کیفرینکات حقوقی

مشاوره حقوقی در امور کیفری + هزینه مشاوره تلفنی ⚖️【سال1403】

جرم و جنایت از حوزه‌ های بسیار پیچیده و پرچالش در پرونده‌ های قضایی به حساب می‌ آیند و از حساسیت بالایی نیز برخوردار هستند. به همین دلیل نیاز به دریافت مشاوره حقوقی در امور کیفری از یک وکیل کیفری کاربلد و مجرب می باشد. یک وکیل کیفری قادر است موکل را در جریان کامل پرونده قضایی قرار دهد و در زمینه‌ های مختلف توهین، ربا، افترا، دزدی، فروش مال به دیگران و … به او مشاوره دهد. دعاوی کیفری نیازمند صرف تخصص و دقت بسیار زیادی می باشند. در ادامه مقاله قصد داریم توضیحاتی درباره مشاوره حقوقی در امور کیفری در اختیارتان قرار دهیم. لذا خواهشمندم تا پایان مقاله در وب سایت برترین و کیل همراه ما باشید.

منظور از مشاوره حقوقی در امور کیفری چیست؟

در حال حاضر با پیشرفت روز افزون جوامع بشری، مسائل و رویدادهای جدیدی پدید آمده اند که با توجه به پیچیده بودن این مسائل نیاز به یک مشاور حقوقی جهت حل این قبیل مشکلات حس می شود. یکی از حوزه هایی که فرد در صورت مواجه با آن نیاز به دریافت مشاوره دارد، حوزه کیفری است. زمانی که نام کیفری به گوش انسان می خورد، انواع جرم و جنایت در ذهن آدم تجسم می شود و به تبع انسان به این نتیجه می‌ رسد که سختی‌ های بسیار زیادی در قوانین کیفری وجود دارد و یک انسان عادی به هیچ وجه نمی‌ تواند از پس آنها برآید. چرا که در صورت شکست، جان و مال انسان به خطر می‌ افتد.

منظور از مشاوره حقوقی در امور کیفری چیست؟

پرونده‌ های کیفری دارای انواع مختلفی هستند و از پیچیدگی بسیار زیادی برخوردار می باشند. قتل، سرقت، خیانت در امانت، جعل اسناد، پولشویی، کلاهبرداری و … جزوء پرونده های حقوقی کیفری محسوب می شوند و ورود به این پرونده‌ ها بدون دریافت مشاوره حقوقی در امور کیفری، کار بسیار دشوار و غیر ممکنی است. مشاوره حقوقی در امور کیفری در پروسه اجرایی پرونده نقش بسیار مهمی دارد. همچنین پرونده‌ ها به جان و مال انسان وابسته هستند و در صورت محکومیت، فرد از آزادی و حقوق اجتماعی محروم می‌ گردد.

انواع مختلف جرایم کیفری

تمامی مردم در زمان مواجه شدن با جرایم کیفری نیاز دارند مشاوره از وکیل حقوقی تهران را دریافت کنند. جرایم کیفری بسیار پیچیده هستند و در اشکال مختلفی ظاهر می‌ شوند که برخی از آنها عبارت است از:

جرایم علیه اموال: به شکل کلی جرایم علیه اموال به جرایمی گفته می‌ شود که لازمه آن دخالت در اموال افراد دیگر است. در این وضعیت ممکن است آسیب جسمی یا روحی به فرد دیگری وارد گردد که در این صورت موجب محرومیت از استفاده یا لذت بردن از اموال می‌ شود. برخی از انواع مختلف جرایم علیه اموال عبارت است از: کلاهبرداری، خیانت در امانت، جعل ،سرقت، انتقال و فروش مال غیر و … .

جرایم کیفری شخصی: یکی از رایج ترین جرایم کیفری، جرایم کیفری شخصی می‌ باشد که در واقع به نوعی از جرایم گفته می‌ شود که موجب آسیب جسمی یا روحی به افراد دیگر می‌ گردد. این نوع از جرایم خود به دو دسته اصلی قتل و دیگر جرایم خشونت آمیز تقسیم می‌ شوند. منظور از جرایم شخصی خشونت‌ آمیز عبارت است از: تجاوز جنسی، کودک آزاری، ضرب و شتم، آدم ربایی، آتش سوزی و … .

انواع مختلف جرایم کیفری

جرایم مالی: منظور از جرایم مالی در واقع آن دسته از جرایمی می‌ باشد که موجب فریب یا کلاهبرداری می‌ گردد. یکی از انواع رایج آن، جرایم یقه سفید است. برخی از انواع مختلف جرایم یقه سفید عبارت است از: اختلاس، پولشویی، باجگیری، فرار مالیاتی، جرایم سایبری و … .

جرایم سایبری و اینترنتی: نوع دیگری از جرایم کیفری، جرایم سایبری و اینترنتی می‌ باشد که در فضای وب رخ می‌ دهد. این نوع از جرایم در صورت مشاهده توسط پلیس فتا پیگیری می‌ گردد.

