نکات حقوقی

لیست دادگاه های خانواده در ایران ⚖️ + آدرس و شماره ☎️️

دادگاه چیست؟ در واقع در توضیح دادگاه چیست؟ باید بدین گونه بیان کرد که دادگاه در واقع نهادی است که اهلیت رسیدگی به انواع دعاوی حقوقی، کیفری و اجرای دادگری طبق قانون را دارا است، حال که با تفسیر دادگاه آشنا شدید ما در ادامه این مقاله قصد داریم شمارا با لیست دادگاه خانواده در ایران آشنا کنیم، در واقع به دلیل افزایش جرم و جنایت و همچنین مشکلات حقوقی در ایران پیدا کردن آدرس، و شماره تلفن دادگاه مد نظر شما کاری سخت و دشواری تلقی می شود، پس برای سهولت در پیدا کرن دادگاه یا دادسرای مدنظر خودتان تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

فهرست مطالب
صلاحیت دادگاه ها در ایران

صلاحیت دادگاه ها در ایران

در لیست دادگاه های خانواده در ایران صلاحیت دادگاه ها در ایران را می توان به دودسته 1. صلاحیت ذاتی، 2. صلاحیت محلی تقسیم نمود که در واقع صلاحیت محلی مشخصص کننده محل جغرافیایی دادگاه و شایستگی آن برای رسیدگی به انواع دعاوی می باشد، صلاحیت ذاتی نیز بر اساس شایستگی دادکاه و صنف دادگاه ها مشخص می شود ، همچنین این صلاحیت قابل تغییر نبوده و طبق نظام عمومی می باشد و قوانین آن تحت هر شرایطی قابل تغییر نمی باشد.

سریع ترین راه اخذ مشاوره از بهترین وکیل ایران

لیست دادگاه خانواده در ایران را بشناسید!

 مجتمع قضايی خانواده1

 مجتمع قضايی خانواده1

 مجتمع قضايی خانواده ۱ واقع در تهران بزرگ راه شهید محلاتی می باشد، این دادگاه دارای 49 نفر نیروی قضایی و 235 نفر کادر اداری می باشد، این مجتمع قضایی همانطور که از اسمش پیدا است صلاحیت رسیدگی به انواع دعاوی خانواده اعم از طلاق، مهریه، نفقه و … را دارا می باشد، این دادگاه همچنین مسئولیت رسیدگی به دعاوی خانواده مناطق 19 و 17 و 16 و 15 و 14 و 12 و 11 و 10 تهران را دارد.

آدرس: تهران، اتوبان شهید محلاتی، نبرد جنوبی، جنب آتش نشانی و شهرداری

شماره تماس: 02133004140

مجتمع قضایی خانواده2

مجتمع قضایی خانواده2

مجتمع قضایی خانواده2 واقع در تهران بزرگ و در محله ونک قرار دارد، این مجتمع قضایی مسئول رسیدگی به دعاوی خانواده اعم از طلاق، مهریه، نفقه، دعاوی مربوط به نکاح، دعاوی حضانت می باشد، این مجتمع قضایی همچنین صلاحیت رسیدگی به دعاوی خانواده مناطق 6،3،2،1 رسیدگی می کند.

آدرس: تهران، ولنجک، بلوار دانشجو، میدان یاسمن، خیابان عدالت

شماره تماس: 02126707746

مجتمع قضايی شهيد صدر

مجتمع قضايی شهيد صدر

مجتمع قضايی شهيد صدر واقهع در استان تهران و خیابان شیخ بهائی منطقه 3 قرار گرفته است، این مرجعه قضایی صلاحیت رسیدگی به دعاوی خانواده مناطق 7 و دعاوی حقوقی منطقه 7، 3 را دارا می باشد

آدرس: تهران، بالاتر از میدان شیخ بهائی، کوچه ۱۲متری اول

شماره تماس: 02188628411

مجتمع قضايی شهيد باهنر

مجتمع قضايی شهيد باهنر

مجتمع قضایی شهید باهنر واقع شده در منطقه ۴ و ۸ شهرداری تهران می باشد، این مرجعه قضایی صلاحیت رسیدگی به دعاوی خانواده اعم از طلاق، مهریه، نفقه، حضانت، مناطق 8، 4، 3 را دارا می باشد.

آدرس: فلکه چهارم تهران پارس، تقاطق خيابان شهيد باقری و خيابان شهيد عباسپور

شماره تماس: 7755630

مجتمع قضايی شهيد مفتح

مجتمع قضايی شهيد مفتح

مجتمع قضايی شهيد مفتح در منطقه 5 قرار گرفته است ، این مجتمع قضایی دارای بیش از ۴۰ نیروی قضایی دارد، این دادگاه صلاحیت رسیدگی به دعاوی حقوقی 5،21،22 و دعاوی خانواده مناطق 22،21،9،5 را دارا می باشد،

آدرس: تهران، شهر زیبا، خیابان مخابرات، پشت کانون اصلاح وتربیت

شماره تماس: 021443397080

مجتمع قضايی شهيد مطهری

مجتمع قضايی شهيد مطهری

مجتمع قضايی شهيد مطهری واقع در منطقه 18 می باشد این دادگاه صلاحیت رسیدگی به تمامی دعاوی خانواده اعم از طلاق، مهریه، نفقه، حضانت، تمکین و … را دارد، همینطور این مجتمع قضایی مسئولیت رسیدگی به دعاوی خانواده منطقه 18، 19 و17و 10 و 9 را دارا است.

