نکات حقوقی

۵ نکته مهم درباره وکالت بلاعزل ⚖️【سال1403】

در دنیای پیچیده امروزی، انجام بسیاری از امور حقوقی و اداری نیازمند تخصص و دانش کافی است. از این رو، افراد برای انجام این امور به وکیل مراجعه می‌کنند. وکالت عقدی است که به موجب آن، یک نفر (موکل) به شخص دیگری (وکیل) اختیار می‌دهد تا از طرف او در انجام امور حقوقی و اداری اقدام کند. یکی از انواع وکالت، وکالت بلاعزل است. در این نوع وکالت، موکل حق عزل وکیل خود را از بین می‌برد؛ به عبارت دیگر، وکیل تا زمانی که کار موضوع وکالت را به اتمام نرسانده یا استعفا ندهد، می‌تواند به انجام وظایف خود ادامه دهد. در این مقاله سعی داریم به این سوال پاسخ دهیم که وکالت بلاعزل چیست و آثار حقوقی مربوط به آن را نیز مورد بررسی قرار دهیم تا به این شکل اطلاعات شما در این زمینه افزایش پیدا کند. از شما درخواست می‌کنیم تا پایان مقاله در کنار ما باشید.

وکالت بلاعزل چیست؟

پیش از اینکه نکات مهم درباره وکالت بلاعزل را بیان نماییم لازم است درباره این نوع از وکالت اطلاعات جامعی را به دست آورید تا با افزایش اطلاعات حقوقی در این زمینه بتوانید تصمیمات درست تری را برای آینده خود بگیرید. در وکالت عادی شخص موکل می‌تواند هر زمان که اراده کرد وکالت شخص وکیل را عزل نماید اما در وکالت بلاعزل موکل این حق را از خود سلب می‌کند یعنی موکل دیگر نمی‌تواند وکیل انتخاب شده از سوی خود را عزل کند. البته این نوع از وکالت دارای آثار حقوقی بسیار زیادی است.

به این نکته توجه داشته باشید که در صورت اعطای وکالت بلاعزل به وکیل مورد نظرتان در واقع مالکیت مورد وکالت به او منتقل نمی‌شود. برای مثال تصور کنید که شما برای فروش یک ملک تجاری به وکیل مورد نظرتان وکالت بلاعزل می‌دهید. در این صورت او را به عنوان نماینده قانونی خود انتخاب کرده‌اید و اینطور نیست که مالکیت ملک مورد نظر به او برسد. بسیاری از افراد در این باره با مشکلات و اشتباهات بسیار رایجی روبرو هستند و گمان آنها این است که وکالت بلاعزل به معنای انتقال مالکیت می‌باشد.

همانطور که در قسمت‌های قبل به آن اشاره نمودیم در وکالت بلاعزل شخص موکل نمی‌تواند وکالت اعطا شده را از وکیل از و سلب نماید. در واقع اگر شما وکالت برای انجام کاری را به وکیل مورد نظرتان بسپارید دیگر نمی‌توانید وکالت اعطا شده را از او سلب کنید و این مسئله می‌تواند موجبات کلاهبرداری یا سو استفاده را فراهم کند. به شما توصیه می‌کنیم که اگر با مشکلات جدی در این باره روبرو شده‌اید لازم است حتماً با یک وکیل مجرب و خبره تماس گرفته و از اون مشاوره حقوقی دریافت نمایید.

در واقع وکالت بلاعزل در موارد بسیار زیادی کاربرد دارد که از جمله مهم‌ترین آنها می‌توان به خرید و فروش ملکی اشاره نمود. انبار لازم است این نکته را مد نظر قرار دهید که در امور تجاری و اقتصادی نیز بارها با وکالت بلاعزل روبرو شده‌ایم که البته باید در امضای این نوع از وکالت نهایت دقت را به خرج دهید. از طرف دیگر ذکر این نکته ضروری می‌باشد که در این نوع از وکالت می‌توانید برای انجام امورات اداری خود اقدامات لازم را به انجام رسانده و به دیگری به عنوان نماینده خود وکالت بدهید.

