مهاجرت

دریافت اقامت امارات از طریق کار✈️【سال1403】⚖️

امروزه کشور امارات به عنوان یکی از کشورهای محبوب برای مهاجرین تبدیل شده است. روش های متعددی برای مهاجرت و کسب اقامت در امارات وجود دارد که در این بین مهاجرت از طریق کار جزو محبوب ترین ها است. برای کار در امارات لازم است اطلاعات جامعی در این خصوص داشته باشید تا بتوانید قدم های درست و حساب شده ای بردارید. هر گونه اشتباه در تصمیم گیری ممکن است فرد را با عواقب ناگواری در خصوص آینده اش مواجه کند. در این مطلب سعی داریم اطلاعات کاملی درباره دریافت اقامت در امارات از طریق کار به شما ارائه دهیم. پس تا انتهای مقاله در مجله حقوقی برترین وکیل با ما همراه باشید.

شرایط مهاجرت به امارات و اخذ اقامت این کشور به چه صورت است؟

امارات یکی از کشورهای در حال توسعه در خاورمیانه است. این کشور به دلیل توسعه زیرساخت ها نیاز به نیروی کار دارد. به دلیل پایین بودن جمعیت و به تبع آن نیروی کار، دولت امارات در نظر دارد تا تعداد زیادی از کارگران خارجی را جذب نماید. یکی از روش های اقامت در امارات متحده امارات ویزای جاب آفر است. در واقع فرد بسته به توانایی و مهارت هایی که دارد می تواند پیشنهاد یک کارفرمای اماراتی برای مهاجرت به این کشور را قبول نماید و به امارات مهاجرت کند.

فرد با کسب ویزای جاب آفر می تواند برای همسر و فرزندان زیر 18 سال خود دریافت اقامت امارات از طریق کار را دریافت نماید. اما می بایست به این نکته توجه داشت که همسر فردی که به دلیل کار به امارات متحده عربی مهاجرت کرده است، به هیچ عنوان نمی تواند مشغول به کار شود. در واقع فرد کارگر موظف است درآمدی معادل 3000 تا 4000 درهم در ماه داشته باشد تا بتواند هزینه مسکن و رفاه خانواده اش را تامین نماید. در غیر این صورت مهاجرت برای او بسیار سخت خواهد شد.

کسب اقامت دبی از طریق کار با سختی های بسیاری همراه است. در ابتدا باید به این نکته توجه داشته باشید که هزینه های زندگی در شهر دبی بسیار بالا است و فرد متقاضی باید به دنبال کاری در امارات باشد که بتواند از پس هزینه های جاری زندگی برآید. در ادامه نیز باید به این نکته توجه داشته باشید که به مهاجرین برای کار در امارات اغلب اقامت های کوتاه مدت دو تا پنج ساله تعلق می گیرد و هیچ خبری از تابعیت نیست. تنها پس از سی سال زندگی در امارات است که می توانید موفق به اخذ اقامت دائم شوید.

لازم است پیش از هر گونه اقدام برای مهاجرت برای کار به امارات، تحقیقات لازم در این خصوص را انجام دهید. هر گونه اقدام احساسی و تصمیم گیری عجولانه ممکن است عواقب ناگواری را برای فرد متقاضی به همراه داشته باشد. در ابتدا می بایست اطلاعات جامعی از امارات کسب کرده و سپس شرایط شغلی مورد نظر خود را به خوبی سبک و سنگین کنید. لازم است در بخش مهاجرت به امارات به گونه ای عمل نمایید که دچار کمترین چالش با قانون کشور مبدا و مقصد شوید.

شرایط مهاجرت به امارات

مراحل کسب اقامت امارات از طریق کار

برای دریافت اقامت امارات از طریق کار لازم است با مراحل و روال انجام کار آشنا باشید. شناخت از مراحل مختلف انجام مهاجرت به امارات به شما این امکان را می دهد تا امور مهاجرتی خود را با دقت بالاتری انجام دهید. از طرفی احتمال موفقیت شما نیز به میزان قابل توجهی افزایش خواهد یافت. از سوی دیگر برای مهاجرین سرعت انجام امور مهاجرتی از اهمیت بالایی برخوردار است. اطلاع از مراحل مهاجرت باعث تسریع در امور مهاجرتی نیز خواهد شد.

