مهاجرتنکات حقوقی

مهاجرت ایرانیان به دبی + 8 روش مهاجرت✈️【آپدیت2024】⚖️

امارات متحده عربی یکی از کشورهای همسایه ایران است که از دیرباز ایرانیان زیادی را در خود جای داده است. همواره امارات مقصد محبوبی برای مهاجرین ایرانی بوده است و امروزه نیز مهاجرت ایرانیان به امارات از روش های تحصیل، کار، ازدواج، سرمایه گذاری و… امکان پذیر است. این کشور در سالیان اخیر توانسته از ثبات اقتصادی و سیاسی قابل تحسینی برخوردار باشد و همین موضوع باعث شده است تا هر روز بر تعداد متقاضیان مهاجرت به این کشور افزوده شود. در این مطلب سعی داریم شما را با روند مهاجرت ایرانیان به دبی آشنا کنیم تا شاید به این شکل به تمامی سوالات شما در این باره پاسخ گفته باشیم.

شرایط اقامت در امارات برای ایرانیان

امروزه روش های مختلفی برای مهاجرت ایرانیان به امارات وجود دارد. افراد پس از بررسی شرایط خود و نیز اهدافی که از مهاجرت در سر دارند می توانند یکی از روش های کسب اقامت در امارات را انتخاب کرده و آینده خود را در این کشور تداعی نمایند. اما لازم است پیش از هر گونه تصمیم برای مهاجرت اندکی درباره شرایط اقامت ایرانیان در دبی و شهرهای دیگر امارات اطلاع کسب کنید تا بتوانید با دیدی جامع تر قدم در این راه بردارید و به موفقیت های شغلی و تحصیلی و… برسید.

دقت داشته باشید که شهر دبی یکی از توسعه یافته ترین شهرهای خاومیانه است که هر ساله تعداد زیادی از سرمایه گذاران و گردشگران خارجی را به خود جذب می کند. اما لازم است بدانید که هزینه زندگی در این شهر به شدت بالا است و لازم است پیش از تصمیم برای مهاجرت به دبی، تمکن مالی خود را مد نظر قرار دهید تا در آینده دچار مشکلات جدی نشوید. هزینه زندگی در شهر دبی به مراتب بیشتر از شهرهای دیگر امارات متحده عربی است.

مهاجرت ایرانیان به دبی فرق چندانی با سایر شهروندان کشورهای دیگر ندارند. ایرانیانی که قصد مهاجرت به امارات را دارند، لازم است ابتدا به بررسی شرایط خود بپردازند و سپس با برگزیدن یکی از روش های مهاجرت تحصیلی، کاری، ازدواج و سرمایه گذاری در صدد رسیدن به اهداف خود قدم بردارند. افراد باید تحقیقات کاملی درباره شرایط مختلف برای مهاجرت به امارات انجام دهند تا در نهایت مشخص شود که کدام روش به ایده آل آن ها نزدیک تر است.

دقت داشته باشید که اخذ اقامت امارات بسیار سخت تر از آن چیزی است که تصور می کنید. در واقع تمامی افراد موفق به کسب اقامت امارات نمی شوند و تحت شرایط خاصی اقامت امارات اعطا می گردد. حتی در صورتی که از طریق سرمایه گذاری به امارات مهاجرت کنید، باز هم لازم است در این کشور اقامت بلند مدت داشته باشید تا بتوانید به اهداف مد نظرتان برسید. جدای از این کسب تابعیت اماراتی بسیار دشوار است و می توان گفت تنها از طریق ازدواج با یک تبعه اماراتی محقق می شود.

8 روش مهاجرت ایرانیان به امارات

ایرانیان نیز مانند سایر مردم دنیا می توانند به امارات متحده عربی مهاجرت کرده و خواسته های خود در این کشور را جستجو کنند. در این بین علاقه زیادی بین ایرانیان برای سفر توریستی و همچنین کسب اقامت در امارات دیده می شود. ایرانیان می توانند از طریق کار، تحصیل، ازدواج، ثبت شرکت، کارآفرینی و خرید ملک به امارات مهاجرت کنند و بسته به هر کدام از روش های انتخاب شده، از مزایای خاص آن ها بهره مند شوند. در ادامه سعی داریم به بررسی این روش ها بپردازیم.