آدرس: يافت آباد، ميدان معلم، جنب خيابان حيدری شمالی

شماره تماس: 02166224468

(لیست دادگاه های خانواده تبریز)

مجتمع شهید بهشتی تبریز

 مجتمع شهید بهشتی تبریز

این مجتمع صلاحیت رسیدگی به دعاوی حقوقی اعم از دعاوی خانواده و ملکی را دارا می باشد، مجتمع قضایی شهید بهشتی تبریز زیر نظر قوه قضایه فعالیت می کند و به تمامی امور مربوط به دعاوی حقوقی نیز رسیدگی می کند.

آدرس: تبریز، خیابان وکیل (گلکار سابق)، خیابان بعثت، تقاطع رسالت، مجتمع قضایی شهید بهشتی

شماره تماس: 04115570018

مجتمع قضایی شهید قاضی طباطبایی تبریز

مجتمع قضایی شهید قاضی طباطبایی تبریز

مجتمع قضایی شهید قاضی طباطبایی در خیابان سالاری واقع شده و صلاحیت رسیدگی به دعاوی حقوقی و کیفری را دارا می باشد،

آدرس: تبریز، خیابان آذربایجان، نرسیده به میدان آذربایجان، مجتمع قضایی شهید قاضی طباطبایی

شماره تماس: 04114436760

مجتمع قضایی شهید قدوسی تبریز

مجتمع قضایی شهید قدوسی تبریز

مجتمع قضایی شهید قدوسی تبریز صلاحیت رسیدگی به انواع دعاوی حقوقی اعم از خانواده و ملکی و … می باشد، این دادگاه زیر نظر قوه قضایه واقع درتبریز فعالیت می کند.

آدرس: ﺗﺒﺮﯾﺰ، ﺧﯿﺎﺑﺎن ﺧﯿﺎم، ﺟﻨﺐ ﻗﻨﺎدي دﻗﯿﻖ، ﻣﺠﺘﻤﻊ ﻗﻀﺎﯾﯽ ﺷﻬﯿﺪ ﻗﺪوﺳﯽ

شماره تماس: 04115511871

مجتمع ویژه خانواده تبریز

مجتمع ویژه خانواده تبریز

این مجتمع با هدف رسیدگی به مشکلات خانوادگی و صلح و سازش میان آنها دایر شده است و صلاحیت رسیدگی به انواع دعاوی طلاق، مهریه، نفقه، حضانت، سر پرستی و … را دارا می باشد.

آدرس: تبریز، ابتدای سربالایی خیابان ولیعصر، دادگستری کل استان

شماره تماس: 04133320110

(لیست دادگاه های خانواده ارومیه)

مجتمع دادگاه خانواده ارومیه

مجتمع دادگاه خانواده ارومیه

دادگاه خانواده ارومیه صلاحیت رسیدگی به انواع دعاوی خانوادگی اعم از طلاق، مهریه، اجرت المثل، نشوز و تمکین، ازدواج دوم، نفقه، سرپرستی را دارا می باشد، این دادگاه با هدف رسیدگی به دعاوی خانوادگی و صلح و سازش میان زن و شوهر تاسیس شده است.

آدرس: ارومیه، خطای لو، بلوار حسنی، مجتمع دادگاه خانواده ارومیه

شماره تماس: 044 3338 3789

شورای حل اختلاف ارومیه

شورای حل اختلاف ارومیه

شورای حل اختلاف ارومیه مرجع رسیدگی به دعاوی می باشد که قابل حل شدن است، در این شعبه نیز به برخی دعاوی خانواده که قابل حل شدن است نیز رسیدگی می شود، به طور کلی باید بیان نمود این مرجع قضایی با هدف حل مشکلات میان اشخاص و دایر کردن صلح و سازش در بین آنها می باشد.

آدرس: اروميه، بلوار والفجر 2، روبروي پارک ملت

شماره تماس: 04433362451

شورای حل اختلاف ارومیه شعبه2

شورای حل اختلاف ارومیه شعبه2

شورای حل اختلاف ارومیه شعبه 2 نیز مانند شورای حل اختلاف 1 ارومیه صلاحیت رسیدگی به انواع دعاوی نزاع، طلاق، مهریه، تمکین، حضانت و تمامی دعاویی که ممکن است با اخطار قابل حل شدن باشند در این مرکز قضایی رسیدگی می شود. این شورای حل اختلاف دارای شعبات دیگری نیز می باشد.

آدرس: ارومیه، خيابان كاشانی، خيابان شهيد كشتگر (دانش سابق)، پايين تر از دبيرستان شهيد چمران

شماره تماس: 0443253339

(لیست دادگاه های خانواده اردبیل)

دادگاه خانواده اردبیل

دادگاه خانواده اردبیل جزوی از دادگاه خانواده اردبیل می باشد که صلاحیت رسیدگی به دعاوی خانواده اعم از طلاق،مهرزیه، نفقه، نشوز و تمکین، حضانت را دارا است.

