نکات حقوقی

دیه دندان چقدر است؟⚖️ محاسبه دیه دندان شیری، پوسیده و کامل

می‌دانیم که دیه یکی از مهمترین اعضای بدن به شمار می‌رود که شکستگی یا از بین رفتن آنها می‌تواند خسارت‌های جبران ناپذیری را در تمامی بخش‌های بدن به جای بگذارد. از سوی دیگر باید به این نکته توجه داشته باشیم که هزینه درمان شکستگی یا از بین رفتن دندان بسیار بالا است از این رو قانونگذار در تلاش است تا مقدار مشخصی از دیه را برای دندان در نظر بگیرد. می‌دانیم که دیه مبلغی است که برای جبران خسارت به فرد مجنی علیه یا شخصی که به او جنایتی وارد شده است پرداخت می‌گردد. در واقع باید مقدار دیه در محاکم قضایی و توسط قاضی پرونده مورد بررسی قرار گرفته و در پایان اعلام گردد. در این مقاله سعی داریم در خصوص دیه دندان اطلاعات جامعی را در اختیار شما قرار دهیم پس درخواست می‌کنیم تا انتهای مطلب در کنار ما باشید.

دیه دندان چیست؟

اگر بخواهیم به این سوال پاسخ دهیم که دیه دندان چیست لازم است به این نکته اشاره داشته باشیم که دیه را می‌توان از جنبه‌های مختلف تقسیم بندی کرد اما به طور کلی می‌توان گفت که دیه به سه بخش دیه نفس، دیه عضو و دیه منافع تقسیم می‌شود. قانونگذاران مراحل هر یک از اعضای بدن دیه و عرش مشخصی را تعیین کرده‌اند که مقدار آن به عوامل مختلفی بستگی خواهد داشت. دندان‌های هر یک از اعضای جامعه ممکن است به دلایلی مانند وقوع جنایت یا حادثه دچار از بین رفتگی یا آسیب شود.

یعنی ممکن است دندان هر شخصی به صورت عمدی یا غیر عمدی دچار آسیب دیدگی جدی یا سطحی شود؛ اما در صورتی به دندان فرد ارش تعلق خواهد گرفت که بر اثر وقوع جنایت دچار آسیب دیدگی شود؛ بنابراین اگر دندان‌های هر شخصی بر اثر وقوع جنایت دچار آسیب دیدگی‌های جدی یا سطحی شود فرد می‌تواند با مراجعه به محاکم قضایی درخواست مطالبه دیه دهد. در واقع چنین فردی که آسیب جدی به دندان‌های او وارد شده است در محاکم قضایی باید این نکته را به اثبات برساند که جنایت به صورت عمدی یا غیرعمدی بوده است.

جهت مشاوره با بهترین وکیل دیه در تهران کلیک کنید!

در خصوص دیه دندان لازم است به این نکته اشاره داشته باشیم که دندان نیز مانند سایر اعضای بدن دارای عملکرد خاص به خود است و اگر بر اثر وقوع جنایت یا جراحت دچار آسیب دیدگی شوند ممکن است بر روی عملکرد کل بدن تاثیرات خاصی را به جای بگذارد. برای مثال ممکن است شکستگی کامل دندان‌های جلویی یک شخص باعث شود تا زیبایی او به طور کامل مختل شود. همچنین اگر دندان‌های یک شخص به طور کامل از بین برود او در خوردن غذا و یا صحبت کردن با مشکلات جدی روبرو می‌شود.

برای اینکه بتوانند دیه مربوط به دندان‌ها را مشخص کنند ابتدا باید مشخص شود که کدام یک از دندان‌ها دچار آسیب دیدگی شده و میزان آسیبی که به دندان‌ها وارد شده است چه میزان می‌باشد. علاوه بر این تعداد دندان‌هایی از شخص که مورد آسیب قرار گرفته است نیز در مقدار ارش و دیه نقش تعیین کننده‌ای خواهد داشت. نکته قابل ذکر این است که دیه دندان به طور کامل در قانون مشخص شده است و قانونگذار مقدار دیگر را برای هر قسمت از دندان و نوع آسیب دیدگی آن مشخص نموده است.