در ابتدا لازم است شما بسته به مهارت و توانایی که در انجام کارها دارید، یک پیشنهاد کاری از سوی کارفرمایی در امارات داشته باشید. لازم است کارفرما برای صدور گواهی کار چندین مرحله اداری را در کشور امارات طی نماید تا در انتها مجوزهای لازم برای ورود فرد به امارات صادر شود. در ابتدا کارفرما نیازمندی خود به نیروی کار را در اختیار مقامات مسئول در امارات قرار می دهد و در صورتی که نیروی کار مناسب در امارات یافت نشود، اداره مهاجرت امارات اجازه جذب نیرو خارجی را صادر می کند.

در صورتی که گواهی کارفرما به دست متقاضی مهاجرت برسد، او می بایست کارهای اداری مربوط به مهاجرت از طریق کار را به طور کامل انجام دهد. پس از طی کردن این مراحل، ویزایی با اعتبار 30 روز برای فرد صادر می گردد. پس از دریافت ویزا لازم است فرد به امارات متحده سفر کرده و در آنجا قراردادهای لازم برای شروع به کار را امضا کند. دقت داشته باشید که بلافاصله پس از ورود فرد به امارات لازم است در یک مدت دو ماهه به دنبال انجام امور مربوط به اقامت امارات از طریق کار باشد.

در صورتی که کارفرما موفق به اخذ مجوزهای لازم برای متقاضی شود، فرد می بایست معاینات مورد نیاز برای جذب در بازار کار امارات را با موفقیت پشت سر بگذارد. همچنین در این مرحله اوراق شناسایی و مدارک بسیاری از متقاضی مطالبه می شود که می بایست تمامی آن ها کامل باشند. با طی کردن تمامی مراحل بالا فرد می تواند به صدور اقامت دبی از طریق کار امیدوار بوده و یک زندگی جدید در امارات متحده عربی به همراه خانواده را آغاز نماید.

مراحل اخذ اقامت امارات

انواع ویزای کاری در امارات

متقاضیان مهاجرت به امارات از طریق کار لازم است اطلاعات جامعی در خصوص انجام ویزای کاری در امارات داشته باشند. اطلاع از قوانین و مقررات کاری در امارات باعث می شود تا فرد با شناخت بیشتری بتواند در کشور مقصد حضور پیدا کرده و زندگی جدیدی را آغاز کند. به طور کلی ویزای کاری در امارات را می توان به دو دسته تقسیم بندی کرد که در ادامه به تشریح هر یک از آن ها خواهیم پرداخت. دقت داشته باشید که دریافت ویزای کاری لازمه شروع کار در امارات متحده عربی است.

انواع ویزای کاری در امارات

ویزای کاری جاب آفر

متقاضیان اخذ ویزای جاب آفر می بایست در گام نخست، کارفرمایی در امارات را جستجو کنند که نسبت به جذب نیروی خارجی ابراز تمایل کرده باشد. سپس فرد از راه موسسات کاریابی یا سایت بین المللی، باید پروفایل خود را ایجاد کند و با کارفرما ارتباط برقرار نمایند. کارفرما پس از بررسی شرایط به متقاضی درخواست شغلی را ارسال می کند و متقاضی می تواند برای اخذ ویزا اقدام کند. کارفرماها باید به اداره کار و مهاجرت امارات اثبات نمایند که چرا قصد استخدام یک نیروی خارجی را دارند.

ویزای کاری جاب سیکر

این نوع از ویزا در اختیار افرادی قرار می گیرد که تمایل دارند به طور مستقیم در کشور امارات به جستجوی کار مناسب مشغول باشند. متاسفانه کشور امارات ویزای جاب سیکر را برای ایرانیان صادر نمی کند و شما نمی توانید از این طریق اقدام نمایید. اعتبار این ویزا شش ماه است و لازم است فرد در این مدت کار مناسب با تخصص و مهارت خود در امارات را بیابد. در صورتی که فرد متقاضی در این امر موفق باشد، پس از مشغول شدن به کار برای او ویزای کاری صادر می شود.

ویزای جاب سیکر امارات

دریافت ویزای همراه از طریق کار در امارات

شاید اصلی ترین دغدغه افرادی که قصد مهاجرت به امارات از طریق کار را دارند این باشد که خانواده و همسر آن ها می تواند همراه آن ها در کشور مقصد حضور پیدا کنند یا خیر. در بسیاری از کشورهای جهان، دولت ها به همسر و فرزندان فرد کارگر اجازه حضور در کشور مقصد را نمی دهند. اما در امارات ماجرا به کلی متفاوت است. قوانین مهاجرتی در امارات متحده عربی به گونه ای تنظیم شده است که امکان صدور ویزای همراه از طریق کار را فراهم کرده است.

