نکات حقوقی

حق الوکاله وکیل برای طلاق در شیراز ⚖️【سال1403】

بهترین راه برای حل و فصل اختلافات و مشکلات پیش آمده این است که آن ها را به محاکم قضایی ارجاع دهیم. اما لازمه حضور موفق در محاکم قضایی این است که با قوانین و مقررات آشنایی کامل داشته باشیم. زیرا در غیر این صورت ممکن است عواقبی ناشی از شکست به ما تحمیل شود که آینده ما را تحت تاثیر قرار دهد. استخدام یک وکیل مجرب و خبره به میزان زیادی می تواند از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کند و پرونده را در مسیر درست خود قرار دهد. اما لازم است پیش از استخدام یک وکیل برای رسیدگی به پرونده با میزان حق الوکاله وی آشنا باشیم. در این مقاله سعی داریم اطلاعات دقیقی درباره میزان حق الوکاله وکیل برای طلاق در شیراز به شما ارائه دهیم تا بتوانید با خیالی آسوده برای حل اختلافاتتان به وکیل مراجعه کنید.

حق الوکاله چیست؟

امروزه تعداد زیادی از وکلا در سطح شهر شیراز مشغول به کار هستند. این وکلا آماده هستند تا وکالت پرونده های مختلف را بر عهده گرفته و آن ها را در رسیدن به موفقیت یاری کنند. در واقع حق الوکاله دستمزدی است که به وکیل برای انجام امورات حقوقی از سوی موکل پرداخت می شود. در اصل شما برای رسیدگی به پرونده خود به وکیل نیاز دارید و او در ازای انجام این امور حقوقی که در آن تخصص دارد، مبلغی را به عنوان حق الوکاله از شما طلب می کند.

حق الوکاله وکیل برای طلاق در شیراز به عوامل مختلفی بستگی دارد و نمی توان مبلغ مشخصی برای آن در نظر گرفت. لازم است پیش از امضای هر گونه قرارداد با بهترین وکیل طلاق در شیراز مورد نظرتان یک جلسه با او تدارک ببینید و در این جلسه از او درباره دستمزد درخواستی اش کسب اطلاع نمایید. وکیل پس از مطالعه کامل پرونده مبلغی را به عنوان حق الوکاله از شما درخواست می کند. این مبلغ ممکن است طبق نظر وکیل انتخابی شما تعیین گردد و موکل ملزم به پرداخت آن است.

حق الوکاله چیست؟

حق الوکاله چگونه تعیین می شود؟

همان طور که اشاره کردیم لازم است پیش از امضای قرارداد جلسه ای را با وکیل خود تدارک ببینید و در آن خواسته ها و دغدغه های خود درباره پرونده را به طور کامل و صریح بیان کنید. وکیل نیز در این جلسه می بایست پرونده را از جوانب مختلف مورد رصد قرار دهد و در نهایت مبلغی را به عنوان حق الوکاله به موکل پیشنهاد دهد. دقت داشته باشید که حق الوکاله وکیل برای طلاق در شیراز به صورت توافقی بین وکیل و موکل تعیین می گردد.

در واقع علاوه بر وکیل، موکل نیز می تواند در میزان حق الوکاله دخل و تصرف داشته باشد. حق الوکاله به صورت توافقی تعیین می شود و معنای آن چنین است که موکل نیز می تواند رقم پیشنهادی خود را ارائه دهد و درباره کم و کیف آن به توافق برسند. در صورتی که در ابتدای کار، قراردادی درباره میزان حق الوکاله بین طرفین به امضا نرسد، میزان دستمزد وکیل بر اساس تعرفه وکالت تعیین می گردد و در پایان از موکل درخواست می شود.

