نکات حقوقی

گواهی تجرد چیست؟ + صدور گواهی تجرد چگونه است؟✔️

ازدواج را می‌توان یکی از قدیمی‌ترین پیوندها بین زن و مرد برشمرد که تا به امروز نیست به قوت خود باقی است. در واقع قانونی‌ترین و شرعی‌ترین نوع رابطه بین زن و مرد را می‌توان ازدواج برشمرد. ازدواج یک پیوند مقدس بین زن و مرد است که در قانون و شرع سفارش‌های بسیار زیادی به آن شده است. قوانین و ضوابط خاصی برای ازدواج در نظر گرفته شده که زوجین می‌بایست با مسئولیت‌های خود آشنا بوده و به این قوانین و ضوابط احترام خاصی بگذارند. یکی از راه‌های فریب در ازدواج این است که آقا یا خانم ازدواج قبلی خود را از همسر آینده‌اش مخفی کند. با استفاده از راهکارهای قانونی می‌توان جلوی فریب در ازدواج را گرفت و تجرد فرد را مورد بررسی قرار داد. در این مطلب سعی داریم شما را با گواهی تجرد و مسائل مربوط به آن آشنا کنیم پس از شما درخواست می‌کنیم تا انتهای مطلب در کنار ما بمانید.

برای ارتباط با بهترین وکیل تهران کلیک کنید!

منظور از گواهی تجرد چیست؟

اگر بخواهیم به این سوال پاسخ دهیم که گواهی تجرد چیست باید به تعریف سازمان ثبت احوال بپردازیم. در واقع گواهی تجرد تاییدیه‌ای بر این موضوع است که دارای شناسنامه پیش از این سابقه ازدواج نداشته است. همچنین در شرایطی ممکن است ازدواج صورت گرفته برای فرد دارای شناسنامه از طریق طلاق یا انفساخ یا موارد دیگر به جدایی منجر شده باشد که تمامی این مسائل در گواهی مربوطه قابل مشاهده است. این گواهی برای مجرد بودن فرد و اثبات آن در محاکم قضایی به کار می‌آید.

سازمان ثبت احوال برای اینکه افراد بتوانند با سهولت و سرعت بیشتری به گواهی‌های مربوطه دست پیدا کنند سامانه‌ای را راه‌اندازی کرده است که عملکردی خاص داشته و افراد به سادگی می‌توانند از طریق آن خواسته‌های حقوقی خود را به پیش ببرند. گاهی برخی از افراد اقدام به فریب در ازدواج می‌کنند و خود را مجرد جلوه می‌دهند برای جلوگیری از چنین اقداماتی لازم است فرد از طریق سازمان ثبت احوال و سامانه‌ای که در این خصوص در اختیار او قرار گرفته است تجرد فرد را به اثبات برساند. وکیل خوب با توجه به سوابق و تجربیات خود و همچنین با تکیه بر دانش و آگاهی به روز خود می تواند کمک شایانی در این مسیر به شما برساند.

گواهی تجرد

سامانه درخواست گواهی تجرد

در صورتی که مایل به دریافت گواهی تجرد هستید ابتدا باید به سایت سازمان ثبت احوال کشور مراجعه کرده و امورات حقوقی خود را از طریق این سامانه به انجام برسانید. در این مرحله باید پس از ورود به سایت سازمان ثبت احوال بر روی دکمه دریافت خدمات کلیک نمایید. در این مرحله لازم است تمامی اطلاعات شخصی و هویتی خواسته شده در فرم مربوطه را تکمیل نموده و آن را در نهایت ثبت کنید در این مرحله است که سامانه مربوطه به شما کد پیگیری خواهد داد تا برای بررسی‌های بیشتر از آن استفاده کنید.

باید در حفظ و نگهداری کد پیگیری خود نهایت کوشش را به خرج بدهید و آن را در جایی یادداشت کنید چرا که برای پیگیری‌های مربوط به گواهی‌ها لازم است از آن استفاده نمایید. در این مرحله شما لازم است با پیغام صدور گواهی تجرد روبرو شوید و در این مرحله لازم است که به سازمان ثبت احوالی که مکان آن را مشخص کرده‌اید مراجعه کرده و با ارائه دادن کپی تمامی صفحات شناسنامه و کارت ملی خود گواهی تجرد را دریافت نمایید. البته در این مرحله لازم است هزینه‌های مربوط به آن را نیز پرداخت کنید.

