نکات حقوقی

بخشنامه جدید طلاق توافقی + شرایط بخشنامه ⚖️【سال1403】

در سال جدید بخشنامه بروزی برای طلاق توافقی ارائه شده که شرایطی کاملا متفاوت دارد. تا قبل از سال ۹۷ زوجین برای طلاق توافقی باید به همراه وکیل خود به دفاتر خدمات الکترونیکی قضایی مراجعه و دادخواست خود را ثبت می کردند. در این شرايط آنها باید شعبه مورد نظر را مشخص و در جلسه اول دادگاه حاضر می شدند و پس اتمام کار گواهی عدم سازش صیغه طلاق آنها جاری می شد اما طبق بخشنامه جدید طلاق توافقی این روند امروزه به صورت سیستمی شده و در اغلب مراحل نیازی به مراجعه حضوری نیست. در این بخشنامه ذکر شده که زوجین باید قبل از طلاق مشاوره های لازم را انجام دهند. در اینجا شما را با بخشنامه جدیدطلاق توافقی بیشتر آشنا می‌ کنیم.

برای مشاوره با بهترین وکیل طلاق توافقی در تهران کلیک کنید!

شرایط بخشنامه جدید طلاق توافقی

بخشنامه جدید طلاق توافقی دارای شرایط خاصی است و مراحلی دارد که متقاضیان باید این مراحل را پشت سر بگذارند. طبق ماده ۲۵ قانون که در این بخشنامه هم ذکر شده زوجینی که درخواست طلاق توافقی را دارند باید ابتدا به مرکز مشاوره مراجعه کنند. در غیر این صورت آنها نمی توانند دادخواست طلاق را به ثبت برسانند چون مشاوره الزامی است. این روش بیشتر برای کاهش طلاق در نظر گرفته شده و مشاورین تلاش می کنند تا با راهنمایی های خود مانع از جدایی زوجین شوند. 

این بخشنامه از سال ۹۷ در اختیار مراجع قضایی قرار گرفته تا از این پس با چنین شرایطی کار را ادامه دهند. دفاتر خدمات الکترونیکی قضایی بدون گواهی عدم انصراف از طلاق نمی توانند دادخواست طلاق توافقی را برای زوجین به ثبت برسانند.  اگر چه برخی از زوجین با شرایط بخشنامه جدید موافق نیستند اما موظف به انجام آن می باشند. تغییراتی که امروزه در روند طلاق توافقی صورت گرفته باعث شده تا زوجین بتوانند به کمک مشاوره ها مجدد به زندگی خود ادامه دهند.

زوجین باید خارج از دادگاه و از مراکز مشاوره گواهی عدم انصراف از طلاق را دریافت کنند که کاملا هم الزامی است. برای ثبت دادخواست طلاق توافقی گواهی عدم انصراف از طلاق کاملا ضروری است‌ که‌ در بخشنامه جدید درج شده است. زوجین بدون این گواهی نمی توانند مراحل دیگر را پشت سر بگذارند. بعد از این بخشنامه تمام زوجینی که به دنبال طلاق توافقی هستند باید ابتدا به مرکز مشاوره مراجعه کنند و بعد از دریافت گواهی عدم انصراف از طلاق مراحل دیگر را ادامه دهند.

ثبت نام در سایت تصمیم اولین گام برای طلاق توافقی است. بعد از یک ماه نوبت مشاوره را دریافت می کنند و مرکز مشاوره برای صلح و سازش از زوجین دعوت می کند. این بخشنامه بر اساس قانون حمایت از خانواده طراحی و تنظیم شده تا بتواند آمار طلاق را کاهش دهد. مهم‌ترین شرط این بخشنامه انجام مشاوره اجباری است و افرادی که مشاوره را انجام ندهند نمی توانند در جلسه اول دادگاه حاضر شوند. مراجعه به مراکز غربالگری کاملا اجباری است چون گواهی را در اختیار شما قرار می دهد.

