نکات حقوقی

سریع ترین راه طلاق در سال 1403 کدام است؟ ⚖️

گاهی هیچ راهی برای ایجاد صلح و سازش میان زوجین وجود ندارد و اینجاست که هر یک از زوجین به دنبال روشی ساده برای طلاق است که منافع او را نیز به طور کامل حفظ کند. انواع مختلفی از طلاق قانونی و شرعی وجود دارد که هر یک از زوجین می توانند بسته به شرایطی که در اختیار دارند، یکی از آن ها را برای پایان دادن به زندگی مشترک در پیش بگیرند؛ اما این مهم است که زن و مرد از روشی برای طلاق استفاده کنند که اولا در مدت زمان کمی به نتیجه برسد و دوما منافع آن ها به طور کامل حفظ شود. در این مقاله سعی داریم سریع ترین راه طلاق را به شما معرفی کنیم. پس با ما همراه باشید.

سریع ترین راه طلاق کدام است؟

طلاق یکی از دشوارترین و پیچیده‌ترین مراحل زندگی هر فرد است. این پروسه می‌ تواند از نظر عاطفی، مالی و حقوقی بسیار هزینه‌بر باشد. به همین دلیل، طبیعی است که افراد به دنبال سریع ‌ترین راه طلاق باشند. باید به این موضوع توجه داشته باشید که ممکن است شرایط افراد با یکدیگر متفاوت باشد؛ بنابراین نمی توان نسخه واحدی را برای آن ها تجویز کرد. در ابتدا لازم است شرایط افراد مورد بررسی دقیق قرار بگیرد و سپس با در نظر گرفتن آن ها مطلوب ترین و بهترین راه برای طلاق پیشنهاد شود.

در قانون، دو نوع طلاق وجود دارد از نظر درخواست کننده وجود دارد که می توان از آن ها با عناوین طلاق توافقی و طلاق از طرف یکی از زوجین نام برد. طلاق توافقی سریعترین راه برای پایان دادن به زندگی مشترک است. در این نوع طلاق، زوجین با یکدیگر توافق می ‌کنند که از یکدیگر جدا شوند و حقوق و تعهدات خود را مشخص می ‌کنند. در صورت توافق زوجین، پرونده طلاق در دادگاه خانواده مطرح می ‌شود و در صورت تایید دادگاه، حکم طلاق صادر می‌شود.

طلاق یک‌طرفه، دارای روند طولانی در دادرسی است. در این نوع طلاق، یکی از زوجین تقاضای طلاق می‌کند و طرف دیگر با طلاق موافقت نمی ‌کند. در این صورت، دادگاه باید دلایل طلاق را بررسی کند و در صورت وجود دلایل موجه، حکم طلاق را صادر کند. طلاق یک ‌طرفه مانند طلاق از طرف مرد و طلاق از طرف زن در عرض 6 تا 8 ماه انجام می‌ شود. البته این مدت زمان ممکن است در برخی موارد بیشتر یا کمتر باشد.

مدت زمان طلاق توافقی به عنوان سریع ترین روش برای جدایی زوجین، به عوامل مختلفی بستگی دارد. برای مثال توافق زوجین بر سر تمامی حقوق قانونی، عدم وجود اختلافات، استفاده از وکیل و… می تواند این روند را کاهش دهد. اگر چه نمی توان زمان مشخصی را برای طلاق توافقی در نظر گرفت اما می توان به صورت کلی گفت که این نوع از طلاق بین 1 تا 3 ماه به طول خواهد انجامید. البته بسته به شرایط هر یک از زوجین ممکن است این مدت زمان افزایش پیدا کند.

باید توجه داشت که سریع‌ ترین راه طلاق، همیشه بهترین راه نیست. در برخی موارد، بهتر است زوجین قبل از طلاق، با کمک مشاوره خانواده، تلاش کنند تا مشکلات خود را حل کنند و زندگی مشترک خود را ادامه دهند. شما لازم است پیش از تصمیم گیری و اقدام برای طلاق با یک وکیل مجرب و خبره در این باره مشورت کرده و نظر او را بخواهید. وکیل به دلیل دانش حقوقی بالا و تجربیاتی که در این زمینه دارد می تواند در گام نخست راهکارهایی برای ایجاد سازش میان زوجین و در گام بعد راهی برای سرعت بخشیدن به طلاق ارائه دهد.

