مهاجرت

مهاجرت از طریق ازدواج به امارات (دبی) ✈️ + مدارک ⚖️【سال1403】

حتما شما نیز تصاویر زیبای امارات و به خصوص شهر دبی را در فضای مجازی دیده اید. رشد و توسعه امارات در سالیان اخیر باعث شده است تا هر ساله تعداد زیادی از افراد سراسر جهان متقاضی مهاجرت به امارات باشند. کیفیت زندگی در امارات باعث شده است بسیاری از ایرانیان نیز قصد مهاجرت به این کشور گرم اما زیبا را داشته باشند. مهاجرت به امارات به روش های مختلفی امکان پذیر است. ما در این مقاله سعی داریم مهاجرت از طریق ازدواج به امارات (دبی) را مورد بررسی قرار دهیم. در ادامه با ما همراه باشید تا پاسخ تمامی سوالات خود را به طور کامل بیابید.

با کشور امارات بیشتر آشنا شوید!

کشور امارات در جنوب غربی آسیا و در منطقه ای موسوم به خاورمیانه واقع شده است. این کشور در حد فاصل بین غرب و شرق آسیا قرار دارد و به نوعی تبدیل به پل ارتباطی میان آسیا، آفریقا، آمریکا و اروپا شده است. پایتخت این کشور ابوظبی است و مردم آن به زبان عربی صحبت می کنند. دبی به عنوان شناخته ترین شهر امارات در واقع قطب اقتصادی و تجاری شهر این کشور محسوب می شود. دین رسمی امارات اسلام است و حدود 90 درصد از مردم آن را مسلمانان تشکیل می دهند.

آب و هوای امارات گرم و آفتابی است و بافت آن کاملا بیابانی است. در واقع تابستان های امارات غیرقابل تحمل اما زمستان های آن هوایی به شدت مطلوب دارد. این کشور در حاشیه خلیج همیشگی فارس واقع شده است و از نظر هوایی فاصله چندانی با ایران ندارد. این کشور از نظر زمانی حدود نیم ساعت از تهران عقب تر است. تعداد ایرانیان مقیم این کشور فراتر از حد تصور است و این یک مزیت برای مهاجرت به امارات از طریق ازدواج محسوب می شود.

آشنایی با کشور امارات

چرا مهاجرت به امارات؟

کشور امارات به خصوص در سال های اخیر مورد توجه مهاجرین بسیاری از سراسر دنیا قرار گرفته است. امروزه بسیاری از افراد خواستار مهاجرت از طریق ازدواج به امارات (دبی)، تحصیل، سرمایه گذاری و غیره هستند. مهاجرت به امارات می تواند به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد. یافتن کار، ازدواج، رفاه بالا، امنیت، آرامش، فرهنگ و … از جمله مهم ترین این دلایل هستند. در این بین مهاجرت به دبی از طریق ازدواج برای ما موضوعیت دارد و سعی داریم به بررسی آن بپردازیم.

کشور امارات توانسته جای پای خود را به عنوان یکی از قطب های اقتصادی خاورمیانه حفظ کند و به مهاجران این دورنما را بدهد که کیفیت زندگی آن ها در این کشور حاشیه خلیج فارس درخشان است. اما نباید از ذکر این نکته غافل شویم که هزینه های زندگی در امارات بالا است. در واقع شما در ازای دریافت امنیت و کیفیت زندگی لازم است هزینه های زیادی را نیز در نظر بگیرید.

کارشناسان آینده درخشانی را برای امارات در زمینه های گردشگری، اقتصادی و تجاری پیش بینی کرده اند. از این مهاجرت به این کشور تا حد زیادی می تواند آینده شما را تضمین کند. این کشور یکی از مقاصد مهم گردشگران آمریکایی و اروپایی است. همه ساله هزاران نفر از کشورهای مختلف به امارات سفر می کنند . هز ساله بر درآمدهای ارزی امارات از طریق صنعت توریسم اضافه می شود. شهرهای ابوظبی و دبی در مقایسه با دیگر شهرهای امارات از جاذبه های بیشتری برای گردشگران برخوردار هستند.

امارات متحده عربی یکی از کشورهای ثروتمند جهان عرب محسوب می شود که بیشتر درآمد آن از طریق فروش نفت و گاز به کشورهایی نظیر ژاپن، هند و کره جنوبی تامین می شود. جمعیت کم این کشور نیز باعث شده است که کیفیت زندگی در آن به شدت مطلوب باشد. مهاجرت از طریق ازدواج به امارات (دبی) قوانین خاص خود را دارد. لازم است برای انجام مهاجرت به این کشور با قوانین آن آشنا باشیم.

