نکات حقوقی

نحوه تنظیم استشهادیه محلی در سال 1403 چگونه است؟⚖️

استشهادیه محلی سندی است که بر اساس آن افراد معتمد محل شما صحت موضوعی را به طور کامل گواهی می‌دهند. ممکن است شما در زمینه اثبات مالکیت ملک مسکونی مورد نظرتان با اختلافات جدی روبرو شده باشید در چنین شرایطی ممکن است قاضی پرونده از شما بخواهد برای اثبات ادعای خود در محاکم قضایی استشهادی محلی تنظیم نموده و آن را در اختیار محاکم مربوط قرار دهید. شما برای تنظیم استشهادیه محلی باید به نکات مهمی توجه داشته باشید تا در نهایت در محاکم قضایی به خواسته‌های شما ترتیب اثر داده شود. در این مقاله سعی داریم اطلاعات جامعی را در خصوص نحوه تنظیم استشهادیه محلی به شما ارائه دهیم پس تقاضا می‌کنیم تا انتهای مطلب در کنار ما باشید.

استشهادیه محلی چیست؟

در پاسخ به این سوال که استشهادیه محلی چیست؟ باید بگوییم که استشهادی محلی می‌تواند در محاکم قضایی به عنوان یک مدرک و سند کتبی مورد استفاده و استناد قرار بگیرد. این سند معمولا توسط اهالی تنظیم می‌شود و هدف از تنظیم آن این است که صحت وقوع یک رویداد را به اثبات برساند. از سوی دیگر ممکن است استشهادی محلی توسط اهالی در جهت شناخت فردی خاص تنظیم و به محاکم قضایی مربوطه ارائه شود. از سوی دیگر می‌دانیم که استشهادیه ممکن است در برخی از موارد برای بیان یک وضعیت تنظیم گردد.

دقت داشته باشید که تفاوت‌های زیادی بین استشهادیه محلی و شهادت شهود وجود دارد و نباید به هیچ عنوان این دو مورد را با یکدیگر اشتباه گرفت. در شهادت شهود قاضی از شاهدان پرونده می‌خواهد تا به صورت حضوری در دادگاه حاضر شده و توضیحات جامعی را در خصوص رویداد به وقوع پیوسته داشته باشند؛ اما حقیقت این است که در استشهادیه محلی نیازی به حضور شهود نیست و آنها می‌توانند شهادت خود را به صورت کتبی درج نموده و پای سند استشهادیه را به امضا خود برسانند.

در بسیاری از موارد قاضی پرونده از فرد می‌خواهد که استشهادیه محلی خود را تنظیم نموده و در اختیار محاکم قضایی قرار دهد که از جمله مهم‌ترین این موارد می‌توان به دعاوی اثبات مالکیت، اثبات سکونت فرد در محلی خاص و صحت معامله اشاره داشت. دقت داشته باشید که تنظیم استشهادیه به تشریفات خاصی نیازمند نیست و شما حتی می‌توانید آن را به صورت دست نویس نیز تنظیم نموده و در اختیار محاکم قضایی قرار دهید تا قاضی پرونده به آن ترتیب اثر داده و به عنوان مدرک با آن استناد نماید.

در خصوص نحوه تنظیم استشهادیه محلی باید به این نکته اشاره داشته باشیم که افراد امضا کننده می‌بایست شناخته شده باشند و جزو اهالی معروف یک محل به شمار بیایند تا به امضای آنها ترتیب اثر داده شود و از سوی مراجع قضایی مورد استناد قرار بگیرد. همچنین دقت داشته باشید که در برخی از موارد قاضی پرونده از امضا کنندگان استشهادی محلی می‌خواهد که در محاکم قضایی حاضر شده و به عنوان شهود توضیحاتی را در اختیار قاضی پرونده و سایر حکام قرار دهد.

نحوه تنظیم استشهادیه محلی

موارد استفاده از استشهادی محلی

در قسمت‌های قبل در خصوص نحوه تنظیم استشهادیه محلی توضیحات جامعی را ارائه دادیم تا ابعاد مختلف اسناد مربوطه برای شما به طور کامل مشخص شود. همچنین اشاره داشتیم که استشهادیه محلی در واقع یک سند کتبی است که امضا کنندگان آن به مراجع قضایی اطلاع می‌دهند که رویدادی با صحت به انجام رسیده است. در واقع در محاکم قضایی از اسناد مربوط به عنوان یک مدرک مهم استفاده شده و به آن استناد می‌گردد بنابراین باید در تنظیم انواع اسناد حقوقی نهایت دقت را داشته باشید.

