نکات حقوقی

حق الوکاله وکیل برای طلاق در کرمانشاه +عوامل موثر⚖️【سال1403】

امروزه دعاوی مربوط به طلاق یکی از پر حجم ترین پرونده ها در محاکم قضایی را به خود اختصاص داده اند. بر کسی پوشیده نیست که برای طی کردن مراحل طلاق لازم است دانش حقوقی داشته و از قوانین و مقررات آگاهی کامل کسب نماییم. عموم مردم دانش و تجربه لازم برای دفاع از پرونده طلاق را در اختیار ندارند و اینجاست که به سراغ یک وکیل مجرب و کاربلد می روند تا آن ها را در رسیدن به اهداف یاری نماید. اما میزان حق الوکاله نیز در انتخاب وکیل موثر است. از این رو، سعی داریم در این مقاله اطلاعات جامعی در خصوص حق الوکاله وکیل برای طلاق در کرمانشاه در اختیار شما قرار دهیم تا با دید بازتری بتوانید برای آینده خود تصمیم بگیرید.

حق الوکاله چیست؟

عموم مردم جامعه سواد حقوقی لازم برای رسیدگی به امور قضایی را در اختیار ندارند. از سوی دیگر در صورت عدم آگاهی از قوانین و مقررات ممکن است فرد با خسارات جبران ناپذیری رو به رو شوئ که عواقب آن برای سال ها با او همراه باشد. از این رو، لازم است از یک حقوقدان برای رسیدگی به پرونده استفاده کرد. در واقع به میزان دستمزدی که لازم است به یک وکیل برای انجام امور حقوقی موکل پرداخته شود در اصطلاح حق الوکاله می گویند.

نمی توان به طور دقیق درباره میزان حق الوکاله وکیل برای طلاق در کرمانشاه اظهارنظر کرد و برای آن مبلغ خاصی را در نظر گرفت. زیرا این مسئله به عوامل بسیار زیادی مرتبط است که وجود هر یک از آن می تواند بر مبلغ حق الوکاله بیفزاید یا از آن کم کند. همچنین باید این نکته را نیز مد نظر قرار داد که حق الوکاله وکلای مختلف نیز با یکدیگر متفاوت است و هر کدام از آن ها در ازای دریافت مبلغ خاصی عهده دار پرونده های گوناگون می شوند.

حق الوکاله چیست؟

چه عواملی بر میزان حق الوکاله موثر است؟

دقت داشته باشید که عوامل مختلفی در تعیین حق الوکاله بهترین وکیل طلاق در کرمانشاه موثر است. در ابتدا می بایست به وکیل انتخابی مراجعه کرد و در خصوص پرونده با او به تبادل نظر پرداخت. در این جلسه می بایست وکیل پرونده را از جوانب مختلف مورد مطالعه قرار دهد و از سوی دیگر موکل نیز باید هر آن چیزی که لازم است وکیل در مورد پرونده بداند را در اختیار او قرار دهد تا در نهایت شناخت وکیل از پرونده به میزان قابل قبولی افزایش پیدا کند تا بتواند درباره حق الوکاله اظهار نظر کند.

در ابتدا می بایست به این نکته اشاره کنیم که سابقه و توانایی های یک وکیل نقش موثری در تعیین حق الوکاله وکیل برای طلاق در کرمانشاه دارد. به این صورت که هر چه میزان مهارت وکیل افزایش پیدا کند بدیهی است مبلغ پیشنهادی او در خصوص هزینه وکیل برای طلاق در کرمانشاه نیز افزایش می یابد. دقت داشته باشید که وجود بهترین وکیل خانواده در کرمانشاه می تواند قدم محکمی برای حرکت به سمت پیروزی باشد. از این رو، با افزایش احتمال موفقیت در پرونده دستمزد مورد مطالبه وکیل نیز بالا می رود.

وکیل پرونده را از جوانب مختلفی مورد بررسی قرار می دهد تا اطلاعات جامعی در خصوص آن کسب نماید. پس از انجام مطالعه می بایست وکیل انتخابی زمان مورد نیاز برای رسیدگی به پرونده را تخمین بزند. در صورتی که رسیدگی به یک پرونده به زمان زیادی نیاز داشته باشد، وکیل نیز مبلغ بالایی را به موکل پیشنهاد می دهد. زیرا در این صورت است لازم است وقت بیشتری را صرف نماید و تمام انرژی خود را به کار بگلیرد تا در نهایت پرونده به نتیجه مطلوب برسد.

