نکات حقوقی

حق الوکاله وکیل برای طلاق در اهواز ⚖️【سال1403】

عموم مردم دانش حقوقی لازم برای حضور موفق در محاکم قضایی را ندارند و به این نکته واقف هستند که در صورت عدم آگاهی از قوانین و مقررات در دادگاه ممکن است با خسارات جبران ناپذیری رو به رو شوند که تا حد زیادی می تواند آینده آن ها را به مخاطره بیندازد. دعاوی طلاق یکی از پیچیده ترین دعاوی مطرح شده در دادگاه ها هستند که حضور یک وکیل می تواند نقش تعیین کننده ای در آن ها داشته باشد. اما یکی از عوامل دخیل در انتخاب وکیل، حق الوکاله و میزان دستمزد او است. در این مقاله سعی داریم اطلاعات جامعی درباره میزان حق الوکاله وکیل برای طلاق در اهواز در اختیار شما قرار دهیم. در مجله حقوقی برترین وکیل همراه ما باشید.

حق الوکاله چیست؟

در صورتی که دانش حقوقی ما برای دفاع از پرونده در محاکم قضایی کافی نباشد و عملا توانایی انجام رسیدگی به پرونده را در اختیار نداشته باشیم، ناچار هستیم به یک وکیل با دانش و متعهد رجوع کنیم تا بتواند با استفاده از توانمندی های خود اختلافات را حل و فصل نماید و در نهایت دادگاه را متقاعد کند تا رای را به نفع موکل خود صادر نماید. در واقع حضور یک وکیل در دادگاه برای جبران ضعف حقوقی او است.

به میزان دستمزدی که می بایست برای حضور در دادگاه و انجام امورات حقوقی به یک وکیل پرداخت کرد، در اصطلاح حق الوکاله می گویند. دعاوی طلاق جزو آن دسته از دعاوی هستند که پیچیدگی ها و ظرافت های خاص خود را دارند و می توان به صراحت گفت که بدون استفاده از یک وکیل کاردان و مطمئن نمی توان توفیق چندانی در آن ها به دست آورد. در واقع موکل با پرداخت هزینه وکیل برای طلاق در اهواز از او برای قبول وکالت پرونده دعوت به عمل می آورد.

میزان حق الوکاله چگونه تعیین می شود؟

میزان حق الوکاله چگونه تعیین می شود؟

می بایست همواره این واقعیت را مد نظر قرار داد که شغل وکالت جزو مشاغل آزاد دسته بندی می شود و وکلا برای تعیین میزان حق الوکاله از آزادی اختیار بهره مند هستند. در واقع حق الوکاله وکیل برای طلاق در اهواز بر مبنای توافقی تعیین می گردد که از قبل با موکل حاصل شده است.

در ابتدا لازم است موکل با استفاده از معیارهایی که در اختیار دارد، وکلای مختلف را از نظر بگذراند و مهارت های هر کدام از آن ها را مورد ارزیابی قرار دهد تا در نهایت بتواند مطلوب ترین گزینه را انتخاب کرده و از او برای قبول پرونده دعوت به عمل بیاورد. در این مرحله لازم است فرد قرار ملاقاتی را با بهترین وکیل طلاق در اهواز تدارک ببیند و در آن مهم ترین خواسته ها و دغدغه های خود به عنوان فرد دخیل در پرونده را بیان نماید تا وکیل بتواند با شناخت بهترین درباره پرونده تصمیم بگیرد.

وکیل نیز لازم است با دقت تمامی صحبت های موکل را گوش بدهد تا از اهداف او از پرونده اطلاعات مفیدی به دست بیاورد. از طرفی این ملاقات موقعیتی را فراهم می کند تا وکیل بتواند از زوایای دیگری نیز به پرونده نگاه کرده و جوانب مختلف را نیز در نظر بگیرد. همچنین لازم است در این جلسه درباره میزان حل الوکاله وکیل برای طلاق در اهواز نیز صحبت هایی به میان بیاید و طرفین بر سر مبلغ خاصی به توافق برسند و در پایان قراردادی میان طرفین به امضا برسد.

