نکات حقوقی

الزام به تنظیم سند بدون گواهی عدم حضور【سال1403】⚖️ + نقش وکیل

یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین مدارک در معاملات ملکی که به واسطه عدم نیاز به حضور یکی از طرفین قرارداد مورد استفاده قرار می‌گیرد گواهی عدم حضور است و به همین منظور با توافقی میان دو طرف در دفترخانه‌ها ثبت می‌شود. در این مقاله قصد داریم در ارتباط با موضوع الزام به تنظیم سند بدون گواهی عدم حضور صحبت کنیم و توصیه می‌کنیم. با ما در ادامه در سایت برترین وکیل همراه باشید.

دعوای الزام به تنظیم سند چیست؟

باید بدانید که در بسیاری از معاملات همچون معامله‌های مربوط به حوزه املاک، معاملات غیر منقول و منقول و یا سهام شرکت‌ها استفاده از اسناد رسمی بسیار ضروری است. تنظیم سند رسمی در این موارد مانند یک تعهد میان فروشنده، خریدار و مالک قبلی عمل می‌کند و از بروز بسیاری از مشکلات پس از فروش ملک به مالک جدید جلوگیری خواهد کرد.

چنانچه در فروشنده نسبت به تنظیم سند رسمی اقدام نکند خریدار می‌تواند او را ملزم به انجام این امر نماید و یا به عبارتی دعوای تنظیم سند مطرح می‌شود. الزام به تنظیم سند بدون گواهی عدم حضور از جمله مواردی است که در خرید و فروش بسیار اهمیت دارد و نیازمند رعایت برخی نکات است. فراموش نکنید دعوای الزام به تنظیم سند یک دعوای مالی است و انجام این امر نیازمند پرداخت هزینه‌های دادرسی خواهد بود.

دعوای الزام به تنظیم سند چیست؟

ضرورت گواهی عدم حضور در الزام به تنظیم سند

گواهی عدم حضور زمانی صادر می‌شود که خریدار و فروشنده یا به اصطلاحی دیگر طرفین قرارداد و معامله در دفترخانه برای انتقال ملک یا مال حضور نداشته باشند. خریدار و فروشنده به منظور انتقال سند تاریخی در قرارداد خود معین می‌کنند که در زمان مقرر باید به دفترخانه مراجعه نمایند و چنانچه یکی از طرفین در دفترخانه حاضر نشود طرف دیگر می‌تواند درخواست صدور گواهی عدم حضور دهد.

گواهی عدم حضور یک اخطار کتبی است که به منظور رعایت قوانین و مقررات برای یکی از طرفین ارسال می‌شود و فرد را ملزم به انجام تعهدات قراردادی خود می‌کند. الزام به تنظیم سند بدون گواهی عدم حضور تنها در مواردی مقرر می‌شود که طرفین با یکدیگر توافق کرده باشند تا در دفترخانه حضور پیدا نکنند و این امر به صورت کتبی انجام گرفته باشد. لازم به ذکر است در زمان تنظیم قرارداد چنانچه مبلغی به عنوان دیرکرد نیز تعیین شود با صدور این گواهی می‌توان ضرر و زیان‌های مالی را نیز جبران کرد.

ضرورت گواهی عدم حضور در الزام به تنظیم سند

ضرورت گواهی عدم حضور و امکان مطالبه خسارت

یکی از راه‌های صورت گرفتن معامله از طریق مبایعه‌نامه خواهد بود که بسیاری از معاملات مربوط به خودرو و ملک را در بر‌ گرفته و از مهم‌ترین موضوعات در قراردادها به شمار می‌رود. با توجه به قانون وضع شده در این خصوص به منظور جلوگیری از هرج و مرج و رعایت حقوق طرفین قرارداد اخذ گواهی عدم حضور مورد توجه همگان قرار گرفته است. این مسئله زمانی قابل مطرح است که در دفتر اسناد رسمی، یکی از طرفین قرارداد یعنی فروشنده برای واگذاری ملک و تنظیم سند و یا خریدار برای پرداخت باقی مانده بها حاضر نشود.

الزام به تنظیم سند بدون گواهی عدم حضور محدود به حضور فیزیکی دو طرف قرارداد نبوده و هر کاری که باعث عدم تکمیل تعهدات شده باشد را در بر می گیرد. به طور مثال، ممکن است فروشنده در دفتر اسناد رسمی حضور داشته باشد ولی همه مدارک و مستندات لازم برای واگذاری ملک به خریدار را به همراه نداشته باشد و یا از انجام آن خودداری کند و تعهدات ذکر شده را انجام ندهد. همچنین ممکن است خریدار در جلسه حضور داشته باشد ولی باقی ثمن که معمولا به شکل چک تایید شده توسط بانک هست را به همراه نداشته باشد.

