نکات حقوقی

چند بار میتوان دادخواست اعسار مهریه داد؟ + نمونه دادخواست ⚖️

قوانین و مقررات کشور ما از شریعت مستند شده است. در واقع مهریه یکی از مهم ترین حقوق مالی زن در زمان نکاح به شمار می آید که مرد ملزم به پرداخت آن می باشد. در واقع مرد باید در زمان عقد با این حقیقت آشنا باشد که مهریه به مانند یک چک سفید امضا در دست زن است و هر زمان که تمایل داشته باشد می تواند آن را نقد کند. در صورتی که زن مهریه خود را مطالبه نماید مرد در صورتی که توانایی مالی کافی برای پرداخت یک جای مهریه زوجه را نداشته باشد به دادگاه مراجعه کرده و دادخواست اعسار مهریه تنظیم می کند. در ادامه سعی داریم به این سوال پاسخ دهیم که چند بار میتوان دادخواست اعسار مهریه داد؟ برای یافتن پاسخ برای سوالات حقوقی از این جنس در ادامه مطلب با ما همراه باشیبد.

منظور از اعسار مهریه چیست؟

باید دقت داشته باشید که مهریه یکی از مهم ترین حقوق مالی زن در زمان نکاح را تشکیل می دهد که مرد در هر زمانی که زن آن را مطالبه نماید، ملزم می شود در صدد پرداخت آن اقدام نماید. در پاسخ به این سوال که چند بار میتوان دادخواست اعسار مهریه داد لازم است در ابتدا با مفهوم اعسار از پرداخت مهریه آشنا شویم و نکات مهمی را در خصوص آن بیان نماییم. باید دقت داشته باشید که مهریه به مانند چک سفید امضا و بدون تاریخی در دست زن است که هر زمانی می تواند تمام آن را مطالبه نماید.

در واقع زن بدون هیچ دلیلی می تواند حقوق خود در خصوص مهریه را از مرد مطالبه نماید. این اقدام می تواند از طریق دادگاه یا اجراییه اداره ثبت صورت بپذیرد. در واقع مرد برای تنظیم دادخواست اعسار مهریه لازم است به دادگاه مراجعه نماید. اما پیش از آن نیاز است زن مهریه خود را مطالبه کرده باشد. چرا که پیش از هر گونه درخواست برای وصول مهریه، ارائه چنین دادخواستی بی معنی به نظر می رسد و باید به این موضوع دقت داشته باشید.

در صورتی که زن برای مطالبه مهریه خود به دادگاه مراجعه کند و خواستار دستیابی به حقوق مالی خود در این زمینه باشد، قاضی به بررسی پرونده از جوانب مختلف می پردازد. در صورتی که حکم دادگاه برای وصول مهریه صادر شود، مرد ملزم می باشد تمامی حقوق زن را به او پرداخت کرده و هر گونه سرپیچی از حکم دادگاه در جهت عدم پرداخت مهریه می تواند مجازات هایی را به دنبال داشته باشد. حال اگر مرد توانایی مالی یا اموال مطلوبی برای پرداخت مهریه نداشته باشد می تواند نمونه دادخواست اعسار مهریه را تقدیم نماید.

در صورتی که مرد دادخواست اعسار از پرداخت مهریه را تنظیم نماید، دادگاه به او فرصت می دهد تا با ارائه دلایل و مدارکی عدم توانایی مالی خود را به اثبات برساند. در صورتی که مرد موفق به اثبات اعسار از پرداخت مهریه شود، دادگاه مهریه زن را تقسیط می کند و در این صورت است که مرد می بایست مهریه زن را در قسط های بلند مدت به او پرداخت نماید. بنابراین در خصوص اینکه چند بار میتوان دادخواست اعسار مهریه داد باید به این موضوع توجه داشته باشید که در صورت تایید درخواست اعسار مهریه، حقوق مالی زن تنها قسط بندی می شود.

اگر در این زمینه به مشاوره و راهنمایی های وکیل نیاز دارید، توصیه می کنیم به بهترین وکیل مهریه در تهران که در این زمینه تخصص و دانش حقوقی بالایی دارد مراجعه کنید.

