مهاجرت

مهاجرت از طریق تحصیل به امارات (دبی) ✈️+هزینه ها ⚖️【سال1403】

کشور امارات یکی از کشورهای دارای ثبات سیاسی و اقتصادی در منطقه خاورمیانه است که هر ساله تعداد زیادی از مهاجران را به خود جذب می کند. مهاجرت از طریق کار، تحصیل، سرمایه گذاری و ازدواج مهم ترین راه های کسب اقامت در این کشور است. کشور امارات در سال های اخیر توانسته قدم های مثبتی در ارتقای سطح آموزشی خود بردارد. همین مسئله باعث شده است تا هر روزه بر تعداد متقاضیان برای مهاجرت تحصیلی به این کشور افزوده شود. مهاجرت از طریق تحصیل به امارات و دبی دارای شرایط و ضوابطی است که باید پیش از هرگونه اقدامی با چند و چون آنها آشنا شویم. در مجله حقوقی برترین وکیل همراه ما باشید.

آشنایی مختصر با کشور امارات

کشور امارات یک کشور عربی است که در حاشیه خلیج فارس واقع شده است. پایتخت آن شهر ابوظبی و دبی یکی از مهم ترین شهرهای آن و قطب اقتصادی این کشور محسوب می شود. این کشور در حد فاصل بین غرب و شرق اسیا واقع شده است و بیشتر درآمد خود را از صادرات نفت و گاز به ژاپن، هند و کره جنوبی تامین می کند. پیشرفت های اخیر این کشور باعث شده است تا علاقه مندی برای مهاجرت به امارات (دبی) بیش از پیش افزایش یابد.

کشور امارات را می توان یکی از کشورهای امن منطقه دانست. برج خلیفه و پارک آبی آتلانتیس واقع در کشور امارات هر ساله تعداد زیادی از گردشگران خارجی را به خود جذب می کند. آب و هوای امارات گرم و آفتابی است. هوای آن در زمستان مطبوع و در تابستان بسیار گرم است. دین رسمی در امارات اسلام است و حدود 90 درصد مردم آن مسلمان هستند. زیرساخت ها و دانشگاه های متعدد باعث شده تا مهاجرت از طریق تحصیل به امارات در سال های اخیر پیشرفت ملموسی داشته باشد.

آشنایی با کشور امارات

وضعیت تحصیل و آموزش در امارات چگونه است؟

اگر قصد مهاجرت از طریق تحصیل به امارات را دارید باید ابتدا اطلاعات دقیقی در خصوص آن کسب کنید. لازم به ذکر است که آموزشی در دانشگاه های امارات در مقایسه با سایر کشورهای حاشیه خلیج فارس در سطح بالاتری قرار دارد و این کشور در سالیان اخیر توانسته قدم های مثبتی در ارتقای سطح علمی کشور خود بردارد و به نوعی خود را از سایر کشورهای عرب جدا کند. امید است که در سال های آینده رتبه علمی دانشگاه های امارات به میزان قابل توجهی افزایش یابد.

سیستم آموزشی امارات با الگو برداری از کشورهای غربی شکل گرفته است و تعداد زیادی از دانشجویان از سراسر جهان را به خود جذب کرده است. در این کشور دانشگاه های معتبری آماده پذیرش دانشجویان مستعد هستند که مهاجرین بسته به شرایط و ضوابط می توانند در یکی از آن ها مشغول به تحصیل شوند. در حال حاضر حدود 16 دانشگاه از امارات مورد تایید وزارت علوم ایران قرار گرفته است که می بایست برای تحصیل یکی از آن ها را انتخاب کرد.

علاوه بر دانشگاه ها، موسسات آموزشی بسیاری نیز در این کشور مشغول به فعالیت هستند. هر ساله بر تعداد این موسسات آموزشی که اکثرا به صورت خصوصی اداره می شوند، افزوده می شود. در حال حاضر طبق آمار اعلامی از سوی دولت امارات، حدود سه دانشگاه دولتی و 50 موسسه آموزشی در امارات وجود دارند که متقاضیان مهاجرت تحصیلی به دبی می توانند در صدد انتخاب یکی از آن ها برآیند.