در واقع تعرفه وکالت برای ایجاد نوعی از وحدت رویه در بین وکلای مختلف در شهرهای گوناگون تعیین شده است. اما باید این نکته را توجه داشته باشید که اصل و مبنا در تعیین حق الوکاله وکیل برای طلاق در شیراز همان توافقی است که با تفاهم وکیل و موکل به امضا رسیده است و مبلغ دستمزد بر اساس آن طلب می شود. لازم است برای اطلاع از میزان حق الوکاله وکلای مختلف با آن ها در ارتباط باشید و از خود آن ها در این باره سوال بپرسید.

شیوه پرداخت حق الوکاله به چه صورت است؟

لازم است پس از توافق وکیل و موکل بر سر مبلغ قرارداد، قراردادی بین طرفین به امضا برسد. در این قرارداد می بایست به جزئیات حق الوکاله اشاره شود. لازم است مبلغ حق الوکاله، شیوه پرداخت آن و نیز زمان پرداخت را به دقت در قرارداد ذکر کنید تا بعدها طرفین دچار اختلافات جدی در این باره نشوند. همچنین لازم است تعهدات بهترین وکیل خانواده در شیراز مورد نظر نیز در این توافق نامه به صراحت ذکر شود. در واقع باید مشخص گردد که حق الوکاله در ازای چه تعهداتی از سوی وکیل به او پرداخت می شود.

معمولا روال پرداخت حق الوکاله وکیل برای طلاق در شیراز به این صورت است که موکل می بایست در ابتدای امضای قرارداد نیمی از مبلغ تعیین شده را به وکیل تحویل دهد. نیم دیگر از مبلغ حق الوکاله پس از اعلام رای قطعی دادگاه به او پرداخت خواهد شد. اما شما می توانید از طریق توافق با وکیل انتخابی، شیوه پرداخت را تغییر داده و آن گونه که مایل هستید تنظیم کنید. در واقع طرفین در خصوص تعیین میزان حق الوکاله و شیوه پرداخت و زمان آن کاملا مختار هستند.

نحوه پرداخت حق الوکاله

چه عواملی در میزان حق الوکاله موثر هستند؟

باید به این نکته توجه داشته باشید که نمی توان رقم مشخصی را به عنوان حق الوکاله وکیل برای طلاق در شیراز معرفی کرد. در واقع عوامل مختلفی وجود دارد که میزان حق الوکاله را افزایش یا کاهش می دهند. مهم ترین عامل در تعیین حق الوکاله، موضوع پرونده است. نمی توان حق الوکاله وکلا برای رسیدگی به دعاوی مختلف را یکسان در نظر گرفت. برای مثا ممکن است حق الوکاله وکیل برای رسیدگی به دعاوی طلاق متفاوت از دعاوی حق حضانت فرزندان در دادگاه باشد.

زمان بر بودن رسیدگی به یک پرونده نیز از دیگر عواملی است که می تواند نقش موثری در میزان دستمزد وکلا داشته باشد. در واقع یک وکیل اطلاعات وسیعی درباره پرونده کسب می کند و میزان زمان لازم برای رسیدگی به آن را تخمین می زند. در صورتی که زمان رسیدگی به پرونده طولانی باشد، بدیهی است که وی مبلغ بیشتری را به عنوان حق الوکاله طلب می کند. لیکن در صورتی که پرونده در مدت زمان کمتری به سرانجام برسد، دستمزد درخواستی وکیل نیز کاهش خواهد یافت.

مهارت، توانایی، تجربه و سابقه بهترین وکیل شیراز نیز می تواند عامل موثری در تعیین حق الوکاله وکیل برای طلاق در شیراز باشد. طبیعی است که هر چه توانمندی یک وکیل در کسب پیروزی در پرونده های مختلف بیشتر باشد، لازم است مبلغ بیشتری را برای پرداخت به وی در نظر بگیرید. از این رو لازم است پیش از هر گونه اقدام برای استخدام یک وکیل با او درباره میزان حق الوکاله مشورت کنید و رقم پیشنهادی وی را پرس و جو کنید تا در آینده مشکلی پیش نیاید.

