نکات حقوقی

فحاشی و تهدید درب منزل چه مجازاتی دارد؟ + بررسی کامل ⚖️【سال1403】

یکی از مهم‌ ترین مسائلی که برای تمامی افراد جامعه حائز اهمیت است، اعتبار و آبروی آنها می‌ باشد. گاهی اوقات برخی از افراد تلاش می‌ کنند تا با استفاده از روش های مختلف، دیگران را تهدید کنند و ترس زیادی را به آنها القا کنند. فحاشی و تهدید جزوء جرایم رایج در جامعه است. قانون نیز برای حمایت از حقوق شهروندان، تدابیر قانونی را برای پیشگیری و مجازات در صورت وقوع این گونه جرایم در نظر گرفته است. در ادامه مقاله قصد داریم توضیحاتی در جهت پاسخ به سوال فحاشی و تهدید درب منزل چه مجازاتی دارد؟ در اختیارتان قرار دهیم، لذا خواهشمندم تا پایان مقاله در وب سایت برترین وکیل همراه ما باشید.

فحاشی و تهدید درب منزل چه مجازاتی دارد؟

طبق قانون اساسی کشور، قوانین پیچیده و سختگیرانه ای نسبت به ایجاد مزاحمت برای هر قشر از افراد جامعه درنظر گرفته شده است. در پاسخ به سوال فحاشی و تهدید درب منزل چه مجازاتی دارد؟ اینگونه می توان گفت که در صورتی که فردی قصد داشته باشد به هر طریقی در درب منزل مزاحمت ایجاد کند، پس از اثبات کردن شکایت، فرد شاکی ممکن است به مدت 6 تا 12 ماه حبس در انتظار او باشد. برخی از افراد اینگونه تصور می کنند که مزاحمت تنها شامل ایجاد مشکلات فیزیکی می باشد، اما این در صورتی است که براسا قانون هر نوع مشکل روحی و روانی به عنوان مزاحمت تلقی می گردد و بر اساس مفاد قانونی مربوط با آن برخورد می کند.

فحاشی و تهدید درب منزل چه مجازاتی دارد؟

در یک توضیح ساده تر اینگونه می توان گفت که هر نوع حضور فیزیکی، تنش های کلامی و یا فعالیت هایی که منجر به بهم خوردن آرامش ساکنین منزل شود، به عنوان مزاحمت درب منزل به حساب می آید. در قانون کامن لا انگلستان که از آن به عنوان مرجع در بعضی از کشورها نیز استفاده می شود، حتی مشاجره بین فرزند با پدر و مادر را نیز در شرایطی که فرزند از خانه نقل مکان کرده باشد، به عنوان مزاحمت درب منزل تلقی می گردد که حکم کیفری را دادگاه می تواند در نظر بگیرد اما در برخی کشورها برای آن جرم کیفری درنظر نمی گیرند.

برای دریافت مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل، لطفا فرم زیر را پر کنید.

هزینه مشاوره تلفنی: ۳۰۰ هزار تومان

اثبات جرم فحاشی و تهدید درب منزل

ممکن است اینگونه تصور کنید که مجازات فحاشی و تهدید درب منزل اما پیش از مرحله مجازات، یکی از اصلی ترین چالش های موجود در مزاحمت درب منزل، اثبات این نوع جرم در دادگاه می باشد. زمانی که شما برای اثبات خود به دادسرا و یا دادگاه مراجعه می کنید، می بایست همراه با ادله محکمه پسند و تنظیم شکواییه یا شکایت توسط وکیل این کار را انجام دهید و در صورتی که نتوانید ادعای خود را اثبات کنید، شخص مضنون می تواند برای اعاده حیثیت از شما شکایت کند. باتوجه به نوع مزاحمت، شواهد نیز شکل و شمایل دیگری دارند ولی در مزاحمت درب منزل بهره گیری از استشهادیه محلی و شهادت ساکنین دیگر می تواند به عنوان مدارک محکمه پسند محسوب شود.

از آنجایی که در دنیای امروز امکان ادیت تصویر بسیار رایج شده است، قانون کیفری جمهوری اسلامی این مدارک را به عنوان ادله محکمه پسند به حساب نمی آورد و باور بر این است که استفاده از این تصاویر ممکن است حق و حقوق افراد را ضایع کند. این مدارک تنها زمانی قابل استفاده هستند که فرد دارای شاهد و مدارک قابل قبول دیگر باشد، حتی با وجود استشهادیه محلی و شهادت ساکنین، باز هم قاضی تصاویر و عکس را به عنوان نشانه (اماره) محسوب می کند و نه ادله محکمه پسند.