آدرس: اردبیل، میدان بسیج، خیابان فدک، جنب ساختمان مرکزی دادگستری کل استان، مجتمع دادگاه های خانواده

شماره تماس: 04533722553  

شورای حل اختلاف اردبیل

شورای حل اختلاف اردبیل

شورای حل اختلاف اردبیل یکی دیگر از شعبات رسیدگی به دعاوی خانواده می باشد، همچین در این مرجع قضایی به دعاوی رسیدگی می شود که امکان صلح و سازش میان آنها زیاد می باشد.

آدرس: اردبیل، چهار راه امام خمینی، ساختمان توسعه حل اختلاف

شماره تماس: 045231239006

دادگاه حقوقی اردبیل

دادگاه حقوقی اردبیل

دادگاه حقوقی اردبیل یکی دیگر از دادگاه های خانواده می باشد که به رسیدگی مسائل حقوقی اعم از دعاوی خانواده از جمله، طلاق، مهریه، نفقه، اجرت المثل، حضانت و دیگر مسائل حقوقی از جمله دعاوی همسایه،‌ مطالبه خسارت، الزام به تنظیم سند، ابطال سند مالکیت و … می باشد.

آدرس: اردبیل، فاز یک کارشناسان، شهرک اداری، جنب اداره کل بازرسی، مجتمع دادگاه های عمومی و حقوقی

شماره تماس: 04533722553  

(لیست دادگاه های خانواده اصفهان)

مجتمع قضایی شماره 2 اصفها

مجتمع قضایی شماره 2 اصفهان صلاحیت رسیدگی به دعاوی عمومی، کیفری، و انقلاب را دارا است، شعباتی نیز در این دادگاه تاسیس شده است که به دعاوی عمومی خانوادگی اعم از طلاق، مهریه، نفقه، اجرت المثل، حضانت، تمکین و نشوز و … رسیدگی می کند. این دادگاه دارای 2 شعبه بازپرسی و 4 شعبه دادیاری می باشد.

آدرس: اصفهان، ابتدای خیابان آتشگاه، روبروی پمپ بنزین

شماره تماس: 03137720679

مجتمع قضایی شماره 4 اصفهان

از دادگاه های عمومی و انقلابی که در شهر اصفهان دایر است می توان به دادگاه کهندژ اشاره کرد، این دادگاه شعباتی از جمله شعبه رسیدگی به دعاوی خانواده طلاق، مهریه، نفقه، تم

آدرس:اصفهان، آتشگاه، کنارگذر خرازی، خیابان اشرفی اصفهانی

شماره تماس: 03137717602

مجتمع قضایی آیت الله شاهرودی اصفهان

مجتمع قضایی آیت الله شاهرودی با هدف صلح و سازش میان خانواده ها و همچنین پیگیری انواع دعاوی خانواده اعم از طلاق، مهریه، نفقه، اجرت المثل، تمکین و نشوز، ازدواج مجدد تاسیس شد، این دادگاه دارای 3 کلانتری و 4 پاسگاه می باشد.

آدرس:اصفهان، خيابان آتشگاه، خيابان نبوي منش، کوچه شماره 7

شماره تماس: 03137738315

مجتمع قضایی شهید مطهری اصفهان

مجتمع قضایی شهید مطهری اصفهان

این مجتمع قضایی یکی دیگر از دادگاه های حقوقی و کیفری در اصفهان می باشد، این دادگاه دارای 11 شعبه می باشد که انواع دعاوی خانواده، طلاق، مهریه، نفقه، حضانت، سرقت، دعوی همسایه ها و … در آن رسیدگی می شود.

آدرس: اصفهان، رهنان، کنارگذر امام خمینی

شماره تماس: 03131325169

مجتمع قضایی شهید قدوسی اصفهان

مجتمع قضایی شهید قدوسی اصفهان

مجتمع قضایی شهید قدوسی اصفهان یکی از دادگاه های حقوقی خانواده می باشد که وضیفه رسیدگی به انواع دعاوی خانواده طلاق، مهریه، نفقه، حضانت، تمکین، اجرت المثل، انحصار وراثت را دارد، این دادگاه دارای 10 شعبه می باشد که هرکدام به طور جداگانه صلاحیت رسیدگی به پرونده های حقوقی را دارا هستند.

ادرس: اصفهان، شیخ صدوق، خیابان چهارباغ بالا، خیابان میر فندرسکی

شماره تماس: 03136612022

(لیست دادگاه های خانواده بوشهر)

شعبه 1 دادگاه عمومی حقوقی بوشهر

شعبه 1 دادگاه عمومی حقوقی بوشهر

این دادگاه در استان بوشهر قرار دارد و داری بیش از 11 شعبه فعال در شهر های مختلف بوشهر می باشد، این مرجع قضایی با هدف رسیدگی به انواع دعاوی حقوقی اعم از طلاق و مهریه، مطالبه خسارت، چک و سفنه و … را دارا می باشد.

