نکات حقوقی

کودک آزاری در حقوق ایران ❌ روش های اثبات کودک آزاری + مجازات

کودکان دنیای خاص خود را دارند و هیچ گونه آسیبی به اعضای دیگر جامعه نمی‌رسانند اما برخی از افراد به دلایل مختلف اقدام به آزار دادن روحیه لطیف کودکان و یا سوء استفاده از جسم آنها می‌کنند. تعداد قابل توجهی از پرونده‌های مفتوحه در محاکم قضایی به این مسئله اختصاص داشته و وقوع این جرم را مورد بررسی قرار می‌دهد. طیف گسترده‌ای از جرایم را می‌توان در خصوص کودک آزاری بر شمرد برای مثال ممکن است حتی عدم محبت کردن والدین به کودکان نیز جزو این جرم به شمار بیاید. برای اینکه با ابعاد مختلف وقوع جرم آشنا شوید در این مقاله سعی داریم شما را با کودک آزاری آشنا کنیم پس تا انتهای مطلب در کنار ما بمانید.

کودک آزاری چیست؟

هرگونه اقدامی که باعث شود کودک تحت آسیب و آزار قرار بگیرد را می‌توان جرم کودک آزاری دانست. انواع گسترده‌ای از جرایم را می‌توان در این خصوص برشمرد که از جمله مهم‌ترین آنها می‌توان عدم محبت کردن به کودکان، وارد آوردن آسیب‌های روحی و عاطفی، سو استفاده جنسی، بهره‌گیری تجاری از کودکان و یا وقوع هرگونه عمل دیگری که باعث آسیب رسیدن به روحیه یا جسم کودک شود را نام برد. تمامی این جرایم ممکن است باعث از بین رفتن اعتماد به نفس و روحیه مثبت کودک در بلند مدت و کوتاه مدت شود.

به هیچ عنوان نباید کرامت انسانی کودک تحت تاثیر قرار بگیرد برای مثال وقوع جرم به آزار رساندن جنسی به کودک باعث می‌شود کرامت انسانی او تحت تاثیر قرار بگیرد و اثرات مخربی به او وارد شود. بر اساس بیانیه‌ای که از سوی سازمان جهانی کودک صادر شده است کودک آزاری را می‌توان در دسته‌های مختلفی تقسیم بندی نمود.

جهت مشاوره از بهترین وکیل کیفری تهران کلیک کنید!

در ادامه سعی داریم برخی از مهم‌ترین انواع کودک آزاری که توسط سازمان‌های جهانی مورد بررسی قرار گرفته است را بیان نماییم پس با ما همراه باشید:

  • کودک آزاری جسمی: وقوع هرگونه رفتاری از سوی فردی در سطح اجتماع که باعث آسیب رسیدن به جسم کودک و یا با هدف آن انجام شود را می‌توان جزو این دسته تقسیم بندی نمود. تنبیه بدنی و پرتاب وسایل خطرناک به سوی کودک را می‌توان جزو این دسته برشمرد. به طور کلی هرگونه آزار رساندن به جسم کودک به صورت عمدی و غیر تصادفی را می‌توان جزو این دسته تقسیم بندی نمود و باید اشاره داشته باشیم که وقوع چنین اعمالی بر اساس قانون جرم شناخته می‌شود.
  • کودک آزاری جنسی: استفاده از کودکان برای تحریک جنسی بزرگسالان را نیز می‌توان یکی از جنبه‌های کودک آزاری دانست. همچنین این موضوع ابعاد مختلف را نیز شامل می‌شود یعنی اگر فردی برای ساخت فیلم‌های مربوط به امور جنسی کودکان نیز فعالیت داشته باشد نیز مرتکب همین جرم شده است. همچنین برقراری رابطه جنسی و یا اعمال مربوط به آن در مقابل کودک نیز جزو این دسته می‌باشد همچنین ممکن است آسیب‌هایی به کودک وارد شود که فعالیت جنسی او را تحت تاثیر قرار دهد.
  • کودک آزاری عاطفی: می‌دانیم که کودک برای رشد و بلندندگی خود به محبت و عاطفه نیازمند است بنابراین هرگونه بی‌توجهی به کودک را می‌توان جزو جرایم مندرج در قانون به شمار آورد. از سوی دیگر حبس کردن کودک در محیط‌های بسته مانند حمام می‌تواند جزو این دسته از جرایم به شمار بیاید. همچنین فرد نباید در مقابل کودک رفتارهای خشونت آمیزی را از خود به مرض نمایش بگذارد. همچنین تحقیر کردن کودک در مقابل دیگران و داشتن انتظارات بیجا از او نیز جزو کودک آزاری به شمار می‌رود.
  • غفلت: بی توجهی کردن در خصوص تمامی رفتارها و مسئولیت‌هایی که به کودک ارتباط دارد نیز جزو این جرم محسوب می‌شود. برای مثال کودکان نیاز به مسکن و خوراک و پوشاک دارند اگر والدین از این موارد غفلت داشته باشند مرتکب جرم آزار رساندن به کودکان شده‌اند.
پیامدهای کودک آزاری 

