نکات حقوقی

آیا فارکس در ایران جرم است؟ + دلایل ممنوعیت فارکس ⚖️

اگر در بازار ارز دیجیتال فعالیت کرده باشید به طور قطع با نام فارکس نیز آشنا شده‌اید و اطلاعات مختصری را نیز ممکن است درباره آن به دست آورده باشید. فارکس که از آن به عنوان بازار مبادله ارزهای جهانی نیز یاد می‌شود یکی از مهم‌ترین بازارها برای فعالیت بسیاری از افراد محسوب می‌شود. معامله ارزهای رایج کشورها از دیرباز انجام می‌شده و طرفداران خاص خود را نیز دارد. در واقع مهمترین هدف فارکس این است که ارزش پول‌های دو کشور را با یکدیگر مقایسه کرده و آن را ارزیابی نماید؛ اما سوالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که آیا فارکس در ایران جرم است؟ در این مطلب از سایت برترین وکیل سعی داریم به سوالاتی از این جنس پاسخ کاملی را ارائه دهیم پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

سابقه فارکس در ایران

پیش از اینکه به این سوال پاسخ دهیم که آیا فارکس در ایران جرم است یا خیر می‌بایست مختصری درباره فارکس در ایران و سابقه آن اطلاع کسب کنیم. باید اشاره کنیم که امروزه در بسیاری از کشورهای جهان به قوانین و مقررات مربوط به فارکس و تجارت ارزهای رایج دنیا پرداخته شده و شرایط خاصی را نیز برای آن در نظر گرفته‌اند از این رو فارکس در این کشورها به صورت قانونی و رسمی دنبال می‌شود اما ما در اینجا به دنبال این هستیم تا متوجه شویم که آیا در ایران نیز چنین اتفاقی افتاده است یا خیر؟

باید اشاره کنیم که قانون مدونی برای فارکس در ایران وجود ندارد و این قانون کاملاً مبهم می‌باشد و همین مسئله مشکلات بسیاری را به وجود آورده است. به دلیل اینکه قانون شفاف و صریحی در خصوص فعالیت فارکس در ایران نداریم باید اشاره کنیم که فارکس در ایران در حال حاضر جرم تلقی می‌شود. به دلیل اینکه قانون مشخصی در این باره وجود ندارد بسیاری از معامله‌گران در بازار فارکس با ابهامات زیادی روبرو شده‌اند و همین مسئله بسیاری از خسارت‌های مالی را برای آنها به دنبال داشته است.

دقت داشته باشید که فعالیت فارکس در ایران معمولاً با معایب بسیار زیادی همراه است که از جمله مهم‌ترین آنها می‌توان به غیرقانونی بودن فارکس و نوسانات مداوم بازار ارز اشاره نمود. یکی دیگر از مشکلاتی که همواره پیش روی معامله‌گران در بازار فارکس است این می‌باشد که این افراد معمولاً به پلتفرم‌های معاملاتی بین‌المللی دسترسی ندارند و همین مسئله برای آنها خسارت‌های جبران ناپذیری را به بار می‌آورد. از سوی دیگر اطلاعات کمی در خصوص این بازار ارز بین‌المللی در ایران وجود خواهد داشت.

آیا فارکس در ایران جرم است

آیا فارکس در ایران جرم است؟

حالا که با سابقه فارکس آشنا شدیم وقت آن رسیده تا به این سوال پاسخ دهیم که آیا فارکس در ایران غیرقانونی است یا خیر. دقت داشته باشید که در سال ۱۳۹۰ فعالیت دفاتر مربوط به فارکس توسط سازمان بورس کشور غیرقانونی اعلام شد و در واقع این دفاتر نمی‌توانند هیچگونه فعالیت قانونی در کشور داشته باشند. چنین اقدامی از سوی سازمان بورس با انتقادات برخی از کارشناسان همراه بود اما حقیقت این است که چنین اقدامی از سوی سازمان بورس به دلیل وجود برخی از شرکت‌های هرمی بود.