 • مهاجرت ایرانیان به امارات از طریق کار

کشور امارات در سال های اخیر توانسته زیر ساخت های خود را در حد قابل قبولی توسعه دهد. از سوی دیگر ثبات اقتصادی این کشور باعث شده است که کسب و کارها در این کشور پیشرفت خیره کننده ای داشته باشد. به حدی که امروزه به دلیل کمبود نیروی کار در این کشور، دولت امارات در تلاش است تا تعداد قابل توجهی از کارگران را برای کار در شرکت ها و کارخانجات امارات به خدمت بگیرد. ایرانیان نیز می توانند بسته به شرایطی که دارند برای مهاجرت به امارات از طریق کار اقدام نمایند.

مهاجرت ایرانیان به امارات برای کار دارای یک پروسه پیچیده و دشوار است. لازم است در ابتدا دعوت نامه ای برای متقاضی مهاجرت به امارات ارسال نماید و در آن از فرد به عنوان نیروی کار دعوت به همکاری کرده باشد. این کارفرما می بایست به طور قطع تابعیت اماراتی داشته باشد و مراحل لازم برای ارسال چنین دعوت نامه ای را طی کرده باشد. طی کردن مراحل ارسال دعوت نامه کاری برای متقاضی مهاجرت چندان ساده نیست و نیاز به پیگیری های مداوم کارفرمای اماراتی دارد.

برای این کار لازم است ابتدا کارفرمای اماراتی آگاهی شغلی سه ماهه خود را در اختیار اداره امور اجتماعی قرار دهد. پس از این مرحله بررسی های اداره کار امارات آغاز می شود تا در نهایت مشخص شود که آیا یک تبعه اماراتی مایل به انجام کار پیشنهاد شده هست یا خیر. در صورتی که شهروندان امارات تمایل یا تخصصی برای انجام کار پیشنهاد شده نداشته باشند، دولت مجوز لازم برای جذب نیروی کار خارجی را صادر می کند و متقاضیان می توانند بسته به تخصص خود جذب شوند.

شرایط مهاجرت ایرانیان به امارات از طریق کار:

قوانین و مقررات کشور امارات برای جذب نیروی کار بسیار سخت گیرانه است. از این رو، ممکن است مهاجرت ایرانیان به دبی برای کار با پیچ و خم های بسیاری همراه باشد. شرایط کار در امارات و قوانین سخت گیرانه آن را می توان با کشورهای اروپایی مقایسه کرد. اما باید این نکته را نیز مد نظر قرار داد که رشد اقتصادی در امارات در سطح قابل قبولی است و از طرفی شرکت های بین المللی زیادی در امارات مشغول به کار هستند که اگر شما جذب یکی از آن ها شوید می توانید آینده درخشانی داشته باشید.

پس از قطعی شدن جذب نیروی کار، کارفرمای اماراتی می بایست تمامی مدارک های مورد نیاز برای اشتغال تبعه خارجی را در اختیار اداره کار این کشور قرار دهد. لازم است متقاضی برای کار در امارات پاسپورت معتبری در اختیار داشته باشد. برای دریافت ویزای کار امارات لازم است متقاضیان مجوز کار و معاینه پزشکی به همراه داشته باشند. روزهای کاری در امارات از یکشنبه تا پنجشنبه است. معمولا در کشور امارات نیروهای کار بین 40 تا 48 ساعت در هفته به فعالیت در شرکت ها و کارخانجات مشغول به کار هستند.

نمی توان رقم دقیقی را به عنوان هزینه مهاجرت ایرانیان به امارات و دبی مشخص کرد. این ارقام بسته به شرایط هر یک از متقاضیان ممکن است متفاوت باشد. اما برای مهاجرت به امارات یک سری از کارهای اداری و مرسوم وجود دارد که هزینه آن در همه روش های مهاجرت یکسان است. گذشته از این لازم است اطلاعات دقیقی درباره هزینه زندگی در شهر دبی در اختیار داشته باشید تا با استناد به آن بتوانید تحلیل درستی از میزان درآمد خود داشته باشید و از بروز خسارات احتمالی در مهاجرت به امارات جلوگیری کنید.

 • مهاجرت ایرانیان به امارات از طریق تحصیل

تحصیل یکی از شرایط مهاجرت ایرانیان به دبی است. دانشگاه ها و مدارس معتبری در کشور امارات وجود دارد که همه ساله اقدام به پذیرش دانش آموز و دانشجو می کنند. هزینه تحصیل در این مراکز آموزشی بسیار متفاوت است و شما می توانید بسته به مقطع و رشته ای که در آن تحصیل می کنید، شرایط لازم برای حضور در این مراکز را جستجو نمایید. از سوی دیگر می توان با دریافت بورسیه دانشگاه های امارات نیز می توان آینده درخشانی را برای خود متصور شد.