لازم به ذکر است که هیچ وکیلی تمایل ندارد در پرونده های مختلف شکست بخورد. از این رو، پس از اینکه برای امضای قرارداد و تعیین حق الوکاله به وکیل مورد نظر مراجعه می کنید او درصد موفقیت پرونده را تخمین می زند و موقعیت موکل در پرونده را مورد ارزیابی قرار می دهد. در صورتی که احتمال پیروزی پایین باشد، وکیل یا از قبول آن امتناع کرده یا اینکه مبلغ بالایی را از موکل خود خواستار می شود. بنابراین نمی توان مبلغ مشخصی را برای حق الوکاله طلاق در نظر گرفت.

عوامل موثر در میزان حق الوکاله

حق الوکاله به چه صورت تعیین می شود؟

ابتدا لازم است تحقیقات خود درباره وکلای مختلف را به بالاترین سطح خود برسانید. برای این کار لازم است متر و معیاری در دست داشته باشید تا با استفاده از آن بتوانید مهارت و توانمندی گزینه های مختلف را مورد ارزیابی قرار دهید. پس از انتخاب گزینه های مختلف برای قبول پرونده لازم است برای ملاقات حضوری با آن ها وقت تعیین کنید. در این جلسه لازم است با وکیل مورد نظر درباره ابعاد مختلف دعوای مطرح شده به بحث و گفتگو بپردازید تا در نهایت به نقطه نظر مشترکی برسید.

دقت داشته باشید که میزان حق الوکاله وکیل برای طلاق در کرمانشاه بر اساس توافق طرفین تعیین می گردد. در واقع لازم است در جلسه حضوری و پس از مطمئن شدن از مهارت های وکیل مورد نظر، خواسته او درباره حق الوکاله را بپرسید. وکیل پس از بررسی پرونده و با در نظر گرفتن عوامل موثر در میزان حق الوکاله در نهایت دستمزد مورد نظر خود را اعلام می کند و شما در صورتی که با آن موافق هستید می توانید قرارداد امضا کنید.

دقت داشته باشید که شما به عنوان موکل می توانید در میزان حق الوکاله وکیل برای طلاق در کرمانشاه دخالت داشته باشید. به این منظور می توانید شما نیز مبلغ مورد نظر خودتان را پیشنهاد کنید و در نهایت بر سر مبلغ و رقم واحدی به توافق برسید. توجه داشته باشید که مبنای اصلی برای تعیین میزان حق الوکاله توافقی است که بین طرفین به امضا رسیده است. اما اگر هیچ قراردادی امضا نشده باشد، میزان هزینه وکیل حقوقی در کرمانشاه بر اساس تعرفه وکالت محاسبه می شود.

تعرفه وکالت در واقع نوعی وحدت رویه در دستمزد وکلای مختلف از شهرهای گوناگون به وجود آورده است. چنانچه قصد استخدام یک وکیل برای رسیدگی به طلاق را دارید، لازم است در ابتدا با یک حقوقدان خبره در این مسائل مشورت کنید تا بتوانید اطلاعات خود در این زمینه را افزایش دهید و از میزان متوسط دستمزدها مطلع گردید. هر گونه ناآگاهی از میزان حق الوکاله وکلای مختلف ممکن است شما را به یک قرارداد بد نزدیک نماید.

دقت داشته باشید که باید در قرارداد حق الوکاله با وکیل مورد نظر به تمامی جزئیات توجه داشته باشید تا در نهایت دچار چالش و تنش نشوید. باید در قرارداد به طور دقیق به تعهدات وکیل اشاره شود و مشخص گردد که او برای این تعهدات چه میزان از دستمزد را دریافت خواهد کرد. همچنین لازم است زمان پرداخت حق الوکاله وکیل برای طلاق در کرمانشاه به طور دقیق مشخص شود. در تنظیم قرارداد می بایست با یک حقوقدان خبره در این زمینه مشورت کرد تا حقی از شما ضایع نشود.

حق الوکاله برای طلاق از طرف مرد

طلاق یک روند قانونی برای جدایی زوجین از یکدیگر است. در واقع در زمان نکاح قانون دو طرف را ملزم به تعهداتی کرده است که در زمان جدایی لازم است از احقاق آن ها اطمینان حاصل شود. برای مثال مرد موظف است به زن مهریه و نفقه پرداخت نماید و در عوض زن موظف به تمکین از مرد است. دعاوی طلاق از پیچیدگی خاصی برخوردار هستند و لازم است برای ورود به آن ها دانش حقوقی لازم را در اختیار داشت تا بتوان گام های مثبتی در این زمینه برداشت.

