نکات حقوقی

حق الوکاله وکیل برای طلاق در تهران ⚖️【سال 1403】

گاهی زندگی مشترک آن طور که از اول برنامه ریزی کرده بودیم پیش نمی رود و در مسیر خود با ناهمواری و اختلافاتی رو به رو می شویم که ثبات رابطه را خدشه دار می کند. در چنین شرایطی طلاق و مباحث مربوط به آن پیش می آید که برای رسیدگی به آن نیازمند استفاده از یک وکیل مجرب و خبره هستیم. در واقع طی کردن مسیر قانونی طلاق به کمک یک وکیل ساده تر است؛ اما لازم است اطلاعاتی درباره حق الوکاله وکلای مختلف در اختیار داشته باشیم تا بتوانیم با آگاهی بیشتری انتخاب کنیم. در این مطلب از مجله حقوقی برترین وکیل سعی داریم شما را از میزان حق الوکاله وکیل برای طلاق در تهران مطلع کنیم تا به کمک این اطلاعات بتوانید قدم های منطقی تری برای استخدام یک وکیل مجرب بردارید.

حق الوکاله چیست؟

حق الوکاله در واقع مبلغی است که به یک وکیل در ازای امورات حقوقی انجام شده پرداخت می شود. در واقع حق الوکاله دستمزد وکیل است که برای ارائه مشورت، دفاع از پرونده در دادگاه، مشاوره حقوقی، نوشتن اظهارنامه و لایحه دفاعیه و… از طرف موکل پرداخت می شود. بهترین راه تشخیص میزان حق الوکاله وکیل برای طلاق در تهران، پرسش از خود وکیل است.

حق الوکاله وکیل برای طلاق در تهران چگونه تعیین می شود؟

دقت داشته باشید که حق الوکاله وکیل برای طلاق در تهران یک عدد مشخصی نیست که بتوان آن را بیان کرد. در واقع لازم است ابتدا وکیل ابعاد مختلف پرونده را مورد بررسی قرار دهد و احتمال پیروزی در آن را رصد کند تا در آخر بتواند نظر نهایی خود در خصوص حق الوکاله را مطرح کند. زمان بر بودن رسیدگی به یک پرونده و پیچیدگی آن نیز در میزان حق الوکاله بهترین وکیل طلاق در تهران موثر است. از این رو لازم است با وکیل خود در این خصوص گفتگو کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره آسان از بهترین وکیل طلاق در تهران  کلیک کنید!

دقت داشته باشید که میزان حق الوکاله به صورت توافقی بین وکیل طلاق و موکل تعیین می شود. در واقع وکالت شغل آزاد است و وکیل می تواند مبلغ دلخواه خود را به موکل پیشنهاد دهد؛ اما باید این نکته را نیز مورد توجه قرار دهید که شما می توانید درباره میزان دستمزد وکیل با او به توافق برسید. در واقع نظر شما نیز در تعیین حق الوکاله موثر است و می تواند میزان آن را کاهش داده و به ایده آل شما نزدیک کند.

تعرفه وکالت با وحدت رویه توانسته است نوعی توازن در دستمزد وکلای مختلف در شهرهای گوناگون ایجاد کند. در واقع شرط اصلی برای تعیین میزان حق الوکاله وکیل برای طلاق در تهران همان توافقی است که بین وکیل و موکل به امضا می رسد؛ اما در صورتی که توافقی از پیش امضا نگردد، حق الوکاله تنها از طریق تعرفه وکالت مشخص می گردد. لازم است پیش از امضای قرارداد با وکیل مورد نظر، درباره موضوعات مختلفی از جمله دستمزد با وی به توافقات کامل برسید.

حق الوکاله وکیل برای طلاق در تهران

نحوه پرداخت حق الوکاله وکیل برای طلاق در تهران

در ابتدا لازم است بر سر مبلغ مورد نظر از سوی وکیل و موکل توافقات کامل حاصل گردد. پس از توافقات کامل لازم است قراردادی بین دو طرف به امضا برسد که در آن مبلغ حق الوکاله وکیل برای طلاق در تهران مشخص شود. همچنین لازم است در این قرارداد امضا شده، بندهایی درباره نحوه نحوه پرداخت حق الوکاله نیز گنجانده شود تا در آینده به هیچ عنوان مشکلی از این بابت پیش نیاید. معمولا روال این گونه است که حق الوکاله در دو قسط به وکیل طلاق پرداخت می شود. اولین قسط در زمان امضای قرارداد و قسط دوم در پایان اعلام رای قطعی دادگاه!