سریع ترین راه طلاق کدام است؟

انواع طلاق از نظر پشیمانی پس از طلاق

پیش از اینکه سریع ترین راه طلاق را مورد بررسی قرار دهیم لازم است با انواع آن نیز به طور کامل اشنا شویم. لازم به ذکر است که طلاق را می توان از نظر پشیمانی پس از طلاق و امکان رجوع به همسر پس از جاری شدن صیغه طلاق، تقسیم بندی کرد. طلاق رجعی و بائن جزو مهم ترین این دسته ها به شمار می روند. در ادامه سعی داریم هر یک از این انواع طلاق را مورد بررسی و تشریح دقیق قرار دهیم.

سریع ترین راه برای طلاق رجعی

طلاق رجعی همان طور که به آن اشاره کردیم یکی از مهم ترین انواع طلاق از نظر پشیمانی پس از جاری شدن صیغه طلاق است. می دانیم که پس از جاری شدن طلاق، لازم است زن برای مدتی عده نگه دارد. مدت زمان عده در قانون مورد محاسبه و تشریح قرار گرفته است. در واقع در طلاق رجعی مرد می تواند در مدت زمان عده زن، اگر تمایل به انصراف از طلاق و ادامه به زندگی مشترک داشت، بی آنکه نیاز به ازدواج مجدد باشد به همسر خود رجوع کند.

در نظر داشته باشید که قانون در طلاق رجعی این حق را به مرد می دهد تا در صورت تمایل به همسر خود رجوع کرده و رجوع خود را به اطلاع محاکم قضایی برساند. عدم اطلاع رجوع به زن در زمان عده از سوی مرد می تواند خسارت هایی را برای زن به دنبال داشته باشد. از این رو، قانون حمایت از خانواده و قانون مدنی عدم اطلاع در خصوص رجوع را نوعی جرم دانسته اند و برای بازدارندگی در این خصوص مجازات های سنگینی را برای مرد در نظر گرفته اند.

در خصوص سریع ترین راه طلاق می بایست این موضوع را نیز ذکر کنیم که رجوع از سوی مرد تنها در مدت زمان نگه داشتن عده صورت می پذیرد و پس از آن قانون هیچ حقی به مرد برای رجوع به زن نداده است. البته قانون برای این نوع از طلاق شرایط و قوانینی را در نظر گرفته است که پیش از اقدام برای این نوع از طلاق لازم است در خصوص آن ها اطلاعات کاملی را به دست آورده تا در مدت زمان کمتری بتواند در خصوص آن ها به نتایج دلخواه و مطلوب دست پیدا کرد.

سریع ترین راه برای طلاق بائن

یکی دیگر از انواع طلاق از نظر امکان رجوع و پشیمانی پس از جدایی، طلاق بائن می باشد. لازم به ذکر است که قانون حمایت خانواده درباره این نوع از طلاق تصریح می کند که در زمان عده زن، هیچ حقی برای مرد در جهت رجوع به زن وجود ندارد. ممکن است این سوال برای شما نیز به وجود آمده باشد که اگر مرد در این نوع از طلاق از جدایی پشیمان شد باید چه کار کند؟ لازم به ذکر است که در این صورت لازم است عقد مجددی بین مرد و زن شکل بگیرد و ادامه زندگی از طریق رجوع ممکن نیست.

در نظر داشته باشید که خود طلاق بائن را نیز می توان به دسته های مختلفی تقسیم بندی کرد. طلاق خلع و طلاق مبارات، طلاق زن یائسه و طلاق زن باکره جزو مهم ترین انواع طلاق بائن به شمار می روند. از سوی دیگر، طلاق زن صغیره و سه طلاقه کردن نیز از جمله مهم ترین انواع طلاق بائن به شمار می روند. در صورت اقدام برای هر یک از این طلاق ها، اگر می خواهید در مدت زمان کمی به خواسته های خود دست پیدا کنید لازم است از یک وکیل مجرب و خبره در اینباره مشاوره حقوقی دریافت کنید.