لازم است قرارداد امضا شده بین وکیل طلاق و موکل به صورت دقیق تنظیم شده باشد و در آن به جزئیات توافق اشاره شده باشد. در این قرارداد لازم است درباره شیوه و زمان پرداخت حق الوکاله وکیل برای طلاق در اهواز نیز سخن به میان آمده باشد. از سوی دیگر باید مشخص شود که این مبلغ در ازای چه میزان از تعهدات به وکیل پرداخت می گردد. دقت داشته باشید که اگر در ابتدای کار قراردادی بین طرفین به امضا نرسیده باشد، مبلغ حق الوکاله بر اساس تعرفه وکالت تعیین می گردد.

در واقع تعرفه وکالت برای ایجاد وحدت رویه در هزینه وکیل برای شهرهای گوناگون تهیه شده است و قصد دارد رقم واحدی را برای انجام امور حقوقی پیشنهاد کند. دقت داشته باشید که در تعیین هزینه وکیل برای طلاق در اهواز تنها نظر وکیل دخیل نیست و شما نیز به عنوان موکل می توانید در رقم پیشنهادی دخل و تصرف داشته باشید و شما نیز رقم پیشنهادی خود را ارائه دهید. در نهایت لازم است طرفین بر سر مبلغ واحدی به توافق رسیده و قرارداد لازم را به امضا برسانند.

حق الوکاله به چه صورت پرداخت می شود؟

دقت داشته باشید که در زمان برگزاری جلسه حضوری با وکیل مورد نظر لازم است بر سر تمامی جزئیات حق الوکاله وکیل برای طلاق در اهواز به تبادل نظر بپردازید. همچنین لازم است بر سر تمامی این مسائل توافقات کاملی حاصل شود و ریزترین جزئیات در خصوص دستمزد وکلا نیز در قرارداد قید شود. وکیل و موکل مختار هستند تا بسته به شرایط خود چنین جزئیاتی را تعیین کنند. برای مثال می توانند شیوه و زمان پرداخت را بسته به میل خود در نظر بگیرند.

شکل مرسوم در پرداخت حق الوکاله چنین است که موکل معمولا نیمی از مبلغ تعیین شده در قرارداد را در زمان امضای آن پرداخت کرده و پرداخت نیم دیگر را به پس از اعلام رای قطعی دادگاه وا می گذارد. اما روند کاری بسیاری دیگر از وکلا چنین است که حق الوکاله را در سه قسط با فواصل زمانی معینی دریافت می کنند. نمی توان نسخه واحدی را برای شیوه پرداخت حق الوکاله وکیل برای طلاق در اهوار در نظر گرفت و پیشنهاد داد. در واقع همه چیز به توافق طرفین بستگی خواهد داشت.

پرداخت حق الوکاله

در تعیین حق الوکاله لازم است به چه نکاتی توجه شود؟

دقت داشته باشید که وکیل مامور به وظیفه است و اینکه تصور کنیم او مامور به نتیجه است تصوری غلط و اشتباه است. به زبان ساده تر می توان چنین گفت که وکیل بسته به توانایی و مهارت هایی که در اختیار دارد متعهد می شود تا از حقوق موکل خود به بهترین شکل دفاع نماید و او را به پیروزی نزدیک تر نماید. اما اینکه تصور شود او وظیفه دارد به طور قطع در یک پرونده پیروز شود اشتباه است. در واقع اگر وکیلی پیروز شود یا شکست بخورد، شما به عنوان موکل ملزم به پرداخت حق الوکاله هستید.

نباید چنین تصور شود که هر چه میزان حق الوکاله وکیل برای طلاق در اهواز افزایش پیدا کند، میزان توانایی های وکیل نیز بالاتر خواهد رفت. در واقع میزان حق الوکاله معیار درستی برای سنجش توانایی و مهارت یک وکیل نیست. چه بسیار وکلایی که در اوج نبوغ و مجرب بودن دستمزد پایین و معقولی را مطالبه می کنند و چه بسیار وکلای تازه کاری که در همان ابتدای کار تنها با مبالغ هنگفت حاضر به پذیرش وکالت فرد می شود.

