نکات حقوقی

عواقب اجرا گذاشتن مهریه برای مرد و زن ⚖️【سال1402】

در واقع منظور از عواقب اجرا گذاشتن مهریه برای مرد و زن مجموعه ای از آثار است پس از مطالبه مهریه توسط زوجه حاصل می شود. در واقع مرد پس از نکاح به پرداخت حقوق مالی زن ملزم می شود. یکی از مهم ترین آن ها مهریه می باشد. در برخی موارد ممکن است مرد از پرداخت مهریه خودداری نماید و در این شرایط است که اختلافاتی میان زوجین پدیدار می شود. در این شرایط است که زن می تواند با مراجعه به محاکم قضایی و تنظیم دادخواست، مهریه خود را مطالبه کرده و در اصطلاح آن را به اجرا بگذارد. باید دقت داشته باشیم که اجرا گذاشتن مهریه از طریق دادگاه صورت می گیرد و بی شک عواقبی را برای زوجین به همراه دارد. در ادامه سعی داریم به برخی از مهم ترین این عواقب اشاره داشته باشیم و هر کدام را تشریح نماییم. دعوت می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

عواقب اجرا گذاشتن مهریه برای مرد و زن از طریق ثبت

در خصوص عواقب اجرا گذاشتن مهریه برای مرد و زن باید به این نکته اشاره داشته باشیم که مهریه یکی از مهم ترین حقوق مالی زن به شمار می آید. قانون مرد را ملزم به پرداخت تعهداتش در خصوص مهریه کرده است و در صورت امتناع از پرداخت مهریه عواقبی برای مرد پدیدار می شود که در ادامه به طور دقیق به آن ها اشاره خواهیم داشت. در گذشته روال رسیدگی به درخواست مطالبه مهریه به این صورت بود که زن به یکی از دادگاه های خانواده مراجعه می کرد و پس از تنظیم دادخواست مهریه خود را به اجرا می گذاشت.

پس از تنظیم دادخواست مطالبه مهریه در دادگاه های خانواده، قضات به درخواست زن رسیدگی می کردند و پس از بررسی تمامی جوانب امر، نسبت به توقیف اموال مرد اقدام می کردند. در چنین شرایطی در ابتدا توقیف اموال شوهر اتفاق می افتاد. همین مسئله باعث می شد تا قرار تامین خواسته پس از توقیف اموال در اختیار مرد قرار بگیرد. این مسئله دسترسی زن به حقوق مالی خود در خصوص مهریه را سهولت می بخشید.

در سال 99 طی ابلاغ بخشنامه ای، روند رسیدگی به مطالبه مهریه با تغییراتی جدی مواجه شد و بر روی عواقب اجرا گذاشتن مهریه برای مرد و زن تاثیرات جدی بر جای گذاشت. در بخشنامه مذکور شرایط جدیدی برای مطالبه مهریه ذکر شده است. در ابتدا لازم است زن به اداره ثبت اسناد مراجعه کرده و دادخواست خود مبنی بر توقیف املاک را به این نهاد تقدیم نماید. پس از طی کردن این مرحله لازم است زن به دفترخانه محل وقوع عقد مراجعه کرده و تاییدیه های لازم را دریافت نماید.

عواقب اجرا گذاشتن مهریه برای مرد و زن

در این مورد باید اشاره داشته باشیم که پس از مراجعه زن به دفترخانه، نسخه ای از تاییدیه برای زوج نیز ارسال می شود و در این شرایط است که شوهر نیز از مطالبه مهریه توسط همسر خود مطلع می گردد. پس از طی نمودن مراحل قانونی در دفترخانه، لازم است زوجه به همراه نامه تاییدیه مجددا به اداره ثبت اسناد مراجعه کرده و درخواست مطالبه مهریه را دنبال نماید. در این مرحله است که اداره ثبت اسناد حکم اجراییه توقیف اموال را برای مرد ارسال کرده و او را از روند رسیدگی به خواسته زن مطلع می گرداند.

