نکات حقوقی

شرایط مطالبه مهریه عندالاستطاعه + قانون جدید ⚖️【سال1403】

مهریه عندالاستطاعه یکی از انواع حقوق مالی زن به شمار می آید که مطالبه آن منوط به تمکن مالی مرد است. در واقع در نکاح حقوق مالی بسیاری نظیر مهریه، نفقه، اجرت المثل و… به زن تعلق می گیرد. در قانون مدنی به انواع مهریه و جزئیات احکام مربوط به آن پرداخته است. قانون مدنی اشاره دارد که نکاح سبب مهریه است؛ یعنی به محض جاری شدن صیغه عقد زن می تواند آن را مطالبه نماید. هر گونه استنکاف از پرداخت مهریه می تواند تبعاتی برای مرد به همراه داشته باشد؛ اما پرداخت و مطالبه مهریه عندالاستطاعه شرایط و احکام خاص خود را دارد. در این مقاله سعی داریم به بررسی تمامی جزئیات مربوط به این نوع از حقوق مالی زن پرداخته و به تمامی سوالات شما در این خصوص پاسخ دهیم. لطفا با ما همراه باشید.

انواع مهریه از نظر قانون کدام است؟

در قانون حقوقی برای زن در زمان نکاح در نظر گرفته شده است. این حقوق شامل موارد مالی و غیر مالی می شود. در این مقاله سعی داریم به حقوق مالی زن در برخورداری از مهریه پرداخته و نحوه مطالبه مهریه عندالاستطاعه را مورد بررسی قرار دهیم. مهریه را می توان به عنوان اصلی ترین حقوق مالی زن در زمان ازدواج به شمار آورد. مهریه از جمله قوانینی است که از شرع مستفاد شده است. مهریه در بین عقد دائم و موقت مشترک بوده و در هر دو نوع نکاح به زن مهریه تعلق می گیرد.

در واقع نکاح سبب مهریه است. معنای این جمله چنین است زن به محض جاری شدن نکاح می تواند حقوق خود را مطالبه نماید و مرد ملزم به پرداخت است. هر گونه خودداری مرد از پرداخت مهریه و استنکاف از این موضوع می تواند برای او پیگرد قانونی به همراه داشته باشد. چرا که مهریه نوعی تعهد از سوی مرد است که از نظر قانونی لازم الاجرا است. ممکن است عدم پرداخت مهریه از سوی مرد منجر به حکم جلب، توقیف اموال، بسته شدن فیش حقوقی و… شود.

همان طور که اشاره داشتیم قانون مدنی انواع مهریه را مشخص کرده و نحوه پرداخت آن را بر اساس زمان تعیین مهر تشریح نموده است. اکنون که سعی داریم درباره مطالبه مهریه عندالاستطاعه سخن به میان آوریم وقت آن رسیده است تا مهریه را با در نظر گرفتن زمان تعیین آن دسته بندی نماییم.

در ادامه به این دسته بندی ها و انواع مهریه اشاره ای جامع خواهیم داشت:

مهر المسمی: این نوع از مهریه به عنوان مالی در نظر گرفته می شود که در زمان نکاح با توافق طرفین تعیین شده و در اختیار زن قرار می گیرد.

مهر المثل: در صورتی که مهریه ای تعیین نشده باشد و نیز مهریه تعیین شده مجهول باشد و یا اینکه مرد مال دیگری را به عنوان مهریه تعیین کرده باشد، مهریه المثل به زن تعلق می گیرد. باید اشاره داشته باشیم که مهر المثل را کارشناس دادگاه تعیین می کند. در تعیین این نوع از مهریه به میزان تحصیلات زن، شرایط خانوادگی، شان اجتماعی و… توجه می شود و معمولا با توجه به مهریه یکی از نزدیکان و اقارب زن مشخص می گردد.

مهر المتعه: در صورتی که در زمان نکاح مهریه مشخص نشده باشد و زوجین قصد داشته باشند پیش از هر گونه نزدیکی از یکدیگر جدا شوند و طلاق بگیرند، به زن مهر المتعه تعلق می گیرد. این نوع از مهریه با در نظر گرفتن شرایط اقتصادی مرد مشخص می شود.

مهر السنه: این مهریه با مهریه حضرت زهرا (سلام الله علیها) مشهور است و میزان آن 500 درهم است که با نرخ روز محاسبه خواهد شد.

شرایط مطالبه مهریه عندالاستطاعه چیست؟

اطلاعات بیشتر: بهترین وکیل مهریه در تهران

شرایط مطالبه مهریه عندالاستطاعه چیست؟

اشاره داشتیم که مهریه یکی از مهم ترین حقوق مالی زن است که به محض وقوع نکاح زن مالک آن به شمار می آید. مهریه عندالاستطاعه را نیز می توان یکی از انواع مهریه به شمار آورد که دریافت آن منوط به تمکن مالی مرد می باشد. در صورت استطاعت مالی مرد ملزم به پرداخت مهریه مذکور است و در صورتی که توانایی مالی او برای دادگاه به اثبات نرسد، مرد می تواند از پرداخت آن خودداری نماید. البته ممکن است در خصوص پرداخت، زوجین ترتیب دیگری مشخص کرده باشند.