ابتدا لازم است میزان توانایی و مهارت های یک وکیل را در نظر گرفت و درباره آن اطلاعات کافی به دست آورد و سپس برای تعیین حق الوکاله اقدام نمود. دقت داشته باشید که هرگز نباید به دلیل مبلغ حق الوکاله از استخدام وکیل صرف نظر کرد. زیرا یک پرونده در صورت شکست ممکن است فرد را با عواقب ناگواری رو به رو کند و هزینه ای فراتر از حق الوکاله را به فرد تحمیل نماید. از این رو می توان گفت هزینه شکست در یک پرونده به مراتب بیشتر از هزینه وکیل برای طلاق در اهواز است.

پیش از هر گونه اقدام برای تعیین میزان حق الوکاله لازم است با یک حقوقدان درباره میزان دستمزد وکلا در پرونده طلاق مشورت کنید. یک فرد مطلع می تواند شما را از سودجویی های برخی از وکلای خاص در امان نگه دارد و اطلاعات درستی درباره نحوه تعیین آن در اختیار شما قرار دهد. این فرد مطلع به شما این امکان را می دهد تا در جلسات حضوری با وکیل خود بر سر مبلغ معقولی به توافق برسید و نگرانی از جانب رسیدگی به پرونده نداشته باشید.

نکاتی درباره حق الوکاله

حق الوکاله برای انواع طلاق به چه صورت است؟

می دانیم که قانون حق طلاق را به مرد سپرده است و در عوض زن را دارای حق برخورداری از حق مهریه کرده است. در واقع مرد در صورتی که قصد طلاق همسرش را داشته باشد، می بایست تمامی مطالبات مالی و تعهدات خود را به صورت تمام و کمال به انجام رسانده باشد. می دانیم که مسائلی نظیر مهریه، نفقه، نشوز، تمکین، حق حضانت فرزندان و… از پیچیدگی های خاص خود برخوردار هستند و لازم است پس از پرداخت حق الوکاله وکیل برای طلاق در اهواز روی کمک یک وکیل حساب کرد.

در دعاوی خانواده از یک طرف با نسبت های فامیلی رو به رو هستیم و از طرف دیگر مسائل مالی مطرح است. از این رو لازم است برای رسیدگی به دعاوی طلاق یک وکیل استخدام کرده و تمامی امور را به او بسپاریم. زیرا تنها در چنین شرایط است که می توانیم حضور موثری در دادگاه داشته باشیم و برای احقاق حقوق خود اقدام کنیم. وکیل طلاق به دلیل دانش بالا و تجربیاتی که دارد به شما این امکان را می دهد تا مراحل طلاق را با آسودگی خاطر گذرانده و وارد مرحله بعدی زندگی تان شوید.

در هنگام ازدواج حقوقی برای مرد و حقوقی نیز برای زن در نظر گرفته می شود. طلاق توافقی زمانی اتفاق می افتد که دو طرف تمایل به جدایی داشته باشند و بر روی حقوق خود به توافق برسند. در این نوع از طلاق دو طرف لازم است توافق نامه ای تنظیم نمایند و پس از امضای دو طرف برای رسیدگی آن را به دادگاه بسپارند. بهتر است به دلیل نکات حقوقی تنظیم توافق نامه طلاق توافقی به وکیل سپرده شود. گذشته از این با استخدام وکیل در طلاق توافقی دیگر نیاز نیست زوجین در جلسات دادگاه حاضر شوند.

طلاق از طرف زن در مقایسه با سایر انواع طلاق پیچیده تر است. در واقع حق طلاق با مرد است اما زن نیز می تواند تحت شرایطی خاص برای طلاق پیش قدم شود. در عقدنامه شروط دوازده گانه ای ذکر شده است که در صورت محقق شدن هر یک، زن می تواند به کمک یک وکیل به دادگاه رجوع کرده و درخواست طلاق نماید. اما اثبات این شروط در دادگاه هرگز کار ساده ای نیست و لازم است با پرداخت هزینه وکیل برای طلاق در اهواز یک قدم برای رسیدن به چنین مقصودی نزدیک تر شد.