در صورتی که جواب ابلاغیه در دسترس قرار بگیرد، زوجه می تواند سایر مراحل را نیز پشت سر بگذارد. متاسفانه در این شرایط مرد پس از مطلع شدن از مطالبه مهریه، می تواند در جهت انجام معاملات صوری به منظور انتقال اموال اقدام نماید. در این صورت است که مرد در بسیاری از موارد اموال خود را به صورت صوری در اختیار آشنایان و دوستان خود قرار می دهد و اینجا است که شکایت زن نتیجه ای را به دنبال نخواهد داشت. در چنین مواردی دسترسی زن به حقوقش بسیار سخت می شود.

برای مشاوره با بهترین وکیل مهریه در تهران کلیک کنید.

عواقب اجرا گذاشتن مهریه برای مرد و زن از طریق دادگاه خانواده

در بالا درباره عواقب اجرا گذاشتن مهریه برای مرد و زن اشاره داشتیم که زن از طریق مراجعه به اداره ثبت اسناد می تواند مهریه خود را مطالبه نماید؛ اما ممکن است در این مرحله به دلیل معاملات صوری از سوی مرد، زوجه نتواند به حقوق مالی خود در خصوص مهریه دسترسی پیدا کند. در این شرایط لازم است زن همراه با نامه عدم توقیف اموال شوهر که از سوی اداره ثبت صادر می شود به دفاتر خدمات الکترونیکی قوه قضائیه مراجعه کرده و دادخواست تنظیم نماید.

یکی از عواقب اجرا گذاشتن مهریه برای زن از طریق دادگاه خانواده این است که زن می بایست برای رسیدگی به پرونده و طی نمودن مراحل دادرسی، هزینه های تقریبا بالایی را پرداخت نماید. این در حالی است که اجرا گذاشتن مهریه در اداره ثبت چنین هزینه هایی را به همراه ندارد؛ اما همان طور که در بالا به آن اشاره نمودیم، اقدام از طریق اداره ثبت ممکن است عواقب دیگری را به همراه داشته باشد. در بالا اشاره داشتیم که در این صورت ممکن است مرد از طریق معاملات صوری بتواند از پرداخت حقوق مالی زن شانه خالی کند.

در خصوص هزینه های لازم برای رسیدگی به پرونده مطالبه مهریه در دادگاه های خانواده باید اشاره داشته باشیم که نهادهای قضایی حدود سه و نیم درصد از مبلغ مهریه را به عنوان تعرفه دادرسی برای دادخواست زن دریافت می کنند. در صورتی که زن نتواند از پس هزینه های لازم برای پرداخت تعرفه دادرسی برآید، می بایست دادخواستی مبنی بر درخواست اعسار مهریه در اجرای ثبت تنظیم نموده و آن را در اختیار مقامات قضایی قرار دهد. در صورتی که خواسته او اثبات شود، زوجه از پرداخت هزینه رسیدگی به پرونده در دادگاه خانواده معاف می شود.

یکی دیگر از عواقب اجرا گذاشتن مهریه برای مرد و زن طولانی بودن روند رسیدگی به پرونده در دادگاه های خانواده می باشد. در این شرایط لازم است به تمامی خواسته های زن رسیدگی شود و چندین جلسه دادگاه برگزار شود. بسیار دیده شده است که در پرونده های مهریه اغلب افراد ماه ها درگیر خواهند بود و همین موضوع یکی از مهم ترین عواقب اجرا گذاشتن مهریه برای مرد است. در این صورت لازم است زن در دادگاه اموالی از مرد را برای توقیف اعلام دارد.

همینطور می توانید برای پیگیری کارهای مرتبط با مهریه، از بهترین وکیل زن در تهران نیز کمک گرفته و وکالت پرونده را به ایشان واگذار کنید. وکلای زن به دلیل احساس همدردی که با همنوعان خود دارند، بهتر از وکلای مرد می توانند راهنمای شما باشند.

