نکات حقوقی

لایحه دفاعیه نگهداری مشروبات الکلی ⚖️【سال1403】

ممکن است علیه فردی در دادگاه دعوایی اقامه شود که متهم به نگهداری مشروبات الکلی شود. در این شرایط فرد با تنظیم لایحه دفاعیه نگهداری مشروبات الکلی و ارائه ی آن می تواند در محضر دادگاه از خود دفاع کرده و خود را از اتهامی که متوجه او شده است تبرعه نماید. برای تنظیم چنین لایحه ای نیاز به شناخت درباره ی اصول آن و دانستن یک سری مطالب در رابطه با شرایط استفاده از لایحه نگهدار مشروبات الکلی و نحوه تنظیم آن وجود دارد. در این مقاله سعی داریم شما را با شرایط و چهارچوب های متعارف تنظیم این نامه حقوقی آشنا کنیم و دید مناسبی از دلیل ارائه ی آن به دادگاه به شما بدهیم.

آشنایی با لایحه دفاعیه نگهداری مشروبات الکلی

یکی از لوایح مهم و پرکاربرد در رسیدگی به جرایم کیفری مشروبات الکلی، لایحه دفاعیه نگهدای مشروبات الکلی است. در قانون تهیه، نگهدار، پخش و مصرف مشروبات الکلی و مسکرات جرم است. کسانی که در مراحل مختلف تولید، نگهداری، فروش و مصرف مشروبات الکلی هستند از نظر قانون مجرم هستند و جرم آنها با توجه به مرحله ای که درگیر با مشروبات الکلی هستند متفاوت است. یکی از تفاوت هایی بسیار بارز در مجازات مشروبات الکلی حدی بودن مجازات شخص مصرف کننده است اما جرم سایر افراد که به هر نحوی با مسکرات و مشروبات سروکار دارند تعزیزی است.

آنچه در مورد جرایم مشروبات الکلی بسیار حائز اهمیت است این است که این نوع جرم ها غیر قابل گذشت بوده و حتی بدون داشتن شاکی خصوصی نیز دادگاه به صدور حکم در رابطه با این افراد می پردازد این نکته اهمیت بالای استفاده از لایحه نگهداری مشروبات الکلی را نشان می‌دهد. با مراجعه به بهترین وکیل کیفری تهران و تنظیم یک نامه حقوقی خوب برای نگهداری مشروبات الکلی می توان به تبرعه از اتهام در مورد فرد متهم و یا محکوم کردن فرد خاطی، توسط شاکی او، دست یافت.

لایحه دفاعیه نگهداری مشروبات الکلی

چهارچوب های مورد استفاده در لایحه دفاعیه نگهداری مشروبات الکلی

با شناخت چهارچوب های لایحه نگهداری مشروبات الکلی می توان دید درستی نسبت به این آن پیدا کرد و بهتر آن را شناخت. با شناخت جامع نسبت به متن دفاعیه نگهدار مسکرات به خوبی می توان از این ابزار کارآمد استفاده کرد که در روند دادرسی از آن استفاده می‌شود. هر کدام از طرفین دعوا با استفاده از لوایح می توانند با دادگاه ذی صلاح در ارتباط باشند. با استفاده از این نامه های حقوقی می توان به اثبات ادعا، دفاع در مقابل ادعای وارد شده، دفاع از خود در مقابل اتهامات طرف مقابل و… پرداخت.

لوایح در دادگاه ها مختلف رد و بدل می‌شوند و به عنوان یک ابزار مورد استفاده قرار می گیرند. دادگاه ذی صلاح با توجه به مستندات و سیاهه مطرح شده در دادگاه نسبت به دادن حکم قطعی اقدام می‌کند. با توجه به آنچه گفتیم لایحه در روند قضایی ابزار مهمی به حساب می آید. باید توجه داشت که در متن آن باید از خود و خواسته ی مورد نظر خود دفاع کرد. پس باید با توجه به شرایط و نوع دعوی و همچنین موقعیت قانونی فرد مدون و تالیف شود.