ماده 10 قانون مدنی به صراحت اشاره دارد که تمامی قراردادهای خصوصی که در بین افراد به امضا می رسند و مورد توافق قرار می گیرند، در صورتی که خلاف قانون نباشد، اعتبار قانونی دارند. توافق میان زن و مرد را نیز می توان نوعی توافق به شمار آورد. در صورتی که مرد و زن توافق کرده باشند که مهریه در صورت استطاعت مالی مرد به زن تعلق بگیرد، این شرط از نظر قانونی معتبر بوده و لازم الاجرا می باشد.

در واقع در این صورت است که مطالبه مهریه عندالاستطاعه در صورتی اتفاق می افتد که مرد توانایی پرداخت تعهداتش را داشته باشد. استطاعت به معنی توانایی مالی است و در این نوع از مهریه زن تنها زمانی می تواند به حقوق مالی خود دست پیدا کند که مرد اموال یا تمکن مالی مناسبی برای پرداخت مهریه داشته باشد. دقت داشته باشید که در این نوع مهریه زن ملزم است استطاعت مالی مرد را در دادگاه به اثبات برساند.

تفاوت مطالبه مهریه عندالمطالبه و عندالاستطاعه چیست؟

در خصوص مطالبه مهریه عندالاستطاعه لازم است در ابتدا با انواع مهریه آشنا شویم. معمولا از مهریه عند المطالبه به عنوان یکی از مشهور ترین انواع آن سخن به میان می آید. در این نوع از مهریه لازم است مرد به محض درخواست زن، حقوق مالی او را پرداخت نماید. در صورتی که مرد توانایی لازم برای پرداخت مهریه عندالمطالبه را نداشته باشد، دادگاه اعسار مرد را مورد بررسی قرار می دهد. در صورت اثبات اعسار در دادگاه، مهریه قسط بندی خواهد شد.

یکی دیگر از انواع مهریه، مهریه عند الاستطاعه می باشد. برخلاف مهریه عندالمطالبه، این نوع مهریه به توانایی مالی مرد و استطاعت مالی او بستگی دارد؛ بنابراین در صورتی که قصد مطالبه مهریه عند الاستطاعه را داشته باشد می بایست برای دادگاه تمکن مالی مرد را به اثبات برساند. در صورتی که مشخص شود مرد توانایی مالی مناسبی ندارد، ملزم به پرداخت مهریه نمی باشد. در ادامه در خصوص مهریه عند الاستطاعه و احکام مربوط به آن بیشتر توضیح خواهیم داد.

دقت داشته باشید که در مهریه عندالمطالبه دریافت حقوق مالی زن ربطی به تمکن مالی مرد ندارد و زوجه می تواند در هر شرایطی برای دریافت حقوق خود اقدام نماید. این در حالی است که اگر در مهریه عند الاستطاعه مرد توانایی مالی لازم برای ادای تعهداتش را نداشته باشد، ملزم به پرداخت نیست. در مهریه عند المطالبه می توان اگر مرد از پرداخت مهریه استنکاف نمود یا قسط آن را در زمان مقرر پرداخت نکرد، حکم جلب او را دریافت نمود؛ اما در مهریه عندالاستطاعه امکان جلب مرد به هر دلیل وجود ندارد.

در مهریه عند المطالبه مرد می تواند اعسار خود را در دادگاه به اثبات رسانده و از مقامات مسئول قضایی بخواهد که تعهدات مذکور را قسط بندی نمایند؛ اما در مهریه عند الاستطاعه قسط بندی هیچ معنایی ندارد. لازم به ذکر است که اثبات استطاعت مالی مرد بر عهده زن می باشد و هیچ الزامی وجود ندارد که مرد در جهت قسط بندی مهریه اعلام اعسار نماید و دادخواست های لازم را تنظیم و به دادگاه ارائه دهد.

مزایا و معایب مطالبه مهریه عندالاستطاعه

مزایا و معایب مطالبه مهریه عندالاستطاعه

در قسمت قبل در خصوص تفاوت های گرفتن مهریه عندالاستطاعه و عندالمطالبه نکات مهمی را ذکر نمودیم؛ اما لازم است در این خصوص به بیان مزایا و معایب هر یک از انواع مهریه نیز بپردازیم. اولین مزیت مهریه عند المطالبه را می توان چنین شرح داد که دریافت آن برای زنان منوط به توانایی مالی مرد نمی باشد و زن در هر صورتی می تواند آن را دریافت کند. در واقع مرد حتی در صورت اثبات اعسار نیز ملزم است مهریه را به صورت قسطی در اختیار زن قرار دهد.