پیامدهای کودک آزاری 

در خصوص کودک آزاری ذکر این نکته ضروری است که تمامی کودکان روحیه ظریفی دارند و می‌بایست تحت محبت و اعمال عاطفی قرار بگیرند و کوچک‌ترین رفتار غلطی می‌تواند خسارت‌های جبران ناپذیری را بر روی آنها به جای بگذارد. در واقع وقوع جرم آسیب رساندن به کودکان می‌تواند عواقب ناگواری را برای آنها به دنبال داشته و آنها را در آینده تحت تاثیر خود قرار دهد. در واقع آزار رساندن کودک می‌تواند برای آنها پیامدهای بسیار ناگواری را در بلند مدت و کوتاه مدت به همراه داشته باشد.

در واقع مقدار آسیبی که به کودکان وارد می‌شود به سن و سال آنها و میزان زمانی که در معرض آسیب بودند بستگی خواهد داشت؛ اما نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشیم این است که آسیب رساندن به کودک از نظر جنسی و جسمی می‌تواند روحیه و جسم آنها را تحت تاثیر قرار دهد و اثرات مخربی را به دنبال داشته باشد. در برخی از موارد خاص آسیب رساندن به جسم یا روحیه کودک غیر قابل جبران می‌باشد و از طریق روش‌های درمانی هرگز نمی‌توان قدم مثبتی در این خصوص برداشت.

بارها دیده شده است که کودک آزاری باعث این شده است که کودک پس از ازدواج نیز با مشکلات عدیده‌ای روبرو شده و بر روی نسل به جای مانده از او نیز اثر باقی بماند. در کودک آزاری جسمی شاهد این هستیم که گاهی اثرات جدی به عملکرد اندام‌های آنها وارد شده و حتی در بعضی مواقع دچار نقص عضو نیز می‌شوند؛ اما حقیقت این است که در آسیب رساندن جنسی به کودک علاوه بر اینکه جسم او تحت تاثیر قرار خواهد گرفت اثرات مخربی به روحیه و روان اون نیز در نهایت وارد خواهد شد.

کودکانی که تحت تاثیر آسیب‌های جسمی و جنسی قرار می‌گیرند همان والدین فردا هستند و می‌تواند وقوع چنین جرایمی بر روی رفتار آنها با فرزندانشان در آینده نیز اثر بگذارد. اگر وقوع این جرم در سطح گسترده‌ای صورت بگیرد ممکن است در آینده شاهد این باشیم که سلامت روانی جامعه با اثرات مخربی روبرو شود. آزارهای جسمی گاهی باعث بروز بارداری‌های ناخواسته شده و همین مسئله می‌تواند جامعه را با کودکان بی‌سرپرست و معضلات مربوط به آن روبرو کند.

کودکانی که تحت تاثیر آزارهای جسمی و جنسی و روحی هستند ممکن است با استرس و افسردگی روبرو شوند همچنین در این کودکان شاهد بلوغ زودرس هستیم. علاوه بر این شاهد بروز بیماری‌هایی مانند فشار خون و بیماری‌های قلبی خواهیم بود و همچنین این کودکان با بزهکاری‌های مختلفی در سطح جامعه روبرو خواهند شد. در تمامی این موارد اگر با مشکلاتی از این دست روبرو شده‌اید لازم است در کمترین زمان ممکن با یک وکیل متخصص و خبره ارتباط گرفته و از او مشاوره حقوقی دریافت کنید.

