نکات حقوقی

همه چیز درباره کمیسیون ماده 100 شهرداری ⚖️+ اعتراض

کمیسیون ماده 100 شهرداری یک ارگان برای رسیدگی به تخلفات ساختمانی است و اشخاصی که قصد ساخت و ساز و یا انجام دادن امور مربوط به کارهای ساختمانی را دارند باید از قوانین این مرجع تبعیت کنند. چنانچه مالکان و افرادی که در حوزه ساخت و ساز فعالیت می‌کنند، سبب نقص قوانین این مرجع شوند ملزم به پرداخت جریمه و خسارت هستند. توصیه می‌کنیم حتما با ما در ادامه ارائه این مطلب همراه باشید تا به بررسی دقیق‌تر و جامع‌تری از این عنوان بپردازیم.

کمیسیون ماده 100 شهرداری چیست؟

در بسیاری از کشورهای دنیا ساخت و سازها ملزم به رعایت قوانین و تعهداتی هستند که برای حفظ حریم شهر الزامی است. همان‌طور که در ابتدای مقاله به آن اشاره کردیم کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری مرجعی برای تایید صلاحیت و ایمنی جهت ساخت ساختمان‌ها است و وظیفه رسیدگی به تخلفات ساختمانی را بر عهده دارد.

منظور از تخلفات ساختمانی به معنای ساخت و ساز بدون پروانه و یا ساخت و ساز خلاف پروانه است که در صورت مشاهده چنین تخلفاتی با فرد متخلف برخورد می‌شود. طبق قوانین این کمیسیون هیچ مالکی نمی‌تواند بدون اخذ پروانه و رضایت شهرداری به ساخت و ساز ساختمان یا خرابی آن‌ها در محدوده شهری بپردازد.

وظیفه کمیسیون ماده 100 شهرداری

وظیفه کمیسیون ماده 100 شهرداری

مهم‌ترین وظیفه کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری جلوگیری و رسیدگی به تخلفات ساختمانی از لحاظ ایمنی آن‌ها و شهرسازی است. چنانچه شخصی در حوزه ساخت و سازهای ساختمانی مرتکب تخلف شود این کمیسیون این تخلف را مورد بررسی قرار می‌دهد و اجازه ساخت ساختمان را نخواهد داد.

برای دریافت مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل، لطفا فرم زیر را پر کنید.

هزینه مشاوره تلفنی: ۳۰۰ هزار تومان

در پروانه ساختی که از سوی شهرداری صادر می‌شود مواردی از جمله میزان پیشروی، ارتفاع، تعداد واحدها، پارکینگ، ضرورت ساخت ستون و غیره قید خواهد شد. به این منظور تمامی افرادی که قصد ساخت و ساز داشته باشند باید از چنین قوانین و نکاتی پیروی کنند، در غیر این صورت توسط کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری متخلف شناخته می‌شوند.

اعتراض به رای کمیسیون ماده 100 شهرداری

پس از تخلفات صورت گرفته و ثبت و بررسی این موارد توسط کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری این مرجع اقدام به صادر نمودن رای نهایی می‌کند. چنانچه پس از صدور رای نسبت به آن اعتراض دارید باید بدانید که بهترین راه این است مسئله را با یک وکیل کمیسیون ماده 100 شهرداری مطرح کنید.

برای اعتراض به رای صادر شده کافی است دادخواست خود را به دیوان عدالت اداری تقدیم کرده و به صورت کاملا قانونی این مسئله را پیگیری کنید. لازم به ذکر است که شما پس از گذشت ۱۰ روز از رای صادر شده توسط این کمیسیون می‌توانید نسبت به آن اعتراض کرده و درخواست رسیدگی مجدد به دادگاه دهید.

نحوه دفاع در کمیسیون ماده 100 شهرداری

چنانچه در ارتباط با مسائل ساخت و ساز و کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری اطلاعی ندارید بهتر است برای دفاع از خود حتما با یک وکیل حرفه‌ای مشورت کنید. در صورتی که بخواهید بدون برخورداری از وکیل خودتان مشکل را حل کرده و از خود دفاع کنید ابتدا باید مطمئن شوید تخلفی صورت گرفته است یا خیر.