شروطی که لازم است زن برای گرفتن طلاق به دادگاه ارائه دهد تا قضات را متقاعد به صدور رای جدایی نماید را در اصطلاح دلایل محکمه پسند طلاق از طرف زن می نامند. غیبت مرد برای چهار سال متوالی، عقیم بودن مرد به گونه ای که بعد از پنج سال صاحب فرزند نشود، ضرب و جرح مداوم زن، ازدواج مجدد مرد، اعتیاد شدید مرد به مواد مخدر و… جزو مهم ترین دلایل محکمه پسند برای طلاق از طرف زن هستند که تنها یک وکیل مجرب و کاربلد قادر به اثبات آن ها در دادگاه است.

عوامل موثر بر میزان حق الوکاله

چه عواملی در میزان حق الوکاله موثر است؟

ابتدا لازم است فرد در جلسه ای حضوری وکیل را از تمامی جوانب پرونده مطلع سازد تا وکیل بتواند با آگاهی بیشتری درباره پرونده میزان حق الوکاله وکیل برای طلاق در اهواز اظهارنظر نماید. در واقع میزان پیچیدگی یک پرونده ارتباط مستقیمی با میزان دستمزد وکلا دارد. هر چه یک پرونده پیچیده تر باشد لازم است وکیل طلاق انرژی بیشتری را برای به نتیجه رساندن آن صرف نماید و از این رو، مبلغ بیشتری را برای قبول وکالت پرونده به موکل خود پیشنهاد می دهد.

اینکه پرونده در چه زمانی به نتیجه می رسد نیز اهمیت بالایی در تعیین حق الوکاله دارد. هر چه زمان حصول نتیجه بیشتر باشد، بدیهی است که وکیل نیز مبلغ بالاتری را از موکل طلب می نماید. اما در صورتی که وکیل طلاق پس از مطالعه پرونده به این نتیجه برسد که در مدت زمان کمی می تواند این پرونده را به سرانجام برساند، در نهایت مبلغ کمتری را پیشنهاد خواهد داد و شما نیز بسته به اختیاراتی که دارید می توانید درباره این مبلغ به تبادل نظر پرداخته و در نهایت به توافق برسید.

هیچ وکیلی نمی خواهد در پرونده ای که وکالت آن را قبول کرده است شکست بخورد، از این رو، در صورتی که وکیل متوجه شود شانس چندانی در کسب پیروزی در دعوای مطرح شده ندارد، یا از قبول آن پرونده امتناع کرده و یا اینکه مبلغ بالایی را برای قبول وکالت آن طلب می کند. از این رو، احتمال پیروزی در یک پرونده نیز از عوامل تاثیر گذار در تعیین میزان حق الوکاله وکیل برای طلاق در اهواز است که باید همواره دقت ویژه ای به آن داشت.

کلام آخر

در این مطلب سعی کردیم اطلاعات جامعی درباره حق الوکاله وکیل برای طلاق در اهواز به شما ارائه دهیم تا با برآورد آن ها بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید. همچنین مطالب مفیدی درباره نحوه پرداخت و تعیین میزان حق الوکاله به شما ارائه دادیم. همچنین انواع طلاق را به اختصار مورد بررسی قرار داده و اهمیت استفاده از وکیل در هر یک از آن ها را گوشزد نمودیم. در پایان نیز به بررسی عواملی پرداختیم که ممکن است میزان حق الوکاله را افزایش یا کاهش دهند. اکنون از شما دعوت می کنیم که اگر تجربه ای در خصوص مباحثی که ذکر شد دارید، آن را در قسمت دیدگاه با سایر مخاطبان سایت برترین وکیل به اشتراک بگذارید.

5/5 - (2 امتیاز)

فردین ساریخانی

نویسنده و ویراستار متون ادبی، حقوقی/روزنامه نگار/عاشق کتاب، هنر، سفر و فیلم کلاسیک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 4 =

دکمه بازگشت به بالا