روش‌های اثبات کودک آزاری

روش‌های اثبات کودک آزاری

فردی که اقدام به کودک آزاری کرده است در ابتدا باید در محاکم قضایی جرم صورت گرفته علیه او اثبات شود تا در نهایت بتوان مجازات‌های تعیین شده را علیه او اعمال نمود. در نظر داشته باشید که اثبات کودک آزاری در دادگاه کار دشواری نیست و همچنین باید توجه کنید که کودک آزاری جنبه عمومی دارد بنابراین برای اقامه دعاوی کیفری در خصوص آن هرگز نیازی به شاکی خصوصی نیست. علاوه بر این اگر فردی با جرایمی از این دست روبرو شود می‌تواند آن را به نهادهای مربوطه اطلاع و پیگیری کند.

همچنین باید اشاره کنیم که ماموران انتظامی نیز جزو ضابطین قضایی به شمار می‌روند و در صورت مشاهده جرایمی از این دست می‌توانند با آن ترتیب اثر داده و پرونده را در محاکم قضایی دنبال نمایند. از سوی دیگر لازم به ذکر است که اگر خود فرد به جرم صورت گرفته اقرار نماید همین مسئله باعث اثبات وقوع جرم خواهد بود و مجازات‌هایی علیه او در محاکم قضایی اعمال خواهد شد. همچنین در مواردی ممکن است شاکی خصوصی وجود داشته باشد که در این صورت باید مراحل شکایت کیفری طی شود.

برای این کار لازم است فرد در دفاتر خدمات الکترونیکی قوه قضاییه حضور پیدا کرده و فرم مربوط به شکایت کودک آزاری را تنظیم نماید. در این صورت است که در محاکم قضایی به شکایت صورت گرفت ترتیب اثر داده می‌شود و از جنبه‌های مختلف مورد بررسی قرار می‌گیرد تا اگر وقوع جرم به اثبات رسید فرد مجرم با مجازات‌های سنگینی روبرو گردد. گواهی پزشکی قانونی می‌تواند یکی از مدارک مهم برای اثبات کودک آزاری به شمار بیاید که برای دریافت آن می‌بایست مراحل خاصی از نظر قانونی طی شود.

در صورتی که شاهد یا مدرکی برای اثبات وقوع جرم وجود نداشته باشد می‌توان از گواهی پزشکی قانونی استفاده نمود و به این شکل قاضی را متقاعد کرد که علیه فرد مجرم مجازات‌های مربوطه را صادر نماید. در چنین شرایطی کودک در پزشکی قانونی از جوانب مختلف مورد ارزیابی و بررسی قرار می‌گیرد تا عمق خسارت‌های جسمی یا جنسی وارد شده به او مشخص شود. کارشناسان فعال در پزشکی قانونی به سادگی می‌توانند ادعاهای دروغ را شناسایی کرده و همچنین وقوع جرایم آسیب رساندن به کودک را نیز اثبات کنند.

کودک آزاری

مجازات کودک آزاری

آسیب رساندن به کودک از جمله جرایمی است که تنها توسط افراد غریبه یا بیگانه اتفاق نمی‌افتد بلکه ممکن است شاهد کودک آزاری توسط پدر باشیم. در برخی از موارد خاص شاهد این هستیم که پدر یا مادر فرزندان خود را از نظر جسمی یا جنسی یا حتی عاطفی با مشکلات عدیده‌ای روبرو کرده و به آنها آسیب‌های جدی را وارد می‌کنند که همین آسیب‌ها در بلند مدت می‌تواند عواقب ناگواری را برای کودک به همراه داشته باشد. در این خصوص قانون‌های عدیده‌ای در کشور به اثبات رسیده است.

بر اساس قانون حمایت از کودکان هر فردی که باعث آسیب رساندن به کودکان شود چه جزو والدین او باشد و یا افراد غریبه می‌بایست با مجازات کودک آزاری روبرو شود. بر اساس مواد قانونی می‌توان گفت که اگر فردی اقدام به خرید و فروش کودکان و یا بهره‌کشی از آنها در جهت کارهای خلاف و قاچاق نماید به ۶ ماه تا یک سال حبس محکوم خواهد شد. همچنین در این صورت لازم است که قاضی پرونده برای او مبلغی به معادل یک میلیون تا دو میلیون تومان جزای نقدی تعیین نماید.