حال سعی داریم موارد استفاده از استشهادیه محلی را مورد بررسی قرار داده و درباره آن نکات مهمی را بیان نماییم. فرض کنید که فردی برای دریافت خدمات دولتی یا وام درخواست می‌دهد در چنین شرایطی از او خواسته می‌شود که استشهادیه محلی خود را تقدیم مراجع مربوطه کند. در باب افراد امضا کننده استشهادیه محلی به این موضوع تصدیق می‌کنند که فرد متقاضی دریافت وام در محله مربوطه سکونت دارد و از اهالی معروف آن به شمار می‌رود تا فرد بتواند وام خود را بدون مشکل دریافت کند.

همچنین ممکن است بر سر مالکیت یک ملک مسکونی یا تجاری دعاوی ایجاد شود. در چنین شرایطی نیز قاضی پرونده از فرد مدعی می‌خواهد که برای اثبات مالکیت خود بر ملک مسکونی یا تجاری مورد نظر استشهادیه محلی تنظیم نموده و در اختیار دادگاه قرار دهد تا از آن به عنوان یک مدرک مهم در اثبات ادعاهای فرد استفاده شود. همچنین ممکن است برای حسن شهرت و یا عدم سوء پیشینه یک شخص نیز از استشهادیه محلی استفاده شده و به آن استناد گردد.

در برخی دیگر از موارد ممکن است شاهد این باشیم که در معاملات صورت گرفته و توافقات حاصل شده اختلافاتی بین طرفین ایجاد می‌گردد در چنین شرایطی نیز استشهادیه محلی می‌تواند صحت یا رد یک معامله را به اثبات برساند. البته لازم است به این نکته تاکید داشته باشیم که بهتر است در تنظیم استشهادیه محلی نهایت دقت به خرج داده شود تا جلوی اختلافات احتمالی گرفته شده و در دادگاه بتوان به آن به طور کامل استناد نمود؛ بنابراین توصیه ما این است که برای تنظیم اسناد حقوقی از یک وکیل متخصص کمک بگیرید.

برای تماس با بهترین وکیل پایه یک دادگستری تهران کلیک کنید!

نحوه تنظیم استشهادیه محلی به چه صورت است؟

اکنون سعی داریم توضیحاتی را درباره نحوه تنظیم استشهادیه محلی به شما ارائه دهیم باید اشاره داشته باشیم که استشهادی محلی در واقع سندی حقوقی است که در آن تعدادی از افراد معتمد محل شما بر صحت موضوعی گواهی می‌دهند. همانطور که اشاره داشتیم برای تنظیم استشهادیه محلی لازم است مراحلی از سوی شما طی شود و نکاتی در آن به طور کامل مندرج گردد. اولین مرحله در تنظیم استشهادیه درج کردن عنوان و موضوع آن است که باید در بالای صفحه متن حقوقی شما قید شود.

همچنین لازم است در استشهادیه محلی مشخصات کامل متقاضی ذکر شود. به عنوان مثال شما باید نام و نام خانوادگی و همچنین کد ملی خود را به طور دقیق در متن استشهادیه قید نمایید تا به این شکل به استشهادیه تنظیم شده ترتیب اثر داده شود و به آن استناد گردد. از سوی دیگر لازم است شما آدرس محل سکونت خود را نیز در متن استشهادیه ذکر کنید. در واقع می‌توان گفت که عنوان استشهادیه و قید نمودن مشخصات متقاضی برای استشهادی محلی کاملاً الزامی به نظر می‌رسد.

در این مرحله لازم است موضوع استشهادیه از سوی شما مورد اشاره قرار بگیرد و به طور کامل و واضح ذکر شود. در خصوص شیوه تنظیم استشهادیه محلی می‌بایست در قسمت موضوع استشهادیه به این مسئله اشاره شود که برای مثال شما سکونت ۲۵ ساله در محله‌ای خاص از تهران را داشته‌اید. همچنین اگر عنوان استشهادیه مربوط به اثبات مالکیت می‌باشد می‌توانید از امضا کنندگان درخواست و تقاضا نمایید که مالکیت شما را بر ملک مسکونی یا ملک تجاری مورد اختلاف گواهی داده و پای آن را به امضا برساند.