عواقب اجرا گذاشتن مهریه برای مرد و زن

ممنوع الخروجی و حکم جلب از عواقب اجرا گذاشتن مهریه برای مرد

در صورتی که زن بتواند اموالی از مرد را به دادگاه برای توقیف معرفی کند، مقامات قضایی دستور به توقیف اموال داده و حقوق مالی زن در خصوص مهریه را از آن دریافت می کنند. یکی از مهم ترین عواقب مطالبه مهریه برای مرد و زن، ممنوع الخروج شدن زوج می باشد. باید دقت داشته باشیم که علاوه بر اداره ثبت می توان از طریق دادگاه خانواده نیز مرد را ممنوع الخروج کرد و جلوی خروج احتمالی او از مرزهای کشور را گرفت. این امر جهت اخذ مهریه و جلوگیری از فرار از دین صورت می گیرد.

باید اشاره داشته باشیم که دریافت حکم ممنوع الخروجی زوج بسیار زمان بر است و همین موضوع را نیز می توان یکی از عواقب اجرا گذاشتن مهریه برای زن و مرد به شمار آورد. البته در اینجا لازم است به این موضوع نیز اشاره داشته باشیم که دریافت حکم ممنوع الخروجی مرد از طریق اداره ثبت با سهولت بیشتری صورت می پذیرد؛ اما از طریق دادگاه خانواده نیز می توان به این مهم دست پیدا کرد. لازم است در این خصوص با یک وکیل مجرب و خبره مشورت کنید.

یکی دیگر از عواقب مطالبه مهریه برای مرد و زن، دریافت حکم جلب می باشد. می توان گفت که دریافت حکم جلب شوهر یکی از شدیدترین عواقب ناشی از اجرا گذاشتن مهریه به شمار می آید. برای این کار زن می تواند دادخواست خود مبنی بر جلب شوهر را به دادگاه ارائه دهد و در این صورت اگر اعسار زن به اثبات نرسیده باشد، می تواند برای بازداشت مرد اقدام نماید. برای جلوگیری از چنین اقداماتی لازم است پیش از هر گونه تصمیم گیری با یک وکیل زبده و متخصص مشورت کنید.

عواقب اجرا گذاشتن مهریه در صورت اثبات اعسار مرد

اکنون که سعی داریم عواقب اجرا گذاشتن مهریه برای مرد و زن را مورد بررسی قرار دهیم لازم است تعریف دقیقی از اعسار را ارائه دهیم. پیش از آن لازم است این موضوع را نیز مورد اشاره قرار دهیم که اجرا گذاشتن مهریه بدون طلاق نیز ممکن است؛ اما پس از دریافت مهریه، مرد این حق را خواهد داشت که هر وقت اراده کند زن را طلاق دهد. همچنین ذکر این نکته ضروری است که پشیمانی از به اجرا گذاشتن مهریه در تمامی مراحل رسیدگی به پرونده امکان پذیر است.

اعسار مرد از پرداخت مهریه زمانی به وقوع می پیوندد که مرد مالی در اختیار نداشته و یا اینکه بنا به دلایلی قانونی به اموال خود دسترسی نداشته باشد. در صورتی که اعسار مرد به اثبات برسد عواقب اجرا گذاشتن مهریه برای زن پدیدار می شود و زن دیگر نمی تواند به تمامی حقوق مالی خود در خصوص مهریه دسترسی پیدا کند. باید این نکته را ذکر نماییم که مهریه در این شرایط قسط بندی می شود و مرد ملزم است در صورت اعسار مطالبات زن در خصوص مهریه را در چند قسط به او پرداخت نماید.

ممکن است مرد به هر دلیلی از پرداخت قسط های مهریه خودداری نماید. در این صورت زن می تواند با مراجعه به دادگاه حکم جلب مرد را دریافت کرده و او را به زندان بیندازد. دادگاه برای قسط بندی مهریه شرایط مالی مرد را در نظر می گیرد. باید اشاره داشته باشیم که این کار توسط کارشناسان مجرب دادگاه صورت می گیرد و زن در آن نقشی ندارد. هر یک از طرفین دعوی می تواند درخواست تعدیل اقساط را به دادگاه ارائه دهد. با این حال لازم است پیش از هر گونه اقدام به یک وکیل مجرب مراجعه نمایید.