به این موضوع اشاره داشتیم که وکالت بلاعزل از سوی موکل نمی‌تواند باطل شود. در صورتی که اگر به شخصی وکالت از نوع بلاعزل بدهید دیگر نمی‌توانید آن را از وی سلب نمایید. تنها در چند صورت است که این نوع از وکالت سلب می‌گردد. از جمله مهمترین آنها می‌توان به فوت وکیل یا موکل یا ابتلای آنها به جنون اشاره کرد. از سوی دیگر ممکن است که وکیل از وکالت اعطا شده انصراف بدهد که در این صورت نیز وکالت از او سلب می‌گردد. از سوی دیگر اگر کار مورد وکالت به طور کامل انجام شود نیز وکالت سلب می‌گردد.

وکالت بلاعزل

وکالت بلاعزل چگونه باطل می‌شود؟

در پاسخ به این سوال که وکالت بلاعزل چیست و چگونه باطل می‌شود باید به این نکته اشاره داشته باشیم که شخص موکل پس از اعطای وکالت به وکیل خود نمی‌تواند این حق را از او سلب نماید. در واقع وکالت و اتحاد شده به وکیل مورد نظر بلاعزل می‌باشد یعنی خود موکل دیگر نمی‌تواند در آن دخل و تصرفی داشته باشد و این حق را از وکیل مورد نظر عزل کند. البته در این خصوص قوانین و مقرراتی وجود دارد که باعث می‌شود در شرایط خاص وکیل و موکل بتوانند وکالت اعطا شده را عزل کنند.

در برخی از موارد ممکن است موکل یا وکیل دچار جنون شوند ابتلا به این بیماری می‌تواند قرارداد وکالت بلاعزل را به طور خودکار باطل نماید. از سوی دیگر اگر وکیل و موکل در زمان امضای قرارداد یا پس از آن فوت نمایند قرارداد به صورت خودکار باطل می‌شود و مسئولیتی از این بابت بر عهده دیگری نیست. در واقع شخص موکل نمی‌تواند وکالت اعطا شده به وکیل را عزل نماید بلکه در شرایط خاص این اتفاق می‌افتد که از جمله مهم‌ترین این شرایط می‌توان به ابتلا به بیماری جنون و فوت طرفین اشاره نمود.

در شرایطی که موضوع وکالت انجام شود قرارداد دیگر به صورت خودکار باطل می‌گردد و نیازی از نظر قانونی به ادامه دادن آن نیست. برای مثال تصور کنید که فردی برای فروش یک خودرو به دیگری وکالت بلاعزل می‌دهد در صورتی که فروش خودرو از نظر قانونی به پایان برسد دیگر نیازی به ادامه دادن وکالت بلاعزل نیست و این نوع از وکالت به صورت خودکار به پایان خواهد رسید. البته در این خصوص قوانین و مقرراتی وجود دارد که لازم است وکیل و موکل از آن اطلاعات کامل داشته باشند.

در شرایطی نیز ممکن است وکالت بلاعزل برای مدت زمان مشخصی تنظیم شده باشد در این صورت است که اگر مدت زمان انقضا پیدا کند وکالت و شرایط آن نیز باطل خواهد شد. در این حالت اگر فرد مجدداً تمایل به وکالت دادن به وکیل خود را داشته باشد می‌تواند وکالت تازه‌ای را در اختیار او قرار دهد تا بقیه امور نیز به انجام برسد. برای مثال تصور کنید که شخصی به مدت دو سال به دیگری وکالت می‌دهد که مسائل مربوط به امورات اداری را به انجام برساند در مدت زمان پایان یافتن مهلت تعیین شده وکالت نیز باطل می‌گردد.

در برخی از شرایط ممکن است غبن فاحشی رخ داده باشد که در این صورت نیز وکالت  باطل می‌گردد برای مثال ممکن است موکل بنا به فریب و تقلب وکالت را به دیگری اعطا نموده باشد در این صورت وکیل می‌تواند با مراجعه به مراجع قضایی وکالت بلاعزل را باطل کند. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که اثبات غبن فاحش در قراردادهای مربوط به وکالت قدری دشوار و پیچیده می‌باشد از این رو به شما پیشنهاد می‌دهیم پیش از هرگونه تصمیم گیری عجولانه به یک وکیل مجرب و خبره مراجعه کنید.