شروط مهاجرت به امارات از طریق ازدواج

همان طور که اشاره کردیم، مهاجرت به امارات ممکن است تحت شرایط مختلفی اتفاق بیفتد. همچنین مهاجرت ممکن است دلایل متنوعی داشته باشد. افراد متقاضی برای مهاجرت به دبی می توانند از طریق کار، تحصیل، ازدواج و سرمایه گذاری اقدام نمایند و به این امید داشته باشند که خواسته آن ها از طرف دولت امارات مورد تایید قرار بگیرد. در این بین مهاجرت به دبی از طریق ازدواج یکی از ساده ترین روش های مهاجرت است زیرا قوانین ازدواج در امارات به مراتب ساده تر از کشورهای دیگر است.

یکی از شروط لازم برای مهاجرت به امارات از طریق ازدواج این است که یکی از زوجین تابعیت اماراتی داشته باشد. تنها در این صورت است که زوجین می توانند پس از ازدواج اقامت دائم و حتی تابعیت این کشور را اخذ نمایند. با کسب پاسپورت اماراتی زوجین می توانند انواع ویزا را دریافت نمایند که البته لازم است برای این کار و اخذ ویزاهای مختلف همسر اماراتی فرد تمامی مراحل مورد نیاز را طی نماید.

یکی از شروط مهم دولت امارات برای مهاجرت به این کشور از طریق ازدواج این است که فرد باید تمکن مالی مناسبی داشته باشد. در واقع دولت امارات بر روی این شرکت بسیار پافشاری دارد. فرد می بایست بتواند در صدد خرید خانه برای همسر خود برآید و نباید او را از نظر هزینه های زندگی رها کند. طبق اعلام کشور امارات فرد خارجی که برای ازدواج با یک تبعه اماراتی پیش قدم می شود، لازم است حداقل ماهیانه 4 هزار درهم درآمد داشته باشد تا مهاجرت به امارات امکان پذیر باشد.

شروط سنی نیز یکی دیگر از مسائلی است که در مهاجرت به امارات از طریق ازدواج به آن توجه ویژه ای می شود. طبق قوانین مهاجرت امارات در صورتی سن تبعه خارجی متقاضی برای ازدواج با شهروند اماراتی کمتر از 25 سال باشد، لازم است به اداره تابعیت و اقامت این کشور رجوع کرده و مجوزهای لازم برای ازدواج را اخذ کند. همچنین زوجین به مدت دو ماه فرصت دارند تا برای دریافت ویزای ازدواج اقدام کنند. با تعلل در این موضوع طرفین روزانه مبلغی معادل 25 درهم جریمه نقدی خواهند شد.

همان طور که اشاره کردیم مهاجرت از طریق ازدواج یکی از راه های ساده برای مهاجرت به امارات است. اما نباید چنین برداشت شود که دولت امارات در زمینه ازدواج سهل انگاری می کند. کشور امارات شروط محکمی را برای مهاجرت در نظر گرفته است که لازم است زوجین برای کسب اقامت و تابعیت تمامی آن ها را رعایت کنند. در بالا به برخی از این شروط اشاره اجمالی نمودیم.

شرایط مهاجرت به امارات

اقامت امارات از طریق ازدواج

در سال های اخیر امنیت کشور امارات متحده عربی زبان زد بوده است. از طرفی این کشور توانسته در تلاطم های خاورمیانه، ثبات اقتصادی خود را حفظ نماید. از این رو، بسیاری از متقاضیان در کشورهای مختلف مایل به کسب اقامت امارات از روش های گوناگون و به خصوص از طریق ازدواج هستند. در این بین شهرهای دبی و ابوظبی به دلیل توسعه یافتگی بیشتر نسبت به سایر شهرهای امارات از محبوبیت بالاتری برخوردار بوده اند.

افراد از طریق ازدواج می توانند در صدد اخذ اقامت امارات برآیند. اما باید به این نکته توجه داشته باشید که کسب اقامت امارات دارای ضوابط و شرایط قانونی است که جز با محقق شدن آن ها نمی توان به این هدف امیدوار بود. برای مثال اگر مردی با یک خانم که تابعیت امارات را دارد، ازدواج کند هرگز نمی تواند به اقامت دائم این کشور برسد. در چنین شرایطی تنها اقامت سه ساله به مرد اعطا می شود و لازم است مرد پس از پایان این مهلت برای تمدید آن به ادارات مربوطه مراجعه نماید.