چند بار میتوان دادخواست اعسار مهریه داد

شرایط تقدیم دادخواست اعسار از پرداخت مهریه

در صورتی که زن مهریه خود را از همسرش مطالبه نماید، مرد بر طبق قانون جدید اعسار مهریه ملزم می شود تمامی حقوق مالی او در خصوص مهریه را در اختیارش قرار دهد. اما چنانچه مرد توانایی مالی مناسبی برای پرداخت تعهدات خود را در اختیار نداشته باشد می بایست دادخواست اعسار از پرداخت مهریه را تنظیم نموده و آن را به یکی از شعب دفاتر خدمات الکترونیکی قوه قضائیه تقدیم نماید. به این شکل دادگاه شروع به بررسی درخواست مرد می کند تا در نهایت آن را تایید یا اینکه با بررسی دلایل رد شدن دادخواست اعسار مهریه، آن را منقضی نماید.

پیش از اینکه در خصوص این سوال پاسخ دهیم که چند بار میتوان دادخواست اعسار مهریه داد باید این موضوع را مورد ارزیابی قرار دهیم که برای ارائه و تقدیم چنین درخواستی مرد لازم است شرایطی را در اختیار داشته باشد. در ادامه سعی می کنیم به برخی از شرایط ارائه دادخواست اعسار از پرداخت مهریه اشاره خواهیم داشت:

  • در واقع مرد تنها در صورتی می تواند اعسار و عدم توانایی خود از پرداخت مهریه را در دادگاه به اثبات برساند که هیچ مالی در اختیار نداشته باشد و در اصطلاح هیچ مال و اموالی به نام او نباشد. البته مستثنیات دین هیچ ایرادی نخواهد داشت.
  • گذشته از این مرد باید دو شاهد را به دادگاه معرفی کند. وظیفه این دو شاهد این است که در دادگاه حاضر شده و به این موضوع تاکید داشته باشند که مرد هیچ مالی در اختیار خود ندارد و بیکار است. در واقع لازم است این شهود به دادگاه اعلام دارند که مرد توانایی مالی اش به اندازه ای نیست که بتواند حقوق مالی زن در خصوص مهریه را به او پرداخت کند.
  • باید دقت داشته باشید که شغل مرد نباید مربوط به تجارت باشد. چرا که دادگاه به هیچ عنوان دادخواست اعسار مهریه را از مرد تاجر قبول نمی کند. البته ممکن است فرد ادعای ورشکستگی کند که در این صورت دادگاه به بررسی ادعای او مبنی بر اعسار از پرداخت مهریه می پردازد.
چند بار میتوان دادخواست اعسار مهریه داد

مدارک لازم برای ارائه دادخواست اعسار از پرداخت مهریه

برای پاسخ درست به سوال چند بار میتوان دادخواست اعسار مهریه داد باید در ابتدا به این موضوع واقف باشیم که برای اعسار مهریه لازم است مدارکی را در اختیار داشته باشید و آن را به دادخواست خود پیوست نمایید تا درخواست شما به دقت مورد بررسی دادگاه قرار بگیرد. باید دقت داشته باشید که تنظیم دادخواست امری تخصصی است و بهتر این می باشد که برای نوشتن نمونه دادخواست اعسار مهریه، از یک وکیل مجرب کمک بگیرید. در ادامه به برخی از مهم ترین مدارک لازم اشاره خواهیم داشت:

  • ارائه دادنامه محکومیت به حقوق مالی زن در خصوص مهریه. باید اشاره داشته باشیم این دادنامه از سوی دادگاه صادر می شود و پیوست نمودن آن برای درخواست اعسار از پرداخت مهریه الزامی است.
  • ارائه کلیه اموالی که مرد در اختیار دارد. دقت داشته باشید که کلیه اموال اعم از منقول و غیر منقول را باید به دادگاه معرفی کنید.
  • ارائه گواهی نامه بانک در خصوص شفاف سازی تمامی اموالی که مرد در بانک های مختلف کشور در اختیار دارد.
  • فهرست کاملی از نقل و انتقالات اموال در یک سال گذشته
  • در بالا اشاره داشتیم که دادگاه برای پذیرش درخواست اعسار مهریه مرد به دو نفر شهود نیز نیازمند است. برای این کار لازم است استشهادیه دو نفر مرد عاقل و بالغ را نیز به دادخواست اعسار خود پیوست نمایید. برای این کار لازم نیست فرم خاصی را در اختیار داشته باشید و استفاده از دو برگه سفید نیز کفایت می کند. اما لازم است در این دو برگه به طور دقیق مشخصات شهود و اظهارات آن ها ذکر شود.

