طلاقنکات حقوقی

حق الوکاله وکیل برای طلاق در کرج ⚖️【سال1403】

به طور معمول زوجینی که در یک زندگی مشترک به بن بست می رسند، در آخرین مرحله به فکر طلاق می افتند. واژه طلاق به معنای اتمام نکاح دائم است و برای انجام آن نیاز به یک سری شرایط خاص می باشد. هرگاه هر یک از طرفین درخواست طلاق بدهند، نیاز است از یک وکیل طلاق متبحر و کاربلد کمک بگیرند. اما هر وکیل طلاق دارای حق الوکاله مخصوص به خود است و ممکن است بین وکلا نرخ حق الوکاله کاملا متفاوت باشد. در ادامه مقاله توضیحات کاملی درباره حق الوکاله وکیل برای طلاق در کرج در اختیارتان قرار می دهیم، لذا خواهشمندم تا پایان مقاله در وبسایت برترین وکیل همراه ما باشید.

نحوه محاسبه حق الوکاله وکیل برای طلاق در کرج

در دنیای حقوق، یک وکیل طلاق می تواند در چارچوب قوانین اسلامی تمام تلاش خود را کند، تمامی اسناد و مدارک را جمع آوری کند و جهت دفاع از حقوق موکل خود در اختیار دادگاه قرار دهد. اما در نهایت این قوانین و قاضی پرونده است که نتیجه نهایی را تعیین می کند و یک وکیل به هیچ وجه نمی تواند نتیجه پرونده را به طور صد در صد تضمین کند و موکل هم هرگز نمی تواند بیشتر از اقدامات معمول از وکیل خود توقع داشته باشد.

نحوه محاسبه حق الوکاله وکیل برای طلاق در کرج

در یک توضیح کلی اینگونه می توان گفت که تمامی وکلا دارای حق الوکاله مخصوص به خود هستند و نرخ حق الوکاله برای هر وکیل دارای تفاوت هایی می باشد. حق الوکاله وکیل برای طلاق در کرج بر اساس موضوع پرونده، تجربه، مهارت وکیل، میزان پیچیدگی پرونده و … تعیین می شود. میزان حق الوکاله به شکل کاملاً توافقی میان وکیل و موکل است اما در صورتی که این حق الوکاله تعیین نشده باشد و یا وکیل و موکل در زمینه نرخ حق الوکاله به مشکل خورده باشند، معمولاً بر اساس تعرفه موجود تعیین می‌ گردد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره آسان از بهترین وکیل کرج  کلیک کنید!

نکته مهمی که وجود دارد این است که آیین نامه تعرفه حق الوکاله، وکلا را مجبور به درج مبلغ دقیق حق الوکاله در فرم وکالتنامه می کند و هرگونه استفاده از واژه های گنگ و مبهم نظیر (بر اساس تعرفه) را ممنوع کرده است و تذکر داده است که مبلغ باید به شکل دقیقی تعیین گردد. قرارداد حق الوکاله نوعی توافق مالی میان وکیل و موکل است و نوع پرونده از مسائل اساسی در تعیین نمودن میزان حق الوکاله است. به عنوان مثال تمامی ساکنان شهر کرج با به خدمت گرفتن بهترین وکیل کرج درصدد آن هستند که پرونده خود را با موفقیت به اتمام برسانند و پیش از عقد قرارداد در زمینه پرداخت حق الوکاله به توافقات لازم دست می یابند.

عوامل موثر در تعیین نمودن حق الوکاله وکیل برای طلاق در کرج

همان گونه که واضح و مشخص است، عوامل بسیار زیادی در تعیین نمودن نرخ حق الوکاله وکیل برای طلاق در کرج موثر می باشد. در واقع اینگونه می توان شرح داد که هر فردی بر اساس یک سری ملاک ها و معیارهای شخصی خود به انتخاب وکیل مدنظر می پردازد. به عنوان مثال ممکن است برای یک فرد نزدیک بودن وکیل به محل زندگی، اولویت بیشتری داشته باشد یا که فرد دیگری ترجیح بدهد از بهترین وکیل زن در کرج کمک بگیرد و جنسیت برای او مهم باشد.

بی شک هر فردی بر طبق یک سری خصوصیات به انتخاب وکیل مدنظر خود می پردازد و همین مسئله در نرخ حق الوکاله وکیل برای طلاق در کرج تاثیر گذار است. برخی از مهمترین عوامل در تعیین نمودن حق الوکاله وکیل طلاق عبارت است از:

عوامل موثر در تعیین نمودن حق الوکاله وکیل برای طلاق در کرج

میزان تجربه: بی شک یکی از مهمترین عوامل تعیین کننده نرخ حق الوکاله وکیل برای طلاق در کرج، تجربه وکیل است. هر چه میزان تجربه یک وکیل بالاتر باشد، احتمال پیروزی او در پرونده بیشتر است و به تبع حق الوکاله وکیل نیز بالاتر خواهد بود.

