نکات حقوقی

توقیف اموال برای مهریه چقدر طول می کشد؟ ⚖️【سال1403】

در واقع زوجه زمانی از روش توقیف اموال شوهر استفاده می کند که قصد وادار کردن او به پرداخت مهریه را داشته باشد. از گذشته تا به امروز این روش توسط زنان به روش های مختلفی به انجام رسیده است. در واقع برای توقیف اموال نیاز به طی کردن مراحل قانونی است که در طی آن زن ملزم است در اداره ثبت اسناد حاضر شده و این روند را به انجام برساند. البته ممکن است اداره ثبت نتواند پس از گذشت مدتی، اموال مرد را شناسایی کرده و مهریه زن را وصول نماید. در این صورت است که زن می تواند با دریافت گواهی های لازم از طریق دادگاه برای توقیف اموال مرد اقدام نماید. در این مقاله سعی داریم به این سوال پاسخ دهیم که توقیف اموال برای مهریه چقدر طول می کشد؟ پس درخواست می کنیم تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

توقیف اموال برای مهریه چقدر طول می کشد؟

در پاسخ به این پرسش که توقیف اموال برای مهریه چقدر طول می کشد؟ باید عرض کنیم که مدت زمان توقیف اموال برای مهریه بستگی به نظر مقامات قضایی دارد و نمی توان در اصل زمان مشخصی را برای آن اعلام نمود. ممکن است زن برای دریافت مهریه خود به اداره ثبت اسناد مراجعه کرده باشد. در این شرایط لازم است زن تشکیل پرونده داده و پس از طی کردن روند قانونی حقوق مالی خود را از مرد دریافت نماید. در این صورت است که به مرد از طریق سامانه ثنا اعلام می شود که ده روز برای پرداخت مهریه زن فرصت دارد.

در واقع به مدت ده روز به مرد فرصت داده می شود تا حقوق مالی زن را به او پرداخت نماید. در صورتی که مرد در مدت 10 روزه مهریه زن را پرداخت نکند، اموالی از مرد که دارای سند رسمی هستند توقیف می شوند. علاوه بر این ممکن است مرد اموالی را در اختیار داشته باشد که دارای سند ثبتی نیستند. این اموال ممکن است به صورت قولنامه ای خریداری شده باشند. زن می تواند این اموال مرد را نیز به مراجع قضایی معرفی کرده تا مراتب قانونی برای توقیف آن ها نیز انجام شود.

مراجع قضایی در ابتدا این موضوع را بررسی می کنند که اموال مورد نظر در مالکیت مرد هستند یا خیر. پس از اینکه مشخص شد اموال مورد نظر در مالکیت مرد هستند به کلی توقیف خواهند شد. پس از توقیف اموال مرد برای دریافت مهریه این امکان در اختیار زوج قرار می گیرد تا نسبت به توقیف برخی از اموال ضروری اش برای زندگی اعتراض کند.

ممکن است شوهر کارمند باشد و هیچ مال ثبتی یا قولنامه ای نیز در اختیار نداشته باشد. در این صورت است که زن می تواند بر اساس ماده 96 قانون مدنی نسبت به توقیف حقوق مرد برای مهریه اقدام نماید. دقت داشته باشید که زن تنها می تواند یک سوم تا یک چهارم حقوق مرد را توقیف نماید و این توقیف تا زمان پرداخت مهریه از سوی شوهر ادامه خواهد یافت. همچنین باید به این موضوع اشاره داشته باشیم که مطالبات زن در خصوص مهریه بر سایر دیون مرد ارجحیت دارد و در ابتدا باید بحث مهریه زن تعیین و تکلیف شود.

در پاسخ به این سوال که توقیف اموال برای مهریه چقدر طول می کشد؟ باید اعلام کنیم که این موضوع به مسائل مختلفی بستگی دارد. در واقع باید اشاره داشته باشیم که توقیف اموال نوعی ابزار فشار به مرد برای پرداخت مهریه زن است و تا زمانی که مرد اقدام به پرداخت حقوق مالی زن نکند ادامه دارد. در واقع قانون مدت زمانی را در اختیار مرد قرار می دهد تا در آن برای پرداخت مطالبات زن اقدام نماید. در صورتی که این زمان پایان یابد، دادگاه می تواند اموال مرد را به حراج بگذارد و مهریه زن را از فروش آن ها پرداخت کند. برای بهبود روند پرونده و گذر از چالش های این نوع دعاوی می توان با بهترین وکیل خانواده در تهران دیداری کرد و از تجارب وی در این مسیر استفاده کرد.