آدرس: بوشهر، بلوار شهید چمران، کو چه ساحل 5، مجتمع حل اختلاف بوشهر

شماره تماس: 07733559807

شعبه 1 دادگاه خانواده بوشهر

شعبه 1 دادگاه خانواده بوشهر

دادگاه خانواده بوشهر یکی از دادگاه های عمومی می باشد که صلاحیت رسیدگی به انواع دعاوی خانوادگی را دارا است، از این دعاوی می توان به طلاق و مهریه، اجرت المثل، عسر و حرج،‌ انحصار وراثت اشاره کرد، همچنین این دادگاه دارای 2 شعبه است که به طور جداگانه مسئولیت رسیدگی به دعاوی خانواده را دارا هستند.

آدرس: بوشهر بلوار امام خمینی، رو بروی خیابان ملاصدرا، دادسرای عمومی و انقلاب دادسرای بوشهر

شماره تماس: 07733559809

(لیست دادگاه های خانواده چهار محال بختیاری)

دادگاه عمومی حقوقی شعبه 1 شهر کرد

دادگاه عمومی حقوقی شعبه 1 شهر کرد

این دادگاه دادگاه عمومی حقوقی صلاحیت رسیدگی به انواع دعاوی خانواده، طلاق، مهریه، نفقه، اجرت المثل و انواع دعاوی حقوقی دیگر شامل دعاوی مالی امور حسبی، دعاوی مالی موجر و مستاجر، دعاوی ولایت و نسب، دعاوی حجر، دعاوی زوجیت را دارا است و دارای 11 شعبه فعال دیگر می باشسد که هرکدام مسئول رسیدگی به دعاوی حقوقی مختلف هستند.

آدرس: شهر کرد، خیابان آیت الله کاشانی، روبروی کوچه 33

شماره تماس: 03832242621

(لیست دادگاه های خانواده خراسان جنوبی)

دادگاه خانواده شعبه 1 بیرجند

دادگاه خانواده شعبه 1 بیرجند

دادگاه خانواده بیرجند در استان خراسان جنوبی و در شهر بیرجند وتاسیس شده است، این دادگاه با هدف رسیدگی به انواع دعاوی خانواده اعم از طلاق و مهریه، نفقه، انحصار وراثت و همچنین صلح و سازش میان خانواده ها بن شده است، این مرجعغ قضایی دارای 2 شعبه فعال می باشد که با موضوع رسیدگی به پرونده های خانواده به مردم خدمات ارايه می دهد.

آدرس: خراسان جنوبی، بیرجند، میدان طالقانی، بلوار شهدای عبادی

شماره تماس: 05632393300

دادگاه عمومی حقوقی بیرجند

دادگاه عمومی حقوقی بیرجند

دادگاه عمومی حقوقی بیرجند شامل 5 شعبه فعال است که صلاحیت رسیدگی به انواع دعاوی حقوقی شامل دعاوی خانواده اعم از طلاق، مهریه، نفقه، اجرت المثل، تمکین و نشوز، انحصار وراثت، دعاوی حقوقی دیگر دعاوی مالی امور حسبی، دعاوی مالی موجر و مستاجر، دعاوی ولایت و نسب، دعاوی حجر، دعاوی زوجیت را دارد.

آدرس: خراسان جنوبی، بیرجند، میدان طالقانی، بلوار شهدای عبادی

شماره تماس: 05632393300

(لیست دادگاه های خانواده خراسان رضوی)

مجتمع قضایی شهید مطهری مشهد (شفا)

مجتمع قضایی شهید مطهری مشهد (شفا)

این مجتمع قضایی به عنوان دادگاه خانواده با صلاحیت رسیدگی به دعاوی خانواده اعم از طلاق، مهریه، نفقه، اجرت المثل، انحصار وراثت، حضانت، سرپرستی و… دارا می باشد.

آدرس: مشهد، بلوار شفا، نبش شفا ۳۰

شماره تماس: 051752753

(لیست دادگاه های خانواده خوزستان)

مجتمع قضایی مرکز استان خوزستان

مجتمع قضایی مرکز استان خوزستان

مجتمع قضایی مرکز استان خوزستان واقع در اواز می باشد، این مرجع قضایی به عنوان دادگاه رسسیدگی به دعاوی خانواده انتخاب شده و صلاحیت رسیدگی به انواع دعاوی اعم از طلاق، مهریه، نفقه، حضانت، تمکین و نشوز، انحصار وراثت را دارا است. همچنین این مجتمع قضایی دبیر خانه کمسیون 477 حفاضت اطلاعات دادگستری استان خوزستان نیز می باشد.

آدرس: اهواز، امانیه، دادگستری کل استان خوزستان

شماره تماس: 0613331559

(لیست دادگاه های خانواده زنجان)

شوراهای حل اختلاف زنجان

شوراهای حل اختلاف زنجان

این مرجع قضایی در استان زنجان قرار دارد و صلاحیت رسیدگی به دعاویی را دارد که باگفت و گو و اختار قابل حل شدن باشد، همچنین مرجع قضایی شورای حل اختلاف زنجان به دعاوی خانواده نیز رسیدگی می کند و هدف آن صلح و سازش میان زوجین می باشد.