یک وکیل به دلیل بهره مندی از دانش حقوقی و تجربیاتی که در طی سال ها کسب کرده است می تواند احتمال موفقیت پرونده در دادگاه را پیش بینی کند. احتمال موفقیت یک پرونده نیز از عوامل موثر در کاهش یا افزایش دستمزد درخواستی یک وکیل است. وکیل ابتدا شواهد، مستندات و ادله لازم برای دفاع از پرونده را بررسی می کند تا متوجه موقعیت پرونده شود. پس از آن در صورتی که پرونده شانس چندانی برای موفقیت در دادگاه نداشته باشد، مبلغ بالاتری را برای قبول وکالت مطالبه می کند.

عوامل موثر بر میزان حق الوکاله

حق الوکاله وکیل برای طلاق از طرف مرد

پیش از هر چیز باید این نکته را مد نظر قرار دهید که در قانون حق طلاق با مرد است. یعنی این مرد است که می تواند برای طلاق پیش قدم شود. در عوض زن نیز حق برخورداری از مهریه را در اختیار دارد. البته در مواردی نیز زن می تواند برای گرفتن طلاق اقدام نماید که در ادامه به آن نیز اشاره خواهیم کرد. طلاق از طرف مرد با پیچیدگی های خاص خود همراه است و لازم است برای رسیدگی به پرونده طلاق در این شکل نیز از یک وکیل مجرب و خبره استفاده کنید.

در صورتی که مرد تمایلی به ادامه زندگی مشترک نداشته باشد، می تواند برای گرفتن طلاق در محاکم قضایی اقدام نماید. البته برای طلاق از طرف مرد لازم است به یک سری از تعهدات وی در زمان ازدواج رسیدگی شود. لازم است مرد مهریه، نفقه و… را به زن پرداخت کند و سپس از وی جدا شود. نمی توان رقم دقیقی را به عنوان حق الوکاله وکیل برای طلاق در شیراز اعلام کرد و لازم است پس از انتخاب وکیل با وی در این خصوص مشورت شود.

حق الوکاله وکیل برای طلاق از طرف مرد

حق الوکاله وکیل در طلاق توافقی

در طلاق توافقی زوجین برای جدایی از یکدیگر به توافق رسیده اند. در این نوع از طلاق که تعداد زیادی از دعاوی طلاق را نیز به خود اختصاص داده است، مرد از یک سری از حق و حقوق خود می گذرد و زن نیز چشمانش را بر روی یک سری از حقوق خود می بندد. برای مثال مرد در صورتی حاضر می شود که به طلاق رضایت دهد که زن نیز از قسمتی از مهریه خود گذشت کند. در چنین شرایطی لازم است توافقات طرفین در توافق نامه ای ذکر شده و به امضا زوجین برسد.

در طلاق توافقی لازم است توافق نامه تنظیم شده در اختیار دادگاه قرار بگیرد. از این رو، تنظیم توافق نامه طلاق توافقی از حساسیت های خاص خود برخوردار است و لازم است برای تحریر آن دانش حقوقی لازم را در اختیار داشته باشید. دقت داشته باشید که اگر توافق نامه با علم به قوانین و مقررات تنظیم نگردد، چه بسا زوجین در آینده با مشکلاتی رو به رو شوند. برای مثال ممکن است زن پس از بخشیدن مهریه خود برای طلاق توافقی، در آینده بتواند مجددا برای طلب مهریه از مرد پیش قدم شود!

لازم است زوجین تنظیم توافق نامه را به یک وکیل مجرب و حرفه ای در دعاوی طلاق بسپارند تا او بتواند با آگاهی از قوانین و ضوابط مربوطه آن را به رشته تحریر درآورد. همچنین در صورتی که در طلاق توافقی از وجود وکیل استفاده کنید، علاوه بر سرعت بخشیدن به روند رسیدگی به پرونده می توانید از حضور در جلسات متعدد دادگاه معاف شوید. لازم است پیش از استخدام اطلاعات کاملی درباره حق الوکاله وکیل برای طلاق در شیراز کسب نمایید.