با این حال باید دقت داشته باشیم که فعالیت برخی از شرکت‌های کلاهبردار هرمی نباید باعث شود تا دسترسی‌ها به بازار جهانی فارکس برای ایرانیان محدود شود. البته کارشناسان این حوزه دلایل مختلفی را برای ممنوع بودن و غیرقانونی بودن فارکس در ایران بیان می‌کنند که از جمله مهم‌ترین آنها می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم. البته باید دقت داشته باشیم که افرادی که با این بازار سر و کار دارند اغلب با نگرانی و دل مشغولی‌های بسیار زیادی در بانک‌های مربوطه حضور پیدا می‌کنند.

برای تماس با بهترین وکیل بورس و اوراق بهادار ایران کلیک کنید!

مهمترین دلایل غیرقانونی بودن فارکس در ایران

در قسمت‌های قبل به این سوال پاسخ دادیم که آیا فارکس در ایران جرم است یا خیر و اکنون سعی داریم مهمترین دلایلی را مورد بررسی قرار دهیم که بر اساس آنها کارشناسان مربوط غیرقانونی بودن فارکس را توجیه می‌کنند. اشاره داشتیم که در سال ۱۳۹۰ سازمان بورس کشور فعالیت دفاتر مربوط به فارکس را غیرقانونی اعلام کرد و مهم‌ترین دلیل این سازمان فعالیت برخی از شرکت‌های هرمی در آن زمان بود. در ادامه سعی داریم برخی از مهم‌ترین دلایل غیرقانونی بودن فارکس در ایران را مورد بررسی قرار دهیم:

  • اعتبار کارگزاران به معامله‌گران
  • خروج ارز از ایران به خارج از کشور
  • ضرر و زیان هنگفت افراد معامله‌گر در صورتی که آگاهی نداشته باشند
  • احتمال پیروزی سرمایه‌گذاران ایرانی در رقابت با سایر سرمایه‌گذاران بسیار پایین است چرا که اطلاعات کمی در این خصوص خواهند داشت
  • باید به این نکته توجه داشته باشید که در کشورهای دیگر در سراسر جهان معمولاً افراد حرفه‌ای وارد بازار فارکس می‌شوند اما در ایران جریان کاملاً متفاوت است و افراد عادی نیز به این حوزه وارد می‌شوند که شانس کسب پیروزی برای آنها پایین است.
  • ربا بودن درآمدهای حاصل از بازار فارکس طبق فتوای برخی از علما
  • در بسیاری از موارد در بازار فارکس معاملات صورت گرفته به شکل غیر واقعی انجام می‌شوند
آیا فارکس در ایران جرم است

اعتبار کارگذارها به معامله‌گران از دلایل غیرقانونی بودن فارکس

در پاسخ به این سوال که آیا فارکس در ایران جرم است یا خیر اعلام نمودیم که بنا به برخی از دلایل مهم سازمان بورس کشور در سال ۱۳۹۰ فعالیت دفاتر و کارگذاری‌های فارکس در ایران را غیرقانونی اعلام کرده و آن را جرم تلقی می‌کند. علاوه بر این اشاره داشتیم که اعتبار کارگذارها به معامله‌گران یکی از دلایل مهمی است که فارکس در ایران فعالیت مجرمان محسوب می‌شود. انبار لازم است به این نکته توجه داشته باشید که جذابیت‌های مربوط به بازار فارکس مربوط به فعالیت برخی از کارگزاری‌ها می‌باشد.

در نظر داشته باشید که اگر کارگزاری‌های مربوطه اعتبار لازم را به معامله‌گران ندهند جذابیت بازار فارکس برای بسیاری از افراد متقاضی به طور کامل از میان برداشته می‌شود. از سوی دیگر از آنجایی که برخی از سرمایه‌گذاران سرمایه کمی را در اختیار دارند جذابیت معامله برای آنها از میان رفته و دیگر اقدامی در این بازار انجام نخواهند داد. البته لازم است به این نکته اشاره داشته باشیم که در صورت فعالیت در بازار فارکس و مواجهه با مشکلات حقوقی لازم است با یک وکیل مجرب و خبره در ارتباط باشید.