توقیف اموال برای مهریه چقدر طول می کشد

رفع توقیف اموال برای مهریه چگونه صورت می پذیرد؟

در پاسخ به این سوال که مدت زمان توقیف اموال مرد برای مهریه چقدر طول می کشد؟ باید اشاره داشته باشیم که توقیف اموال برای وادار کردن مرد به پرداخت مطالبات زن از مهریه صورت می پذیرد. این توقیف تا زمانی که مرد اقدام به پرداخت مهریه زن کند ادامه دارد و پس از آن مرد می تواند در اموال خود دخل و تصرف داشته باشد. همچنین ممکن است مرد توانایی پرداخت مهریه را نداشته باشد. در این صورت می تواند به دادگاه درخواست اعسار بدهد تا مهریه قسط بندی شود. تا آن زمان اموال در توقیف خواهد ماند.

باید در نظر داشته باشید که رفع توقیف اموال برای مهریه بسته به نوع اموالی که توقیف شده است ممکن است متفاوت باشد. برای مثال در صورتی که چند منزل مسکونی از مرد توقیف شده است، مرد می تواند در محاکم قضایی اموال مورد نظر را ارزش گذاری کرده و در صورتی که مشخص شود اموال توقیف شده ارزشی بیش از میزان مهریه دارند، آن ها را از توقیف قانونی خارج کرده و حق تصرف در آن ها را به دست آورد.

پیش از اینکه به این سوال پاسخ بدهیم که توقیف اموال برای مهریه چقدر طول می کشد؟ لازم است به این موضوع اشاره داشته باشیم که پس از تنظیم دادخواست برای مطالبه مهریه توسط زن این موضوع از طریق سامانه ثنا به مرد اطلاع داده می شود و مهلتی 10 روزه در اختیار مرد قرار می گیرد تا ظرف این مدت دیون خود در خصوص مهریه را به زن پرداخت نماید. مرد در صورتی می تواند اموال را از توقیف بیرون آورد که به مراجع قضایی مراجعه کند که به دلیل پیچیدگی این امر لازم است از مشاوره های یک وکیل مجرب بهره مند شود.

برای رفع توقیف اموال برای مهریه دو راه پیش روی فرد است که همواره می تواند با استفاده از وکیل مجرب نسبت به آن ها اقدام کند. در روش اول لازم است ارزش گذاری اموال در محاکم قضایی صورت بپذیرد تا اگر چنانچه مشخص شود که ارزش اموال توقیف شده بیشتر از میزان مهریه است، بقیه اموال آزاد شده و مرد حق تصرف در آن ها را پیدا کند. روش دیگر این است که مرد بر اساس مستثنیات دین بتواند برخی از اموال خود را از توقیف بیرون آورده و مجددا به آن ها دسترسی داشته باشد.

توقیف اموال برای مهریه چقدر طول می کشد

لیست اموال قابل توقیف برای مهریه کدام است؟

اکنون که پاسخ دادیم توقیف اموال برای مهریه چقدر طول میکشد؟ سعی داریم لیست کاملی از اموال که زن می تواند آن ها را برای وصول مهریه توقیف کند را مورد بررسی قرار دهیم. دقت داشته باشید که تمامی اموال منقول و غیرمنقول مرد قابل توقیف می باشد. در واقع زن می تواند تمامی اموال مرد مانند زمین، خودرو، آپارتمان، خانه ویلایی، مطالبات مرد از دیگران، سهام، توقیف سپرده بانکی، حقوق و… را توقیف نماید.

در واقع زن می تواند تمامی اموال منقول و غیر منقول مرد را برای مطالبه مهریه توقیف نماید؛ اما گاهی ممکن است برخی از اموال به عنوان مستثنیات دین شناخته شود. در واقع باید در دادگاه به اثبات برسد که این اموال برای داشتن زندگی معمولی از سوی مرد ضروری می باشند. در این صورت مرد می تواند برای رفع توقیف و یا جلوگیری از توقیف این اموال جلوگیری نماید. از جمله اموالی که ممکن است توسط مراجع قانونی به عنوان مستثنیات دین شناخته شود می توان به خط تلفن، رهن منزل، ابزار کار و… اشاره نمود.

در واقع زن می تواند علاوه بر اموال منقول و غیر منقول، حقوق مرد را نیز توقیف نماید. در واقع زن اگر همچنان در زوجیت مرد به سر ببرد می تواند یک سوم از حقوق او را توقیف کند؛ اما اگر از مرد طلاق گرفته باشد و برای توقیف اموال اقدامات لازم را انجام دهد تا زمانی که مرد دوباره ازدواج کند می تواند یک چهارم از اموال او را در اختیار داشته باشد. البته باید این موضوع در نظر گرفته شود که برای انجام هر چه مطلوب تر این امر لازم است با یک وکیل مجرب و خبره در این زمینه مشاوره داشته باشید.