اما باید این نکته ذکر گردد که ماجرا برای ازدواج یک خانم خارجی با مردی که تابعیت امارات را دارد، کاملا متفاوت است. اگر زنی تصمیم داشته باشد با یک مرد که دارای تابعیت امارات است ازدواج کند، دولت امارات به او اقامت سه سال اعطا می کند. پس از پایان این مدت، فرد می تواند با مراجعه به ادارات مربوطه برای کسب اقامت دائم و یا اخذ تابعیت کشور امارات اقدام نماید. از این رو، مهاجرت به دبی از طریق ازدواج برای مرد و زن دارای شرایط متفاوتی است.

در بالا اشاره کردیم که شرایط اخذ اقامت برای آقایان و خانم ها از طریق ازدواج با فردی با تابعیت اماراتی متفاوت است. اشاره کردیم که شرایط اخذ اقامت و تابعیت برای خانم های خارجی که قصد ازدواج با شهروندان اماراتی را دارند قدری ساده تر و هموارتر است. اما لازم به ذکر است که خانم های خارجی برای دریافت اقامت و تابعیت کشور امارات پس از ازدواج می بایست تابعیت قبلی خود را نادیده گرفته و از آن خارج شوند.

مدارک مورد نیاز برای کسب اقامت امارات از طریق ازدواج

برای مهاجرت به امارات از طریق ازدواج و کسب اقامت این کشور لازم است مدارکی را تهیه نمایید تا در صورت لزوم آن ها را به ادارات مربوطه تحویل دهید. در ادامه سعی داریم به مهم ترین آن ها اشاره کنیم:

 • سند ازدواج معتبر
 • گذرنامه معتبر همراه با کپی آن
 • گذرنامه معتبر همسر همراه با کپی آن
 • کارت eGate همراه با کپی آن
 • چند قطعه عکس پاسپورتی
 • مدارک مربوط به استخدام کفیل به همراه کپی آن
 • فیش حقوقی همسر که نشان دهنده ی شرایط مالی خوب او است (حداقل 4000 درهم)
 • داشتن مبلغ صد درهم برای ثبت درخواست اولیه
 • مدارک پزشکی همسر که باید توسط پزشک اماراتی مورد تایید قرار گیرد
 • ارائه قرارداد کاری مبنی بر اینکه متقاضی از عهده مخارج زندگی و هزینه ی همسرش بر می آید
مزایای مهاجرت به امارات از طریق ازدواج

هزینه زندگی در امارات چقدر است؟

افراد متقاضی لازم است پیش از مهاجرت به دبی از طریق ازدواج، اطلاعات خود در خصوص نحوه زندگی و هزینه های آن در امارات را افزایش دهند. در واقع بدون برآوردهای اولیه ممکن است زندگی شما با آن کیفیتی که تصور می کردید جلو نرود و نتوانید به خواسته ها و اهدافی که داشته اید برسید. در این شکی نیست که ثبات اقتصادی در امارات عامل مهمی برای ترغیب مهاجرین است. اما بد نیست کمی نیز با هزینه های زندگی در امارات آشنا شوید.

در ادامه سعی داریم به مهم ترین هزینه های جاری برای زندگی در شهر دبی بپردازیم. شهر دبی قطب اقتصادی امارات است و بدیهی است که هزینه ها در این شهر به مراتب بیشتر از سایر شهرهای امارات باشد:

 • زوجین لازم است برای اجاره یک آپارتمان یک خوابه کوچک در مرکز شهر دبی مبلغی در حدود 5500 درهم هزینه کنند. بدیهی است این مبلغ در شهرهای دیگر امارات قدری کاهش می یابد. زیرا هزینه زندگی در دبی به مراتب بیشتر است.
 • برای اجاره آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر دبی زوجین لازم است مبلغی در حدود 10700 درهم هزینه کنند.
 • اجاره آپارتمان یک خوابه در حومه شهر دبی حداقل به مبلغی در حدود 3700 درهم پول نیازمند است.
 • زوجین برای اجاره آپارتمان سه خوابه در حومه شهر دبی لازم است حداقل مبلغی معادل 7300 درهم هزینه کنند.
 • اگر زوجین قصد خرید خانه در مرکز شهر دبی را داشته باشند، برای هر متر مربع آپارتمان لازم است مبلغی معادل 1200 درهم بپردازند. این در حالی است که در حومه شهر دبی می توان با پرداخت 825 درهم به ازای هر متر مربع صاحب آپارتمان شد.
 • اگر قصد خوردن غذا در رستوران متوسطی در دبی را داشته باشید، حداقل باید در هر وعده 35 درهم بپردازید.
 • قیمت گوشت قرمز در امارات به ازای هر کیلوگرم معادل 36 درهم است. همچنین قیمت یک کیلوگرم برنج در امارات مبلغی معادل 6 درهم است.
 • یکی از عناصر مهم در تعیین هزینه های زندگی، قیمت بنزین است. در حال حاضر قیمت هر لیتر بنزین در امارات متحده عربی 2.2 درهم است.
 • همچنین شما باید برای دریافت کارت حمل و نقل عمومی این کشور که به میزان یک ماه اعتبار دارد لازم است 300 درهم بپردازید.