فرد متقاضی دریافت اقامت امارات از طریق کار باید به این نکته توجه داشته باشد که در کشور امارات امکان دریافت ویزای همراه برای همسر و فرزندان زیر 18 سال وجود دارد و شاید بتوان این نکته را یکی از مهم ترین مزیت های مهاجرت به امارات از طریق کار در نظر گرفت. اما لازم است به این نکته توجه داشته باشید که همسر و فرزندان فرد مقیم در امارات اجازه کار در این کشور را نخواهند داشت. در واقع لازم است زندگی این خانواده از طریق درآمد فرد مهاجر تامین شود.

ویزای همراه امارات

مدارک مورد نیاز برای اخذ اقامت امارات از طریق کار

فرد متقاضی برای دریافت ویزای کاری و دریافت اقامت دبی از طریق کار لازم است یک سری از مدارک را تکمیل نماید. دقت داشته باشید که ناقص بودن مدارک ممکن است شانس شما برای صدور ویزای کاری را به میزان قابل توجهی کاهش دهد و فرد مهاجر را با مشکلات جدی مواجه سازد. به طور کلی لازم است فرد متقاضی کسب اقامت امارات از طریق کار دو نوع از مدارک را در اختیار داشته باشد.

نوع اول آن دسته از مدارک هویتی نظیر پاسپورت است که می توان آن ها را از طریق سفارت دریافت کرد. نوع دوم از مدارک مربوط به رزومه کاری و مدارک تحصیلی مرتبط با کاری است که قصد انجام آن را دارید. مهم ترین مدارکی که لازم است برای مهاجرت به امارات از طریق کار در اختیار داشته باشید به شرح زیر است:

  • پاسپورت (حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد)
  • ترجمه آخرین مقطع تحصیلی
  • ارائه نامه تمکن مالی
  • ارائه سابقه کاری ( به صورت سابقه بیمه ای و یا نامه کاری )
  • تکمیل فرم های مربوط به سفارت
  • بیمه نامه مسافرتی
مدارک مورد نیاز برای کار در امارات

حقوق و مزایای کاری در امارات

شاید اولین سوالی که در ذهن متقضیان مهاجرت به امارات از طریق کار نقش می بندد این است که حقوق و مزایای پرداختی از سوی کارفرمایان در این کشور به چه صورت است و آیا می توان با آن یک زندگی نرمال را اداره کرد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که نمی توان به طور دقیق میزان حقوق در امارات متحده عربی را مشخص کرد. زیرا این موضوع به شرایط بسیار زیادی وابسته است و برای شغل های گوناگون با ساعات کاری متفاوت متغیر است.

اکثر افرادی که قصد دریافت اقامت امارات از طریق کار را دارند به دنبال موقعیت شغلی هستند که حقوق و مزایای آن از حداقل حقوق و مزایای شغلی در کشور خودشان بیشتر باشد. برای این منظور می بایست دقت داشته باشید که کشور امارات اهمیت بسیاری به جذب نیروهای متخصص می دهد. در واقع اگر در زمینه خاصی تخصص دارید و از مدرک تحصیلی معتبری برخوردار هستید، می توانید به این موضوع امید داشته باشید که زندگی قابل قبولی را در امارات تجربه خواهید کرد.

برای اطلاع از حقوق و مزایای کارهای مختلف در کشور امارات لازم است به سایت موسسات کاریابی دسترسی داشته باشید. فرد متقاضی با مراجعه به این سایت ها می تواند امکانات شغلی متفاوت را مشاهده کرده و به طور مستقیم با کارفرما در ارتباط باشد. از سوی دیگر کارفرما نیز می تواند نیروی متخصص مورد نیاز برای کسب و کار خود را جذب نماید. این سایت ها موقعیتی را فراهم کرده اند که دریافت اقامت امارات از طریق کار بیش از هر زمان دیگری در دسترس متقاضیان باشد.

