نکات حقوقی

مراحل شکایت کیفری از چک برگشتی ⚖️ نکات مهم در سال جدید

گاهی ممکن است در ازای فروش محصولات و یا ارائه خدمات از فردی چک دریافت کرده اما متوجه شوید که حساب او خالی است و چک برگشت بخورد. دقت داشته باشید که در چنین شرایطی لازم است با قوانین و مقررات حاکم بر دعاوی مالی آشنایی کامل داشته باشید تا بتوانید از حقوق قانونی خود به طور کامل دفاع نمایید. قانون مقدر می‌کند که هر شخص صادر کننده چک می‌بایست در مدت زمان تعیین شده به مبلغ چک در حساب خود وجه داشته باشد چرا که در غیر این صورت چک او برگشت خورده و خسارت‌های بسیار زیادی علیه او پدیدار می‌شود. در این مقاله سعی داریم در خصوص مراحل شکایت کیفری از چک برگشتی اطلاعات جامعی را در اختیار شما قرار دهیم پس درخواست می‌کنیم تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

10 تا از بهترین وکیل چک در تهران را بشناسید!

شکایت کیفری از چک برگشتی به چه صورت انجام می‌شود؟

با کسب اطلاع در خصوص مراحل شکایت کیفری از چک برگشتی می‌توانید در این خصوص اقدامات لازم را انجام داده و به حقوق قانونی خود دست پیدا کنید. دقت داشته باشید که قانون به شما این حق را می‌دهد که با تنظیم شکایت به حق و حقوق خود در دعاوی مالی مربوط به چک برگشتی و بلا محل دست پیدا کرده و آنها را به طور کامل احقاق نمایید. قانون مقدر می‌کند که شخص تا مدت ۶ ماه می‌تواند چک را برگشت بزند و برای شکایت کیفری از فرد صادر کننده چک اقدامات لازم را به انجام برساند.

اگر فرد در این مدت تعیین شده اقدامات لازم را برای تنظیم شکایت انجام ندهد می‌بایست از روش‌های ثبتی و حقوقی برای دریافت مطالبات خود عمل کند. از سوی دیگر لازم است به این نکته اشاره داشته باشید که در برخی از چک‌ها مانند چک سفید امضا شما به هیچ عنوان نمی‌توانید از طریق تنظیم شکایت به مطالبات قانونی خود دست پیدا کنید. در قانون جدید افراد موظف هستند چک صادر شده را به طور کامل ثبت نمایند در غیر این صورت لازم است مراحل تنظیم شکایت را با یک وکیل به جلو ببرید.

مراحل شکایت کیفری از چک برگشتی 

مراحل شکایت کیفری از چک برگشتی 

برگشت زدن چک: به این نکته اشاره داشته باشید که فرد دارنده چک لازم است در ابتدا بهبانک مراجعه کرده و اقدامات لازم برای وصول آن را به انجام برساند. در چنین شرایطی اگر در حساب بانکی فرد صادر کننده چک مبلغ کافی برای وصول وجود نداشته باشد فرد می‌تواند چک مورد نظر را برگشت زده و از دادگاه درخواست گواهی عدم پرداخت کند. در واقع این موضوع یکی از مهم‌ترین مراحلی است که شما می‌توانید برای انجام شکایت کیفری در خصوص چک‌های برگشتی به انجام رسانده تا به منافع خود دست پیدا کنید.

نکته‌ای که لازم است در خصوص برگشت زدن چک به آن توجه داشته باشید این است که زمان دارای اهمیت بالایی است پس باید تمام تلاش خود را بکنید که زمان از دست نرفته تا شما بتوانید در مدت زمان کمی به خواسته‌های حقوقی خود دست پیدا کنید. در واقع تنها عاملی که باعث می‌شود شما نتوانید از طریق شکایت کیفری مطالبات خود را وصول کنید این است که تعلل به خرج داده و زمان را از دست بدهید. چرا که در این شرایط می‌بایست از روش‌های ثبتی و حقوقی اقدام نمایید.