دیه دندان شامل چه مواردی می‌شود؟

دیه دندان شامل چه مواردی می‌شود؟

برای محاسبه دیه دندان به این موضوع اشاره می‌کنند که آیا دندان فرد به طور کامل از ریشه جدا شده است و یا اینکه آسیب دیدگی و شکستگی سطحی برداشته است. در واقع باید در نظر داشته باشیم که مقدار خسارت وارد شده به دندان نقش تعیین کننده‌ای در افزایش و کاهش مقدار دیه خواهد داشت. قانونگذار سعی دارد ابتدا مقدار آسیب وارد شده به دندان را مشخص کرده و سپس میزان دیه را بر اساس آن تعیین نماید. علاوه بر مقدار آسیب وارد شده باید تعداد دندان‌های آسیب دیده نیز مد نظر قرار بگیرند.

هرچه میزان آسیب وارد شده به دندان‌های فرد بیشتر باشد به طور قطع قاضی پرونده پس از بررسی‌هایی که در این زمینه به انجام می‌رساند مقدار دیه بیشتری را برای فرد تعیین خواهد کرد؛ بنابراین می‌توان گفت که دیه دندان‌های از بین رفته بسیار بیشتر از زمانی است که دندان تنها دچار آسیب دیدگی و شکستگی جزئی شده است. در پزشکی قانونی به این موضوع رسیدگی می‌شود که آیا دندان به طور کامل از ریشه جدا شده است و یا اینکه آسیب دیدگی وارد شده به دندان تنها شامل شکستگی می‌شود.

همچنین لازم است به این نکته اشاره داشته باشیم که دیگه دندان جلو کاملاً متفاوت از دیه دندان عقب می‌باشد چرا که کارایی این دو عضو کاملاً با یکدیگر تفاوت دارد. البته باید در نظر داشته باشید که قانونگذاران برای تعیین مقدار دیه تنها به همین موارد توجه نمی‌کنند و موارد دیگری نیز وجود دارد که باید در تعیین مقدار دیگه از سوی کارشناسان پزشکی قانونی و قاضی پرونده مورد بررسی قرار بگیرد. باید برای تعیین مقدار دیه مربوط به دندان‌ها به طور کامل دانش حقوقی به دست آورد و مشاوره حقوقی دریافت نمود.

دیه دندان چقدر است؟

می‌دانیم که در سال ۱۴۰۳ نرخ دیه افزایش پیدا کرده است و همین مسئله باعث شده تا برای بسیاری از افراد این سوال پیش بیاید که نرخ دیه دندان در سال ۱۴۰۳ چقدر است؟ برای پاسخ دادن به این سوال باید به شما اشاره داشته باشیم که نرخ دیه دندان بر اساس مقدارهای تعیین شده در قانون مجازات اسلامی تعیین شده است و به عوامل مختلفی بستگی خواهد داشت. مهمترین عاملی که برای تعیین میزان ارش دندان باید در نظر بگیریم این است که دندان مورد نظر شکسته شده و یا اینکه به طور کامل از بین رفته است.

در تبصره الف از ماده ۶۱۶ قانون مجازات اسلامی مقدر شده است که اگر دندان‌های جلو به طور کامل از بین بروند دیه آنها دیه کامل می‌باشد؛ یعنی اگر بر اثر وقوع جنایت دندان‌های جلوی یک فرد به طور کامل از بین رفته باشد فرد در محاکم قضایی ملزم می‌شود تا دیه کامل پرداخت نماید؛ اما ممکن است در شرایطی یکی از دندان‌های جلویی فرد دچار آسیب و خسارت شده و از بین برود. در این شرایط است که قانون مقدر می‌کند تا دیه هر یک از دندان‌های جلویی برابر با یک بیستم از دیه کامل باشد.