وکالت بلاعزل

آیا وکالت بلاعزل سند رسمی است؟

در پاسخ به این سوال که آیا وکالت بلاعزل سند رسمی است یا خیر باید به این نکته اشاره داشته باشیم که این نوع از وکالت می‌تواند به صورت سند رسمی نیز تنظیم شود. در واقع برای اینکه وکالت بلاعزل به عنوان سند رسمی مورد استناد قرار بگیرد باید در دفاتر اسناد رسمی تنظیم و تحریر گردد و تمامی شرایط خاص به آن رعایت شود. این نکته را در نظر بگیرید که در صورت تنظیم وکالت در دفاتر اسناد رسمی اعتبار آن افزایش پیدا خواهد کرد و در مراجع قضایی می‌توانید به آن استناد نمایید.

ذکر این نکته ضروری است که اگر برای وکالت بلاعزل در دفاتر اسناد رسمی حاضر شده و آن را رسمیت به بخشید جلوی سو استفاده وکیل تا میزان زیادی گرفته خواهد شد. زمانی که برای انجام امور به وکیل وکالت بلاعزم می‌دهید این احتمال وجود دارد که او درصدد کلاهبرداری و سوء استفاده برآید. اگر وکالت به صورت رسمی تنظیم شده باشد وکیل ملزم می‌گردد تا به مفاد قرارداد پایبند باشد در چنین شرایطی است که جلوی سوء استفاده‌های بیشتر به میزان زیادی گرفته خواهد شد و این از جمله مزایای آن محسوب می‌گردد.

این نکته را در نظر داشته باشید که برای اثبات وکالت می‌توان از سند رسمی وکالت بلاعزل استفاده نمود در واقع قانون این حق را به فرد می‌دهد تا با استفاده از سند رسمی وکالت بلاعزل وکالت خود را به اثبات برساند و آثار حقوقی خاص به آن را متحمل گردد. البته لازم است در اینجا به این نکته اشاره داشته باشیم که تنظیم وکالت در دفاتر اسناد رسمی به هیچ عنوان الزام آور نیست و شما می‌توانید این سند را به صورت عادی نیز باقی بگذارید اما باید دقت داشته باشید که اعتبار سند رسمی بیشتر خواهد بود.

در صورتی که قصد اعطای وکالت بلاعزل به وکیل مورد نظرتان را دارید باید به این نکته واقف باشید که موضوع وکالت باید به طور دقیق مشخص گردد وگرنه در غیر این صورت ممکن است اختلافات جدی پدیدار گردد. از طرف دیگر شما باید اختیارات وکیل مورد نظرتان را به طور دقیق مشخص کنید تا حوزه تعهدات او به طور شفاف مشخص گردد و جلوی اختلافات احتمالی گرفته شود. همچنین باید تعیین کنید که وکالت اعطا شده به شخص وکیل برای چه مدت زمانی اعتبار دارد. البته تنظیم اسناد رسمی با هزینه‌هایی همراه می‌باشد.

وکالت بلاعزل

۵ نکته مهم درباره وکالت بلاعزل

اشاره داشتیم که وکالت بلاعزم نوعی از اعطای وکالت است که در آن موکل نمی‌تواند وکیل خود را عزل نماید. در واقع در وکالت بلاعزل این حق از موکل سلب می‌گردد که دخل و تصرفی در عزل و سلب وکیل خود داشته باشد. البته در برخی از شرایط وکالت اعطا شده به صورت خودکار باطل می‌گردد که از جمله مهم‌ترین آنها می‌توان به فوت یا جنون طرفین اشاره نمود. از سوی دیگر باید این نکته را مورد اشاره قرار دهیم که در صورت پایان موضوع وکالت و یا زمان تعیین شده نیز وکالت پایان پیدا خواهد کرد.