در صورتی که یک چک بلا محل را در اختیار دارید تنها از نظر قانونی دو ماه فرصت در اختیار شما قرار می‌گیرد تا بتوانید آن را با مراجعه به بانک برگشت زده و گواهی عدم پرداخت دریافت نمایید. برخی از افراد به غلط تصور می‌کنند که ۶ ماه فرصت دارند تا چک مورد نظر را برگشت بزنند از این رو زمان را به طور کامل از دست می‌دهند. این در حالی است که می‌دانیم از نظر قانونی تنها دو ماه فرصت در اختیار افراد قرار می‌گیرد تا اقدامات لازم را با مراجعه به بانک مورد نظر برای برگشت زدن چک انجام دهند.

همچنین در جواب سوال شکایت چک برگشتی چقدر طول می کشد؟ این نکته را در نظر داشته باشید که گاهی شعبه بانکی که با آن مراجعه کرده‌اید بیش از حد شلوغ است. در چنین شرایطی ممکن است شما نتوانید مراحل شکایت کیفری از چک برگشتی را به درستی طی نموده و آن را به انجام برسانید. از سوی دیگر باید دقت داشته باشید که برگشت زدن چک به تنهایی نمی‌تواند شما را به خواسته‌های حقوقی‌تان برساند در واقع با برگشت زدن چک مراحل شکایت در این خصوص تازه آغاز می‌شود. شما پس از برگشت زدن چک به مدت ۶ ماه فرصت دارید تا از فرد صادر کننده شکایت کنید.

عواقب چک برگشتی چیست؟

مراجعه به اداره ثبت اسناد: از نظر قانونی دو راه مختلف برای وصول مطالبات مربوط به چک وجود دارد. این دو راه عبارت است از مراجعه به اداره ثبت اسناد و مراجعه به محاکم قضایی. بسیاری از افراد گمان می‌کنند که تنها با مراجعه به دادگاه‌های حقوقی و یا دادسرا می‌توانند حقوق قانونی خود را در خصوص چک برگشتی مطالبه نمایند این در حالی است که اداره ثبت اسناد نیز از نظر قانونی می‌تواند در این خصوص ورود پیدا کرده و شما را به مطالبات قانونی‌تان برساند.

اولین گام برای اینکه بتوانید از طریق اداره ثبت حقوق قانونی خود را در خصوص چک برگشتی مطالبه نمایید این است که دایره اجرایی مورد نظر را تشخیص دهید. در واقع برای اجرای چک از طریق اداره ثبت می‌بایست به همان اداره‌ای مراجعه کنید که بانک در آن واقع شده است. در واقع برای اجرای ثبت در خصوص چک‌های صادر شده از اصفهان باید به بانک‌های این شهر مراجعه نمایید. البته لازم است در این خصوص از یک وکیل مجرب و خبره مشاوره حقوقی دریافت کرده و طبق کمک‌های او پیش بروید.

ارائه مدارک مورد نیاز: در واقع شخصی که برای برگشت زدن چک به بانک مورد نظر مراجعه می‌کند برای تکمیل مراحل شکایت کیفری از چک برگشتی می‌بایست لاشه چک را به همراه کپی برابر اصل آن در اختیار داشته باشد. در چنین شرایطی است که بانک مورد نظر گواهی عدم پرداخت را نیز صادر می‌نماید. با در دست داشتن این مدارک است که شخص می‌تواند به بخش اجرای ثبت اداره ثبت مراجعه کرده و اقدامات لازم را برای اصول مطالبات خود به انجام برساند.

نهایتاً تا زمان ۴۸ ساعت پس از اقدام، اجراییه مورد نظر صادر می‌گردد. دقت داشته باشید که طی نمودن مراحل بالا می‌تواند بسیار زمانبر باشد از این رو لازم است تا اطلاعات کاملی در خصوص روند شکایت در خصوص چک برگشتی داشته باشید تا بتوانید این زمان را به میزان قابل توجهی کاهش دهید. دریافت مشاوره حقوقی از یک وکیل مجرب و خبره می‌تواند در صرفه‌جویی زمان و هزینه‌ وکیل برای چک برگشتی کمک شایانی به شما داشته باشد؛ اما لازم است از میان گزینه‌های مختلفی که مشغول به فعالیت هستند بهترین آنها را برای اعطای وکالت انتخاب کنید.