خروج ارز از کشور از دلایل ممنوعیت فارکس در ایران

یکی دیگر از دلایل ممنوعیت فارکس در ایران این است که باعث می‌شود مقدار زیادی از پول از ایران خارج شده و مشکلات اقتصادی بسیاری را برای کشور به همراه داشته باشد. در ابتدای مقاله به این موضوع اشاره داشتیم که بازار فارکس مربوط به مبادله ارزهای رایج کشورها می‌باشد. در واقع معامله‌گران در این بازار اقدام به خرید و فروش ارزهای رایج برخی از کشورهای مهم می‌کنند. بدیهی است که چنین اقداماتی در جهت خرید و فروش برخی از ارزهای کشورها باعث شود تا مقدار زیادی پول از کشور خارج شود.

اشاره داشتیم که قانون مشخصی برای فارکس در ایران وجود ندارد و همین مسئله باعث می‌شود که نظارت بر روی این بازار بسیار پایین باشد و همین مسئله خروج ارز از کشور را تسریع ببخشد. در واقع نظارت دولت‌ها بر روی سرمایه‌گذاران باید به گونه‌ای باشد که سرمایه‌گذاری در روی زیرساخت‌های داخل کشور انجام شود نه اینکه پول از کشور خارج شده و در اختیار معامله‌گران خارجی قرار بگیرد. مشکلات اقتصادی که در این شرایط به کشورها وارد می‌شود سبب شده تا فعالیت آن در ایران غیرقانونی شمرده شود.

آیا فارکس در ایران جرم است

ضرر و زیان معامله‌گران مبتدی از دلایل ممنوعیت فارکس

در قسمت‌های قبل به این سوال پاسخ دادیم که آیا فارکس در ایران جرم است یا خیر. اشاره داشتیم که دلایل مختلفی باعث می‌شود تا فعالیت این بازار جهانی در ایران ممنوع باشد. باید اشاره داشته باشیم یکی از مهم‌ترین این دلایل ضرر و زیان افراد مبتدی در بازار فارکس می‌باشد. معمولا افرادی که به بازار جهانی فارکس ورود پیدا می‌کنند اطلاعات کمی در اختیار دارند و همین مسئله باعث می‌شود تا سرمایه بسیار زیادی را از دست داده و متحمل خسارت‌ها و عواقب بسیار ناگوار و هنگفتی شوند.

دقت داشته باشید که تقریباً بخش عمده‌ای از افرادی که وارد بازار فارکس می‌شوند با خسارت‌های جبران ناپذیری روبرو می‌شوند. شاید اصلی‌ترین دلیل برای شکست این افراد در بازار فارکس این باشد که اطلاعات کمی در اختیار دارند این افراد معمولاً اطلاعات خود را به صورت غیر حضوری و تنها با مطالعه چند دوره آموزشی به دست می‌آورند. در واقع هدف اصلی این افراد این است که سرمایه خود را افزایش دهند اما عدم اطلاعات کافی در خصوص بازارهای ارز سبب می‌شود تا بسیار ضرر کند.

بسیاری از علما با در نظر گرفتن قاعده لاضرر در احکام شرعی اقدام در بازار فارکس را ممنوع و حرام اعلام کرده‌اند. لازم است به این نکته اشاره داشته باشیم که معمولاً سرمایه‌گذاران در کشورهای خارجی وقتی به بازار فارکس ورود پیدا می‌کنند که اطلاعات کاملی را در این خصوص به دست آورده باشند و در آن به نبوغ برسند. در واقع افراد تازه کار در ایران لازم است در صورت ورود به بازار فارکس با افراد حرفه‌ای در سراسر دنیا رقابت کنند که همین مسئله باعث می‌شود تا خسارت‌ها و ضررهایی به آنها وارد شود.