جرایم رایانه‌ ای: جرایم رایانه‌ ای نوع دیگری از جرایم کیفری می‌ باشد که طی آن فردی در کامپیوتر فرد دیگری به انجام عمل مجرمانه اقدام می کند. در این جرایم دسترسی به شکل غیر قانونی به حریم خصوصی و اطلاعات شخصی افراد انجام می شود. برخی از انواع جرایم رایانه‌ ای عبارت است از: جاسوسی های کامپیوتری، جعل کامپیوتری، کلاهبرداری کامپیوتری، جرایم علیه عفت و اخلاق در جامعه و … .

لزوم مشاوره با یک وکیل کیفری خوب

اگر فرد شاکی قصد داشته باشد دعاوی کیفری خود را در دادگاه مطرح کند، نیاز به دریافت مشاوره حقوقی در امور کیفری از مشاور حقوقی تهران را دارد. با توجه به اینکه طرح درست دعوا در دادگاه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، یک وکیل کیفری خوب از ابتدای شروع پروسه دعوا و تنظیم شکواییه به شما کمک می‌ کند تا اسناد و مدارک لازم جهت اثبات دعوا را جمع آوری کنید.

لزوم مشاوره با یک وکیل کیفری خوب

ممکن است در برخی موارد وکلا انجام برخی از امورات را شخصاً بر عهده گیرند. یکی از مهمترین وظایف یک وکیل کیفری، حضور یافتن در دادگاه از جانب موکل و اثبات کردن دعوا است. با توجه به اینکه شما فقط می‌ توانید یک بار دعوای کیفری خود را مطرح کنید، بسیار مهم است که در آن یک بار دعوای کیفری به درستی مطرح شود و توضیحات و ارائه مدارک به طرز صحیح انجام گیرد. برخی از افراد تمایل دارند بدون کمک گرفتن از وکلا به طرح دعاوی کیفری بپردازند و از راهنمایی و علم بهترین وکیل کیفری تهران استفاده نکنند یا اینکه به علت پرداخت هزینه وکیل، از مراجعه به او اجتناب کنند. این مسئله موجب می‌ شود که حقشان در دادگاه گرفته شود و هزینه‌ های بسیاری در دادرسی صرف گردد.

تمامی موکلین با پرداخت هزینه وکیل برای پرونده کیفری درصدد آن هستند که از مشاوره حقوقی برای امور کیفری برخوردار شوند، چرا که همان گونه که اثبات دعوای کیفری کار دشواری است، دفاع از خود در دادگاه نیز بسیار دشوار و پیچیده است. اگر نتوانید به تنهایی از حقوق خود دفاع کنید، به منزله قبولی اتهام است و به عنوان مجرم شناخته می‌شوید. همچنین در دادگاه کیفری حکم مجازات علیه شما صادر می شود که به عنوان یک سوء سابقه برای شما می باشد. به همین دلیل مهم ترین حسن مشاوره با بهترین وکیل کیفری، حضور در دادگاه و دفاع از حقوق موکل است.

هزینه دریافت مشاوره حقوقی در امور کیفری

پرداخت هزینه های مربوط به دریافت مشاوره حقوقی در امور کیفری، یکی از دغدغه های رایج متقاضیان طرح دعاوی کیفری می باشد. هزینه هایی که در این راه بر افراد متحمل می شود، شامل هزینه برگزاری جلسات مشاوره با کارشناسان حقوقی و کیفری است. استفاده از مشاوره های یک وکیل کیفری خوب به صورت تلفنی یا آنلاین این مزیت را دارد که در هزینه های موکل صرفه جویی شود و از رفت و آمدهای بی جا و معطل ماندن در ترافیک و شلوغی شهر و گشتن به دنبال وکیل متخصص جلوگیری می شود و فرد از طریق یک جستجو ساده در فضای مجازی و سایت های معتبر حقوقی می تواند وکیل مد نظر خود را پیدا کند.

هزینه دریافت مشاوره حقوقی در امور کیفری

هزینه دیگری که برای یک فرد ایجاد می شود، هزینه نگارش شکوائیه است. زمانی که جرمی علیه یک فرد اتفاق می افتد، باید از طریق مراجعه به دادسرا، درخواست تعقیب و پیگرد متهم را بدهد. اما نگارش این درخواست و شکوائیه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. اگر شخص نتواند دلایل قانع کننده ای ارائه کند، درخواست وی رد خواهد شد و زمان زیادی در همان مرحله اولیه تلف می‌ شود، در حالی که اگر از یک وکیل خوب کمک بگیرد، با نوشتن شکوائیه مستند و کتبی موجب می شود مراحل رسیدگی با سرعت بیشتری طی شود.