عواقب چک برگشتی چیست؟

در قسمت‌های قبل در خصوص مراحل شکایت کیفری از چک برگشتی توضیحاتی را ارائه دادیم. پس از اینکه کافی نبود موجودی شخص در سامانه یکپارچه بانک مرکزی ثبت شد این سامانه به بقیه بانک‌ها نیز این موضوع را اطلاع می‌دهد. در چنین شرایطی تمامی بانک‌ها و موسسات اعتباری وظیفه دارند تا مراحل ذکر شده را در خصوص صاحب چک و حساب‌های بانکی او انجام دهند.

از جمله مهم‌ترین اقداماتی که بانک‌ها و موسسات اعتباری در این خصوص انجام خواهند داد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • از افتتاح هر نوع حساب در انواع بانک‌های کشور برای شخص جلوگیری به عمل می‌آید و هیچگونه کارت بانکی و یا دفترچه‌ای  برای او صادر نخواهد شد
  • تمام حساب‌های بانکی فرد به طور کامل مسدود می‌گردد
  • بانک‌ها هیچگونه تسهیلاتی را در اختیار فرد قرار نمی‌دهند و او نمی‌تواند ضمانت‌های ارزی را در اختیار بانک قرار دهد
  • اعتبار ارزی، اسنادی و ریالی صادر نخواهد شد
  • در مراحل بعدی هر چیزی که قرار است به نام صادر کننده چک برگشتی ثبت شود متوقف خواهد شد. برای مثال در چنین شرایطی فرد صادر کننده چک برگشتی هرگز نمی‌تواند ملک یا خودرویی را به نام خود بزند و مالکیت آن را به دست آورد.
  • فرد صادر کننده چک برگشتی نمی‌تواند عضو هیئت مدیره شود
  • ممکن است فرد در برخی از موارد ممنوع الخروج شده و یا حتی هیچ پولی به حساب او واریز نشود

حالا که با مراحل شکایت چک برگشتی صیادی آشنا شدیم لازم است این نکته را نیز ذکر کنیم که با روی کار آمدن چک صیادی امکان برگشت خوردن چک کاهش پیدا کرده است. به هر حال اگر شما موفق نشدید مطالبات خود را از طریق شکایت دریافت نمایید لازم است پیش از هرگونه اقدام عجولانه با یک وکیل مجرب و مطرح در تماس بوده و از او مشاوره حقوقی دریافت نمایید. وکیل با تمامی قوانین و مقررات حوزه دعاوی مالی آشنایی کامل دارد و می‌تواند شما را به بهترین شکل ممکن راهنمایی نماید.

آیا چک برگشتی زندان دارد؟

آیا چک برگشتی زندان دارد؟

در خصوص مراحل شکایت کیفری از چک برگشتی به این موضوع اشاره داشتیم که فرد می‌بایست از دادگاه درخواست اجراییه کند. پس از ابلاغ حکم دادگاه به فرد صادر کننده چک بی‌محل به مدت ۱۰ روز فرصت داده می‌شود تا جهت تسویه نمودن بدهی خود اقدامات لازم را به انجام برساند. حال سوالی که در این خصوص به وجود می‌آید این است که آیا چک برگشتی حقوقی زندان دارد یا خیر؟ در صورتی که فرد صادر کننده چک بی‌محل و برگشتی به هر دلیل مطالبات خود را انجام ندهد اموال او توقیف می‌شود.

در چنین شرایطی است که اموال توقیف شده برای وصول مطالبات فرد طلبکار به مزایده گذاشته می‌شود. حال ممکن است اموالی برای توقیف شناسایی نشود در چنین شرایطی فرد ملزم است با دریافت اجرای احکام جهت حبس فرد صادر کننده چک برگشتی اقدامات لازم را به انجام برساند؛ بنابراین می‌توان گفت که صدور چک بلامحل و برگشتی به طور قطع می‌تواند برای فرد زندان داشته باشد. برای جلوگیری از حبس و یا اثبات ادعای خود در دادگاه به یک وکیل مجرب و خبره نیازمند هست.

مدت زمان رسیدگی به چک برگشتی

در خصوص مراحل شکایت کیفری از چک برگشتی به این موضوع اشاره داشتیم که مراجع قانونی مدت ۱۰ روز به فرد فرصت می‌دهند تا بدهی‌های خود را به فرد طلبکار پرداخت نماید. از سوی دیگر اگر فرد طلبکار موافقت کند توافقی بین دو طرف شکل می‌گیرد تا در فرصت مشخص فرد بتواند مطالبات خود را به طور کامل وصول نماید. دقت داشته باشید که در تمامی این مراحل فرد طلبکار می‌تواند اموالی را از شخص صادر کننده چک برگشتی معرفی کند که مطالباتش از آن وصول شود.