توقیف اموال برای مهریه چقدر طول می کشد

توقیف خودرو و ماشین برای مهریه

در گذشته خودرو جزو مستثنیات دین به شمار می آمد و مرد می توانست از توقیف شدن آن جلوگیری نماید؛ اما بر اساس قوانین جدید، ماشین و خودرو جزو مستثنیات دین محسوب نمی شود و زن می تواند آن را نیز برای مطالبه مهریه توقیف نماید؛ بنابراین زن می تواند تا سقف مهریه خود نسبت به توقیف ماشین مرد اقدام نماید. در این شرایط اداره ثبت برای توقیف ماشین با پلیس راهور همکاری داشته و خودروی مرد را در مدت زمان کمی پس از قطعی شدن اموال توقیف می نماید.

بعد از اینکه استعلام و مالکیت خودرو از طریق پلیس راهور انجام گرفت، زوجه باید با مراجعه به دادگاه جلوی نقل و انتقال خودرو را بگیرد و درخواست صدور قرار تامین خواسته و صدور توقیف اموال غیر منقول مرد برای دریافت مهریه را کند. در این صورت است که سند خودروی شوهر توقیف می شود. در این شرایط امکان نقل و انتقال ماشین مورد نظر از میان خواهد رفت. پس از صدور رای دادگاه روند رسیدگی به پرونده توسط اداره ثبت به انجام می رسد. در این صورت است که مرد اگر نتواند خودرو را به عنوان مستثنیات دین اثبات کند، ماشین مورد نظر توقیف خواهد شد.

توقیف خانه و منزل مسکونی برای مهریه به چه صورت است؟

با پاسخ به این پرسش که توقیف اموال برای مهریه چقدر طول می کشد؟ سعی داریم رد خصوص اموالی که می توان آن ها را برای دریافت مهریه توقیف نمود صحبت کنیم. باید اشاره داشته باشیم که امکان توقیف خانه اعم از آپارتمان یا ویلایی برای دریافت مهریه امکان پذیر است؛ اما برای توقیف خانه لازم است شرایطی در نظر گرفته شود. یکی از شرایط مهم برای توقیف منزل مسکونی این است که خانه مورد نظر می بایست دارای سند ثبتی باشد تا زن بتواند آن را از طریق قانونی توقیف نماید.

در واقع توقیف منزل مسکونی در مرحله تامین خواسته بدون مانع می باشد. در صورتی که منزل مورد نظر توسط زن برای مطالبه مهریه توقیف شود، مرد می تواند در مراجع قضایی این موضوع را به اثبات برساند که خانه برای او از جمله مستثنیات دین می باشد. در این صورت ممکن است دادگاه با درخواست مرد موافقت کرده و از منزل مورد نظر رفع توقیف نماید. البته کسب موفقیت در این مرد در گرو استخدام یک وکیل متخصص و با تجربه در زمینه دعاوی مهریه می باشد.

البته ممکن است خانه خریداری شده توسط مرد دارای سند ثبتی نباشد. برای مثال ممکن است منزل مسکونی مورد نظر دارای قولنامه باشد. در این شرایط لازم است زن برای دادگاه مالکیت مرد بر خانه مورد نظر را به اثبات برساند. در این صورت اگر زن موفق به چنین عملی شود، دادگاه نسبت به توقیف خانه قولنامه ای نیز اقدام خواهد کرد. البته لازم است بنگاه معاملاتی برای دادگاه شناسایی شود تا رونوشت برابر اصل قولنامه را در اختیار دادگاه قرار دهد. مدت زمان توقیف اموال برای مهریه تا زمان پرداخت حقوق مالی زن ادامه خواهد داشت.

توقیف اموال برای مهریه چقدر طول می کشد

هزینه توقیف اموال برای مهریه چقدر است؟

پس از پاسخگویی به این سوال که توقیف اموال برای مهریه چقدر طول میکشد؟ لازم است در خصوص هزینه توقیف اموال برای مهریه نیز آشنا شویم. باید اشاره دااشته باشیم که زن همواره از دو روش می تواند برای دریافت مهریه خود اقدام نماید. در روش اول زن از طریق اداره ثبت اسناد اقدام می کند که در این صورت حدود یک بیستم مهریه به عنوان هزینه اداره ثبت در نظر گرفته شده و از زن دریافت می شود. باید دقت داشته باشید که این هزینه پیش از دریافت مهریه از زن دریافت خواهد شد.

در واقع دادرسی در مراجع قانونی با هزینه هایی همراه است که فرد باید آن را به طور کامل پرداخت نماید. این هزینه ها در اصل حق دادرسی است و بدون پرداخت آن ها نمی توان به بررسی پرونده در دادگاه امید داشت. دقت داشته باشید که دعاوی مهریه به نوعی دعاوی مالی محسوب می شوند. در دعاوی مالی مانند مهریه باید توجه داشته باشیم که ممکن است خواهان متحمل هزینه های بیشتری شود. برای اطلاع از میزان هزینه های مربوط به تنظیم دادخواست توقیف اموال لازم است با یک وکیل متخصص مشورت کنید.