حق الوکاله وکیل برای طلاق از طرف زن

دقت داشته باشید که در بین انواع جدایی، طلاق از طرف زن با پیچیدگی های بیشتری همراه است. در واقع همان طور که گفته شد حق طلاق از نظر قانونی با مرد و زن تنها در شرایط خاصی می تواند برای گرفتن طلاق پیش قدم شود. مرد در هنگام ازدواج مختار است شروطی که در عقدنامه ذکر شده است را به امضا برساند. در صورتی که مرد شروط دوازده گانه عقدنامه را در هنگام نکاح به اضما رسانده باشد، زن می تواند با محقق شدن هر یک از آن ها به کمک وکیل برای طلاق اقدام نماید.

امکان طلاق پس از ازدواج مجدد از سوی مرد یکی از شروط دوازده گانه ازدواج است. در صورتی که مرد بدون اجازه همسر قبلی برای ازدواج مجدد اقدام کند، زن می تواند با مراجعه به محاکم قضایی از حق خود برای گرفتن طلاق استفاده نماید. البته باید توجه داشته باشید که در برخی از موارد ازدواج مجدد مرد با مجوز قانونی صورت می گیرد که در چنین شرایطی زن نمی تواند برای گرفتن طلاق پیش قدم شود. شروط دیگری نیز وجود دارد که در ادامه به برخی از آن ها اشاره می کنیم.

عقیم بودن مرد به صورتی که زن بعد از 5 سال باردار نشده باشد نیز یکی دیگر از دلایل محکمه پسند برای طلاق از طرف زن است. محکومیت مرد به پنج سال حبس، غیبت مرد برای چهار سال، عدم پرداخت نفقه به زن به مدت شش ماه، ضرب و جرح مداوم زن از سوی شوهر، سوء رفتار مستمر مرد به گونه ای که ادامه زندگی برای زن مشکل باشد، اعتیاد شدید مرد به مواد مخدر و… از جمله دلایلی است که زن می تواند در صورت تحقق هر یک از آن ها برای طلاق اقدام نماید.

به این نکته توجه داشته باشید که اثبات هر یک از دلایل محکمه پسند در مراجع قضایی کاری پیچیده و دشوار است و زن می بایست برای کسب نتیجه مطلوب روی کمک های وکیل طلاق حساب ویژه ای باز کند. بدیهی است که دادگاه تحت شرایط خاصی با طلاق از طرف زن بدون رضایت شوهر موافقت می کند. بهتر است اگر قصد جدایی به این شکل را دارید از تجربیات یک وکیل خبره بهره مند شوید. برای این کار لازم است اطلاعات خود درباره حق الوکاله وکیل برای طلاق در شیراز را افزایش دهید.

حق الوکاله وکیل برای طلاق از طرف زن

کلام آخر

در این مطلب سعی کردیم شما را با مفهوم حق الوکاله وکیل برای طلاق در شیراز آشنا کرده و اطلاعات دقیقی درباره نحوه تعیین و پرداخت آن در اختیار شما قرار دهیم. همچنین به بررسی عواملی پرداختیم که در تعیین حق الوکاله از سوی یک وکیل مجرب و ماهر موثر است. ر پایان نیز به بررسی انواع طلاق پرداختیم تا ضرورت استفاده از وکیل در هر کدام از آن ها به شما گوشزد شود. اکنون از شما دعوت می کنیم در صورتی که تجربه یا نظری در مورد مباحث ذکر شده در مقاله دارید، آن را در قسمت دیدگاه با سایر مخاطبان سایت برترین وکیل به اشتراک بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

فردین ساریخانی

نویسنده و ویراستار متون ادبی، حقوقی/روزنامه نگار/عاشق کتاب، هنر، سفر و فیلم کلاسیک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × چهار =

دکمه بازگشت به بالا