در صورتی که در مهلت تعیین شده فرد هیچگونه اقدامی را برای پرداخت بدهی خود انجام ندهد قوه قضاییه وارد عمل شده و حکم اجرا خواهد شد. در واقع از این طریق است که فرد می‌تواند مال و مبلغ مورد نظرش را وصول نماید. در چنین شرایطی ممکن است فرد صادر کننده چک برگشتی شکایتی داشته باشد که قانونی حق را در اختیار او قرار داده است که با حضور در دادگاه این کار را به انجام رسانده و حقوق قانونی خود را مطالبه نماید. البته برای انجام این کار نیز نیاز به مراجعه به یک وکیل مطرح احساس می‌شود.

لزوم مراجعه به وکیل برای شکایت کیفری از چک برگشتی

مراحل شکایت چک برگشتی در دفاتر خدمات قضایی

باید به این نکته توجه داشته باشید که پرداخت هزینه شکایت چک برگشتی یکی از مراحل مهم برای انجام شکایت به شمار می‌رود. در واقع شما می‌توانید برای استعلام شکایتی که انجام داده‌اید از طریق سامانه قوه قضاییه اقدامات لازم را به انجام برسانید و متوجه مراحل رسیدگی به پرونده خود شوید. برای این کار لازم است در ابتدا به سامانه ثنا مراجعه کرده و در آن نام نویسی نمایید. در این سامانه لازم است مشخصات هویتی خود را به طور کامل قید نموده و در آن ثبت نام کنید.

به این نکته توجه داشته باشید که هرگاه شخص به اداره ثبت برای وصول مطالبات خود در خصوص چک برگشتی مراجعه می‌کند نیاز به پرداخت هزینه خاصی ندارد؛ اما لازم است اداره ثبت اجراییه را به فرد صادر کننده چک بلامحل یا برگشتی ابلاغ نماید. در چنین شرایطی به فرد مدت ۱۰ روز فرصت داده می‌شود تا بدهی خود را در خصوص چک پرداخت نماید. در صورتی که فرد در این مدت هیچگونه اقدامی برای پرداخت مطالبات خود انجام ندهد توقیف اموال او و مراحل آن مشخصا شروع خواهد شد.

در چنین شرایطی است که تمامی دارایی‌های او به طور کامل توقیف خواهد شد این اموال می‌تواند شامل خودرو یا ملک و یا حساب‌های بانکی او شود. در نظر داشته باشید که برای استعلام گرفتن در خصوص شکایت چک برگشتی در دفاتر خدمات قضایی می‌توانید با ثبت نام در سامانه ثنا این مراحل را دنبال کنید. همچنین باید به این نکته توجه داشته باشید که اگر دو طرف در خصوص پرداخت چک با یکدیگر به توافق برسند لازم نیست هزینه‌ای را به اداره ثبت پرداخت نمایند. در غیر این صورت هزینه از فرد صادر کننده کسر می‌گردد.

نکات مهم در خصوص ثبت شکایت کیفری از چک برگشتی

در خصوص طی نمودن مراحل شکایت کیفری از چک برگشتی باید به این نکته توجه داشته باشید که تهیه دو نسخه کپی از اصل چک می‌تواند در تکمیل روند حقوقی نقش موثری داشته باشد. از سوی دیگر شما لازم است دو نسخه کپی از گواهی عدم پرداخت چک و دلیل مربوط به آن در اختیار داشته باشید. شما می‌توانید با مراجعه به مراجع قضایی کپی مورد نظر را تبدیل به اصل کنید. برای تنظیم شکایت می‌توانید در دفاتر خدمات الکترونیکی قوه قضاییه در فرم‌های چاپی و تهیه شده شکایت خود را بنویسید.