نکته قابل توجه این است که طرفین قرارداد حتما باید در مبایعه‌نامه تاریخ مورد نظر و شماره دفترخانه را برای انجام باقی تعهدات ذکر کنند.  از طرفین معامله هر کسی که در جلسه حضور داشته و به تمام تعهداتش عمل کرده باشد، اگر شخص دیگر حضور نداشته و یا به هر طریقی به تعهداتش عمل ننموده باشد، شخصی که در جلسه حضور داشت و به تعهداتش عمل کرد می تواند خسارتی به عنوان وجه‌التزام از شخص غایب دریافت کند. به دیگر سخن، شخص حضور یافته می تواند از دفترخانه گواهی مبنی بر تقاضای الزام به تنظیم سند کند و با ارائه این گواهی به دادگاه صالح خسارت بگیرد. همچنین برای تسریع کار خود میتوانید با بهترین وکیل تنظیم قرارداد در تهران ارتباط بگیرید.

ضرورت گواهی عدم حضور و امکان مطالبه خسارت

نقش وکیل در الزام به تنظیم سند بدون گواهی عدم حضور

برای اجرای دعوای الزام به تنظیم سند بدون گواهی عدم حضور احتیاجی به گواهی عدم حضور نیست و اگر فروشنده و یا خریدار در دفترخانه حاضر نشوند و گواهی عدم حضور نگیرند، امکان طرح دعوای الزام به تنظیم سند رسمی وجود دارد. در این میان وجود یک وکیل خبره و کاربلد که از تمام قوانین موجود آگاهی دارد می تواند کار های حقوقی شما را به شکل درست و قانونی پیش ببرد.

وکیل شما می تواند در صورت نبود گواهی عدم حضور و تاخیر در تنظیم سند رسمی، اگر یکی از طرفین قرارداد در دفترخانه حضور نیافته و به تعهداتش عمل نکرده باشد، برای اجرای دعوای الزامبه تنظیم سند بدون گواهی، دادخواستی مبنی بر الزام به تنظیم سند را تنظیم کرده و آن را تقدیم نماید.

نقش وکیل در الزام به تنظیم سند بدون گواهی عدم حضور

کلام آخر

با توجه به توضیحات داده شده فراموش نکنید که استفاده از یک وکیل کاردان در پروسه الزام به تنظیم سند بدون گواهی عدم حضور تا چه اندازه می‌تواند برای طرفین قرارداد و خرید و فروشی مطمئن موثر باشد. رعایت قوانین و تعهدات در این حوزه  و قراردادهای مربوطه در دفترخانه‌ها تمامی مشکلات را بر طرف کرده و موجب کسب ارزش و اعتبار شما و ملک شما خواهد شد. ممنون از شما که تا انتهای این مقاله همراه ما بودید نظرات و انتقادات خود را با ما در میان بگذارید.

آیا حتما نیاز به حضور فیزیکی شخص برای صدور گواهی عدم حضور در دفترخانه است؟

خیر، در صورتی که یکی از طرفین قرارداد در محل حضور داشته باشد کفایت می‌کند.

اگر زمان تعیین شده برای حضور در محضر مصادف با روز تعطیل رسمی باشد روز قبل از آن باید به محضر مراجعه کنیم یا بعد از آن؟

طبق قانون اولین روز بعد از روز تعطیل باید مراجعه کنید.

زمان لازم برای صدور گواهی عدم حضور چه زمانی است؟

در صورتی که الزام به تنظیم سند بدون گواهی عدم حضور امکان‌پذیر نباشد، باید برای دریافت این گواهی در تاریخ مقرر شده در قول‌نامه به دفترخانه مراجعه کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

زینب رحمانی

به عنوان یک طراح سایت و نویسنده، دائما در حال یادگیری هستم، همیشه تلاش کردم تا تمام توان خودم رو به کار بگیرم و مطالب حقوقی دقیقی رو در اختیار شما قرار بدم تا شاید بتونم به این شکل گره ای از مشکلات حقوقی شما باز کنم. اگر سوال و نظری درباره مقالات دارین حتما ازم بپرسین:)

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

  1. سلام بنده از تاریخ حضورم در محضرخانه گذشته است چون خانه نوساز است وفروشنده پایان کار وآتشنشانی آن را نگرفته است نمی تواند سند بنام بزند.آیا می شود باگذشت از تاریخ محضر خانه دوباره گواهی عدم حضور گرفت وایشان را الزام به تنظیم سند کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + 10 =

دکمه بازگشت به بالا