هزینه دیگری که پیگیری مسائل کیفری با خود به همراه دارد، هزینه دادرسی است که با توجه به جرمی که رخ داده و آثاری که به دنبال دارد، هزینه های مربوط به خود را خواهد داشت. اما دستگاه قضایی تلاش کرده با تعدیل هزینه ها، موانع پیگیری جرایم کیفری را رفع کند. همچنین در قانون آیین دادرسی کیفری پیش بینی شده است که اگر متهم مهارت معرفی وکیل را نداشته باشد و یا از معرفی وکیل خودداری کند، مقام قضایی از بین وکلای دادگستری وکیلی را برای وی تعیین می کند، به چنین فردی وکیل تسخیری نیز گفته می شود.

یک وکیل تسخیری شرایط مخصوص به خود را دارد، اما می توان گفت برای افراد بی بضاعت نوعی خدمات حقوقی رایگان را ارائه می کند که البته این امر در راستا اجرای دادرسی عادلانه است. چرا که همه انسان ها در هر جایگاهی که هستند با داشتن شان انسانی حق داشتن وکیل را خواهند داشت. بنابراین با کمک یک وکیل کیفری متخصص می بایست مراحل رسیدگی قضایی انجام گیرد.

ویژگی یک وکیل کیفری خوب

  • برخورداری از تبحر و تخصص لازم
  • داشتن سوابق تحصیلیِ مرتبط و معتبر
  • برخورداری از صبر و پشتکار فراوان و روحیه قوی
  • برخورداری از هنر فن بیان و تجزیه و تحلیل قوی مسائل
  • داشتن روحیه مطالعه و تحقیق و علاقه به کشف حقایق
  • برخورداری از قدرت پیش بینی و داشتن درک صحیح از مسائل
  • بهره مندی از روحیه شجاعت، حق‌ طلبی، عدالت‌ خواهی، جسارت و اعتماد به‌ نفس
  • آشنایی کافی با دانش‌ های مربوط به حیطه علوم انسانی از جمله علم روان‌ شناسی
  • وقت‌ شناسی، خوش‌ قولی و پیگیری پرونده‌ ها در کمترین برهه زمانی ممکن و با بالاترین کیفیت
  • برخورداری از دانش به‌ روز در زمینه‌ های مربوط به پزشکی قانونی، اثر انگشت، کشف جعل، و پلیس جنایی
در چه زمانی می‌ توان از یک وکیل کیفری کمک گرفت؟

در چه زمانی می‌ توان از یک وکیل کیفری کمک گرفت؟

اگر از فردی شکایت کیفری شده باشد و یا اینکه نقش شاکی داشته باشد و بخواهد دعوای کیفری خود را در دادگاه مطرح کند، در هر دو حالت این شخص قادر است از مشاوره و همراهی یک وکیل کیفری متخصص بهره‌ ببرد، چرا که در هر دو حالت پیگیری دعوای کیفری، چالش‌ های خاص و پیچیده خود را دارد و یک وکیل خوب می‌ تواند این چالش‌ ها را به نحو بسیار کارآمدتری مدیریت و کنترل کند. 

در حالتی که قصد شکایت کردن از کسی را دارید، اهمیت طرح صحیح دعوا بسیار زیاد است و در صورت داشتن یک وکیل کیفری خوب، از همان ابتدای شروع روند قضایی، امور مربوطه از جمله طرح دعوی، جمع‌ آوری اسناد و مدارک و همچنین تنظیم شکوائیه به نحو بسیار مطلوب تری انجام خواهد شد.

در حالت دوم یعنی حالتی هم که دعوایی علیه شما مطرح شده باشد  نیز دریافت مشاوره حقوقی در امور کیفری به شما کمک بسیار زیادی می‌ کند زیرا مسئله دفاع از خود مانند مسئله اثبات دعاوی کیفری، چالش‌‌ ها و پیچیدگی‌ های فراوانی دارد و اگر نتوانید خودتان از حق خودتان دفاع کنید و وکیل کیفری هم نداشته باشید، احتمال مجرم شناخته شدن و صدور حکم مجازات و به دنبال آن، پیش آمدنِ مسئله سوء سابقه، افزایش قابل توجهی می‌ یابد.

بسیاری از افرادی که در معرض اتهام جرم و جنایت قرار می‌ گیرند، از استطاعت کافی برای داشتن یک وکیل برخوردار نیستند که در چنین مواردی، دادگاه در مورد جرایمی که مجازاتشان بسیار سنگین است (از جمله اتهام قاچاق، مواد مخدر و قتل) این امکان را فراهم کرده که متهم بتواند درخواست وکیل تسخیری را ارائه کند.

کلام آخر

بسیار سپاس گزارم از شما همراهان گرامی که تا این قسمت از مقاله ما را همراهی کردید. امیدوارم در مقاله مشاوره حقوقی در امور کیفری توانسته باشیم اطلاعات جامع و مفیدی را در اختیارتان قرار دهیم. لطفا نظرات و پیشنهادهای خود را برای ما کامنت کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

مینا کریمی

مینا کریمی طراح و پشتیبان سایت با 2 سال سابقه فعالیت در حوزه محتوا نویسی و بازنویسی متون حقوقی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 9 =

دکمه بازگشت به بالا