در اینجا لازم است به این نکته اشاره داشته باشیم که وکیل مامور به وسیله است نه مامور به نتیجه! به زبان عامیانه باید عرض کنیم که وکیل با دریافت حق الوکاله موظف می شود تا امور حقوقی موکل را به بهترین شکل ممکن جلو ببرد؛ اما او به هیچ عنوان نمی تواند پیروزی شما در پرونده را تضمین کند. در واقع نتیجه پرونده هر چیز که باشد اعم از شکست یا پیروزی، شما موظف هستید دستمزد او را به طور کامل پرداخت کنید. یک وکیل هر چقدر هم که توانا باشد نمی تواند پیروزی در پرونده را از همان ابتدا تضمین نماید.

نحوه پرداخت حق الوکاله

انواع طلاق

طلاق را بسته به این که از طرف کدام یک از زوجین پیگیری می شود، می توان به سه دسته کلی تقسیم بندی کرد. طلاق از طرف مرد، طلاق از طرف زن و طلاق توافقی این سه دسته را تشکیل می دهند. در ادامه تصمیم داریم اطلاعات مختصری در خصوص هر یک از آن ها در اختیار شما قرار دهیم؛ زیرا با کمک این اطلاعات می توانید دانش حقوقی خود را افزایش داده و تصمیمات مطلوب تری برای آینده خود اتخاذ کنید.

طلاق از طرف مرد به چه صورت است؟

باید به این نکته توجه داشته باشیم که در قانون حق طلاق با مرد است و زن در عوض از حق مهریه برخوردار می شود. البته ممکن است در هنگام ازدواج برخی از خانم ها حق طلاق را دریافت کرده باشند که ما در اینجا درباره عموم مردم صحبت به میان می آوریم. در واقع مرد می تواند در مواقعی که احساس کرد ادامه زندگی برای او غیرممکن شده است به دادگاه مراجعه کرده و برای طلاق پیش قدم شود.

البته باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که مرد پیش از طلاق لازم است به کلیه تعهدات مالی خود عمل کند. یکی از تعهداتی که مرد در زمان ازدواج به انجام آن مقید می شود، پرداخت مهریه است. در واقع اگر مردی برای طلاق پیش قدم شود، اولین موضوعی که ممکن است چالش انگیز باشد، بحث مهریه است. گفتنی است که مرد نمی تواند بدون پرداخت مهریه همسر خود را طلاق دهد و در هر شرایطی مقید به انجام تعهدات خودش است.

کسب اطلاعات بیشتر از: بهترین وکیل خانواده در تهران

لازم به ذکر است که بحث مهریه همواره با تنش هایی همراه می شود. در اکثر مواقع مرد می خواهد از زیر تعهدات خود شانه خالی کند و زن نیز به دنبال وصول مطالبات مالی خودش است. در چنین شرایطی رجوع به یک وکیل ماهر و مجرب که با قوانین و مقررات حاکم بر دعاوی طلاق آشنایی کامل دارد، الزامی به نظر می رسد. در واقع بهترین وکیل خانواده در تهران به طرفین کمک می کند تا اختلافات را از طریق قانونی حل کرده و بر سر بسیاری از مسائل توافق کنند.

طلاق از طرف مرد

طلاق توافقی چیست؟

همان طور که در بالا نیز به آن اشاره کردیم قانون مرد را در خلال ازدواج صاحب یک سری از حق و حقوق کرده است و زن نیز حق و حقوق قانونی خاص خود را دارد. در طلاق توافقی همان طور که از نام آن پیدا است، زن و مرد تصمیم می گیرند برای جدایی از یکدیگر بر سر حق و حقوقشان به توافق کامل برسند تا در زمان اقامه دعاوی طلاق هیچ گونه مشکلی پیش روی طرفین نباشد.

گفتنی است که طلاق توافقی در زمانی اتفاق می افتد که هر دو طرف مایل به جدایی از یکدیگر باشند. در طلاق توافقی زن و مرد به صورت همزمان برای جدایی از یکدیگر پیش قدم می شوند. دقت داشته باشید که در طلاق توافقی زن و مرد توافق می کنند تا برای سهولت در فرآیند طلاق از یک سری از حق و حقوق خود دست بردارند. برای مثال ممکن است زن از قسمتی از مهریه خود بگذرد و مرد در مقابل راضی به طلاق دادن همسر خود شود و به این شکل طلاق شکل بگیرد.