در مرحله بعد بررسی تجاوز به معابر و عدم رعایت ساخت و ساز در محدوده شهری صورت می‌گیرد و سپس نوبت به بررسی میزان عوارض می‌رسد. پس از انجام شدن تمامی موارد گفته شده لازم است با یک وکیل مشورت کرده و اقدام به نوشتن لایحه برای دفاع از خود کنید. بعد از بررسی وضعیت شخص رای نهایی توسط کمیسیون مورد نظر صادر می‌شود و از سوی دبیرخانه شهرداری به فرد ابلاغ خواهد شد.

نحوه دفاع در کمیسیون ماده 100 شهرداری

حذف کمیسیون ماده 100 شهرداری

طی سال‌های اخیر شکایت‌ها و اعتراضات فراوانی نسبت به کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری به ثبت رسیده است و شنیده‌ها این‌گونه بازگو می‌کند که مجلس قصد حذف این مرجع را دارد. مجلس جلسات متعددی در خصوص حذف و کنار گذاشتن این کمیسیون تشکیل داده است که بر این اساس اصلاحاتی در کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری در حال اجرا خواهد بود و همچنان این طرح در نوبت صف ورود به صحن مجلس قرار دارد.

بسیاری از وزرای مربوطه در حوزه ساخت و ساز عنوان کردند حذف این کمیسیون می‌تواند تخلفات ساخت و ساز را در همان مراحل اولیه متوقف کند و دیگر نیازی به ارجاع آن به کمیسیون ماده ۱۰۰ نباشد.

تشریح تخلفات و جریمه کمیسیون ماده 100 شهرداری

طبق ماده ۱۰۰ شهرداری مالکانی که قصد ساخت و ساز دارند باید از نکات و قوانینی پیروی کنند و در غیر این صورت متخلف محسوب شده و ملزم به پرداخت جریمه و خسارت هستند. احداث بنا و ساخت و ساز بدون پروانه یا مجوز در کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری تخلف محسوب می‌شود و در صورتی که بنایی بدون مجوز ساخته شود بر اساس قانون شهرداری باید خراب شود. از طرفی اگر در بنای ساخته شده اصول ایمنی، فنی و بهداشتی رعایت شود امکان لغو حکم تخریب وجود دارد و تنها فرد را ملزم به پرداخت جریمه می‌کنند.

حال در این بخش برخی از مهم‌ترین تخلفات و جرایم در حوزه ساخت و ساز را برایتان نام می‌بریم که عبارتند از:

 • تخلف تراکم اضافی
 • رعایت نشدن اصول شهرسازی، فنی و بهداشتی یا به عبارتی عدم استحکام بنا
 • تخلفات مربوط به احداث نکردن پارکینگ
 • تخلف مهندس ناظر ساختمان
 • تغییر کاربری
 • تجاوز به معابر شهر
اعضای کمیسیون ماده 100 و آشنایی با نحوه کار آن ها

اعضای کمیسیون ماده 100 و آشنایی با نحوه کار آن ها

کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری متشکل از اعضایی است که موارد مورد تخلف را بررسی کرده و رای نهایی را صادر می‌کنند، از این رو این اعضا عبارتند از:

 • نماینده فرمانداری
 • نماینده شهرداری
 • نماینده وزارت کشور به انتخاب وزیر کشور
 • یکی از قضات دادگستری به انتخاب وزیر دادگستری
 • یکی از اعضای انجمن شهر به انتخاب انجمن

هر یک از اشخاص معرفی شده در این مطلب طبق صلاحیت‌های معین شده انتخاب گردیده‌اند و وظیفه رسیدگی به تخلفات مالکان املاک و اراضی را بر عهده دارند که هر کدام با مشورت یکدیگر درست‌ترین تصمیم را گرفته و حکم نهایی را به مالک ابلاغ می‌کنند.

کدام تخلفات در کمیسیون ماده 100 مورد رسیدگی قرار می گیرند؟

کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری تخلفات خاصی که در حوزه ساخت و ساز اتفاق خواهد افتاد را مورد بررسی و رسیدگی قرار می‌دهند.

بخشی از مهم‌ترین مواردی که این کمیسیون بررسی می‌کند عبارتند از:

 • ساخت ساختمان با تراکم اضافی خلاف مفاد پروانه
 • ساخت و ساز ساختمان بدون پروانه ساخت
 • تجاوز به معابر شهر
 • عدم احداث و غیر قابل استفاده بودن پارکینگ

علاوه بر موارد گفته شده ساخت و ساز و نوسازی ساختمان بر خلاف مفاد پروانه و عدم رعایت قوانین و استانداردهای ساخت از مواردی هستند که در این کمیسیون بررسی می‌شوند. پس از بررسی توسط اعضا و ثبت تخلف، آرایی توسط کمیسیون صادر می‌شود و فرد متخلف ملزم به پرداخت جریمه و خسارت خواهد بود.