آدرس: زنجان، مجتمع ادارات، خیابان شهید ورقایی، ساختمان شماره 5 دادگستری زنجان

شماره تماس: 02414267303

دادگستری عمومی و انقلاب زنجان

دادگستری عمومی و انقلاب زنجان

دادگستری عمومی و انقلاب زنجان صلاحیت رسیدگی به انواع دعاوی از جمله حقوقی و کیفری را دارا می باشد، این مرجع قضایی همچنین دارای شعباتی می باشد که به دعاوی خانواده از جمله طلاق، مهریه، نفقه، اجرت المثل، انحصار وراثت، ازدواج دوم، تمکین و نشوز و … رسیدگی می کند.

آدرس: زنجان، بزرگراه 22 بهمن، مجتمع ادارات

شماره تماس: 0243344004

(لیست دادگاه های خانواده سمنان)

دادگاه عمومی حقوقی شهرستان سمنان

دادگاه عمومی حقوقی شهرستان سمنان

این دادگاه همانطور که از نامش نیز پیدا می باشد، صلاحیت رسیدگی به انواع دعاوی حقوقی را دارا می باشد، از این دعاوی می توان به مطالبه خسارت، دعاوی چ و سفته همچنین دعاوی خانواده مثل طلاق و مهریه نیز اشاره کرد.

آدرس: سمنان، گرمسار، بلوار شهید بهشتی، دادگستری شهرستان گرمسار

شماره تماس: 0233581751157

دادگاه عمومی حقوقی سمنان

دادگاه عمومی حقوقی سمنان

این دادگاه نیز در سمنان قرار گرفته و صلاحیت رسیدگی به اواع دعاوی مانند مطالبه سهم الشرکه، اعتراض به ثبت، اعتراض به تحدید حدود همچنین شعباتی برای رسیدگی به دعاوی خانواده اعم از طلاق مهریه، نفقه، انحصار و راثت و …

آدرس: سمنان، شهرستان سمنان، بلوار قدس، خیابان شهدای دادگستری

شماره تماس: 02333351025

(لیست دادگاه های خانواده شیراز)

دادگاه خانواده شیراز

دادگاه خانواده شیراز

این دادگاه همانطور که از اسمش نیز پیدا می باشد صلاحیت رسیدگی به انواع دعاوی خانواده را دارا است این مجتمع قضایی با هدف برقراری ارتباط با زوجین صحبت با آنها، حل کردنت مشکلات ایجاد صلح و سازش میان آنها و در آخر به سرانجام رساندن پرونده های خاناودگی بنا شده است.

آدرس: شیراز، میدان قائم (اطلسی)، بلوار هجرت، سمت راست، کوچه اول

شماره تماس: 07136474012

شورای حل اختلاف شیراز شعبه 1

شورای حل اختلاف شیراز شعبه 1

این مرجع قضایی صلاحیت رسیدگی به انواع دعاوی که ممکگن اسن با صحبت و پیگیری حل شود را دارا است، هدف از تاسیس این مجتمع قضایی رسیدگی به دعاوی ساده و حل کردن پرونده ها همچنین صلح و سازش میان افراد است. این مرجع همچنین دارای 4 شعبه دیگر می باشد.

آدرس: شيراز، بلوار مدرس، بلوار جانبازان (پودنک)، انتهای بلوار، جنب دادگاه تصادفات

شماره تماس: 07137239463

(لیست دادگاه های خانواده قزوین)

مجتمع قضایی شهید بهشتی دادگاه خانواده

مجتمع قضایی شهید بهشتی دادگاه خانواده

از دادگاه های استان قزوین می توان به مجتمع قضایی شهید بهشتی دادگاه خانواده اشاره کرد، این دادگاه دارای چند سال قدمت است و صلاحیت رسیدگی به دعاوی خاناوده اعم از طلاق و مهریه، تمکین و نشوز، نفقه زن ، سرو حرج و … را دار می باشد، این مرجع قضایی همچنین زیر نظر قوه قضایه تاسیس شده است.

آدرس: قزوین، مسکن، بلوار مدرس، خیابان فلسطین، بلوار دهخدا

شماره تماس: 02833347418

شورای حل اختلاف قزوین

شورای حل اختلاف قزوین

شورای حل اختلاف با هدف رسیدگی به و حل و فصل کردن دعاوی و صلح و سازش میان طرفین تاسیس شد، این نهاد زیر نظر قوه قضایه فعالیت می کند، این شورا همچنین دعاوی خانواده را نیز مورد بررسی قرا می دهد.

آدرس: قزوین، کوثر، میدان حافظ، خیابان صیاد شیرازی

شماره تماس: 02833794840

دادگاه انقلاب و عمومی قزوین

دادگاه انقلاب و عمومی قزوین

از دیگر دادگاه های قزوین که شعبات رسیدگی به دعاوی خاناودگی را نیز دارا هستند می توان به دادگاه انقلاب و عمومی قزوین اشاره کرد، این دادگاه همچنین دارای شعبلات رسیدگی به انواع دعاوی خانواده شامل طلاق، مهریه، نفقه و … می باشد.