در شرایطی که فرد مجرم باعث آسیب رساندن به جسم و روحیه کودکان شده باشد و یا اینکه از بهداشت روانی یا جسمی کودک غفلت کرده باشد، یا اینکه به هر دلیلی از تحصیل کردن کودک جلوگیری نماید، برای چنین فردی در قانون حبس از سه ماه و یک روز تا ۶ ماه در نظر گرفته می‌شود. همچنین برای چنین فردی جزای نقدی نیز در نظر گرفته می‌شود که از نظر قانونی ملزم به پرداخت آن است. البته لازم است در ابتدا وقوع جرم در محاکم قضایی به اثبات رسیده و قاضی حکم به مجازات کودک آزار بدهد.

هر مجموعه یا موسسه‌ای که مسئولیت نگهداری از کودکان را دارد در صورت مشاهده کودک آزاری سریعا باید آن را به اطلاع مقامات مسئول برساند. اگر به هر دلیلی موسسه یا مجموعه مورد نظر از اطلاع رسانی در خصوص کودک آزاری امتناع یا غفلت کند مجرم شناخته می‌شود. کارکنان این موسسات به ۶ ماه حبس محکوم خواهند شد همچنین قاضی پرونده برای آنها جزای نقدی میز در نظر خواهد گرفت که پرداخت آن بر عهده مجموعه موسسه مورد نظر خواهد بود.

اگر پدر یا جد پدری فرزند اقدام قتل کودک نمایند قصاص نخواهند شد و تنها باید دیه پرداخت کرده و به حبس محکوم خواهند شد؛ اما اگر مادر به عنوان قاتل فرزند خود شناخته شود می‌بایست قصاص شود چرا که پدر ولایت فرزند خود را بر عهده دارد. همچنین اگر کودک از نظر روحی و روانی با مشکلات جدی روبرو باشد دادگاه حضانت فرزند را از والد خواهد گرفت و به شخص دیگری خواهد سپرد تا میزان خسارت‌های روحی و عاطفی برای کودک به حداقل رسیده و او زندگی بهتری را در آینده داشته باشد.

نحوه رسیدگی به جرم کودک آزاری

نحوه رسیدگی به جرم کودک آزاری

پس از اینکه شاکی خصوصی شکوایه‌ای را در خصوص کودک آزاری تنظیم نمود پرونده به جریان خواهد افتاد تا در محاکم قضایی از جنبه‌های مختلف به آن رسیدگی شود و جرم در نهایت به اثبات برسد. دقت داشته باشید که کودک آزاری از جمله دعاوی کیفری به شمار می‌رود بنابراین پرونده پس از طرح شکایت یا پیگیری توسط ضابطین قضایی لازم است در دادسرا مورد بررسی‌های اولیه قرار بگیرد. دادستان یا بازپرس پرونده در دادسر را تحقیقات مقدماتی در خصوص وقوع جرم انجام خواهند داد.

دادستان وظیفه دارد تمامی شواهد و مستندات در خصوص جرم صورت گرفته را مورد بررسی قرار دهد اگر برای او مسجل شود که ادله و مستندات بر وقوع جرم حکم می‌کنند لازم است پرونده را برای رسیدگی‌های بیشتر به دادگاه کیفری ارجاع دهد. اگر برای دادستان پرونده مسجل شود که شواهد برای اثبات جرم کافی نیست او در نهایت قرار منع تعقیب صادر خواهد کرد. در چنین شرایطی است که پرونده در دادسرا به طور کامل مختومه می‌شود بنابراین پرونده ابتدا برای رسیدگی به دادسرا ارسال خواهد شد.

نکته‌ای که لازم است در اینجا به آن اشاره داشته باشیم این است که هرگونه تنبیه کودک از سوی والدین به عنوان کودک آزاری شناخته نمی‌شود. قانونگذار در این خصوص به عرف جامعه توجه داشته است و اگر تنبیه کودک بر اساس عرف و به میزان اندکی باشد به هیچ عنوان کودک آزاری نیست و مجازاتی در خصوص آن در نظر گرفته نخواهد شد. به هر حال اشاره نمودیم که کودک آزاری می‌تواند جنبه‌های مختلفی داشته باشد و طیف گسترده‌ای از اعمال و رفتارهای غلط را شامل شود.