این نکته را در نظر بگیرید که گواهی تنها در اختیار صاحب شناسنامه قرار خواهد گرفت و افراد دیگر در این زمینه نمی‌توانند برای دریافت به سازمان ثبت احوال مراجعه کنند. اگر مسئولین ثبت احوال متوجه شوند که اطلاعات فرد با اطلاعات گواهی همخوانی ندارد به هیچ عنوان مدارک مربوط را به او تحویل نخواهند داد. اگر در زمینه فریب در ازدواج یا برای دریافت گواهی‌های مربوطه در این زمینه با مشکلات جدی روبرو شده‌اید نخستین اقدام شما باید ارتباط گرفتن با یک وکیل متخصص و خبره باشد.

دلایل نیاز به دریافت گواهی تجرد

در واقع در تکمیل مراحل ازدواج لازم است از این نکته اطمینان حاصل کنید که زوج یا زوج پیش از این ازدواجی نداشته و در حال حاضر مجرد می‌باشد. اطمینان از این موضوع تنها با دریافت گواهی تجرد امکان‌پذیر خواهد بود. بسیاری از افرادی که قصد ازدواج را دارند همواره با این دغدغه روبرو هستند که همسر مورد نظرشان پیش از این ازدواج داشته است یا اینکه در حال حاضر مجرد می‌باشد که برای اطمینان از این موضوع فرد باید به صورت قانونی برای دریافت گواهی تجرد از سازمان ثبت احوال اقدام کند.

در برخی از موارد شاهد این هستیم که زوج یا زوجه مدارک مربوط به ازدواج قبلی را از فرد مخفی کرده است. در قانون راه‌های مختلفی برای پیش‌بینی این موضوع در نظر گرفته شده است که ساده‌ترین راه آن دریافت گواهی‌های مربوطه از سازمان ثبت احوال می‌باشد که در واقع این گواهی‌ها ثابت می‌کند که فرد در حال حاضر مجرد است و بیش از آن آیا ازدواجی داشته یا خیر. در واقع بسیاری از دختران برای کسب اطلاع در خصوص مجرد بودن خواستگارهای خود سعی در دریافت گواهی‌های مربوطه دارند.

امروزه شاهد این هستیم که تعداد زیادی از پرونده‌های مفتوحه در محاکم قضایی به فریب در استخراج اختصاص دارد که بسیاری از افراد را با خود درگیر کرده است. این در حالی است که پیش از وقوع ازدواج می‌توان با دریافت گواهی تجرد از وقوع فریب در ازدواج به میزان قابل توجهی جلوگیری کرد و از مجرد بودن یا متاهل بودن و همچنین درباره سوابق ازدواج خواستگارها اطمینان کافی را به دست آورد. در واقع فریب در ازدواج زمانی حاصل می‌شود که یکی از طرفین به سوابق ازدواج دیگری آگاه نباشد.

درخواست صدور گواهی تجرد

کاربرد گواهی تجرد چیست؟

در واقع با دریافت برگه تجرد از سازمان ثبت احوال شما می‌توانید از متاهل بودن یا مجرد بودن فرد پیش از زمان درخواست آن از طریق سامانه اطلاعات کافی را به دست آورید و این موضوع را می‌توان اصلی‌ترین کاربرد آن به شمار آورد. در واقع در این گواهی تمامی سوابق ازدواج فرد مورد بررسی قرار خواهد گرفت و به اطلاع درخواست کننده قرار می‌گیرد. بسیاری از افراد این گواهی را به مانند گواهی بکارت می‌دانند اما باید اشاره داشته باشیم که تفاوت‌های بسیار زیادی بین این دو گواهی وجود دارد.

در گواهی تجرد تنها به افراد مجرد گواهی داده نمی‌شود و تنها مجرد بودن آنها مورد تایید قرار نمی‌گیرد بلکه ممکن است فرد پیش از این ازدواج کرده و دلایلی طلاق گرفته باشد که در این صورت در گواهی‌های مربوطه تمامی اطلاعات آن درج خواهد شد. در واقع با دریافت برگه تجرد شما می‌توانید درباره تعداد ازدواج‌های فرد پیش از درخواست و همچنین نوع طلاق گرفتن او نیز اطلاعات کافی را به دست آورید. در واقع می‌توان گفت که مهمترین کاربرد این برگ برای جلوگیری از فریب در ازدواج می‌باشد.