نرخ دیه کامل در سال ۱۴۰۳ برابر با ۱۲ میلیارد ریال معادل یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان است؛ اما در قانون به این نکته اشاره شده است که اگر دندان از بین رفته جزو دندان‌های غیر جلویی باشد دیه آن یک سوم دیه دندان‌های جلو می‌باشد. با محاسباتی که می‌توان در این خصوص انجام داد باید اعلام داشته باشیم که مقدار دیه برای دندان‌های غیر جلویی که دچار از بین رفتگی شده‌اند معادل ۲۰ میلیون تومان برای هر دندان است. البته در این خصوص لازم است با یک وکیل متخصص و مجرب مشورت کنید.

دیه دندان چقدر است؟

دیه شکستگی دندان چقدر است؟

در بالا در خصوص دیه دندان توضیحات جامعی را ارائه دادیم و اعلام کردیم که برای محاسبه دیه لازم است در ابتدا از بین رفتن یا شکستگی دندان لحاظ شود چرا که تفاوت‌های بسیار زیادی بین این دو وجود خواهد داشت. دقت داشته باشید در شرایطی که دندان دچار شکستگی شده و از بین نرود برای محاسبه دیه آن می‌بایست به پزشکی قانونی مراجعه کرد تا در این مرکز به طور دقیق میزان و شدت شکستگی لحاظ شده و بر اساس آن مقدار دیه تعیین گردد. قاضی نیز بر اساس گزارشات پزشکی قانونی حکم خواهد داد.

در واقع ارش دیه دندان بر اساس گزارشات پزشکی قانونی محاسبه می‌شود. به طور خلاصه باید بگوییم که تفاوت میان عرش و دیه این است که مقدار دیگر در قانون به طور صریح اعلام شده است اما برای تعیین عرش می‌بایست نظر پزشکی قانونی در نظر گرفته شده تا بر اساس مقدار خسارت وارد شده دیه توسط قاضی پرونده مشخص شود. ممکن است بر اثر خسارت‌های وارد شده به دندان شاهد شکستگی ریشه یا تخریب کامل آن باشیم که در این صورت عررش تعیین شده برابر با دیه همان دندان است.

نکته‌ای که لازم است در این خصوص به آن توجه داشته باشید این است که در ماه‌های حرام یک سوم مبلغ دیه کامل به دیه اصلی اضافه خواهد شد. نکته دیگری که لازم است در این خصوص به آن توجه داشته باشید این است که دیه زن نصف دیه مرد در دیه کامل خواهد بود. پس از اینکه قاضی پرونده با در نظر گرفتن شواهد و مستندات مختلف مقدار دیه را تعیین نمود فرد محکوم شده می‌تواند آن را به صورت قسطی یا به صورت نقدی و به صورت یکجا پرداخت نماید که این موضوع به عوامل مختلفی بستگی خواهد داشت.

محاسبه دیه دندان پوسیده

اکنون سعی داریم در خصوص دیه دندان پوسیده توضیحات جامعی را به شما ارائه دهیم در این خصوص باید اشاره داشته باشیم که دیه مقدار خسارتی است که باید در آسیب‌های عمدی یا غیرعمدی به فرد آسیب دیده پرداخت شود. جبران خسارت برای آن دسته از جرایمی انجام می‌شود که باعث از کار افتادن یا شکستگی دندان شود اما نکته‌ای که لازم است در اینجا به آن اشاره داشته باشیم این است که هیچگونه دیه‌ای شامل حال دندانی نمی‌شود که پوسیده شده است در واقع دندان پوسیده دیه ندارد

در قانون مجازات اسلامی اشاره شده است که دندان پوسیده به هیچ عنوان شامل حال محاسبه دیه نخواهد شد اما ممکن است بر اثر جراحت یا ضربه دندان سالم فرد دچار پوسیدگی شود که در این صورت مشمول دریافت دیه خواهد شد؛ اما نکته‌ای که لازم است در خصوص دیه دندان با آن اشاره داشته باشیم این است که نوع دندان و محل قرارگیری آن می‌تواند مقدار دیگر را تعیین کند. در قانون مجازات اسلامی توضیحات کاملی در خصوص نرخ دیه و محاسبه آن برای هر یک از دندان‌ها ارائه شده است.