امکان کم پیروزی از دلایل غیرقانونی بودن فارکس

در قسمت‌های قبل در خصوص این سوال که آیا فارکس در ایران جرم است یا خیر توضیحات جامعی را ارائه دادیم باید اشاره کنیم که زیرساخت‌های مربوط به بازارهای ارز در کشور ضعیف است. از سوی دیگر باید اشاره داشته باشیم که سرعت اینترنت در کشور نیز پایین می‌باشد حال آنکه برای ورود به بازار فارکس می‌بایست اینترنت پرسرعتی را در اختیار داشته باشید تا متحمل خسارت‌های جبران ناپذیر نشوید. در واقع یک فرد مبتدی نمی‌تواند با بنگاه‌های بزرگ در سراسر کشور در بازار فارکس فعالیت کند.

در واقع مهم‌ترین دلیلی که باید برای ممنوع بودن و غیرقانونی بودن فعالیت فارکس در ایران به آن اشاره داشته باشیم این است که افراد ایرانی که در این حوزه ورود پیدا می‌کنند معمولاً افراد مبتدی و تازه کار هستند و این افراد باید با آن دسته از بنگاه‌ها و بانک‌های بزرگ جهانی که به صورت حرفه‌ای فعالیت دارند رقابت نمایند. بدیهی است که این افراد پس از ورود به بازار ارز متحمل خسارت‌ها و ضررهای جبران ناپذیری می‌شوند. اطلاعات این افراد اغلب از راه گذراندن چند دوره آموزشی به دست می‌آید.

آیا فارکس در ایران جرم است

مجوز فعالیت فارکس در ایران

تمامی افرادی که به صورت حرفه‌ای در بازارهای ارز فعالیت می‌کنند به خوبی می‌دانند که در صورت همکاری با کارگزاری‌ها می‌توانند اطمینان حاصل کنند که توسط قوانین و مقررات کشور محافظت شده و اعمال خسارت برای آنها به حداقل می‌رسد؛ اما در پاسخ به این سوال که آیا فارکس در ایران جرم محسوب می‌شود یا خیر به این نکته اشاره کردیم که فعالیت این بازار ارز در کشور غیرقانونی است بنابراین هیچ کارگزاری تاکنون نتوانسته از نهادهای مربوطه مجوزهای لازم برای فارکس را دریافت کند.

در واقع این نکته را در نظر بگیرید که فعالیت‌های بازار فارکس تحت نظارت یک نهاد مشخص نیست و همین مسئله کار را برای دریافت مجوز بسیار سخت و نشدنی می‌کند. به هر حال شما کارگزاری را انتخاب می‌کنید که مجوزهای لازم برای فعالیت در این حوزه را از نهادهای مربوطه دریافت نکرده است و همین مسئله می‌تواند مقدمه‌ای برای بروز خسارت‌های احتمالی و حتی کلاهبرداری شود. در واقع شما باید به سراغ آن دسته از کارگزاری‌هایی بروید که از سازمان صدور مجوزهای مالی اعتبار دریافت کرده‌اند.

آیا فارکس در ایران جرم است

مجازات فارکس در ایران

دقت داشته باشید که اگر مالی را در بازار فارکس به دست آورده باشید در واقع غیرقانونی و نامشروع می‌باشد و باید در خصوص آن در دادگاه‌های کیفری توضیح و رفع اتهام انجام دهید. در واقع باید به این نکته اشاره داشته باشیم که سرمایه‌ای که از بازار فارکس به دست می‌آید بر اساس فتوای بسیاری از علما شرعی نمی‌باشد. امروزه کلاهبرداری‌های زیادی در بازار فارکس انجام می‌شود و شاید اصلی‌ترین دلایل ممنوع بودن آن همین مورد باشد.

امروزه در سراسر جهان کلاهبرداری‌های بسیار زیادی در بازار فارکس انجام می‌شود و بیم آن می‌رود که افراد پس از ورود به این بازار غیرقانونی دچار خسارت‌های مالی شدیدی شوند. بسیاری از قوانین کشور از شرع مقدس اسلام استخراج شده است و مسائل مربوط به فارکس نیز همین طور است. در واقع افراد معامله‌گر اگر مالی را از بازار فارکس به دست بیاورند از نظر قانون ممنوع و غیر شرعی به حساب می‌آید. مهمترین مجازاتی که قانون برای به دست آوردن اموال از فارکس در نظر گرفته است به شرح زیر می‌باشد.