نکته دیگر که لازم است در این خصوص با آن اشاره داشته باشیم این است که تنها فرد دارای شناسنامه می‌تواند درخواست گواهی را از سازمان ثبت احوال داشته باشد و افراد دیگر هرگز نمی‌توانند برای دریافت آن اقدامی قانونی انجام دهند. در واقع یک فرد نمی‌تواند برای فرد دیگر گواهی دریافت کند تا مجرد بودن او یا نبودنش را به اثبات برساند. تنها در مدت چند روز پس از درخواست فرد متقاضی قادر خواهد بود که گواهی مربوطه را دریافت نماید و به اطلاعات کافی در خصوص مجرد بودن یا سابقه ازدواج دست پیدا کند.

همچنین باید به این نکته توجه داشته باشیم که دریافت گواهی تجرد مخصوص قشر خاصی از افراد نیست بلکه تمامی افراد جامعه مانند افراد مطلقه و مجرد نیز می‌توانند برای دریافت آن اقدامات لازم را از نظر قانونی و انجام برسانند. برای دریافت گواهی‌های مربوط ابتدا باید در سازمان ثبت احوال و سامانه مربوط به آن ثبت نام کرده و درخواست خود را مبنی بر دریافت گواهی مجرد بودن به ثبت برسانید. همچنین برای دریافت این گواهی لازم است که فرد به صورت حضوری در سازمان ثبت احوال نیز مراجعه کند.

دریافت گواهی تجرد برای افراد مقیم در خارج از کشور

بنا به دلایلی ممکن است افراد مقیم در خارج از کشور نیز مطالبه دریافت گواهی تجرد را داشته باشند که در این صورت باید به نمایندگی‌های جمهوری اسلامی در کشور محل اقامت خود مراجعه نمایند و از آنجا برای دریافت این گواهی اقدامات لازم را به انجام برسانند. در گام نخست لازم است فرد فرم مربوط به درخواست گواهی تجرد را به طور کامل تکمیل نماید تا به درخواست او از نظر قانونی رسیدگی شده و او در مدت زمان کمی پس از درخواست بتواند برگه گواهی را دریافت نماید.

همچنین باید در نظر داشته باشید که فرد در زمان درخواست در نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در کشور محل اقامت خود لازم است اصل شناسنامه و کارت ملی و تصویر تمامی صفحات آن را به همراه داشته باشد. به همراه داشتن اوراق هویتی یکی از شرایط لازم برای دریافت برگه گواهی در خارج از کشور می‌باشد و بدون در اختیار داشتن آن هرگز نمی‌توان درخواستی در این خصوص داشت. علاوه بر این لازم است فرد اصل گذرنامه و تصویر تمامی صفحات آن را نیز به نمایندگی مربوطه ارائه دهد.

همچنین فرد برای دریافت گواهی تجرد در خارج از کشور می‌بایست هزینه‌های مربوط به خدمات کنسولی را نیز پرداخت نماید چرا که این مسئله نقش تعیین کننده‌ای در صدور گواهی مجرد بودن فرد خواهد داشت. در شرایطی ممکن است شناسنامه فرد المثنی باشد که در این صورت لازم است استعلام‌های لازم از طریق مرکز گرفته شود تا اعتبار شناسنامه به اثبات برسد. به هر حال شما می‌توانید در تمامی این مراحل روی کمک‌های یک وکیل متخصص در زمینه امور بین‌الملل نیز حساب باز کنید.

صدور گواهی تجرد

ترجمه گواهی تجرد برای افراد خارج از کشور

در نظر داشته باشید افرادی که در داخل کشور مقیم هستند و درون ایران زندگی می‌کنند نیازی به ترجمه گواهی تجرد نخواهند داشت و این مسئله مربوط آن دسته از هموطنانی است که در کشورهای دیگر مقیم هستند. ممکن است ایرانیان به دلایل تحصیلی یا کاری به کشورهای دیگر مهاجرت کرده باشند و یا اینکه اقامت یا حتی تابعیت کشور مقصد را نیز دریافت کرده باشند در این صورت نیاز است که ترجمه لازم در خصوص گواهی آنها صورت بگیرد تا به این شکل بتوانند امورات حقوقی را در مدت زمان کمتری به سرانجام برسانند.