در طلاق توافقی لازم است که توافق نامه ای در میان زوجین به امضا برسد تا در زمان رجوع به دادگاه به قاضی مربوطه تحویل داده شود. دقت داشته باشید که تنظیم توافق نامه طلاق توافقی مستلزم بهره مندی از دانش حقوقی است و در تنظیم آن می بایست ظرافت خاصی به خرج داد. از این رو لازم برای تحریر چنین توافق نامه ای از یک وکیل مجرب در زمینه طلاق استفاده کنید و اگر در پایتخت زندگی می کنید، حق الوکاله وکیل برای طلاق در تهران را نیز در نظر بگیرید.

دریافت مشاوره از: بهترین وکیل طلاق توافقی در تهران

نی توان به طور دقیق درباره مدت زمانی که طلاق توافقی به طول می انجامد اظهار نظر دقیقی کرد؛ اما می توان این نکته را به صورت قطعی اعلام کرد که طلاق توافقی در مقایسه با سایر انواع طلاق در زمان کمتری به سرانجام می رسد. قطعا یکی از دلایل تمایل زوجین برای جدایی به این روش همین دلیل است. برای سرعت بخشیدن به طلاق توافقی و اجرای درست تمامی مراحل مربوط به آن لازم است از تجربیات بهترین وکیل طلاق توافقی تهران استفاده کرده و پیش از هر اقدامی با او در تماس باشید.

طلاق توافقی

طلاق از طرف زن به چه شکل انجام می شود؟

در بالا اشاره کردیم که قانون حق طلاق را به مرد داده است و زن نیز حق دریافت مهریه را از آن خود می داند؛ اما نباید چنین تصور شود که زن تحت هیچ شرایطی نمی تواند برای گرفتن طلاق پیش قدم شود و ناچار باید تمامی شرایط سخت زندگی مشترک را بپذیرد و به نوعی به قبول ناملایمت ها محکوم است. باید اشاره کنیم که قانون شرایطی را فراهم کرده است که زن با استفاده از آن ها می تواند برای گرفتن طلاق پیش قدم شود.

در هنگام نکاح، شروط دوازده گانه ای در عقدنامه ذکر می گردد که مرد مختار به امضای این شروط است. اگر مرد در زمان ازدواج این شروط دوازده گانه را به امضا رسانده باشد، در صورت زیر پا گذاشتن هر یک از آن ها زن می تواند برای گرفتن طلاق اقدام کند. در چنین شرایطی تنها رضایت زن برای طلاق ملاک قرار می گیرد و حتی اگر مرد نیز ناراضی باشد دادگاه پس از برگزاری جلسات متعدد حکم به طلاق زوجین می دهد. در ادامه به این شروط دوازده گانه اشاره خواهیم کرد.

در بالا اشاره کردیم که در بین انواع طلاق، طلاق توافقی در کمترین زمان ممکن اتفاق می افتد؛ اما باید اشاره کنیم که طلاق از طرف زن نیز در بین انواع طلاق مدت زمان بیشتری را می طلبد. در قانون حق طلاق با مرد و است بدیهی است که زن برای طلاق لازم است شرایط لازم را داشته باشد و آن ها را در دادگاه اثبات کند. از این رو، طلاق از طرف زن زمان زیادی به طول می انجامد.

بیشتر بخوانید: بهترین وکیل نفقه در تهران

دقت داشته باشید که در طلاق از طرف زن نیاز است که شما از کمک یک وکیل ماهر و خبره بهره مند باشید. اثبات شروط لازم برای طلاق از طرف زن در دادگاه و مجاب کردن قاضی برای صدور حکم طلاق، کار بسیار سختی است و به دانش حقوقی و آشنایی با قوانین نیازمند است. وکیل می بایست ادله و مستندات لازم را به دادگاه ارائه دهد و تمام توانایی و مهارت های خود را به کار بگیرد تا بتواند دادگاه را مجاب به صدور حکم نماید. در چنین شرایطی توجه به حق الوکاله وکیل برای طلاق در تهران نیز حائز اهمیت است.