حقوق و مزایای کار در امارات

اخذ تابعیت امارات از طریق کار

بسیاری از افرادی که به دنبال کار در امارات متحده عربی هستند، سعی دارند پس از شروع کار خود برای دریافت تابعیت اماراتی و پاسپور این کشور اقدام نمایند. اما لازم به ذکر است که کشور امارات جزو سخت گیر ترین کشورها در زمینه صدور تابعیت اماراتی به مهاجرین است. توجه داشته باشید که متقاضیان مهاجرت به امارات از طریق کار در ابتدا اقامت های کوتاه مدت در این کشور را تجربه خواهند کرد. مدت زمان اقامت کارگران در امارات به مدت قرارداد آن ها با کارفرما بستگی دارد.

شرایط دریافت اقامت امارات از طریق کار با اکثر کشورهای اروپایی متفاوت است. برای مثال در کشورهای اروپایی فرد مهاجر می تواند پس از 5 سال کار در این کشورها به اقامت دائم برسد. اما در کشور امارات پس از 30 سال تمدید شدن ویزای کار، تحت شرایطی بسیار خاص اقامت دائم امارات صادر می گردد. همچنین امکان دریافت پاسپورت و تابعیت برای مهاجرین از طریق کار وجود ندارد. دولت امارات تنها به مهاجرینی که از طریق ازدواج به این کشور مهاجرت کرده اند، تابعیت اعطا می کند.

اخذ تابعیت امارات

مجوزهای مورد نیاز برای اخذ اقامت امارات از طریق کار

معمولا کشورها قوانین و ضوابط خاص خود برای پذیرش مهاجر را دارند. لازم است مهاجر از این قوانین آگاه باشد تا بتواند قدم های مثبتی برای انجام امور مهاجرتی خود انجام دهد و دچار کمترین چالش ممکن با قوانین تصویب شده از سوی دولت کشور مقصد شود. کشور امارات برای پذیرش مهاجرین از طریق کار، آن ها را ملزم به ارائه مجوزهایی کرده است. در ادامه سعی داریم شما را با مهم ترین مجوزهای مورد نیاز برای کسب اقامت امارات از طریق کار آشنا کنیم:

ویزای کار: داشتن ویزای کار لازمه شروع کار در امارات متحده عربی است. در واقع بدون ویزای کار، فعالیت شما در کشور امارات غیر قانونی خواهد بود و از نظر قانونی با شما برخورد خواهد شد. کارفرما در صورتی به شما کار مناسب را ارائه می دهد که شما پس از حضور در کشور امارات، برای گرفتن ویزای کار اقدام کرده باشید. دولت امارات موقعیتی را فراهم کرده است که مهاجرین تنها دو ماه پس از ورود به امارات فرصت خواهند داشت تا برای گرفتن ویزا اقدام نمایند.

مدرک زبان انگلیسی یا عربی: زبان مردم امارات عربی است و به این زبان تکلم می کنند. اما زبان مهاجرین در این کشور انگلیسی است. در واقع انگلیسی زبان دوم امارات محسوب می شود. متقاضیان کار در کشور امارات لازم است به زبان عربی یا انگلیسی مسلط باشند تا در محیط کار دچار مشکل نشوند. بارها دیده شده است که در آگهی های کاریابی، کارفرمایان تاکید می کنند که به کارگری نیازمند هستند که به زبان عربی تسلط کامل داشته باشد. از این رو یادگیری هر دو زبان الزامی است.

مدرک تحصیلی و سابقه کاری: دقت داشته باشید که افراد متخصص در امارات از شرایط شغلی بهتری برخوردار خواهند بود. از این رو، لازم است برای مهاجرت و اخذ اقامت دبی از طریق کار، مدارک تحصیلی خود را در اختیار داشته باشید. در کشور امارات تنها آن دسته از مدارکی که اعتبار بین المللی دارند، مورد پذیرش قرار می گیرند. همچنین اگر سابقه کاری خاصی دارید لازم است آن را در قالب رزومه به کارفرما ارائه دهید تا از حقوق و مزایای بهتری برخوردار شوید.

بیمه درمانی: لازم است فرد متقاضی برای کار در کشور امارات خود را بیمه کرده باشد و مدارک بیمه خود را به کارفرمای مربوطه تحویل دهد. در صورتی که فرد مهاجر برای اعضای خانواده خود نیز ویزای همراه دریافت کرده باشد، لازم است نسبت به بیمه کردن آن ها نیز اقدام نماید. دقت داشته باشید که بیمه در امارات متحده عربی خصوصی است و از این رو هزینه زیادی صرف دریافت آن می شود. در این خصوص لازم است با یک وکیل مجرب مشورت کنید.