دولت امارات به خصوص در سال های اخیر توجه ویژه ای به مسئله آموزش و پرورش داشته است. این کشور در تلاش است تا با پذیرش دانشجویان و دانش آموزان مستعد، پایه های علمی این کشور را در سطح جهان به میزان قابل قبولی ارتقا دهند و اقتصاد دانش بنیان در این کشور را پایه ریزی نمایند. از این رو، متقاضیان می توانند با کمی تلاش موفق به مهاجرت از طریق تحصیل به امارات شوند. برای دریافت ویزای تحصیلی لازم است ابتدا پذیرش دانشگاه ها و مدارس اماراتی را در اختیار داشته باشید.

تحصیل در مراکز آموزشی غیر دولتی کشور امارات بسیار گران است. لازم است شما مبلغی را در حین تحصیل به عنوان شهریه به موسسه آموزشی که در آن دانشجو یا دانش آموز هستید، بپردازید. این مبلغ بسته به نام و سطح دانشگاه و مدرسه مورد نظر ممکن است متفاوت باشد. گذشته از این، تحصیل در مقاطع مختلف امارات نظیر متوسطه، لیسانس و دکتری ممکن است هزینه های مختلفی را برای دانشجو به همراه داشته باشد. از این رو، لازم است این نکته نیز در مهاجرت ایرانیان به امارات لحاظ شود.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای دانشجویی در امارات:

همان طور که در بالا نیز به اشاره کردیم، برای دریافت ویزای دانشجویی لازم است پذیرش یکی از دانشگاه های کشور امارات را در اختیار داشته باشید. ویزای دانشجویی در امارات به مدت یک سال اعتبار دارد و می توانید پس از پایان مهلت آن را تمدید نمایید. در صورتی که دانشجو به مدت شش ماه از امارات خارج شود، این ویزا به صورت اتوماتیک باطل می شود. در این خصوص باید این نکات را مد نظر قرار داد. لازم است برای دریافت ویزای دانشجویی امارات مدارک زیر را در اختیار داشته باشید:

 • پاسپورت با حداقل ۶ ماه اعتبار
 • نامه پذیرش از یک دانشگاه یا مدرسه اماراتی
 • نامه تمکن مالی
 • تاییدیه پرداخت شهریه
 • مدارک هویتی شخص متقاضی
 • مدارک تحصیلی
 • مهاجرت ایرانیان به امارات از طریق سرمایه گذاری

دولت امارات در نظر دارد تا مهاجرین زیادی که قصد سرمایه گذاری در این کشور را دارند را جذب زیر ساخت های موجود نماید. در مهاجرت ایرانیان به دبی از طریق سرمایه گذاری علاوه بر مباحث مربوط به اقامت، سوددهی کسب و کار ایجاد شده نیز از اهمیت بالایی برای متقاضی برخوردار است. از این رو، لازم است تحقیقات جامعی در این خصوص انجام شود. سرمایه گذاری بسته به شرایط متقاضی می تواند به یکی از روش های خرید ملک، ثبت شرکت، ثبت نام در صندوق سرمایه امارات و کارآفرینی انجام شود. برای اطلاعات بیشتر می توانید به مطلب مهاجرت از طریق سرمایه گذاری به امارات و دبی مراجعه نایید.

 • مهاجرت ایرانیان به امارات از طریق خرید ملک

می توان خرید ملک در امارات را به عنوان یکی از سود ده ترین روش های سرمایه گذاری در این کشور محسوب کرد. در امارات و به خصوص در شهر دبی ساختمان های خوش ساختی وجود دارد که شما با خرید آن ها می توانید از سود بالایی بهره مند شوید. همچنین بانک های امارات تحت شرایط خاصی برای خرید ملک وام اعطا می کنند. صاحبان ملک در امارات در بسیاری از موارد از پرداخت مالیات معاف هستند و همین موضوع باعث استقبال مهاجرین از خرید ملک شده است.