در توضیح لایحه دفاعیه نگهدار مشروبات الکلی باید گفت، این نامه حقوقی در دادگاه رسیدگی به جرایم مشروبات الکلی در خصوص حمل و نگداری مشروبات الکلی ارائه می شود. همان گونه که قبلا نیز به آن اشاره شد جرم نگهداری مشروبات الکلی تعزیری و غیر قابل گذشت می باشد. نحوه ی مجازات این جرم توسط قانون گذار مشخص شده است. پس قاضی تنها بنا به شرایط خاصی حکم به تغییر در مجازات می دهد. همین مسئله به اهمیت داشتن یک وکیل مجرب کیفری برای تنظیم و تدوین لایحه اشاره دارد.

در تنظیم لایحه نگهداری مشروبات الکلی باید به جرمی که برای نگهدای مشروبات الکلی در قانون اسلامی وجود دارد توجه شود. مجازات این جرم از 6 ماه تا 1 سال حبس، جریمه نقدی پنج برابر جنس ضبط شده و 74 ضربه شلاق است. در صورتی که مشروبات الکلی ضبط شده خارجی باشند با توجه به ممنوعیت وارد کردن آنها، قاچاق کالا نیز به اتهامات فرد افزوده می شود. دانستن این موارد قطعاً در تنظیم متن دفاعیه به شما کمک خواهد کرد.

لایحه دفاعیه نگهداری مشروبات الکلی

نکات مورد توجه در تدوین لایحه دفاعیه نگهداری مشروبات الکلی

دانستن یک سری نکات در تنظیم لایحه دفاعیه مشروبات الکلی به شما کمک فراوانی خواهد کرد. نکته ی اول دانستن هدف ارائه ی چنین ابرازی است. برای مجرم شمردن شخصی نیاز به اثبات رکن قانونی، رکن مادی و رکن معنوی ارتکاب به جرم است. اگر بتوان با استفاده از ارائه ی لایحه هر کدام از این سه رکن را زیر سوال برد و به دادگاه ذی صلاح این موضوع را اثبات کرد، می توان به رفع اتهام از متهم برخواست. تنظیم درست لایحه باید در پی اثبات نبود هر کدام از این سه رکن و رفع اتهام از متهم باشد.

برای نمونه با اثبات این موضوع که متهم از وجود این مشروبات بی اطلاع بوده است یا دیگری از او سوء استفاده کرده است می توان رکن معنوی اثبات جرم را زیر سوال ببرد و تبرعه شود. معمولا در مواردی که برای شخص پاپوش دوخته می شود از زیر سوال بردن این رکن باید استفاده کرد؛ اما گاهی پیش می آید که وجود هر سه رکن اثبات جرم علنی بوده و قابل دفاع نیستند در این صورت استفاده از لایحه به جای تبرعه متهم از جرم، باید از جرم او بکاهد.

نکته ی دیگری که قابل توجه است تعزیزی بودن جرم نگهداری مشروبات الکلی است. با توجه به این نکته با ارائه ی لایحه و همچنین ارائه مدارک لازم و اقدام از جهات قانونی می توان تخفیف قانونی در جرم دریافت کرد. داشتن وکیل کیفری که بتواند از لایحه به عنوان یک ابزار قانونی استفاده کند و با تنظیم متن آن به زبان قانون لایحه تاثیر گذاری به دادگاه ارائه دهد باعث می شود که نتیجه نهایی به دست آمده از لایحه را چند برابر کند.