انواع ازدواج قانونی در امارات

اگر قصد مهاجرت به امارات از طریق ازدواج را دارید، باید به این نکته توجه داشته باشید که دولت امارات تنها دو نوع ازدواج اسلامی و ازدواج مسیحی را به رسمیت می شناسد و به متقاضیان تنها با این دو روش اقامت اعطا می کند.

انواع طلاق قانونی در امارات

ازدواج اسلامی برای مهاجرت به امارات

در ازدواج اسلامی لازم است که مرد حتما مسلمان باشد. دولت امارات برای انجام چنین ازدواجی دادگاهی را به دو طرف اعلام می کند که عقد نکاح لازم است در آن صورت بپذیرد و زوجین باید در آن حضور داشته باشند. همچنین برای ازدواج اسلامی کسب رضایت پدر نیز الزامی است. از این رو لازم است پدر عروس در محل دادگاه حضور داشته باشد و رضایت خود را اعلام دارد. در صورت فوت پدر، لازم است ولی عروس در دادگاه حضور یابد.

دقت داشته باشید که اگر عروس قبلا ازدواج ناموفقی داشته است و طلاق گرفته است. یا اینکه اگر همسر وی پیش از این فوت کرده باشد و یا اینکه اگر عروس برای چندمین بار تصمیم به ازدواج گرفته باشد، دادگاه از وی مدارکی می خواهد که لازم است پیش از جاری شدن خطبه عقد آن ها را به مقامات تحویل دهد.

ازدواج مسیحی برای مهاجرت به امارات

ازدواج مسیحی از سوی دولت امارات به رسمیت شناخته شده است. در واقع در این نوع از ازدواج لازم است دو طرف مسیحی باشند. مراسم ازدواج در کلیسایی واقع در کشور امارات انجام می شود. دقت داشته باشید که در ازدواج مسیحی شرایط سنی زوجین بسیار مهم است. در ازدواج مسیحی زن باید حداقل 18 سال سن داشته باشد. مرد نیز باید حداقل سنی بین 18 تا 21 سال داشته باشد.

پس از انجام مراسمات لازم در کلیسای مسیحی در امارات، مجوزی مبنی بر انجام ازدواج مسیحی به زوجین اعطا می گردد که لازم است طرفین برای کسب اقامت این مدرک را به نهادهای مختلفی از جمله وزارت امور خارجه، دادگاه مربوطه و وزارت دادگستری تحویل دهند.

ازدواج مسیحی در امارات

ویزای ازدواج در کشور امارات

اگر قصد مهاجرت به دبی از طریق ازدواج را داشته باشید باید با قوانین این حوزه به صورت کامل آشنا باشید. اگر یک مرد اماراتی تصمیم داشته باشد با یک خانم خارجی که تابعیت امارات را ندارد، ازدواج کند می تواند برای او ویزای اقامتی دریافت نماید. دقت داشته باشید که موضوع برای مردانی که چند همسر دارند قدری پیچیده تر است. آن ها می توانند چنین ویزایی را تنها برای یکی از همسران خود دریافت کنند.

دولت امارات در اعطای ویزای ازدواج به میزان تمکن مالی نیز توجه خواهد داشت. دقت داشته باشید برای اخذ ویزای ازدواج در کشور امارات لازم است همسر اماراتی در ماه حداقل 4000 درهم درآمد داشته باشد تا بتواند امورات زندگی را بگذراند و از پس مخارج آن برآید. همچنین لازم است فرد اماراتی بتواند مسکن درخور و شایسته ای را نیز در اختیار داشته باشد. تمکن مالی از ضروریات اخذ ویزای ازدواج در کشور امارات است.