بر طبق قانون حق طلاق با مرد و زن در مقابل حق برخورداری از مهریه را دارا است. در واقع اگر مردی قصد جدایی از همسرش را داشته باشد در ابتدا می بایست تمامی تعهدات مالی که در هنگام ازدواج به او داده است را محقق نماید و سپس برای طلاق اقدام نماید. مسئله مهریه بسیار چالش برانگیز است و همه روزه با خبرهای مربوط به آن رو به رو هستیم. لازم است پس از توافق بر سر حق الوکاله وکیل برای طلاق در کرمانشاه از کمک یک حقوقدان برای حل و فصل اختلافات طلاق کمک گرفت.

حق الوکاله وکیل برای طلاق از طرف مرد

حق الوکاله وکیل برای طلاق توافقی

طلاق توافقی در زمانی اتفاق می افتد که زوجین به صورت همزمان برای طلاق تمایل داشته باشند. در این نوع از طلاق معمولا مرد از یک سری از حقوق خود کوتاه می آید و زن نیز برخی از حقوق خود را نادیده می گیرد. برای مثال زن قسمتی از مهریه خود را ازای کسب رضایت مرد به طلاق می بخشد. امروزه طلاق توافقی در بین زوجین بسیار مرسوم است. شاید اصلی ترین دلیل مرسوم بودن آن، این است که در مقایسه با انواع طلاق در زمان کمتری اتفاق می افتد.

در طلاق توافقی لازم است زوجین بر سر حقوق خود به توافق رسیده و آن را مکتوب کنند تا پس از امضای طرفین در اختیار دادگاه رسیدگی به طلاق قرار بگیرد. لازم است نکات حقوقی خاصی را در توافق نامه طلاق توافقی رعایت کرد و بهتر است این کار را به وکیل بسپارید. برای مثال اگر توافق نامه طلاق توافقی به درستی تنظیم نشده باشد، زن پس از بخشیدن کامل مهریه خود می تواند در آینده رجوع کرده و مهریه خود را از مرد طلب نماید.

دقت داشته باشید که لازم است در ملاقات حضوری درباره هزینه وکیل برای طلاق در کرمانشاه به تبادل نظر بپردازید. استخدام یک وکیل علاوه بر سرعت بخشیدن به امور مربوط به طلاق توافقی، امکان این را فراهم می کند که زوجین در جلسات دادگاه حضور پیدا نکرده و رسیدگی به امور را به وکیل مجرب و متعهدی که با قوانین نیز آشنا است، بسپارند. با استفاده از تجربیات وکیل طلاق می توان راه های درست تری را برگزید و از خسارات احتمالی در امان ماند.

حق الوکاله وکیل برای طلاق از طرف زن

در بالا اشاره کردیم که قانون حق طلاق را به مرد اعطا کرده است. اما نباید چنین تصور کنیم که یک زن تحت هیچ شرایطی نمی تواند از همسرش جدا شود و مجبور است تمامی شرایط سخت را بپذیرد. بر طبق تغییرات جدید قانون، زن نیز می تواند تحت شرایط خاصی برای گرفتن طلاق پیش قدم شود. هر مردی در زمان ازدواج مختار است شروط دوازده گانه ای را که در عقدنامه ذکر شده است را پذیرفته و به امضا برساند و در طول زندگی سعی در رعایت هر کدام از آن ها داشته باشد.

در صورتی که یکی از این شروط دوازده گانه نقض شود، زن می تواند با ارائه ادله و مستندات کافی برای گرفتن طلاق اقدام نماید. شروطی که با استفاده از آن ها زن می تواند از طریق قانونی از همسرش جدا شود را دلایل محکمه پسند برای طلاق از طرف زن می نامند. دقت داشته باشید که اثبات این دلایل در دادگاه کار بسیار دشواری است و لازم است برای این کار از وکلای متخصصی بهره مند باشید که تجربه انجام طلاق از طرف زن را داشته باشند تا در نهایت به پیروزی نزدیک شوید.