آدرس: قزوین، بلوار شهید باهنر

شماره تماس: 02833220992

(لیست دادگاه های خانواده قم)

دادسرای انقلاب شهرستان قـم

دادسرای انقلاب شهرستان قـم

دادسرای انقلاب شهرستان قـم صلاحیت رسیدگی به انواع دعاوی خانواده را دارا می باشد، همینطور این دادگاه دارای شعبات 1 تا 11 رسیدگی به دعاوی خانواده می باشد از انواع دعاوی خانواد ه که در این شعبات رسیدگی می شود می توان به طلاق، مهریه، نفقه، اجرت المثل دوران زوجیت، انحصار وراثت و … اشاره کرد..

آدرس: قم، انتهای خیابان شهید لواسانی (ساحلی)، نبش زندان

شماره تماس: 02537707564

مجتمع قضایی شهید قدوسی قم

مجتمع قضایی شهید قدوسی قم

مجتمع قضایی شهید قدوسی به عنوان دادگاه خانواده شناخته می شود که صلاحیت رسیدگی به دعاوی خانواده از جمله طلاق، مهریه، نفقه، حضانت، ملاقات کودک، اجرت المثل، عسر حرج و … دارد.

آدرس: قم، ابتدای خیابان توحید (نیروگاه)، بعد از پل

شماره تماس: 02538833816

(لیست دادگاه خانواده کرمان)

مجتمع قضائی 22 بهمن کرمان

مجتمع قضائی 22 بهمن کرمان

مجتمع قضائی 22 بهمن کرمان در استان کرمان قرار دارد ، و صلاحیت رسیدگی به دعاوی حقوقی، عمومی و بدوی را دارد، از جمله دعاوی که در این دادگاه رسیدگی می شود می توان به دعاوی خانواده طلاق و مهریه، نفقه، حضانت، دعاوی چک و سفته، اخذ خسارت، مطاله غرامت اشاره کرد.

آدرس: کرمان، بلوار 22 بهمن، مجتمع قضائی 22 بهمن

شماره تماس: 03431327001

دادگاه و دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان بم

دادگاه و دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان بم

بم یکی از شهرستان های استان کرمان می باشد که به دلیل جمعیت این منطقه برخی از دادگاه و مراکز قضایی این استان در این شهرستان قرار دارد، این دادگاه صلاحیت رسیدگی به دعاوی حقوقی و کیفری، طلاق، مهریه، دزدی، مزاحمت و … دارا است.

آدرس: کرمان، شهرستان بم، بزرگراه خلیج فارس

شماره تماس: 03444340402

(لیست دادگاه های خانواده کرمانشاه)

دادگاه عمومی حقوقی کرمانشاه

دادگاه عمومی حقوقی کرمانشاه

از دادگاه های کرمانشاه می توان به دادگاه عمومی حقوقی شعبه 3کرمانشاه اشاره کرد این دادگاه دارای چند شعبه است که به ترتیب به تمامی دعاوی حقوقی از جمله دعاوی خانواده مثال طلاق، مهریه، نفقه دیگر دعاوی حقوقی شامل چک و سفته، اختلافات مالی، دعاوی موجر و مستاجر، …. رسیدگی می کند.

آدرس: کرمانشاه، گلستان، بلوار بهشتی، خیابان سی متری دوم

شماره تماس: 08338220860

دادگستری سرپل ذهاب کرمانشاه

دادگستری سرپل ذهاب کرمانشاه

این دادگستری که در کرمانشاه و شهرستان سر پل ذهاب قرار دارد صلاحیت رسیدگی به دعاوی حقوقی و کیفری این منطقه را دارا می باشد، از این دعاوی می تنوان به طلاق، مهریه، نفقه، حضانت، چک و سفته، ادعای خسارت، سرقت، سرقت مسلحانه اشاره کرد.

آدرس: کرمانشاه، شهرستان سرپل ذهاب، خیابان امام خمینی، نرسیده به میدان بسیج

شماره تماس: 08342226050

دادسرای عمومی و انقلابی سرپل ذهاب

دادسرای عمومی و انقلابی سرپل ذهاب

یکی دیگر از دادگاه های کرمانشاه در شهرستان سر پل زهاب قرار دارد، این دادگاه صلاحیت رسیدگی به انواع دعاوی حقوقی، کیفری، خانواده را دارا است، از این دعاوی می توان به طلاق، دعاوی تجاری، دعاوی مالی، نفقه اشاره کرد.

آدرس: کرمانشاه، سر ذهاب

شماره تماس: 08342226050

(لیست دادگاه های خانواده گرگان)

دادسرای عمومی و انقلاب گرگان

دادسرای عمومی و انقلاب گرگان

از دادسرای های استان گرگان می توان به دادسرای عمومی و انقلاب گرگان اشاره کرد۷ این دادگاه همانطور که از نامش مشخص می باشد صلاحیت رسیدگی به ذاوی عمومی را دارا است، این دعاوی شامل دعاوی خانوادگی، ملکی، کیفری، حقوقی می باشد.

آدرس: شهرستان گرگان، خيابان شهيد بهشتي، روبروي مخابرات

شماره تماس: 01732222517

شورای حل اختلاف گرگان

شورای حل اختلاف گرگان

شورای حل اختلاف گرگان نیز یکی از مرکز های قضایی می باشد که زیر نظر قوه قضایه تاسیس شده و فعالیت آن در زمینه حل دعاوی حقوقی می باشد که قابل صلح و سازش نیز هستند، نکته قابل ذکر این است که دعاوی خانوادگی نیز یکی از دعاوی می باشد که در این مجموعه قضایی پیگیری می شود.