نکته ای که لازم است در این خصوص به آن توجه داشته باشید این است که مرد می تواند فرم دادخواست اعسار مهریه و سایر فرم ها در خصوص نقل و انتقالات اموال در یک سال گذشته را از همان دفاتر خدمات الکترونیک قوه قضائیه تهیه نماید و نسبت به نگارش آن اقدام نماید. از آن جایی که این امر قدری پیچیده به نظر می رسد از شما درخواست می کنیم که این کار را به یک وکیل مجرب و خبره بسپارید تا تنظیم دادخواست به بهترین شکل ممکن به انجام برسد و نتیجه به دست آمده مطلوب باشد.

چند بار میتوان دادخواست اعسار مهریه داد

چند بار میتوان دادخواست اعسار مهریه داد؟

حال باید به این سوال پاسخ دهیم که چند بار میتوان دادخواست اعسار مهریه داد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که در قانون هیچ سخنی در خصوص تعداد دفعات تقدیم اعسار مهریه به میان نیامده است. بنابراین می توان چنین گفت که تعدیل مهریه امری ثابت نمی باشد و بر طبق شرایطی که مرد در اعسار دارد تعیین می گردد. باید اشاره داشته باشیم که در قانون هیچ محدودیتی برای تعداد دفعات اعسار از پرداخت مهریه وجود ندارد و مرد می تواند چندین بار درخواست اعسار دهد.

تبصره 11 قانون اجرای محکومیت های مالی به این موضوع اشاره دارد و به عبارت دیگر در صورت ایجاد شرایط جدید برای اعسار فرد، امکان تنظیم دادخواست مجدد وجود دارد. علاوه بر این میزان تورمی که در سطح جامعه با آن رو به رو هستیم در این مسئله تاثیر می گذارد. در واقع ممکن است تورم باعث شود تا مرد نتواند حتی اقساط مهریه را تمام و کمال بپردازد. در این صورت است که مرد می تواند با ارائه مجدد دادخواست اعسار از پرداخت مهریه خواستار تعدیل صداق شود.

به هر حال باید به این موضوع توجه داشته باشید که مرد در همه حالات ملزم است مهریه زن را تمام و کمال در اختیار او قرار دهد و راه فراری برای آن نیست. تنظیم اعسار مهریه امری تخصصی است. لازم است در تمامی مراحل روی کمک های وکیل حساب باز کرده و رسیدگی به پرونده های مربوط به مهریه را به او بسپارید. گذشته از این اثبات اعسار مرد در دادگاه قدری دشوار است و تنها با استخدام یک وکیل زبده است که می توانید اقدامات مثبتی در این زمینه برداشته و به موفقیت امیدوار باشید.

امکان حکم جلب در زمان درخواست اعسار از پرداخت مهریه

در بالا اشاره داشتیم که حقوق مالی زن در زمان نکاح به صورت توافقی تعیین می گردد و مرد ملزم است هر زمان که زن مهریه خود را مطالبه نمود آن را در اختیارش قرار دهد. اما شرایطی وجود دارد که مرد به دلیل بالا بودن میزان مهریه، توانایی مالی مناسب برای پرداخت آن را نداشته و در این صورت دادخواست اعسار مهریه را به دادگاه تقدیم می کند. حال سوالی پیش می آید که آیا امکان حبس مرد در زمان تقدیم دادخواست اعسار مهریه وجود دارد یا خیر؟ در ادامه به این سوال پاسخ خواهیم داد.

باید اشاره داشته باشیم که تا زمانی که مرد دادخواست اعسار از پرداخت مهریه را تنظیم نموده باشد و توانایی مالی او در دادگاه به اثبات نرسیده باشد، امکان حبس او وجود نخواهد داشت. دقت داشته باشید که زن همواره از طریق دادگاه خانواده و اداره ثبت می تواند برای مطالبه مهریه خود اقدام نماید. اما نکته ای که از اهمیت بالایی برخوردار است این می باشد که زن می تواند با ارائه سند مهریه خود از طریق اجراییه ثبت برای وصول صداق اقدام کند. در این شرایط دیگر نیازی به تنظیم دادخواست وصول مهریه نیست.