شرایط تحصیل در امارات به چه صورت است؟

در بالا اشاره کردیم که شما می توانید بسته به شرایط خود در یکی از دانشگاه های امارات مشغول به تحصیل شوید و به این شکل اقامت کشور امارات را به دست آورید؛ اما باید دقت داشته باشید که برای ادامه تحصیل در یکی از دانشگاه های امارات لازم است که شما در آزمون های بین المللی یا آزمون هایی که از سوی دانشگاه های مختلف برگزار می شود شرکت کرده و نمره قبولی در آن ها را کسب کنید. حداقل نمره قبولی برای ورود به دانشگاه های امارات 3 از 4 است.

برای مهاجرت از طریق تحصیل به دبی باید به یکی از دو زبان انگلیسی یا عربی مسلط باشید. در واقع تدریس در دانشگاه های امارات به یکی از دو روش انجام می شود. اگر مهاجر به یکی از این دو زبان مسلط باشد لازم است مدرکی مبنی بر احاطه خود به عربی یا زبان انگلیسی را به دانشگاه ارائه دهد. دقت داشته باشید که روش تحصیلی در امارات به صورت علمی و عملی انجام می شود.

شرایط تحصیل در امارات

احتمال قبولی در دانشگاه های امارات

به دلیل تعداد پایین دانشگاه های دولتی و مهاجر پذیر بودن امارات، رقابت برای قبولی در اینگونه دانشگاه ها قدری سخت است؛ اما باید این نکته ذکر شود که شما در صورت مستعد بودن می توانید شانس خود در قبولی دانشگاه های خصوصی را افزایش دهید. فرد پس از دریافت نامه پذیرش دانشگاه مربوطه می تواند برای ویزای دانشجویی اقدام کند. مدت زمان اعتبار ویزای دانشجویی سه سال است و فرد می تواند پس از پایان اعتبار برای تمدید آن اقدام کند.

هزینه تحصیل در کشور امارات

لازم به ذکر است که هزینه تحصیل در امارات بالا است و افزاد کمی می توانند از پس هزینه های مربوط به تحصیل در این کشور برآیند. همچنین شما متقاضیان مهاجرت از طریق تحصیل به امارات و دبی می توانید با بهره مندی از امکانات بورسیه اندکی از هزینه های تحصیل در کشور امارات بکاهید.

در سال های اخیر امکان کار کردن برای دانشجویان بین المللی فراهم نبود و این دانشجویان نمی توانستند وارد بازار کار شوند و هزینه های تحصیل خود را فراهم کنند؛ اما در حال حاضر دولت امارات شرایطی را فراهم کرده است که دانشجویان بین المللی می توانند به شرط داشتن ویزای دانشجویی به صورت پاره وقت کار کنند.

هزینه تحصیل در امارات

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در امارات

متقاضیان مهاجرت به دبی از طریق تحصیل در گام نخست لازم است از دانشگاه مورد نظر نامه پذیرش دریافت کنند و پس از آن مدارک زیر را برای ارائه به ادارات مربوطه تهیه کنند. لیست این مدارک به شرح زیر است:

 • 12 قطعه عکس پاسپورتی از فرد متقاضی
 • اصل پاسپورت با حداقل 6 ماه اعتبار
 • پذیرش نامه از یکی از دانشگاه های امارات
 • ارائه آخرین مدرک تحصیلی متقاضی
 • پر کردن فرم جهت دریافت ویزای امارات
 • سلامت جسمی همراه با تایید مسئولان امارات
 • تمکن مالی از بانک
 • کپی فیش های واریزی مربوط به هزینه های دانشگاه
 • تاییدیه دانشگاه (درصورتی که خوابگاه اخذ شده باشد)

تحصیل در مدارس امارات به چه صورت است؟

دولت امارات شرایطی را فراهم کرده است که دانش آموزان مهاجر به این کشور نیز می توانند امکان ادامه تحصیل داشته باشند. به طور کلی مدارس خصوصی و دولتی در امارات مشغول به کار هستند. ادامه تحصیل برای دانش آموزان بومی 6 تا 18 سال در مدارس دولتی به صورت رایگان انجام می شود؛ اما مهاجرین لازم است برای تحصیل در مدارس دولتی یا بین المللی مبلغی را به عنوان شهریه پرداخت کنند.