نوع پرونده: طلاق دارای اشکال مختلفی اعم از طلاق توافقی یا طلاق یکطرفه از سوی زن یا مرد می باشد. هر یک از این پرونده ها دارای شرایط خاص خود می باشند. بی شک هزینه بهترین وکیل طلاق توافقی در کرج کمتر از حالات دیگر است.

مرحله رسیدگی: یکی دیگر از عوامل مهم در تعیین نمودن حق الوکاله وکیل برای طلاق در کرج، مرحله رسیدگی به پرونده یعنی بدوی، فرجام خواهی و تجدید نظرخواهی می‌ باشد. یقینا هر مرحله دارای حق الوکاله مخصوص خود است.

کسب اطلاعات بیشتر از: بهترین وکیل طلاق در کرج

محل فعالیت: همواره محل دفتر یک وکیل طلاق اعم از اینکه تهران باشد یا شهرستان، در بالا شهر باشد یا پایین شهر، تعداد پرسنل دفتر در تعیین نمودن حق الوکاله وکیل برای طلاق در کرج تاثیر گذار است.

مهمترین وظایف وکیل طلاق در کرج

همانگونه که واضح و مشخص است وکیل طلاق به نوعی زیر گروه وکیل خانواده به حساب می آید. بهترین وکیل طلاق در کرج به فردی گفته می شود که با دریافت حق الوکاله از سوی فردی دیگر، امورات مربوط به طلاق را از جانب او در دادگاه پیگیری و بررسی می کند. وکیل طلاق در مورد دعاوی خانواده از مهارت و تجربه لازم برخوردار است و در این زمینه دارای سوابق طولانی در دادگاه می‌ باشد و به کلیه امورات مربوط به طلاق اعم از جهیزیه، حضانت فرزند، مهریه و … تسلط لازم را دارد. هر وکیل طلاق دارای حق الزحمه ویژه‌ ای است که موکل موظف به پرداخت آن بر طبق قرارداد و توافقات طرفین می باشد.

مهمترین وظایف وکیل طلاق در کرج

برخی از مهمترین وظایف یک وکیل طلاق خوب در کرج عبارت است از:

 • تحقیق و جمع آوری اطلاعات کافی با هدف دفاع از موکل 
 • حضور به موقع وکیل در جلسات دادرسی که نشان دهنده وقت شناسی او است
 • تعقیب و ردجویی دقیق مراحل دادرسی پرونده و آگاه نمودن موکل خود در هر کدام از مراحل
 • ارائه مشاوره حقوقی خانواده تخصصی با توجه به شرایط موکل خود و تلاش برای صلح و مدارا میان زوجین
 • مطالعه و ارزیابی پرونده های مشابه، جهت سرعت بخشیدن در روند پیگیری پرونده و ارائه آن در زمان تعیین شده به دادگاه

مزایای مشاوره گرفتن از وکیل در پروسه قضایی پرونده طلاق

به طور کلی مشاوره گرفتن از یک وکیل و پرداخت حق الوکاله وکیل برای طلاق در کرج دارای یک سری مزایا می باشد که برخی از آنها عبارتند از:

 • در شرایطی که یکی از طرفین برای خود وکیلی انتخاب کرده باشد، دیگر نیازی ندارند که در مرحله دادرسی دادگاه، خود را به مرحله تشکیل جلسه دادگاه برساند.
 • اکثر مردم تا به امروز در دادگاه حضور نداشته اند و با مراحل قضایی آشناییت ندارند. در نتیجه برای تمامی آن ها بهتر است که پیگیری پرونده طلاق خود را به یک وکیل طلاق خبره و کاربلد واگذار کنند. همین مسئله موجب می‌ شود که درصد ضایع شدن حقوق انسان ها کاهش یابد.
 • مسئله مهمی که نیاز است به آن توجه شود این است که یک وکیل طلاق که سال‌ ها در این زمینه فعالیت داشته است، بهتر از هر فرد دیگری قادر است موکل را از اولین مرحله یعنی اقامه دعوا تا آخرین لحظه یعنی اعلام نتایج نهایی یاری رسانی کند. لذا بهتر است از تخصص وکیل طلاقی که انتخاب کرده‌ اید و رزومه کاری او اطلاعات دقیقی در اختیار داشته باشید. جهت شناخت یک وکیل طلاق می توانید پیش از واگذاری پرونده طلاق خود به او و پرداخت حق الزحمه وکیل برای طلاق در کرج، چندین جلسه مشاوره حقوقی با او برگزار کنید و اطلاعات کافی را به دست آورید.
 • ممکن است یک سری از زوجین قصد جدایی داشته باشند، در نتیجه با توجه به دلایل شغلی و موقعیت اجتماعی خود ترجیح بدهند در مراجع قضایی و دادگاه خانواده حضور پیدا نکنند. راه حل این مشکل این است که با کمک گرفتن از یک وکیل طلاق، تمامی مراحل پرونده بدون آنکه نیاز به حضور یافتن در دادگاه داشته باشد با موفقیت طی گردد.