وظایف مهندسان ناظر در ارتباط با کمیسیون ماده 100 شهرداری

وظایف مهندسان ناظر در ارتباط با کمیسیون ماده 100 شهرداری

مهندس ناظر شخصی است که به تمامی قوانین و مقررات مربوط به حوزه ساخت و ساز اشراف کامل داشته و وظیفه نظارت بر چگونگی اجرای ساختمان‌ها، نقشه‌ها ، پروانه ساخت و غیره را بر عهده دارد. مهندس ناظر باید تمامی گزارشات مربوط به امور گفته شده را در وقت مقرر به کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری اعلام کند.

یکی از مهم‌ترین تخلفاتی که ممکن است سازندگان ساختمان‌های شهری مرتکب آن شوند این بوده که ساختمان را به سلیقه شخصی خود اجرا می‌کنند و در این حین مهندسان ناظر باید این موارد را ثبت و ضبط کرده و به کمیسیون مربوطه گزارش دهند. مهندسان ناظر بدون هیچ‌گونه رعایت و دلسوزی در برخورد با فرد متخلف موظف هستند تمامی تخلفات آن‌ها را گزارش دهند.

وکیل کمیسیون ماده 100 شهرداری

حضور وکلا در هر موضوع حقوقی از جمله کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری اهمیت بالایی در روند کاری افراد دارد. افرادی که بدون کسب پروانه ساخت اقدام به ساخت و ساز ساختمان‌ها در معابر شهر می‌کنند مشمول پرداخت جریمه می‌شوند و محاسبه جریمه و چگونگی پرداخت آن با توجه به قیمت‌گذاری‌های بالای ساختمان‌ها بسیار پر دردسر خواهد بود. به همین علت حضور یک وکیل کاردان و حرفه‌ای برای جلوگیری از صرف هزینه‌های هنگفت و ضررهای مالی بسیار تاثیرگذار است.

صدور حکم تخریب بنایی که بدون اخذ پروانه ساخته شده برای مالک می‌تواند خسارت‌های مالی و ناراحتی فراوانی به دنبال داشته باشد و در این هنگام در صورت برخورداری از وکیل و پیگیری‌های هوشمندانه او می‌توان از چنین ضررهایی جلوگیری کرد. در مواردی حتی وکیل کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری می‌تواند مانع تخریب ساختمان شده و از موکل خود دفاع کند.

کلام آخر

فراموش نکنید رعایت قوانین و مقرراتی که در کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری در خصوص ساخت و ساز به تصویب رسیده است می‌تواند مالکان را از دردسرها و تخلفات دور سازد و همچنین ضرر و زیان و خسارت‌های مالی متوجه آن‌ها نشود. لازم به ذکر است چنانچه از این قوانین و مقررات و نکات مهم در ارتباط با ساخت و ساز اطلاعی ندارید حتما با یک وکیل دادگستری که در این حوزه تخصص دارد مشورت کنید و با خطرات احتمالی در این مسیر آشنا شوید.

آیا در صورت بروز تخلف از سوی مالکان ساختمان‌ها دادگاه تخلفات آن‌ها را بررسی می‌کند؟

خیر تا زمانی که کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری طبق نظر مجلس به فعالیت ادامه می.دهد تخلفات مالکان توسط همین مرجع بررسی می‌شود.

هزینه وکیل کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری چقدر است؟

با توجه به پیچیدگی و وسعت کاری که از وکیل درخواست می‌شود و عوامل دیگری تحت عنوان سابقه کاری و توانایی‌های او این مبلغ متغیر خواهد بود.

حداکثر جریمه‌ای که این کمیسیون برای مالکان متخلف در نظر می گیرد چقدر است؟

جرایم تعیین شده از سوی این کمیسیون بر اساس ضرایبی از ارزش ساختمان مشخص می‌شود و نمی‌توان یک مبلغ یکسان را برای هر ساختمان در نظر گرفت.

4.5/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + 14 =

دکمه بازگشت به بالا