در رابطه با مهاجرت ایرانیان به امارات از طریق ملک باید این نکته را متذکر شد که مهاجرین تنها قادر خواهند بود در برخی از مناطق خاص امارات نسبت به خرید ملک اقدام نمایند. همچنین لازم به ذکر است که برای خرید ملک در امارات و کسب اقامت این کشور لازم است حداقل یک میلیون درهم سرمایه داشت. پس از خرید ملک به متقاضیان دو سال اقامت کشور امارات اعطا می گردد. در واقع کسب اقامت از طریق خرید ملک در امارات را می توان به صرفه ترین روش سرمایه گذاری در نظر گرفت.

 •  مهاجرت ایرانیان به امارات از طریق بازار سرمایه

یکی از روش های مرسوم برای مهاجرت ایرانیان به دبی، ثبت نام در بازار سرمایه است. برای این کار لازم است حداقل 21 سال سن داشته باشید و پس از دریافت کد بورسی از طریق کارگزاری های مورد قبول، به خرید و فروش سهام و اوراق قرضه بپردازید. این کار می تواند سود سرشاری را برای متقاضی به همراه داشته باشد و گذشته از آن فرد را به اقامت امارات متحده عربی برساند. اما لازمه ورود به بازار سرمایه امارات، آشنایی کامل با اصول سبد گردانی و بورس است.

در سال های اخیر کشور امارات از ثبات اقتصادی بالایی برخوردار بوده است. همچنین شاخص های اقتصادی این کشور موقعیتی را فراهم کرده است که بورس در این کشور در جایگاه مطلوبی قرار داشته باشد. از این رو، متقاضیان ایرانی که قصد مهاجرت به امارات را دارند می توانند از این طریق نیز به کسب اقامت امیدوار باشند. اما لازم به ذکر است که حضوری موفق در بازار سرمایه گذاری امارات و کسب سود سرشار از این طریق نیازمند دانش های لازم در زمینه بورس است.

 • مهاجرت ایرانیان به امارات از طریق ثبت شرکت

اگر تخصص لازم برای ثبت شرکت در امارات را دارید می توانید به سادگی اقامت این کشور را اخذ نمایید. دقت داشته باشید که کشور امارات رتبه اول ثبت شرکت در منطقه را دارد و رتبه آن در جهان نیز شانزدهم است. همین موضوع نشان می دهد که این موضوع برای دولت امارات از اهمیت بالایی برخوردار است. شهر دبی در کشور امارات منطقه آزاد محسوب می شود و همین مزیت به شما این امکان را می دهد تا بدون مشارکت یک تبعه اماراتی، مالکیت صد در صدی کسب و کار خود را در اختیار داشته باشید.

جدای از شهر دبی، گاهی ممکن است در شهرهای دیگر امارات اجازه مالکیت صد در صدی به مهاجرین داده نشود. در این حالت تبعه خارجی فقط می تواند 49 درصد از سهام یک شرکت را در اختیار داشته باشد و بقیه آن به تبعه های اماراتی سپرده می شود. برای ثبت شرکت لازم است مجوزهای لازم از اداره مهاجرت امارات دریافت شود. پس از دریافت مجوزهای لازم، فرد متقاضی می تواند برای دریافت اقامت برای خود و اعضای خانواده اش بسته به فعالیت شرکت اقدام نماید.

 • مهاجرت ایرانیان به امارات از طریق کارآفرینی

در مهاجرت ایرانیان به امارات باید این نکته را نیز در نظر گرفت که دولت امارات اهمیت ویژه ای به مبحث کارآفرینی داشته است. در واقع اگر فرد متقاضی ایده خلاقانه ای برای شروع کسب و کار خاصی در اختیار داشته باشد می تواند از حمایت های ویژه دولت برخرودار شود و علاوه بر ایجاد کسب و کار در شهر دبی و دریافت سود سرشار از اقامت در این کشور نیز برخوردار خواهد شد. در صورت واجد شرایط بودن، فرد کارآفرین می تواند برای اعضای خانواده خود نیز اقامت پنج ساله کسب نماید.

در این روش لازم است فرد کارآفرین ایده خود را به دولت امارات پیشنهاد دهد تا بررسی های لازم بر روی آن انجام شود. اگر ایده مذکور ارزش سرمایه گذاری داشته باشد، دولت امکانات مورد نیاز را در اختیار فرد مهاجر قرار می دهد. فرد می تواند محل مناسب برای شروع کسب و کار خود را تعیین نماید. گذشته از این لازم است فرد برای شروع و راه اندازی ایده خود حداقل 500 هزار درهم سرمایه داشته باشد تا بتواند علاوه بر رسیدن به سود سرشار، از اقامت امارات نیز استفاده نماید.