یکی از مهم ترین تفاوت های مدارس دولتی و خصوصی در تفکیک جنسیتی آن ها است. در مدارس دولتی در مقاطع ابتدایی و متوسطه، پسران در فضایی جدا از دختران تحصیل می کنند؛ اما در مدارس خصوصی تحصیل به صورت مختلط انجام می شود. تحصیل در مدارس خصوصی و دولتی به زبان عربی انجام می شود ولی همواره بر زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم تاکید می شود.

تحصیل در مدارس امارات

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در مدارس امارات

برای مهاجرت از طریق تحصیل به امارات (دبی) در مدارس دولتی و خصوصی لازم است فرد متقاضی مدارک زیر را در اختیار داشته باشد:

 • شناسنامه دانش آموز متقاضی تحصیل در مدارس امارات
 • مدارک سلامت دانش آموز
 • شناسه اماراتی فرد متقاضی
 • تعیین سطح دانش آموز (درصورتیکه وقفه تحصیلی اتفاق افتاده باشد)
 • کارنامه آخرین کلاس یا گواهینامه پایان تحصیلات در مقطع قبل

مهاجرت به امارات از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی

شاید یکی از اصلی ترین دلایل علاقه مندی متقاضیان برای تحصیل در امارات در مقطع کارشناسی، میسر شدن ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر در کشورهای اروپایی و آمریکایی باشد. در واقع تحصیل در مقطع کارشناسی در امارات حدود سه تا چهار سال به طول می انجامد و مهاجرین می توانند پس از دو سال تحصیل در دانشگاه های امارات، با تطبیق واحدهای سپری شده مابقی تحصیل خود را در دانشگاه های انگلستان، آمریکا و کانادا ادامه دهند. این یک مزیت بزرگ برای مهاجرت به امارات از طریق تحصیل است.

مهاجرت به امارات از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

امکان تحصیل دانشجویان در رشته های مختلف در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های خصوصی و دولتی امارات نیز فراهم شده است. متقاضیان می توانند پس از گذشت دوره تحصیلی دو ساله به دریافت مدرک کارشناسی ارشد از دانشگاه های اماراتی نایل شوند. همچنین به فارغ التحصیلان در مقطع کارشناسی ارشد حق حضور یک ساله در امارات داده می شود تا در این فرصت شغل متناسب با رشته خود را جستجو کرده و پس از ورود به بازار کار، ویزای دانشجویی خود را به ویزای کاری تغییر دهند.

مهاجرت به امارات از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

مهاجرت به امارات از طریق تحصیل در مقطع دکتری

اگر قصد مهاجرت به امارات برای تحصیل در مقطع دکتری را دارید باید این نکته را مد نظر قرار دهید که تحصیل در این مقطع به مدت سه الی چهار سال به طول خواهد انجامید. لازم است متقاضی مدرک زبان انگلیسی را برای ورود به دانشگاه های امارات در این مقطع به همراه داشته باشد زیرا تدریس تنها به زبان انگلیسی انجام می شود. علاوه بر این رزومه و سوابق کاری فرد متقاضی باید به اندازه ای قوی باشد که مورد تایید نهادهای ذی صلاح قرار بگیرد.

امکان کار در زمان تحصیل در امارات

همان طور که در بالا گفته شد تا سال های قبل امکان اشتغال برای دانشجویان مقیم امارات متحده عربی فراهم نبود؛ اما در حال حاضر این امکان فراهم شده است که دانشجویان در مقاطع مختلف بتوانند برای یافتن شغل پاره وقت اقدام نمایند. باید دقت داشته باشید که هزینه تحصیل در امارات بالا است و اصولا بسیاری از مهاجرین از طریق تحصیل به همین جهت دنبال کاری مناسب هستند.