بر اساس ماده قانونی ۴۹ از قانون اوراق بهادار هر کس در بازار فارکس فعالیت داشته باشد به یک ماه تا ۶ ماه حبس محکوم خواهد شد. از سوی دیگر برای فرد مجرم جزای نقدی نیز در نظر گرفته می‌شود که مقدار آن سه برابر مالی است که فرد با حضور در بازار فارکس به دست آورده. البته ممکن است در شرایطی فرد مال خود را در بازار فارکس از دست داده و متحمل خسارت‌های سنگینی شده باشد در چنین شرایطی مجازات‌های بسیار سختگیرانه‌ای برای آنها اعمال نمی‌گردد؛ بنابراین باید این نکته را مد نظر قرار دهید.

به طور معمول افرادی که بدون اطلاعات کافی در بازار فارکس ورود پیدا می‌کنند متحمل خسارت‌های سنگینی می‌شوند این افراد در نقش قربانی هستند و مجازات‌های سنگینی برای آنها در نظر گرفته نمی‌شود؛ اما کارگزاری‌هایی که در این زمینه فعالیت داشته باشند متحمل مجازات‌های سنگینی خواهند داشت چرا که فعالیت دفاتر و کارگذاری‌ها در زمینه فارکس در ایران کاملاً ممنوع و غیرقانونی می‌باشد. شما می‌توانید برای اثبات جرم فارکس در مراجع قضایی از بهترین وکیل کیفری در تهران کمک دریافت کنید.

آیا فارکس در ایران جرم است

لزوم مراجعه به وکیل برای دعاوی مربوط به فارکس

اگر بامشکلات مربوط به فارکس دست به گریبان هستید بهتر است پیش از هرگونه تصمیمات عجولانه از یک وکیل مجرب و سرشناس کمک دریافت کنید تا او به شما کمک کند تا خواسته‌های حقوقی خود را به درستی دنبال کرده و آنها را به نتیجه برسانید. می‌دانیم که فارکس در ایران جرم محسوب می‌شود بنابراین ممکن است دعاوی در این خصوص علیه شما اقامه شده باشد در چنین شرایطی لازم است به سراغ آن دسته از وکلایی بروید که به صورت تخصصی در این زمینه فعالیت داشته و اطلاعات جامعی را به دست آورده‌اند.

از سوی دیگر ممکن است در بازار فارکس از شما کلاهبرداری شده باشد در چنین شرایطی نیز باید از وکلای خبره و کارکشته کمک دریافت کنید. وکیلی که به خدمت می‌گیرید باید دانش آموخته یکی از مطرح‌ترین دانشگاه‌های کشور باشد و سابقه بالایی در زمینه مسائل حقوقی داشته باشد. از سوی دیگر وکالت یک امر تخصصی به شمار می‌رود بنابراین باید به سراغ آن دسته از وکلایی بروید که سال‌های زیادی مشغول رسیدگی به پرونده‌های مربوط به دعاوی مالی و فارکس بوده‌اند تا شانس کسب پیروزی برای شما افزایش پیدا کند.

کلام آخر

از همراهی شما مخاطبان عزیز با مطالب سایت برترین وکیل تشکر و قدردانی می‌کنیم و امیدواریم مطالب مندرج در این سایت به دانش حقوقی شما افزوده باشد. در این مقاله تلاش کردیم تا به این سوال پاسخ دهیم که آیا فارکس در ایران جرم است یا خیر و در این باره سعی کردیم تا سابقه فعالیت فارکس در ایران را مورد بررسی قرار دهیم. از سوی دیگر به مسائلی مانند دلایل ممنوعیت فارکس در ایران پرداختیم و به برخی از موارد اشاره نمودیم و هر یک را نیز به صورت تخصصی مورد بررسی و توضیح قرار دادیم. اکنون از شما می‌خواهیم که نظرات و تجربیات خود را با ما و سایر مخاطبان سایت به اشتراک بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

فردین ساریخانی

نویسنده و ویراستار متون ادبی، حقوقی/روزنامه نگار/عاشق کتاب، هنر، سفر و فیلم کلاسیک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − دو =

دکمه بازگشت به بالا