توقیف اموال برای مهریه چقدر طول می کشد

قانون جدید توقیف اموال برای مهریه

در خصوص مدت زمان توقیف اموال برای مهریه باید عرض کنیم که تا پیش از سال 1399 زن برای توقیف اموال شوهر برای وصول مهریه موظف بود به یکی از نهادهای قضایی اداره ثبت اسناد و یا دادگاه مراجعه می کرد و از این طرق برای توقیف اموال مرد اقدام می کرد؛ اما در سال 1399 رئیس قوه قضائیه طی بخشنامه ای قوانین و مقررات جدیدی را در این خصوص اعلام کرد که در ادامه سعی داریم برخی از مهم ترین آن ها را مورد بررسی قرار دهیم.

طبق قانون جدید زن ملزم است برای توقیف اموال به اداره ثبت مراجعه کند. در این بین، اداره ثبت موظف است تا دو ماه لیست اموال مرد را شناسایی کند و اینکه تا شش ماه مهریه زن را به طور کامل دریافت نماید. در صورتی که اداره ثبت نتواند این مسئولیت را به انجام برساند، زن می تواند با دریافت گواهی صادره از اداره ثبت به دفاتر الکترونیک قوه قضائییه مراجعه کرده و مقدمات لازم برای توقیف اموال از طریق دادگاه را به انجام برساند.

در قانون سابق زن می توانست از طریق دادگاه یا اداره ثبت برای دریافت مهریه خود اقدام نماید و هیچ ترجیحی در بین آن ها وجود نداشت؛ اما در قوانین جدید لازم است زن در ابتدا از طریق اداره ثبت اقدامات لازم را به انجام برساند. در واقع پس از اینکه زن نتوانست در مدت زمان توقیف اموال برای مهریه در اداره ثبت به نتیجه مطلوب برسد، می تواند با دریافت گواهی صادره از اداره مربوطه برای تنظیم دادخواست و رسیدگی به پرونده در دادگاه های خانواده به دفاتر خدمات الکترونیکی قوه قضائیه مراجعه کند.

ضرورت استفاده از وکیل برای توقیف یا رفع توقیف اموال برای مهریه

به طور کلی دعاوی مهریه را می توان یکی از پیچیده ترین پرونده های موجود در محاکم قضایی به شمار آورد. ممکن است شما به عنوان یک زن به دنبال توقیف اموال مرد برای وصول مهریه در کمترین زمان ممکن باشید. برای این کار لازم است به بهترین وکیل مهریه در تهران مراجعه کرده و از مشورت های وی در این مسیر کمک بگیرید. در واقع توقیف اموال یک فرآیند پیچیده است که در صورت اجرای درست آن می توانید به حقوق مالی خود در خصوص مهریه دست پیدا کرده و آن را وصول نمایید.

از سوی دیگر ممکن است اموال شما به عنوان یک مرد برای پرداخت مهریه توقیف شده باشد. در این صورت برای آزادسازی آن ملزم هستید از یک وکیل باتجربه و کاربلد کمک بگیرید تا خسارت های پیش آمده را به حداقل برساند. به هر حال برای مطالبه مهریه در اداره ثبت اسناد و دادگاه نیازمند استفاده از یک وکیل زبده و توانمند هستید. علاوه بر این با استفاده از وکیل می توانید درخواست اعسار نموده و ضمن رفع توقیف اموال، مهریه خود را نیز به صورت قسطی به زن پرداخت نمایید.

توقیف اموال برای مهریه چقدر طول می کشد

کلام آخر

از اینکه صبوری به خرج دادید و تا پایان مقاله در کنار ما بودید از شما تشکر می کنیم. در این مقاله تلاش کردیم مشخص کنیم توقیف اموال برای مهریه چقدر طول می کشد؟ علاوه بر این لیست اموالی که می تواند از سوی مراجع قانونی توقیف شود را مشخص کردیم و سپس رفع توقیف اموال توسط مرد را نیز مورد ارزیابی قرار دادیم. علاوه بر این امکان توقیف خودرو و منزل مسکونی را به طور جداگانه تشریح کردیم و مشخص نمودیم که در برخی از موارد مرد می تواند با اثبات مستثنیات دین این موارد را از توقیف خارج کند. اکنون از شما دعوت می کنیم که اگر تجربه یا نظری در این خصوص دارید آن را در قسمت دیدگاه با سایر مخاطبان سایت برترین وکیل به اشتراک بگذارید.

5/5 - (2 امتیاز)

فردین ساریخانی

نویسنده و ویراستار متون ادبی، حقوقی/روزنامه نگار/عاشق کتاب، هنر، سفر و فیلم کلاسیک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × چهار =

دکمه بازگشت به بالا