 پس از اینکه زوجین در سایت تصمیم ثبت نام کردند مرکز مشاوره با وقت فوری برای آنها ثبت می شود و یک کد رهگیری برای آنها ارسال می گردد. این پروسه اگر چه زمان‌بر است اما نتیجه خوبی را به همراه دارد. زوجین باید در زمان تعیین شده به مرکز مشاوره مراجعه کنند و اطلاعاتی در خصوص علت جدایی را در فرم های مربوطه تکمیل کنند. در صورتی که زوجین بر طلاق مصر باشند و مشاور نتواند آنها را منصرف کند مرکز غربالگری گواهی عدم انصراف از طلاق را برای آنها صادر می کند تا بتوانند درخواست طلاق را در دادگاه ثبت کنند.

 در این بخشنامه شرایط به طور کامل ذکر شده تا افراد بتوانند با مطالعه آن قدم به قدم پیش بروند. زوجینی که شرایط ثبت نام در سامانه تصمیم را ندارند می توانند به صورت حضوری به مراکز مشاوره خانواده مراجعه کنند. شرکت نکردن زوجین در جلسات مشاوره به معنی انصراف از طلاق محسوب می شود و دیگر درخواستی برای آنها ثبت نخواهد شد.

نکات مهم در خصوص قانون جدید طلاق توافقی

نکات مهم در خصوص قانون جدید طلاق توافقی

در خصوص طلاق توافقی آن هم طبق قانون جدید نکات مهمی وجود دارد که اگر افراد به این نکات توجه کنند قطعا به نتیجه خوبی خواهند رسید. اولین و مهم‌ترین نکته ثبت اطلاعات صحیح در سامانه تصمیم است چون اگر اطلاعات به درستی درج نشوند سامانه نوبت مشاوره برای شما ثبت نخواهند کرد و در چنین شرایطی کد رهگیری هم برای شما ارسال نمی شود. اگر زوجین از طلاق توافقی پشیمان شوند و در دفترخانه حاضر نشوند امکان ثبت درخواست طلاق برای آنها وجود ندارد.

در صورتی که زن از مرد حق طلاق را گرفته باشد می تواند به صورت توافقی جدا شود و این نکته بسیار مهمی است که باید به آن توجه کرد. نکته دیگر این است که اگر زن در طلاق توافقی مهریه خود را ببخشد و حق بازگشت مهریه را از خود ساقط کند دیگر نمی تواند از این حق و حقوق بهره مند شود چون دادگاه با بخشش مهریه حکم را اعلام می کند. در زمان بخشیدن مهریه باید به این نکته توجه کنید.

اگر زوجین قبل از اجرا شدن صیغه طلاق و پس از صادر شدن رای طلاق توافقی از طلاق منصرف شوند تمام توافقاتی که کرده اند دیگر هیچ ارزش و اعتباری نخواهد داشت و می توانتد طبق روال قبل به زندگی ادامه دهند. مهم‌ترین نکته در طلاق توافقی و خواندن صیغه طلاق حضور ۲ نفر شاهد است که کاملا ضروری است. زن نباید هنگام خواندن صیغه عادت ماهیانه باشد و پاک بودن آن کاملا الزامی است که باید به این نکته هم توجه کرد.

 در خصوص پاک کردن اسم همسر از شناسنامه هم نکته مهمی وجود دارد آن هم اینکه اگر زوجه باکره باشد می تواند نام همسر را از شناسنامه خود حذف کند. با ثبت ازدواج مجدد می توانید ازدواج و طلاق قبلی را از شناسنامه خود پاک کنید. توجه به این نکات ریز و کلیدی کمک می کند تا شما برای طلاق توافقی بهترین تصمیم را اتخاذ کنید. اعتبار راهی طلاق توافقی فقط ۳ ماه است و اگر اعتبار آن به پایان برسد زوجین باید مجدد مراحل را طی ‌کنند. باطل شدن رای دادگاه بدین معنی است که شما باید مجدد در سامانه ثبت نام کنید.