برای ترجمه انواع مدارک از جمله فرم گواهی تجرد لازم است از دارالترجمه‌های رسمی استفاده نمود. همچنین لازم است گواهی ترجمه شده از طریق دفتر امور ترجمه دادگستری به تاییدیه‌های لازم برسد. به این نکته توجه داشته باشید که ترجمه فرم مربوطه و همچنین تایید آن دارای هزینه‌های لازم است که باید از سوی فرد درخواست کننده به طور کامل پرداخت شود. مجدداً لازم است به این نکته اشاره داشته باشیم که شما در تمامی مراحل دریافت گواهی لازم است از یک وکیل مجرب در این زمینه کمک دریافت کنید‌

گواهی تجرد از کجا بگیریم؟

قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم که گواهی تجرد از کجا بگیریم؟ لازم به ذکر است که برای دریافت گواهی‌های مربوط به تجرد لازم است ابتدا این موضوع مورد بررسی قرار بگیرد که شما داخل ایران زندگی می‌کنید یا خارج از ایران چرا که مراحل مربوط به هر یک با یکدیگر متفاوت می‌باشد. برای دریافت حضوری گواهی تجرد لازم است به نزدیک‌ترین اداره ثبت احوال به محل زندگی خود مراجعه کرده و به صورت حضوری درخواست خود را مطرح کنید در این صورت است که باید مدارک مانند شناسنامه را نیز با خود به همراه داشته باشید.

همچنین در صورتی موفق به دریافت گواهی‌های مربوط به تجرد به صورت حضوری خواهید شد که هزینه‌های آن را معادل ۱۶۵۰۰ تومان پرداخت نمایید؛ اما برای دریافت گواهی تجرد به صورت آنلاین لازم است وارد سایت ثبت احوال کشور شوید و سپس در آن نامنویسی کنید برای ثبت نام در این سامانه لازم است کد ملی و شماره تلفن همراه خود را وارد نمایید. پس از نامنویسی در این سامانه لازم است درخواست صدور گواهی‌های مربوطه را داشته باشید. اگر به صورت آنلاین اقدام کنید باید هزینه ۱۸ هزار تومان را پرداخت کنید.

در مدت سه روز کاری گواهی تجرد به صورت آنلاین برای شما ارسال خواهد شد. در صورتی که در خارج از کشور زندگی می‌کنید برای دریافت گواهی‌های مربوط به تجرد لازم است که به نزدیک‌ترین سفارت یا کنسولگری به محل زندگی خود مراجعه نمایید. همچنین لازم است در خارج از کشور مدارکی مانند اصل گذرنامه و رسید پرداخت و همچنین اصل شناسنامه و اوراق هویتی را با خود به همراه داشته باشید. هزینه صدور این گواهی در کشورهای مختلف دارای تفاوت‌های بسیار زیادی با یکدیگر می‌باشد.

دقت داشته باشید که در خارج از کشور زمان بیشتری برای صدور گواهی تجرد زمان نیاز است. در شرایطی ممکن است فرد متقاضی متعلق باشد که در این صورت باید اصل و کپی طلاقنامه را نیز ارائه دهد. اگر فرد متقاضی دارای فرزند باشد گاهی از او خواسته می‌شود که اصل و کپی شناسنامه فرزندان خود را نیز به اداره ثبت احوال یا کنسولگری مربوط تحویل دهد. به هر حال باید اشاره داشته باشیم که افراد ممکن است برای اخذ ویزا نیازمند دریافت گواهی‌های مربوط به مجرد بودن داشته باشند.

موارد استفاده از گواهی تجرد

در بسیاری از امورات حقوقی و غیر حقوقی نیاز به دریافت گواهی تجرد است و می‌توان موارد استفاده مختلفی را برای آن برشمرد. اشاره داشتیم که یکی از مهم‌ترین کاربردهای دریافت گواهی مربوط به تجرد زمانی است که فرد قصد ثبت ازدواج را دارد. دریافت این گواهی به میزان قابل توجهی از بروز فریب در ازدواج جلوگیری خواهد کرد و بسیاری از افراد که در این زمینه دغدغه دارند می‌توانند گواهی‌های مربوطه را از سازمان ثبت احوال دریافت نموده و از سابقه ازدواج خواستگار خود اطمینان حاصل کنند.

همچنین در مواردی برای اخذ ویزا از کشورهای مختلف در سطح جهان لازم به دریافت گواهی مربوط به تجرد است. گاهی در مراحل اخذ ویزا و اقامت در کشورهای دیگر نیاز است تا فرد از طریق کنسولگری یا اداره ثبت احوال گواهی تجرد را دریافت نموده و پس از ترجمه آن را در اختیار نهاد مربوطه قرار دهد. همچنین در برخی از موارد شاهد این هستیم که فرد برای استخدام شدن در برخی از سازمان‌های خاص نیاز به دریافت گواهی تجرد دارد. در شرایطی خاص نیز فرد متقاضی دریافت وام باید این گواهی را به بانک تحویل دهد.