از جمله مهم ترین دلایل محکمه پسند برای طلاق از طرف زن می توان به ازدواج مجدد مرد بدون اطلاع همسر قبلی، سوء رفتار مرد، عقیم بودن مرد به گونه ای که بعد از پنج سال هنوز بچه دار نشده باشند، غیبت چهار سال مرد، عدم پرداخت نفقه به مدت شش ماه و… اشاره کرد. هر کدام از این شروط دارای قوانین خاص خود هستند و قاضی فقط در شرایط خاصی دستور به طلاق از این طریق می دهد. از این رو می بایست پس از در نظر گرفتن معیارها از کمک یک وکیل بهره مند شد.

حق الوکاله وکیل برای طلاق از طرف زن

چند نکته مهم درباره حق الوکاله وکیل برای طلاق

دقت داشته باشید که بالا بودن حق الوکاله یک وکیل به هیچ عنوان معیار درستی برای سنجش آن وکیل نیست. در واقع نمی توان چنین گفت که هر چه میزان حق الوکاله وکیل برای طلاق در کرمانشاه بالاتر باشد، حتما توانایی و مهارت او نیز بیشتر است. بسیاری از وکلای توانمند هستند که با رقم بسیار معقولی حاضر به پذیرفتن وکالت پرونده شما هستند. در مقابل برخی دیگر از وکلای تازه کار نیز هستند که برخلاف اصول حرفه ای رفتار کرده و رقم بالایی را به عنوان حق الوکاله از متقاضیان دریافت می کنند.

دقت داشته باشید که یک وکیل مامور به نتیجه نیست و تنها مامور به وظیفه است. به زبان عامیانه باید گفت که وکیل با توجه به مهارت و توانایی هایی که دارد برای کسب نتیجه مطلوب تمام تلاش خود را به کار می گیرد تا اینکه در نهایت پرونده به پیروزی ختم شود. اما ممکن است برخلاف تلاش های بسیار، شکست در دعاوی طلاق اتفاق بیفتد. در اصل نتیجه دادگاه هر چیز که باشد شما باید در صدد پرداخت حق الوکاله وکیل برای طلاق در کرمانشاه برآیید.

شیوه پرداخت حق الوکاله بر اساس آن چیزی است که در قرارداد و پس از توافق وکیل و موکل تعیین شده است. در قرارداد لازم است به جزئیات پرداخت اشاره شود. در بین وکلا مرسوم است که نیمی از مبلغ حق الوکاله وکیل در ابتدای امضای قرارداد به او پرداخت شود و نیم دیگر آن برای پس از اعلام رای قطعی دادگاه باقی بماند. نتیجه دادگاه هر چیز که باشد، لازم است در پرداخت حق الوکاله وکیل مورد نظر ثابت قدم باشید.

هرگز نباید به دلیل مسائل مالی و میزان حق الوکاله وکیل طلاق از استخدام یک حقوقدان مجرب و شاخص صرف نظر کرد. قطعا استخدام یک وکیل هزینه دارد ولی شکست در یک پرونده نیز هزینه ای بیشتر از آن چیزی که فکر می کنید را به شما تحمیل خواهد کرد. خسارات ناشی از شکست در یک پرونده طلاق ممکن است از نظر مادی و روحی شما را ازار بدهد. بسیاری از وکلا هستند که حاضرند با رقم معقولی عهده دار پرونده شما شده و شما را در رسیدن به نتیجه مطلوب کمک نمایند.

کلام آخر

از اینکه تا پایان مقاله صبوری به خرج داده و با ما همراه بودید، نهایت تشکر را داریم! در این مطلب سعی کردیم اطلاعات جامعی درباره حق الوکاله وکیل برای طلاق در کرمانشاه در اختیار شما قرار دهیم تا بتوانید با آگاهی بیشتری در خصوص پرونده خود تصمیم بگیرید. در ادامه تلاش کردیم تعریف دقیقی از حق الوکاله و شیوه تعیین آن توسط وکیل به شما ارائه دهیم. همچنین تلاش ما بر این بود تا انواع طلاق را به شما معرفی کرده و حق الوکاله وکلای مختلف را در انواع طلاق مورد بررسی قرار دهیم. در پایان نیز نکات مهمی درباره تعیین دستمزد وکلا بیان نمودیم. اکنون از شما دعوت می کنیم که تجربیات و نظرات خود در خصوص این مقاله را در قسمت دیدگاه با سایر مخاطبان سایت برترین وکیل به اشتراک بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

فردین ساریخانی

نویسنده و ویراستار متون ادبی، حقوقی/روزنامه نگار/عاشق کتاب، هنر، سفر و فیلم کلاسیک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + 10 =

دکمه بازگشت به بالا