قوانین امارات درباره کار در حین تحصیل

خوشبختانه در امارات متحده عربی امکان کار در زمان تحصیل برای دانشجویان فراهم شده است؛ اما در این خصوص ذکر چند نکته ضروری است که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم داشت:

 • دانشجویان متقاضی برای یافتن کار در امارات باید این نکته را در نظر داشته باشند که برای جستجوی شغل پاره وقت و در برخی موارد خاص شغل تمام وقت لازم است ابتدا درخواست خود را به دانشگاه تحویل داده تا در نهایت از طریق دانشگاه مجوز کار کسب کنند. در غیر این صورت یافتن کار غیرقانونی است.
 • دانشجوی جویای کار باید به قوانین کار در کشور امارات احترام بگذارد. یکی از این قوانین این این است که هر دانشجویی تنها می تواند در یک شغل مشغول باشد و عملا امکان فعالیت در چند شغل برای دانشجویان ممنوع است.
 • دانشجویان متقاضی یافتن شغل باید این نکته را مدنظر قرار دهند که در تعطیلات تابستانی می توانند در یک شغل پاره وقت مشغول به کار شوند. حداقل زمان فعالیت در شغل 15 ساعت و حداکثر میزان آن در یک هفته حدود 40 ساعت است.
 • طبق قوانین اداره کار امارات، فرد متقاضی یافتن کار در حین تحصیل می بایست ابتدا در یک دانشگاه تمام وقت ثبت نام کرده باشد و حدود یک سال از تحصیل او گذشته باشد تا بتواند وارد بازار کار موقت شود.

معرفی چند مورد از بهترین مدارس و دانشگاه های امارات

اگر قصد مهاجرت به دبی از طریق تحصیل را دارید باید اطلاع جامعی درباره انواع دانشگاه ها و رتبه علمی هر کدام از آن ها داشته باشید. معمولا دانشگاه های امارات از اعتبار بین المللی خوبی برخوردار هستند و استاندارد آموزشی در آن ها رعایت می شود. همچنین با کسب دیپلم در مدارس امارات می توانید در سراسر جهان برای ادامه تحصیل اقدام نمایید. در ادامه سعی داریم شما را با بهترین مدارس و دانشگاه های امارات متحده عربی آشنا کنیم:

 • آکادمی هندی در شارجه (Indian Academy Sharjah)
 • کالج دبی (Dubai College)
 • مدرسه آمریکایی در دبی (American School of Dubai)
 • مدرسه انگلیسی زبان دبی (DESS)
 • مدرسه خصوصی سفیر در شارجه (Ambassador School)
 • دانشگاه آمریکایی در شارجه (American University of Sharjah)
 • دانشگاه امارات متحده عربی در ابوظبی (United Arab Emirates University)
 • دانشگاه خلیفه در ابوظبی (Khalifa University)
 • دانشگاه آمریکایی در دبی (American University in Dubai)
 • دانشگاه زاید در دبی (Zayed University)

مزایای تحصیل در امارات

امارات متحده عربی یکی از کشورهای با ثبات در زمینه اقتصادی و سیاسی است. این کشور رو به رشد است و از امنیت بالایی برخوردار است. مهاجرین از روش های مختلفی می توانند به این در این کشور اقامت داشته باشند که یکی از ساده ترین راه ها از طریق تحصیل است. تحصیل در امارات مزایای خاص خود را دارد که در ادامه به مهم ترین آن ها اشاره خواهیم کرد:

 • یکی از مهم ترین مزایای تحصیل در امارات معتبر بودن مدرک تحصیلی صادره از دانشگاه های این کشور است. مدرک تحصیلی دانشگاه های امارات مورد تایید اکثر جوامع بین المللی است و متقاضی از این لحاظ باید با خیالی آسوده اقدام نماید.
 • با کسب مدرک در دانشگاه های امارات امکان تحصیل در دانشگاه های آمریکایی، انگلستانی و کانادایی برای دانشجویان فراهم می شود.
 • سیستم آموزشی در امارات متحده عربی غربی است. دانشگاه ها و مدارس کشور امارات از استانداردهای آموزشی روز دنیا بهره گرفته اند و از این رو بسیاری از دانشجویان بین المللی برای تحصیل در این کشور اقدام می کنند.
 • علی رغم این که در گذشته امکان کار در حین تحصیل برای دانشجویان فراهم نبود، در حال حاضر دولت امارات به متقاضیان این امکان را داده است که به صورت پاره وقت شغل مورد نظر خود را داشته باشند.
 • علاوه بر تحصیل در امارات شما عزیزان می توانید از دوره های مشاوره شغلی و آموزش های متعدد نیز بهره مند شوید.
 • امکان کارآموزی در رشته تحصیلی نیز در امارات فراهم است.
 • مدرک تحصیلی بسیاری از دانشگاه های امارات مورد تایید کشور ایران است. شما عزیزان می توانید با مراجعه به سایت وزارت علوم از جزئیات این دانشگاه ها اطلاع حاصل کنید.

امارات متحده عربی در سال های اخیر توانسته است پیشرفت های خوبی در زمینه آموزشی و علمی داشته باشد که همین مسئله باعث علاقه مندی دانشجویان برای مهاجرت به امارات از طریق تحصیل شده است.

مزایای زندگی در امارات

بهترین وکیل مهاجرت به امارات از طریق تحصیل

تمامی کشورها برای جذب مهاجر قوانین خاص خود را دارند. می دانیم که مهاجرت به کشور امارات به روش های مختلفی از جمله سرمایه گذاری، ازدواج، کاری و تحصیلی امکان پذیر است. لازم است برای کسب نتایج بهتر برای قبول درخواست از سوی کشور مقصد اطلاع کاملی درباره قوانین و ضوابط مهاجرت در آن کشور داشته باشیم. در واقع عدم آگاهی از شرایط مهاجرت ممکن است ما را از هدفی که برای خود تعیین کرده ایم عقب بیندازد.

یک وکیل مهاجرتی معتبر از تمامی قوانین و مقررات حوزه مهاجرت مطلع است و نیز تغییرات قانون در طی سال های مختلف را مورد ارزیابی قرار می دهد. او از جزئیات شرایط مهاجرت به امارات آشنا است و می تواند شما را در کسب نتیجه مطلوب یاری کند. با استخدام یک وکیل مهاجرتی می توانید ارزیابی درستی از شرایط خود داشته باشید و بهترین روش برای مهاجرت را انتخاب کنید. استفاده از وکیل مجرب و ماهر سرعت و دقت پذیرش خواسته شما از سوی کشور امارات را تضمین می کند.

کلام آخر

در این مطلب سعی کردیم شما را با شرایط و ضوابط مهاجرت از طریق تحصیل به امارات (دبی) آشنا کنیم تا شاید توانسته باشیم به سوالات شما در این حوزه پاسخ کاملی داده باشیم. همچنین در این مقاله تلاش کردیم مهاجرت به امارات برای تحصیل در مقاطع مختلف را به تفکیک مورد ارزیابی قرار دهیم و چگونگی اقدام برای هر کدام را تشریح کردیم. به علاوه ضمن معرفی چند مورد از بهترین و مطرح ترین دانشگاه های کشور امارات، سعی کردیم مهم ترین مزایای تحصیل در این کشور رو به توسعه را برای شما برشمریم. در پایان نیز ضرورت بهره مندی از یک وکیل مجرب برای امور مهاجرتی را به شما متقاضیان عزیز گوشزد نمودیم. اکنون از شما دعوت می کنیم که اگر تجربه ای از سفر یا اقامت در امارات در اختیار دارید، آن را با سایر مخاطبان سایت برترین وکیل به اشتراک بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

فردین ساریخانی

نویسنده و ویراستار متون ادبی، حقوقی/روزنامه نگار/عاشق کتاب، هنر، سفر و فیلم کلاسیک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + سه =

دکمه بازگشت به بالا