مدت زمان اعتبار گواهی تجرد چقدر است؟

بسیاری از افراد در خصوص مدت زمان اعتبار گواهی تجرد با سوالاتی روبرو هستند. برای مثال ممکن است فردی موفق به دریافت این گواهی از سازمان ثبت احوال شده باشد و قصد استفاده از آن را برای ثبت ازدواج یا دریافت ویزا داشته باشد که در این صورت با این سوال روبرو می‌شود که برگه مربوطه تا چه زمانی اعتبار خواهد داشت؟ باید به این نکته اشاره داشته باشیم که از نظر قانونی مدت زمان اعتباری برای فرم تجرد وجود نخواهد داشت و نمی‌توان مدت زمانی را برای آن مشخص کرد.

این موضوع درست است که گواهی‌های مربوط به فرم تجرد دارای مدت زمان اعتبار خاصی نیست اما باید این نکته را نیز در نظر بگیرید که برخی از سازمان‌های خاص تنها آن دسته از گواهی‌هایی را مورد استناد قرار می‌دهند که در بازه زمانی مشخصی دریافت شده باشند. در صورتی که مدت زمان دریافت این گواهی از سوی سازمان مربوطه مورد تایید قرار نگیرد لازم است که مجدداً با مراجعه به سازمان ثبت احوال یا کنسولگری ایران در خارج از کشور برای دریافت این گواهی اقدامات لازم را در نهایت به انجام برسانید.

گواهی تجرد

لزوم مراجعه به وکیل برای دریافت گواهی تجرد

ممکن است درون ایران زندگی کرده و یا اینکه در خارج از کشور باشید و برای دریافت گواهی تجرد مشکلات عدیده‌ای پیش روی شما قرار گرفته باشد. در این صورتلازم است پیش از هرگونه اقدام عجولانه از یک وکیل مجرب و خبره در این زمینه مشاوره حقوقی دریافت کنید تا او راهکارهای قانونی پیش روی شما قرار داده و شما را در این زمینه یاری دهد. وکیل با روال دریافت گواهی‌های مربوط به تجرد آشنایی بیشتری دارد و می‌تواند در اداره ثبت احوال از حقوق قانونی شما دفاع کرده و در نهایت موفق به دریافت فرم گواهی مربوط شود.

همچنین اگر در خارج از کشور زندگی می‌کنید لازم است از وکیلی کمک بگیرید که در زمینه امور بین‌الملل آشنایی بیشتری داشته و کارهای مربوط به دریافت گواهی تجرد را در مدت زمان کمی به انجام برساند. در این صورت است که می‌توانید در هزینه و زمان مورد نظر خود به میزان قابل توجهی صرفه‌جویی کنید. وکیلی که به خدمت می‌گیرید باید دانش حقوقی بالایی در اختیار داشته باشد و از نظر سابقه کار رزومه درخشانی را از خود به جای بگذارد در این صورت است که می‌توانید شانس کسب پیروزی را افزایش دهید.

کلام آخر

از همراهی شما مخاطبان عزیز با سایت برترین وکیل نهایت تشکر و قدردانی را داریم و امیدواریم مطالبی که در این سایت به آنها اشاره نمودیم برای شما کارایی و بازدهی داشته باشد. در این مطلب کوشیدیم تا اطلاعات جامعی را در خصوص گواهی تجرد به شما ارائه دهیم و همچنین کوشیدیم تا مهمترین مراحل برای دریافت آن از طریق سازمان ثبت احوال را بررسی نماییم. علاوه بر این موارد استفاده و کاربرد برگه تجرد از سوی سایت برترین وکیل مورد بررسی‌های دقیق قرار گرفت. اکنون از شما می‌خواهیم که اگر نظر یا تجربه‌ای درباره مطالب ذکر شده دارید آن را با ما در قسمت دیدگاه به اشتراک بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

فردین ساریخانی

نویسنده و ویراستار متون ادبی، حقوقی/روزنامه نگار/عاشق کتاب، هنر، سفر و فیلم کلاسیک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + هشت =

دکمه بازگشت به بالا