مقدار دیه ای که برای دندان‌های سالم پیشین تعیین شده است یک بیستم از دیه کامل انسان می‌باشد و مقدار دیگر برای دندان‌های آسیاب سالم برابر با یک چهلم دیه کاملی است که توسط مقامات قضایی به صورت هر ساله اعلام می‌گردد. مقدار دیه کامل در سال ۱۴۰۳ برابر ۱۲ میلیارد ریال معادل یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان است که البته یک سوم مقدار این دیه در ماه‌های حرام به کل دیه اضافه خواهد شد. به هر حال شما برای محاسبه دیگه و احقاق حقوق از دست رفته خود در این حوزه می‌توانید از یک وکیل مجرب کمک بگیرید.

نکته‌ای که باید درباره دندان‌های عقب اشاره داشته باشیم این است که اگر پیش از پوسیدگی بر اثر جراحت یا ضربه به طور کامل رشد کرده باشند شامل نصف دیه دندان‌های آسیاب خواهند شد. همچنین در صورتی که دندان‌ها پیش از وقوع ضربه و جراحت و افزایش مقدار پوسیدگی سیاه یا پوسیده باشند مقدار دیه آن‌ها به مقدار پوسیده اولیه کاهش پیدا خواهد کرد. به هر حال برای محاسبه دیه دندان‌های پوسیده لازم است که به پزشکی قانونی مراجعه کرده و گزارش‌های آن را مطالعه نمود.

دیه دندان

دیه دندان کامل چقدر است؟

بر اثر حوادث مختلفی ممکن است شخص سلامت دندان‌های خود را از دست بدهد برای مثال ممکن است در تصادف رانندگی فرد به طور کامل دندان‌های خود را از دست داده و مستحق دریافت دیه دندان شود. از سوی دیگر گاهی شاهد این هستیم که درگیری عمدی و ضرب و جرح باعث آسیب کامل به دندان‌ها خواهد شد. به طور کلی در موارد مختلفی شاهد این موضوع هستیم که فرد سلامت دندان‌های خود را به طور کامل بر اثر وقوع جنایت عمدی از دست خواهد داد و امل دریافت دیه می‌گردد.

در چنین حالتی است که فرد هیچگونه دندان سالمی در دهان خود نخواهد داشت و عملکرد بدن او و زندگی عادی برای او به طور کامل مختل خواهد شد. در واقع در چنین شرایطی است که می‌توان نتیجه گرفت که شدت وقوع جنایت و جراحت وارد شده بسیار بالا بوده است که باعث شده فرد سلامت تمامی دندان‌های خود را از دست داده باشد. اگر چنین شرایطی برای هر شخصی اتفاق بیفتد قانونگذار مقدار دیه سنگینی را برای او در نظر می‌گیرد. البته برای مطالبه دیه لازم است از یک وکیل متخصص کمک بگیرید.

بدیهی است که قانونگذاران بیشترین مقدار دیه دندان را برای این حالت در نظر گرفته‌اند. فرد مصدوم در این حالت یکی از مهمترین اعضای بدن خود را از دست خواهد داد. همچنین در این حالت هزینه‌های درمان بسیار بالا می‌باشد و فرد باید هزینه زیادی را به پزشک دهان و دندان بپردازد. دیه کامل تمامی دندان‌ها شامل هدیه کامل یک انسان یعنی مبلغ یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان خواهد شد که این مقدار در ماه‌های حرام افزایش پیدا خواهد کرد و در ماه‌های عادی همین مقدار اعلام شده خواهد بود.

دیه دندان شیری چقدر است؟

یکی از مهمترین مواردی که قانونگذاران برای آن دیه دندان در نظر گرفته‌اند دیه مربوط به دندان‌های شیری می‌باشد. در واقع میزان آسیب وارد شده به دندان‌های شیری در تعیین مقدار دیه و عرش مربوط به آن نقش تعیین کننده خواهد داشت. اگر در نان شیری ریشه کن شده باشد باید این موضوع مورد بررسی قرار بگیرد که آیا پس از کنده شدن دندان شیری آیا مجدداً امکانی برای رویش آن هست یا اینکه دندان دیگر رویش پیدا نمی‌کند. تمامی این موارد به مقدار دیه تعیین شده برای دندان‌های شیری بستگی خواهد داشت.