چند بار میتوان دادخواست اعسار مهریه داد

زمان تقدیم دادخواست اعسار از پرداخت مهریه

در خصوص اینکه چند بار میتوان دادخواست اعسار مهریه داد باید زمان تقدیم دادخواست اعسار از پرداخت مهریه را نیز مورد بررسی قرار دهیم. دقت داشته باشید که زن می تواند از طریق اداره ثبت مهریه خود را مطالبه نماید. به مدت یک ماه پس از ابلاغ اجراییه ثبت، مرد فرصت دارد تا درخواست خود مبنی بر عدم توانایی مالی در خصوص پرداخت مهریه را به دادگاه ارائه دهد. در این صورت است که بررسی های دادگاه برای صحت سنجی از درخواست اعسار مرد آغاز می شود.

در واقع به مرد فرصتی یک ماهه داده می شود تا حقوق مالی زن در خصومص مهریه را به او پرداخت نماید. مرد می تواند در این یک ماه دادخواست اعسار مهریه تنظیم نموده و با ارائه آن به دادگاه توانایی مالی خود را به اثبات برساند تا در نهایت با بررسی پرونده به این موفقیت دست پیدا کند که بتواند مهریه را قسط بندی نماید. اما دقت داشته باشید که روند رسیدگی به پرونده در دادگاه و نیز اثبات ادعای مرد در محاکم قضایی قدری سخت و پیچیده به نظر می رسد و تنها با استخدام وکیل است که می توانید در این امر به موفقیت دست پیدا کنید.

در صورتی که مهلت یک ماهه محاکم قضایی برای پرداخت مهریه به مرد به پایان برسد، این موضوع مورد بررسی قرار می گیرد که آیا مرد دادخواست اعسار مهریه را تنظیم نموده است یا خیر. در صورتی که مرد این دادخواست را تقدیم دادگاه کرده باشد، زن دیگر نمی تواند حکم جلب مرد را دریافت کند. اما در صورتی که مرد اقدامات لازم در خصوص ارائه درخواست اعسار مهریه را به انجام نرسانده باشد، زن می تواند حکم جلب مرد را دریافت کرده و او را به حبس محکوم کند.

علاوه بر این باید دقت داشته باشید که اگر دادخواست اعسار از پرداخت مهریه توسط مرد در دادگاه تایید شود، قاضی حکم به قسط بندی مهریه خواهد داد. در این شرایط مرد ملزم می شود اقساط خود را به صورت کاملا دقیق در اختیار زن قرار دهد. هر گونه سرپیچی مرد از پرداخت اقساط می تواند عواقبی جدی برای او داشته باشد. زن می تواند در صورت امتناع مرد از پرداخت قسط مهریه، او را به حبس محکوم کرده و حکم جلب او را دریافت کند. همچنین مرد در زمان پرداخت اقساط ممنوع الخروج خواهد بود.

در صورتی که مرد در مدت زمان تعیین شده یک ماهه یا پس از آن درخواست اعسار داده باشد، به درخواست او به طور دقیق رسیدگی می شود. اگر مشخص شود که مرد توانایی مالی مناسبی برای پرداخت مهریه را دارد، زن می تواند مهریه خود را به صورت یکجا دریافت نماید. اما اگر در این حالت نیز مرد از پرداخت مهریه زن امتناع کند، زن می تواند حکم جلب او را از دادگاه دریافت کند و حتی او را به مجازات حبس برساند. به هر حال مرد در هر شرایطی به پرداخت مهریه ملزم خواهد شد.

چند بار میتوان دادخواست اعسار مهریه داد

لزوم مراجعه به وکیل برای درخواست اعسار مهریه

باید دقت داشته باشید که مهریه یکی از حقوق اساسی زن در نکاح به شمار می آید. باید به این موضوع توجه داشته باشید که همواره با تنظیم درخواست اعسار از پرداخت مهریه می توانید آن را قسط بندی کرده و آن را تعدیل نمایید. به این نکته توجه داشته باشید که تنظیم اعسار همواره با دشواری هایی رو به رو است. چرا که در متن دادخواست باید اصول نگارشی را به طور کامل رعایت کرده و نیز با قوانین و مقررات مربوط به آن نیز آشنایی کامل داشته باشید.

تنها در این صورت است که در دادگاه به دادخواست شما رسیدگی می شود و میتوانید به اهداف تعیین شده دست پیدا کنید. علاوه بر این نیاز است تا مدارک و مستنداتی را جمع آوری کرده و آن را به دادخواست پیوست کنید. دقت داشته باشید که به دلیل تخصصی بودن دادخواست اعسار از مهریه، بهتر است تحریر آن را به یک وکیل مجرب و خبره بسپارید تا او به واسطه دانش حقوقی که در اختیار دارد بتواند مقدمات کسب پیروزی در دادگاه و قسط بندی مهریه را فراهم کند.