آدرس: شهرستان گرگان – خيابان شهيد بهشتي- نبش بهشت 16

شماره تماس: 01734915659333

دادگاه خانواده گلستان

دادگاه خانواده گلستان

این دادگاه یکی دیگر از دادگاه های استان گلستان می باشد که به دعاوی خانوادگی اعم از طلاق، مهریه، نفقه، اجرت المثل، حضانت و … رسیدگی می کند.

آدرس: استان گلستان، شهرگرگان

شماره تماس: 017332222517

(لیست دادگاه های خانواده گیلان)

مجتمع دادگاه خانواده رشت

مجتمع دادگاه خانواده رشت

مجتمع دادگاه خانواده رشت در استان گلستان قرار دارد، رسیدگی به دعاوی خانوادگی استان گیلان وضیفه این مرکز می باشد. از صلاحیت این دادگاه می توان به طلاق، مهریه، نفقه، انحصار وراثت .و… اشاره کرد.

آدرس: رشت، خیابان حافظ، چهارراه پورسینا

شماره تماس: 01333329811

(لیست دادگاه های خانواده مرکزی)

دادگاه خانواده اراک

دادگاه خانواده اراک

این دادگاه در استان مرکزی در شهر اراک قرار دارد و صلاحیت رسیدگی به دعاوی خانواده از جمله طلاق، مهریه، نفقه، اجرت المثل، انحصار وراثت و … را دارا می باشد.

آدرس: اراک، خیابان امام، بلوار رجایی

شماره تماس: 3661222

شورای حل اختلاف اراک

شورای حل اختلاف اراک

شورای حل اختلاف اراک نیز یکی از مراجع قضایی می باشد که زیر نطظر قوه قضاییه به پیگیری پرونده های حقوقی قابل حل شدن و صلح و سازش میان اشخاص می پردازد.

آدرس: اراک، چشمه موشک، خیابان طالقانی، خیابان شریعتی

شماره تلفن: 33418705

(لیست دادگاه های خانواده یزد)

مجتمع شماره یک شورای حل اختلاف یزد

مجتمع شماره یک شورای حل اختلاف یزد

این مجتمع قضایی که در یزد قرار دارد صلاحیت رسیدگی به انواع دعاوی حقوقی و خانواده را دارا می باشد، خدمات رسانی این مجتمع قضایی به اینصورت می باشد که تمامی دعاوی که قابل بررسی می باشد در این حوزه مورد پیگیری قرا می گیرد هدف این مرجع ایجاد صلح بین افراد می باشد.

آدرس: یزد، خیابان سر سنگ، خیابان دوم اشتر زاده

شماره تماس: 03536208925

دادگستری کل استان یزد

دادگستری کل استان یزد

این دادگستری شامل شعبات دادگاه و مراکز قضایی می بشد که به کلیه دعاویه کیفری، خانواده، حقوقی رسیدگی میکند.

آدرس: یزد، بلوار مدرس، خیابان امام رضا غربی، دادگستری کل استان یزد

شماره تماس: 03531162201

(لیست دادگاه های خانواده همدان)

شعبه1 دادگاه خانواده همدان

شعبه1 دادگاه خانواده همدان

دادگاه خانواده همدان دارای چندین شعبع نیز می باشند که صلاحیت رسیدگی به کلیه دعاوی خانواده را دارند این دعاوی شامل، طلاق، مهریه، نفقه، اجرت المثل، انحصار وراثت، حضانت، ملاقات فرزند، تمکین و نشوز و … می شوند.

آدرس: همدان، خیابان بوعلی جنوبی، جنب اداره پست.

شماره تماس: 08138274013

انواع دادگاه های ایران

انواع دادگاه های ایران

در متن زبر با موضوع صلاحیت دادگاه ها آشنا شدید، در مجموع باید تقریر کرد که تمامی دادگاه با توجه به صلاحیت ذاتی و محلیشان به دودسته دادگاه عمومی و اختصاصی تقسیم بندی می شوند که در ادامه مقاله لیست دادگاه خانواده در ایران با آن آشنا می شویم.