از سوی دیگر برای حضور در مراجع قضایی لازم است برخی از مدارک و مستندات را به همراه داشته باشید. این مدارک می‌تواند شامل اوراق هویتی شما و یا اصل شناسنامه باشد. این نکته را در نظر داشته باشید که برای تنظیم شکایت لازم است از یک وکیل متبحر و خبره کمک بگیرید. هرگونه تنظیم غلط چک می‌تواند شما را از خواسته‌های حقوقی و قانونی‌تان دور کند. دقت داشته باشید که وکیل برای تنظیم شکوایه در خصوص چک برگشتی می‌بایست به اصول نگارشی و نکات حقوقی مختلف احاطه داشته باشد.

نکات مهم در خصوص ثبت شکایت کیفری از چک برگشتی

نمونه شکایت کیفری چک

شاکی : …………..

مشتکی عنه : …………

وکیل : مسعود محمدی وکیل پایه یک دادگستری

موضوع شکایت : صدور چک بلا محل

تارخ وقوع جرم : 1391/10/02

محل وقوع جرم : بانک ملی ایران شعبه …

میزان خسارت وارده: ……

دلایل و منضمات :

1- وکالت نامه به شماره ………. مورخ 1391/01/30

2- چک به شماره ………. مورخ 1391/06/09 به همراه ظهر چک و گواهی عدم پرداخت

شرح شکواییه صدور چک بلامحل

احتراماً به استحضار می رساند: مشتکی عنه یک فقره چک به شماره ………… مورخ 1391/06/09 عهده بانک ملی ایران شعبه .. صادر نموده که با مراجعه موکل، گواهی عدم پرداخت به علت عدم کفایت موجودی چک صادر گردیده است. لذا مستندا به اصل چک و ظهر آن و نیز گواهی عدم پرداخت صادره از بانک، صدور حکم به مجازات مشتکی عنه مستدعی است.

طرح شکایت و هویت تقدیم کننده شکوائیه توسط دفتر خدمات قضایی شماره 1 گواهی گردید.

مراحل شکایت چک برگشتی در دفاتر خدمات قضایی

لزوم مراجعه به وکیل برای شکایت کیفری از چک برگشتی

این موضوع را در نظر داشته باشید که بر اساس قانون برای اقامه دعاوی کیفری در مسائل مختلف نیاز است تا شکواییه تنظیم نموده و آن را در اختیار خدمات الکترونیکی قوه قضائیه قرار دهید تا برای شما پرونده تشکیل شده و بتوانید خواسته های حقوقی خود را محقق نمایید. به هر حال اگر قصد دارید که از منافع خود در دادگاه دفاع نموده و شکواییه تنظیم نمایید بهتر است از یک وکیل مجرب و سرشناس در این باره کمک دریافت کنید تا به این شکل بتوانید با اطمینان خاطر بیشتری خواسته های خود را به پیش ببرید.

وکیل با اصول نگارش زبان فارسی آشنایی کاملی دارد و می تواند شرح دقیقی در خصوص شکایت شما در خصوص چک برگشتی داشته باشد. از سوی دیگر لازم است به این موضوع توجه داشته باشید که وکیل به نکات حقوقی واقف است و می تواند آن ها را در تنظیم شکایت نامه لحاظ کند. بهتر است در انتخاب وکیل نهایت دقت را به خرج دهید. چرا که هر وکیلی نمی تواند به شما در پیشبرد اهدافتان کمک شایانی کند. هر چه مهارت های یک وکیل بیشتر باشد، شانس کسب پیروزی برای شما بیشتر خواهد بود.

کلام آخر

از اینکه تا پایان مقاله در سایت برترین وکیل در کنار ما بودید از شما تشکر و قدردانی می کنیم. در این مطلب تلاش ما بر این بود تا شما را با مراحل شکایت کیفری از چک برگشتی آشنا کنیم تا بتوانید خواسته های حقوقی و اهدافی که در سر دارید را با اطلاعات جامع تری به انجام برسانید. از سوی دیگر لازم دانستیم تا در خصوص عواقب چک برگشتی توضیحات جامعی را ارائه دهیم تا مشخص شود که آیا چک برگشتی و بلا محل در قانون جدید کشور زندان دارد یا خیر. اکنون از شما می خواهیم که نظرات و تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

فردین ساریخانی

نویسنده و ویراستار متون ادبی، حقوقی/روزنامه نگار/عاشق کتاب، هنر، سفر و فیلم کلاسیک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 1 =

دکمه بازگشت به بالا