نکته دیگری که لازم است در خصوص این نوع از وکالت به شما ارائه دهیم این است که مفاد وکالت‌نامه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در زمان اقدام برای تنظیم وکالت نامه می‌بایست تمام دقت و توجه خود را معطوف کرده تا قرارداد مطلوب و حرفه‌ای را به امضا برسانید. در صورتی که در وکالت بلاعزل دقت کافی به خرج داده نشود این امکان وجود دارد که وکیل مورد نظر گام بلندی را برای سوء استفاده از شما و حتی کلاهبرداری بردارد؛ بنابراین توجه به این نکته اهمیت بسیار زیادی را خواهد داشت.

نکته دیگری که لازم است در اینجا به آن اشاره داشته باشیم این است که در وکالت بلاعزل امکان عزل فوری وکیل از سوی موکل وجود ندارد و این موضوع را می‌توان یکی از مهمترین مزایای آن به شمار آورد. در واقع بهترین وکیل تهران می‌تواند با آرامش خیال وظایفی که به او محول شده است را به انجام برساند و از عزل خود دغدغه‌ای به ذهن راه ندهد. همانطور که پیشتر نیز به آن اشاره نمودیم در وکالت بلاعزل موکل نمی‌تواند در شرایط عادی اقدامی برای عزل وکیل خود انجام دهد مگر اینکه مدت زمان وکالت به پایان برسد.

در صورتی که تمایل دارید امورات شما به طور سریع‌تری به انجام برسد می‌توانید به طرف مقابل وکالت بلاعزل بدهید. در این وضع وکالت دیگر نیاز نیست که وکیل زمان زیادی را صرف کرده و با موکل ملاقات‌های پر تعداد داشته باشد بلکه می‌تواند به نیابت از او و به نمایندگی از وی در جلسات مختلف حاضر شده و امورات مربوط به حقوقی و اقتصادی و یا هر نوع امر دیگری را به انجام برساند. البته در زمان اعطای وکالت لازم است تمام دقت خود را به خرج دهید چرا که امکان عزل وکیل از شما سلب خواهد شد.

در صورتی که فرد برای رسمی کردن وکالت بلاعزل اقدامات لازم را به انجام برساند اعتبار آن افزایش پیدا می‌کند اما باید این نکته را در نظر داشته باشید که از نظر قانونی فرد می‌تواند اقدامی برای رسمی کردن وکالت نامه انجام نداده و آن را به صورت عادی باقی بگذارد اما باید این نکته را در نظر بگیرید که در چنین شرایطی امکان استناد به آن چندان قوی نیست. از سوی دیگر اگر وکالت مربوط به این نوع از قراردادها در دفاتر اسناد رسمی تنظیم شود اثبات اعطای وکالت در مراجع قضایی با سهولت بیشتری به انجام می‌رسد.

وکالت بلاعزل

وکالت بلاعزل در فروش ملک چیست؟

در خصوص وکالت بلاعزل در فروش ملک باید به این نکته اشاره داشته باشیم که گاهی شخصی وکالت به دیگری می‌دهد تا بدون نیاز به حضور وی و رضایت مجدد او ملک مورد نظر را به دیگری انتقال دهد. در خصوص این نوع از وکالت نیز باید به این نکته اشاره داشته باشیم که امکان باطل نمودن آن از سوی شخص موکل وجود نخواهد داشت. در صورتی وکالت‌نامه باطل می‌گردد که وکیل یا موکل دچار جنون شده و یا اینکه فوت نمایند در این صورت وکالت‌نامه به صورت خودکار باطل و فسخ خواهد شد.

به این نکته توجه داشته باشید که گاهی برای فروش ملک زمان تعیین می‌گردد که باید این مدت زمان در وکالت‌نامه قید شود یعنی وکیل تا پایان مدت تعیین شده دارای وکالت بلاعزل می‌باشد و پس از آن نیز وکالت به صورت خودکار فسخ خواهد شد. نکته دیگری که باید در این خصوص به آن اشاره داشته باشیم این است که پس از انجام موضوع وکالت‌نامه یعنی خرید و فروش ملک مورد نظر وکالت به صورت خودکار باطل خواهد شد. اگر برای مابقی کارها نیاز به اعطای وکالت دارید باید این کار مجدداً انجام شود.