سه نکته مهم درجرایم نگهداری مشروبات الکلی

دانستن جرایمی که برای نگهداری مشروبات الکلی و مسکرات در دادگاه در نظر گرفته می شود باعث می شود که با دید بازتری به تنظیم لایحه به تدوین آن پرداخت. جرم نگهدای مشروبات الکلی تعزیری است پس بدون داشتن شاکی خصوصی نیز این جرم قابل پی گیری است و دادستان در نقش مدعی العموم جرم فرد خاطی را پیگیری می کند به عبارتی شاکی از این جرم خواهد بود. در ادامه به بیان سه مورد از جرایم نگهداری مسکرات می پردازیم که دانستن آن در تنظیم لایحه دفاعیه نگهداری مشروبات الکلی کمک می‌کند:

  • در صورتی که شخصی که متهم به این جرم است از کارکنان دولت باشد علاوه بر جرایمی که در قانون اسلامی برای او در نظر گرفته می شود به صورت موقت از کار خود عزل می گردد.
  • امکان تخفیف در جرم تعزیر مجرم به تشخیص قاضی وجود دارد.
  • مجازات شخصی که بیش از 20 لیتر مشروب الکلی نگهداری می کند بیشتر است.

در توضیح دو مورد اخیر باید گفت که تخفیف در جرم تعزیری در صورتی امکان پذیر است که فرد مجرم از نظر جسمی ناتوان یا بیمار باشد و توانایی تحمل ضربات شلاق را نداشته باشد در این صورت قاضی به جای شلاق برای او جریمه نقدی در نظر می گیرد. با کسی که بیش از 20 لیتر مشروب الکلی نگهداری می کند به صورت جدی تری برخورد می شود و وسایلی که باعث می شود او در این مورد راحت تر به انجام این جرم بپردازد، به نفع دولت مصادره می شود.

لایحه دفاعیه نگهداری مشروبات الکلی

دادگاه ذی صلاح برای رسیدگی به جرم نگهدای مشروبات الکلی

مشروبات الکلی در ایران و یا در خارج از کشور تولید می شوند. مشروباتی که در خارج از ایران تولید می شوند توسط قاچاقچیان وارد مرزها شده و پخش می شوند. پیش از سال 1400 رسیدگی به جرم نگهداری مشروبات الکلی خارجی در دادگاه انقلاب صورت می گرفت اما بعد از صادر شدن رأی وحدت رویه رسیدگی به جرایم نگهداری مشروبات الکلی تولید شده در خارج از کشور نیز در دادگاه کیفری 2 صورت خواهد گرفت.

بعد از صدور رأی وحدت رویه در سال 1400، رسیدگی به جرایم نگهداری مشروبات الکلی چه در ایران تولید شده باشند چه در خارج از مرز، در دادگاه کیفری 2 انجام می پذیرد. پس لایحه دفاعیه نگهدای مشروبات الکلی که به منظور دفاع از خود تدوین می شود باید به دادگاه کیفری 2 ارائه گردد. شخصی که به وارد کردن مشروبات الکلی به داخل کشور اقدام می کند با اینکه همانند شخصی که مشروبات الکلی داخل کشور را نگهداری می کند در یک دادگاه حاضر می شود اما متهم به قاچاق نیز است.

مواردی که می توان به تنظیم لایحه دفاعیه نگهداری مشروبات الکلی پرداخت

لایحه مشروبات الکلی را می توان در موارد مختلفی تنظیم کرد و به دادگاه تقدیم نمود تا به خواسته ی فرد در آن پرداخته شود. در ادامه چند مورد خدمت شما ذکر می شود تا با مواردی که می توان به تنظیم لایحه دفاعیه نگهداری مشروبات الکلی پرداخت آشنا شوید.

  • اختصاص دادن مکانی برای نگهداری مشروبات الکلی

اگر شخصی مکانی را برای نگهداری مشروبات الکلی خود اختصاص دهد و مشروبات الکلی خود را در آن انبار کند تا با مراجعه ی مشتریان مسکرات از موجودی انبار خود به آنها بفروشد در این شرایط علاوه بر حکم شرعی نگهداری مشروبات الکلی باعث ایجاد مزاحمت برای شهروندان و به فساد کشیده شدن جوانان شهر نیز می شود. با مشاهده ی این موارد همسایگان با تنظیم لایحه نگهداری مشروبات الکلی و ارائه ی آن به دادگاه خواستار رسیدگی به این مسئله می شوند.