مقدار دیه دندان شیری که امکان رویش دوباره دارد کاملاً متفاوت از دندانی است که امکان رویش مجدد آن وجود نخواهد داشت. قانونگذاران برای این دو حالت دیه‌های متفاوتی را در نظر می‌گیرند. در قانون مجازات اسلامی به این دو حالت اشاره شده و بر اساس آنها مقدار دیه دندان شیری بیان گردیده است. در این حالت اگر امکان رویش مجدد دندان شیری وجود داشته باشد دیه تعیین شده آن در قانون برابر با یک صدم دیه کامل انسان می‌باشد. البته این موضوع باید توسط پزشکی قانونی بررسی شود.

اما اگر پس از بررسی‌های صورت گرفته از سوی پزشکی قانونی مشخص شود که دندان شیری امکان رویش ندارد برای تعیین مقدار دیه آن می‌بایست به مانند دیه دندان دائمی عمل شود. چنین شرایطی است که جلو یا عقب بودن دندان کودک می‌تواند مقدار دیه را تعیین نماید و بر روی آن اثر بگذارد. باید توجه داشته باشید که در قسمت‌های قبل در خصوص دیه در صورت جلو یا عقب بودن دندان توضیحات جامعی را ارائه دادیم که در این حالت نیز باید به آنها مراجعه کرده و مقدار دیه را بر اساس آنها محاسبه کنید.

دیه دندان

لزوم مراجعه به وکیل برای مطالبه دیه

میزان پیچیدگی که در دعاوی کیفری وجود دارد باعث می‌شود تا شما بدون در اختیار داشتن دانش حقوقی لازم نتوانید در آنها به پیروزی‌های چشمگیری دست پیدا کنید. در واقع شما ملزم هستید که در اینگونه دعاوی به سراغ آن دسته از وکلایی بروید که دانش حقوقی بالایی در اختیار داشته و می‌تواند با استفاده از تجربیات خود راهکارهای مناسبی را در اختیار شما قرار دهند. در صورت استفاده از یک وکیل مجرب و خبره می‌توانید دیه مربوط به دندان خود را نیز دریافت کرده و خسارت‌های مربوطه را جبران کنید.

وکیلی که به خدمت می‌گیرید باید دارای سابقه درخشانی باشد و سال‌های زیادی را در عرصه وکالت مشغول به کار بوده و در این راه تجربیات قابل اتکایی را با خود همراه کرده باشید. همچنین وکیل مورد نظرتان باید از نظر تخصص در زمینه دعاوی کیفری بازدهی بیشتری داشته تا شانس کسب پیروزی را برای شما در محاکم قضایی به میزان قابل توجهی افزایش دهد؛ بنابراین شما باید با تحقیقات کاملی که انجام می‌دهید در نهایت وکلای شاخص و ممتاز در زمینه دعاوی کیفری و مطالبه دیه را به خدمت بگیرید.

کلام آخر

از این کتاب پایان مقاله در کنار ما بودید و با صبر و حوصله مطالب این سایت را مطالعه کردید از شما نهایت تشکر و قدردانی را داریم. در این مطلب کوشیدیم تا اطلاعات جامعی را در خصوص دیه دندان به شما ارائه دهیم تا اطلاعات شما در این زمینه افزایش پیدا کرده و بتوانید از حقوق قانونی خود در محاکم قضایی دفاع نمایید. همچنین تلاش کردیم تا دیه مربوط به دندان‌های پوسیده را بررسی کرده و تفاوت‌هایی که در بین دیه دندان‌های جلو و دندان‌های عقب وجود دارد را بیان نماییم. اکنون از شما می‌خواهیم که نظرات و تجربیات خود را با ما و سایر مخاطبان سایت برترین وکیل به اشتراک بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

فردین ساریخانی

نویسنده و ویراستار متون ادبی، حقوقی/روزنامه نگار/عاشق کتاب، هنر، سفر و فیلم کلاسیک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + 20 =

دکمه بازگشت به بالا