البته لازم است به این نکته توجه داشته باشید که وکالت بلاد عزل در خرید و فروش املاک جزو عقود جایز به شمار می‌رود یعنی وکیل و موکل می‌توانند هر زمان که اراده کردند آن را فسخ کنند. گاهی برای ملک محدودیت‌های قانونی بسیار زیادی وجود دارد یعنی اگر ملک در رهن کامل مستاجر باشد اعطای وکالت به شخص دیگر با محدودیت‌های جدی روبرو می‌گردد. دقت داشته باشید که در این نوع از وکالت همواره راه برای کلاهبرداری و سو استفاده توسط وکیل باز است بنابراین پیش از اعطای وکالت باید به این نکات توجه کنید.

شخص ثالثه‌ای که ملک مورد نظر را از وکیل خریداری می‌کند می‌تواند با استناد به وکالت بلاعزل وکیل مالکیت خود بر ملک مورد نظر را به اثبات برساند و این از آثار حقوقی آن به شمار می‌رود. این نکته را در نظر بگیرید که وکالت بلاعزل و مفاد وکالت‌نامه باید به طور دقیق و شفاف تنظیم گردد تا از این بابت اختلاف و مشکلی بین طرفین ایجاد نشود. از سوی دیگر شما می‌توانید برای وکالت خود زمان تعیین کنید و به این شکل از تاخیر در فروش جلوگیری نمایید البته قبل از اقدامات لازم با یک وکیل مجرب مشورت کنید.

لزوم مراجعه به وکیل برای اعطای وکالت بلاعزل

همواره باید به این نکته توجه داشته باشید که اعطای وکالت بلاعزل با شخص دیگری می‌تواند آثار حقوقی بسیار زیادی را به همراه داشته باشد؛ بنابراین پیش از اعطای وکالت به شخص دیگری و تصمیم شتابزده در این خصوص بهتر است با یک وکیل مجرب و خبره مشورت نمایید. دریافت مشاوره حقوقی از وکیل مورد نظر باعث می‌شود تا با حقوق قانونی خود به طور کامل آشنا شده و به گونه‌ای رفتار کنید که منافع شما به طور کامل تامین گردد و از این بابت خسارتی به شما وارد نشود و بتوانید آنها را محقق نمایید.

نکته دیگر که لازم است در این خصوص با آن اشاره داشته باشیم این است که گاهی در اعطای وکالت بلاعزل به دیگری با مشکلات حقوقی بسیاری روبرو هستیم و حتی باعث اقامه دعاوی علیه اشخاص می‌شود. در چنین شرایطی نیز باید از یک وکیل مجرب و متخصص در این زمینه کمک دریافت کنید تا بتواند در محاکم قضایی از منافع شما به بهترین شکل ممکن دفاع نماید. به هر حال اگر روی کمک‌های یک وکیل مجرب و خبره حساب باز کنید احتمال کسب پیروزی برای شما به میزان قابل توجهی افزایش پیدا خواهد کرد.

وکالت بلاعزل

کلام آخر

امیدواریم از مطالعه این مطلب حقوقی نهایت استفاده را کرده باشید و بتوانید مشکلات عمیقی که در این زمینه به وجود آمده است را حل و فصل نمایید. داری مطلب از سایت برترین وکیل تلاش کردیم تا شما را با وکالت بلاعزل آشنا کنیم تا بتوانید دانش حقوقی خود در این زمینه را افزایش دهید. در ابتدا تعریف دقیقی را از وکالت بلاعزل ارائه دادیم و پس از آن مشخص کردیم که این وکالت چگونه باطل می‌شود. پس از آن نیز وکالت بلاعزل در زمینه املاک را مورد بررسی و تشریح قرار داریم. اکنون از شما می‌خواهیم که اگر نظر یا تجربه‌ای در این باره دارید آن را با سایر مخاطبان به اشتراک بگذارید.

لطفا به این مقاله امتیاز دهید.

فردین ساریخانی

نویسنده و ویراستار متون ادبی، حقوقی/روزنامه نگار/عاشق کتاب، هنر، سفر و فیلم کلاسیک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 2 =

دکمه بازگشت به بالا