یکی دیگر از قسمت‌هایی که باید در استشهادیه محلی با آن اشاره داشته باشید مشخصات کامل شاهدان می‌باشد. افرادی که به عنوان شاهد پای برگه استشهادیه را به امضا می‌رسانند می‌بایست نام و نام خانوادگی کد ملی و آدرس خود را در آن ذکر نمایند. این موضوع از آن جهت حائز اهمیت است که اگر مشخصات شاهدان به طور کامل ذکر نشود ممکن است استشهادیه از سوی مقامات قضایی مورد قبول قرار نگیرد همچنین ممکن است در برخی از موارد قاضی از شاهدان بخواهد که در دادگاه حضور پیدا کنند.

دقت داشته باشید که تمامی شاهدان می‌بایست در متن کوتاهی صحت موضوع استشهادیه را گواهی دهند و در نهایت پای آن را به امضا برسانند. برای مثال این افراد می‌توانند در متنی بنویسند که مالکیت فرد بر ملک مذکور را گواهی می‌دهند. اگر موضوع استشهادیه در خصوص حسن شهرت فرد است برای مثال این افراد می‌توانند به این موضوع گواهی دهند که هیچ گونه بدنامی از شخص در این محله مشاهده نکردند و حسن شهرت او را برای مقامات قضایی مربوط به طور کامل و دقیق گواهی می‌دهند.

نحوه تنظیم استشهادیه محلی

نکات مهم درباره نحوه تنظیم استشهادیه محلی

در خصوص نحوه تنظیم استشهادیه محلی باید به این نکته اشاره داشته باشیم که تمامی اصطلاحات به کار برده شده در اسناد حقوقی اعم از استشهادی محلی می‌بایست به صورت دقیق و واضح به کار برده شود تا از این بابت مشکلی پدیدار نشود. استفاده از هرگونه اصطلاح دو پهلو می‌تواند خسارت‌های جبران ناپذیر را برای افراد به دنبال داشته باشد همچنین باید افراد اطلاعات دقیقی در خصوص قوانین و تبصره‌های مربوط به آن داشته باشند تا بتوانند از آن در استشهادیه محلی استفاده موثری انجام دهند.

همانطور که اشاره نمودیم در استشهادیه محلی امضا کنندگان اسناد حقوقی به عنوان شهود در نظر گرفته می‌شوند بنابراین بدیهی است که این شهود اطلاع کاملی در خصوص موضوع استشهادیه داشته باشند. در واقع هر یک از شهود و امضا کنندگان استشهادیه می‌بایست در ابتدا آن را به طور کامل مطالعه نموده و سپس در صدد امضای آن برآید تا از این بابت مشکلی در آینده پدیدار نشود. در برخی از موارد نیز از شهود خواسته می‌شود که در دادگاه حاضر شده و توضیحات خود را به صورت شفاهی در اختیار قاضی قرار دهند.

نکته دیگری که باید در خصوص شیوه تنظیم استشهادیه محلی به آن اشاره داشته باشیم این است که همواره باید استشهادی در دو نسخه تنظیم شود و به امضای شهود برسد. از سوی دیگر اطلاعاتی که در استشهادیه محلی ذکر می‌شود باید به طور دقیق و واضح باشد تا از این بابت مشکلی پدیدار نشود. بهتر است برای تنظیم انواع اسناد حقوقی از یک وکیل متخصص و مجرب کمک بگیرید تا او بتواند با استفاده از دانش حقوقی خود و تجربیاتی که در طی سال‌های متمادی کسب کرده شما را در مسیر درستی قرار دهد.

دقت داشته باشید برای اینکه استشهادیه محلی به تایید نهایی برسد می‌بایست آن را به پاسگاه و یا نیروی انتظامی محل سکونت خود ببرید تا از سوی ماموران مربوط به دقت مورد بررسی قرار گرفته و در نهایت مهر و امضا شود. اگرچه برای استشهادیه فرم‌های خاصی وجود دارد اما حقیقت این است که شما می‌توانید به صورت دست‌نویس نیز استشهادیه محلی را تنظیم نموده و آن را در اختیار مقامات مسئول قرار دهید تا در این صورت به خواسته‌های شما ترتیب اثر داده شده و مورد استناد قرار بگیرد.