علاوه بر این باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که اثبات اعسار در دادگاه کاری پیچیده و دشوار است. در صورت رویت هر گونه اموالی که بتوان دین زن در خصوص مهریه را از آن وصول نمود، درخواست اعسار شما رد خواهد شد. وکیل به واسطه تحصیلات و دانش حقوقی که در اختیار دارد با پیچ و خم های مسیر آشنایی کامل دارد و می تواند در صورت لزوم موثرترین راهکار برای عبور از مشکلات و کسب پیروزی در دادگاه را به شما ارائه دهد و به این شکل شما را به موفقیت برساند.

نمونه دادخواست اعسار از پرداخت مهریه

در ادامه سعی داریم یک نمونه دادخواست اعسار مهریه را به شما ارائه دهیم تا با الگو گرفتن از آن بتوانید دادخواست خود را تنظیم کنید:

خواهان : …… ( نام و مشخصات فرد خواهان )

خوانده : ………. ( نام و مشخصات فرد خوانده )

وکیل یا نماینده قانونی : …….. ( در صورت داشتن وکیل ، نام و نام خانوادگی و مشخصات وکیل نوشته می شود )

خواسته یا موضوع و بهای آن : ( تقاضای معافیت ( اعسار ) از پرداخت یا اقساط مهریه زوجه به استناد ، قانون اعسار مصوب سال 1313)

.دلایل و منضمات دادخواست : 1 – کپی مصدق عقدنامه  2 – استماع شهادت شهود

شرح دادخواست :

سلام با احترام به استحضار می رساند :

اینجانب … خواهان دعوی مطابق عقدنامه مورخ …. که فتوکپی مصدق آن به پیوست تقدیم است ، با خوانده محترم خانم … اقدام به ایجاد رابطه زوجیت کردم . اکنون که قریب مدت …. سال از زندگی مشترک اینجانبان می گذرد از مدتی قبل ، زوجه بدون دلیل موجه قانونی و شرعی مبادرت به ترک خانه و کاشانه اینجانب نموده بع نحوی که تلاش مکرر در جهت بازگرداندن مشارالیها نتیجه ای مثبت در پی نداشته است . از آنجا که هر فرد نیاز به برخورداری از کانون گرم و با صفای خانه دارد تا بتواند در سایه بسر بردن در چنین جمعی ، نیازها و غرایز مختلف خویش را پاسخگو باشد ، به همین سبب اینجانب ادامه وضع موجود را به خود و فرزندانم ندیده و ناگزیر از اقامه دعوی و تقدیم دادخواست طلاق در مراجع ذی صلاح قضایی شدم . علی هذا تقاضای معافیت از پرداخت یا اقساط مهریه زوجه را خواستارم .

چند بار میتوان دادخواست اعسار مهریه داد

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم پاسخ دقیقی به این سوال بدهیم که چند بار میتوان دادخواست اعسار مهریه داد؟ در ابتدا سعی کردیم به بررسی مفهوم اعسار بپردازیم. مشخص کردیم که مرد تحت هر شرایطی ملزم است مهریه را پرداخت کند. اما در صورتی که توانایی مالی مناسبی برای پرداخت حقوق مالی زن را نداشته باشد، می تواند با تنظیم دادخواست اعسار، مهریه را قسط بندی نماید. پس از آن به بررسی شرایط تقدیم اعسار پرداختیم و مدارک مورد نیاز برای این امر را نیز ارزیابی کردیم. در ادامه مهلت تقدیم دادخواست اعسار را نیز بررسی کردیم و در پایان نیز امکان حکم جلب در صورت ارائه دادخواست اعسار را تشریح نمودیم. اکنون که به پایان مقاله رسیده ایم از شما درخواست می کنیم که اگر تجربه یا نظری در خصوص مطالب ذکر شده دارید، آن را در قسمت دیدگاه با مخاطبان برترین وکیل به اشتراک بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

فردین ساریخانی

نویسنده و ویراستار متون ادبی، حقوقی/روزنامه نگار/عاشق کتاب، هنر، سفر و فیلم کلاسیک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − سه =

دکمه بازگشت به بالا