 طبق قانون جدید بدون داشتن گواهی عدم انصراف از طلاق آن هم از مرکز مشاوره شما نمی توانید در دادگاه حضور داشته باشید. دفاتر طلاق بدون رای دادگاه صیغه طلاق را جاری نمی کنند‌. اگر زوجین خود اقدام به طلاق توافقی کنند انجام مشاوره کاملا الزامی است و بدون آن مراحل پایانی طلاق انجام نمی شود. اگر زوجین به وکیل وکالت دهند تمام مراحل توسط خود وکیل طی می شود و نیازی به ثبت نام در سیستم و اخذ نوبت هم نیست و زوجین می توانند در جلسات مشاوره هم شرکت نکنند چون وکیل تمام کارها را انجام می‌ دهد‌.

 وکلای مجرب می توانند در این شرایط به زوجینی که دیگر امکان زندگی مشترک را ندارند کمک زیادی کنند و راهکارهای خوبی را پیش روی آنها قرار دهند. مرکز مشاوره فقط در دو صورت وکیل شما را قبول می کند اول اینکه زوجین خارج از کشور باشند و دوم اینکه یکی از زوجین امکانپذیر حضور نداشته باشد و این را با مدرک ارائه کند.

طلاق توافقی چقدر زمان می برد؟

طلاق توافقی چقدر زمان می برد؟

مدت زمان طلاق توافقی برای همه افراد یکسان نیست. اگر زوجین بخواهند طبق قانون جدید طلاق طلافقی را به تنهایی و بدون وکیل انجام دهند قطعا مدت زمان بیشتری را باید سپری کنند چون هر مرحله زمان مختص به خود را دارد. ابتدا باید در سیستم ثبت نام کنند و یک ماه منتظر نوبت مشاوره باشند. انتخاب یکی از مراکز مشاوره در محل سکونت و دریافت نوبت قطعا زمان‌بر است.

برای ثبت اطلاعات شناسنامه زوجین در سیستم باید دقت و زمان بیشتری را در نظر گرفت چون در صورت اشتباه بودن اطلاعات درخواست مشاوره برای افراد ثبت نخواهد شد. مرکز غربالگری اطلاعات ثبت شده در سیستم به همراه علت طلاق را بررسی کرده و آنها را به نزدیک ترین مرکر مشاوره ارجاع می دهد. برای زوجین ۱ تا ۵ جلسه مشاوره در نظر گرفته می شود و این جلسات در بازه ۴۵ روزه است که فرصت خوبی برای صلح و سازش زوجین است.

تعداد جلسات به مرکز مشاوره و شرایط زوجین بستگی دارد و این می تواند مدت زمان طلاق توافقی را هم تحت تاثیر قرار دهد. اگر زوجین اصرار به جدایی دارند و مشاور نمی تواند کمکی به آنها کند از طرف مرکز غربالگری گواهی عدم انصراف از طلاق برای آنها صادر می شود تا بتوانند درخواست طلاق خود را در دادگاه ثبت کنند. چون تعداد مراجعین برای طلاق توافقی زیاد است اغلب افراد در نوبت قرار می گیرند و باید زمان مشخصی را برای تشکیل پرونده منتظر بمانند.

طبق بخشنامه جدید طلاق توافقی مشاوره الزامی است و زوجینی که مشاوره را انجام ندهند نمی توانند گواهی را دریافت و بقیه مراحل را طی کنند. اگر زوجین با وکیل کارهای خود را انجام دهند پروسه طلاق توافقی در کمترین زمان انجام می شود چون وکیل تمام مراحل را انجام می‌ دهد و نیازی هم به مشاوره زوجین نیست و تنها باید در جلسات دادگاه شرکت کنند. زمانی که رای دادگاه صادر می شود زوجین ۹۰ روز مهلت دارند تا در دفاتر رسمی طلاق صیغه طلاق را جاری کنند.

 زوجین در هر جای کشور که باشند می توانند این کار را انجام دهند. امروزه بیشتر مراحل به صورت سیستمی و آنلاین شده به همین دلیل طلاق توافقی در مدت زمان کمتری انجام می شود. در این شرابط خریدن زمان اهمیت زیادی دارد و دفاتر طلاق می توانند این مدت زمان ۹۰ روزه را بیشتر کنند‌. اگر زوجین برای طلاق و مهریه توافق کرده باشند این کار زمان کمتری را به خود اختصاص می دهد.