سریع ترین راه برای طلاق بائن

انواع طلاق از نظر درخواست کننده

در قسمت های قبل، انواع طلاق از نظر امکان رجوع در زمان عده را مورد بررسی قرار دادیم تا مشخص شود که طلاق را به طور کلی می توان به طلاق رجعی و طلاق بائن تقسیم بندی کرد. اکنون لازم است به این موضوع اشاره داشته باشیم که طلاق را از نظر درخواست دهنده نیز می توانیم تقسیم کنیم. طلاق از طرف مرد، طلاق توافقی و طلاق از طرف زن جزو مهم ترین انواع طلاق به درخواست زوجین به شمار می روند. در ادامه هر یک را به طور کامل بررسی خواهیم کرد.

سریع ترین راه طلاق توافقی

در نظر داشته باشید که سریع ترین راه طلاق اقدام برای طلاق توافقی است. لازم به ذکر است که قانون در زمان نکاح، حقوقی را برای مرد و زن در نظر می گیرد که شامل حقوق مالی و حقوق غیر مالی می شود. لازم است زمانی که زن و مرد برای طلاق اقدام می کنند به طور کامل تکلیف این حقوق را مشخص کنند تا به این شکل عدالت بین آن ها حکم فرما شود. از جمله مهم ترین حقوق مالی زن در نکاح می توان به نفقه، مهریه، اجرت المثل، نحله، جهیزیه و… اشاره داشت که هر یک شرایط خاص خود را دارد.

یکی از دلایل طولانی شدن فرآیند طلاق این است که لازم می باشد دادگاه زمان زیادی را صرف رسیدگی به حقوق مالی و غیر مالی زن و مرد کند. یکی از مهم ترین مزایای طلاق توافقی که باعث می شود مدت زمان رسیدگی به آن کاهش پیدا کند، این است که در آن زن و مرد در جلسات مشترکی، تعهدات و حقوق مالی و غیر مالی خود را تعیین و تکلیف می کنند. در این نوع از طلاق لازم است در خصوص مهریه، نفقه، اجرت المثل و حضانت فرزند توافقات کاملی صورت گرفته و توافق نامه طلاق توافقی به دادگاه ارائه شود.

پس از توافقات صورت گرفته درخصوص تمامی حقوق مالی و غیر مالی زوجین لازم است مرد و زن در جلسات مشاوره حضور پیدا کنند تا علت طلاق آن ها مورد بررسی دقیق قرار بگیرد. چنانچه مشخص شود زوجین راهی برای سازش ندارند، پرونده به دادگاه خانواده ارجاع داده می شود. لازم به ذکر است که مرد حق طلاق را دارد و در عوض حقوق زن به مانند مهریه و نفقه مشخص است. در این نوع از طلاق معمولا مرد در صورتی به طلاق رضایت پیدا می کند که زن نیز از برخی حقوق خود بگذرد.

یکی دیگر از ویژگی هایی که باعث می شود طلاق توافقی در مدت زمان کمی به نتیجه برسد، این می باشد که هیچ گونه نیازی به تعیین داور در آن نیست و زوجین بدون طی نمودن این مرحله نیز می توانند در دادگاه حاضر شده و خواسته های حقوقی خود را دنبال نمایند. روند دادرسی در این نوع از طلاق با سرعت بالایی صورت می پذیرد و لازم نیست زن و مرد در جلسات طولانی در دادگاه خانواده حاضر شده و حقوق قانونی خود را دنبال نموده و طلاق را به سرانجام برسانند.

در میان انواع روش های قانونی که برای طلاق وجود دارد، طلاق توافقی سریع ترین راه است؛ اما در بسیاری از موارد یکی از زوجین راضی به طلاق نیست و یا اینکه امکان توافق در خصوص حقوق مالی و غیر مالی زوجین وجود ندارد. در چنین شرایطی زوجین می بایست از روش های دیگر طلاق استفاده کرده و خواسته های خود را دنبال نمایند. لازم به ذکر است که در هر نوع از طلاق می توانید از وکیل مشاوره گرفته و وکالت در پرونده های طلاق را برای سهولت در انجام کارها به او اعطا نمایید.