مجوزهای لازم برای کار در امارات

ضرورت استفاده از وکیل برای اخذ اقامت امارات از طریق کار

در بالا نیز به این نکته اشاره کردیم که تمامی کشورها قوانین و مقررات خاص خود را برای پذیرش مهاجر دارند. این قوانین در طی سال های مختلف ممکن است دچار تغییرات اساسی شوند و شرایط مهاجرتی را به کلی تغییر دهند. لازم است برای مهاجرت و اخذ اقامت دبی از طریق کار، با این قوانین به طور کامل آشنا باشید تا بتوانید بهترین تصمیم را برای آینده خود بگیرید. در صورت عدم آگاهی از قوانین مهاجرتی ممکن است خسارات جبران ناپذیری به فرد تحمیل شود.

لازم است برای مهاجرت به امارات از طریق کار از تجربیات یک وکیل مجرب و متعهد استفاده کنیم. یک وکیل مهاجرتی خبره می تواند اطلاعات دقیقی در خصوص شرایط زندگی و هزینه های مسکن، خوراک، پوشاک و… در امارات را در اختیار شما قرار دهد تا شما با دیدی بازتر بتوانید تصمیم خود را عملی کنید. از سوی دیگر وکیل مهاجرت با روال انجام کارها آشنا است و می تواند به این شکل دقت انجام امور را به میزان قابل قبولی افزایش دهد و احتمال کسب موفقیت را بالا ببرد.

افراد برای مهاجرت به امارات دارای شرایط متفاوتی هستند. از این رو، تجویز یک روش واحد برای کسب اقامت امارات، امری غلط و البته مرسوم است. وکیل مهاجرت پس از تبادیل نظر با مراجعه کننده، به طور کامل از شرایط او مطلع می گردد و در پایان راهکار مناسب برای مهاجرت و کسب اقامت را پیشنهاد می دهد. همین مسئله باعث می شود تا شانس پذیرش او از سوی کشور مقصد افزایش پیدا کرده و طی کردن مراحل اقامت در مدت زمان کمتری به سرانجام برسد.

ضرورت استفاده از وکیل در مهاجرت به امارات

کلام آخر

در این مطلب به بررسی شرایط دریافت اقامت امارات از طریق کار پرداختیم و مراحل انجام آن را به طور کامل مورد ارزیابی قرار دادیم. از سوی دیگر تلاش کردیم تا اطلاعات جامعی در خصوص حقوق و مزایا در کشور امارات به شما ارائه دهیم. همچنین مدارکی را که ممکن است برای مهاجرت و یافتن کار به آن ها نیاز داشته باشید را برشمردیم. در پایان نیز مجوزهای مورد نظر برای کسب اقامت را مورد بررسی قرار دادیم تا شما با اطلاعات کامل تری برای رسیدن به مقصود قدم بردارید. در پایان نیز ضرورت استفاده از یک وکیل خبره در انجام امور مهاجرتی را گوشزد نمودیم. اکنون از شما دعوت می کنیم که تجربه یا نظری در این خصوص دارید، آن را در قسمت دیدگاه با سایر مخاطبان سایت برترین وکیل به اشتراک بگذارید.

انواع ویزای کار برای اقامت در امارات کدام است؟

به طور کلی دو نوع ویزای کار وجود دارد. ویزای جاب آفر که در آن کارفرما برای جذب نیروی خارجی پیشنهاد کار ارسال می کند. ویزای جاب سیکر که در آن فرد برای شش ماه در امارات به دنبال کار می گردد. امارات به ایرانیان ویزای جاب سیکر اعطا نمی کند.

آیا از طریق کار می توان به اقامت دائم امارات رسید؟

خیر! در صورت مهاجرت به امارات از طریق کار به شما اقامت کوتاه مدت اعطا می شود و ممکن است در شرایط بسیار خاص بعد از سی سال زندگی در امارات بتوانید اقامت دائم دریافت کنید.

آیا با مهاجرت به امارات می توان تابعیت دریافت کرد؟

خیر! دولت امارات در بخشیدن تابعیت به مهاجرین بسیار سخت گیر است. تابعیت فقط از طریق ازدواج با یک تبعه اماراتی ممکن است.

5/5 - (3 امتیاز)

فردین ساریخانی

نویسنده و ویراستار متون ادبی، حقوقی/روزنامه نگار/عاشق کتاب، هنر، سفر و فیلم کلاسیک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 3 =

دکمه بازگشت به بالا