همچنین لازم است به این موضوع اشاره داشته باشیم که درباره نحوه تنظیم استشهادیه محلی می‌بایست متن استشهادیه بدون خط خوردگی خاصی باشد و به صورت کاملاً خوانا تنظیم گردد. همچنین شما برای امضای استشهادیه لازم است از افراد معتدد و شناخته شده در محل خود استفاده کنید و از آنها بخواهید پای استشهادیه را به امضا برسانند چرا که استناد و گواهی آنها می‌تواند تاثیر بیشتری داشته باشد. همچنین در صورت نیاز شما می‌توانید از یک وکیل متخصص برای انجام این کار کمک دریافت کنید.

نحوه تنظیم استشهادیه محلی

نمونه فرم استشهادی محلی

استشهادیه محلی

 • مشخصات متقاضی:
 • نام و نام خانوادگی: …
 • کد ملی: …
 • تاریخ تولد: …
 • آدرس: …
 • موضوع استشهادیه:
 • گواهی صحت سکونت 10 ساله در محل …
 • مشخصات شاهدان:
 • نام و نام خانوادگی: …
 • کد ملی: …
 • آدرس: …
 • نام و نام خانوادگی: …
 • کد ملی: …
 • آدرس: …
 • متن گواهی:
 • ما، … و …، ساکنین محل …، گواهی می‌نماییم که آقای/خانم … به مدت 10 سال در این محل سکونت داشته و از حسن شهرت برخوردار می‌باشد.
 • امضاء و اثر انگشت:

مزایای استفاده از استشهادیه محلی

اکنون که با نحوه تنظیم استشهادیه محلی آشنا شدیم و اطلاعات کاملی را در این خصوص به دست آوردیم لازم است تا مزایای تنظیم استشهادیه محلی را نیز بررسی کنیم. یکی از مهمترین مزیت‌هایی که در خصوص تنظیم استشهادیه محلی وجود دارد این است که همواره تنظیم و تحریر آن با سهولت و سادگی بسیار زیادی انجام می‌شود یعنی شما می‌توانید به عنوان فرد مبتدی و ناآشنا با مسائل حقوقی نیز برای تنظیم استشهادیه اقدامات لازم را به انجام برسانید و خواسته‌های حقوقی خود را از این طریق دنبال کنید.

اشاره داشتیم که مهمترین تفاوتی که بین شهادت شهود و استشهادیه محلی وجود دارد این است که در استشهادیه از شاهدان خواسته نمی‌شود تا در دادگاه حاضر شوند البته ممکن است در برخی از موارد خاص قاضی پرونده از متقاضیان چنین درخواستی را داشته باشد اما به طور کلی چنین نخواهد بود؛ بنابراین می‌توان گفت یکی از مهمترین مزیت‌هایی که در تنظیم استشهادیه محلی وجود دارد این است که نیازی نیست شاهدان در محاکم قضایی حاضر شده و توضیحات کاملی را در خصوص صحت موضوع بدهند.

از سوی دیگر باید اشاره داشته باشیم که نحوه تنظیم استشهادیه محلی همواره با هزینه کمی همراه است یعنی شما می‌توانید با صرف هزینه‌ای کم استشهادیه مد نظرتان را تنظیم نموده و برای دسترسی به نیازهای حقوقی خود آن را در اختیار مقامات مسئول قرار دهید. نکته دیگری که می‌توانیم در این خصوص به آن اشاره داشته باشیم این است که شما می‌توانید با تنظیم استشهادیه محلی در مدت زمان کمی به خواسته‌های حقوقی خود دست پیدا کنید و گواهی‌های مربوطه را در نهایت دریافت کنید.

علاوه بر این می‌توان گفت که استشهادیه محلی دارای برخی از معایب نیز هست برای مثال می‌توان گفت استشهادیه محلی دارای ضمانت اجرایی خاصی در محاکم قضایی نیست. از سوی دیگر ممکن است در برخی از محاکم به استشهادیه محلی استناد نشود و از سوی این مراجع مورد قبول قرار نگیرد و نیاز به معرفی شهود برای ارائه شهادت باشد. علاوه بر این باید اشاره داشته باشیم که در برخی از موارد امکان سوء استفاده از استشهادیه محلی به عنوان یکی از مهمترین اسناد حقوقی وجود خواهد داشت.