انواع جرم توهین و فحاشی

انواع جرم توهین و فحاشی

 • توهین مشدد: مجازات فحش و توهین به دو گروه توهین ساده و توهین مشدد دسته بندی می شود. توهین ساده همان است که پیش تر ذکر کردیم، اما توهین مشدد بدین معنا است که شخص قانون گذار به واسطه کسی که به او توهین شده است مجازات توهین را بالا برده است. مانند توهین به مقام معظم رهبری، توهین به کادر دولت در زمان انجام وظیفه، توهین به مقدسات دین اسلام، توهین به مقامات سیاسی خارجی و … .
 • مجازات فحش و توهین ناموسی: گاهی اوقات حد و مرز عمل زشت فحاشی از حالت کلمات و اعمال توهین آمیز ساده خارج می شود و فرد الفاظ رکیکی که ناموس دیگری را حقیر می کند را استفاده می کند. این بخش از فحاشی که به عنوان فحاشی ناموسی شناخته می شود و در قانون تحت عنوان قذف معروف است و به این معنی است که کسی به دیگری نسبت زنا یا لواط داده است که می تواند به عنوان فحاشی ناموسی نیز اتلاق گردد. قذف یا فحاشی ناموسی زمانی محقق می شود که روشن و بدون هیچ گونه ابهام باشد، نسبت دهنده به معنای لفظ آگاه و قصد انتساب داشته باشد.
 • مجازات فحاشی ناموسی از طریق پیامک: آنچه که واضح و مشخص است، فحاشی ناموسی جرم غیر قابل انکار است، حتی اگر به شکل پیامکی انجام گیرد. براساس قانون مجازات اسلامی کتاب حدود، قذف علاوه بر لفظ با نوشتن، هر چند به صورت الکترونیکی باشد نیز تحقق می یابد. در نتیجه مجازات فحش و توهین ناموسی نیز در صورتی که قذف باشد، حدی و 80 ضربه شلاق باخود به همراه دارد و در غیر این صورت توهین خواهد بود و شامل مجازات توهین می شود.
 • مجازات فحاشی تلفنی: بر اساس قوانین اساسی در زمانی که شخصی برای دیگران با تلفن همراه مزاحمت ایجاد کند علاوه بر اجرای مقررات مخابرات مرتکب جرمی شده است که مجازات آن بین 1 تا 6 ماه می باشد.
 • مجازات فحاشی درب منزل: مجازات فحاشی درب منزل در صورتی که جزای آن موجب حد قذف نشود می بایستی پرداخت نقدی ماده شش را انجام دهد.
 • مجازات فحش و توهین و هتک حرمت: مجازات این جرم همانند مجازات فحاشی درب منزل می باشد.
 • مجازات فحش و توهین در فضای مجازی: مجازات فحش و توهین در فضای مجازی یعنی یک نفر در بستر اینترنت و استفاده از فضای مجازی نظیر تلگرام، اینستاگرام و … اقدام به توهین و فحاشی نسبت به دیگری کند. در این صورت فرد با وجود سایر شرایط جرم توهین مجرم محسوب می شود و به مجازات توهین مقرر محکوم خواهد شد.
منظور از جرم تهدید و آبروریزی چیست؟

منظور از جرم تهدید و آبروریزی چیست؟

عمل مجرمانه تهدید در هر شرایطی می‌ تواند مورد پیگیری قرار گیرد. ایجاد مزاحمت‌ های پی‌ در‌ پی و داشتن شواهد و مدارک که این شواهد می‌ تواند در تهدیدهای حضوری به استشهاد محلی یا فردی ختم گردد و در تهدیدهایی که در فضای مجازی اتفاق می افتند، هر نوع پیام، تصویر و فایل صوتی که بتوان از طریق آن، به علم و تخصص قاضی کمک کرد، می‌ تواند نوعی وسیله جهت اثبات جرم تهدید باشد. در این زمینه می توان راهنمایی های لازم را از بهترین وکیل کیفری تهران دریافت نمود. برخی از نکات مهم درباره جرم تهدید عبارت است از:

 • دروغ بودن تهدید هیچ گونه تاثیری در میزان مجازات آن ندارد.
 • تهدید کردن به هر طریق جرم است. پیامک، ایمیل، یا تلفن همراه در این بخش موضوعیت ندارد.
 • خواسته شخص تهدید کننده هیچ گونه اهمیتی ندارد و حتی اگر هیچ درخواستی نداشته باشد، باز شامل ماده های ذکر شده قرار می گیرد.
 • هر نوع تهدید اعم از تهدید به آبروریزی، کاری است که به شکل نسبی است و صرف اینکه از کسی بترسیم تهدید به حساب نمی آید.
 • جرم تهدید به عنوان جرم مطلق به حساب می آید، به این معنی که به محض استفاده کردن از کلمات و عبارات رعب و وحشت آمیز این جرم به ارتکاب می رسد و مجازات تهدید را شامل می شود.
 • شخص تهدید شونده باید به این مسئله دقت کند که فرد تهدید کننده قدرت انجام تهدید را دارد. به عنوان مثال اگر فرد سالمندی که توانایی این را ندارد که به خوبی حرکت کند، دیگری را تهدید به آسیب شدید و جبران ناپذیر جسمی کند.
 • تهدید به آبروریزی به هر شکلی چه به صورت شفاهی باشد، چه به صورت کتبی، اگر علنی گردد یا غیر علنی اعم از اینکه در خفا باشد یا در مکان های عمومی انجام شود، موضوع تحقق این جرم مانند توهین به اشخاص حقیقی است.
مجازات جرم آبروریزی در ایران

مجازات جرم آبروریزی در ایران

بر اساس مجازات آبرو ریزی درب منزل هر گونه توهین و فحاشی به افراد اگر حد قذف نباشد، برای فرد مجازات نقدی و شلاق را به دنبال خواهد داشت. شرایط عرف در این حوزه می تواند تشخیص دقیق تری را از قانون و قانون گذار داشته باشد. بدین شکل که شاید موضوع و حرفی را قانون به عنوان جرم درنظر بگیرد، اما با گذشت زمان عرف دیگر آن را توهین محسوب نکند. پس دادگاه نیز نظری را خواهد داد که به نظر عرف جامعه شبیه تر باشد. حتما نباید جرم توهین به شکل حضوری رخ بدهد، بلکه در موافعی این جرم به شکل غیابی هم صورت می گیرد.

اصلا در این مسئله اهمیتی ندارد که نسبتی که به فرد داده شده است، دروغ است و یا حقیقت دارد. بلکه تنها برای قانون این موضوع اهمیت دارد تا رفتاری که اتفاق افتاده است از نظر قانون و عرف رفتاری باشد که موجب آبروریزی برای هر فرد شود. در قانون مجازات اسلامی اینگونه شرح داده شده است که فردی که به او توهین شده باشد، باید شخص معین و مشخصی باشد و اما دستگاه و یا اداره ای شامل این قانون نخواهد شد. همانگونه که در این قانون روی افراد تاکید بسیاری شده است و این قانون شامل اشخاص حقوقی نمی شود و تنها در مورد شخص حقیقی معینی و مشخصی صدق خواهد کرد.

به صورت کلی در تمامی جوامع اگر شخصی با رفتار خود مرتکب جرمی شده باشد که موجب شود ضرری به شکل مادی و یا معنوی به شخص دیگری وارد شود، باید این رفتار خود را جبران کند و اما جبران کردن این خسارات جز اصل های اجتماع است و در تمامی قوانین حقوقی وجود دارد. از جمله این موارد می توان به اعاده حیثیت اشاره نمود که فرد در طی آن می خواهد آبروریزی که در حق او شده است را رفع کند و موقعیت اجتماعی فرد و آبروی وی به حالت قبل برگردد.

کلام آخر

ممنونم که تا انتهای مقاله فحاشی و تهدید درب منزل چه مجازاتی دارد؟ همراه ما بودید، ما در این مقاله به توضیح انواع جرم توهین و فحاشی و مراحل رسیدگی به آن ها پرداختیم و هم چنین جزئیات جرم تهدید و آبروریزی را نیز شرح دادیم. امیدوارم اطلاعات ذکر شده، مفید واقع گردد. اگر سوال، انتقاد و پیشنهادی دارید لطفا برای ما کامنت نمایید.

5/5 - (2 امتیاز)

مینا کریمی

مینا کریمی طراح و پشتیبان سایت با 2 سال سابقه فعالیت در حوزه محتوا نویسی و بازنویسی متون حقوقی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − چهار =

دکمه بازگشت به بالا