چنانچه زن برای مهریه با مرد به توافق نرسیده باشد پرونده مربوطه به مهریه مانع از ثبت رای دادگاه برای طلاق توافقی می شود. هیچ زن و شوهری به صورت مستقیم و بدون رای دادگاه نمی توانند به دفترخانه مراجعه کنند. چون این کار به صورت سیستمی انجام می شود نیاز است که زوجین تمام مراحل را به درستی پشت سر بگذارند اگر چه زمان زیادی می برد. برای اینکه سرعت کار بیشتر شود وکیل می تواند کمک زیادی به زوجین کند.

بهترین وکیل طلاق توافقی

بهترین وکیل طلاق توافقی

شما می توانید با انتخاب بهترین وکیل طلاق توافقی پروسه طلاق را به راحتی پشت سر بگذارید. دانش و تجربه ای که وکیل دارد کمک می کند تا زوجین بهترین تصمیم را اتخاذ کنند. وکیل بر قوانین جدید کاملا مشرف است و با اطلاع دقیقی که دارد می تواند بهترین راهکار را معرفی کند. وکیل می تواند حس بی اعتمادی زوجین هنگام طلاق را تا حد زیادی کاهش دهد.

گرفتن وکیل توافقی طلاق مزایای زیادی برای زوجین به همراه دارد. چون زوجین آشنایی و آگاهی با قوانین طلاق توافقی ندارند ممکن است کار آنها هفته ها به طول بیانجامد اما با حضور یک وکیل خوب و مجرب این کار با سرعت بیشتری پیش خواهد رفت. وکیل با تمام شعبه ها آشنایی دارد و می تواند در مدت یک هفته تا ده روز کاری بیشتر مراحل را جلو ببرد. این نشان می دهد که انتخاب یک وکیل خوب تا چه حد تاثیر گذار است.

ممکن است حضور زوجین در دادگاه به شغل و حیثیت آنها لطمه سنگینی وارد کند به همین دلیل کار خود را به وکیل واگذار می کنند. وکیل می تواند به بهترین شکل از حق و حقوق زنان دفاع کند و آن را به طور کامل از مرد طلب کند. در چنین شرایطی در وقت و زمان زوجین صرفه جویی می شود و می توانند مشغول فعالیت های روزمره خود شوند. وکیل وظیفه دارد تا توافق نامه ای مبنی بر کلیه امور مالی و غیر مالی بین زوجین تنظیم کند که بعد از طلاق اهمیت زیادی پیدا می کند.

 اگر زن و مرد حضور نداشته باشند وکیل می تواند صیغه طلاق را اجرا کند. این نشان می دهد که داشتن یک وکیل مجرب تا چه حد می تواند کار شما را پیش ببرد. حق الوکاله با توافق وکیل و موکل انجام می شود و هزینه وکیل برای همه افراد یکسان نیست و بستگی به نوع پرونده دارد. هر چه سابقه وکیل بیشتر باشد قطعا حق الوکاله او بیشتر خواهد بود‌.

شرایط بخشنامه جدید طلاق توافقی

کلام آخر

صادر شدن بخشنامه جدید طلاق توافقی این امکان را به زوجین داده تا بتوانند قبل از اجرای حکم طلاق چندین جلسه مشاوره را انجام دهند. هدف این قانون کاهش آمار طلاق و به صلح و سازش رساندن زوجین است. بخشنامه برای تمام دفاتر طلاق ارسال شده تا از سال ۹۷ با این قانون کار خود را انجام دهند. وکلایی که در این حوزه فعالیت می کنند قطعا دانش و تجربه کافی دارند و می توانند به زوجین کمک کنند. زوجینی که برای طلاق توافقی از وکیل کمک می گیرند نیازی به حضور در دادگاه ندارند.

5/5 - (2 امتیاز)

زینب رحمانی

به عنوان یک طراح سایت و نویسنده، دائما در حال یادگیری هستم، همیشه تلاش کردم تا تمام توان خودم رو به کار بگیرم و مطالب حقوقی دقیقی رو در اختیار شما قرار بدم تا شاید بتونم به این شکل گره ای از مشکلات حقوقی شما باز کنم. اگر سوال و نظری درباره مقالات دارین حتما ازم بپرسین:)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 2 =

دکمه بازگشت به بالا