نحوه تنظیم استشهادیه محلی

راهکارهایی برای افزایش اعتبار استشهادیه محلی

حالا که با طریقه تنظیم استشهادیه محلی آشنا شدیم لازم است راهکارهای مهمی را برای افزایش اعتبار استشهادیه به شما ارائه دهیم تا بتوانید با پیگیری آنها اعتبار بیشتری را به اسناد حقوقی مربوطه ببخشید. به عنوان یکی از معایب استشهادیه محلی در بالا به شما بیان کردیم که در برخی از موارد ممکن است اعتبار کافی برای استشهادیه محلی در نظر گرفته نشود بنابراین شما ملزم هستید از طریق راهکارهایی اعتبار استشهادیه محلی را افزایش داده تا در محاکم قضایی به آن استناد شده و مورد قبول قرار بگیرد.

یکی از راهکارهای مهم که می‌توانید با استفاده از آن اعتبار بیشتری به استشهادیه محلی اعطا کنید افزایش تعداد امضا کنندگان و شاهدان است. هرچه تعداد شاهدان بیشتر باشد به طور قطع از سوی مراجع قضایی استناد بیشتری به استشهادیه محلی می‌شود. از سوی دیگر لازم است به افراد معتمد و شناخته شده در محل خود برای امضای استشهادیه محلی مراجعه کنید. امضای افراد شناخته شده و معتمد محل می‌تواند تاثیر بیشتری در محاکم قضایی داشته باشد و موضوع مد نظرش را در مدت زمان کمتری گواهی کند.

لزوم مراجعه به وکیل برای تنظیم استشهادیه محلی

در صورتی که تمایل دارید با تنظیم استشهادیه محلی موضوعی را گواهی نمایید لازم است نهایت دقت را در تنظیم آن به خرج داده و در آن از اصطلاحات واضح و دقیق استفاده نمایید. شما باید به سراغ آن دسته از وکلایی بروید که تخصص بالایی در این زمینه دارند و می‌توانند با استفاده از مهارت‌های نوشتاری خود شما را در رسیدن به اهدافتان یاری نمایند. وکیل تسلط بالایی بر روی قوانین و مقررات دارد و می‌تواند این مهم را به بهترین شکل ممکن انجام داده و در نهایت خواسته‌های حقوقی شما را محقق نماید.

دقت داشته باشید که انتخاب و استخدام هر وکیلی نمی‌تواند شما را به نتیجه مطلوب برساند و شما باید درباره توانمندی و ویژگی‌های وکیل مورد نظرتان تحقیقات جامعی را انجام داده و در نهایت شاخص‌ترین گزینه را به خدمت بگیرید. شما می‌توانید برای پیگیری پرونده‌های حقوقی و کیفری خود به سراغ آن دسته از وکلایی بروید که تخصص بالاتری در این زمینه داشته و کارنامه درخشانی را از خود به جای گذاشته‌اند. در این صورت است که دستیابی به نتایج مطلوب برای شما ساده‌تر از هر زمان دیگری به نظر خواهد رسید.

نحوه تنظیم استشهادیه محلی

کلام آخر

از همراهی شما مخاطبان عزیز با مطالب سایت برترین وکیل تشکر و قدردانی می‌کنیم و امیدواریم که مطالب مندرج در این سایت بتواند گره‌های حقوقی شما را در مدت زمان کمی بازگشایی نماید. در این مقاله کوشیدیم تا شما را با نحوه تنظیم استشهادیه محلی آشنا کنیم تا شما بتوانید خواسته‌های حقوقی خود را پیگیری نمایید. در ادامه تلاش کردیم تا تعریف دقیقی از استشهادیه محلی ارائه داده و راهکارهای مناسبی برای تنظیم دقیق آن بیان کنیم. اکنون از شما می‌خواهیم که نظرات و تجربیات شخصی خود را با سایر مخاطبان سایت برترین وکیل به اشتراک بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

فردین ساریخانی

نویسنده و ویراستار متون ادبی، حقوقی/روزنامه نگار/عاشق کتاب، هنر، سفر و فیلم کلاسیک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 2 =

دکمه بازگشت به بالا