آسیب رساندن به کودک از نظر جسمی و جنسی می‌تواند تبعات گسترده‌ای را برای او در آینده داشته باشد و او را با عواقب ناگواری در این خصوص روبرو کند بنابراین در صورت مشاهده هرگونه کودک آزاری لازم است در ابتدا از یک وکیل معتبر و متخصص‌ترین زمینه مشاوره حقوقی دریافت کرده و سپس با کمک راهنمایی‌های او در این زمینه طرح شکایت کنید. قاضی در چنین شرایطی به شواهد و مستندات مربوط به پرونده رسیدگی کرده و اگر کودک آزاری برای او مسجل شود در نهایت حکم مجازات مجرم خواهد داد.

برای طرح شکایت در خصوص آزار رساندن به کودک لازم است از یک وکیل معتبر در این زمینه کمک دریافت کنید چرا که نحوه تنظیم شکواییه می‌تواند از اهمیت بالایی برخوردار باشد. فردی که جهت تنظیم شکوایی اقدام می‌کند می‌بایست دانش حقوقی کافی در اختیار داشته و با مواد قانونی مختلف و همچنین جزئیات آن آشنایی کامل داشته باشد. شما برای پیشبرد اهداف حقوقی خود در جهت تنظیم شکایت‌نامه می‌توانید از وکلای متخصص در این حوزه کمک گرفته و اهداف خود را محقق کنید.

لزوم مراجعه به وکیل برای پیگیری جرایم کودک آزاری

همانطور که اشاره کردیم کودک آزاری می‌تواند خسارت‌های جبران ناپذیری را برای آینده کودکان به همراه داشته باشد و جسم و روحیه آنها را به شیوه‌های مختلف تهدید کند؛ بنابراین اگر با چنین جرایمی روبرو شده‌ای لازم است به جای اتخاذ کردن تصمیمات عجولانه از یک وکیل کمک گرفته و به دانش حقوقی و تجربیات او تکیه کنید. وکیلی که در زمینه دعاوی کیفری تخصص بالایی داشته باشد می‌تواند در این زمینه به شما کمک کرده و در تمامی محاکم قضایی از حقوق و منافع فرزند شما دفاع کند.

وکیل می‌تواند در تنظیم شکوایی و ارائه دفاعیات موثر در دادگاه به کمک شما آمده و در نهایت اقدام مثبتی در جهت اثبات جرم انجام دهد. به هر حال وکیلی که به خدمت می‌گیرید باید دارای تخصص‌های لازم در زمینه دعاوی کیفری باشد و سال‌های زیادی در این زمینه فعالیت کند تا به این شکل به تبحر لازم رسیده و شانس کسب پیروزی را برای شما افزایش دهد. به هر حال باید این نکته را مورد بررسی قرار دهید که وکیل مورد نظرتان سابقه درخشانی را از خود در محاکم قضایی در پیگیری‌های پرونده‌های کیفری به جای گذاشته باشد.

کلام آخر

از اینکه تا اینجای مقاله در کنار ما بودید و ما را همراهی نمودید از شما تشکر و قدردانی می‌کنیم و امیدواریم که مطالبی که به آنها اشاره نمودیم بتواند شما را در رفع نیازهای حقوقی‌تان یاری نماید. در این مقاله کوشیدیم تا شما را با ابعاد مختلف کودک آزاری آشنا کنیم و این جرم را از نظر حقوقی مورد بررسی قرار دهیم تا اطلاعات شما در این زمینه به میزان قابل توجهی افزایش یابد. همچنین انواع مختلف آزار رساندن به کودک بررسی شد و همچنین مجازات‌هایی که در قانون برای فرد کودک آزار تعیین شده است را نیز بررسی کردیم. اکنون از شما می‌خواهیم که اگر نظر یا تجربه‌ای درباره مطالب ذکر شده دارید آن را با مخاطبان برترین وکیل به اشتراک بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

فردین ساریخانی

نویسنده و ویراستار متون ادبی، حقوقی/روزنامه نگار/عاشق کتاب، هنر، سفر و فیلم کلاسیک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + سه =

دکمه بازگشت به بالا