجوی کار مناسب بپردازند.

در صورتی که فرد متقاضی بتواند در مدت تعیین شده در ویزای ساب کلاس 489 استرالیا شغل مورد نظر خود را پیدا کند، می تواند پس از گذشت چهار سال و به شرط پرداخت منظم مالیات های خود به اقامت دائم استرالیا برسد. پس از اخذ اقامت دائم استرالیا، فرد مهاجر می تواند با گذشت دو الی سه سال برای شهروندی استرالیا درخواست داده و تابعیت این کشور را نیز اخذ نماید.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی استرالیا

اولین گام در کسب ویزای تحصیلی استرالیا، دریافت پذیرش از دانشگاه های مورد نظر است. برای دریافت ویزای تحصیلی استرالیا لازم است یک سال قبل از درخواست برای مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل، زبان انگلیسی را فرا گرفته و مدرک مورد نظر آن را به اداره مهاجرت استرالیا ارائه دهید. در ادامه سعی داریم به مهم ترین مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی استرالیا بپردازیم:

اخذ مدرک تحصیلی از دانشگاه کشور مبدا: در این مرحله لازم است ریز نمرات فرد متقاضی به همراه مدرک تحصیلی از دانشگاه کشور مبدا درخواست شود.

دریافت مدرک زبان انگلیسی: یکی از شرایط مهم مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل در مقاطع مختلف اعم از مدارس و دانشگاه های این کشور، اخذ مدرک زبان انگلیسی و کسب امتیاز لازم در آزمون آیتلس است. حداقل نمره آیتلس فرد مهاجر می بایست 6 باشد. البته این امتیاز برای تحصیل در مقاطع مختلف، متفاوت است.

انتخاب رشته و دانشگاه: لازم است در این مرحله لیست کاملی از رشته های ارائه شده در انشگاه های مختلف استرالیا را دریافت نمایید. علاوه بر انتخاب رشته لازم است دانشگاه مورد نظر را نیز بسته به سلیقه و سطح علمی خود انتخاب کنید. معیارهای مختلفی برای انتخاب دانشگاه وجود دارد که بسته به شرایط هر فرد کاملا متغیر است.

ارسال درخواست به دانشگاه و تهیه مدارک: در صورت طی نمودن مراحل بالا، متقاضی مهاجرت از طریق تحصیل به استرالیا لازم است به سایت دانشگاه انتخابی خود رجوع کرده و مدارک مورد نیاز را از آن دریافت نماید. پس از تکمیل نمودن فرم های مورد نظر، لازم است فرد دانشجو آن ها را به دانشگاه خود ارائه دهدت.

دریافت ویزای تحصیلی استرالیا: پس از پذیرش دانشگاه مورد نظر، فرد متقاضی می تواند برای دریافت ویزا درخواست ارائه دهد. درخواست و دریافت ویزای دانشجویی که از آن با عنوان ویزای ساب کلاس 500 نیز یاد می شود با مراجعه به سایت سفارت استرالیا امکان پذیر است. علاوه بر این لازم است نامه پذیرش و مدارک مورد نظر را به سفارت استرالیا تحویل دهید. پس از تایید شدن مدارک ارائه شده به سفارت، برای مصاحبه از شما دعوت می شود و سپس نیاز است منتظر پاسخ اداره مهاجرت استرالیا بمانید.

در این مرحله تایید یا رد شدن درخواست ویزای ساب کلاس 500 مشخص خواهد شد. نباید چنین تصور شود که با دریافت نامه پذیرش دانشگاه مورد نظر، ویزای تحصیلی شما به طور قطع صادر خواهد شد. در تمامی مراحل ذکر شده در بالا این امکان وجود دارد که درخواست شما توسط دولت استرالیا رد شده و از دریافت ویزای تحصیلی استرالیا باز بمانید. ممکن است با ارائه مدارک جعلی و نیز داشتن سوء پیشینه کیفری و قضایی درخواست ویزای شما در هر مرحله ای رد شود.