هر گونه استنکاف مرد از پرداخت مهریه عندالمطالبه می تواند به حکم جلب منجر شود و این موضوع نیز برای زنان یک مزیت بزرگ است؛ اما اگر بخواهیم در خصوص معایب این نوع از مهریه سخن به میان آوریم باید اشاره داشته باشیم که ممکن است مرد به صورت واقعی توانایی مالی مناسبی برای پرداخت مهریه را نداشته باشد؛ اما در این نوع مهریه به این موضوع هیچ گونه اهمیتی داده نمی شود و قانون تحت هر شرایطی مرد را ملزم می کند تا مهریه توافق شده را در اختیار زن قرار دهد.

اولین مزیت از مزایای مطالبه مهریه عندالاستطاعه برای مردان این است که تنها در صورت تمکن مالی مرد ملزم به پرداخت تعهداتش می شود. باید اشاره داشته باشیم که اگر مرد استطاعت مالی نداشته باشد امکان گرفتن مهریه عند الاستطاعه وجود ندارد و این موضوع نیز برای مردان یک مزیت به شمار می آید. علاوه بر این در اشاره به سایر مزیت های دریافت مهریه عندالاستطاعه باید بگوییم که در این نوع حقوق مالی امکان جلب مرد نیز وجود ندارد.

مهریه عند الاستطاعه برای زن معایبی را به همراه دارد. مهم ترین آن ها این است که اگر مرد از تمکن مالی برخوردار نباشد، زن نمی تواند به حقوق مالی خود دست پیدا کند. به طور خلاصه در خصوص مزایای و معایب این دو نوع مهریه باید اشاره داشته باشیم که مهریه عند المطالبه مزایای بسیاری را برای زنان به همراه دارد اما مهریه عند الاستطاعه مزایایی را در اختیار مردان قرار می دهد.

قسط بندی در مطالبه مهریه عندالاستطاعه

در قسمت های قبل سعی کردیم در ابتدا در خصوص مطالبه مهریه عندالاستطاعه نکات مهمی را بیان نماییم. اشاره داشتیم که مهریه عند المطالبه و عند الاستطاعه هر کدام دارای معایب و فوایدی برای مردان و زنان است که آشنایی با هر کدام از آن ها می تواند شما را در رسیدن به اهدافتان یاری نماید. اکنون زمان آن فرا رسیده است که مشخص کنیم آیا می توان مهریه عند الاستطاعه را قسط بندی کرد یا خیر؟ همچنین به بیان احکام مربوط به آن خواهیم پرداخت.

در بالا اشاره داشتیم که در مهریه عندالاستطاعه پرداخت حقوق مالی زن منوط به تمکن مالی مرد می باشد و زن زمانی می تواند به حقوق مالی خود دست پیدا کند که مرد از نظر مالی توانایی پرداخت را داشته باشد. باید ذکر کنیم که اگر مرد توانایی مالی مناسب برای پرداخت مهریه زن را نداشته باشد، قانون او را ملزم به پرداخت نخواهد کرد و بنابراین می توان گفت که هیچ گونه قسط بندی در مهریه عندالاستطاعه وجود ندارد و این موضوع کاملا بی معنی به نظر می رسد.

در این نوع از مهریه اثبات استطاعت مالی مرد بر عهده زوجه است. در واقع زن زمانی می تواند به حقوق مالی خود از مهریه دست پیدا کند که قادر باشد مالی از مرد را برای مطالبه مهریه به دادگاه ارائه دهد یا اینکه بتواند در دادگاه تمکن مالی مرد را به اثبات برساند. این در حالی است که در مهریه عند المطالبه گریزی در پرداخت مهریه نیست و حتی در صورتی که مرد توانایی مالی مناسب برای پرداخت مهریه را نیز نداشته باشد، دادگاه در صورت اثبات اعسار آن را قسط بندی خواهد کرد.

قسط بندی در مطالبه مهریه عندالاستطاعه

حکم جلب در مطالبه مهریه عندالاستطاعه

در این قسمت سعی داریم به این سوال پاسخ دهیم که آیا در مطالبه مهریه عندالاستطاعه می توان حکم جلب مرد را دریافت کرد؟ اشاره نمودیم که در این نوع مهریه، مرد زمانی ملزم به پرداخت تمام و کمال حقوق مالی زن است که توانایی مالی مناسبی برای پرداخت در اختیار داشته باشد. همچنین اشاره نمودیم که اثبات تمکن مالی مرد بر عهده زن می باشد و او است که می بایست مالی از مرد را به دادگاه معرفی کند تا مقامات قضایی با بررسی جوانب امر، دستور مطالبه مهریه را صادر نمایند.