عواقب اجرا گذاشتن مهریه برای مرد و زن

عواقب قسط بندی مهریه برای مرد و زن

در واقع زمان بر بودن روند رسیدگی به درخواست مهریه را می توان یکی از عواقب به اجرا گذاشتن مهریه به شمار آورد. علاوه بر طولانی بودن روند رسیدگی به پرونده و دادرسی، هزینه های لازم برای این درخواست نیز بسیار بالا می باشد. در پاسخ به این سوال که برای اجرا گذاشتن مهریه چقدر پول لازمه باید اشاره داشته باشیم که این مسئله به نحوه مطالبه مهریه دارد؛ اما به طور کلی، مطالبه مهریه از طریق اداره ثبت دارای هزینه های کمتری در مقایسه با دادگاه خانواده است.

در بسیاری از موارد زن توانایی پرداخت چنین هزینه ای را ندارد. چرا که هزینه هایی که برای رسیدگی به درخواست مطالبه مهریه توسط زن می بایست پرداخت شود بسیار بالا است. باید اشاره داشته باشیم در صورتی که زن برای اجرا گذاشتن مهریه از طریق اداره ثبت اقدام نماید، احتمال اینکه زوجه متضرر شود نیز بسیار بالا می باشد. اداره اجرای ثبت به قیمت سکه توجهی ندارد اما روند رسیدگی در دادگاه با در نظر گرفتن قیمت سکه صورت می پذیرد.

بسیار دیده شده است که پس از اجرا گذاشتن مهریه توسط زن، مرد تمامی اموال خود را از طریق معاملات صوری در اختیار شخص دیگری قرار می دهد تا شاید بتواند به این شکل اعسار خود را در دادگاه به اثبات رسانده و تعهدات مالی خود در خصوص مهریه را تقسیط نماید. در صورتی که مرد بتواند به کمک یک وکیل مجرب، اعسار خود را به اثبات برساند، قاضی حکم به قسط بندی مهریه خواهد داد. در این صورت است که زن مهریه خود را در بلند مدت دریافت کرده و با عواقبی رو به رو می شود.

برای بسیاری از افراد این سوال پیش می آید که چندبار میتوان دادخواست اعسار مهریه داد؟ ما در این مطلب به صورت کامل به موضوع اعسار و ناتوانی در پرداخت مهریه پرداخته ایم.

در صورتی که مرد توانسته باشد اعسار خود را در دادگاه به اثبات برساند و به این شکل مهریه را قسط بندی نماید تا زمانی که تمامی مهریه را تمام و کمال پرداخت نکند، حق خروج از کشور را ندارد. علاوه بر این در صورت امتناع مرد از پرداخت مهریه تعیین شده در قالب قسط بندی، زن می تواند حکم بازداشت او را دریافت نماید. همین موضوع را نیز می توان یکی دیگر از عواقب اجرا گذاشتن مهریه برای مرد و زن به شمار آورد.

بنابراین در پاسخ به این سوال که اجرا گذاشتن مهریه چه عواقبی برای مرد و زن دارد؟ باید بیان شود که این موضوع سبب می شود که در صورت قسط بندی مهریه زن نتواند به صورت یکجا به حقوق مالی خود دست پیدا کند. گذشته از این، نحوه به اجرا گذاشتن مهریه توسط زن و دریافت مهریه در مدت زمانی طولانی انجام می شود که این نیز یکی دیگر از عواقب آن است. علاوه بر این باید اشاره داشته باشیم که قسط بندی مهریه برای مرد نیز با حکم ممنوع الخروجی همراه است که در صورت تمایل برای خروج از کشور خسارت و زیانی بزرگ است.