طلاق از طرف زن

دلایل مجکمه پسند برای طلاق از طرف زن

اشاره کردیم که زن برای اقدام به طلاق لازم است شروطی را در دادگاه اثبات نماید. در واقع این شروط را دلایل محکمه پسند برای طلاق از طرف زن می گویند. دقت داشته باشید که زن بدون توجه به کمک های وکیل طلاق نمی تواند کار مثبتی در دادگاه از پیش ببرد. در ادامه سعی داریم مهم ترین دلایل محکمه پسند برای طلاق از طرف زن را معرفی کنیم تا شما بتوانید با آگاهی بیشتری در این زمینه اقدام به استخدام وکیل نمایید:

عدم پرداخت نفقه: مرد در هنگام ازدواج متعهد به انجام اموری می باشد که عدم انجام هر یک از آن ها ممکن است عواقبی را برای او به همراه داشته باشد. یکی از این تعهدات مرد، پرداخت نفقه به زن است. در ماده 129 قانون آیین دادرسی به صراحت درباره پرداخت نفقه سخن به میان آمده است. در صورتی که مرد به مدت 6 ماه از پرداخت نفقه به زن خودداری کند یا توانایی مالی پرداخت آن را نداشته باشد، زن می تواند برای دریافت نفقه در دادگاه اقامه دعوا کند. در صورتی که مرد پس از ابلاغیه دادگاه همچنان از پرداخت نفقه خودداری نماید، زن می تواند برای گرفتن طلاق پیش قدم شود.

غیبت مرد: یکی دیگر از دلایل محکمه پسند برای طلاق از طرف زن، غیبت مرد به مدت 4 سال است به گونه ای که کسی از مرگ یا زندگی او باخبر نباشد. پس از گذشت این زمان لازم است زن به دادگاه مراجعه نماید و درخواست خود را مطرح کند. در این صورت دادگاه دستور می دهد که سه بار و هر بار به فاصله یک ماه در روزنامه های کثیرالانتشار آگهی ثبت کنند. در صورتی که یک سال از درج اولین آگهی بگذرد و از زنده بودن مرد خبری در دست نباشد، دادگاه دستور به طلاق زن خواهد داد.

سوء رفتار مرد: در صورتی که سوء رفتار و جنون یک مرد به حدی باشد که ادامه زندگی را برای زن مشکل کند و باعث بروز آسیب های جانی، مالی و روحی و روانی برای او شود، زن می تواند با استناد به رای دادگاه برای طلاق اقدام کند. توانایی وکیل در اثبات جنون مرد موثر است. همچنین می توان برای اثبات این امر از شهادت آشنایان و همسایگان نیز کمک گرفت.

برای دریافت مشاوره آنلاین از بهترین وکیل تهران  کلیک کنید!

محبوس شدن مرد: محکومیت قطعی مرد به 5 سال حبس یا بیشتر یا به جزای نقدی که بر اثر ناتوانی از پرداخت، منجر به 5 سال بازداشت شود یا به حبس و جزای نقدی که مجموعاً منتهی به 5 سال بازداشت یا بیشتر شود و حکم مجازات در حال اجرا باشد نیز یکی دیگر از دلایل محکمه پسند برای طلاق از طرف زن است.

عقیم بودن مرد: در صورتی که پنج سال از ازدواج زوجین بگذرد و مرد در این مدت نتواند همسر خود را باردار نماید، زن می تواند برای گرفتن طلاق اقدام کند. البته پیش از طلاق آزمایشاتی با دستور دادگاه انجام می شود تا مشخص شود مشکل از مرد است.

ازدواج مجدد: شرط دوازدهم عقدنامه اشاره می کند که اگر مرد بدون رضایت همسر قبلی خخود اقدام به ازدواج مجدد کند، زن می تواند برای گرفتن طلاق پیش قدم شود. البته مرد برای این ازدواج نباید حکم قانونی نیز در اختیار داشته باشد.

دلایل محکمه پسند برای طلاق از طرف زن

کلام آخر

در این مطلب تلاش کردیم تا ابتدا تعریف دقیقی از حق الوکاله به شما ارائه دهیم. پس از آن بررسی کردیم که حق الوکاله وکیل برای طلاق در تهران چگونه تعیین می شود و شیوه مرسوم در پرداخت آن به چه صورت است. در ادامه تلاش کردیم شما را با انواع طلاق آشنا کنیم و به تشریح طلاق از طرف مرد، طلاق از طرف زن و طلاق توافقی بپردازیم. اکنون از شما دعوت می کنیم که اگر نظر یا تجربه ای در این خصوص دارید، آن را در قسمت دیدگاه با سایر مخاطبان سایت برترین وکیل به اشتراک بگذارید.

5/5 - (2 امتیاز)

فردین ساریخانی

نویسنده و ویراستار متون ادبی، حقوقی/روزنامه نگار/عاشق کتاب، هنر، سفر و فیلم کلاسیک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − هشت =

دکمه بازگشت به بالا