سریع ترین راه طلاق از طرف زن

در بخش های قبلی مقاله در خصوص انواع روش های طلاق سخن به میان آوردیم و اکنون زمان آن رسیده تا درباره سریع ترین راه طلاق از طرف زن نکاتی را بیان کنیم. لازم به ذکر است که حق طلاق در قانون مدنی به مرد داده شده است. در واقع این مرد است که می تواند برای طلاق اقدام نموده و زندگی مشترک را پایان دهد؛ اما باید این نکته را در نظر داشته باشید که زن نیز در عوض حق برخورداری از مهریه و نفقه و غیره را دارد و مرد در صورت اقدام برای طلاق لازم است حقوق زن را تسویه نماید.

در قانون جدید طلاق از طرف زن اشاره شده است که زن نیز در شرایطی می تواند برای طلاق پیش قدم شود. در گذشته تنها این مرد بود که می توانست برای جدایی اقدام کند و زن تحت هیچ شرایطی قادر به پایان دادن زندگی مشترک نبود؛ اما تغییرات قانون شرایطی را فراهم کرده است که زن نیز با در اختیار داشتن دلایل محکمه پسند بتواند به زندگی مشترک پایان داده و از دادگاه خانواده درخواست طلاق نماید. البته لازم است زن به کمک یک وکیل مجرب دلایل محکمه پسند را برای قاضی به اثبات برساند.

در شرایطی که زن نتواند دلایل محکمه پسند خود برای پایان دادن به زندگی مشترک را به اثبات برساند ممکن است روند جدایی به بن بست خورده و به نتیجه نرسد. قانون دلایل محکمه پسند زیادی را برای طلاق از طرف زن ارائه داده است که زن می تواند با استناد به آن ها برای جدایی اقدامات لازم را به انجام برساند. اثبات عسر و حرج در دادگاه، محقق شدن یکی از شروط 12 گانه، عدم پرداخت نفقه، عقیم بودن مرد و موارد دیگر از جمله دلایل محکمه پسند برای طلاق از طرف زن به شمار می روند.

در صورتی که زن دلیل محکمه پسندی در اختیار داشته باشد می تواند در مدت زمان کمی با اثبات آن در دادگاه برای طلاق اقدام کند؛ یعنی در مواقعی امکان طلاق توافقی وجود ندارد. در این صورت اگر زن دلیل محکمه پسندی برای طلاق نداشته باشد، می تواند با اثبات آن در دادگاه در سریع ترین زمان ممکن به زندگی مشترک پایان دهد. البته اثبات این دلایل برای قاضی پرونده قدری دشوار و پیچیده است. از این رو، لازم است زن برای این کار از یک وکیل مجرب و خبره استفاده کند.

سریع ترین راه طلاق از طرف زن

سریع ترین راه طلاق از طرف مرد کدام است؟

اشاره داشتیم که طلاق از طرف مرد نیز یکی از انواع روش های طلاق است. ذکر نمودیم که قانون مدنی حق طلاق را به مرد داده است ولی می دانیم که مرد زمانی می تواند برای طلاق اقدامات لازم را به انجام برساند که تمامی حقوق مالی زن را به او پرداخت کرده باشد. این حقوق شامل مهریه، نفقه، اجرت المثل و… می شود. بهترین روش برای طلاق از طرف مرد تنها در صورتی است که مرد بتواند تمامی حقوق مالی زن را در اختیار او قرار دهد. چرا که در غیر این صورت امکان طلاق وجود ندارد.

مرد می تواند بدون در اختیار داشتن هیچ دلیلی برای جدایی از همسرش اقدامات لازم را به انجام رسانده و به دادگاه خانواده درخواست طلاق بدهد؛ اما باید این موضوع را در نظر داشته باشید که حقوق مالی زن مانند مهریه و نفقه یک عامل بازدارنده در این خصوص به شمار می روند. از سوی دیگر لازم است به این نکته توجه داشته باشید که طلاق از طرف مرد در مدت زمان بسیار طولانی انجام می شود و اگر مرد توانایی مالی برای پرداخت حقوق زن را ندارد لازم است از این روش استفاده نکند.