عواقب اجرا گذاشتن مهریه برای مرد و زن

هزینه به اجرا گذاشتن مهریه برای زن

یکی از مهم ترین سوالاتی که اکثر بانوان با آن رو به رو هستند این است که برای به اجرا گذاشتن مهریه چقدر پول لازمه؟ در بالا به این موضوع اشاره داشتیم که اجرا گذاشتن مهریه از طریق اداره ثبت و دادگاه خانواده ممکن است. اگر چه در بالا در خصوص عواقب اجرا گذاشتن مهریه برای مرد و زن سخن به میان آوردیم اما لازم است به این نکته نیز اشاره داشته باشیم که هزینه های بالای دادرسی برای رسیدگی به پرونده مهریه، یکی از مهم ترین عواقب است.

مطالبه مهریه از طریق اداره ثبت و دادگاه خانواده دارای هزینه های مربوط به خود است. در شرایطی که از طریق اداره ثبت برای وصول مطالبات خود در خصوص مهریه اقدام می کنید باید نیم عشر از مهریه که شامل هزینه های دولتی می شود را به عنوان تعرفه پرداخت کنید. همچنین ارائه دادخواست برای بازداشت مرد و ممنوع الخروجی وی نیز جداگانه محاسبه می شود. همچنین لازم است مبلغی را نیز به عنوان حق الوکاله وکیل پرداخت کنید. چرا که در چنین پرونده هایی استفاده از یک وکیل مجرب و خبره الزامی به نظر می رسد.

لزوم مراجعه به وکیل برای به اجرا گذاشتن مطالبه

در بالا نیز به این موضوع اشاره دشاتیم که مهریه یکی از حقوق مالی زن در قانون به شمار می آید. از سوی دیگر قانون این حق را به مرد داده است که در صورت پرداخت حقوق مالی زن، بتواند او را طلاق دهد. بالا بودن میزان مهریه خانم باعث می شود تا در بسیاری از حالات پرداخت آن دشوار به نظر برسد و مرد در صدد باشد تا از پرداخت آن شانه خالی کرده و همین مسئله باعث بروز عواقبی می شود.

در بسیاری از موارد ممکن است که مرد در صورت عدم پرداخت مهریه زن، با حبس و ممنوع الخروجی رو به رو شود. برای کاهش این عواقب لازم است مرد و زن پیش از هر گونه اقدام با یک وکیل مجرب و خبره مشورت کنند. هر گونه اقدام غلط در این زمینه ممکن است خسارت های جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد. وکیل با پیچ و خم های مسیر آشنایی کامل دارد و به همین دلیل سعی می کند تا مطلوب ترین راه برای جلوگیری از بروز عواقب برای مرد و زن را پیش روی زوجین قرار می دهد.

عواقب اجرا گذاشتن مهریه برای مرد و زن

کلام آخر

از اینکه تا پایان مقاله در کنار ما بودید و ما را همراهی نمودید از شما تشکر می کنیم. در این مقاله سعی کردیم به این موضوع اشاره داشته باشیم که مهریه یکی از مهم ترین حقوق مالی زن در شرع و قانون به شمار می آید که به اجرا گذاشتن آن باعث بروز عواقبی برای دو طرف می شود. عواقب اجرا گذاشتن مهریه برای مرد و زن بستگی به شیوه اقدام زن دارد.

به طور کلی می توان از طریق اداره ثبت و دادگاه خانواده در جهت مطالبه مهریه اقدام نمود. علاوه بر این سعی کردیم که عواقب اثبات اعسار مرد در دادگاه و قسط بندی آن را برای مرد و زن مورد بررسی قرار دهیم. اکنون که به پایان مقاله رسیده ایم از شما درخواست می کنیم که نظرات و تجربیات خود در خصوص مطالب ذکر شده را با سایر مخاطبان وبسایت حقوقی برترین وکیل به اشتراک بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

فردین ساریخانی

نویسنده و ویراستار متون ادبی، حقوقی/روزنامه نگار/عاشق کتاب، هنر، سفر و فیلم کلاسیک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + 8 =

دکمه بازگشت به بالا