اگر مهاجرت به امارات از طریق ازدواج صورت گرفته باشد، ویزای ازدواج برای تبعه خارجی صادر می شود. باید دقت داشته باشید که مدت زمان اعتبار این ویزا یک تا سه سال است. پس از پایان مدت زمان اعتبار ویزای ازدواج لازم است طرفین برای تمدید آن اقدام نمایند.

ثبت سند ازدواج در امارات

برای ثبت سند ازدواج در کشور امارات لازم است مدارکی که در بالا به آن ها اشاره کردیم را به ادارات مربوطه تحویل دهید. همچنین نیاز است صحت این مدارک به تایید کشور مبدا برسد. همچنین لازم است دادگاه، وزارت خارجه امارات، سفارت امارات در کشور مبدا و اداره مهاجرت امارات نیز مدارک را تایید نمایند.

به این نکته توجه داشته باشید که اگر خانمی خارجی با یک تبعه اماراتی ازدواج کند می تواند برای دریافت اقامت از طریق ویزای خانه داری نیز اقدام نماید. کشور امارات به هیچ عنوان به خانم ها ویزای کار اعطا نمی کند. چنین مواردی را باید در موضوع مهاجرت به امارات لحاظ کنید.

ثبت سند ازدواج در امارات

بهترین وکیل مهاجرت به امارات کیست؟

مسئله مهاجرت به کشورهای مختلف از پیچیدگی های مختلفی برخوردار است. در واقع هر کشوری برای متقاضیان مهاجرت قوانین و مقرراتی تنظیم کرده است که لازم است فرد پیش از هر گونه اقدام برای اقامت در آن کشور با این قوانین و ضوابط آشنایی کامل داشته باشد. قوانین کشور امارات برای مهاجرین نیز حاوی جزئیاتی است که معمولا عموم متقاضیان از آن ها بی اطلاع هستند و همین عدم آگاهی از قوانین می تواند مهاجرت شما را با مشکل رو به رو کند.

بهترین وکیل مهاجرت به امارات از قوانین و مقررات حوزه اقامت و کسب تابعیت دبی آشنایی کامل دارد. او به شما کمک خواهد کرد تا از طریق قانونی و با کمترین ریسک ممکن برای مهاجرت به امارات از طریق ازدواج اقدام نمایید. با استفاده از یک وکیل مهاجرت در واقع شانس شما برای پذیرفته شدن درخواست تان به میزان قابل توجهی افزایش می یابد. همچنین سرعت انجام امور با استفاده از تجربیات یک وکیل مجرب و کاربلد افزایش خواهد یافت.

وکیل مهاجرتی سال ها از عمر خود را صرف کسب اقامت و تابعیت برای موکل خود نموده است. از این رو با چند و چون مسئله مهاجرت آشنا است و همین تجربیات می تواند سرعت و دقت شما در رسیدن به اهدافتان را نیز مهیا کند. وکیل مجرب و توانا سعی می کند شرایط شما را در تمامی جوانب آن بسنجد و در پایان بهترین روش برای مهاجرت را به شما پیشنهاد دهد. از این رو می توان گفت که اخذ یک وکیل برای رسیدگی به امور مهاجرت و اقامت در کشور امارات بسیار الزامی است.

وکیل مهاجرت به امارات

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم شما را با چند و چون مهاجرت از طریق ازدواج به امارات (دبی) آشنا کنیم تا هر آن چیزی که لازم است برای اقامت در امارات بدانید را در اختیار شما قرار داده باشیم. در این مطلب علاوه بر تشریح شرایط مورد نیاز برای مهاجرت به دبی از طریق ازدواج، تلاش کردیم تا روش ثبت سند و اخذ ویزای ازدواج در کشور امارات را نیز برای شما توضیح دهیم. همچنین در این مقاله شما را اندکی با کشور امارات آشنا کرده و دلایل اصلی برای مهاجرت به آن را برشمردیم. در پایان از شما دعوت می کنیم که اگر تجربه ای در خصوص مسافرت یا اقامت در امارات دارید، آن را در قسمت دیدگاه با سایر مخاطبان سایت برترین وکیل به اشتراک بگذارید.

5/5 - (2 امتیاز)

فردین ساریخانی

نویسنده و ویراستار متون ادبی، حقوقی/روزنامه نگار/عاشق کتاب، هنر، سفر و فیلم کلاسیک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − هفده =

دکمه بازگشت به بالا