ضرورت استفاده از وکیل برای مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل

ضرورت استفاده از وکیل برای مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل

هر یک از کشورهای جهان، قوانین و مقررات خاص خود را برای پذیرش مهاجرین در اختیار دارند. هر یک از این قوانین با توجه به نیازها و شرایط کشور مقصد تعیین می شود. فرد متقاضی مهاجرت می بایست از تمامی این قوانین و مقررات اطلاع داشته باشد تا بتواند قدم های مثبتی در این زمینه بردارد و دچار تنش با قانون نشود. هر گونه عدم آگاهی از قوانین و بی بهره بودن از دانش حقوقی می تواند خسارات جبران ناپذیری را به فرد تحمیل کند و او را از رسیدن به اهداف تعیین شده اش عقب بیندازد.

کشور استرالیا نیز قوانین خاص خود را برای قبول مهاجرین دارد. لازم است برای مهاجرت به استرالیا نیز روی تجربه و دانش حقوقی یک وکیل خبره و زبردست حساب باز کنید. وکیل مهاجرتی سعی دارد شرایط مختلف فرد متقاضی را مد نظر قرار داده و جوانب مختلف بسنجد. او قادر است از میان گزینه های موجود برای مهاجرت، بهترین مقصد و بهترین روش را به فرد پیشنهاد دهد. همچنین یک وکیل مهاجرتی وظیفه دارد تا مسیر کسب اقامت استرالیا را در مدت زمان کمتری طی نماید.

اهمیت موضوع زمانی مشخص می شود که بدانید هر ساله تعداد زیادی از درخواست ها برای مهاجرت از طریق تحصیل به استرالیا و کسب ویزای این کشور توسط دولت استرالیا رد می شود. با استفاده از یک وکیل ماهر می توانید تمامی اصول حرفه ای را رعایت کرده و شانس خود در کسب اقامت استرالیا را افزایش دهید. علاوه بر این یک وکیل متخصص در زمینه مهاجرت قادر است درخواست های رد شده از سمت اداره مهاجرت استرالیا را بررسی کرده و درخواست های مجددی را برای اخذ ویزای تحصیلی ارائه دهد.

کلام آخر

از اینکه تا پایان مقاله در کنار ما بودید از شما تشکر می کنیم! در این مقاله سعی کردیم شما را با چند و چون مهاجرت از طریق تحصیل به استرالیا و کسب ویزای تحصیلی این کشور آشنا کنیم. در ابتدا شرایط تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی استرالیا اعم از مدارس، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری را مورد بررسی قرار دادیم و در ادامه شما را با مدارک مورد نیاز برای تحصیل در هر مقطع آشنا کردیم. علاوه بر این تلاش کردیم مراحل مختلف اقدام برای اخذ ویزای تحصیلی را مورد بررسی قرار دهیم. در پایان نیز ضرورت استفاده از یک وکیل متخصص در زمینه های مهاجرتی را گوشزد نمودیم. اکنون که به پایان مقاله رسیده ایم از شما درخواست می کنیم که نظرات و تجربیات خود در خصوص مطالب بالا را در قسمت دیدگاه با سایر مخاطبان سایت برترین وکیل به اشتراک بگذارید.

آیا از طریق ویزای تحصیلی استرالیا می توان کار کرد؟

بله! طبق قوانین استرالیا تمامی دانشجویان در مقاطع مختلف اعم از کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری می توانند به صورت پاره وقت کار کرده و هزینه های زندگی خود را تامین نمایند؛ اما مدت زمان مجاز برای کار پاره وقت در هر مقطع متفاوت است.

آیا با تحصیل در مقطع کارشناسی در استرالیا می توان فردی را با خود به همراه برد؟

بله! تمامی دانشجویان کارشناسی در دانشگاه های کشور استرالیا می توانند برای همراه خود ویزا دریافت نموده و به صورت موقت در این کشور اقامت نمایند.

آیا می توان از طریق تحصیل در استرالیا اقامت دائم این کشور را اخذ نمود؟

خیر! تحصیل در دانشگاه های استرالیا به خودی خود باعث اخذ اقامت دائم استرالیا نمی شود. برای این کار لازم است پس از فارغ التحصیلی ویزای خود را تغییر دهید. برای مثال می توانید ویزای کاری دریافت کرده و سپس از این طریق به اقامت دائم استرالیا برسید.

5/5 - (2 امتیاز)

فردین ساریخانی

نویسنده و ویراستار متون ادبی، حقوقی/روزنامه نگار/عاشق کتاب، هنر، سفر و فیلم کلاسیک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 1 =

دکمه بازگشت به بالا