  • دادگاه عمومی: دادگاه عمومی در واقع صلاحیت رسیدگی به انواع دعاوی را دارا می باشد، مگر آنکه قانون صلاحیت دعاوی را به مرجع دیگری داده باشد. همچنین این نکته را باید ذکر کنم که طبق دستور قوه قضایه دادگاه عمومی در مراکز شهر های و شهرستان ها طبق محل معین شده تاسیس می شود. اما در سال 1381 طبق گفته رئیس قوه قضایه مبنی بر اینکه می بایست بیش از 1 دادگاه عمومی در شهر ها دایر باشد، این به این معنی است که دادگاه عمومی به دوبخش حقوقی و بخش کیفری تقسیم شد، بعد ها نیز دادگاه عمومیبخش جداگانه ای را برای رسیدگی به دعاوی خانواده اختصاص داد تا دیگر شعبات حق رسیدگی به این دعاوی را نداشته باشند.
  • دادگاه کیفری 1: دادگاه کیفری 1 در دسته دادگاه عمومی جزایی قرار دارد، در مرکز استان ها تاسیس می شود، این دادگاه دارای دو رئیس و دو مستشار می باشد. این دادگاه مسئول رسیدگیبه جرایمی است که باعث سلب حیات، قطع عضو، حبس ابد می باشد
  • دادگاه کیفری 2: دادگاه کیفری دو نیز زیر شاخه دادگاه عمومی کیفری می باشد و مسئول رسیدگی به تمامی جرایم کیفری است مگر آنکه از نظر قانون صلاحیت رسیدگی به این دعاوی به یک دادگاه دیگر سپرده شده باشد.
  • دادگاه انقلاب: دادگاه انقلاب طبق دستور قوه قضاییه در حوزه قضایه در هر استان تشکیل می شود،‌ این دادگاه زیر دسته صلاحیت خصوصی کیفری به شمار می آید،‌
  • داگاه خانواده: دادگاه خانواده صلاحیت رسیدگی به انواع دعاوی خانواده اعم از طلاق، مهریه، نفقه، حضانت، سرپرستی را دارا است، این دادگاه زیر شاخه مراجعه خصوصی حقوقی می باشد،
  • دادگاه تجدید نظر استان: دادگاه تجدید نظر در هر استان تشکیل شده است و صلاحیت رسیدگی به آراء قابل تجدید نظر را دارا است
  • شورای حل اختلاف: شورای حل اختلاف بر پایه صلح و سازش بین اشخاص حقوقی و غیر حقوقی، تحت بررسی قوه قضایه تشکیل شده است،
  • دادگاه عالی انتضامات قضات: دادگاه عالی انتضامات قضات در تهران تشکیل می شود و قضات آن دارای سابقه بیش از 255 سال هستند، ایتن دادگاه صلاحیت رسیدگی به جرایم تمامی قضات می باشند.
  • دادگاه انتضامی وکلا: این دادگاه صلاحیت رسیدگی به تخلفات وکلا می باشد، این دادگاه دارای 3 وکیل خبره دمی باشد که از طرف دادگستری به مدت دوسال انتخاب می شوند.
تفاوت دادگاه و دادسرا

تفاوت دادگاه و دادسرا چیست؟

من حیث المجموع باید گفت برای اینکه بتوانید به تفاوت دادگاه و دادسرا پی ببرید، باید به طور جداگانه به بررسی معنای دادگاه و دادسرا بپردازید. در ادامه مقاله لیست دادگاه های خانواده در ایران با این موضوع بیشتر آشنا می شویم

دادگاه به چه معناست؟ دادگاه نهادی است که بر پایه صلاحیت ذاتی و محلی تقسیم بندی می شوند و به طور کلی با توجه صلاحیت ذاتیشان که قابل تغییر نیست و در مجموع باید گفت یکی از صلاحیت هایی است که بسیار دارای اهمیت می باشد. و صلاحیت محلیشان که منزلت محل استقرار آن مرد توجه قرار می گیرد این موضوع به معنی دعاوی مربوط به هر حوزه قضایی می بایست در دادگاه مستقر در همان حوزه پیگیری شود.

دادسرا به چه معناست؟ دادسرا نهادی است که درمراجعه قضایی هر استان به کمک به دادگاه ها می پردازد که صلاحیت رسیدگی به کشف جرم، تعقیب متهم، اقامه دعوی و اعلام جرم از جنبه حق‌اللهی و حفظ حقوق عمومی و حدود اسلامی، اجرای حکم و نیز رسیدگی به امور حسبی بر اساس مقررات قانونی می باشد، حال که با معنی این دو آشنا شدیم می توانین به بررسی تفاوت این دو موضوع باهم بپردازیم:

چنانچه با معنی دادگاه و دادسرا آشنا شدیم حال به تفاوت آن دو می پردازیم ، در متون زبر گفتیم که دادسرا مسئولیت تعقیب جرم را عهده دار ست اما به دادگاه ههمچین صلاحیتی داده نشده است، همچنین باید بدانید که دادسرا به ریاست دادستان اداره می شود و اجازه صدور حکم را ندارد و یا به عبارت دیگر فقط میتواند قرا صادر کند اما دادگاه اجازه صادر کردن قرار و همینطور صدور حکم را دارا داراست .

تفاوت دادگاه و دادسرا چیست؟

کلام آخر

مقاله معرفی لیست دادگاه های خانواده در ایران به پایان رسید، مادر این مقاله سعی کردیم با معررفی لیست دادگاه های خانواده در ایران به دلیل سهولت در پیدا کردن دادگاه ها در هر کجای ایران که قرار دارید به راحتی دسرسی پیدا کنید، امیدوارم با معرفی این دادگاه ها به شما کمک شایانی کرده باشیم، تشکر که تا آخر مقاله همراه ما بودید همچنین شما می توانید نظرات و پیشنهادات خود را برای ما کامنت کنید.

3/5 - (2 امتیاز)

مینا کریمی

مینا کریمی طراح و پشتیبان سایت با 2 سال سابقه فعالیت در حوزه محتوا نویسی و بازنویسی متون حقوقی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 3 =

دکمه بازگشت به بالا