اشاره داشتیم که تنها در مهریه عند المطالبه امکان جلب مرد وجود دارد؛ یعنی در صورتی که مرد از پرداخت مهریه یا قسط های مربوط به آن خودداری نماید، زن می تواند با ارائه دادخواست به دادگاه حکم جلب مرد را دریافت کرده و او را دستگیر نماید. در واقع مهریه عندالمطالبه دینی است که مرد مقید به پرداخت آن شده است و نوعی تکلیف برای او به شمار می آید و هر گونه تخطی از انجام تعهدات مالی در این خصوص می تواند پیگرد قانونی داشته باشد.

اما در گرفتن مهریه عند الاستطاعه باید به این موضوع توجه داشته باشیم که در صورتی می توان حقوق مالی زن را محقق نمود که مرد تمکن مالی مناسبی در اختیار داشته باشد. این توافق زوجین است و زن این موضوع را در زمان نکاح پذیرفته است؛ بنابراین در این نوع مهریه فشاری بر روی مرد نیست؛ بنابراین گرفتن حکم جلب در مهریه عند الاستطاعه به مانند قسط بندی آن هیچ معنایی ندارد؛ یعنی زن در صورت عدم توانایی مالی مرد نمی تواند او را از نظر قضایی تحت پیگرد قانونی قرار دهد.

در واقع ساده ترین راه برای دریافت مهریه عند الاستطاعه این است زن به کمک یک وکیل مجرب و خبره بتواند مالی از مرد را به دادگاه معرفی کند تا دادگاه مجاب شود که مرد از توانایی مالی مناسبی برخوردار است. دقت داشته باشید که اثبات استطاعت مالی مرد در دادگاه امری پیچیده است و ممکن است فرد بدون تجربه و برخورداری از دانش حقوقی لازم نتواند در این خصوص به موفقیت چندانی دست پیدا کند. همچنین احکام دریافت مهریه عندالاستطاعه با جزئیاتی همراه است که درک آن بدون داشتن تخصص ممکن نیست.

لزوم مراجعه به وکیل برای دریافت مهریه عندالاستطاعه

باید اشاره داشته باشیم با بالا رفتن آمار طلاق، دعاوی مربوط به مهریه تبدیل به یکی از پر تکرارترین دعاوی مطرح شده در محاکم قضایی شده است. دقت داشته باشید که مهریه از جمله حقوق مالی زن است که مرد در زمان نکاح به آن تعهد داده است؛ اما همواره بسیاری از افراد در تلاش هستند تا از تعهدات خود شانه خالی کرده و مطالبات زن را پرداخت نکنند. در این صورت است که تنها با کمک گرفتن از یک وکیل مجرب و خبره است که می توان راه را برای مطالبه مهریه در دادگاه هموار نمود.

در صورتی که مهریه از نوع عندالاستطاعه باشد دریافت آن با دشواری های بیشتری همراه است. چرا که در مهریه عند الاستطاعه، پرداخت مهریه به تمکن مالی مرد وابسته است و در صورتی که زن نتواند استطاعت مالی مرد را در دادگاه به اثبات برساند، چه بسا از حقوق مالی خود محروم بماند. در واقع لازم است با کمک بهترین وکیل زن تهران بتوانید اموالی را از مرد به دادگاه معرفی کنید و یا اینکه توانایی مالی او را به اثبات برسانید تا در نهایت مهریه زن وصول شود. این کار پیچیده تنها با کمک گرفتن از وکلای شاخص امکان پذیر است.

لزوم مراجعه به وکیل برای دریافت مهریه عندالاستطاعه

کلام آخر

از اینکه تا پایان مقاله در کنار ما بودید از شما تشکر می کنیم. در این مقاله سعی کردیم تا در خصوص نحوه مطالبه مهریه عندالاستطاعه به بیان نکاتی حقوقی بپردازیم. اشاره داشتیم که دریافت مهریه عندالاستطاعه توسط زن به تمکن مالی مرد بستگی دارد. در این مقاله تفاوت های بین مهریه عندالسمطالبه و عندالاستطاعه را بررسی کردیم و مزایا معایب هر یک را نیز از نظر گذراندیم. علاوه بر این، قسط بندی و دریافت حکم جلب در خصوص مهریه عندالاستطاعه را نیز ارزیابی نمودیم. اکنون از شما دعوت می کنیم که تجربیات و نظرات خود در خصوص مطالب ذکر شده را در قسمت دیدگاهب ا سایر مخاطبان سایت برترین وکیل به اشتراک بگذارید.

5/5 - (4 امتیاز)

فردین ساریخانی

نویسنده و ویراستار متون ادبی، حقوقی/روزنامه نگار/عاشق کتاب، هنر، سفر و فیلم کلاسیک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + 13 =

دکمه بازگشت به بالا