بیشتر بخوانید: بهترین خانواده در کرج

چه تفاوتی میان وکیل طلاق توافقی و طلاق از سوی زن و مرد وجود دارد؟

در طلاق توافقی زن و مرد پیش از مراجعه به دادگاه در امورات مختلفی نظیر نفقه، مهریه، حضانت فرزند و دیگر حقوق مالی به توافقات لازم می رسند و دادگاه نیز پس از انجام مشاوره توسط زوجین، در مراکز مربوطه بر اساس آنچه میان زوجین توافق شده، گواهی عدم امکان صادر می کند و زوجین ترجیح می دهند با به خدمت گرفتن یک وکیل طلاق توافقی پروسه دادگاه را بگذرانند. نقشی که بهترین وکیل طلاق توافقی ایفا می کند این است که دیگر هیچ احتیاجی به حضور فیزیکی موکل در دادگاه نمی باشد. همچنین وکیل در طلاق توافقی می تواند با استفاده از روش‌ های قانونی، مدت زمان پروسه طلاق را به شکل چشمگیری کاهش دهد. این کار از طریق حذف جلسات مشاوره و همچنین آشنایی با مقررات و رویه های قضایی اتفاق می افتد.

چه تفاوتی میان وکیل طلاق توافقی و طلاق از سوی زن و مرد وجود دارد؟

در طلاق از سوی زن اولین فردی که درخواست طلاق می دهد، زن است. گاه ممکن است در زمان انجام نکاح دائم و موقت، حق طلاق به زن داده شود. گاهی نیز شرایط سخت زندگی نظیر عدم پرداخت نفقه، زن را مجبور می کند که درخواست طلاق را به دادگاه ارائه نماید. در این زمان نیاز است که زن یک سری امورات را به اثبات برساند و انجام این کار دارای پیچیدگی خاصی است. چرا که باید تکلیف یک سری حقوق مالی زن نظیر مهریه، نفقه یا حضانت فرزندان مشخص گردد و هیچ گونه توافق میان زن و مرد شکل نگرفته و ممکن است حقوق زن پایمال گردد. در نتیجه حضور یک وکیل در طلاق از سوی زن واجب و ضروری است.

دیگر شرایط مهمی که زن را مجاب به ارائه درخواست طلاق یک طرفه می کند عبارت است از:

 • عدم پرداخت نفقه زن برای مدت زمان 6 ماه متوالی یا 9 ماه متناوب، بر اساس قانون پرداخت مخارج زن در خانواده بر عهده مرد می باشد و در هر صورتی که مردی به مدت شش ماه متوالی یا نه ماه متناوب حاضر به پرداخت نفقه زن نباشد وی می تواند در این رابطه به دادگاه مراجعه نموده و دادخواست طلاق کند.
 • عدم امنیت جانی و روانی زن، در هر صورتی که مرد زن را مورد ضرب و شتم قرار دهد، زن می تواند در خصوص این موارد به دادگاه مراجعه کند و با رفتن به پزشک قانونی و تایید این امر توسط پرشک قانونی، درخواست طلاق بدهد.
 • اعتیاد شوهر به انواع مشروبات الکلی و همچنین مواد روان گردان. در این زمینه در صورتی که مرد به انواع مواد افیونی معتاد باشد و این امور موجبات اختلال در زندگی مشترک را فراهم نماید، زن این اختیار را دارد که در این مورد به دادگاه مراجعه کند و در خواست طلاق خود را مطرح نماید.

اخذ مشاوره از: بهترین وکیل زن در کرج

در طلاق از سوی مرد آنچه که واضح و مشخص است، حق طلاق در ایران در اختیار مرد است. اما مرد نیز برای طلاق دادن زن باید از یک سری از مراحل گذر کند. باید تمامی حقوق مالی زن را پرداخت نماید. مهمترین مزیت استفاده از وکیل در طلاق از سوی مرد این است که در هیچ مرحله ای از مراحل قضایی نیازی به حضور یافتن موکل نمی باشد و پروسه طلاق در کوتاه ترین زمان ممکن انجام می گردد.

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با حق الوکاله وکیل برای طلاق در کرج آشنا کنیم و همچنین با بیان مزایای مشاوره گرفتن از یک وکیل باتجربه، متوجه اهمیت حضور وکیل شدید. امیدواریم مطالب ذکر شده در مقاله برای شما مفید بوده باشد.

5/5 - (1 امتیاز)

مینا کریمی

مینا کریمی طراح و پشتیبان سایت با 2 سال سابقه فعالیت در حوزه محتوا نویسی و بازنویسی متون حقوقی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − پنج =

دکمه بازگشت به بالا