در واقع سریع ترین راه طلاق از طرف مرد زمانی اتفاق می افتد که مرد بتواند تمامی حقوق مالی زن را در صورت مطالبه آن ها از سوی زن به او پرداخت نماید چرا که در غیر این صورت روند دادرسی بسیار طولانی می شود. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که همواره استخدام یک وکیل مجرب و خبره می تواند مدت زمان اقدام برای طلاق از طرف مرد را کاهش دهد. چرا که وکیل دانش حقوقی بالایی را در اختیار دارد و می تواند از میان روش ها بهترین شان را به شما پیشنهاد دهد.

باز هم لازم است به این موضوع اشاره داشته باشیم که بهترین راه طلاق بسته به شرایط هر شخص تعیین می شود. در صورتی که شما بتوانید از روش طلاق توافقی اقدام کنید، می توانید از این موضوع اطمینان داشته باشید که روند دادرسی در مدت زمان کمی به نتیجه می رسد و شما می توانید به خواسته های خود دست پیدا کنید؛ اما در برخی موارد زن با طلاق مخالف است و تنها شما می توانید از طریق طلاق از طرف مرد اقدام نمایید؛ بنابراین لازم است نکات مهم برای تسریع روند دادرسی در این نوع از جدایی را رعایت کنید.

لزوم مراجعه به وکیل برای طلاق در کمترین زمان ممکن

در بسیاری از موارد شاهد این هستیم که روند دادرسی در دعاوی طلاق بسیار طولانی می شود. این مسئله برای آن دسته از زوجینی که تمایل دارند زودتر از قید و بندهای زندگی مشترک آسوده شوند، یک ایراد بزرگ محسوب می شود. اصل بر این است که زوجین با یکدیگر سازش داشته و با آرامش در کنار یکدیگر زندگی نمایند؛ اما در مواردی ممکن است تمایل مرد و زن به این باشد تا هر چه سریع تر برای طلاق اقدام کنند. در این شرایط مراجعه به یک وکیل متخصص و مجرب توصیه می شود.

وکیل دارای دانش حقوقی بسیار بالایی است به همین سبب با تمامی قوانین و مقررات مربوط به طلاق آشنایی دارد و می تواند از میان راه های متنوعی که برای پایان دادن به زندگی مشترک وجود دارد، در نهایت بهترین آن ها را به شما پیشنهاد دهد. در صورتی که طبق راهنمایی و مشاوره حقوقی یک وکیل عمل نمایید، احتمال بروز خسارت و پایمال شدن حقوق قانونی تان به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می کند؛ بنابراین برای جلوگیری از بروز عواقب ناگوار در آینده حتما از یک وکیل ماهر کمک دریافت کنید.

لزوم مراجعه به وکیل برای طلاق در کمترین زمان ممکن

کلام آخر

تشکر می کنیم از اینکه سایت برترین وکیل را برای مطالعه مقالات حقوقی انتخاب کردید و با ما تا پایان مقاله همراه بودید. در این مطلب هدف ما این بود تا سریع ترین راه طلاق بسته به شرایطی که در اختیار دارید را معرفی کنیم. برای این کار در ابتدا تلاش کردیم تا انواع طلاق را مورد ارزیابی قرار داده و تقسیم بندی های مربوط به آن را نیز معرفی کنیم. اشاره داشتیم که از میان انواع طلاق، طلاق توافقی در مدت زمان کمتری به سرانجام می رسد. اکنون از شما درخواست می کنیم که نظرات خود را با ما و سایر مخاطبان برترین وکیل در میان بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

فردین ساریخانی

نویسنده و ویراستار متون ادبی، حقوقی/روزنامه نگار/عاشق کتاب، هنر، سفر و فیلم کلاسیک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + چهارده =

دکمه بازگشت به بالا