 • مهاجرت ایرانیان به امارات از طریق ازدواج

شرایط مهاجرت به دبی از طریق ازدواج یکی از ساده ترین روش ها برای کسب اقامت در این کشور است. برای این منظور لازم است یکی از زوجین تبعه اماراتی داشته باشد. برای مثال یک مرد یا زن ایرانی می تواند با ازدواج با یک اماراتی در این کشور مقیم شود. لازم است برای این کار همسر اماراتی فرد مراحل مختلفی را بگذراند. دقت داشته باشید که مهاجرین تنها از طریق ازدواج می توانند اقامت بلند مدت امارات و نیز تابعیت این کشور را کسب نمایند. البته لازم است به دولت امارات اثبات شود که ازدواج زوجین صوری نبوده است.

دولت امارات به تمکن مالی در زمینه مهاجرت به امارات از طریق ازدواج توجه ویژه ای دارد. لازم است فرد توانایی لازم برای خرید منزل مسکونی و تامین هزینه های زندگی را داشته باشد تا دولت امارات با کسب اقامت و تابعیت فرد خارجی موافقت نماید. برای این کار لازم است درآمد فرد حاقل 4 هزار درهم در ماه باشد. همچنین دقت داشته باشید که دولت امارات تنها دو نوع از ازدواج مسیحی و ازدواج اسلامی را به رسمیت می شناسد و مهاجرت ایرانیان به امارات تنها از این دو طریق ممکن است. تنها بعد از سه سال از زمان نکاح می توان برای دریافت تابعیت اقدام نمود.

لزوم استفاده از وکیل برای مهاجرت به امارات

لزوم استفاده از وکیل برای مهاجرت به امارات

هر کشوری برای پذیرش مهاجرین قوانین و ضوابط خاص خود را دارد. دولت ها به صورت ویژه ای بر روی اجرای صحیح قوانین مهاجرتی خود نظارت دارند و تا آن جایی که ممکن باشد سعی می کنند تا بهترین گزینه ها را جذب کشور خود نمایند. از سوی دیگر استفاده از روش های غلط برای مهاجرت ممکن است آینده فرد را به شدت درگیر کرده و خسارات جبران ناپذیری را برای فرد متقاضی به همراه داشته باشد. این خسارات ممکن است مادی یا روحی باشد.

یک وکیل مهاجرتی خبره از قوانین و مقررات حاکم بر کشورهای مختلف از جمله امارات متحده عربی آگاهی کامل دارد و همواره تغییرات قوانین را نیز تحت رصد قرار می دهد. استفاده از یک وکیل مهاجرتی به شما کمک می کند تا از تصمیمات احساسی اجتناب کرده و قدم های درستی برای رسیدن به اهداف مطلوب خود بردارید. همین موضوع باعث می شود تا فرد با کمترین چالش قانونی بتواند برای مهاجرت به امارات آماده شود و خواسته های خود را دنبال نماید.

لازم است در امور مهاجرتی حتما با یک وکیل ماهر و کاربلد مشاوره داشته باشیم و طی کردن روال قانونی را به او بسپاریم. یک وکیل مهاجرتی می تواند شرایط فرد متقاضی را از جنبه های مختلف مورد بررسی قرار دهد و بهترین روش برای مهاجرت را به او پیشنهاد کند. افراد دارای شرایط و پتانسیل های متفاوتی هستند و برای هر کدام از آن ها یکی از روش های مهاجرت مطلوب است. یک وکیل مهاجرتی به دلیل آشنایی با روال قانونی می تواند شرایط مهاجرت به دبی را در کمترین زمان ممکن محقق سازد.

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم شما را با روند مهاجرت ایرانیان به دبی آشنا کنیم تا بتوانید مطلوب ترین راه برای رسیدن به اقامت امارات را در پیش بگیرید. ابتدا به بررسی مهاجرت از طریق کار پرداختیم و سپس به سراغ انواع روش های سرمایه گذاری در امارات رفتیم. علاوه بر این مهاجرت از طریق تحصیل و ازدواج را نیز مورد بررسی قرار دادیم. در پایان نیز ضرورت استفاده از یک وکیل در امور مهاجرتی را گوشزد نمودیم. اکنون از شما دعوت می کنیم که اگر تجربه یا نظری در این زمینه دارید، آن را با سایر مخاطبان سایت برترین وکیل به اشتراک بگذارید.

5/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × پنج =

دکمه بازگشت به بالا