  • تولید مشروبات الکی برای دستیابی به سود بیشتر

در صورتی که شخصی برای دستیابی به سود و منفعت مالی زیاد اقدام به تولید مشروبات الکلی نماید. برای این منظور مکانی را تدارک ببیند و در آن مکان به تولید مشروبات بپردازد؛ و این مشروبات تولیدی را به دیگران بفروشد در این صورت اگر کسی از همسایگان یا سایرین از این مطلب آگاه شود می تواند با تنظیم لایحه دفاعیه تولید مشروبات الکلی و تسلیم آن به دادگاه ذی صلاح خواستار رسیدگی به این موضوع و توقف تولید مشروبات شود.

  • جابجا کردن مشروبات الکلی

اگر فرد یا افرادی تولید انبوه مشروبات الکلی انجام دهند و به سایر شهرها و استان های کشور بفرستند در این صورت یک وسیله نقلیه برای جابجا مشروبات خود دارند. هر گاه برای کسی یا کسانی هویدا شود که با آن وسیله نقلیه اجناس الکلی جابجا می شود، می توانند این مسئله را به مأموران گزارش دهند. در این مورد نیز می توان لایحه دفاعیه حمل مشروبات الکلی را تنظیم نمود و به دادگاه تقدیم کرد. با این اقدام حمل مسکرات توسط مجرمان به اطلاع قاضی می رسد.

لایحه دفاعیه نگهداری مشروبات الکلی

ضرورت مراجعه به وکیل مجرب برای تنظیم لایحه دفاعیه نگهداری مشروبات الکلی

لایحه دفاعیه نگهداری مشروبات الکلی ابزاری کارآمد برای دفاع شخص از خود در دادگاه کیفری دو است که باید به زبان قانون تنظیم و تدوین شود تا بتواند در دادگاه ارائه گردد و به تبرعه ی فرد یا برعکس اثبات خواسته ی شاکی و متهم کردن فرد خاطی منجر شود. برای ارائه ی یک متن قوی و تاثیر گذار باید ابتدا با کاربرد و موارد استفاده این ابزار آشنا بود. بعد از شناخت جرم ناشی از نگهداری مشروبات و چهارچوب های حقوقی به تنظیم و تدوین آن پرداخت.

برای تشخیص صحیح وضعیتی که موجب تنظیم متن قضایی می شود و تدوین و استفاده درست و پرتأثیر از این ابزار قانونی نیاز به آشنایی با زبان قانون و تجربه ی کافی می باشد. دانش و تجربه تدوین متن دفاعیه را باید از بهترین وکیل کیفری در تهران مجرب جویا شوید. با همراهی یک وکیل مجرب به سهولت می توانید از خود و خواسته ی به جای خود دفاع کنید. با داشتن یک وکیل کیفری خبره و مشکل گشای در مسیر قضایی پرونده ی نگهداری مشروبات الکلی با اطمینان اقدام کنید.

کلام آخر

از همراهی شما تا انتها سپاس گزاریم. در ابتدای این مقاله شما را با لایحه دفاعیه نگهداری مشروبات الکلی آشنا کردیم و چهارچوب هایی که در تنظیم متن دفاعیه باید راعت نمایید تا یک دفاعیه تاثیر گذار و کارآمد تدوین شود را متذکر شدیم. به نکات مورد توجه در تدوین متن حقوقی نگهداری مشروبات الکلی اشاره نمودیم. دادگاه رسیدگی به جرایم نگهداری مشروبات الکلی و مجازاتی که قانون برای این جرم در نظر گرفته را بیان نمودیم. چند مورد از مواردی که می توان به تنظیم نامه دفاعیه پرداخته شود، مطرح شد. اکنون از شما عزیزان دعوت می شود که تجربات و نظرات گرانبهای خود را در خصوص مطالب بیان شده با سایر مخاطبان سایت برترین وکیل به اشتراک بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

فردین ساریخانی

نویسنده و ویراستار متون ادبی، حقوقی/روزنامه نگار/عاشق کتاب، هنر، سفر و فیلم کلاسیک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + 14 =

دکمه بازگشت به بالا